DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oud-Russische leider Chroesjtsjow wordt vandaag begraven Licht in beroving van een Boerenleenbank ISRAËLISCH VREDESPLAN Finland en de Duitslanden Dubbel remsysteem wordt verplicht Protest in Belfast tegen interneringen OVERSTROMINGEN IN INDIA Wilson naar Moskou Stafchef acht beslissende slag tegen Israël onmogelijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 september 1971 128ste jaargang Nr. 20943 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) J 2,25. Vraagt onze conlractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer: Dj •ie auto's hotsten hij Serooskerke BLADEL. Door bemiddeling van de Stichting „Mensen in nood" werden 300.000 eenheden babyvoedsel gereed gemaakt en overgevlogen naar India. Het voedsel is bestemd voor de Pa kistaanse vluchtelingen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's r Een verstandig mens kan haast hebben, maar hij is nooit gejaagd. DEN HAAG. - De Amerikaanse kruiser „Newport News", 21.000 ton, zal op 18 en 13 september a.s. een be zoek brengen ann Amsterdam en af meren aan de Oostelijke Handels kade. Miin rii meisje aangebonden NIJMEGEN. 11-9. Het aantal ar restaties in verband met de beroving van de Boerenleenbank in Zetten, eind augustus, is gestegen tot acht. Twee leden van een rechercheteam van de rijkspolitie in Ntfmcgen heb ben in de Spaanse badplaats Torrc- molinos, in samenwerking met de Spaanse politie, de 25-jarige Hage naar G. L. H. en zpn vriendin E. uit Arnhem aangehouden. Het tweetal bevond zich in een duur hotel en was in het bezit van een gedeelte van de buit. Ze hebben de diefstal inmiddels bekend. Bij de bankroof werd ongeveer 100.000 gul den ontvreemd. Eerder arresteerde de politie zes mensen, waaronder de 10-jarige H. van K. die als bediende in dienst was bij de bank. Hij bekende de cijferco- dering in handen te hebben gespeeld van enkele bekenden, die belangstel ling hadden voor een ..bezoek" aan de Boerenleenbank. Het zestal woont in de omgeving van Zetten. WAT Meer zon Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige perioden en overwegend droog weer; zwakke tot matige noordwestelijke wind; minimumtem peraturen van 14 tot 9 graden, ma xima omstreeks 18 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 14 sept. Zon op 6.11, onder 18.59. Maan op 0.04, onder 17.0.9. Nieuwe maan: 19 sept. (15.42). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee 14 sept. 10.55 23.45 4.14 17.08 Doodtij: 14 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 13-9. Het K.N.M.I. meldt: Het afgelopen weekeinde werd het weer in ons land voor een groot deel bepaald door een hoge- drukgebied. waarvan het centrum zich nabij IJsland en Groenland be vond. Hierdoor werd naar ons land lucht aangevoerd die van noordelij ke breedte kwam. De middagtempe- raluren kwamen dan ook vrijwel niet boven de 20 graden. Vooral in de nacht van zaterdag op zondag was het koud. Op enkele plaatsen daalde vlak bij de grond de tempe ratuur tot dicht bij het vriespunt. Het ziet er niet naar uit dat in de weerssituatie de komende 24 uur veel verandering komt. Ons land blijft in een noordelijke lucht-aan- voer. zodat de temperaturen in het algemeen aan de lage kant blijven. Zaterdag aan hartaanval MOSKOU, 11-9. Van doorgaans goedingelichte zijde in Moskou is za terdagavond vernomen dat Nikita Chroesjtsjow maandag 13 september begraven zal worden op het kerkhof Novodewitsji, waar vele grote Rus sische schrijvers als Tsjechov, Gogol en Majakovsky en musici als Proko fiev ter aarde zijn gesteld. Volgens genoemde kringen stieif de 77-jarige Chroesjtsjow, die sinds hem het leiderschap in 1964 werd JERUZALEM, 12-9. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft zondag op het we kelijks kabinetsberaad in Jeruzalem in grote lijnen het nieuwe Israëlische vredesplan geschetst, dat hij, naar in doorgaans welingelichte kringen ver luidt, op 30 september in zijn rede tot de algemene vergadering van de Verenigde Naties zal indienen. Er zijn geen bijzonderheden om trent het plan bekend. .HELSINKI, 11-9. De Finse rege ring heeft zaterdag onderhandelin gen met de Duitse Democratische Republiek en de Bondsrepubliek voorgesteld over een akkoord op grond waarvan Finland diplomatie ke betrekkingen met beide regerin gen zal aanknopen. In overeenstemming met zijn neu traliteitspolitiek was Finland tot dus ver niet tot deze stap overgegaan. BRUSSEL. 11-9. Ieder nieuw voer tuig in de E.E.G. zal met ingang van 1 oktober 1974 uitgerust moeten zijn met een dubbel remsysteem. Dat wordt bepaald in een van de negen nieuwe richtlijnen die door de mi nisterraad van de E.E.G. zijn goed gekeurd aldus het blad „Industrie, Onderzoek en Technologie", dat dooi de voorlichtingsdienst van de Euro pese Commissie wordt uitgegeven. De richtlijnen zijn uitgevaardigd in het kader van het programma voor de uitschakeling van technische han delsbelemmeringen. Een andere richtlijn bepaalt dat van 1973 af de consumenten op de markt alleen nog maar textielpro- dukten zullen aantreffen die ver plicht een etiket dragen of een merk teken volgens criteria die in het ge hele grondgebied van de E.E.G. de zelfde zullen zijn. LAGE MIERDE. Eind vorige week begon de politie met het ontmante len van de clandestiene jeneversto kerij, die in Lage Mierde werd ont dekt. Op de foto zien we hoe een kraanwagen een grote ketel uit de loods trekt. overleilen ontnomen, teruggetrokken leefde, aan zijn derde hartaanval. Hij was in het afgelopen jaar verscheidene malen ziek. Hij verscheen voor het laatst in het openbaar in de verkie zingstijd in juni van dit jaar. Chroesjtsjow had vooral grote macht sinds 1958, toen hij het pre mierschap toevoegde aan de functie van partijsecretaris die hij sinds 1953 vervulde. Macht shuts 1958 Chroesjtsjow overleed rond de middag in het ziekenhuis van het Kremlin, waar hij al enige dagen was. Zijn echtgenote, Nina Petrowna, en zijn dochter waren bij hem toen hij stierf. De artsen deelden mee dat Chroesjtsjow aan een zware hart aanval overleed, aldus genoemde kringen. Nieuwe AVRO-voorzitter VLISSINGEN, 11-9. Oud-staats secretaris M. J. Keyzer is zaterdag tijdens de algemene vergadering van de Avro in Vlissingen met bij na algemene stemmen gekozen tot voorzitter van de Avro. Hij volgt als zodanig mr. L. H. Slotemaker op. BELFAST, 12-9. In Belfast hebben zondag meer dan 6.000 mensen uit heel Noord-Ierland geprotesteerd te gen de interneringspolitiek van de regering-Fautkner. De bijeenkomst zelf verliep rustig, maar kort na afloop werden een po litiebureau met stenen bekogeld. Mi litairen verdreven de rond 700 beto gers met rubber kogels. Bernadette Devlin, Noordierse afgevaardigde in het Britse Lagerhuis, veroordeelde de Ierse premier Jack Lynch tijdens de bijeenkomst wegens zijn „steun aan het Britse imperialisme". Ze meende dat hij niet het recht had namenó de Noordierse katholieken te spreken tijdens de voorgenomen besprekin gen met premier Heath en premier Faulkner. „Als de tijd daarvoor ge komen is zullen de Nooi-dierse ka tholieken zelf spreken". Namen voor (lrie eilanden in het Veerse Meer VEERE, 11-9. Staatssecretaris Vonhol'f van C.R.M. heeft zaterdag drie recreatie-eilanden in het Veer se Meer officieel van een naam voorzien. Deze drie eilanden, de Ar- neplaat, de Schutteplaat en de Mos selplaat, waarvan de aanleg in to taal anderhalf miljoen gulden heeft gekost, werden volledig door het ministerie van C.R.M. gesubsidieerd De heer Vonhoff zei dat de ont wikkeling van het Veerse Meer van groot belang is voor de in de toe komst te ontwikkelen soortgelijke recreatieobjecten. Hij doelde hierbij onder andere op het Grevelingen- bekken en de toekomstige afgeslo ten Oosterschelde. Sinds hij