AGENDA OOK VOOR EEN PERSOONLIJKE LENING „Geen reden voor bezorgdheid instortingsgevaar Zeelandbrug" en sleepboot gezonken in Oosterschelde SENTIMENTEEL Minister drs. Boersma over werkloosheid ga met uw tijd mee - ga naardenmb Benoeming directeur G.A.B. te Zierikzee Ged. Staten van Zeeland in antwoord op vragen Statenlid: Drijveiltle cisfilllf it bl'iek ZIERIKZEE, 28-7. „Het was van de aanvang af bekend, dat tot de afslui ting van de Oosterschelde rekening moet worden gehouden met verdie pingen rondom de pylers van de Zeelandbrug. In de overeenkomst met de aannemers tot de bouw van de brug was reeds een post opgeno men voor het aanbrengen van voor zieningen ter voorkoming van te gro te uitschuringen. Tevens werd de lengte van de pylerpalen op moge lijk optredende verdiepingen afge stemd. De omvang van de eventueel in de verdere toekomst te treffen voorzieningen was evenwel niet be kend". Aldus delen Ged. Staten van Zee land mee naar aanleiding van vragen van de heer P. A. Roels, lid der sta ten van Zeeland te St. Maartensdijk, inzake de toestand en het onderhoud van de Zeelandbrug. Het college deelt verder mee: „Teneinde de ontwikkeling van de bodemligging ter plaatse van de brug nauwkeurig te kunnen volgen, is een peilvlet aangeschaft, waarmee vanaf begin 1966 frequent wordt gepeild door de dienst van de Provinciale Waterstaat. Zodra de pciluitkomsten daartoe aanleiding geven, worden passende maatregelen getroffen, zodat voor bezorgdheid over instortingsgevaar van de brug geen reden is. Gedeputeerde Staten wijzen er verder op dat in elk jaarverslag, dat sedert de ingebruikneming van de brug is verschenen, onder de hoof den „Peilingen" en „Bestortingen en bezinkingen", de uitkomsten van de peilingen worden toegelicht en de ge troffen maatregelen worden opge somd, terwijl de rekening van de ka pitaalsinkomsten en -uitgaven ver meldt hoeveel terzake is uitgegeven. Deze jaarverslagen vormen elk jaar een punt op de agenda van één van de statenvergaderingen. „Derhalve kan hetgeen in deze vragen wordt behandeld, niet alleen steeds bekend zijn geweest bij de commissarissen en aandeelhouders van de brug (al len statenleden), maar ook bij de niet direct bij de brug betrokken leden van Provinciale Staten, alsmede bij alle publiciteitsmedia", aldus Ged. Staten. De heer Roels- vraagt verder of Ged. Staten kunnen mededelen in welke mate het klaar komen van de Volkerakdam effect heeft gehad op het stroombeeld in de Oosterschelde en of Ged. Staten kunnen zeggen of de verdiepingen van de geulen, met name in de omgeving van de Zee landbrug. groter, en - zo ja - hoeveel groter zijn geweest dan de prognoses op grond /van proefnemingen en be rekeningen deden vermoeden. ZIERIKZEE. 27-9. Tot directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Zierikzee is benoemd de heer D. Dokman, die te Zierikzee woont en thans plaatsvervangend directeur en consulent voor de bijzondere bemid deling van dat G.A.B. is. De heer Dokman is reeds op 17- PERSEPOL1S (Iran). - De tenten waarin de gasten van de sjah onder gebracht zullen worden tijdens de feestelijkheden ter gelegenheid van het 2500-jarig bestaan van het Per zische rijk. Veranderingen Het college antwoordt hierop als volgt: „Een ingreep in een waterwe gensysteem brengt enerzijds direct meetbare veranderingen met zich mee, anderzijds treden er wijzigingen op, die slechts na verloop van tijd te constateren zijn. Direct meetbare ver anderingen zijn de gewijzigde water standen in het met de Oosterschelde samenhangende deltagebied na de afsluiting van het Volkerak; de hoogwaterstanden zijn in het alge meen verhoogd en de laagwaterstan- den verlaagd. Het getijverschil is dus toegenomen, hetgeen op langere ter mijn zal resulteren in een nieuwe evenwichtstoestand van de en van het mede v daarvan afhankelijke stroombeeld. Deze evenwichtstoe stand zal over het geheel