AGENDA Afschrijvingspolitiek van het college kwam in discussie „Veldslag'' in Beek Massaal borst- en urine-onderzoek te Zeist DE CHOLERA IN DE WERELD Actiegroep wil eenvoudiger spelling Gemeenteraad Westerseliouwen VVESTENSCHOUWEN, 25-9. Elke raadsvergadering der gemeente Wes- terschouwen, hoe eenvoudig de agen da er ook wel uitziet, bezit meestal een paar puntjes die uitlopen op een diepgaande diskussie. Dit was ook vrijdagavond weer het geval. Bij de begrotingswijzigingen, waar in de verbouwing der kleuterschool te Renesse ter sprake kwam, liet de heer J. Lustig (P.v.d.A.) opnieuw duidelijk blijken dat hij het met de afschrijvingspolitiek van het college niet eens is. Hij noemde de voorge stelde 15 procent veel te hoog en vergeleek dit percentage met het Rijk dat voor gebouwen in 60 jaar afschrijft. „Ged. Staten kunnen nu wel zeggen dat dit 15 procent moet zijn, doch het hoeft niet. Wij beslui ten en niet Ged. Staten". De voorzit ter, burgemeester H. P. Everwijn antwoordde dat slechts het eerste jaar 15 procent wordt afgeschreven en de rest in 40 jaar. De heer Lustig: „Ik vind de afschrijvingspolitiek ten enemale onjuist. De belastingbetalers worden hier de dupe van. Dan maar vechten al is het tot de Kroon. Zo veel mogelijk uitsmeren is de juiste manier". De secretaris, de heer J. W. de Jonge zette nog eens duidelijk uiteen waarom met die 15 procent afschrij ven begonnen wordt, hetgeen mede in overeenstemming is met G.S. Wet houder Steur merkte op dat „we hier zoveel mogelijk moeten bereiken voor de gemeente", waarop de heer Lustig zei dat het college bang was voor G.S. „Daar heb ik lak aan". Wilde mail ex-vrouw overrijden? OISTERWIJK. 25-9. De rijkspoli- tie van Oisterwijk heeft vrijdag avond de 51-jarige hotelhouder G. C. van K. uit deze plaats aangehouden, die ervan wordt verdacht zijn ex- echtgenote, van wie hij sinds enige weken gescheiden is, met zijn auto te hebben willen overrijden. Volgens een door de vrouw bij de politie ingediende klacht zou Van K. toen hij haai- in het centrum van Ois terwijk zag lopen, op zijn ex-vrouw zijn ingereden, waardoor zij viel en aan een harer benen gewond werd. Reorganisatie Rode Kruis UTRECHT, 25-9. Het Neder- land.se Rode Kruis zal wor den gereorganiseerd. In plaats van de 250 bestaande, maar onderling verschillend uitge ruste plaatselijke colonnes, ko men er bij goedkeuring van de verstrekkende plannen per ge west vliegende districtscolon nes. Zij zullen binnen zeer korte tijd ter plaatse moeten zijn als zich een grote ramp voordoet. Zij .worden derhalve uitgerust met een drietal aan hangwagens, die dag en nacht f bepakt klaar moeten staan en f terstond achter een willekeu- rige auto kunnen worden ge haakt. Elke aanhangwagen be vat een derde deel van het noodzakelijke materiaal voor de inrichting van een verza melplaats gewonden. Geen sticker-verkoop vrije veren in Zeeland BRESKENS. 25-9. Een plan van het comité Westerscheldeveren om zaterdag stickers met het opschrift „Wij eisen vrije veren" te slijten aan de passagiers van de verschillende veerboten over de Westerschelde is mislukt. De bedoeling was de stickers aan boord van de veerboten en op de vertrek- en aankomststeigers van de provinciale stoombootdiensten tegen betaling aan de passagiers aan te bie den. Het plan mislukte echter, omdat de directie van de P.S.D. de verkoop van de stickers op grondgebied van de maatschappij niet wilde toestaan. Deze foto maakte prins Claus van zijn zoon Johan Friso, die zaterdag jl. zijn derde verjaardag vierde. Wetholider Steur: „Bang? Nooit". Nadat