Ontstellende droogte verandert het karakter van de Westhoek Xvx XX X barder is STREEKNIEUWS „Huidige opwaardering gulden te hoog" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diasdag 11 september 1971 Nr. 20944 Kostbaar regenwater straks niet wegpompen ■Y- -A ML JËL j/Sj" 7? \V. ;V X, - S X Een droge sloot, dicht bij de zeedijk Zwaar? WESTHOEK. 13-9. Het is op en rond Schouwen-Buiveland toch wel vreemd gesteld; miljoenen kubieke meters water rond het schiereiland, maar binnen de dijken wordt de toe stand langzamerhand angstaanja gend. want sinds drie weken is geën drttppel 'water gevallen en overal ziet men daarvan de gevolgèn. In de landbouw roepen de'boeren om water want deze week moeten de eerste suikerbieten de grond uit, doch dé grónd is zo bikkelhard dat geën enkele fooimachine de bieten baas kan. De eerste monsters zijn ge nomen en het-is gebleken dat de bie ten zeer groot zijn en de meeste over een lange penwortel beschikken. Ook al een gevolg van de droogte, want de biet zoekt vocht en vindt dat al leen op grotere diepte. Enkele tien tallen millimeters regenwater zijn voor de bietenoogst op korte termijn gewenst, doch de noordooster die nu al weken lang het weerbeeld be heerst "weet nog van geen wijken. Deze week viert Eurgh zijn kermis en dan heeft de statistiek geleerd dat het bar slecht, kan zijn. Veel kermis- gangers hebben de herinnering aan een warme kachel na afloop van een bezoekje aan de kermis. Door de droogte gaan nu reeds een aantal bomen de eerste bladeren la ten vallen, hetgeen uitzonderlijk vroeg genoemd kan worden. In het gebladerte laten de talloze geel-ver- kleurigen zien dat er slechts een flinke bries behoeft te komen om de dode blaadjes uit de kruin te blazen. En dat al voordat de herfst, volgens de kalender, nog een grote week moet wachten om zijn kuren bot te vieren. -De duinen hebben al lang de dode bruiverkleuring en het is nog niet zo heel lang geleden dat het een prachtig groen paradijs was met een vegetatie waar velen nog nooit van hadden gedroomd en doorspekt met meertjes waarlangs het goed toeven was voor vele vogels. Veel jonge vo gels doken dan ook al zeer spoedig na hun geboorte het water in dat hen geruime tijd dat voedsel ver schafte dat ze nodig hadden. Doch het duingebied heeft nu nog slechts de herinnering aan deze wa terplassen want ze staan droog. Een tochtje met een zweefvliegtuig over de duinen mc.akt ons dat wel heel duidelijk. Geen spatje water is er meer te bekennen en zelfs de ijsbaan vertoont veel droge plekken. Het gevolg van het ontbreken van drinkwater voor vogel en dier is te zien en ook te horen. De vele zilvermeeuwen die hun broed gebied in de duinen hadden en dit altijd lieten horen door hun „kolle- kolle"-geroep hebben hun geroep verstomd en zoeken nu in de binnen landen, hoofdzakelijk inlagen hun drinkwater en ze zitten vaak in gro te groepen misschien wel te protes teren tegen de droogte in hun eigen geboortegrond. Niet alleen de zilver meeuwen verdwenen, maar ook de scholeksters zochten het elders. „Tweede Sahara" Een 12-tal jaren geleden is op een vergadering van fruittelers eens ge zegd, toen hun boomgaarden ten on der gingen door de droogte, dat in de verre toekomst de Westhoek een „tweede Sahara" gaat worden. Een gezegde waar ook oud-wethouder v. d. Klooster op raadsvergaderingen mee naar voren kwam. En terecht, want het gaat die richting uit. Dezer dagen hebben we wat sloten, door gaans voorzien van water bekeken en slechts de afvoervaarten bezitten nog wat stilstaand dood water, want de gemalen staan werkloos. Dit is niet alleen het geval kort bij de dui nen, ook vlak bij de zeedijken staan do sloten kurkdroog. De prachtige