WATER AGENDA Het drugprobleem Aangehouden Nederlands meisje in Israël dochter van Nederlandse generaal Dit is een bank-uw bank Overstromingen en cholera in India De N.C.R.V. en de E.O. EIGENTIJDS Niet in alle, maar toch wel in ver schillende delen in de Westhoek is een toenemende vervuiling gecon stateerd, als gevolg van het grote aantal recreanten, dat de duin streek bezocht. „Oog in oog", of liever „neus aan. neus" met de geu ren, zal wel niemand de absolute noodzaak willen aanvechten van het grote rioleringsplan, waarvoor de gemeente Westerschouwen destijds opteerde. In het kader van de destijds ge voerde debatten zijn wat betrcït de verdroging in de streek toen echter behartenswaardige dingen gezegd. Duidelijk was; wat het zwaarst woog moest het zwaarst wegen, maar het maakt niet onge daan dat de verdroging in de kop van Schouwen punt is gebleven. In een uitvoeriger artikel in dit nummer worden daar enkele sail lante voorbeelden van gegeven. Het is duidelijk dat ook het ge meentebestuur zich over deze zaak zorgen maakt. De toestand is verergerd door de aanhoudende droogte, maar de na tuur kent nu eenmaal een afwisse lend patroon van droog en nat. liet onderwerp is al oud. Er zijn (na tuurlijk) twee oorzaken: de na 1953 uitgevoerde betere ontwatêrings- mogelijkheden in de polder Sehou- wen, met een vlottere afstroom van hoog naar laag en de onttrekking van leidingwater door de Water maatschappij. Ten aanzien van dit laatste past geen. emotionaliteit. Sehouwen-Duiv eland heeft vroeger te ernstig geleden onder droogte, die catastrophaal was voor mens en dier. dan dat er thans geen dank baarheid zou moeten bestaan voor de toevoer van goed drinkwater, maar zelfs het weinig biologisch geschoold oog ziet, dat de West hoek het moeilijk krijgt door water gebrek. De vraag is of hierin moet wor den berust. Ook weer elders in dit nummer is een pleidooi gehouden de mogelijkheid te onderzoeken het afstromende water, voor de duinstrook te behouden. Het mag o.i. een zinnige propositie worden genoemd, maar het is duidelijk dat alleen een plan met kostenbereke ning uitsluitsel zal kunnen geven over de mogelijkheden en zelfs wenselijkheden. Zo'n plan kan wel exorbitant duur zijn en dan stuit men weer op andere moeilijkhe den. In de verre toekomst is er dan nog het plan water uit de bin nenmeren in de duinen te pompen; een soort spaarbekkens dus, waar over ook de rijksov erheid bepaalde gedachten heeft. Hoe ook, duide lijk is dat om dei-wille van de ve getatie en v ooral ook de recreatie de „kop van Schouwen" geen vev- droogd gebied mag worden, want zulks gaat lijnrecht in tegen ziens wijzen, die - na alle verdrogings- en erosieverschrikkingen die de wereld al kent - nu toch wel ge meengoed zijn geworden. Zuinig met water, maar dan (ook) in die hee! speciale, technische zin, zou wel eens slogan van de toekomst kunnen worden. Uit harde, droge noodzaak. Myslerie rond gevonden lijk AMSTERDAM. 13-9. Een deel van de verwondingen op het lijk van de 63-jarige Amsterdamse fabrieksar beider Cornelis Vahrmeijer, alias Nelis Spatje is voor zijn dood ont staan. Dit is gebleken na de sectie die dr. Zeldenrust op zijn lichaam heeft verricht. Vahrmeijer werd sinds een week vermist. Zijn geheel naakte lichaam werd donderdag ochtend door een sluiswachter bij de Westerverkecrsiuis bij de Houtman kade in het water aangetroffen. DEN HAAG, 13-9. Do minister president mr. B. VV. Biesheuvel, heeft in antwoord op een brief vnn president Pompidou van Frankrijk aan de regeringen van de E.E.G.