hallo, Regering bezorgd over sterke prijs- en loonstijgingen de postgiro DE ZIERIKZEESCHE COURANT DE TROONREDE de postgiro heeftal meer dan 2 miljoen rekeninghouders dak makkelijk! Petitie van Russische Joden Bekendmaking „PRELECOLE" „Het Kleuterhuis" Belgen pro snelheidsbeperking ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 september 1971 128ste jaargang Nr. 2094S WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus I, tel. (OHIO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. 8ij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen, zijn exclusie/ 4 o/o B.T.W. In dit nummer: Sch.'D. tierdein grote VVV-federatie? DEN HAAG, 21-9. Koningin Juliana zaal te Den Haag, de nieuwe zitting van uitspreken van de troonrede. heeft dinsdagmiddag, in de Ridder de Staten-Generaal geopend met het De letterlijke tekst van de troon rede is: „Leden van de Staten-Generaal, vrede en veiligheid, rechtvaardige verdeling van welvaart, eerbiediging van de rechten van de mens en be scherming van het leefmilieu zijn MOSKOU, 20-9. Achtduizend Rus sische Joden vragen in een verzoek schrift aan de Russische leiders en aan de dinsdag (vandaag) beginnen de V.N.-assemblee dat zij in over eenstemming met de verklaring van de rechten van de mens en met dc Russische grondwet het recht krij gen te emigreren. Enkele exempla ren van de petitie zijn in handen van westelijke verslaggevers in Moskou gekomen. Gezegd wordt dat de Joden in de Sowjet-Unie geen eigen cultuur meer kunnen hebben. 2500 handtekeningen zijn afkomstig van 400 Joodse gezin nen in Georgië. KRIM. - Een ongedwongen plaatje van bondskanselier Willy Brandt en de Russische partijleider Leonid Breznjef, die op De Krim bespre kingen voerden, maar ook tijd von den voor een zwempartij en een boottochtje. vraagstukken, die dringend ons aller aandacht opeisen. Zij vormen een uitdaging die wij met verantwoorde lijkheid, toewijding en creativiteit moeten tegemoettreden. Wij weten ons hierbij gesterkt door het alge mene verlangen naar een meer hu mane samenleving, waarin de solida riteit met de misdeelden groeit. Het stemt tot voldoening, dat onze betrekkingen met vele landen zich verstevigen en verdiepen. De rege ring denkt hierbij in het bijzonder aan Indonesië. De vriendschap en de gastvrijheid waarmede regering en volk van dat land mijn man en mij hebben ontvangen, zullen voor ons altijd een kostbare herinnering blij ven. Door de Verenigde Naties is een internationale strategie tot stand ge bracht voor de samenwerking met de ontwikkelingslanden. De richtsnoer voor haar beleid. Ontwikkelings samenwerking Aan u wordt een nieuw vierjaren plan voor de Nederlandse ontwikke lingssamenwerking voorgelegd. Voor de politieke ontspanning in de we reld acht de regering het onmisbaar dat de Chinese Volksrepubliek gaat deelnemen aan het overleg in de Verenigde Naties. De regering hoopt dat de totstand koming van het beginsel-akkoord over Berlijn zal worden gevolgd door verdere maatregelen voor de verbe tering van de betrekkingen tussen oost en west. De regering neemt deel aan het overleg in de NAVO aan gaande de mogelijkheden voor een conferentie over veiligheid en sa menwerking in Europa. Het Noord- atlantische bondsgenootschap blijft de waarborg voor onze veiligheid en het uitgangspunt voor een doeltref fend ontspanningsbeleid. Daarom ook is het van belang dat de Nederlandse defensieinspanning wordt gedragen door de overtuiging van ons volk. De regering hoopt dat het werk van de commissie van ci viele en militaire deskundigen, die dezer dagen wordt ingesteld, ook hiertoe zal kunnen bijdragen. In het komende zittingsjaar kan de indiening worden verwacht van een wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag inzake de niet-verspreiding van kernwapens. De uitbreiding van de Europese Gemeenschappen zal een nieuwe fase inluiden van de Europese integratie. Deze uitbreiding brengt grote ver antwoordelijkheden mee jegens de overige delen van de wereld en voor de verdere Europese eenwording. De regering zal zich blijven in spannen voor de versterking van de positie van het Europese parlement en de andere instellingen van de ge meenschappen. De onzekerheid die is ontstaan in het internationale handels- en be talingssysteem, geeft reden tot be zorgdheid. Veel van wat na de oorlog is opgebouwd, voor