de heer Lustig nog had opge merkt dat hier veel met: „Ja, maar het wordt toch niet goedgekeurd door G.S. - wordt geschermd", ha merde de voorzitter het gesprek af. Restauratie pand Noordwellc Een ander punt waar veel over ge sproken werd was de subsidie voor de restauratie van het pand Dorps- ring 4 te Noordwelle. Hierover ver scheen reeds een ingezonden stuk in de Zierikzeesche Nieuwsbode van de architect, de heer Heringa uit Zie- rikzee die er tevens nog een brief aan het college aan toevoegde waarin hij het niet eens was met de voorge stelde 10 procent van het thans door Monumentenzorg vastgestelde subsi diabele bedrag van de restauratie kosten. De voorzitter lichtte toe dat de ge meente niet verplicht is om een sub sidie te verlenen van 30 procent. Via de verfijningsregeling komt het be drag later terug. De heren Tieleman en Lustig meenden dat verstandig zou zijn het voorstel terug te nemen en later na herziening naar voren te; brengen. Waarom 10 procent? Burgemeester Everwijn: „Omdat we het pand wel aardig vinden doch slechts een sym pathie-subsidie van 10 procent waard vinden. We moeten de aard van het project bekijken en dit kan bijvoor beeld niet vergeleken worden met de restauratie van het Slot Haamstede en het koor van dè kerk in Renesse. Doch 30 procent lijkt ons nog al wat!" De heer Lustig: „U moet een vaste regel handhaven. Anders gaat U met twee maten meten en dat vind ik niet goed. De gebouwen worden mooier en aantrekkelijker. Volgens de heer Krijnse Lokker is er geen geld voor en moet het voorstel op 10 procent blijven. De heer Tieleman attendeerde op de uitdrukking „sympathie-subsidie", die zeker weer een ingezonden stuk uitlokt, waarop de voorzitter zei dat het standpunt van de heer Heringa onjuist is. Hij wil gaarne een gesprek met hem hebben. Nadat de heer De Jonge een uiteenzetting had gegeven over deze subsidie-voorschriften en de heer Kloosterman had opgemerkt niet één lijn aan te houden voor alle gevallen werd het voorstel terugge nomen. Panden Noordstraat 7 en 17 Over de verkoop van de panden Noordstraat 7 en 17 en de daarin ge stelde voorwaarden voor de familie v. d. Berge liepen de meningen zeer uiteen. Mevrouw Peters-Lok vond voor en juiste verkoop de gestelde voorwaarden moeilijk en wilde ze er niet aan verbinden. De heer Krijnse Lokker kon weJ meegaan met het voorstel, doch dan als proef waarop de heer Dalebout zei geen bezwaren in de voorwaarden te zien. „Wat zijn de beweegreden om de familie v. d. Berge daar al 35 jaar woont. Indien de woningen in betere conditie wa ren dan zou hij liever niet tot ver-* koop overgaan. „We zijn niet ge dwongen om te verkopen, doch ge zien de achterliggende grond is er vraag naar en na een gesprek met de familie v. d. Berge werden deze voorwaarden gesteld." De heer Lustig: „De nieuwe eige naar zal niets meer aan de woningen doen en de familie v. d. Berge er zo gauw mogelijk uitwerken hetgeen zakelijk is als men het pand nodig heeft. Ik vind het een a-sociale maatregel". Ook de heer Klooster man was tegen het voorstel en „de angst voor de konsekwenties van het voorstel wegen mij te zwaar". Brandt kreeg oorvijg MÜNCHEN, 25-9. Bondskanselier Willy Brandt heeft volgens oogge tuigen tijdens een bezoek aan het co mité dat de Olympische Spelen in Mtinchen organiseert, van een jon geman een oorvijg gekregen. „Dat is voor de politiek jegens Oost-Euro pa", riep de dader uit. De man werd onmiddellijk door de politie overwel digd en weggevoerd. Zichtbaar ont hutst zei Brandt: „laat hem, laat hem". De bondskanselier had juist voor het gebouw vragen voor een televi sie-uitzending. beantwoord, toen hij de klap kreeg. „In deze materialistische tijd vind ik het een edel gebaar van b. en w. en onze p.c.