ELF JAREN NODIG VOOR CONCERTZAAL-VERBOUWING STREEKNIEUWS Boerderijbrand In Rome opnieuw kunstdiefstallen goldschmeding Electronische orgels ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 september 1971 Nr. 20946 Aanwinst voor stad en streek ZIERIKZEE, 16-9. Zierikzee heeft een moderne schouwburg, een cultureel centrum, dat door ver bouwing, vernieuwing, het aanbrengen van een reeks technische snufjes en een toneelvergroting van 75 tot 200 m2, kan vergeleken met welk „up to date"-grote stadstheater ook. Overname van de Concertzaal door de gemeente Zierikzee vorderde - om de ingrijpende vernieuwing te kunnen realiseren - een Commissie van Bjj- stand, waarin zowel de gemeente als de N.V. Exploitatiemjj. „Mondragon" elk met drie leden participeerden. De gemeente verhuurt concertzaal en foyer aan „Mondragon", die doorverhuurt aan de gebruikers. De gemeenten op Schouwen-Duiveland met uitzondering van Bruinisse - nemen ook deel, niet rechtstreeks in de exploitatie, maar door subsidies aan de Z.V.U., die grootste „afnemer" is van de concertzaal. Een gevarieerd sortiment „bespe- lings-" en gebruiksmogelijkheden is thans ontstaan: muziek, toneel, musicals, cagaret, dansavonden, modeshows, recepties, diners, filmavonden, een rijtje dat nog kan worden aangevuld. De zaal ,oogt" buitengewoon fraai, enerzijds door een koperplastiek aangebracht aan de balkonwand van Ad Braat en wat Architectenbureau Schuch Kraamer zo plastisch formuleert: „geen extra dekoraties, maar wel door middel van kleurkeuze, spelen met licht en ver dere aankleding het bereiken van de nodige sfeer". De uitbreidings- en verbouwings plannen dateren van 1960. Een eerste totaalplan werd een jaar later ge maakt door Architectenbux-eau Schuch Kraamèr, een noodzakelijk plan, want toneel en oude kleedka mers, gebrek aan sanitair, verouder de entreeruimte en slecht zicht op het toneel riepen om verbetering. Er kwamen „eisen" op tafel, ge-in- spireerd door het toenmalig Rotter dams Toneel (Ton Lutz). Er was een Rijkscommissie, die nog hetzelfde jaar zei, dat het plan goed was. In 1964 nam de gemeente de concertzaal over en een jaar daarop ging de pro vinciale toneeladviseur kritisch stu deren op het „grote plan". Hij zette vraagtekens bij het grote aantal kleedkamers en de toneeltox-en. Een verbouwing in fasen werd voorge steld. Na extra ingewonnen advies ging een aangepast ontwerp naar de Rijkscommissie en eerst begin 1969 kreeg het architectenbureau op dracht het projekt bestedingsklaar te maken „hand in hand" met Inge- nieursburo Van Dorsser N.V. te Den Plaag voor de toneeltechnische ak- kommodatie. Commissie van Bijstand Inmiddels (1969) was een Commis sie van Bystand in het leven geroe pen, bestaande uit de heren mr. K. A. Keuning, M. Doeleman, J. Cou- mou, J. Arkenbout, W. den Boer en P. Mom. Er kwam weer een plan (met ge heel nieuwe toneelakkomodatie), Een kijkje in één der nieuwe kleedkamers, die uitmunten door praktische inrichting en een dito meubilering. (Foto's: J. D. C. Berrevoets) maar dat kwam f 100.000 hoger dan enkele jax-en tevoren was begroot. Bezuinigingen op het plan waren niet wel mogelijk maar „een totaal nieuwe aanpak" zou uitkomst kun nen brengen. Die nieuwe aanpak is het dan tenslotte geworden. Met: uitbreiding van de toneel ruimte; aanbrengen van artiesten foyer (stemkamer) in een nieuw sousterrain; de aanbouw van vijf kleedkamei's annex was- en douche ruimte en toiletgroepen, requisieten- berging en werkplaats toneelmeester