Romantiseren rond Hitiers „trouwste volgeling" BLIK DOOR HET WERELD Ongekend grote oogst door fraai weer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 september 1971 Nr. 20946 Raadsvergadering Westerschouwen op 24 september Was Hitiers vertrouweling Martin Borman een geheim agent van Sta lin Het wordt beweerd in de me moires van de geheimzinnige gene raal Gehlen die lange tijd de West- duitse inlichtingendienst heeft ge leid. Prompt duiken allerwege men sen op met meldingen die Gehlens opvattingen bevestigen: een vrouw in Berlijn heeft hem tussen Russen gezien na de val van Berlijn, een Tsjechische spionagechef inmiddels gestorvenheeft het van president Benesj (inmiddels gestorven) ge hoord die het weer had van Stalin zelf (inmiddels ook gestorven) - maar een journalist die het van de Tsjech hoorde heeft het enige jaren ook weer geheim gehouden. En dan zegt Albert Speer ook al dat Gehlen gelijk heeft, hoewel hij met het nieuws zijn eigen amper boeiende herinneringen niet heeft opgeluisterd. Na 26 jaar lijkt het niet erg ivaarschijnlijk dat nog een waterdicht en onomstotelijk bewijs geleverd zal worden. Zoals het ei genlijk ook al erg onwaarschijnlijk is dat een dergelijk curieus dubbel spel helemaal aan de nazitop in al die 26 jaar nooit zou zijn uitgelekt. Romantiseren Als Speer het wist, die zo trouw was aan zijn Fiihrer, waarom heeft hij dan niets gedaan En als Hey- drich, de Gestapochef expres in '42 vermoord werd omdat hij de waar heid op het spoor was gekomen, had die het dan in zijn eentje ontdekt zonder zelfs maar legen iemand van zijn vermoeden te reppen? En hoe wist iemand dan dat hij het ontdekt had en hoognodig uit de weg ge ruimd moest worden Het zijn meer vragen dan iemand nu nog kan ho pen stevig beantwoord te krijgen. Nog daargelaten dat het er amper nog toe doet het precies te iveten - veel raadsels uil de oorlog worden er niet door opgelost Het lijkt er meer op dat de neiging pas nu goed opbloeit om de tweede wereldoorlog eens flink te gaan ro mantiseren en van mythen en legen den te gaan voorzien Waarbij dan het gevaar dreigt dat die legenden op een gegeven moment in de her innering van de mensen gaan over heersen en de waarschuwing verge ten wordt die besloten ligt in wat de tweede wereldoorlog in wezen was: een bloedige strijd met veel el lende en ontmenselijking waarvan een herhaling in nog ijziger vorm tot elke prijs voorkomen moet worden. AMSTELVEEN. Het totale ver voer van de K.L.M. in augustus is in vergelijking met de overeenkomstige maand van het vorige jaar met 500.0U0 ton kilometers toegenomen van 121,6 miljoen tot 122,1 miljoen tonkilometers. Areaal bieten ingekrompen ROTTERDAM, 16-9. De bieten campagne gaat voor de coöperatieve suikerfabrieken in ons land dit jaar bijzonder vroeg van start. Vry'dag 17 september begint de Suikeruniefa- brick Groningen met de verwerking van de bieten. Zaterdag velgen de andere vestigingen van „Suikerunie" in Dinteloord, Puttershoek, Roosen daal, Sas van Gent en Zevenbergen. De vroege aanvang van de cam pagne is het gevolg van de uitzon derlijk gunstige weersomstandighe den, die zich eigenlijk voor de bie tenteelt in ons land het gehele sei zoen hebben voorgedaan. Daardoor KOUWENBERG gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46 Een (beroemde) foto van het be zoek van Koningin Wilhelmina en prins Hendrik op 13 september 1907 aan Schouwen-Duiveland. Hier de aankomst van het vorstenpaar aan het station aan de Grachtweg. was een vroege uitzaai mogelijk en kon ook het groeiproces daarna on gehinderd doorgaan. De beteelde oppervlakte in ons land was dit jaar met 102.228 ha ge ringer dan de drie voorgaande jaren, toen ïespectievelijk 103.550 ha (1968), 102.868 ha (1969) en 104.493 (1970) werden uitgezaaid. Kleinere uitzaai Ondanks een kleinere