CHIPS DE ZIERIKZEESCHE COURANT De „Zes" willen invloed bij herziening van monetair systeem deze week bij Oe Thant wil niet aa „biij ven Doden bij strijd om Tokio's luchthaven Opnieuw geweld in Noord-Ierland Accijns op frisdranken? De gastarbeiders in Rotterdam Nieuwe Egyptische raketinstallaties Verontwaardiging "V in Noord-Ierland Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt pleit voor overleg Nederland en België HET VLIEGVELD ZESTIENHOVEN BILT Zestien miljoen gulden voor hulp aan bevolking India en Oost-Pakistan Sneeuw op passen in Oostenrijk PRINSJESDAG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 september 1971 128ste jaargang Nr. 20945 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand J 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In (lit nummer: K.H. Kunst en Eerheeft nieuwe uniformen BRUSSEL, 15-9. De woordvoerder van de Europese Commissie in Brus sel heeft woensdag verklaard dat het gemeenschappelijk E.E.G.-standpunt over de monetaire crisis, dat maan dag werd bereikt, niet gezien moet worden als gericht tegen enig land in het bijzonder. Zoals bekend kwamen de ministers van financiën van de zes maandag tot de gemeenschappelijke uitspraak dat voor het opnieuw gezond maken van het internationale monetaire sy steem herwaardering van de paritei ten van de munten van de voor naamste landen, inclusief die van de Vei". Staten, noodzakelijk is. De E.E.G.-woordvoerder zei woens- woensdag dat de gemeenschappelijke standpuntbepaling van de zes niet als iets vaags gezien moet worden, maar dat de E.E.G. er door getoond heeft een duidelijke en grote invloed te willen uitoefenen bij de eventuele hervormingen van het internationale monetaire stelsel. Om een goed re sultaat te verkrijgen moet .eenrich tingsverkeer" echter vermeden wor den. Document De Europamarkt-Commissie in Brussel is bezig een document voor te bereiden waarin uitvoerig de con sequenties van de huidige crisis op monetair handelspolitiek, economisch en sociaal terrein geschetst zullen worden. Advertentie familiezak, paprika of potato m 79 Spaar mee voor gratis feestpakketten VERENIGDE NATIES. 15-9. Oe Thant wil ..in geen enkele omstan digheid" nog secretaris-generaal van de Verenigde Naties blijven na af loop van zijn mandaat op 31 decem ber van dit jaar. Zelfs een verlenging van zijn ambtsperiode met een jaar of een paar maanden zou hij in geen geval accepteren. „Myn besluit staat onomstotelijk vast", zo verklaarde Oe Thant op een persconferentie. ZIERIKZEE. 16-0. Heden donder dagwordt de gerestaureerde con certzaal, men mag hem rustig de schouwburg van Schouwen-Duive- land noemen, o//iceel in gebruik ge nomen. De foto geeft een beeld van het verruimde toneel. In Brussel is inmiddels al vastge steld dat de monetaire crisis op de handel in landbouwproduktcn nog niet bijzonder verstorend werkt, maar dat komt omdat nog steeds contracten die op langere termijn werden gesloten, worden afgewik keld. Landbouwcommissaris Mans- holt is echter van mening dat de verstoorde monetaire situatie beslist kwalijke gevolgen kan hebben voor nieuwe af te sluiten contracten. LONDEN, 15-9. De voorzitter van de ministerraad van de E.E.G., de Italiaan Ferrari Aggradi heeft woensdag in de openingszitting van de tweedaagse bijeenkomst van tien van de meest geïndustrialiseerde landen, die belegd is om de mone taire moeilijkheden in de wereld te bespreken, het maandag j.l. door de zes euromarktlanden geformuleerde standpunt uiteengezet. Hij verklaar de niet met zoveel woorden, dat de dollar zou moeten worden gedevalu eerd, maar zei, dal bij de herziening van de verhoudingen tussen de va lutakwaliteiten, die aan de orde is, niet alleen de landen met een aan houdend overschot op hun betalings balans, maar ook de landen die voortdurend met tekorten te kampen hebben, tot wijziging van de kwali teit van hun munt dienen over te gaan. TOKIO. 16-9. Drie politiemannen zijn donderdag gedood en 24 gewond bjj gevechten tussen 5300 politie mannen en 2500 studenten en boeren die betoogden tegen de boinv van Tokic's tweede internationale lucht haven te Narita, op 50 kilometer van de Japanse hoofdstad. Verscheidene studenten raakten gewond en 30 zijn aangehouden. De betogers hadden tevoren een slaapkeet van de bouwvakarbeiders in brand gestoken. De boeren hebben zich in deze, nu al langer dan een jaar durende, strijd vooral verzet tegen de wijze waarop hun grond is onteigend. Zij hebben steun van studenten en link s'. groeperingen gekregen die van i oi deel zijn dat er sprake is van mi lieubederf. LONDONDERRY. 