- landen. waarin deze de suggestie doet gezamenlijk het drugprobleem onder ogen te zien, tc kennen gege ven de ongerustheid van de presi dent tc delen over de ernstige ont wikkeling. die zeer in het bijzonder de jeugd bedreigt. De minister-president schrijft, dat dc Nederlandse legering daarom met belangstelling kennis heeft ge nomen van de suggestie van de pre sident. Ministers Schmelzer en Boertien leiders van Nederlandse VN-delegalie DEN HAAG. 13-9. De Nederland se delegatie naar de 26e zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties - die op 21 sep tember begint - zal eerst onder lei ding staan van minister Schmelzer (buitenlandse zaken) - gedurende de eerste tien dagen - en vervolgens van minister Boertien (ontwikke lingssamenwerking). Minister Van Aj;l niet tegen vrijlating „drie van Breda" DEN HAAG. 13-9. „Ilt heb tot tlu toe geen argumenten gehoord waar om de drie Duitse oorlogsmisdadi gers in de Bredase strafgevangenis niet zouden moeten worden vrij gelaten". Dat heeft minister Van Agt (justi tie) maandag op een kennismakings bijeenkomst met de pers in Den Haag gezegd. Er is sinds zijn benoe ming tot minister geen gratieverzoek van de drie op het departement bin nengekomen. De bewindsman kan echter ook ambtshalve gratie N ver lenen. Staker in Madrid door politie doodgeschoten MADPJD, 13-9. Dc Spaanse poli tie hee't maandag een slakende ar beider doodgeschoten, die in een in- duslriewijk van Madrid mei enkele collega's blaadjes uitdeelde, waarin de bouwvakarbeiders werden aan gespoord zich aan te sluiten bij een maandag begonnen staking. Volgens de officiële lezing werd de man doodgeschoten toen hij zich verzet te tegen arrestatie. Monument voor prins Willem George Frederik V/ERVIK, 12-9. Ter ete van prins Willem George Frederik ,de( jongste zoon an stadhouder Willem V. is eer. niorument onthuld in het Bel gische plaatsje Wervik, aan de Frans-Belgische grens, Prins Frede rik vocht in 1793 met het leger van de zuidelijke Nederlanden bij Wer vik tegen het Franse leger. Vijf jaar later overleed hij op 24-jarige leef tijd in Padua. DEN HAAG, 13-9. Het 19-jarige Nederlandse meisje „Jettic", dat sa men met een Peruaans meisje sinds enige tijd in Israël wordt vastgehou den nadat de Israëlische. Veiligheids dienst in hun vliegtuigbagage explo sieven had gevonden blijkt de doch ter te zijn uit het eerste huwelijk van de Nederlandse generaal-majoor II. J. van der Meer uit Den Haag, plaatsvervangend bevelhebber van de Koninklijke Landmacht. Een De bouwaktiviteit in plan-West te Bruinisse BRUINISSE, 13-4. In plan-West in Bruinisse blijft de bouwaktiviteit zich ontwikkelen. De heer J. Griep gaat er een bun galow laten bouwen en ook mevrouw Van Leeuwen-Sieling heeft grond gekocht, voor een te bouwen huis. Verder moet er zoals bekend ook nog een woning worden gebouwd, voor de predikant der Gereformeerde Ge meente ds. A. van den Berg. Van het blokje van vijf woningen in plan- West te bouwen door de firma Ca- pelle c.q. de bouwcombinatie, zijn er vier verkocht, terwijl volgende week ook de firma De Herder met de bouw van vier bungalows zal beginnen. Overigens waren we in ons laatste bericht te optimistisch wat de 18 prèmiewoningén voor partikulieren betreft. Eén der blokjes is nog niet onder de kap, terwijl wij berichtten, dat dit wel het geval was. Aardappeloogst op Schouwen-Duiveland dan weinig aardappelen meer in de grond zitten. Dit is uiterst vroeg. Het is vaak zo, dat men nog grote op pervlakten aardappelen moet rooien, terwijl men ook al aan de bieten meet beginnen. Behalve dat men op sommige plaatsen nogal wat last had van kluitvorming, (door de droogte) verliep de oogst voorspoedig. Dat de oogst ook overvloedig is en de prij zen bedroevend laag zijn is reeds ge meld. binnen vóór de bieten SCHOUWEN-DUIVELAND, 13-9. Het is de landbouwers op Schouwen- Duiveland aardig gelukt de aardap pelenoogst binnen te hebben, voordat het rooien van de bieten begint. Eind deze week beginnen enkele vrije leveringsdagen voor de suiker bieten. Maandag 20 september begint de verplichte levering en er zullen HAAMSTEDE, 13-9. De Rijvereni- ging Westerschouwen heeft het tweedaagse uitstapje naar Hooger- heide er op zitten. De 20 dames en