uitzaai kun nen de boeren, dankzij de fraaie zo mer, dit jaar rekenen op een' onge kende grote bietenoogst, die naar het zich laat aanzien voor het eerst in Nederland boven de 5,25 miljoen ton zal uitkomen. De duur van de cam pagne wordt geschat Op dertien we ken, in -welke periode de suikerfa brieken op volle capaciteit moeten draaien om de oogst te verwerken. De aanvoer van de bieten bij de start van de campagne komt goed op gang, mede door het feit, dat de aardapeloogst dit jaar eveneens op tijd kon gebeuren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MIDWOLDA. Bij een brand in een landbouwschuur in Midwolda is voor drie ton schade aangericht. De schuur, waarin 17 varkens, twee traktoren en twee landbouwmachi nes en 180 ton hooi, ging in vlam men op. De brandweer van Nieuw- Wolda kon het woongedeelte behou den. AMSTERDAM. De Joodse orga nisaties Chaim en Vera Weizman hebben in een telegram aan minis ter Van Agt van Justitie verklaard het „onzindelijk gebruik" van het woord „Ariër" ten zeerste te betreu ren. Een dergelijk woordgebruik past een minister, hoe jong ook, niet, al dus genoemde Joodse instellingen die aangesloten zijn bij de overkoepelen de Joodse organisatie Bnai Brith. DEN HAAG. De kosten van le vensonderhoud zijn in de periode medio juli-medio augustus weer 0,9 procent hoger geworden. WESTENSCHOUWEN. 16-9. Voor de op 24 september te houden ver gadering van de gemeenteraad zijn enkele agendapunten bekend. Omdat Monumentenzorg in de restauratie van het pand Dorpsring 4 te Noord- wel le een hoger subsidie-bedrag vaststelde (f 36.907). dan de op 15 jan. 1968 vastgestelde f 20.000.- vi aagt de eigenaar, de heer J. A. Stoop te Utrecht aan de gemeente het bedrag waarover subsidie ver leend wordt eveneens vast te stellen op f 36.907,-, en hel subsidie-percen tage van 10 procent op 20 procent te brengen. Het college stelt voor het eerste verzoek in te willigen en de subsidie te brengen van f 2.000,- op f 3691,-, doch het percentage van 10 ongewijzigd te laten. De "gemeente gaat het gebouwtje Sluispad 4 te Haamstede, eigendom van de heer C. Dijkman (het voor malige slachthuis) aankopen, omdat het perceel waarop genoemd perceel BLOEMENDAAL. De landelijke contactgroep van gepensioneerde oud-verzetstrijders en nagelaten be- trekkingen heeft in een telegram aan de voorzitter en leden van de Twee de Kamer geprotesteerd tegen het gebruik van het woord Ariër dooi de minister van Justitie, mr. A. A. M. van Agt. DEN HAAG. De gemeente Den Haag" wil in de periode 1971/1979 to taal f 2,38 miljard investeren. Ruim f 1 miljard daarvan is als niet-gel- delijk-rendabel aan te merken. Dit staat in het investeringsplan van Den Haag voor de jaren 1971/1979. DEN ERIEL. Als Den Briel 1 ap ril volgend jaar zal herdenken dat het 40Ü jaar geleden door de water geuzen werd ingenomen, zal naar de gemeente hoopt, zijn begonnen aan de restauratie van de 18de eeuwse stadswallen. Deze wallen zijn aange legd door de beroemde vestingbou wer Menno van Coehoorn. VELSEN. In de buitenhaven van de hoogovens te Velsen is het vrij wel vergane lijk van een onbekende vrouw opgebaggerd. Het is voorshands niet mogelijk gebleken vast te stellen hoe lang het lijk in het water heeft gelegen, en het is zelfs de vraag of nog sectie kan worden verricht. ZUTPHEN. De vijftiende jaarbeurs voor het oosten te Zutphen, 'die reeds de naam jaarbeurs van het optimis me heeft, meegekregen, zal dit jaar van 22 tot 29 september worden ge houden. Verwacht wordt, dat de beurs dit jaar door ongeveer 45.000 bezoekers zal worden bezocht. DEN HAAG. Er zijn gedurende de laatste weken geen Nederlandse mi litaire versterkingen naar Suriname gezonden en het ligt niet in het voor nemen daartoe over te gaan. Aldus minister-president Biesheuvel in zijn antwoord op maandag inge