genomen DEN IIAAG 27-9. Hoewel het vooruitzicht van stijgende werkloos heid minister drs. J. Boersma (sociale zaken) met enige zorg vervult, kan - naar zijn mening - op zichzelf nog niet worden gesteld dat het huidige niveau van de werkloosheid reeds zorgen baart. De minister heeft dit maandag aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid dr. H. van den Doel. Grote partij hasjiesj in beslag genomen AMSTERDAM, 27-9. De Amster- damse recherche heeft het afgelopen weekend in een hotelletje in de bin nenstad een koffer met 13 kg has jiesj in beslag genomen. De koffer was in bewaring gegeven door twee Amerikanen die enige tijd in het ho tel hadden gelogeerd. Zij werden vorige week in Cali- fornië aangehouden nadat in hun au to een grote hoeveelheid hasjiesj was aangetroffen. Bij hun verhoor beken den zij, dat zich ip Amsterdam nog een partij bevond. Bij een routine onderzoek in een ander hotel stuitte de recherche op 70 kg nephasjiesj. De eigenaar was de 26-jarige Amsterdammer J. A., die na verhoor weer werd vrijgelaten Zijn „handel" zou worden vernie tigd. jarige leeftijd, na het Mulodiploma behaald te hebben, bij de dienst ar beidsvoorziening gaan werken, aan vankelijk bij het arbeidsbureau Leerdam, vervolgens te Gorinchem en sinds 1957 in Zierikzee. Bij de Stichting voor opleiding tot Sociale arbeid te Haarlem behaalde hij de vakdiploma's Maatschappelijk werker A en B, richting werkgele- genheidspolitiek. De heer Dokman volgt als zodanig op de heer F. F. Rijpstra, die op 1 augustus naar Heerenveen is ver trokken, eveneens als directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. gepaard gaan met een diepere bo demligging. Een exacte bepaling van deze verdieping in relatie met ver diepingen ten gevolge van andere oorzaken - pijlervorm aangebrachte bodembescherming, seizoeninvloeden - was en is niet mogelijk. Na de af sluiting van het Volkerak zijn tot heden door de Provinciale Water staat twaalf peilingen uitgevoerd over het gehele brugtracee. Hieruit is gebleken dat de bovengenoemde andere oorzaken tot nu toe een gro tere invloed op de bodemfiguratie nabij de pijlers hebben dan de nei ging tot verdieping, die ten dele dooi de afsluiting van het Volkerak ver oorzaakt kan worden. Het college concludeert tenslotte dat voor instorten geen angst behoeft te bestaan en dat het tracee van de brug frequent wordt gepeild. Een vergelijking, aldus drs. Boersma, tussen het nieveau van de geregis treerde arbeidsreserve, gecorrigeerd door seizoeninvloeden, eind 1971 tot ongeveer 75.000 zijn gestegen. Bij een normaal seizoenpatroon zou het ongecorrigeerde cijfer dan 90.000 a 95.000. Vermist tweejarig meisje verdronken AMSTERDAM, 27-9. De 2-jarige Monique van Son uit Beverwijk die zondagmiddag tegen het eind van de voetbalwedstrijd Volewijckers-Eind- hoven door haar ouderswerd ver mist, blijkt te zijn verdronken. Het lijkje van het kind is maandagoch tend aangetroffen in een sloot bij het Volewijckersterrein in Amsterdam- Noord. Hasjiesj-vangst op Schiphol SCHIPHOL, 25-9. De rijkspolitie op Schiphol heeft zaterdagochtend een enorme hasjiesj vangst gedaan: niet minder dan 60 kilo werd aan getroffen in de bagage van een 20- jarige Canadees. Hij was tevoren uit Pakistan aangekomen en stond op het punt via Parijs naar Canada te vliegen. Verdacht van medeplichtigheid werd ook zijn 22-jarige vriend - eveneens uit Canada - aangehouden^ Meer doden in verkeer - minister treedt af HOBART, 28-9. De minister van volksgezondheid en verkeersveilig heid van Tasmanië, dr. Nigel Abbott, heeft zijn portefeuille beschikbaar gesteld, omdat het aantal doden in het verkeer is gestegen. Toen hij in 1969 minister werd, had hij beloofd af te treden, als het aantal verkeers slachtoffers niet zou dalen. In dit jaar zijn tot dusver 104 mensen bij verkeersongevallen om het leven ge komen - tien meer dan in dezelfde