-fractie gaat er mee ak koord", zei de heer v. d. Berge. In stemming gebracht werd het voor stel met 7-3 stemmen aangenomen. Tegen stemden mevrouw Peters-Lok de heren Lustig en Kloosterman. (De heor Hcndrikse was niet op de ver gadering aanwezig). „Gemeentenieuvvs" Ook het voorstel om het „Gemeen- tenieuws" in een nieuw jasje te stop pen kreeg veel meer aandacht dan verwacht werd. De heer Kloosterman vroeg „welke brillante geest er ach ter het reeds verschenen periodiekje stond dat enkel maar aandacht schonk aan strandbevuiling, vuilnis bakken, plasticzakken enz. „Ik ben bijzonder ontvreden over het ge- meentenieuws in de huidige vorm en zou een redaktieraad willen benoe men. De uitgave is heel belangrijk voor de bevolking". De heer Tiele man was van mening dat enkel de „pikante" dingen in de couranten komen en daarom zou hij eens wat meer nieuws uit de raad in het Ge- meentenieuws willen zien, o.a. be- sluiten-lijsten. De heer Lustig vond het niet nodig een redaktieraad te benoemen en vond het een doelmatig geschrift waar de mensen wat aan hadden. Het grootste cleel van het nieuws komt van b. en w. dus moet het echt geen gemeenteblad worden. De voorzitter antwoordde dat het geen politiek blad moet worden. Hij zal in het college een eventuele re daktieraad nog eens overpeinzen. GELEEN, 27-9. Zondagavond heeft zich in de Zuid-Limburgse gemeen te Beek een ernstige vechtpartij voorgedaan tussen jonge Ambonezen en niet-Ambonese jongeren, waarbij gewonden zijn gevallen. De vechtpartij ontstond in de bar Paladium in de burgemeester Jans- senstraat en ontaardde in een com plete veldslag. Alle beschikbare manschappen en wagens van de Rijkspolitie in Zuid-Limburg werden met spoed naar Beek gedirigeerd. Een politievolkswagenbusje werd omvergeworpen. Van een andere po liticwagen werden de ruiten ingesla-, gen en werd de mobilofooninstalla tie onklaar gemaakt. Een wacht meester van de Rijkspolitie, C. Fox van de groep Stein werd ernstig ge wond naar het ziekenhuis in Geleen overgebracht. Twee politiemannen en tientallen jongeren werden licht gewond. Moeder en kind in auto verdronken BREDA, 25-9. De 28-jarige me vrouw C. Nelemans-van Nisten uit breda en haar vierjarig zoontje zijn door verdrinking in de Belcrumha- ven in Breda om het leven gekomen. Beiden zaten in een personenauto, die door een achteropkomende vrachtauto werd geraakt. De perso nenauto schoot, daardoor over de kademuur het water in. Twee voor bijgangers hebben geprobeerd moe der en kind uit de wagen te halen. Ze konden echter de autodeuren niet open krijgen. Twee kikvorsmannen van de brandweer slaagden er na ongeveer een kwartier in de slacht offers boven water te brengen. Broe ders van de G.G. en G.D. en politie functionarissen hebben daarna nog drie kwartier geprobeerd om door kunstmatige ademhaling de levens van beide slachtoffers te redden. Mevrouw Nelemans had juist haar zoontje van de kleuterschool ge haald. Het ongeluk gebeurde vlak voor de woning van de familie Ne lemans. ZIERIKZEE, 27-9. Zaterdagmiddag omstreeks half twee vond op de provin ciale weg Haamstede-Zierikzee, ter hoogte van de materialen-opslagplaats van de provincie onder Zierikzee, een vrij hevige botsing plaats tussen de personenauto van de heer R. L uit Scharendijke, die reed in de richting van Zierikzee, en een voor hem in dezelfde richting rijdende zg. landbouw-„zelf