ZAAL AGENDA EMINENT Peking MODERNE SCHOUWBURG TE ZIERIKZEE VOOR REGIO in Veiligheidsraad TOEN Veelzijdige opening.sltijeenkomsl C.R.M. oncler het vorig kabinet wat aan de royale kant is geweest. Als het y.o is, heeft in dat geval Zierikzee er van geprofiteerd, want een subsidie en een extra subsidie voor verbouwing en vernieuwing van ,.De Concertzaal" is goed be legd geld. In de voorafgaande tijd is wel gebleken, dat het openbare en culturele leven wat verschraalt als er een goede akkomodatie uit valt. De concertzaal is trefpunt en onmisbaar. Het is door de ingrij pende vernieuwing, waarin met name talrijke technische snufjes zijn verwerkt, optimaal bruikbaar geworden en donderdagavond is bij gelegenheid van de officiële opening, de wens uitgesproken, dat het cultureel centrum ook optimaal zal worden gebruikt. Het is er voor geheel Schouwen-Duiveland. Wat de bezetting door de Z.V.U. betreft - zo bleek - zal dit geen problemen opleveren, althans niet in de zin van een onderbezetting. Het tegendeel is het geval; men komt ruimte tekort, want met -400 vaste leden alleen al van Goeroe- Ovcrflakkee zal het niet eenvoudig blijken het volledig ledenbestand (1200) aan zijn trekken te laten komen. Anderzijds is de zaal er ook voor allerlei andere gelegen heden en mogelijkheden. Vooral door het technisch „.equip ment" moet men in stad en land de gedachten - mocht het zijn - snel(ler) naar de concertzaal laten uitgaan. Om het populair te zeg gen: het zou zonde zijn als de zaal vaak leeg stond. De gemeente Zie rikzee hield donderdag, en voor nog breder publiek zaterdag, open huis en de aanwezigen hebben vooral met bewondering naar de aangebouwde nieuwbouw geke ken. Die is duidelijk efficiënt en eigentijds en de soms nogal hoge eisen stellende artiesten, zullen hier niet veel vinden om ge-agi- teerd te worden of kritiek te leve ren. Bij alle voorzieningen in het verleden, dus nu weer een - zeg maar - nieuwe concertzaal; een cul tureel centrum dat in plaatsen en streken van vergelijkbare grootte en belangrijkheid met een lan taarntje zal moeten worden ge zocht. Als men het al vinden kan. Advertentie. k STIJLKLOKKEN Ingang van de zaal (Paardestraat). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 16-9. Het cultureel centrum ,,De Con certzaal" (voor Zeeuwen, zo werd wat verder op de avond gesuggereerd) zal het wel de „Kuzertzaal" blij ven, is - donderdagavond - in aanwezigheid van tal rijke bestuurlijke autoriteiten, „van hoog tot laag" hij de houw betrokkenen en aanvullend een geineleerd publiekje, open gepraat en gespeeld. „Het is èen groot voorrecht deze fraaie, feestelijk versierde zaal voor Zierikzee èn omgeving te mogen openen", aldus een duidelijk opgetogen burgemeester Th. H. de Meester, voordat h(j toekwam aan de symbolische 'handeling, „er bij behorend" op zo.'n avond; ditmaal in de vorm van de overhandiging van de schouwburgsleutel aan de directeur van de N.V. Ex ploitatie-maatschappij „Mondragon". De heer M. Doeleman speelde de sleutel veirdei* door naar de heer J.'Arkenbout. Dit sleutelceremönfeel dan Vormde afsluiting van een organieke, bouwtechnische en financiële groot-formaat- ondememing, die tien jaar vergde en duidelijk veel „downs", zij het ook enkele „ups" kende. Dankbaar toonde de heer De Mees ter zich jegens de rijks-, provinciale- en gemeentelijke overheden, die als onmisbare subsidiënten optreden, de architect Sehuch Kraamer, de hoofdaanemer Bouwbedrijf Boogert N.V. te Oosterland, alle onderaanne mers en allen van hoog tot laag, „want ieder van hen was even on misbaar". Met zevenmijlslaarzen stapte de burgemeester