beekjesachtige afvoerslootjes die het overtollige kristalheldere duinwater (denk eens aan de machtige stroom onder de Hogezoom door in de buurt van bloemisterij Jonker) staan droog. En zo zijn er legio voorbeelden. Uit gesprekken met inwoners uit Wes-' tenschouwen en omgeving bleek ook dat aldaar sloten droog staan die in het verleden altijd zorgden voor een waterafvoer uit het duingebied. Ook waterleiding Het is echter niet alleen de laVig- durige droogteperiode- die hiervan als oorzaak genoemd moet worden. Het watenvinbedrjjf aan het einde der Adr. v. d., Weijdeweg, in het be gin van zijn bestaan slechts bogend op- het gébruik van enkele bronnen, begón alras in te zien dat het bij die paar bronnen niet blijven kon .Het voorzag immers hét gehele schierei land van water en daar kwam nog bij dat in 't zomerseizoen een extra- waterafname drukte op hef pomp station. Want in het hoogseizoen ver toeven in de Westhoek zeker een 50.000 badgasten die zich naast de genoegens van een zeebad 's avonds ook nog eens de dagelijkse beslom meringen van het lichaam af wen sen te spoelen met ons kostbaar lei dingwater. Het verbruik van het lei- dignwater steeg dan ook onrustba rend en de gevolgen voor de omge ving bleven niet uit voor het na tuurschoon en de land- en tuinbouw. Het is zelfs zo erg geworden dat de burgemeester in een der laatste raadsvergaderingen meedeelde, dat binnen enkele jaren de waterleiding rnjj. uit moet zien naar andere bron nen. Import dus van water uit de Bies- bosch, of uit andere streken. Het is niet uitgesloten dat het dan reeds te laat is en de mooie Westhoek de aanblik kreeg van de doods-Sahara- achtig beeld. In de huidige gemeen- teraads-samenstelling is het de heer A. D. Dalebout die als prot. chr. raadslid regelmatig een waarschu wend woord laat horen over de wa tersituatie die ook in zijn fruitteelt- bedrijf fataal is geworden. Ook bij zijn buurman en op alle andere fruitteeltbedrijven is de vruchtgroei tot stilstand gekomen en staan de bomen te kwijnen. Problemen die zeer snel opgelost moeten worden en het is nog steeds betreurenswaax'dig dat binnenkort, wanneer de regen komt, al dat oppervlaktewater de Oosterschelde en het Grevelingen- meer wordt ingestuux'd via de be kende gemalen. Zou het niet voordeliger zijn om via een pijpleiding dit water terug in de duinen te pompen zodat de bronnen weer genoeg aanvoer krij gen, dan in 1976 een dure leiding uit de Biesbosch of elders naar hier aan te leggen? Het zou het overwegen waard zijn. ZIERIKZEE De P.I.T.-collecte De kollekte van het Px'Otestants Interkerkelijk Thuisfi'ont heeft op- getracht de som van f 898,36. Dank hiervan aan gevers en kollektanten van P.I.T.-comité. Gouverneursbezoek Rotaryclub Maandag bracht de nieuw geko zen - uit de Zierikzeese club voort gekomen - gouverneur van district 160 van Rotax'y Nedex-land, di*. H. Ezendam, een werkbezoek aan de Zierikzeese club. Tijdens een bespx'eking met het voltallig bestuur en later met de voorzittei's van de vex-schillende commissies, in aanwezigheid van de voorzitter 1971/1972 de heer K. E. Rasmussen, wei'd het ambitieuze jaarprogramma doorgesproken. Naast velerlei andere aktiviteiten zal gepoogd wox'den ook iets te doen aan Vocational service, hetgeen er gepx*eciseex-d op neerkomt een soort uit de praktijk voortvloeiende be roepsvoorlichting te geven, met na me in gevallen van beroepsomscha keling. Na de bespx'ekingen werd de ge bruikelijke maandaglunch genuttigd in de Concei'tzaal-foyex', ditmaal in aanwezigheid van de dames en een tweetal oud-gouverneurs. Uit han den vaxi zijn voorganger kreeg dr. Ezendam de Rotaryketen omge hangen. Laatstgenoemde sprak hier na de clubleden toe, stilstaande