DE ZIERIKZEESCHE COURANT Premier Sadat praat over „opofferen" van miljoen mensen Gift voor 'Kon. Wilhelmina woud' in Israël Nixon blijft Zuid- Vietnam steunen I Fokker gaat personeel inkrimpen CHOLERAGEVAL IN ZWEDEN AUSTIN MORRIS „Gijzelaars gedood in kruisvuur politie" Onderzoek naar arbeidssfeer bij Prov. Zeeuwse Energie Maatsehappij 'u Sieraad voor het oog zuiver wollen tafelkleed TUINMAN wa r W ftlU Diplomatiek offensief verwacht van Ver. Staten inzake het Midden-Oosten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 september 1971 128ste jaargang Nr. 20910 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v. h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand J 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 o/o B.T.W. In dit numme r: Zierikzee heeft vernieuwde Concertzaal Jcru/.ulmi in Veiligheidsraad NEW YORK. 16-9. Jordanië heeft de Veiligheidsraad verzocht sancties tegen Israël te nemen wegens „pogingen de stad Jeruzalem te annexeren". De Jordaanse afgevaardigde Baha Toekan zei in de raad, die op Jordaans verzoek bijeenkwam, dat „zo lang de V.N. bestaan nog nooit een land hun gezag zo heeft genegeerd en hun reputatie zo heeft geschaad als Israël". Israël wil, zo verklaarde hy, drie steden en 27 Arabische dorpen bij Jeruza lem inlyven. CAIRO. President Anwar Saclul van Egypte heeft donderdag in een toespraak voor radio en televisie ge zegd dat de Veiligheidsraad de crisis in het Midden-Oosten moet behan delen met als afgevaardigden de mi nisters van buitenlandse zaken. Hij beschuldigde Amerika van aflei dingsmanoeuvres in het belang van Israël en wees de Amerikaanse be wering van de hand, dat het vredes initiatief van minister van buiten landse zaken Rogers nog aan de gang zou zijn. Sinds 6 juli is het contact tussen Washington en Cairo volledig verbroken, aldus Sadat. In strijd met de Amerikaanse voorstelling van zaken is er volgens de Egyptische president ook geen overeenstemming tussen Washington en Cairo over een gedeeltelijke op lossing van het conflict in het Mid den-Oosten aan het Suezkanaal. Tegen beter weten in beweert Washington, dat Cairo met een ge deeltelijke oplossing heeft ingestemd, aldus Sadat Advertentie JJ 11M111111 ii 111 ii 111111111111111111111111111111 n 2 Voor artistieke S bruidsreportages E 1 JAN KRAKEEL Nieuwe Boogerdstraat 12 Zierikzee. Tel. 01110 2691 E Egypte verwerpt elke gedeeltelijke oplossing, die niet een eerste etappe van een globale oplossing is. Uit eindelijk moeten de Israëliërs alle bezet gebied verlaten. Het gebruik van het Suezkanaal zal Israël wor den ontzegd, zolang het niet de re soluties van de Veiligheidsraad uit voert.' „Miljoen Egyjjlenaren" Egypte, zo ging Sadat voort, zal nooit een permanent staakt-het-vu- ren aanvaarden zolang zich nog één buitenlandse soldaat op zijn grond gebied bevindt. Sadat verklaarde zich bereid een miljoen Egyptenaren op te offeren om Israël uit de be zette gebieden te verdrijven. De prijs voor de Israëliërs zou even hoog zijn. Sadat deed een beroep op de V.N. en de Grote Vier hun bemoeiingen voor een gedeeltelijke oplossing van het conflict te hervatten. 1971 zou het beslissende jaar moeten zijn. Egypte wil geen twintig jaar op het herstel van zijn grondgebied wach ten. Gemeente Middelburg ging in beroep DEN HAAG, 16-9. De'Raad van State heeft een beroep bij de kroon behandeld van b. en w. van Middel burg tegen het besluit van Gedepu teerde Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan hel raadsbesluit om f 225,- beschikbaar te stellen voor een bijdrage ten be hoeve van het „Koningin Wilhelmina Woud" in Israël. G.S. overwogen, dat een beschrij ving ontbreekt van het gemeentelijk belang, dat hiermede is gediend. De gemeente heeft in beroep aan gevoerd, dat de bijzondere betekenis van dit woud daarin ligt, dat het een levend monument gaat vormen voor wijlen koningin Wilhelmina. Ook voor de Middelburgse gemeer&efïap II1111111111111111111111111111111111111111111111II11 WASHINGTON, 16-9. De Ver. Staten zullen hun hulp aan Zuid- Vietnam voortzetten. Dit heeft pre sident Nixon donderdag verklaard tijdens een persconferentie waarin hy zei dat hij er de voorkeur aan zou hebben gegeven als er