BLIK DOOR HET WERELD Gezondheid, cholera en toerisme Door afsluiting Brouwershavense Gat "240 percelen voor mosselcultuur verloren M.s. „Krammer" tijdelijk uit de vaart Dodencijfer gevangenisopstand gestegen School-t.v. straks ook op kleuterschool j Ontwikkelingslanden doen beroep op de V.S. om vrijstelling invoertoeslag Prinses Margriet in verwachting ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 september 1971 Nr. 20945 Cholera heeft uit de historie een kwadere, gevreesdere naam overge houden dan de ziekte anno 1971 ei genlijk nog verdient. Iets wat de wereld voornamelijk eraan dankt dat de hygiënische omstandigheden waaronder cholera zich kan ver breiden zeldzamer worden. En na tuurlijk ook aan het werk van een der nuttigste V.N.-organen, de we reldgezondheids organisatie XV.H.O. die op zijn Geneefse hoofdkwartier naarstig gegevens verzamelt en op grond daarvan allerlei heilzame waarschuwingen de wereld in kan sturen, bijvoorbeeld over welke soort griep in aantocht is opdat men tijdig het benodigtle goede vaccin kan bereiden. Deze W.H.O. houdt ook nauwlet tend in het oog hoe het met de cho lera staat en wel met de verschil lende soorten ervan, die zeer sterk verschillen in ernst van de aandoe ning. De soort waarvan nu in Afrika en ook in Spanje sprake is bijvoor beeld - de El-Tor-variëteit - is be trekkelijk goedaardig en het is niet denkbeeldig dat vele toeristen er onwetend mee zijn besmet geweest en slechts hebben gedacht dat het vreemde eten hun maag een beetje van streek heeft gebracht. Maar ook deze El-Tor-vibrio moet in het oog gehouden worden Dat wil de W.H.O. graag doen, maar ze is daarbij aangewezen op metledelin- gen van nationale gezondheidsdien sten in de over de honderd landen van de aardbol. Te late melding In het Spaanse geval lijkt het wel zeker dat de Spaanse gezondheids dienst pas zeer laat melding maak te van enige eholera-gevallen - pas nadat snuffelende journalisten er ettelijke malen melding van hadden gemaakt en het geheim echt niet langer te bewaren was. Dit nu is een kwalijke gang van zaken, want de reden voor de ge heimhouding is niet ver te zoeken: het toerisme zou ernstig schade kunnen lijden als de vrees voor cho lera de reislustigen ertoe zou be wegen dit jaar maar liever ergens anders heen te gaan. Voor Spanje is dit in het seizoen een kwestie van vele honderden miljoenen guldens in hoogst begeerlijke vreemde valu ta. Men heeft dus gewacht tot het seizoen er vrijwel opzat voor men de mond over cholera opendeed. Wat dan wel betekent dat om een financieel nadeel af te wenden het werk van de ivereldgezondheidsor- ganisatie ondermijnd werd en daar door ook het lichamelijk welzijn van velen in de waagschaal werd ge steld. Voor een paar peseta's. Echtji aar verongelukt BERGSCHENHOEK, 15-9. Op de Provinciale weg in Bergschenhoek zijn de 78-jarige heer W. Hoogland en zijn 74-jarige echtgenote mevr. E. Hoogland-Waardenburg, uit Rotter dam. door een noodlottig ongeval om het leven gekomen. De heer Hoog land is vermoedelijk tijdens het rij den onwel geworden en met de door hem bestuurde auto tegen een boom gebotst. Beide echtelieden overleden ter plaatse. PARAMARIBO. De bemiddelings pogingen van enkele personen om het gesprek tussen de Surinaamse regering en de vakbonden weer op gang te brengen, zijn geslaagd. De regeringsvoorlichtingsdienst Surina me deelde mee. dat het overleg weer is hervat. TWEEDE KAMER „Geen mogelijkheden op Oosterschelde voor gedupeerde kwekers" DEN HAAG. 15-9. Door de afstui ting ven het Bremvershavense Gat zijn ongeveer 240 percelen voor de uitoefening van de mosselcultuur verloren gegaan. In april van dit jaar werden aan door de Deltawerken gedupeerde mosselkwekers