Strafzitting Kantongerecht te Zierikzee Dc toestand in Noonl-ïerlaml INGEZONDEN STUKKEN Woonwagenbewoners „demonstreerden" op Zierikzecse Balie STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 september 1971 Nr. 20919 Districtsveigadeiing Rode Kruis-kolonnes Op dinsdag 28 september wordt in het hervormd verenigingsgebouw een districtsvergadering gehouden van de Rode Kruis-kolonnes. BllRGHHAAMSTEDE Uitstapje Rijvereniging Opnieuw heeft de Rijvereniging „Westelijk Schouwen" een uitstapje op poten gezet. A.s. zondag 26 sep tember gaan een groot aantal leden te paard naar Flakkee. Niet over de Grevelingendam, doch over de Brou- wersdam. Deze nieuwe verbinding, waarvan de laatste sluitgaten met de kabelbaan en met caissons werden gesloten, is reeds zover dat er ge bruik van gemaakt kan worden. Na tuurlijk niet voor het openbaar ver keer, doch de Rijvereniging kreeg op haar verzoek toestemming om te paard van de dam gebruik te maken om eens naar Ouddorp en omgeving te draven. Het vertrek heeft plaats zondag morgen te 9 uur vanaf de manege aan de Kloosterweg. Ongeveer 16.30 uur zal de stoet weer in Haamstede terug zijn. Alle leden van de rijver eniging kunnen aan deze tocht mee doen. HAAMSTEDE Tentoonstelling „Vredesweek" Zaterdag 25 september zal des na middags in de Ned. Herv. kerk te Haamstede een tentoonstelling wor den gehouden naar aanleiding van de Vredesweek. Er zullen o.a. te zien zijn tekeningen van de kinderen van de lagere scholen over het thema van de Vredesweek: Vrede? Met alle geweld! en Geweld eindigt waar liefde begint. Verder is er allerlei materiaal en lektuur aanwezig over de Vredes week. Tevens zal er een 3de Wereld winkel zijn waar produkten uit de ontwikkelingslanden gekocht kun nen worden, zoals rietsuiker en kof fie. De toegang -is gratis. NIEUWERKERK Nagiften „Memisa" Na de grote aktie voor „Memisa" is nog voor f 35 binnengekomen aan giften, zodat Nieuwerkerk in totaal „goed was" voor een bedrag van f 1017,50. ÖOSTERLAND Zandbak voor de jeugd Ten gerieve van de jeugd is aan het einde van de pas gebouwde wo ningblokken tussen de Van den Abeelestraat en de Suzanna Maria Loncquestraat, aan de zuidzijde door dc gemeentewerklieden een mooie nieuwe zandbak aangelegd van spe ciaal hiervoor gemaakte betonblok ken van 2,75 m in het vierkant. Rond deze speelbak is een schutting ge plaatst en zal er ook beplanting ko men. Ongeveer 1500 betontegels zijn erbij gelegd die het geheel tot een mooi speelplaatsje maken voor de kinderen, die er al druk gebruik van maken. Bietenoogst begonnen In Duiveland is het bietenrooien van start gegaan. Als gevolg van het bijzonder droge weer van de laatste weken is het rooien geen gemakke lijk karwei, maar niettemin is de tijd voor de eerste leveranties aangebro ken. Landbouwer Laban Geluk was de eerste van Oosterland die bieten afleverde op de haven van Bruinis- se. De aardappeloogst is thans voor een goed deel afgelopen. Intussen zal regen zeer welkom zijn gelet ook op het zaaien van de wintergranen. Kerkconcerf Oude Tonge Op het Frobenius-orgel in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge wordt op zaterdag 25 september a.s. een con cert gegeven door Jan van Dijk, or ganist van de Grote Kerk te Mid- delharnis. Dit is het enige orgel dat de firma Frobenius uit Denemarken in Nederland gebouwd heeft. Dat het onder de kwalitatief beste instru menten in Nederland gerekend kan worden, bewijst wel het grote en thousiasme van alle vakmensen er over en de belangstelling