diende schriftelijke vragen van het - Tweede-Kamerlid Van der Spek. DEN HAAG. Gevangenisstraffen variërend van een half jaar tot twaalf maanden heeft de Haagse of ficier van Justitie dinsdag geëist te gen zeven mannen die ervan wor den verdacht bij een bontdiefstal in de residentie betrokken te zijn ge weest. De gestolen partij bont had een waarde van 35.000 gulden. AMSTERDAM. Met de arrestatie van de 19-jarige Amsterdamse bank werker M. M. heeft de hoofdstede lijke recherche een lange reeks van autodiefstallen in West-Europa op gelost. De jongeman bekende sinds 1969 in Nederland, België Frankrijk, Duitsland, Zwitserland en de Scan dinavische landen tenminste 150 au to's (in hoofdzaak Fiats 850) te heb ben gestolen. DEN HAAG. Staatssecretaris mr. W. Scholten (Financiën) is van me ning, dat thans nog niet moet wor den overgegaan tot invoering van de (wettelijke) verplichting tot het ver strekking aan iedere belastingplich tige van de gegevens over bruto-in- lcomen en over de ingehouden belas ting en premies. ROZENBURG. De onbestuurbaar geworden veerboot „Gedeputeerde Schillhuijs" van de veerdienst Maas sluis-Rozenburg is woensdagavond met volle kracht op de veersteiger te Rozenburg gelopen. Het schip liep ernstige averij op aan de voorsteven en de laad- en losklep. staal de bestemming „openbaar gron" heeft. Het perceel groot 190 m- is in eeuwig durende erfpacht bij de heer Dijkman. Het college stelt voor om het gebouwtje en het recht van erfpacht over te nemen voor f 7500,-. De panden Noorstraat 7 en 17 te Haamstede zullen in het openbaar verkocht worden. Aan de verkoop wordt de voorwaarde gesteld dat de lam. v. d. Berge in het pand Noord straat 7 mag blijven wonen, zolang dit gezin dat wil en tegen een huur die niet meer mag worden verhoogd dan wettelijk is toegestaan. Be aftredende bestuursleden van de „Stichting Renesse" de heren J. C. Hendrikse te Noordwelle en J. W. de Jonge te Rensse zijn herkiesbaar en het college stelt voor beide heren le herbenoemen. Een door Ged. Staten ingezonden ontwerp besluit omvat de auto-ver goeding voor de burgemeester. Dit bedrag is vastgesteld op f 1750,- per jaar ingaande 1 jan. 1971. Het gemeenteblaadje „Gemeente- nieuws" is zeer in de smaak geval len. Cm het blad meer cachet te ge ven zijn de kosten opgevraagd bij VUGA n.v. Voor dit blad dat 4 x per jaar verschijnt en drie pagina's ge- meentenieuws plus wat artikelen van algemene aard omvat, moet 50 cent per nummer betaald worden. H4et college stelt voor hiertoe over te gaan en daarvoor f 900 in 1971 en f 4000,- in 1972 te krediteren. Wat biedt de BEEï'DBUIS ZONDAG 19 SEPTEMBER NED. I: In het zondagmiddagpro gramma allereerst het journaal, weekjournaal, verkeersinformatie, de Verrekijker en_ een aflevering van avonturen in Regenboogland. Studio Sport brengt daarna recht streekse beelden van de Europese kampioenschappen basketbal voor heren in Essen. Tot slot van het middagprogramma een kerkdienst uit de Utrechtse Domkerk in het ka der van de vredesweek. Na Pip en Zip die het avondprogramma begin nen een film in het kader van de vredesioeek die handelt over de kinderen van de Palestijnse vluch telingen. Aansluitend aan het jour naal volgt een drie uur durende op voering van de Messias van George Friedrich Handel. Het oratorium, dat alleen bestaat uit bijbelteksten en dat hei lijden, de dood en de op standing van Christus uitbeeld werd in december van het vorige jaar uit gevoerd door het Amsterdamse con certgebouworkest NED. II: Na Pip en Zip opnieuw een aflevering van de voor de jeugd zo populaire serie Floris. Studio Sport, deel één en twee wordt ge scheiden door „Op Locatie". Deze aflevering komt uit Texel en bevat o.m. de rubrieken Wat doe ik voor cle kost, Ik vindt dat en een op- Zaterdag 18 september, 19.05: de Mnry Tyler Moore