losser". De botsing ontstond toen L., na een inhaalmanoeuvre voor een na derende tegenligger weer moest invoegen. Als gevolg van de hogte snel heid was er geen remmen meer aan begonnen en reed L. in op de achterzijde van de met langzame snelheid voor hem rijdende „zelflosser" die eveneens ernstig werd beschadigd. De bestuurder van de auto kwam met de schrik vrij, maar zijn bij hem in de auto zittende dochter moest met verwondingen aan het hoofd worden overgebracht naar hel ziekenhuis te Zierikzee. De politie stelt een onderzoek in. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZEIST, 25-9. Zeist wordt een preefgemeente voor een uitgebreider bevolkingsonderzoek. In oktober vindt daar niet alleen een röntgeno- logjsch borstonderzoek plaats, maar wordt er gelijkertijd ook een urine- onderzoek gehouden bij de gehele bevolking ter opsporing van even tuele suikerziekte en nieraandoenin gen. GENEVE, 25-9. Sedert vorige week zijn in de wereld bijna 5.500 nieuwe gevallen van cholera gesignaleerd en zijn 60o nieuwe dodelijke gevallen geregistreerd. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft vrijdag meegedeeld, dat sedert het begin van het jaar 129.868 men sen door cholera werden aangetast en dat de ziekte 19.937 mensenlevens eiste. In Afrika zijn in een week 3.500 nieuwe gevallen geregistreerd, waar van bijna 3.000 in Nigeria. In Indo nesië deden zich 1500 nieuwe geval len voor. In de Pakistaanse vluchte lingenkampen in India zijn in de af gelopen week 400 nieuwe gevallen, waarvan 100 dodelijke, geteld. In Eu ropa deden zich 34 (geen dodelijke) gevallen voor waarvan 22 in Spanje. Twee doden bij autobotsing EMMEN, 26-9. Te Barger-Com- pascuum zijn zondagmiddag de 16- jarige M. van de Brandt uit Klazie- navcen en de 15-jarige A. de Vries verongelukt bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op het Vei lengde Oosterdiep. Zes andere inzittenden werden ernstig gewond in het ziekenhuis te Emmen opgenomen. De botsing oht- stond doordat de 19-jarige bestuur der van één van de personenauto's, waarin zes jongelui zaten na het in halen van wielrijders, waarbij één van de wielrijders werd geraakt, naar het linker wegdek schoof, fron taal in botsing kwam met de tege moetkomende auto bestuurd door de 18-jarige J. P. L. uit Klazienaveen. AMSTERDAM, 25-9. Op een alge mene ledenvergadering van de Ver eniging voor Onderwijs in het Ne derlands is een actiegroep gevormd met het doel in 1972 tot een sterk vereenvoudigde spelling van het Ne derlands te komen. De spelling waarvoor de groep ac tie gaat voeren zal behalve de eind voorstellen van de commissie Pee- Wesselings tevens inhouden: Uitsluitend t aan het eind van een woord (dus geen d dt): hij wort, ik vint, het paart, het woort. Geen dubbele d of t meer in de verleden tijd van werkwoordsvor men. behalve in vormen als redde en vatte. Uitsluitend ij. De ei vervalt. Uitsluitend au. De ou vervalt. De ie verdwijnt in open lettergre pen (giter) maar blijft in woorden als die en zie. Het bestuur van de Vereniging voor Wetenschappelijke Spelling (V. W.S.) is met dit compromis akkoord gegaan. V.W.S.