van radio en grammofoonplatenmaatschappij en. - Jan van Dijk (geb. 1946) ont ving zijn opleiding aan het Rotter dams Conservatorium bij P. van de Kerkhoff cn Arie J. Keijzer. Hij is thans onder andere werkzaam als docent aan de Zeeuwse Muziekschool. Een groot gedeelte van het pro gramma is gewijd aan Johann Se- bastiaan Bach, onder andere de vijf de triosonate in C groot en preludi um en fuga in c kleine terts. Voorts kunt u onder andere luisteren naar bewerkingen van bekende koraalme- lodiën van Micheelserf en variaties over Psalm 22 van Anthony van Noordt. De Stichting Kerkconccrten Goc- ree en Overflakkee, die dit concert organiseert, hoopt op een goede be langstelling. Programma's met toe lichting zijn aan de kerk verkrijg baar. BELFAST. 22-9. Twee jonge meis jes cn een man zijn woensdagavond gewond geraakt toen cr gevuurd werd op een Britse patrouille in de buurt van een snoepwinkel in Bel fast. Een zesjarig meisje kreeg een ko gel in haar borst. Haar toestand is ernstig. Het andere meisje, dat 13 jaar oud is en de man zijn licht ge wond. ZIERIKZEE, 22-9. In dc woens dagmorgen gehouden strafzitting van hc Kantongerecht Zierikzee, deed kantonrechter mr. A. Vccnhovcn uil- spraak in een aantal zaken van ver schillende „geaardheid". Op 15 mei van dit jaar bevonden zich op een perceel weiland aan de Dillingsweg te Sirjansland een aan tal caravans en kampeerders zonder dal de eigenaar van dit perceel B. de R. wonende te Bruinisse hiervoor een vergunning had. Verdachte gaf dit feit toe maar voegde eraan toe dat hij reeds driemaal bij de ge meente een vergunning had aange vraagd zonder nader bericht ont vangen te hebben. Nadat in januari van dit jaar de boerderij van zijn vader was verkocht verliep tevens de vergunning. De opnieuw aange vraagde vergunning werd hem ge weigerd op grond van het feit dat de nodige sanitaire voorzieningen ontbraken. De eis van de officier van justitie mr. Blok luidde f 25,- of twee dagen hechtenis. De uitspraak van de kantonrechter was echter f 25 boete of twee dagen. Voor het feit dat L. C. S. te Brou wershaven op 16 mei van dit jaar zijn vrachtwagen parkeerde tussen Schilder in hoge nood TERNEUZEN, 21-'.9. Een heli kopter van de marine uit Val kenburg (Z.H.) is dinsdagmid dag vergeefs naar Terneuzen gevlogen om hulp te bieden aan een jeugdige schilder, die bij zijn werk aan een toren van Dow Chemical op 65 meter hoogte niet meer naar bene den kon komen. Zijn schilder- stoel weigerde dienst doordat een van de touwen tussen de katrol beklemd raakte. De schilder, de 21-jarige André Backer uit de Belgische plaats Stekene, werd bevrijd met be hulp van een torenkraan. Toen de man weer op de grond stond arriveerde juist de helikopter. Flitsen' uit het buitenland DJAKARTA. - Indonesië wil dc olieprijs voor Japan, zijn voornaam ste olie-afnemer, aanzienlijk verho gen. De staatsoliemaatschappij P. N. Pertamina overweegt de prijs voor Japan, die nu gemiddeld 2,21 Am. dollar per barrel bedraagt, met 69 dollarcents per barrel te verhogen. BERLIJN. De moeilijkheden bij de Duitse vertaling van de raamover eenkomst van de vier grote mogend heden over Berlijn zijn nog geen stap dichter bij een oplossing geko men. Staatssecretaris Egon Bahr en zijn Oostduitse collega Michael Kohl zijn woensdag na een gesprek van een half uur uit elkaar gegaan. MOSKOU. Dc Russische partijlei der Leonid Brezjnev, is uit Moskou naar Belgrado gereisd. Hij brengt op uitnodiging van president Tïto een „particulier vricndschapsbezock". TEL