en een hoogst flexibele toneelverlich ting. Begin 1970 kwam daar planma tig nog ,wat" bij, n.l. voorzieningen aan zaal en entree, akkoustische ver beteringen, belichtingsruimte achter in de zaal en nog een handvol wen sen, die de zaal maakten tot wat hij thans is. C.R.M. bleek mild en sup- pleerde extra f 100.000, terwijl ook de provincie extra over de brug kwam. Zodoende konden de laatste wensen, worden ingecalculeerd in het plan nog vóór de aanbesteding. Aanbesteding in 1970 De aanbesteding van het bouw kundig gedeelte van de verbouwing en vernieuwing vond plaats in sep tember 1970. Het werk werd uitge voerd door Bouwbedrijf Boogert N.V. te Oosterland. Een bedi'ijf te Kloetin- ge kreeg de elektronische installaties als opdracht. Al gauw werd duidelijk dat de ,oude draadjes" echt niet goed meer waren en de gehele installatie moest worden vervangen. Hetzelfde gold een transformator en (aan fi nanciële moeilijkheden ontbrak het niet bij en rond dit projekt) dat vergde f 20.000 extra. De toneeladviseur ging er in de Een kijkje in de zaal met front balkon. Het voorfront kreeg een ar tistieke versiering van Ad Braat. eerste plaats vanuit een goede basis te leggen voor een uitgebreide licht installatie voor toneelgebruik. Ge-adviseerd werd een regelinstal- Iatie met 40 kringen (uit te breiden tot 60 kringen) en ruim 50 toneel- schijnwerpers waarvan er ruim 30 zijn aangekocht. De schijnwerpei's kunnen niet al leen aan een vaste lichtbrug en 2 lichtrekken boven het toneel worden geplaatst, doch ook in de zaal langs de wanden en aan het plafond ver schuifbaar worden bevestigd. De schijnwerpers aan het plafond kun nen d.m.v. luiken in het plafond worden gericht en worden voorzien van het nodige kleurenfiltermate- riaal. Resultaat: de plaatsing der schijn- werpers is maximaal flexibel. De regeling van de verlichting wordt bediend in een speciaal daarvoor be stemde ruimte aan de achterzijde van de zaal, naast de bestaande pro jectieruimte. Aan 11 uitgebalanceerde „trekken" worden naast de toneelverlichting en de zij- en achtergordijnen, ook de cors opgehangen. Aan de achterste trek kan een zigzag-vormige muziek- wand worden aangebracht, die bij concerten het geluid in de zaal ver- spreid. Zaal en toneel Waar vroeger een betrekkelijk kleine omlijste toneelopening was, bestaat nu geen wand meer en gaan de zaalwanden door op het toneel, zodat er een grote eenheid ontstaat van zaal en toneel. Het betrekkelijk hoge plafond werd visueel verlaagd door dit zwart te maken. Een donkerrood velours voordoek hangt van muur tot muur onder te gen de lichtbrug en kan de toneel ruimte volledig naar de zaal openen, maar ook die opening tot ca. 7 m verkleinen bij toneelgebruik. Speci aal gemaakt werd een sierdoek in warmrode kleuren met witte decora tie. Dit wordt uit een koof aange licht en is eveneens van wand tot wand gespannen en gaat electrisch open en dicht. Het balcon heeft een veel steilere helling gekregen, zodat op alle plaat sen een goed zicht op het toneel ont staat. De stoelen zijn opnieuw don kerrood bekleed. Een tweede uitgang werd gemaakt naar de zijkant van het gebouw, voorzien van een stalen noodtrap. De voorgevel De betonnen noodtrap aan de voor gevel werd gesloopt en de entree voorzien van een luifel, hai'dglazen deuren en hardstenen stoep. De tota le bestaande voorgevel werd hersteld en in de kleuren bruin en ivoor-wit geschilderd, waartegen een brons kleurige naamsaanduiding werd ge plaatst, voorzien van witte