shorn. Mary Tyler Moore (rechts) als Mary Richards en Valerie Harper als Rhoda Morgenstern. treden van amateur artiesten uit die omgeving. Sonja Barends zal hen allen ontvangen. Na de tweede af levering van Studio Sport het laat ste deel van „In vogelvlucht". We krijgen een facinerend beeld van Engeland uit de lucht te zien. Het hele land lijkt vanuit de lacht ge zien, opgebouwd te zijn uit kastelen en vestigingen. MAANDAG 20 SEPTEMBER NED. INa Pip en Zip en hei journaal in het kort de laatste af levering van de jeugdserie The Flaxton Boys. De jongens komen er eindelijk achter hoe het met de ont voering van Jonathan is gegaan en wie de schuldigen waren. De ont knoping komt echter niet zo makke lijk tol stand. Half acht is het tijd voor een herhaling uit de serie van Tan ja. Koen, Dier en Vriend. We zien nogmaals de reportage over de kliniek vooY kleine dieren in Utrecht Aansluitend aan het journaal de ak- tualiteiten rubriek „Hier en Nu" en dan Doek Green. Nieuwe problemen voor brigadier Dixon en zijn man nen. Een jongetrouwd stel woont in de wijk en de man schijnt meer in teresse voor zijn vrienden dun voor zijn vrouw te hebben. Hij gaat met deze kornuiten op roof uit en dan FEUILLETON „Kalm nu, Anneke. Het is wel niet leuk, maar het hoeft bepaald geen drama te worden". Plotseling greep ze zijn arm. „Hij heeft toch niets uitgehaald?" vroeg ze angstig. „Ja, een rotstreek. O, neem me niet kwalijk, het viel me zo maar uit de mond. Nou, hier zullen we maar een poosje stoppen." Hij remde af en dook de berm in. Even later viel de motor stil. Op hetzelfde ogenblik loosde hij opnieuw een zucht. Auto matisch zakte zijn hand in zijn col bertjas en haalde er een pakje siga retten uit. „Sigaret?" Ze schudde haar hoofd. „Ik rook heel zelden, 't Scheelt me weinig.' Hij keek naar de sigaret en stak die toen zelf aan. En toen hij bleef zwijgen, zei het meisje: „Je zou me wat vertellen. Over Teun." „Ja, dat heb ik op me genomen. Alleen.... het is verdraaid moeilijk om er over te beginnen." - De stilte in de wagen was hinder lijk. Zelfs buiten was nauwelijks ge luid. Heel in de verte hoorden ze een auto rijden. En ergens in het .bos floot af en toe een vogel. Er was geen wind. De takken der bomen hingen vrijwel stil. Een enkel blaadje be woog, maar het was nauwelijks zichtbaar. Anneke draaide zich naar de jon gen achter het stuur. Opeens zei ze zacht: „Ik geloof, dat ik het begrijp. Hijhij wil me zeker niet meer, hè?" Elmert keek voor zich uit, ze- nuwachtig aan zijn sigaret trekkend. Ze heeft het door, dacht hij. Ik hoef niet eens wat te zeggen. Ze trekt zelf de konsekwenties uit de gebeurtenis sen sinds gistermiddag. Plotseling omklemde ze met beide handen zo hard zijn rechterarm, dat het hem bijna pijn deed. Hij keek haar aan en schrok van het vertrok ken gezicht. „Dat is het hè? Teun laat me in de steekWaarom zeg je nu niets? Zeg het me, of het waar is!" Langzaam knikte hij. „Anneke, dat is het. Al is het niet zo, dat hij je in steek zal laten. Maar.... er is een ander." Hij voelde haar greep verzwakken. „Dus al die maanden heeft hij me voor de gek gehouden," mompeldeze zacht voor zich heen. „Hij heeft er nooit wat van gemeend.hij wilde me alleen maar om zich te amuseren met mij Met een ruk keerde Elmert zich tot het meisje. „Nee Anneke dat is niet waar. Teun heeft echt, werkelijk van je gehouden. Ik weet het, want hij gaf altijd hoog van je op en had al trouwplannen. Hij was trots op je. omdat je zo'n zeldzaam lief meisje bent. Maar. maar.er is een ander.... beiden hebben het opeens ontdekt, dat ze van eikeer houden en niet meer buiten elkaar kun nen. Het is. o, hoe moet ik het je uitleggen.... het is zo moeilijk om te begrijpen, Anneke...." Langzaam zakte ze voorover. Op eens begroef ze haar gezicht in haar handen en begon te