heren deelnemers hebben het erg; naar hun zin gehad op de gastvrije terreinen van manage „De Molen". Zondag werd een tocht van zes uren gemaakt naar de Kalmhoutse heide in België. Drie uur heen en drie uur terug met een picknick on derweg. Ongelukkige val In dit nauwelijks bewoond gebied viel een meisje uit Haamstede van haar pony en bleef met hevige pij nen liggen. Bij een toevallig passe rende andere groep ruiters was een vrouwelijke dokter, deze constateer de een drietal gebroken ribben. Daar NEDERJ.ANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Rijvereniging Westerschouwen had geslaagd kamp woordvoerder van de lcgcrvoorlich- tingsdienst bevestigde maandag avond deze geruchten. De generaal hult zich over het ge hele gebeuren in stilzwijgen. Ook al le familieleden en de meeste kennis sen van Jetlie - die aanvankelijk als Henriette Wijndermeijer stond ge boekstaafd - willen niets loslaten over de hele affaire. Generaal Van der Meer heeft maandag vergeefse pogingen in het werk gesteld zijn dochter in Israël aan de telefoon te krijgen, maar alle pogingen liepen op niets uit. De beide meisjes, worden thans uit veiligheidsovex-wegingen nog in Is raël vastgehouden, omdat de Israë- listische autoriteiten vrezen dat Ara bische terroristen er óp uit zijn het tweetal onschadelijk te maken. Schattingen van C.N.V. verhoging sociale verzekeringspremies UTRECHT, 13-9. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft becij ferd dat volgend jaar waarschijn lijk ruim 1,5 procent meer zal moe ten worden betaald aan de premies voor de sociale verzekering. Het CNV baseert zijn rekensom op een stij ging van de AOW-premie van 9,9 tot 10,3 procent, die van de AWW-pre- mie van 1,5 tot 1,6 pi-ocent, van de AWBZ-premie met waai-schijnlijk 0,4 procent verhoging van de zieken fondspremie met een zelfde percen tage en stijging van de pi-emie voor de ziektewet met gemiddeld onge veer 0,5 procent. Ongeivoon gesprek in de .rimboe" kon echter geen au to of jeep komen, totdat iemand op het idee kwam om de vliegbasis Woensdrecht te gaan bellen om hulp. Na een half uur rijden bereikte deze persoon een telefoonpost. Weldra verscheen op de onheilsplaats een helicopter die het meisje naar hel ziekenhuis in Brasschaet in België vervoerde. Inmiddels is het slachtof fer weer thuis. Zij werd door de voorzitter der rijvex-eniging, de heexi M. C. Geleijnse, per auto naar Haam stede gebracht. Tijdens het afscheidsdiner dankte de heer Geleijnse de eigenaars van de manege „De Molen" de familie Storlelei's en de trouwe begeleider de heer v. d. Peijl voor het onverge telijke weekend, aldaar doorgebracht. Met Gebv. Hendrikse's veewagen ar riveerde zondagavond het gezelschap weer terug in Haamstede. J LONDEN, 13-9. Oorgeiuige van een ongewoon gesprek is dit weekeinde een Londense radio-amateur geworden Tot zijn verbazing ving hij met zijn apparatuur het gesprek op van twee inbrekers die in alle gemoedsrust en urenlang de bijzonderheden van een aan de gang zijnde bankover val bespraken. Een van de da ders bevond zich kennelijk binnen de bank Hij zei: „Er zil hier 500.000 pond sterling". Hij richtte zich tol een colle ga buiten de bank. De actieve radio-amateur nam het gesprek op de band op en alarmeerde de politie. Naspeuringen bleven echter zonder resultaat. Pas maan- j dag kwam de bevestiging dat j het gesprek geen grap was. Een bankfiliaal in Londen meldde een inbraak. De buit i wordt geschat op een paar honderdduizend gulden. Handelaar 111 hasjiesj aangehouden ROLDE, 13-9. De rijkspolitie van Rolde heeft in samenwerking met de gemeentepolitie van Stadskanaal een handelaar in en vier gebruikers van soft drugs aangehouden. Dc handelaar, de 20-jarige student M. W. O. uit Stadskanaal, die voor aan voer van hasjiesj uit het westen van het land naar Rolde en Stads kanaal zorgde, werd in arrest ge steld. Vier andere jongelui werden na verhoor maandagavond weer op vrije voeten gesteld. Een partijtje hasjiesj van 80 gram werd in beslag genomen. Jordanië vraagt spoed zitting Veiligheidsraad VERENIGDE NATIES. 