als voorlopige en tijdelijke compensatie 96 nieuwe percelen - gelegen in de Ooster schelde en het Volkerak - in gebruik gegeven. Na de afsluiting van de Oosterschelde zal nog uitsluitend de Waddenzee als produktiegebied van mosselen overblijven. Minister ir. P. J. Lardinois (Land bouw en visserij) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op hem terzake gestelde schriftelijke vragen. Hij wijst er op, dat de bestaande mogelijkheden in -de Waddenzee niet toereikend zijn om alle huidige mosselkwekers vol doende percelen te verschaffen, wil althans de uitoefening van de mos selcultuur op economisch verant woorde wijze plaats kunnen vinden. De suggestie om op de Ooster schelde mogelijkheden te scheppen veer gedupeerde mosselkwekers wijst minister Lardinois van de hand. De braakliggende percelen op de Yersekebank en in het oostelijk deel van de Oosterschelde kunnen in ver band met de belangen van de oes- terkvvekers niet voor de mosselcul tuur woidcn bestemd, aldus de mi nister. NUNS PEET, 13-9. De Nederlandse Onderwijstelevisie wil omstreeks 1973-1974 ook televisieprogramma's gaan maken voor het kleuteronder wijs en de eerste en tweede klas van de lagere school. Dit zei de directeur van de onder wijstelevisie, de heer R. H. Hakkert, maandag in Nunspeet, waar N.O.S.- programmacommissaris J. W. Ren- gelink aan de Christelijke Nationale Een ,,o a wel je" van Nieuwerkerk van een deel van de Ring met zicht op het gemeentehuisPersonen op deze foto: de heer P. v. d. Welle (r.) en fl.) diens vader d? heer J. van der Welle, beiden metselaars. Links bakkerij Rotte, toen nog gedreven door, thans wijlen de heer A. J. Rot te, nog juist zichtbaar in de geopen de bakkerijdeur. school voor basisonderwijs „Petra- School' het vijfduizendste toestel voor onderwijs-tv heeft uitgereikt. De directeur van de Nederlandse Onderwijstelevisie zei dat het aantal deelnemende scholen de laatste tijd snel groeit, mede door fTet oesluit eind vorig jaar, dat een tv-toestel te beschouwen is, als een normaal leer- en hulpmiddel. Een belangrijke fi nanciële belemmering is daardoor voor de scholen weggevallen. Uitbreiding van de zendtijd - per jaar 220 programma's van twintig minuten - is door tekort aan geld nog niet mogelijk. Een handicap is, aldus de heer Hakkert, dat de onder wijsprogramma's uit de omroepbij dragen worden bekostigd. De komst van de videorecorder is een grote stap in de verdere groei van het onderwijs via tv. Vooral bij het voortgezet onderwijs is het vaak niet mogelijk de uitzendingen direct te volgen. TWEEDE KAMER Vragen nir. K. A. Kenning inzake uitlatingen van minister Van Agl DEN HAAG, 15-9. Het Tweede Kamerlid mr. K. A. Keuning (DS'70) heeft dinsdag schriftelijke vragen gesteld over de mededelingen en uitlatingen van minister Van Agt (justitie) over een eventuele vrijla ting van de drie Duitse oorlogsmis dadigers. De heer Keuning vraagt, of minis ter Van Agt van oordeel is, dat zijn al of niet bewust meegemaakt heb ben van de oorlog een rol zal spelen bij de beoordeling door de Kamer ol' de bedoelde oorlogsmisdadigers moeten worden vrijgelaten. Ook vraagt het kamerlid, of minister Van Agt bij nader inzien niet van mening is, dat het gebruik van het woord „Ariër" - gelet op de bete kenis en de consequenties, die dit woord in die tijd had - van onzorg vuldigheid getuigt. Lichtschip „Goeree" uitgediend MAASSLUIS, 15-9. Dinsdagmid dag verscheen het lichtschip „Goe ree" op zyn laatste reis tussen dc pieren van Hoek van Holland. De rol van het lichtschip als baken voor dc Nederlands kust is uitgespeeld. Deze rel is overgenomen door een plat form dat in de zeebodem verankerd Defect in fuik Landbouwer stak vrouw met hooivork