huilen, vrijwel geluidloos. Zacht legde Elmert zijn arm om de schokkende schouders. Voorzichtig trok hij het meisje wat naar zich toe. „Huil jij maar. lief diertje.... ik vind het ook ver schrikkelijk voor jou en het was me wat waard, als ik je dit verdriet kon besparen. Kom maar. Bij mij ben je veilig en niemand zal het we ten... huil jij maar even uit. Ze zakte, nog altijd met haar han den voor het gezicht., tegen zijn kan de politie weer aan het werk. Met humane maar daarom niet ■minder doeltreffende middelen. „Ander nieuws", komt ditmaal uit Urk. Daar treedt op het bekende Ur- kermannenkoor onder leiding van Frits Bode. De platen van de Ur- kers lopen als treinen. Het program ma hierover bevat tal van zeemans liedjes gezongen tegen de achter grond van Urk. NED. II: Na Pip en het journaal in het kort van Ageeth Scherphuis de rubriek Kunstsignalering, die wordt gevolgd door Coronationstreet Na het tweede journaal is het tijd voor de zware Russische serie de Sombere rivier. Prochor en zijn vriend Ibragim beleven weer van alles zij het dan op een trieste ma nier. Prochor zou graag trouwen met Nina, maar dat lijkt niet door te gaan omdat het huwelijksgeschenk dat Prochors vader aanbiedt bene den de maat blijkt te zijn. Maar Ibragim weet ook hier weer wel wat op. Hierna beelden van het optre den van de Franse chansonnier Ser ge Reggiani in het Parijse Olympia Serge die in ons land niet zo bekend is, zingt vooral protestliederen. Achter het nieuws met aktualiteiten en het journaal sluiten de viaandag- avond af. 56 door JOKE DE VALK schouder aan. Hij voelde haar li chaam schokken en zag de tranen door haar vingers druppelen. Minutenlang zat hij zo, doch lang zaam kwam ze wat tot zichzelf. Zacht maakte hij haar handen los en met zijn vrije hand pakte hij zijn ei gen zakdoek en veegde haar ge zicht schoon. „Zo, liefje, dat zal wel wat opluch ten, hè? Ik heb het me niet helemaal gerealiseerd, toen hij het me van morgen vertelde. Maar ik wou dat ik hem op dit ogenblik hier had, dan zou ik hem eens een flink pak op z'n donder geven. Hoe Ier wereld kan hij zo'n lief kind als jij bent, verdriet doen Anneke lag nog enige tijd zwijgend tegen hem aan. alleen maar voor zich uitstarend. Een enkele keer ontsnapte er nog een snik. Tenslotte kwam ze overeind en zei met toon loze stem: „Nu wil ik wel een siga ret." Hij slak er een voor haar aan en duwdt? hem toen lussen haar lip pen. Flauwtjes glimlachend bedank te ze hem. Omdat ze bleef zwijgen, stelde hij voor: „Zullen we een eind je verder rijden? Dat verzet je ge dachten misschien een beetje, hè? Je kunt desnoods de hele verdere dag over mij beschikken. Anneke." Ze reageerde niet op zijn woorden. Elmert bemerkte, dat ze met haar eigen gedachten bezig was. Temeer, omdat ze plotseling vroeg: „Die an der. ik mag zeker niet weten wie dat is, hè?" Wat moest hij hierop antwoorden? Hij bleef zwijgen. Deze wending had hij niet voorzien. Mocht hij haar zus ters naam noemen? „Je durft het niet te zeggen, hè? Jullie zijn allemaal 't zelfde. Van daar. dat Teun jou stuurde. Zelf had hij de moed niet om het af te ma ken. Elsje zei wel eens: Mannen zijn. als het er op aan komt. allemaal laf en slap. Mannen met ruggegraat moet je met een lantaarntje zoeken. Nu geloof ik, dat ze gelijk heeft. OfZo keek opeens naar do jon gen naast haar. „O nee, dat niet. Ach, wat geeft het ook." Ze begon te lachen. „Drie broers zijn er bij jul lie. Jij en Teunik dacht nog wel. dat jij net zulke goede eigenschap pen had als Teun. Ik vond jou van de eerste keer af al sympathiek. Ik dacht: wat lijken die twee broers veel op elkaar. En Tiemen. ik heb een paar keer met hem gedanst. We waren ergens op een kermis. Vo rige week of is het langer geleden? (Wordt vervolgd). I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7