15-9. Bij inci denten in Londonderry en Belfast zijn twee Britse militairen ernstig gewond en in Belfast ontstond brand in een vijf verdiepingen tel lend fabrieksgebouw na de ontplof fing van twee bommen. In Londonderry vonden weer schermutselingen plaats tussen me nigten en Britse soldaten. Eén van de soldaten werd „zeer ernstig" ge wond. ROTTERDAM, 15-9. Indien de a.s. miljoenennota een voorstel tot ac cijns op frisdranken zak bevatten zal de Nederlandse frisdrankenindustrie stappen ondernemen bij het ministe rie van volksgezondheid en econo mische zaken. De frisdrankenindustrie verwacht als gevolg van deze accijns een ster ke prijsstijging en een grote con sumptiedaling. Deze zal, zo staat in een woens dagmorgen uitgegeven verklaring van de frisdrankenindustrie, vooral de minder sterke bedrijven treffen. De omzet van de Nederlandse fris drankenindustrie over 1970 bedroeg ruim 700 miljoen liter. De industrie en groothandel kampen in toene mende mate met dalende marges. Bij de betogingen zijn tot nog toe al meer dan 2.000 gewonden geval len. Donderdag vielen er voor het eerst doden. ROTTERDAM, 15-9. In een serie vragen aan het college van burge meester en wethouders spreken dc Rotterdamse raadsleden H. J. van der Meiden (P.C.G.) en F. J. van der Heijden (K.V.P.) de vrees uit dat in een aantal stadswijken een situatie zal ontstaan waarbij buitenlands- werknemers .en Rotterdammers zo scherp tegenover elkaar komen te- staan, dat incidenten niet mee-. - kunnen uitblijven. De raadsleden willen verder weten wat naar het oordeel van b. en w. er de oorzaak van is dat nog steeds geen kwalita tief passende oplossing is gevonden voor het huisvestingsprobleem van de gastarbeiders in Rotterdam. TEL AVIV, 15-9. Van Israëlische militaire zijde is woensdag verno men. dat Egypte begonnen is met het bouwen van een raketcomplex voor de luchtafweer im de centrale sector van het Suez-kanaal, op on geveer 3 km afstand van de water weg. Raketten afgevuur vanaf deze bases zouden Israëlische vliegtuigen kunnen treffen op 40 km afstand ten oosten van het kanaal en boven door Israël bezet gebied. l)it nummer bestaat uit 12 pagina's Koopt de waarheid en ver- t BELFAST. 15-9. Het besluit van premier Faulkner van Noord-Ier land. dc 219 mensen die op 9 augus tus werden geïnterneerd voor onbe paalde lijd vast te houden, heeft dc woede en verontwaardigde reacties van de oppositiepartijen en de be weging voor dc burgerrechten opge wekt. MIDDELBURG. 15-9. Dc Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt vindt, dat cr tussen de Nederlandse en Belgi sche autoriteiten meer overleg ge pleegd moet woden over dc haven en industriële ontwikkeling van Ocst-Zceuws-Vlaanderen. I)e raad acht ren integrale benadering van de ruimtelijke ordening aan weers kanten van de grens zeer gewenst. Do raad voor de arbeidsmarkt meent, na bestudering van het voor ontwerp-streekplan Oost-Zeeuws- Vlaanderen en dc nota over dc vast stelling van het tracé van hol Banl- hoekkanaal en do bochtafsnijding bij Bath, dat overheid en bedrijfsleven naar schaalvergroting en diversifi catie van dc arbeidsmarkt in Oost- ROTTERDAM. 15-5). Als dc twee de nationale luchthaven in het krachtenveld van Rotterdam wordt gevestigd, kan Zestienhoven wor den gesloten. In de tijd totdat door het rijk" een beslissing over een tweede vliegveld zal zijn genomen, wordt de Rotterdamse luchthaven niet uitgebreid en zal de baan niet worden verlegd. Voorts zal ter be strijding van de geluidshinder aan het vliegverkeer beperkingen wor den opgelegd. Dit is'het standpunt van het college van b. en w. van Rotterdam, vastgelegd in een ver schenen nota over de toekomst van Zestienhoven. koopt ze niet. WAT W PI CAIRO. President Sadat deponeert zijn stembiljet in de bus tijdens de Egyptische verkiezingen voor de nieuwe grondwet. DEN HAAG, 15-9. De Nederlandse regering heeft f 16 miljoen beschikbaar