HEERENVEEN,15-9. De politie in Heerenveen heeft de 25-jarige land bouwer R. K. uit Jubbega aangehou den die in een enorme woede uit barsting de 48-jarige weduwe H. Stoel-Winder zodanig met een hooi vork heeft bewerkt, dat zij in een ziekenhuis moest worden opgeno men. Naar het zich laat aanzien is haar toestand redelijk, maar vermoe delijk zai één arm verlamd blijven. De aanleiding tot de steekpartij was de vraag wie al dan niet van een bepaalde weg gebruik mocht maken. Op een gegeven moment was in de weg van boer K. een paal geslagen, waardoor hij met zijn landbouwtrek ker er niet meer af kon komen. Hij kreeg ruzie met de weduwe waarbij hij op haar instak. De man sloeg op de vlucht maar werd later gearres teerd. BKUINISSE.15-9. Een ongeluk kige manouvre van de veerpont Krammer bij het invaren van de fuik, bracht schade aan het paalwerk tce, waaruit de aanlegplaats be staat. Dit maakte reparatie van het een en ander noodzakelijk, zodat de dienst voor enkele dagen werd stil gelegd. Auto's voor Noord-Bra bant zullen dus de route via de Vol- keraksluizen moeten nemen. Vcor de overtocht van passagiers te voet, of met rijwielen, dus geen au to's zorgt van 's morgens 7 uur, tot 's avonds 19.U0 uur het motorschip Hollands Diep. Overigens zij hier nog vermeld, dat de veerpont Krammer wanneer die weer in de vaart is, van 1 sep tember af, de laatste afvaart van Schouwen-Duiveland maakt om 21.30 uur. 's avonds half tien. (Vroe ger was dat altijd half elf). Men let te op dit tijdsverschil al van-ccn uur. Alleen in de weekenden, vrijdags' en en s' zaterdags' vaart men de oude dienst, lol 's avonds half ell' van Zijpel, kwart voor elf van Anna Ja- cobapolder. Vredesvoettocht naar Afrika AMSTERDAM, 15-9. De 41- jarige Amsterdamse politico loog en leraar aan de sociale akademie, drs. Tjibbe Bij Is nïa is terug van zijn voetreis naar Afrika. Hij eindigde zijn tocht van twee maanden, die hij had ondernomen om propa ganda te maken voor ontwik kelingshulp en zich af te zet ten tegen de bewapening in de wereld. Op zijn tocht zamelde hij geld in voor een project voor een sociale akademie in Tanzania. Drs. Bijlsma liep lot Marseille in Frankrijk en nam daar^.e boot naar Algiers In de Algerijnse hoofdstad stuurde hij een brief acin pre sident Nyerere van Tanzania om het staatshoofd van de tocht op de hoogte te stellen. In de toekomst hoopt de Amsterdamse leraar een soortgelijke tocht naar India te maken Onderweg wil hij proberen „iets te doen aan het conflict tussen Israël en de Arabieren". ATTICA. 15-9. Het dodencijfer van de opstand in de gevangenis van Attica is gestegen tot veertig. In het grimmige uit rode baksteen opgetrokken gebouw vond men dins dag de lijken van nog twee gevange nen. Vclgens officiële gegevens heeft de opstand en de maandag volgende in- ttval van de politie het leven gekost aan tien gijzelaars en dertig gevan genen. Honderden mensen werden gewond. Cipiers en de politie doorzochten 'de cellen, zalen en gangen naar ver miste gevangenen. Een telling van de 2.237 gedetineerden bracht aan het licht dat er nog zes ontbreken. Schotwonden Volgens een woordvoerder van de politie heeft een lijkschouwing uit gewezen dal de negen gijzelaars, die maandag het leven lieten toen een politicmacht de opstand brak. niet door messteken zijn omgebracht, zo als eerder was gemeld. Gebleken is dat zij aan de gevolgen van schot wonden zijn overleden. GENÈVE, 15-9. Eenendertig ont wikkelingslanden hebben een beroep gedaan op de Verenigde Staten de ontwikkelingslanden vrij te stellen van de invoertoeslag van tien pro cent cn terug te komen op het be sluit de uitgaven voor buitenlandse hulpverlening met tien procent te verminderen. In een onlwcrp-verklaring