13-9. Jor- danic heeft maandag een spoedzit ting van dc Veiligheisdraad ge vraagd ter bespreking van ..de situa tie in het Arabische deel van Jeruza lem na de willekeurige Israëlische initiatieven om de Heilige stad ge heel Joods te maken en te annexe ren". WERVIK (België). De zoon voor grondvan Jan Bomans, broer van Godfried Bomans. (r.) en de dochter van de burgemeester van de Belgi sche plaats Wervik, onthulden een monument ter nagedachtenis van prins Willem George Frederik, jong ste zoon van stadhouder Willem V. De Oranjeprins vocht hier in 1793 tegen de Fransen. De Heemsteedse archivaris Jan Bomans, heeft zich bijzonder ingespannen voor de tot standkoming van het monument. Hel Yondelparkprojekt AMSTERDAM, 13-9. Bui'gemees- ter Samkalden van Amsterdam heeft bij de politie aangedrongen op be spoediging van haar rapportage over het Vondelparkproject. Dit heeft de woordvoerder van de burgemeester meegedeeld. De heer Samkalden deed dit verzoek naar aanleiding van uitlatingen die de chef van het po- litiè-bureau Leidseplein, hoofdin specteur J. Vi'ijbui'g maandagavond in de televisierubriek „Hier en Nu" heeft gedaan. Hoofdinspecteur Vrij burg zei daar onder meer dat een groot deel van het politiecorps niet gelukkig is met het beleid van de gemeente Amsterdam ten aanzien van het Vondelparkprojekt. NIEUW DELHI, 13-9. Ongeveer zeshonderdduizend mensen zijn ge troffen door de zware overstromin gen die zich in de Indiase staat West-Bengalen hebben voorgedaan. Onder hen zijn tienduizenden Oost- Pakistaanse vluchtelingen die in een dertigtal kampen in dit gebied hun toevlucht hadden gezocht. Berichten uit Nieuw Delhi maken melding van grote moeilijkheden bij de bevoorrading van het distinct Bongaon, dat voor meer dan zestig procent onder water staat. Door de aanhoudende zware re genval wox-dt nu ook het gebied van de Ganges bedi-eigd, waar al vijftig mensen in het wassende water zijn. verdronken. Ook de cholera steekt hier weer de kop op. Volgens offi ciële cijfers zijn deze maand tachtig mensen aan deze ziekte overleden, maar officieuze berichten maken melding van 175 slachtoffers. Kunstschilder in Amsterdam neergestoken AMSTERLAM. 14-9. De 32-jarige Amsterdamse kunstschilder R. H. R. heeft in de nacht van maandag op dinsdag in een atelier in de tweede Nassaustraat in Amsterdam een 62- jarige kunstschilder tijdens een ru zie met een mes zodanig verwond dat de man korte tijd later in een zie kenhuis is overleden. Met slachtoffer strompelde na de steekpartij naar een brugwachters huisje op de Nassaukade en zakte daar ireen. De dader werd in zijn atelier aangehouden door dc politic. Dc kunstenaars woonden naast el kaar in de Nassaustraat. Chi neso v racli I vaa nier trok oliespoor voor kust DEN HAAG. 13-9. Dc Chinese vrachtvaarder „Xinfong" heeft maandag voor dc Nederlandse kust een cliespoor van zeker 36 km leng te getrokken. Hel spoor had een breedt van ruim 200 meter. Dc olie- lozcndc Chinees werd opgemerkt door de bemanning van een marine vliegtuig. De bemanning van het bestrijdingsvaartuig „Smal Agt" constateerde later dat het hier ging om een vliesdunne substantie, die snel in het water verdween. Kluis gekraakt in raadhuis Buit: vijfduizend gulden WINTERSWIJK. 