de wereldhandel en daarmee ook voor de Nederlandse economie, staat thans op het spel. In nauwe en gewaardeerde samenwer king met onze Benelux-partners spant de regering zich in om een zo spoedig mogelijk herstel van ordelij ke verhoudingen te helpen bevorde ren. Zij acht hierbij een eensgezind optreden van de lidstaten van de E.E.G. en de toetredende landen van zeer groot belang. De economie Onze economie heeft de laatste ja ren een sterke expansie vertoond. Deze gaat ook dit jaar gepaard met een aanzienlijke overbesteding en een krachtige stijging van lonen en prijzen. Thans begint zich enige ont spanning op de arbeidsmarkt af te tekenen die zich in 1972, bij een te verwachten vermindering van de economische groei, waarschijnlijk zal voortzetten. De overbesteding - tot uiting ko mend in tekorten op de lopende re kening van de betalingsbalans - houdt echter aan. De sterke prjjs- en loonstijgingen leggen een groot be slag op de ruimte die voor de totale groei van de rijksuitgaven beschik baar is. Daarenboven zullen de belasting ontvangsten in verhouding minder toenemen. Deze vooruitzichten vervullen de regering met zorg. Zij acht het nood zakelijk dat zo snel mogelijk weer evenwicht wordt bereikt tussen mid delen en bestedingen. De regering wil haar beleid daarop richten, waar bij zij de belangen van kwetsbare groepen van de bevolking en van structureel zwakke gebieden in het oog zal houden. Zij hoopt dat het nog deze week aanvangende brede over leg met het bedrijfsleven een bijdra ge zal leveren tot dit beleid. Op een aantal terreinen zal het beleid worden gewijzigd om de stij ging van uitgaven te beperken en de inkomsten te vergroten. Op deze wij ze kan ook ruimte vrijkomen voor dringende voorzieningen op andere 'terreinen. Enige van de beleidsombuigingen zullen evenwel in 1972 nog geen gun stige invloed kunnen hebben. Mede daarom wordt voor dat jaar als tij delijke maatregel voorgesteld de voorziene verlichting van de omzet belasting op investeringsgoederen te beperken. Om zelfstandige onderne mers ten dele tegemoet te komen zal, eveneens voor het jaar 1972, de zelf standigenaftrek- worden verruimd. De belastingen In de sfeer van belastingen zall voorts een aantal blijvende verschui vingen tot stand moeten komen. Deze zijn nodig om de budgettaire gevol gen van enkele - ten dele reeds vast staande - fiscale verlichtingen, zoals die voor de werkende gehuwde vrouw en de verlaging van invoer rechten, op te vangen door verhogin gen elders. Daartoe stelt de regering voor een verhoging van de benzine accijns, de omzetbelasting op elek triciteit en de assurantiebelasting, alsmede de invoering van een accijns op frisdranken. Voorts zal de verho ging van de vermogensbelasting nog twee jaar gehandhaafd blijven. De regering acht het noodzakelijk de voortdurende overbesteding terug te dringen en tevens het beroep van het rijk op de kapitaalmarkt te be perken. Daartoe stelt zjj voor de tijdelijke verhoging van belastingen die in 1971 om conjuncturele redenen tot stand werd gebracht met ingang van I januari 1972 op het wettelijk toe gestane maximum te brengen. Met het voorgenomen beleid be oogt de regering de spanning in onze economie te verminderen en de in flatie geleidelijk af te remmen. Om te komen tot een verdere uit- werkoing van de taak die de rege ring zich heeft gesteld op het terrein van de sociale verzekeringen, zal aan dc Sociaal-Economische Raad een nadere adviesaanvrage worden voor gelegd De opstelling van een integraal structuurplan voor het noorden van hel land is ter hand genomen. Een nota zal worden uitgebracht over de perspectieven voor Zuid-Limburg. Selectieve investeriiigsheffing Voorts hoopt de regering het ko* mende parlementaire jaar voorstel len te doen tot invoering van een selectieve investeringsheffing op nieuwe bedrijfsgebouwen in het wes ten. Voor zelfstandigen in het mid den- en kleinbedrijf zal een integra tiebeleid worden gevoerd dat zich niet zal beperken tot de financiële en sociale sector, maar zich ook zal uitstrekken tot het terrein van de ruimtelijke ordening. Ter begeleiding van de snelle en ingrijpende structurele veranderin gen in de land- en tuinbouw worden de middelen voor ontwikkeling en sanering versterkt. Na dc te verwachten beslissingen over liet agrarische structuurbeleid binnen de E.E.G. zal