periode van 1970. Brief aan prins Bernhard n.a.v. opening Pecliiney-fabrieken SCHOONDIJKE, 27-9. De opening van de Pcchiney-fabrieken door prins Betnhard op 1 oktober in Vlis- singen heeft by de Zeeuwse afdelin gen van B'66 en P.P.R. gemengde ge voelens opgeroepen. De afdelingen geven daaraan uiting in een brief aan de prins. Deze wordt verzocht ter gelegenheid van de opening de betrokkenen te wyzen op „de morele verplichting die zy hebben ten op zichte van de omringende bevolking om de schadelyke werking van hun industrie tot het uiterste minimum te beperken." Bemanning tijdig in veiligheid BURGHSLUIS, 26-9. In de mon- ding van de Oosterschelde, by het dei de werkeilartd, het Noordland, zijn een dtyvCude asialtfabriek en ten zcesleepboot gezonken. Er heb ben zich geen persoenlyke ongeval- ien voorgedaan. Volgens een zegs man van Rijkswaterstaat is de scha de aanzienlyk. De drijvende asfaltfabriek „Jan, Heijmans' van de Bitumarin N.V. te Zaltborr.mel, die gebruikt wordt bij HAAMSTEDE, 27-9. Elk weekend zweven geruisloos de trotse vogels van de Vliegclub Haamstede boven de Westhoek van Schouwen. Het weer is nog steeds uitstekend. Het vliegprogramma is dan ook practisch neg geen enkele zaterdag of zondag de mist ingegaan door slecht weer. De leden waartussen steeds meer „buiteneilanders" verschijnen omdat elders in clubs geen plaats is, tref fen het byzender. Diverse successen werden dan ook behaald. Niet alleen op vliegvelden elders in Nederland of in Duitsland, maar ook boven Haamstede was af en toe de thermiek dusdanig groot dat er eens een „overlandje" gemaakt kon worden. Zelfs de angst voor het bre de Oosterscheldewater is teniet ge daan door enkele opmerkelijke vluchten in de richting vliegveld Midden-Zeeland. Doch ook het leren thermiekvliegen werd ijverig beoe fend, want het is niet eenvoudig de heersende thermiek over te hevelen in het stijgvermogen van het zweef toestel. Over water De eerste die de Ooster- en tevens de Westerschelde overvloog was Han de Glopper die in Deinze (België) landde. Afstand 85 km. Leendert Bcm vloog tsamen met D. Dorrepaal in een dubbelzitter naar het vlieg veld Midden-Zeeland, werden op nieuw opgelierd en zetten koers naar België waar ze op het vliegveld van Aalst landden, daarmede een afstand afleggende van 100 km. M. Staat vloog zijn eerste overland naar Edin- gen in België, een afstand van 120 km. Verder vloog Tonny de Bruine naar het vliegveld Woensdrecht, landde daar en trachtte toen, na op nieuw opgelierd te zijn tegen de wind in I-Iaamstede te bereiken, doch deze poging mislukte. Hij moest lan den te Nieuwdorp in Zuid-Bcveland. Totale afstand 55 km. Frontale botsing eist derde slachtoffer EMMEN, 27-9. De frontale botsing tussen twee personenauto's zondag middag in Bargercompascuum. waar bij twee jongeren om het leven kwa men, heeft een derde slachtoffer ge- eist. Ce bestuurder van de personen auto, de 19-jarige J. van Dijken uit Nieuw-Weerdinge (gem. Emmen). waarin in totaal zes jongelui zaten, is in de nacht van zondag op maan dag in het ziekenhuis te Emmen aan zijn verwondingen overleden. Artis verwacht miljoenste bezoeker AMSTERDAM, 27-9. Dc miljoenste bezreker. die Aartis eerst eind okto ber dacht te kunnen registreren, woidt dank ztf dc enorme toeloop in september. woensdag of donderdzg verwacht, afgelopen weekend trok Artis bijna 17.000 mensen. In 1970 werd hel miljoen op 14 no vember overschreden. de afsluiting van de Oosterschelde, bevond zondagmorgen zonder ver klaarbare oorzaak, in zinkende toe stand. De toegeschoten zeesleepboot „Themi-TV" van de firma Dijkhui zen uit Vlissingen begon onmiddel lijk water uit het schip te pompen. Even later kantelde de fabriek bo ven op de sleepboot, waarna beide vaartuigen zonken. De zeskoppige bemanning van de sleepboot wist tijdig van boord te komen. De wachtsman, die op de as faltfabriek aanwezig was, kon zich eveneens tijdig redden. Het ongeluk gebeurde bij het der de werkeiland in de monding van de Oosterschelde. Ervaren zweefvliegers leggen zich meer en meer toe op retourvluchten. Het nadeel van lange afstandsvluch- ten in rechte lijn zit in het tijdver lies en de onkosten die gemaakt moeten worden door de ophaalploeg. Huis vernield door blikseminslag BOEKEL, 27-9. Blikseminslag heeft maandagavond het huis van de familie Van Lankveld aan de Bea- trixaan in Boekei (N.B.) vrijwel ge heel verwoest. De bliksem is via de t.v.