13-9. Brandkast- krakers hebben dit weekeinde in het raadhuis van Winterswijk een be drag van f 5.000 buitgemaakt. Zij brandden met snijbranders de deu ren van een kluis en een brandkast op de kamer van de ontvanger open De gordijnen van de raadszaal, twee verdiepingen hoger, gebruikten de mannen om dc ramen te verduiste ren. Dinsdag 14 september Zierikzee Stadhuis, 8 uur, vergadering ge meenteraad. Huis van Nassau, 20 uur, vergadering Ver. van Oudleerlingen Tuinbouw- winlercursussen. Mondragon, 8 uur, vergadering „Phi- latelica". Haamstede Bushalte Burgh 08.00 uur, vertrek Vrouwenbond Haamstede (excursie). Woensdag 15 september Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 8 uur vergadering N.C.V.B. Nieuwerkerk Ons Dorphuis, 2.30 uur, bejaarden sociëteit. Donderdag 16 september Zierikzee Hervormd verenigingsgebouw, 8 uur, vergadering vrouwengroep „Wees een Zegen". Vrijdag 17 september Zierikzee Concertzaal, 8 uur, blijspel „Vlinders zijn vrij", (Z.V.U.). Mondragon, clubavond Delta-Foto. Woensdag 22 september Kerkwerve Verenigingsgebouw. 8 uur Suriname- avond N.C.V.B. Concert impromptu ROME, 13-9. Een aantal rei zigers die in de vertrekhal van het Romeinse vliegveld Fiumicino op hun vliegtuig wachtten hebben maandag een „concert impromptu" kunnen beluisteren dal ten beste werd gegeven door twee van de grootste violisten van onze tijd, Yehudi Menuhin en Henryk Szeryng. Deze ontmoetten elkaar daar bij toeval en besloten de tijd met muziek te korten. Zij ruilden hun violen en gaven een vijftien minuten durend concert, dat door de aanwezi gen zeer op prijs werd gesteld. HILVERSUM, 13-9. Van een in vloed van de Evangelische Omroep op het ledenbestand van de NCRV hebben we tct nu toe niets kunnen mtrken. Wel hebben we de indruk, dat al- lerlei leden van de NCRV tevens lid zijn van de Evangelische Omroep. Overigens is het niet zo. dat de in- troduktie van de E.O. als C-omroep zal leiden tot meer zendtijd voor hel evangelie'. Dit zei maandagmiddag NCRV- voorzitter mr. dr. J. Gzinga op een persconferentie in Hilvei'sum. 'We vex keven tevens in de veronderstel ling, dat nogal wat mensen, die nooit lid van een omroeporganisatie zijn geweest en de radio wantrouwend en de televisie zeer wantrouwend hebben bekeken, enigszins zijn ver anderd en nu lid van de E.O. zijn geworden', zo zei de heer Ozinga. Hij zat (alweer) in de trein; lang harig, bleek gezicht, bebaard aan de kin, slordig gekleed en wel een beetje vuil. Dat laatste ivas jammer, want de jongeman had een prachti ge „kop". De meisjes zien dat wel, maar ik zal nooit begrijpen dat ze geurtjes op de koop toe willen ne men. Er was in de coupé maar één plaats meer vrij en het kostte geen moeite naast dit fraaie exemplaar van „hedendaagse jeugd" te gaan zitten. Het gesprek vlotte onmiddellijk. Aanleiding; het draaien van een (zwaar) shagje. „Jammer" zei hij, „alles kan ik uitstaan, maar het ro ken laten toil niet". Enfin toen tvas het ijs gebroken. Hij vertelde van zwerftochten door Nederland en Eu ropa. Hel kwam - gek genoeg - op de hongerwinter. Luisterend repli ceerde hij later, ook honger te ken nen. „Ik heb het wel moeten do en met een korst brood en één zakje frites in de week". Twee dingen hield hij er aan over: angst voor honger en liefde voor hel vegetaris me. „Ik kook zelf vegetarisch, maar ik eet wel een ei of vis, als het uit komt". Hij was een dag op de Fira- to in Amsterdam geweest en bleek de fijnste details tc kennen van vi deorecorders, van viersporige band recorders, van transistors en al die verfijnde technische spullen, waar- va» de wereld overspoeld raakt. Toch merkwaardig zo'n confron tatie: men kijkt vaak veel te opper- vlakkig naar „de jongeren", een sa menvattend woord dat voor een ty pering niet klopt. Men proeft b(j een gesprek hel scala van moderne, ei gentijdse opvattingen: een snufje „power floxver", een beetje geweld loosheidfilosofie en die duidelijke neiging met een toch eigen patroon, anders te willen zijn dan de voor afgaande generatie, die het heeft „verknald". Als de representanten ontsnappen aan totaal nioreel verval en drugs, zijn ze best interessant en brengen Ze ons op een idee. Maar de lange klauwachtige rouwnagels in dit „treingeval" wa ren gewoon niet leuk. Op de koop toenemen maar schiereilandman

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2