die is voorgelegd aan de vijfenvijftig leden tellende raad van Unctad (organisa tie voor handel en ontwikkeling van de Verenigde Naties) zeggen de ont- wikkelingslande dat de opschorting van de omwisselbaarheid van de dol lar in goud en het „zweven" van de koers van andere munteenheden reusachtige onzekerheid hebben ver oorzaakt ten aanzien van de toe komstige exportinkomsten van de ontwikkelingslanden. In de verklaring ook dal ontwik kelingslanden volledig moeten wor den betrokken bij onderhandelin gen over hervorming van het mo netaire wereldbestel. WASHINGTON. Voora Jgegaan jdoor mevr. Rose Kennedy (r.) lo pen haar enige nog levende zoon, senator Edward Kennedy, en zijn vrouw Joan naar het „Opera Hou se" van het John. F. Kennedy kunst centrum in Washington, waar zij vorige week aanwezig waren voor de officiële opening. Op de achter grond. het in de grote foyer geplaat ste beeld van de voormalige presi- denl John F. Kennedy. Dode bij brand AMSTERDAM. 15-9. De 67-jarige weduwe W. E. de Meijer-v. d. Veen is om het leven gekomen bij een brand, die haar gehuurde kamer op de derde etage van een pand in de P. C. Hooftstraat verwoestte. Ver moedelijk heeft de vrouw in bed lig gen roken en heeft het beddegoed vlam gevat. DEN HAAG. 15-9. Prinses Mar- g2-iet is in verwachting. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst namens prinses Margriet en haar man mr. P. van Vollenhoven meegedeeld. De bevalling zal naar men verwacht eind maart plaats vinden in het St. Radboudziekenhuis in Nijmegen. Uit het huwelijk van prinses Mar griet en mr. P. van Vollen hoven zijn tot dusver twee kinderen geboren: prins Maurits Willem Pieter Hen drik (drie jaar) en prins Bernhard Lucas Emmanuël (één jaar). Huizen verhuizen DORDRECHT. 15-9. In Dordrecht gaan binnenkort huizen verhuizen. De gemeenteraad heeft in zijn ver gadering eën krediet van bijna 2 miljoen gevoteerd, voor dè ver plaatsing en reconstructie van zeven waardevolle panden. Het zijn huizen ■die door de sanering van de binnen stad in de weg zijn komen te staan en die men wil redden door ze af te breken en weer op ie bouwen aan een nieuwe verbindingsweg in het z.g. Hofkwartier. Het gehele restau ratieplan ..Hof" roorciet in dc ver plaatsing van .11 panden van ver schillende punten in de binnenstad naar het Hof. Hand afgerukt bij ontploffing EDE, 14-9. De 21-jarige dienst plichtige militair H. Bekker, van wie tijdens een explosie de rechter hand werd afgerukt, blijkt na on derzoek door de Rijkspolitie in sa menwerking met de Koninklijke Marechaussee, zich met scheikundi ge proeven te hebben bezig gehou den, toen het ongeluk gebeurde. Hij deed deze proeven in een schuur bij zijn woning uit liefhebberij. FEUILLETON Elmert schudde zijn hoofd. ..Ik kom je halen, als je 't goed vindt". Ze keek naar buiten. „Je bent met Teuns wagen, hè? Gaan we naar hem toe? Wacht even. ik ben zo klaar". Anneke liet de deur op een kier staan. Hij hoorde stemmen, die van een man en van nog een vrouw. Even later kwam Elsje naar de deur. ..U mag wel binnenkomen, meneer Hof- meer. U bent toch Teuns broer?" „Elmert", knikte hij bevestigend. ..Zeg maar Elmert". Elsje keek vluchtig achterom cn deed toen een paar passen naar hem toe. dc deur een eindje achter zich dichttrekkend. „Teun is toch wel in orde?" vroeg ze fluisterend. Hij knikte nog eens. „Hij heeft me op de hoogte gesteldvan jullie. Wc zullen proberen samen een op lossing te vinden. Vandaar, dat ik Anneke meeneem, begrijp je?" Dc vrouw kreeg een kleur. ..Heeft Teunbegon ze. ..Ja. Maak je geen zorg, dat blijft allemaal onder ons". Hij keek haar even onderzoekend aan. ..Ik kan het nu wel begrijpen, Elsje. Teun is een beste jongen, maar hij