-bestuursleden zijn tot de actiegroep toegetreden. De ac tiegroep wil kleine en grote publici- teitsorganen, organisaties en instel lingen benaderen om hen over te ha len zo spoedig mogelijk na 1 januari a.s. de vereenvoudigde spelling te gaan hanteren. Woordenlijsten in de nieuwe spelling en documentatiema terialen zullen worden gereedge maakt. De actiegroep wil bereiken dat de vereenvoudigde spelling in 1972 op de basisscholen mag worden inge voerd. DEN HAAG. Een romp van een in de tweede wereldoorlog van Vokel af gebruikt „Tempcst'-jnchtvliegtuig var de Engelse Koninklijke Lucht macht zal dinsdag het depot van de Nederlandse luchtmacht op Gilze Rijen verlaten om via de bondsre publiek Duitsland naar Engeland te woiden vervoerd. Als er afwijkingen worden gevon den, zullen deze worden doorgegeven aan de huisarts van de betrokkene. Aller Zeister huisartsen hebben en thousiast hun medewerking aan deze proef toegezegd. Aansluitend aan dit borst- en uri- neonderzoek wordt in 1972 nog een onderzoek naar hartklachten inge steld door een team, waarvan o.m. vijf artsen deel uitmaken onder lei ding van dr. K. Magnus. Dit team zal 5 procent van de mannen tussen -35 en 69 jaar en 5 procent van de vrou wen van 45 tot 69 jaar uitnodigen tot een vraaggesprek dat een half uur zal duren. Het team is al bezig met een onderzoek naar de leefge woonten bij alle Zeister patiënten die een hartaanval kregen. Burgemeester ging kopje onder DELFT, 25-9. De burgervader van Delft, mr. J. M. Ravesloot, heeft de officiële opening van een padvinders centrum besloten met een onvrijwil lig bad in de Schie .tezamen met een zijner wethouders, de Delftse ambte naar voor jeugdzaken, de voorzitter van het padvinderscentrum en de vertegenwoordiger van de provinciale stichting voor de jeugd en diens echt genote. Het gezelschap nam een duik toen het pontje, waarmee het op weg was naar een midden in het water gele gen jeugdruimte, kantelde. Hulpvaardige padvinders, niet bang voor een karweitje, hielpen de dren kelingen weer op het droge. Het woiiingbouwplau van Marcel van Dam HILVERSUM, 25-9, Het Neder- landse volk heeft het woningbouw plan van Vara-ombudsman Marcel van Dam overwegend positief ont vangen, zo concludeert de Vara uit een luisteronderzoek. Een telefonische enquête, onder 1200 Nederlanders ouder dan 15 jaar, wees uit dat tweederde van de kij kers bereid is bij de volgend wel vaartsstijging een half percent van hun inkomen bij te dragen aan de oplossing van de woningnood. Maandag 27 september Zierikzee Hotel ,Van Oppen" 8 uur, vergade ring Winkeliersvereniging „Zierik zee." Huis van Nassau, 8.00 uur, schaak wedstrijden. Ouwerkerk Paviljoen „De Vier Bannen", 8.00 uur, vergadering hondenclub „Schou- wen-Duiveland". Dinsdag 28 september Zierikzee 's Landskamer, 14.00 uur, algemene vergadering Waterschapsbestuur. Hervormd verenigingsgebouw, 7.30 uur, districtsles Rode Kruis-kolon- Oosterland Herv. verenigingsgebouw, 14.30-17.00 uur en 18.30-21.30 uur, verkoopactie Zendingsactie Ger. Gemeente. Woensdag 29 september Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Donderdag 30 september Zierikzee Herv. Verenigingsgebou, 8 uur. Vrouwengroep „Wees een Zegen". Vrijdag 1 oktober Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto. Noordgouwe Aanvang Kleutercursus Groene Kruis, 7.45 uur. Economische schade verkeersongevallen is „zeer hoog" DEN HAAG, 25-9. De economische schade als gevolg van verkeersonge vallen wordt, in de toelichting op de begroting 1972 van het departement van verkeer en waterstaat „zeer hoog" genoemd. In de jaren 1948, 1962 en 1967 bedroeg deze schade respectievelijk 88, 481 en 1047 mil joen gulden. De totale schade in 1971 zal, naar schatting, een bedrag belo pen dat rond de twee miljard gulden zal liggen. Deze cijfers, aldus de toelichting, spreken voor zichzelf en maken dui delijk, dat de krachtsinspanning om de verkeersonveiligheid te bestrij den in de naaste toekomst zal moe ten worden vergroot. Het raam stond open