hierna door de bouw geschiedenis; een historisch overzicht dat we elders in dit nummer wat uit voeriger, aangevuld met „stof" van een in de middaguren gehouden persconferentie, publiceren. Hoofd motief van de toespraak was de veel zijdige gebruiksmogelijkheid van de vernieuwde schouwburg. De technici hebben daar een mooi Nederlands woord voor gevonden: „multi-pur- pose" (meervoudig doel), gericht op Zierikzee en de regio. „Er mag dank baarheid bestaan en lof voor het vele succesvolle werk van ontelbaren, die MC. MOIIMR»***- dmii Ommtiin H»<«npl«ln 1 ZltrllUM T«L (01110) 2441 TUCUMAN. In dc Noordargen- tijnse stad Tucuman hebben honder den studenten woensdagavond zeven faculteiten van de universiteit bezet uit piotest tegen de arrestatie van een medestudent. f 500.000 suppleerde voor het be-oog- de doel". Aanvullende subsidie Een burgemeesterlijk pluimpje verder bij de opening voor de heer Sutherland, secretaris van de Rijks- i e omissie, die pleitte voor de aan vullende subsidie, waardoor o.m. de entree een opknapper kon krijgen. Daarnaast natuurlijk het provinciaal bestuur en de heer Ad Braat, die voor de balconrand een geslaagd koperplastiek ontwierp. Guitigheid in dit artistieke reliëf is de (noten) vei werking ven het lied je: „Ik heb mijn hart in Zierikzee vciloien". Grote lof had de burgemeester voor de architect, de hoofd- en on deraannemers en de vroegere Zierik- zeese gemeentelijke autoriteiten, de burgemeesters F. Th. Dijckmeesler, D. W. Kastelein en mr. K. A. Keu ring. Kraamer lepelde kortgeknipt nog eers de bouwhistorie op, dankte aan- neroei en onderaannemers, de N.V. „De Com eitzaal" en de nieuwe eige- naai de gemeente. Ir. van Dorsser was dt laatste spreker. 1 lij liep door heel wat „alge-maak! gras", maar kruidde zijn speech met vriendelijk heid, gekoppeld aan beste wensen voor een voorspoedige exploitatie. Verrassing van de avond was de Kop. Harmonie „Kunst en Eer", o.l.v. E. A. de Loofl', die - staande op het giote toneel - enkele marsen kracht dadig de zaal inblies, ge-assisteerd doei de drumband; „iedereen" in het nieuwe pakje. Dit korte optreden werd vooralge- gaan door het (ook niet „gekke") tamboer- en majorettenkorps van „Rust Roest". Een op de plechtig heid betrekking hebbend gelegen heidsliedje weid gezongen door het Zieiikzees Kamerkoor, o.l.v. de heer E. Nieland. De „show" werd gesto len door Marie-Cecile Moerdijk, met Carlos Moerdijk aan de vleugel. Aan een aantal uitheemse volksliedjes en een operette-parodie demonstreerde „Marie-Cecile" haar verrukkelijk ta lent. Zij kreeg de - toch wat stijve zaal - los met enkele meeziengertjes. De burgemeester beloonde haar na aflcop met bloemen en een kusje. De sfeer was toen rijp voor „wijn en kaas", dat smakelijke accentjes zette op de uitloop van de avond en voor een lekker sfeertje zorgde. Wie vroeg op moest, moest „kappen" en dat was in de „oeatkelder" (artiestenfoyer, stemkamer) wel een beetje zonde, maar zo is dat „midden in de week." Langzaam wordt terrein gewonnen bij strijd tegen analfabetisme in de wereld C PAKIJS. 16-9. Langzaam maar zeker wint men terrein bij de strijd tegen het analfabetisme in de wereld, hoewel uit dc jongste door de Unesco in Parijs gepubliceerde cjjfers blijkt dat de over winning pas in de 21ste eeuw behaald kan worden. Twintig jaar geleden, aldus de Unesco - de organisatie van de V.N. voor onderwijs, wetenschap en cultuur - kon dc helft van dc wereldbevolking lezen noch schrijven. Nu is iets meer dan een derde nog analfabeet. Driekwart van dc volwassenen In Afrika en de Arabische landen en 10.8 procent van de volwassen