-antenne binnengedrongen. De nek van het dak werd door midden geslagen, binnenmuren vie len om en scheuren ontstonden in de buitengevels. De bewoners die zaten te eten bleven ongedeerd. De schade schat men op f 50.0000, Vrouw op nippertje ontsnapt aan kogels GRONINGEN. 27-9. Heelt de 56- jarige parfumier W. K. in Groningen geprobeerd de 20-jarige prostituee Grietje B met revolverschoten te do den of speelde hij alleen maar met zijn vuurwapen? Dat is dc vraag waar de Groninger politie zich mo menteel voor gesteld ziet. Zaterdagnacht omstreeks twee uur was de vrouw thuis gekomen op een kamer die zij van K. huurt en ging nog even op bed liggen om de krant te lezen. Ongeveer een half uur later hoor de ze boven zich een knal en dwar relde er wat zachtboard naar bene den. Na tien minuten klonk nog een knal. Vlak naast haar benen merkte Grietje B. de inslag van een kogel. Stroomstoring helpt ontsnapte patiënt EINDHOVEN, 27-9. Het uitvallen van mofcilofoonverbindingen heeft do politie te Eindhoven maandagavond verhinderd de jacht op oen uit de Pompkliniek in Nijmegen ontsnapte patiënt voort te zetten. De verbin dingen vielen weg door een stroom storing in het stadsdeel Gestel. Zware inbraak in bungalow AMSTERDAM, 27-*9. Bij een in braak in een bungalow aan dc Van Doornincklaan in Bcnncbroek is voor ccn waarde van meer dan 100.000 gulden aan schilderijen, zilverwerk cn Chinees porselein gestolen. De in braak moet in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn gepleegd. Dc dief of dieven waren binnengekomen door verbreking van een deur. Dc dief stal werd zaterdagochtend door de huishoudster ontdekt. De schilderijen waaronder een Jan van Goyen en een Gabriel Mctsu, werden met lijst en al meegenomen. De bewoner, de Zwitserse ir. O. A. Schneider (59), Ugl al enige tijd in een ziekenhuis. Dinsdag 28 september Zierikzee Hervormd verenigingsgebouw, 7.30 uur, districtsles Rode Kruis-kolon- nes. Oostcrland Herv. verenigingsgebouw, 14.30-17.00 uur en 18.30-21.30 uur, verkoopactie Zendingsactie Ger. Gemeente. Woensdag 29 september Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, ,2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Donderdag 30 september Zierikzee Herv. Verenigingsgebou, 8 uur, Vrouwengroep „Wees een Zegen". Vrijdag 1 oktober Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto. Noordgouwe Aanvang Kleutercursus Groene Kruis, 7.45 uur. Zondag 3 oktober Haamstede Splitsing Vertonsweg-Moolweg, 14.30 uur, najaarswandeling Vogelwacht en I.V.N. Maandag 4 oktober Zierikzee Concertzaal-foyer, 20.00 uur, forum avond voor de Middenstand. ZEDDAM. De 19-jarige B. H. G. Grob uit Zevenaar is in Zeddam (Gld.) overleden kort na een ver keersongeluk. Een automobilist ver leende geen voorrang aan de heer Grob, die op een bromfiets reed. Toeschouwer gedood door zware fles BOEDAPEST,-27-9. Een 64-jarige toeschouwer is bij de voetballanden- wedstrijd Hongarije-Bulgarije, die in Boedapest is gespeeld, door een vijf kilo zware fles dodelijk getroffen. Bij een omstreden beslissing van de Schotse scheidsrechter Davidson ten gunste van de Bulgaren, raakten grote groepen toeschouwers op de tribune slaags. De wedstrijd werd vijf minuten onderbroken totdat het publiek na waarschuwingen de vechtpartijen had gestaakt. In die periode werd de fles in de richting van het speelveld