bij de essentie van Rotary, die zich mentaal en praktisch in dienstbe toon aan de naaste wil wijden, op basis van onderlinge vx'iendschap tussen de leden. BROUWERSHAVEN Afd. Plattelandsvrouwenbond Op 2i september wordt in het jeugdgebouw de eerste seizoensbij eenkomst gehouden van de afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Onder lei ding van de heer I. Ruissen te We- meldinge wordt geluisterd naar mu ziek. DREISCHOR Kerkcollectes augustus Gedurende de xnaand augustus werd in de Ned. Herv. kerk van Dreischor als volgt gekollekteerd: voor de diakonie f 66,39; kerkvoogdij f 159,97; extra kollekte kerkvoogdij f 42,96; fonds derde kollekte f 68,59 en zitplaatsen f 30,25. NOORDGOUWE Kerkelijke collecten De opbrengst van de koliekten in de Heryormde kerk alhier was als volgt: kerkvoogdij f 265,93; diakonie f 78,87; huwelijksbevestiging f 44,58; noodl. persoen f 78,83; vex'jaax'dags- bus f 16,02; giften f 84,25. Geslaagde acties voor behoud kerkgracht De laatste tijd is duidelijk geble ken dat de bevolking van Noordgou- we er weinig voor voelen om de kerkgracht midden in het dox'p maar te laten vervuilen. Integendeel, ve len hebben zich geërgerd aan de ver waarlozing van de gx'acht en toonden zich dan ook dankbaar met de on dernomen aktie om hieraan iets te doen. Di( blijkt wel uit de huis-aan- huis aktie welke een bedi'ag heeft opgebracht van f 229,50 aan vrijwil lige giften, texwijl een aquerel van kunstschildex's Stigter nog eens f 100,- opbx'acht. Dit geld zal ge bruikt worden voor het uilbaggex'en van de gx*acht. Daarna zal weex- wa ter woxden ingebi'acht zodat de vis sen weer ongestoord zullen kunnen zwemmen. NIEUWERKERK Kankerbestrijdingscollecte De in Nieuwerkerk gehouden col lecte t.b.v. de kankerbestrijding heeft opgebxacht f 560,-. Hartelijk dank aan gevers en collectanten. Geef gezondheid Met nadruk zij vermeld dat ook te Nieuwerkerk bij verschillende krui deniers giften welkom zijn voor de grote aktie: „Geef gezondheid". Za ken voorzien van het raambiljet, zijn heden (dinsdagj-avond geopend. Vanzelfsprekend wox'dt de aktie warm aanbevolen. SIR.IANSLAND P.I.T.-collecte De P.I.T.-collecte heeft alhier f 25,62 opgebracht. Collectanten wa ren: Corrie de Jonge, Bertie van Ast en Tonnie de Jonge. OOSTERLAND De P.I.T.-collecte Onder leiding van mevr. J. Stout- jesdijk-Box-st wex-d ook hier ter plaatse een huis-aan-huiscollecte gehouden ten bate van het Prote stants Christelijk Thuisfront (de PIT) door de dames: mevr. R. Beije- Boogert, mevr. J. Capelle-Beije, mej. Ida Dooge, mevx\ J. van 't Hoff-Dox'st, mevr. L. van 't Hoff- van der Maas, mevr. M. van der Maas-van 't Hoff, mej. Rian Rotte, mevr. J. Stoutjesdijk-Ovei-beeke en mej. Dick. Stoutjesdijk. De opbrengst bedroeg dit jaar f 255,53 waarvoor 'n dankwoord aan de leiding en de da mes-collectanten en vooral aan de milde gevers(sters) voor hun bereid willigheid dit mooie werk te willen gedenken met een gift. Nieuwbouwhuizen bewoond Ook het tweede woonhuis van het blokje van twee dat onlangs door het bouwbedrijf Boogert N.V. aan de Van den Abeelestraat alhier werd ge bouwd is nu bewoond. De heer Jac. Slingerland is de eigenaar-bewoner van dit nieuwe pand geworden. Chr. vrouwenvereniging „Martha" Op donderdagavond 16 september a.s. hoopt de Christelijke Vrouwen vereniging: „Max-tha" weer te begin nen met de veertiendaagse samen komsten. Wegens omstandigheden zal de presidente, mevr. Ommering- Korpet deze bijeenkomst niet kun nen leiden, doch de vice-presidente, mevr. J. van 't Hoff-Dorst. Het be stuur hoopt weer op een goede be langstelling in het komende verga- dex'seizoen. Moeder- en kleutercursus in voorbereiding De plaatselijke vereniging: rHet Groene Kruis" heeft het voornemen om bij voldoende deelname, een moeder- en kleutercursus te organi seren. Deze leergang zal worden ge geven door mej. zr. C. P. de Vries, distx'ictsvex-pleegster kindex'-hygiëne, mej. E. Voorbergen, verloskundige en mej. Schilperoort, diëtiste. In lichtingen over deze cursus geeft de plaatselijke wijkverpleegster zr. J. Compagne. Collecten Herv. kerk Gedux-ende de maand augustus werd er in de Ned. Herv. kerk alhier het volgende gekollekteerd: voor de kerkvoogdij f 773,49; voor de diako nie f 257,84; voor de centrale ver warming f 170,86; voor noodlijdende kerken en pei-sonen f 138,04 en voor het Pastoraat in het buitenland f 133,01. BRUINISSE Intrede ds. A. van den Berg De beroepen ds. A. van den Berg, zal woensdag 29 september als pre dikant bij de Gereformeerde Ge meente in Nederland te Bi-uinisse bevestigd wox'den door ds. F. Mallan uit Gouda (2.30). De intreedienst zal plaats vinden 's avonds 7.30 uur. Visbootje sloeg om Hoe wankel is ons bootje, het is maar rank en smal, zongen de kin deren vroeger op school. Dit werd te laat bedacht door een tweetal onfor tuinlijke vissers, die, toen een der opvarenden, moest doen wat een klein beeldje in Brussel, de gehele dag doet, met hun scheepje omsloe gen. Een passerende visboot van de firma gebr. Kik uit Bruinisse pikte de op hun zwemvesten drijvende on fortuinlijke vissers op en nam het scheepje op sleeptouw om beide in Bruinisse in de werkhaven af te le veren. Mejuffrouw zuster C. de Koning Ad., geboren te Bxuinisse en werk zaam in het Zuidei'ziekenhuis te Rotterdam behaalde op het examen aldaar het diploma ziekenverz.org- ster. Brandput „vol-gespoten" De brandput voor de B.B. te Brui nisse voor de voormalige woning van burgemeester Van dei' Linde thans bewoond door de heer Joh. Padmos in de Prinses Wilhelminalaan. blijkt de laatste tijd zo weinig water te be vatten, dat de daarin verblijvende sier- en watervogels daarin niet kunnen zwemmen. Nu was door b. en w. was reeds opdracht gegeven aan de heer Joh. Giljam om de put uit te diepen, maar de omwonenden sloegen alax-m en besloten werd za terdagmorgen, de brandweer op dracht te geven de put als tijdelijke maatregel vol te spuiten. Een wat omgekeerd"effect, het volspuiten van een brandput. Scheepvaartberichten Abida, 12-9 aank. Callao. Acmaea, 11-9 vertr. Stockholm naar Gothenburg. Atys, 11-9 vertr. Miri naar Singa pore. Carnitia, 11-9 380 m NNO Guam. Calamax'es, 11-9 vertr. Golf Ito naar Ensenada. Diloma, 11-9 Rotterdam naar Mena. Kara, 11-9 vex'tr. Dakar naar Free town. Kelletia, 11-9 Dar Es Salaan naar Singapore. Philippia, 11-9 90 m Z. Dakax-. Vlieland, 11-9 aank. Catialamar. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbaiik U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor VERHUUR KLUISLOKETTEN DREISCHOR: Ring, donderdags van 11.00- 12.00 uur. Kunstdieven in Italië »aan rustig door O O ROME, 13-9. De kunstdiefstallen in Italië gaan met de regelmaat van de klok door. In het afgelopen week einde zijn uit een kerk in dc buurt van Vicenza middeleeuwse schilde rijen met een waarde van tegen dc vijftien miljoen lire ontvreemd. Er zijn doeken bij van de school van Paolo Vencziano. Uit een museum in Brescia ver dwenen vijf moderne werken van Filippo de Pisis. De Bulgaarse zanger Boris Chris- toff ontdekte toen hij maandag van vakantie in zijn woning in Rome te rugkeerde dat er verscheidene waar devolle schilderijen, waaronder een doek van Domenico Tiepolo, waren verdwenen, alsmede een aantal 15e en 17e-eeuwse ikonen. Christoff schat zijn verlies op ongeveer 80 mil joen lire. BRUSSEL 13-9. Minister Nclissen van financiën beeft te Brussel na dc ochtendzitting van