de regering u hierover een nota toezenden. Ook zullen u voorstellen tot herziening van de pachtwet bereiken. De hoge prioriteit die de regering geeft aan de volkshuisvesting blijkt uit haar streven volgend jaar 132.000 woningen in aanbouw te doen ne men. Een regeling ter verbetering van verouderde woonbuurten is bin nenkort te verwachten. Hierin zal een gewijzigde benadering van de stadsvernieuwing tot uiting komen. Over het geheel van vraagstukken betreffende de volkshuisvesting 'zal u in het komende zittingsjaar een beleidsnota worden aangeboden. De regering bereidt een regeling voor waarin de bevoegdheden van de centrale overheid op het gebied van de ruimtelijke ordening worden ver- stei-kt. Daarnaast zal zij op korte termijn voorstellen doen om de mogelijkhe den tot inspraak voor de burgers op dit terrein te verruimen. De, regering acht een geïntegreerd verkeers- en vervoersbeleid een on misbaar element in een gezonde pla nologische ontwikkeling. Met het oog daarop staat zjj een krachtig beleid voor ter bevordering van een goed en verantwoord openbaar vervoer. De instelling van een algemeen verkeersfonds zal hiertoe een be langrijke bijdrage kunnen leveren. Daarop vooruitlopend zal de rege ring voorstellen met ingang van 1 januari 1972 de werking van het Rijks wegenfonds enigszins te verbre den door naast de aanleg ook het onderhoud van rijkswegen in dit fonds op te nemen. Daartoe zal een verhoging van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting worden voor gesteld. Milieuhygiëne Met voortvarendheid zullen de be staande wetten op het terrein van de milieuhygiëne worden uitgewerkt en zal nieuwe wetgeving, waaronder een herziening van de hinderwet, worden voorbereid. Op korte termijn zal u een nota worden voorgelegd over de opstelling van een urgentieplan tegen milieu vervuiling. Ter bescherming van ons leefmi lieu acht de regering onder andere maatregelen tegen de verontreini ging van onze rivieren en de Noord zee noodzakelijk. Zij zal de totstand koming van bindende internationale overeenkomsten bevorderen. Voor het voeren van een goed en evenwichtig onderwijsbeleid acht de regering een programmering over een aantal jaren van maatregelen en van de daarvoor beschikbare mid delen. onmisbaar. Zij zal voor het kleuteronderwijs dc leerlingenschaal verder verlagen en voor het basisonderwijs de aan stelling van boventallige onderwij zers enigszins verruimen. (Vervolg op pagina 2) Advertentie Zie advertentie DEN HAAG. Minister Geertsema, die het huidige zittingsjaar van het par lement sloot, brak met de traditie door niet met een koetsje, maar met een auto naar het Binnenhof te ko men. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De storm breekt meer tak ken dan halmen. Verwachting tot woensdagavond: Overwegend zonnig, stabiel najaars weer. In de ochtend hier en daar mist. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks nor- Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 22 sep.t Zon op 6.25, onder 18.40. Maan op 9.42, onder 18.58. 23 sept. Zon op 6.26, onder 18.38. Maan op 10.54, onder 19.17. Eerste kwartier: 27 sept. (18.17). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee 22 sept. 4.52 16.55 10.07 22.36 23 sept. 5.17 17.20 10.36 23.07 Springtij: 21 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-9. In de luchtdruk verdeling boven het vasteland van Europa komt nog steeds niet veel verandering. Van dc Balkan strekt zich een hogedrukgordel via hel Duitsland en het Alpengebied over Nederland naar dc Britse eilanden uit en zet zich van daar over de oce aan voort tot aan New Foundland. In het weer in ons land worden in de komende 24 uur dan ook geen essentiële wijzigingen verwacht in het hfcersende weertype. Het weer zal overwegend zonnig zijn, maar in de nacht en ochtend moet met plaatse lijk dichte mist rekening gehouden worden. BRUSSEL. 20-9. Ondanks alle pro testen die opgingen toen op 1 juli van dit jaar een snelheidsbeperking van 90 km. per uur werd ingesteld voor de meeste Belgische wegen blijkt nu een ruime meerderheid van de Belgen het van harte eens te zijn met deze maatregel. De opiniepeiling. ingesteld in opdracht van een Bel gisch blad, heeft uitgewezen dat 69.5 procent van de ondervraagden voor de snelheidsbeperking is

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1