bevolking van Azië kunnen nog steeds nic.t lezen en schrijven. Het succes van dc strijd tegen het analfabetisme hangt af van de mate van prioriteit die de betrokken landen aan dit vraagstuk wil geven en dc gelden die hiervoor ter beschikking komen. Maar vier van de vierenveertig landen, die de Unesco bruikbare cijfers verstrekten, trekken meer dan drie procent van hun onder wijsbegroting uit voor onderwijs aan volwassenen cn drie van deic vier landen zjjn gclndustrallsccrde naties. Driekwart van alle lan den besteedt nog geen één procent van hun onderwMshpRr°t'n& aan het onderwijs aan volwassenen. Weer dode in Belfast BELFAST, 17-9. In Belfast is in een auto in de buurt van Shankill- road, waar veel protestanten wonen, een stervende aangetroffen. De on bekende man is kort na aankomst in het ziekenhuis overleden. Hij had een ernstige wond aan het hoofd. Van de daders heeft de politie nog geen spoor gevonden. „Geen tegenspraak" In de herboren schouwburg - De Concertzaal zag de heer De Mees ter geen tegenspraak. Het auditief tegenover het visueel vindt zijn overbrugging in de oorsprong van 't toneel, dat altijd afschildering is van menselijk leven; het toneel vertolkt alle menselijke zieleroerselen en voert tot de verwondering over de wereld, waarin wij leven. Hij hoopte dat in die zin het hernieuwde cultu reel centrum „De Concertzaal" aan zijn doel zal mogen beantwoorden. Geschenken In een spits speech je repliceerde de heer M. Doeleman H. J. zn. op de woorden van de eerste magistraat, opmerkende dat een zaal als de on derhavige past in de exploitatie, .want er is al een horecabedrijf bij" en dat is niet overal. De directeur bood een zestal antieke instrumenten aan, die als wandversiering dienen, dit alles mogelijk maakten voorop Dri^ er van zjjn reeds aans een zij_ het ministerie van C.R.M., dat - - wand aangebracht; de andere drie komen. Er moet even op gewacht worden want de antiquair „is vis sen". De heer Doeleman vond het iets, dat de zaal het - na de voorlaatste- verbouwing - dertig jaar uithield, een verdienste van de „bouwpastoor" de heer J. Coumou. „Lichte sleutel De heer J. Arkenbout sprak van een lichte .sleutel en een zware ver antwoordelijkheid. Hij bleek trots op de nieuwe akkomrnodatie en zegde toe alles te doen om de zaal optimaal te doen bezetten. Hij dankte het ge meentebestuur voor de steun in de voorbereidingstijd, inzonderheid burgemeester De Meester wiens vrouw de heer Arkenbout bedacht met een fraaie gouden (Zeeuwse) broche. Cultuui vroeger Stem van het provinciaal bestuur was de waarnemend griffier de heer J. Kosters, zulks bij ontstentenis van enkele G.S.-leden. „Zierikzee deed al long aan cultuur, getuige een uit- vociirg in 1858 van Haydn's „Die Schöplung" en Samson", van het laatrtc wc:!: zelfs de eerste uitvoe ring in Nederland", aldus de waar nemend griffier, die de fraaie en doelmatige akkomrnodatie van het complex prees en het aanmerkte als typisch centrum voor de regio. „Ik hoep dat velen in de zaal hun hart zullen verliezen, of het anders aan Zierikzee verpanden". De Z.V.U. De vcoraittcr van de Z.V.U.-vvcrk- grocp dis. J. C. Ei brink stalde de vreugden en zorgen van de Z.V.U. uit voor het publick. Zorg(jc) wordt het voldoen aan dr wensen van de Z.V.U.