neon. Een brokje historie ZIERIKZEE, 16-9. Ook voor 1908 had Zierikzee al een concert zaal, maar men moest dit gebouw - in vergelijking met de thans door de ingrijpende verbouwing en vernieuwing ontstane schouw burg/cultureel centrum, wel met kleine lettertjes schrijven. In 1908 overigens werd hel allemaal ivat grootser, omdat toen de behoefte ontstond aan een graanbeurs. Een aandelenpakket werd uitgezet van f 30.000; een fiks bedrag voor die tijd en de zaal kreeg én een frontbalkon én zijbalkons. De aandelen werden uitgezet on der inwoners van Schouwen-Duiveland. Behalve graanaffaires speelden zich er ook toneelvoorstellingen af. De zaal kreeg ramen en gasverlichting, ook op het toneel. Moest het „helemaal donker" worden, dan draaide men de hoofdkraan dicht. Reeds in die tijd deed zich hei gebrek aan een aanpalend horecabedrijf gevoelen, want zaalbezoek maakt dorstig. Meestal weken de bezoekers uil naar het toenmalig hotel „Juliana" in de Lange Nobelstraat. In de periode 1925 tot ongeveer Wereldoorlog II, beleefde de concertzaal een bloeitijd. Krachtig directeur was de heer J. Gel derman, die seizoensmatig „beslag legde" op Cor v. d. Lugt Melt- sert en Annie van Ees. Er waren in de Gelderman-periode weer belangrijke veranderingen aangebracht (kabine, ingang en een ag gregaat dat voor elektriciteit zorgde, voordat elektrisch licht Schouwen-Duiveland bereikte.) Er ivaren toen veel filmvoorstel lingengebracht door een exploitatiekantoor te Bergen op Zoom. Kort na de bevrijding herleefde de belangstelling voor de film, maar die ebde weg met de opkomst van de televisie. Na het overlijden van de heer Gelderman (1940) werden commis sarissen van de N.V. wijlen de heren C. de Looze, R. Gerritsen en H. J. Doeleman, later opgevolgd door de heren M. Doeleman H.J.zn., J. Coumou, mr. C. J. B. du Croo en P. Heering. Een nieuwe bloeiperiode ontstond door regelmatig gebruik van de zaal door de - na de oorlog opgerichte - Z.V.U. De bespeelbaarheid van de zaal echter voldeed op den duur niet meer aan de eisen, die de toneelgezelschappen stelden, terwijl de exploitatie financieel een probleem was geworden. De Kon. Zee- landia nam die exploitatie nog een tijd over, maar een durende toestand kon dat niet zijn. Zo leidde de toch wel veel bewogen his torie van de Concertzaal tot overname door de gemeente Zierikzee als voor „alles en iedereenbestemd cultureel centrum. Organiek belangrijk hierbij is het partnership van de N. V. Exploitatiemaat schappij „Mondragon", die zich met de exploitatie van het centrum, de concertzaal, de schouwburg, of welke naam men noemen wil, in de toekomst zal belasten. ZIERIKZEE Byzantijns koor Het Byzantijnskoor te Utrecht zingt zondag 10 oktober in de eucha ristieviering in de R.K.-kerk. De dienst wordt gehouden naar de oos terse ritus. RENESSE Spectaculair karwei Houten zomerwoningen van de N.V. Kavero, staande aan de Molen hoeve, woi*den stuk voor stuk in hun geheel door een kraan opgepakt, op een vrachtwagen neergezet en over gebracht naar de Lage Zoom, onge veer vijf a zes kilometer verder. Een spectakulair karwei. OOSTERLAND „Geef gezondheid" De aktie „Geef Gezondheid" (er waren drie inzamelingspunten) bracht te Oosterland op f 703,75. BRUINISSF Geslaagd Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen slaagde de heer J. P. Hanse dezer dagen voor het kandi daatsexamen Landhuishoudkunde. De tochthal, waarheen de kassa werd verplaatst, werd vergroot. De garderobehal kreeg aan de achter