AVIV. Tussen de duizend en drieduizend Joden zijn op zondag 19 december uiteengedreven door Sow- jet-Russische politie in burger, al dus het blad „Maariv" in Tel Aviv van woensdag. Het blad zegt dit in telefoongesprekken van Moskouse Joden vernomen te hebben. HAMBURG. Het tot nu toe groot ste containerschip ter wereld is dins dag op de werf van Howaldtswerke- Deutsche Werft A.G. te Hamburg van stapel gelopen. BEIROET. De „verzoeningsconfe rentie" tussen de delegaties van het Palestijnse verzet en de Jordaanse regering is dinsdag in Djeddah be gonnen met een eerste bijeenkomst van deze afvaardigingen. Deze waren vorige week al in Djeddah gearri veerd, maar zij hadden nog niet ge zamenlijk vergaderd. SAIGON. De Amerikaanse lucht macht heeft dinsdag zware luchtaan vallen uitgevoerd op luchtdoclbatte- ryen in Neord-Vietnam, zo heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon meegedeeld. Oude boerderij verbrand SAPPEMEER, 22-9. In Sappemcer heeft woensdagmiddag een felle brand een oude boerderij, bewoond door de heer H. Duurkens, verwoest. Van de inboedel kon niets worden gered. De schade bedraagt ruim 50 duizend gulden. Twee koeien die op stal stonden konden door omwonen den worden gered. Oorzaak van dc brand vermoedelijk het spelen met vuur door een kind. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bü uw Nulsspaarbank voor Buitenlands geld Reischeques SCHARENDIJKE: tegenover Gcref. kerk. woens dags van 12.30-13.30 uur. zonsopgang en zonsondergang op het Marktplein te Brouwershaven, welk verbod niet door een bord aangege ven staat maar wei door een specia le vcrkeersbepaling door de gemeen te wordt verboden eiste de officier f 30,- of twee dagen hechtenis. Aan gezien verdachte zijn wagen altijd op een vaste plaats parkeert maar door wegopbreking dit op genoem de datum niet kon doen was de uit sprak van de kantonrechter f 10,- daar verdachte van goede wil bleek te zijn. Rijden zonder rijbewijs B. A. B. woonachtig te Zierikzee reed op 9 juli met zijn vrachtwagen over het Havenplein zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. Ver dachte wei'd reeds enige malen eer der voor dezelfde overtreding ver oordeeld. De officier was van me ning dat dit met een flinke geldboe te maar eens afgelopen moest zijn en merkte daarbij op dat B. A. B. de wagen, zolang hij niet in het be zit is van een rijbewijs, maar aan de kant moet laten staan. Verdachte rijdt al tien jaar zonder rijbewijs. De eis van de officier was f 300,- boete of 30 dagen hechtenis. De uitspraak van de rechter luid de, na B. A. B. nogmaals op de nood zaak te hebben gewezen een rijbe- wijst te bezitten, f 200,- of 20 dagen. Op het Martkplein te Serooskerke werd op 30 mei J. A. v. d. C. wo nende te Rotterdam, in kennelijke staat van dronkenschap, liggend op een grasveld aldaar aangetroffen. De man ontkende dronken te zijn ge weest en beweerde in Schuddebeurs „een klap in zijn nek te hebben ge had en daardoor versuft te zijn ge raakt." Verder wist hij „helemaal niet meer in Serooskerke te zijn ge weest". De officier achtte het bewe zen dat v. d. C. dronken was ge weest en eiste f 30,- of drie dagen, waarmee de rechter instemde. Komend vanuit de richting Renes- se reed J. L. te Zierikzee op de Pro vinciale weg ter hoogte van de Laan van St. Hilaire met een snelheid van 80 km inplaats van 50 km, zoals aan gegeven. L. bracht naar voren dat een bord, aangevend een snelheids beperking aldaar, verplaatst was van de rotonde richting Laan