meer kandi daten zouden zyn geweest voor de presidentsverkiezingen van 3 okto ber in Zuid-Vielnam. ATTICA. Een politieman en een bewaker bekijken hier een deel van de door de gevangenen vervaardigde wapens, nadat de opstand in de staatsgevangenis van Attica, in de Amerkiaanse staat New York, met geweld werd onderdrukt. Zeven en dertig mensen kwamen hierbij om het leven. SCHIPHOL, 16-9. De Fokker- VFW fabrieken in Nederland spre ken de verwachting uit, dat zij als gevolg van de leruggan van het or- dci pakket het personeelsbestand in de komende 9 maanden met byna 10 procent zullen moeten inkrimpen. Volgens de huidige inzicht zal het aantal arbeidsplaatsen, dat bij de ge zamenlijke bedryven thans circa 7200 bedraagt, medio 1972 met ongeveer 750 zyn gedaald. „Aangezien deze vermindering al le vestigingen van de onderneming in Nederland betreft zal zij voor een belangrijk deel kunnen worden ge realiseerd door hef niet-aanvullen van het normaal optredende perso neelsverloop, „aldus de Fokker-di rectie. „Daarnaast zal echter ontslag in beperkte mate niet kunnen wor den vermeden." Overval op geldloper AMSTERDAM. 16-8. Een geldlo- per van schoonmaakbedrijf G. A. de Gast in Amsterdam is donderdag middag om kwart voor drie vlakbij het bedrijf op de Weesperzijde door een ca. 25-jarige man met een hard voorwerp neergeslagen en beroofd van zijn geldtas met ongeveer tien duizend gulden. is het een erezaak. Daarom zijn b. en w. van oordeel, dat het hier wel een zaak betreft, die de huishouding van de gemeente aangaat. Zij verzochten dan ook de kroon alsnog toestem ming te verlenen voor het doen van deze uitgave. Passagiers en bemanning omgekomen bij vliegramp WENEN, 16-9. Een Hongaars pas sagiersvliegtuig van het type TIJ - 134 is donderdagochtend met 41 pas sagiers en acht bemanningsleden by Kiev in de Sowjet-Unie verongelukt. Alle inzittenden kwamen om het le ven, zo meldt het Hongaarse pers bureau MTI. Het toestel, van Russische makelij, maakte een vlucht van Boedapest naar Kiev. SKEêLLEFTEA, 16-9. Een Zweed se vrouw, die onlangs het Spaanse eiland Majorca heeft bezocht, is in een ziekenhuis in het Zweedse Skel- leftea opgenomen omdat ze aan cho lera lijdt. Haar genezing vordert goed. aldus een woordvoerder van het ziekenhuis. Omdat de vrouw vrijwel onmiddellijk na aankomst in Zweden in het ziekenhuis werd op genomen, zijn de kansen op besmet ting van de omgeving uiterst gering, zo zei hij. Vorige maand werd chole ra geconstateerd bij een Zweedse vrouw die haar vakantie in de Spaanse badplaats Benidorm had doorgebracht. Advertentie Dealer: ISTA Oosterland Gouverneur Rockefeller van New York: ALBANY, 16-9. De gouverneur van New York. Nelson A. Rockefel ler, heef tdonderdag gezegd dat de negen gijzelaars, die maandag om het leven kwamen toen de politie de ge vangenis van Altiea bestormde, in kruisvuur terecht gekomen waren. De politie viel van vier kanten aan. Het verbaast me dat er niet meer doden zijn gevallen, zei de gouverneur op een persconferentie. Hij noemde het „buitengewoon"' dat 28 andere gijzelaars het er levend hebben afgebracht. De politiemannen schoten volgens Rockefeller evenwel niet in het wil de weg. Zij hadden opdracht van vier kanten aan tc vallen en te schieten zodra zij zagen, dat .oen gij zelaar door gevangenen werd be dreigd. Daardoor kwamen sommige gijzelaars in een kruisvuur. MIDDELBURG, 18-9. De Provinci ale Zeeuwse Energie Maatschappij (P.Z.E.M.) in Middelburg heeft het raadgevend bureau Lcbon in Zalt- bommcl opdracht gegeven een on derzoek in te stellen naar de struc tuur en het functioneren van dit be drijf. Er zal vooral aandacht worden besteed aan de verbetering van het arbeidsklimaat. De vakbonden heb ben enkele maanden geleden op een dergelijk onderzoek aangedrongen. De P.Z.E.M. kwam eind vorig jaar in opspraak nadat krantenartikelen WASHINGTON. 17-9. De V.S.zyn volgens welingelichte kringen in Washington van plan in de komen de twee maanden een diplomatief offensief op hoog niveau te onder nemen om tc komen tot een gedeel telijke vredesregeling in het Mid den-Oosten. Minister Rogers van buitenlandse zaken is voornemens eind septem ber intensief overleg te voeren mot zijn ambtgenoten van Egypte. Israël, de Sowjet-Unie en andere regeringen op het bureau van de Verenigde Na ties. Dit zal worden gevolgd door een nieuwe reeks besprekingen in Prinses Beatrix (ook) tegen imilaliebont ZEIST. 