DEN HAAG, 25-9. Iemand die in de nacht op het rustige Haagse Hof- wijckplein liep, zag een openstaand raam op een eerste etage. Ook viel zijn oog op een ladderwagen van een glazenwasser. De nachtelijke voor bijganger heeft deze twee zaken lis tiglijk gecombineerd. Hij „leende" een ladder van de afwezige glazen wasser, plaatste die tegen de gevel en klom het openstaande raam bin nen. In de woning is hij op zoek gegaan naar buit. Hij had succes toen hij ten lange leste in de broodtrommel keek. Daarin ontwaarde hij twee porte monnees, die hij schielijk meenam, waarna hij vond dat zijn bezoek de moeite waard was geweest en der halve het beëindigde. Toen het dag was geworden, kwa men de bewoners de politie vertel len, dat zij twee portemonnees mis ten. Inhoud: duizend gulden. Prins Claus De Saltbespiekingen opende Okura-holel MOSKOU, 25-9. De delegaties van de Sowjet-Unie en de V.S. hebben in Helsinki uitvoerig kwesties bestu deerd om te komen tot een overeen komst inzake beperking van de an ti-raket-verdedigingsstelsels. Dit staat in een communiqué, dat het Russische persbureau Tass heeft uit gegeven na het afsluiten van de vqf- de ronde van de onderhandelingen over beperking van de strategische (kern) bewapening (Salt). Trein vermorzelde zeven koeien UITGEEST, 25-9. De trein Alk- maar-Amsterdam heeft op het tra ject Castricum-Uitgeest zeven koei en vermorzeld, die op de spoorbaan liepen. Waarschijnlijk heeft het hek van het weiland opengestaan, waardoor de koeien op de spoorbaan konden komen. De botsing heeft in het treinver keer tussen Alkmaar en Amsterdam een lichte vertraging veroorzaakt, die een half uur later was wegge werkt. De „drie" van Breda DF.N HAAG. 25-9. Het vraagstuk van de drie Duitse oorlogsmisdadi gers die thans nog in Breda verblij ven dient, naar de mening van pre mier Biesheuvel, met de grootst mo gelijke zorgvuldigheid te worden be keken. De minister-president heeft dit vrijdagavond verklaard, na afloop van de wekelijkse vergadering van de ministerraad. Hij wees er op. dat juist het betrachten van deze zorg vuldigheid geruime tijd kan vergen. De premier knoopte hieraan de con clusie. dat het vraagstuk juist daar om geheel los gezien moet worden van hel komend staatsbezoek. AMSTERDAM. j>_5-9. Prins Claus heeft in Amsterdam het eerste Ja panse hotel in Europa, „Hotel Oku- ra Amsterdam" .officieel geopend met de onthulling van een plaquette. Bij de ruim 250 binnen- en buiten landse genodigden waren ook Am sterdams burgemeester dr. I. Sam- kalden en de commissaris der konin gin in de provincie Noord-Holland mr. F. J. Kranenburg. Het Okura-hotel is een van de hoogste bouwwerken in de hoofd stad: 80,30 m. De Westertoren Ss slechts vijf meter hoger. Nieuwe roos HEERDE, 25-9. Rozenkweker G. Buisman uit lieerde heeft een nieuw exemplaar aan hel reeds rijke assortiment rozen toegevoegd. Zes jaar zorgvul dige kweek heeft hem een oranje polyantha-roos opgele verd. De roos, „Emmeloord" genoemd vamvege de contac ten die de kweker met de Noordoost polder heeft, is ont staan tiit kruising ran „Ohla- !a" en „Finale". Emmeloord wordt gekenschetst als een egale, compacte groeier. Het gemeentebestuur kreeg de Emmeloordaangeboden. DEN HAAG. De Academische Raad heeft minister jhr. mr. L. M. de Brauw van wetenschappen voor gehouden. dat onverwijld maatrege len dienen te worden getroffen om het aantal tot het wetenschappelijk enderwijs toe te laten studenten te kunnen afstemmen op de capaciteit by de onderscheidene faculteiten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2