St. Hilaire. Ook moest L. uitwijken voor een van links komende wagen, die plotseling de rijksweg op reed. Eis van de offi cier f 75,- of 9 dagen hechtenis. Dc uitspraak van de kantonrechter luidde f 60- of 4 dagen. Bij verstek werd H. W. E. H., wo nende te Antwerpen, veroordeeld tot f 300,- of 20 dagen hechtenis voor het feit dat hij achter het stuur van zijn schip „Annie" in slaap was gevallen tengevolge van overmatig alcohol gebruik, en in het Zijpe tegen een dijk was gevaren, waardoor een schade van ongeveer 6.000 gulden aan de dijk ontstond. Monumenten, subsidiëring „Verfijniiigsregeiing" Mijnheer de hoofdredacteur, Indien de mij ter beschikking staande gegevens juist zijn, is voor alle Zeeuwsche gemeenten op de subsidieering der monumenten het „Besluit verfijning algemene uitke ring monumenten" dd. 18 Juni 1965, in de wandeling „Verfijningsrege ling" genoemd, van toepassing. Aan dit besluit ligt de gedachte ten grondslag, dat eigenaren van mo numenten in totaal 70 °/o der subsi diabele restauratiekosten aan subsi die krijgen zouden of indien zij dit tot dusverre op basis van 50 °/o van het Rijk, 10 °/o van de provincie en de gemeenten elk kregen, ook na in werkingtreden van het besluit 70 °/u ontvangen zouden. Dc nieuwe ver deeling op grond van de Verfijnings regeling zou luiden: 30 °/o van het Rijk, 10 van de provincie en 30 °/o van de gemeente. Aangezien dit hoogere percentage een zwaren last op de gemeentefi- nanciën leggen zou, werd in vnd. be sluit bepaald, dat dc gemeenten het geheele subsidiebedrag a 30 van het Rijk terug zouden ontvangen op basis van 25-jarige annuïteiten, waarin zelfs een zeker rentepercen tage verdisconteerd is. Met het bovenstaande voor oogen is het duidelijk, dat elke gemeente het subsidie, dat zij van het Rijk ont vangen zal resp. ontvangt, doet toe komen aan hen, voor wie het bestemd is i.e. de eigenaren der monumenten. Thans, nu de Verfijningsregeling eenige jaren van kracht is, blijkt he laas, dat èèn gemeente in Zeeland, althans op Schouwen-Duivcland als eenige deze gedragslijn niet volgt en het subsidie voor een deel (soms zelfs grootste deel) aanwendt voor andere - eigen- doeleinden, zoodat dc eige naren der monumenten in die ge meente geen 70 waarop zij vol gens de bedoeling der Verfijningsre geling recht hebben, doch slechts 65, 60 of zelfs 50 °/o subsidie ontvangen. Dat dit niet bevorderlijk is voor het stimuleeren van restauratieactivitei ten is duidelijk. Bij voorbaat wijs ik het eventueel ter verdediging - juridisch inderdaad juiste - argument, dat cr geen ver plichting tot doorbetaling bestaat, van de hand: men vermijdt geen ver grijp legen fatsoensnormen, alleen, omdat het wettelijk verboden is. Ik ben desgevraagd bereid op deze plaats t.b.v. elke andere gemeente te bevestigen, dat het bovenstaande niet op haar van toepassing is. H G. C. HERINGA Zierikzee. (I)r aanduiding van de procentuele verdeling, als aangegeven door schrij ver is correct. Voor zover is het „in gezonden" controleerbaar. Dc ver dere aanduidingen blijven - ook al is cr een ultimatieve rodaktjonelc ver antwoordelijkheid - uiteraard voor rekening van de schrijver - Red.) ZIERIKZEE Vertrek onder geleideterug naar het llavcndijktcrrein. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Rode Kruis Korps Met ingang van 13 september jl. is mej. J. Pannekoek aangesteld tot helpster le klasse. Met gelijke da tum is toegetreden tot de kolonne mevr. T. H. Nikerk-Ankcr. Het korps telt thans naast de leidster nog twee verpleegsters, nl. mevr. M. N. Kuij- per-Vijverbcrg en mevr. J. S. Hci- kamp-v. Duivendijk. Kotnt cr landbouwmuseum I Blijkens een opmerking in het Me dedelingenblad van „Stad en Lande" zijn er plannen in de maak om te ko men tot een landbouwmuseum op Schouwen-Duiveland. Het museum zal een volledig mogelijk beeld die- non tc geven van de landbouw in vroeger dagen. Reeds zijn srhenkin gen toegcz.egd, alsmede voorwerpen in bruikleen afgestaan. terrein worden geëgaliseerd waarop woonwagens zouden kunnen worden geplaatst. De arbeidsprestaties wa ren echter nog geen twintig procent van een normale werkkracht. Dit neemt niet wi g dat. de gemeente toch het gebruikelijke loon moest uit be talen. Met de kosten van het toezicht kwam de uitvoering van het project te duur en het gevolg was dat het werk werd stopgezel. Zierikzee zit ook in dc zorgen over dc - verplicht opgelegde - aanleg van een kamp. Voor een terrein dat ei gendom van de gemeente is, geeft provinciale waterstaat geen toestem ming tot het aanleggen van een uit rit, omdat die op een drukke weg zou uitkomen. Wil de gemeente elders grond kopen, dan komt er groot pro test van omwonenden, terwijl de be trokken boer verkoop van grond weigert. Burgemeester De Meester stelt in dit verband: „Het is heel mooi als cr ecu kamp komt, maar op korte terrnyn komt dat niet van de grond". Ook Mitklelburg heeft woonwagenaffaire MIDDELBURG, 22-9. Middelburg heeft ock een woonwagenaffaire. ZIERIKZEE, 22-9. Onder een voor de tijd van het jaar onwaarschijnlijk mooi stralende najaarszon was Zierikzec's eeuwenoude St. Elevens Monster- toren dinsdagmiddag getuige van een in feite al even onwaarschijnlijk maar niettemin uiterst werkelijk en - helaas voor Zierikzee - al even actueel ge beuren. Het thans door toeristen verlaten grote plein aan dc voet van de toren kreeg deze middag namelijk bezoek van een geheel ander groepering als vredige dagjesmensen, al betrof het hier een aantal mensen die op een bepaalde manier toch ook wel tot „kampeerders" gerekend kunnen worden. „Kampeerders" in dit geval die voor de nodige opschudding hebben gezorgd toen zij hun fraaie nieuwe woonwagens, getrokken door wel minder fraaie maar in ieder geval „als nieuw" glanzende auto's op de Balie plaatsten. Nadat de gemeentelijke sociale dienst afwijzend over de bijstands aanvrage van twee woonwagenbe woners had beschikt omdat zij beide mannen hun aangeboden werk had den geweigerd, zette een der man nen zijn wagen op een plein achter het stadhuis. Gemeentewerken sleep te de caravan weg. Het geval herhaalde zich tot drie maal toe, waarbij zich nog een twee de woonwagenbewoner zich met zijn wagen bij de andere voegde. Op bevel van de burgemeester werden de twee mannen in hechte nis genomen en na enige tijd vrij gelaten, waarop zij met hun woon wagens naar hun basiskamp terug keerden. Zij lieten echter weten te rug te komen teneinde protest aan te tekenen tegen deze behandeling. Burgemeester De Meester in gesprek met een woonwagenbewoonster. Dc komst van de woonwagens had intussen al flink wat publieke be langstelling getrokken en er kwamen meer mensen toen aan de voet van de „dikke toren", drie busjes arri veerden bemand door een twintig man van de Rijkspolitie. Burgemees ter Th. de Meester sommeerde de groep te vertrekken. Toen de fami lies op luidruchtige wijze le kennen gaven dat zij hier bepaald niet voor voelden werden de wagens wegge sleept met een wagen van de dienst gemeentewerken. Het gezinshoofd van de ene woon