zijde een tweede doorgang naar de zaal. Hierdoor ontstaat in pauzes en bij het verlaten van de zaal een be tere doorstroming. De garderobes kregen een volledig nieuwe gai*de- robe-inrichting. De nieuwe sousterrainruimte werd ingericht voor artiestenfoyer, tevens stemkamer, repetitieruimte en beat- kelder en voorzien van een dansge- deelte en bar. Deze kelder en de vijf kleedka- Strijkkwartet ZIERIKZEE, 16-9. Mede ter opluistering van de openings plechtigheid van het cultureel centrum „De Concertzaal" speelde het strijkkwartet van het „Zeeuws Orkest" donder dagavond in de Concertzaal. Zelden hoorden wij kamermu sici zich zo snel herstellen van een onevenwichtig en nerveus begin (Bach: Kunst der Fuga) dan dit orkest, dat in een vier-delig Beethoven-werk een heel bewonderenswaardi ge hoogte bereikteEen adem loze zaal bewees dat de con certzaal echt concertzaal is. Ontslagen (35 man) bij betonfabriek in Son EINDHOVEN, 17-9, Moltini Beton te Son bij Eindhoven heeft donder dag zijn 35 personeelsleden met uit betaling van het loon op staande voet ontslagen. De zogenaamde pen- week werd niet uitbetaald. Het gehele bedrijf is stilgelegd. Directeur Moltini was onbereikbaar ook voor de vakbonden. „Amerika verwacht hulp van bondgenoten" LONDEN, 16-9. De Amerikaanse minister van financiën heeft het in de conferentie en tegenover verslag gevers daarbuiten duidelijk gemaakt, dat Amerika de hulp van de andere landen verwacht bij de oplossing van zijn huidige poblemen. Tegen over journalisten zei hij, dat Ameri ka nu in moeilijkheden is en van zijn bondgenoten hulp verwacht, zoals Amerika vroeger zijn bondgenoten heeft geholpen, toen zij in moeilijk heden waren. Vroege ganzen ZIERIKZEE, 16-9. De zomer was mooi, de na-zomer is bij na nog mooier, maar de ko mende wintermaanden zouden wel eens behoorlijk koud kunnen worden. Natuurlijk blijft het zoals met alles „af wachten", maar dat neemt niet weg dat er in deze om- f geving toch zekere voorteke- f nen zijn die wijzen op een i strenge winter Jachtopziener f De Vlieger van Nieuwerkerk f heeft namelijk in de Vierban- f ncn een aantal wilde (grauwe) f ganzen gesignaleerd. Twee f groepjes van zes stuks. En daf is volgens de deskundigen, zij f het niet uniek, toch wel erg f vroeg voor de tijd van het jaar f BEIROET. Een nieuwe poging con Jordaanse passagiersvliegtuig tc ka pon en de groeiende weerstand on der de militante Palcstijnen hebben l:rt toeh al gematigde optimisme ever een goede afloop van dc Pales tijns-Joidaanse ..Verzoeningsconfe- lentie" in Djeddah een danige knauw gegeven. mers, zijn apart bereikbaar vanuit de Heer Arendstraat. In elke kleedka mer: een wastafel met warm- en koud water en garderoberuimte. Voor dames en heren is een aparte toiletgroep aanwezig. Geconcludeerd kan worden dat ge streefd werd naar een oplossing om in de eerste plaats een optimaal ge bruik van het theater te waarborgen, zodat naast beroeps- en amateurto neel ook muziekuitvoeringen, koor- concerten, gymnastiekuitvoeringen) cabarets, modeshows, wijnfeesten, grote diners en recepties, zelfs con gressen kunnen worden georgani seerd. Afperser gearresteerd STUTTGART. De man die vorige week de Duitse spoorwegen met aan slagen dreigden tenzij men hem 600.000 mark zou geven is donderdag gearresteerd. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. ROOSENDAAL. Een felle uitslaan de brand heeft donderdagmiddag twee grote schuren yan' het land bouwbedrijf J. Mulders in Roosen daal volledig verwoest. Het aan één van de schuren vastgebouwde woon huis kon mede dankzij een aanwezige brandmuur gespaard blijven, maar liep toch veel waterschade op. Luns-ivoud DEN HAAG, 16-9. Oud minister mr. J. M. A. H. Luns heeft donderdagmiddag in de ambtswoning van de Israëli sche ambassadeur Shimson Arad te Den Haag symbolisch de eerste boom geplant voor het „Joseph Lunswoud", dat aangelegd wordt in de omge ving van Ahïhud, tien kilome ter ten oosten van Akko in Is raël Het Joods Nationaal Fonds, dat momenteel de her bebossing van Israël als een van haar belangrijkste taken ziet, gaat Nederlanders in de gelegenheid stellen in het nieuwe woud bomen te laten planten. ROME. Slechts een dag na het te rugvinden van vijf meesterwerken, die uit een Venetiaanse kerk waren gestolen, is er opnieuw een kunst diefstal gepleegd in Venetië .Ditmaal hadden dieven het voorzien op een schilderij van de Heilige Blasius, dat aan Tintoretto of aan zijn tijdgenoot Paolo Veronese wordt toegeschreven. Hammond - Heijligers - Riha - Eminent - Yamaha - Solina - Philicorda e.a. Ook speakerboxen, ritme units, hoofdtelefoons e.d. Deskundig advies - Gratis levering. Hartelijk welkoml Dodelijk ongeval BRUINISSE, 17-9. In de nacht van donderdag op vrijdag is op de Groe- neweg in Bruinisse een personenau to in een bocht naast de rijbaan ge raakt en in een sloot terechtgeko men. De bestuurder, de 31-jarige schipper H. Bruijninckx uit Rotter dam, is tijdens het vervoer naar het Rode Kruis ziekenhuis in Zierkzee overleden. NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbaiik U bent welkom bjj uw Nutsspaarbank SALARIS of PENSIOEN BURGH-HAAMSTEDE: Julianastraat/Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. Toezicht op lonen en prijzen in de V.S. WASHINGTON, 16-9. Wanneer op 13 november de tegen inflatie ge richte periode van bevriezing in de Verenigde Staten eindigt, zal een toezicht op lonen en prijzen van be langrijke industriën een onderdeel gaan vormen van het economisch be leid van president Nixon Dat heeft de president donderdag op een pers conferentie verklaard Hij zei dat de beteugeling een samenwerking tus sen vakbonden en werkgevers ver eist. Hü noemde dc industriën niet bjj naam. Kakker lakkenpluug APELDOORN, 16-9. In een tien verdiepingen lellende woonflal aan de Parelvissersstraat in de wijk Ze venhuizen in Apeldoorn heerst een enorme kakkerlakkenplaag. Legioe nen kakkerlakken hebben in de on derste drie woonlagen genesteld vooral in de keukens, waar ze hoe ken en gaten vullen. Al sinds enkele maanden trachten de bewoners deze kakkerlakken- plaag te Wf te gaan, maar lot nu toe zonder resultaat. De woningbouwvereniging „Ons Huisdoel alle moeite de kakker lakken fe bestrijden, maar nog zon der succes. Volgens de huisbeheer der zou het nodig zijn de kakkerlak ken te bestrijden met blauwzuurgas, maar dat zou betekenen dat de be woners enkele dagen hun huizen moeten verlaten. Goes, Lange Kerkstraat 41. Tel.: 01100 - 7258. Kapot brandscherm PARIJS, 16-9. Hel brand- scherm van de Par ij se schouwburg Antoine is niet opgegaan voor de vertoning van hel stuk van Francois Do- rin, getiteld: „Een smerige egoist" Nadat technici een half uur tevergeefs hadden geprobeerd het scherm omhoog te krijgen, gelastte de directie van de schouwburg de voorstelling af en deelde het publiek mee, dat men kon kiezen tussen: geld terug of voorstelling la ter zien. Mokkend verlieten de mensen de zaal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3