zit er natuur lijk mee. Ik wil hem helpen.Hij boog zich nog dieper naar haar toe. ..Elsje, ik houd van je zuster. Vind jc het erg?" Het meisje zette grote ogen op van verbazing. ..Nee maar.... Elmert.. dat zou een oplossing zijn". „Ssst. Zover zijn we nog niet. Het gaat er nu maar om. hoe zal Anneke reageren, hè? Zij is eigenlijk de du pe. Had maar niet zo lang gewacht". Elsje keek wanhopig. ..Het kwam 7.0 maar.zonder dat we er beiden erg in hadden gisteren,... ik probeerde van alles om me niet 1e verraden. ..Nu ja. stil maar Het is gebeurd. Ik zal proberen, of ik er wat aan kan doen s I X - V s V V „O. Elmert. ik hoop zo. dal het je lukt „Daar ben ik al!" klonk opeens een vrolijke stem. En toen ze het onthutste gezicht van haar zuster zag cn de ernstige trek op dat van de jongen, verbleekte ze: „Zeg, wal kijken jullie pips. Is er wat?" „Wat zou er zijn?" vroeg Elmert. proberend een vrolijk gezicht te trek ken. „Misschien vertrouwt jc zuster me niet helemaal Anneke legde beschermend haar arm om zijn schouder. „Elmert? Gis teravond 'heeft hij me nog thuis ge bracht. Els. Maak je maar geen zor gen, hoor. Elmert is zo!" Ze stak haar duim op. Langzaam begon Elsje te glimla chen. „Als jij het zegt. wil ik het wel geloven. Nu. jongelui, veel plezier". „Dank je wel", antwoordde Anne ke automatisch, maar toen ze naar de wagen liep. hield ze halverwege stil cn keek om. maar de deur was al gesloten. „Gek.... wat bedoelt ze daar nu mee? Ik ga toch niet met jou uit?" Langzaam liep zc met Elmert ver der naar dc auto. Hij trok eën veron gelijkt gezicht. „Zo. ik heb altijd al gedacht, dat jc een hekel aan me hebt". „O nee. Elmert. echt niet. Dat be doel ik niet. Maar ch.... ik bedoel Teun. nietwaar? We gaan toch met elkaar? Ben jc riu boos. Elmert?" Hij hield hot portier voor het meis je open cn lachte vrolijk. Welnee. Anneke, ik maakte enkel een grapje" Ze reden weg. maar niet in de richting van hot dorp. doch dc te genovergestelde kant op. Aanvanke lijk had Anneke er geen erg in. maar op een gegeven ogenblik keek zc rond cn zei verbaasd: „Zeg. waar gaan we eigenlijk heen? Rijden we niet naar jullie huis?" door JOKE DE VALK Elmert schudde zijn hoofd. „Nee. Anneke. Teun is er niet. niet thuis en niet in het dorp. Hij is een beetje in de war. zal ik maar zeggen. Daar om was ik er. Met zijn auto. zoals je gezien hebt. Hij heeft het me ge vraagd". Het is wel niet helemaal conform dc waarheid, maar hoe moet ik anders beginnen? dacht hij. „Watwatscheelt hem dan? Is er wal gebeurd met hem?" Hij keek haar even aan cn zag dc bange blik op haar gezicht. Lang zaam remde hij af. „Eerst één ding. Anneke. Als je bang bent. omdat ik achter het stuur 7,it cn niet Teun. dan moet jc het zeggen. Breng ik je meteen weer naar het Boshuis. Want ik wil vast niet. dat je met vrees in de auto zit". ..Bang. Bij jou? Waarom? .lij bont toch Teuns broer? Jc hebt me gis teravond ook naar huis gebracht. Ik vond. het juist fijn. Nee. dat is het niet. Maar ik maak me ongerust over Teun. Begrijp jc dat dan niet? Wat is er met hem?" Elmert zuchtte diep. „Straks. An neke. als we een eindje verder zijn. Dan zet ik de wagen aan de kant van de weg cn kunnen we kalm praten". „Dus er is wat met hem. hè? Ik vond het gisteravond al zo gek. dat hij er niet was. Omdat hij tegen Elsje gezegd had. dat hij misschien vroeg naar bed ging. Hij is zeker niet ziek of zo. hè?" ..Nou. ziek.... in orde is hij in geen geval. Maar dat is z'n eigen schuld. Wacht, wc gaan hierin. Deze weg is wat rustiger cn zal ik jc alles vertellen". ..Hè? Ik vind het maar gek. hoor! Waarom al die geheimzinnigheden? Waarom zegt-ie het me zelf niet?" (Wordt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7