gesteld voor humanitaire hulp aan de bevolking van Oost-Pakistan en voor Oostpakistaanse vluchtelingen in India. Pakistan en India krijgen ieder f 8 miljoen uit de fondsen voor ontwikkelingssamenwerking. In overleg met de hoge commissaris voor de vluchtelingen in Geneve (coördinatiecentrum voor humanitaire hulp in het kader van de Ver. Naties) zal de f 8 miljoen voor de Oostpakistaanse vluchtelingen in India als volgt worden besteed: vier miljoen voor de aankoop van granen, zuivel en andere ciwithoudende produktcn en vier miljoen in contanten. De hulp voor dc bevolking van Oostpakistan loopt via dc secretaris-gene raal van dc Verenigde Naties 5.6 miljoen voor voedsel (eveneens granen, zuivel en ciwithoudende produkten en 2,4 miljoen in contanten. Zccuws-Vlaanderen moeten streven Zij. kan zich verenigen met dc in het voorontwerp-streekplan neergelegde opvatting dat dit verwezenlijkt zou kunnen worden door vergroting van de werkgelegenheid boven die welke nodig is ten behoeve van dc natuur lijke bevolkingsgroei. Acht doden hij explosie in naehtehil) te Saigon c - SAIGON, 15-9. In een drukbe zochte nachtclub in Saigon is woens dagavond een bom ontploft waar door acht mensen onder wie drie Amerikaanse soldaten - zijn omge komen. Zestien personen werden volgens een woordvoerder van bel Amerikaanse oppei bevel in Saigon ernstig gewond. WENEN. 15-9. De naderende win ter beeft voor de automobilisten die van de weg over dc Grossgloekncr in Gostenryk gebruik willen maken al de eerste onaangename verrassing bcieid. Wegens sneeuwval moet de ze weg van nu af aan 's nachts wor den gesloten, zo beeft de Oostenrijk se auto-, motor- en toiiringcluh OEAMTC woensdag meegedeeld. Het sneeuwt ook op de Radstar- ter -Ta tier n-Pas. Verwachting tot vrijdagavond: Later meer bewolking Droog weer met in het algemeen weinig wind; morgen eerst overwe gend zonnig, maar van het noord westen uit later meer bewolking; minimumtemperaturen vlak aan zee ongeveer 8 graden, elders van 5 tot 1 graad met plaatselijk nachtvorst: maxima morgen rond 16 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal lot 3 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: x 70 pröcent. ZON- EN MAANSTANDEN 17 sept. Zon op 6.16, onder 18.52. Maan op 3.50. onder 17.59. Nieuwe maan: 19 sept. (15.42). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee 17 sept. 1.59 14.16 7.42 20.06 Springtij: 21 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 16-9. Het K.N.M.I. meldt: De waarnemingsreeks van De Bilt welke in 1903 begon boekte donder dagochtend enkele nieuwe rekords. Ten eerste heeft het op normale waarnemingshoogte nog nooit zo vroeg gevroren na de zomer. Ten tweede was het bereikte nachtelijk minimum met 0.7 graden het laag ste dat ooit in september is waarge nomen. Vlak aan de Rrond heeft het op verschillende plaatsen 3 a 5 gra den gevroren. Dit alles werd veroorzaakt door kombinatie van 2 faktoren: het cen trum van een krachtig hogedrukge- biod lag boven ons land zodat hol windstil was en de aanwezige lucht was afkomstig uit noordelijke stre ken en daarom tamelijk koud. droog en schoon. Het hogedrukgebicd verplaatst zich langzaam naar Midden-Europa, waardoor komend etmaal met een zuidwestelijke wind wat minder koude en vochtiger lucht zal worden aangevoerd. Daarbij blijven dc neer- slagkansen echter nog klein. DEMOCRATISCHE MIDDEN PARTIJ UF.N HAAG. 15-h Het vorige weck afgetreden hoofdbestuur van do Nederlandse Middenstandspartij heelt zich beschikbaar gestold als voorlopig hoofdbestuur van dc De mocratische Midden Partij, aldus heeft het Tweede Kamerlid J. H. de Jong meegedeeld. Het D.M.P.-hoofdbcstuur is inmid dels uitgebreid met zes nieuwe be stuursleden. De hoofdpunten van het basis program van de Democratische Mid denpartij zijn inmiddels opgesteld en in november zal een landelijk leden- congres worden georganiseerd waar op de statuten en dit program wor den besproken. DEN HAAG. In de koninklijke stoet die op prinsjesdag in Den Haag van het paleis Lange Voorhout naar het Binnenhof rijdt zullen de ko ningin en prins Bomhard, prinses Beatrix en prins Claus en prinses Margriet en mr. P van Volldihoven meerijden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1