-ledcn. want de volksuniver siteit heeft 1200 leden en er zijn in de zaal 435 zitplaatsen. Er moet sou laas komen cn compensatie gezocht De prognose is een nog grotere toe loop. De heer Erbrink diepte mop jes op uit de „oude /aal" Sonncveld zoekend naar een lichtknopje- op het toilet cn wapperende jaspanden (tocht) van Theo Oloff. Hij eindigde met een citaat uit „Faust". Kon. Harmonie ..Kunst en Eer" De heer Kranm.er van Schuch cn Vliegenplaag bij Lubbeek BRUSSEL, 16-9. Het Belgi sche plaatsje Lubbeek, iets ten oosten van Leuven, wordt momenteel geplaagd dooy honderdduizenden vliegen. Het gaat hier om een vliegen- soort die zich speciaal schijnt op te houden in de buurt van wild en gevogelte en men zoekt de oorzaak van de vlie genplaag dan ook in de nabu rige kippenfokkerijen, waar de vliegen zich in een gewel dig tempo kunnen vermenig vuldigen Zo groot is het aantal vlie gen dat de inwoners van Lub beek dagelijks kilo's dode beesten uit hun huizen kun nen vegen. Koffie en bier ser veert men er, afgedekt met bierviltjes en de huisvrouwen in Lubbeek bergen hun boter, suiker en jam in speciale plastic zakken. Sommige be woners van Lubbeek hebben hun huizen voorzien van een „vliegensluis"een constructie van vliegengaas, waarvan ze gebruik maken om hun huis „vliegenvrij" binnen te komen. NEW YORK, 16-9. De Verenigde Staten hebben er, onder sterke druk van hun bondgenoten, mee inge stemd in een resolutie over de ver tegenwoordiging van China in de Verenigde Naties aan te bevelen dal Pek|ng de zetel in de Veiligheids raad van N. ticnalistisch-China over- nc: mt. Duizenden gevallen van cholera in West-Bengalen CALCUTTA, 17-9. 5.760 mensen, meest vluchtelingen, zjjn in de afge lopen vier maanden in de grenspro vincie West-Bengalen gestorven aan cholera en maag-darmontsteking. Een woordvoerder van de Indiase re gering heeft dit donderdag meege deeld. Er hebben zich 46.000 van de ze ziektegevallen voorgedaan, maar door de maatregelen van de overheid is er verbetering in de toestand ge komen. Weduwe overvallen EEFDE, 16-9. De alleenwonende weduwe Klein Bronsvoort in Eefde bij Zutphen is donderdagmorgen vroeg bij een roofoverval door twee onbekende mannen zo toegetakeld dat zij in een ziekenhuis in Zutphen moest worden opgenomen. De buit van de overvallers was voor zover bekend alleen een handtasje met een paar honderd gulden. Het slachtoffer heeft bij haai' wo ning een bloemenwinkel. De man nen zijn het pand binnengekomen door een schuifraam. N.M.P.-Kamerlid treedt uit fractie DEN HAAG, 16-9. Het Kamerlid Jac. H. de Jong uit Vorden, die in de Tweede Kamer zitting heeft voor de Nederlandse Middenstands Partij (N.M.P.) heeft het presidium van de Kamer laten weten dat hij voortaan als afzonderlijk Kamerlid wil optre den, .geheel onafhankelijk van de N. M.P. Hij heeft het kamer-presidium tevens gevraagd hem een andere plaats in de vergaderzaal toe te wij zen. INZAMELINGEN IN 1970 AMSTERDAM, 16-9. De totale op brengst van de in 1970 gevoerde ac ties, exclusief kerkelijke inzamelin gen tijdens de eredienst of na afloop daarvan, de Sporttoto, de Paarden- toto en enkele kleine loterijen, kan geschat worden op ruim 145 Vz mil joen gulden. Dit wordt opgemerkt in het jaarverslag over 1970 van het Centraal Archief en Inlichtingenbu reau inzake het Inzamelingswezen. Een deel van de opbrengst, bijna 28 miljoen gulden, kwam uit bijzonde re landedlijke inzamelingen zoals Schip Ahoy, Artis moet blijven, Oost-Pakistan, Peru en Collectieve Israël Actie. De opbrengst van de verdere openbare inzamelingen wordt ge schat op ruim 117 miljoen gulden. De brand in meidoornstruiken DEN HELDER. 13-9. In noordelijk Noord-Holland inclusief de stad Den Helder, het duingebied. Texel en Wieringen zijn deze week vele mei doornstruiken onder leiding van de plantenziektenkundige dienst ver wijderd en verbrand wegens aantas ting met de voor de fruitteelt ge vaarlijke bacterieziekte perevuur of wegens verdenking van aantasting. Vrijdag 17 september Zierikzee Concertzaal. 