dc ministerraad der E.E.G. verklaard dat naar zjjn mening de huidige opwaardering van de gulden t.o.v. dc dollar tc hoog is. Gezien dc fundamentele economische situatie waarin Nederland zich op het ogenblik bevindt. Minister Nelisscn heeft dit maan dagmorgen in de bijeenkomst van do ministers van financiën der E.E.G. uiteengezet. Hij heeft duidelijk ge maakt dat wanneer het komt tot eer? Flitsen uit het buitenland PARIJS. De Amexikaanse senator George McGovern heeft verklaard, dat de vaststelling van een datum vóór het einde van dit jaar voor de volledige terugtrekking van de Ame rikaanse strijdkrachten uit Vietnam en voor de staking van alle militaire operaties door de V.S. de sleutel vormt voor een regeling van het con flict in Indo-China. HAVANNA. De Sowjet-Unie gaat Cuba uitgebreide hulp vexdenen bij de mechanisatie van de suikerindu strie, zo heeft het Cubaanse partij blad Granma gemeld. SHEFFIELD. Een 22-jarige jonge man uit Doetinchem is in Engeland tot X'uim 250 gulden boete veroor deeld wegens bezit van marihuana. LAUSANNE. Prins Bernhard heeft in Lausanne het ex-edoctoraat in de natuurwetenschappen van de univer siteit van Bazel geki'egen tijdens een plechtigheid waarop het feit werd hei'dacht dat het wereldnatuur-fonds, waarvan de prins voorzitter is, tien jaar geleden werd gesticht. LONDEN. Premier Lynch van de Ierse Republiek heeft zich bex-eid verklaard samen met premier Heath van Engeland en px-emier Faulkner van Noord-Iex'land rond de tafel te gaan zitten om de kwestie-Noox'dier- land te bespx'eken. NEW DELHI. De premier van In dia mevrouw Indira Gandhi, zal van 27 tot 29 september een staatsbezoek aan de Sowjet-Unie brengen. Dit is in New Delhi bekend gemaakt. PARAMARIBO. De brand die een fabx-iekshal van de papiex'fabriek Varu in Pax-amaribo verwoestte, blijkt te zijn aangestoken door twee jongens van 12 en 17 jaar. Beidem hebben een volledige bekentenis af gelegd tegenover de politie. MILWAUKEE, WISCONSIN. Tij dens een Grieks-orthodoxe plechtig heid is de kleindochter van de voor malige Sowjet-dictator Jozef Stalin, de drie maanden oude Olga Petei's, in Milwaukee, Winconsin, gedoopt. SAN JU AN. Aan de vooravond van de 63ste confex-entic van gouvei'neurs van de Verenigde Staten in San Juan op Pox'to Rico hebben duizenden Portoricanen gedemonsti'eex'd voor onafhankelijkheid. SANTO DOMINGO. In de Domini caanse republiek zijn op last van px'esident Balaguer de leider en de 250 leden van de anti-communisti sche organisatie „La Banda" opge pakt. De px'esident ging daartoe over onder druk van de publieke opinie. SANTIAGO. De regering van Chili is een actie begonnen tegen de illega le bezetting van land cn boerderijen in het zuiden. Zij heeft politiever- sterkingen naar dit gebied gezonden met de opdracht de bezetters te ge lasten de boerderijen te ontruimen cn dc leiders te arresteren. HONGKONG. Het leger cn het volk van Noord-Vietnam zijn gemo- biliseerd voor het bestrijden van „de grootste overstroming in de geschie denis". zo meldde Radio-Peking in een uitzending. internationale herziening van de verhoudingen lussen de wisselkoer sen. de huidige opwaardering van dc gulden van 4 a 5 procent niet als uit gangspunt zal kunnen worden aan vaard door Nederland. De ministers van financiën hebben maandagochtend de ervaringen uit gewisseld die zij met het monetaire regiem in hun land sedert omstreeks medio augustus hebben opgedaan. Hierbij is gebleken dat die ervarin gen over het algemeen bevredigend zijn. Er hebben zich geen ernstige problemen voorgedaan. De droge Tempelput (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Minister Nelissen: k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3