16-9. Prinses Beatrix, die probeert de vrouwen in Nederland en daarbuiten ervan te overtuigen, dat ze geen bontjassen moeten dra gen die zijn gemaakt van de huiden ven in hel wild levende dieren die mtt uitsterving worden bedreigd, veelt ook niets voor imitaticbont. Het dragen van een nylon imitatie van een luipaardjas. zo zei ze don derdag tijdens een gesprekje op het kantoor van het Wereld Natuur Fonds in Austerlitz. is psychologisch fout omdat de belangstelling voor en de behoefte aan echt luipaardbont er toch door wordt gestimuleerd. „Je bent ervoor of er tegen', aldus de prinses. ..maai als je er tegen bent moet je ook helemaal niets dragen dal erop lijkt. Het moet zover ko- mer, dat het helemaal niet meer „in" of chic is om luipaard of bont \an andere zeldzame dieren te dra- en nog gemakkelijk in de was is een van „DE RAM" Ook met bijpassende kleedjes MOL 17-19 ZIERIKZEE TELEFOON 2887 ZEIST. Prinses Bealru kocht don derdagmiddag van het Wereldna- tuurlonds m Austerlitz een zilveren aapje. Het tonds wil met de op brengst van de aktie „Zilveren aap jeeen apensoort in Noord-Sumatra onder zijn hoede nemen. Links de Amerikaanse onder zoek-assist ent e Barbara Harrisson. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's onregelmatigheden binnen dil bedrijf signaleerden. De directeur zou ver schrijvingen hebben gepleegd ten gunste van zichzelf en wel voor de bouw van een tweede woning in Domburg. Binnen het bedrijf en in dc hele provincie Zeeland stak een storm van kritiek op gevolgd door emotio nele debatten in de staten van Zee land en de aandeelhoudersvergade ring. Daaruit kwam onder meer dui delijk naar voren, dat de arbeidsver houdingen binnen het bedrijf niet in orde waren. Cairo en Jeruzalem, vermoedelijk door onderminister Sisco. die in juli Israël en eerder dit jaar Cairo be zocht. Dc komende twee maanden acht men een beslissende periode, omdat verwacht wordt, dat Egypte midden- november de kwestic-Midden-Oos- ten aan de V.N. zal voorleggen. Advertentie Verwachting tot zaterdagavond: Hier t-ii daar wat rejreu Geleidelijk meer bewolking met voornamelijk morgen overdag hiel en daar wat regen of motregen; overwegend matige, in hoofdzaak zuidwestelijke wind; minimum-tem peraturen ongeveer 12 graden, maar in het zuidoosten omstreeks 4 graden met kans op nachtvorst; maxima morgen rond 18 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturenomstreeks nor maal. Max.-temperaturen van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procenl. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 18 sept. Zon op 6.18. onder 18.50. Maan op 5.02. onder 18.1(L 19 sept. Zon op 6.20, onder 18.47. Maan op 6.12. onder 18.21. 20 sept. Zon op 6.21, onder 18.45. Maan op 7.21. onder 18.32. Nieuwe maan: 19 sept. (15.42). HOOG- EN LA VGWATER Zierikzee 18 sept. 19 sept. 20 sept. Springtij: 21 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 17-9. Hel K.N.M.I. deelt mode; Ook in dc a(gelopen nacht kwam weer op oen aantal plaatsen nachtvorst voor. zij het in mindere mate dan in dc voorgaande nacht. Het centrum van hel hogedrukge- bied dat deze koude nachten veroor zaakt lig1 hans boven de Ardennen en trekt verder afnemend langzaam weg naar het zuidoosten. Bij ons is daardoor de wind weer naar het zuidwesten gedraaid zodat zachtere oceaanlvcht kan worden aangevoerd. Mogelijk komt in Limburg de tem peratuur nog een nacht onder hel vriespunt, maar in de rest van het land /uilen wolkenvelden samen me* vochtige! lucht oen belangrijke uit straling verhinderen. Met de \vpstelQke hoogtcstroming komt zaterdag oen oceaan front in onze omgeving, do neci slagaktivjtcit lijkt echter gering te zuilen zijn. Op ons continent blijfl hel gedu rende hei weekeinde nog rustig en fraai nnzomerwccr, maar Scandina vië en de Britse eilanden zullen steeds meer onder- storingsinvlocden komen 2.45 14.53 8.18 20.37 3.20 15.27 8.48 21.08 3.54 15.59 9.14 22.06

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1