8 uur, blijspel „Vlinders zijn vrij". (Z.V.U.). Mondragon, clubavond Delta-Foto. Zaterdag 18 september Zonenmairc Muziektent, 7.30 uur, concert Nut en Uitspanning. Dinsdag 21 september Brouwershaven Jetlgdgebouw, 8 uur, afdeling Brou wershaven Plattelandsvrouwen Haamstede Ger. Kerk, 7.45 uur, vergadering N.C.V.B.-afdeling. Woensdag 22 september Kerkwerve Verenigingsgebouw, 8 uur Suriname- avond N.C.V.B. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 18 en zondag 19 september Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Van Hoorn en dokter Bontkes. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. Doktir H. Speelman, Oosterland, tel. (01114)-1280, neemt waar voor dokter De Bruin. Boktor Vleugels Schutter, Zierikzee tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter Van der Zande. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma, Zierikzee, teL (011)0)2180 heeft dienst. (Advertentie) stereo-orgels, met de nieuwste spelverrijkende snufjes. Ongelooflijk! Luxe folder op aanvraag Goes, Lange Kerkstraat 41. Tel.: 01100-72 58. HAMBURG. - Voor absoluut onzinkbaar gaan deze dingboten door. De eerste eenheden - gepland zijn er in Duitse Maatschappij voor de Redding van Drenkelingen Oostzeekust inzetten. Tijdens de XI. Life Boat Conferc werd de geheel nieuwe lichtmetaal-constructie voor cxj geïntroduceerd en een reddingsvaartuig zonder zijns gelijke gen Mooi, die nieuwe concertzaal, maar gisteravond toch wel veel ge dacht aan die vroegere zaal met de salamanders". Ze lichtten op als het allemaal begon, op een school avond bij voorbeeld. Het toneel was klein, maar de zaal had al sfeer. Be neden (nu zo chique en efficiënt) i mochten we rommelen om er oude stoelen te zoeken en tussen de brui ne, oude gordijnen, wachtten we lot het toneelstuk begon. Zo popelde het allemaal van binnen en beretrots waren we „dat ieder op ons neer zag", van boven en van opzij (de zijbalkons waren er toen nogze hingen maar aan kabeltjes vast, pc- louf ik). Hier op dit toneel zag men hoe Nelleke of Leentje ineens als een fee of een gedécolleteerde dame uit de Lodeivijken-tijd het toneel op stapte. O, in de klas waren ze al lief, maar dat dit kon. Die metamorfose. Er was ook een geur achter en op het toneel: een mengsel van het aroom van oude balken en misschien versleten parfums van grote arties ten, van diva's, die we zo niet ken den: een snufje zweet en ook een beetje stoffig. Dat was het oude toneel, klein, maar voor ons was het groot. Je stond er toch maar in het nolle licht ran took) schijnwerpers. Dat was het dus: de Biihne, waar het leven een andere dimensie kreeg en waar alles mogelijk was, tussen de polen van een stil weggepinkte traan en een daverende lach. Het leven met een profe „L", ingebakken in het carré ran zoveel vierkante meter, gespeeld iceliswaar en toch echt. Een spiegel en toch werkelijkheid. Nu is het alle maal anders geworden, mooier, be ter, groter, maar er zal altijd zijn de herinnering aan toen: dat sfeertje uit dc laat dertiger jaren, toen de ivercld ook niet helemaal happy was en rustig, maar een kind - waarschijn lijk net als nu - grenzeloos gelukkig kon zjjn als hij of zij „op moest". De lichten gingen aan, het doek spleet open en dichtbij en ver af, de „kop petjes" ran de anderen van school, de pa's en de ma's en de ooms en tantes misschien. Er was nog geen beat. maar niemand moet zeggen dal het niets was. Alles heeft een histo rie. ook „de raai", die nu zo'n kolos sale face lift heeft gekregen. SCH1ERE1 LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2