wagenfamilie had intussen de wens te kennen gegeven met zijn gezin naar Limburg te willen maar met zijn auto „niet meer de weg op te durven", omdat de stuurinrichting niet inorde zou zijn. De man had kortgeleden de auto zelf mogen uit zoeken. De kosten van aankoop, 850 gulden, kwamen voor rekening van de gemeente Zierikzee. Bovendien kreeg deze familie kort geleden - nadat de oude wagen in brand was gevlogen - op last van C.R.M. een nieuwe woonwagen, ter waarde van 16.500 gulden. De nieuwe wagen is onder andere voorzien van koelkast, stoelen, tafels en glaswerk. Burge meester De Meester deelde met be trekking tot dit geval mee dat de aanvraag voor geld om aanschaffing van de rest van de inventaris te kun nen bekostigen in behandeling is. De man maakt verder, omdat de eerste hem niet bevalt, aanspraak op een andere auto. Het gezinshoofd van de andere woonwagenfamilie had kort geleden van de gemeente Middelharnis geld voor levensondeihoud gekregen, een auto van 3.500 gulden en geld voor benzine. Dit laatste omdat hij aan het werk zou kunnen in de suiker fabriek te Breda. Hij zag echter af van dit werk en belandde te Zierik zee waar opnieuw geld werd geëist. Intussen liet de centrale registratie van het ministerie van C.R.M. de ge meente Zierikzee weten dat de man zich te Middelharnis zou moeten ver voegen voor zijn klachten. De woonwagenbewoners deden dit om hun ontevredenheid tot uiting te brengen over de behandeling die zij zeggen te genieten. De families „be zetten" een strategisch goed gekozen gedeelte van de Balie en stelden zich vervolgens rustig in 't zonnetje op, vast besloten zich niet weg te laten sturen. Werkproject liep op niets uit Burgemeester De Meester heeft in tussen medegedeeld dat het werk project dat Zierikzee onlangs voor de woonwagenbewoners had ingesteld op niets is uitgelopen. Er zou een Toen praten niet meer hielp: politie-afzetting op de Balie. Brouwershavense jeugd krijgt een eigen „soos" Opening: zaterdag 25 september BROUWERSHAVEN, 22-9. Een lang gekoesterde wens van de Brou wershavense jeugd zal op zaterdag 25 september a.s. in vervulling gaan, n.'. de opening van de jeugdsociëteit in de cude openbare lagere school. Mede door de welwillende mede werking van het gemeentebestuur en „De Lichtboei" te Zierikzee kon deze „soos" van de grond komen. In één der lokalen heeft de jeugd vele uur tjes opgeofferd om het lokaal om te toveren in een sfeervolle omgeving, waarbij met verf en kwast de muren op verbluffende wijze decoratief werden bewerkt. Een aantal fleurige platen geven een apart cachet, even als de intieme verlichting. Het lokaal beschikt eveneens over een bar en een aparte leeshoek, terwijl in de toekomst een tafelbiljart en tafel tennis komen Er worden ook platen gedraaid, daar men de beschikking heeft over een prachtige installatie. Zoals gezegd is het dus zaterdag feest en hiervoor heeft men discjoc- key Christiaan uitgenodigd, die de feestelijkheden aan elkaar zal draaien en praten. De jeugdsociëteit heeft als be stuursleden Han Beeke, Ronald Lie- vense, Jannie Bos en Lianne v. d. Wielen. Nieuwe leden zijn natuurlijk nog van harte welkom en men kan reeds vanaf 13 jaar lid worden. Het ligt in de bedoeling dat de soos elke vrijdag- en zaterdagavond open is. Ock niet leden mogen gerust komen tegen een kleine entreeprijs. Het be looft zaterdagavond een gezellige drukte te worden in de nieuwe soos, waarin de jeugd zich kan bezig hou den. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3