geworpen. Deze verbrijzelde het schedeldak van de toeschouwer. Via beelden van de te levisie wordt getracht de dader op te sporen. Sentimenteel worden is zowat het ergste dat men als Nederlander kan overkomen, want men wordt - zoal niet honend ontvangen - dan tocly suspekt bekeken in dit vreemde land. Gevoelens moeten worden beheerst en wij maar beheersen en de spreek kamers van de dokters en psychiar ters maar vol zitten. Enfin hét thema is rijk genoeg voor een „cursief" apart, maar hier sentimentele „kick" behalve door dan medegedeeld dat voor mij de een glaasje, altijd ontstaat bij het le zen van de schrijfsels op de achter kant van prentbriefkaarten. Al meer heb ik daar publiekelijk getuigenis van afgelegd en „het is weer zover". Achterkanten van briefkaarten her- schenken het geloof in de mensen, in hun goedheid en vriendelijkheid. „Den brief vanmorgen ontvangen en gezien dat jullie het plan hebben zaterdag te komen. Hier alles wel. Ontvang „met je drieën" de harte lijke groeten". Uit 1912: „Wil voor moe nog eens de pot gluton mee brengen. Morgen gaan we eerst naar Zierikzee en dan naar Coba. Wat treffen wc het toch goed, hé? Joppa is den gehele dag buiten geweest en met moe zijn we gisteren nog naar ....Viane geweest. Op het ogenblik is J. hier en die gaal morgen naar Ko". is het niet verrukkelijk: moe (straks) blij met de glulon (wat moet dat mens toch?), tripjes naar Zierik zee en Viane en Joppa de hele dag buiten. Een idylle uit 1911. Een andere familie meldt de wel stand na thuiskomst. Alles was in orde. WH hebben nogal veel aard beien geplukt en erwten. Alles wel en vele groeten". Ook weer verruk kelijk: thuiskomen en zo dc tuin in, ver van allerlei aards gedoe. De kaart is uit de tijd van de slag bij Verdun, maar „die" toen hebben toch maar fijn aardbeien en erwten ge plukt. Een ander meldt de aankomst van een foto van ..Pie' „en hem prachtig gevonden". Hoe stond Pie er op? Zullen we nooit weten: statig, pi kant, tussen de aalbessenstruikcn of in het stijve atelier met handschoen tjes op het hoogpotig tafeltje er naast? Weer een andere mededeling: ..Hoe gaal het met jullie? Ik ben in het water geweest, maar 'f was te koud. Ik heb een nieuwe badmuts, een groene. En dan: we hebben net gegeten, maar we konden geen brood meer krijgen met zondag". Dit is zo heerlijk vrienden: een bibberend mens ir? het koude water, het hoofd in het groene gummi en wel eten, maar geen brood. Dat speel de zich allemaal af in 1934. En niets over Abessinië, de crisis, de werk loosheid en het luarzengestamp in Neurenberg. Welnee, het gaat om een badmuts en het natje en het droogje. Toen en nog wel: alles is veranderd en toch hetzelfde geble ven. SCHIER EILANDMAN. Advertentie TWEEDE KAMER Ieder mens staat wel eens voor onverwachte uitgaven. Oplossing? Een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat zonder veel pape rassen of plichtplegingen. U leent bijvoorbeeld 2000,—. U lost af 18 x f 127,07. Of f 3500,— en u lost af 24 x 168,23. Rente en kosten zijn daar ai bij inbegrepen. Stap even naar de NMB. Binnen enkele dagen is alles voor elkaar. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voeltl Zweefvliegers te Haamstede blijven - dank zij goed weer - volop in de lucht Bergen op Zoomse brandweer redt vissen BERGEN OP ZOOM, 27-9. Met vers water en zuurstof heeft de brandweer in Bergen op Zoom maandagavond het leven van vele honderden vissen gered. De vissen, door drie hengelsportvereni gingen uitgezet in de vijvers van het park Vijverberg, waren in doodsnood, nadat de toevoer van rioolwater sterk was gestegen na overvloedige regens. Met nevelspuiten kregen de vissen, o.m. vele karpers, vers water toegediend. Ook pompten de brandweermannen flinke hoeveel heden zuurstof in de vijvers. Het talrijke publiek zag geleidelijk veel vissen weer bijkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 6