door de partijleiding werd afgezet woonde de voormalige premier in een datsja (buitenhuis) in het dorp Petrowo-Dalneye even bui- ten Moskou. In de stad had hij een .1 appartement in een vooroorlogs flat- 1 gebouw dat speciaal kvoor het Cen traal Comité van de Communistische Partij was gebouwd. Vrienden van de Chroesjtsjows zeiden dat de voormalige partij- en staatsleider zich zaterdagmorgen iets beter had gevoeld. Hij was tegen de middag „heel kalm" overleden. Geen staatsbegrafenis Vicor Louis, de bijzondere corres pondent van de Londense „Evening News" in de Sowjet-Unie, liet weten dat er maar weinig kans op is dal Chroesjtsjow een staatsbegrafenis zal krijgen. Toch, aldus Louis, zullen de vele diensten die de overledene aan de Sowjetrussische Communistische Partij heeft bewezen, niet vergeten 'worden. Sneeuw op Zugspitze GARMISCH-PARTENKIRCHEN, 12.-9. Na één van de heetste zomers sinds zeventig jaar is zondag onge woon vroeg voor de tijd van het jaar sneeuw gevallen in het gebied van de Zugspitze in Zuid-Beieren. Bij temperaturen tot ruim vijf gra den celsius onder nul werd tien cm verse sneeuw gemeten. Pools schrijver uitgeweken WARSCHAU. 11-9. Andrzey Brycht, een vooraanstaande Poolse schrijver, heeft tijdens een vakantiereis over de Middellandse Zee besloten niet naar zijn land terug te keren. Hij wil zich met zijn vrouw in België ves tigen. Brycht heeft o.a. geschreven „In Hitiers hoofdkwartier" en „Het rap port uit München". Ambtsketen burgemeester gestolen HEETEREN, 11-9. Voor de tweede maal binnen een tijdsbestek van twee jaar is een inbraak gepleegd in het gemeentehuis van Heeteren. De inbrekers drongen aan de achterzijde het gemeentehuis binnen. Opnieuw werd de - thans nieuwe - ambtske ten van de burgemeester gestolen. Daarnaast werden enige medailles en goederen meegenomen ter waarde van ruim 2500 gulden. Door het openbreken van kasten en bureaus is er een flinke schade ontstaan. De da ders is de politie nog niet óp het spoor kunnen komen. Ook bij de eer ste inbraak bleven de inbrekers on bekend. NEW DELHI, 12-9. In Bongaon in West-Bengalen staan zeker 20 kam pen, die meer dan 200.000 Oostpaki- staanse vluchtelingen herbergen, on der water als gevolg van buiten hun oevers getreden rivieren, zo wordt gemeld. De vestiging van Progil DEN HAAG, 11-9. Op grond van de Belgische gegevens heeft minister dr. L. B. J. Stuyt (volksgezondheid en milieuhygiëne) geen redenen om te vrezen, dat de zwavelkoolstoffa- briek van de N.V. Chemie Union (Progil) op de linker-Scheldeoever in het Belgische Kallo de lucht boven ons land op ontoelaatbare wijze zal vervuilen. Aantasting van „het Land van Saeftinge" valt evenmin te ver wachten. LONDEN. 12-9. De Britse opposi tieleider Harold Wilson is zondag voor een bezoek van vier dagen naar Moskou vertrokken waar hij besprekingen zal voeren met Sow jetrussische leiders. Verwacht dat Wilson onder meer zal spreken over de voorgestelde Europese veiligheidsconferentie, de Brits-Russische handel, kernontwa pening en betrekkingen tussen Oost en west. Volgens functionarissen in het ge bied zijn alle verbindingen verbro ken. Volgens onbevestigde berichten zou de stad Bongaon voor 80 procent onder water staan en zijn 283 van de 370 dorpen in het gebied getroffen. In Uttar Pradesj begint het water langzaam te zakken hoewel ïn Luck- now het water nog meer dan ander halve meter boven de gevarenzone staat. In totaal zijn 80.000 mensen geëvacueerd. Premier Indira Ghandi heeft de 90 mensen tellende bevolking van Uttar Pradesj beloofd dat alles wordt gedaan om hen te helpen. Jackson terug in Engeland LONDEN, 11-9. De Britse ambas sadeur in Uruguay, Geoffrey Jack son, is zaterdagmiddag samen met zijn vrouw, die uit Engeland naar Madrid was gereisd om haar man te verwelkomen, in Londen aangeko men na zijn vrijlating door de Tupa- maros. Ongeveer op het ogenblik van zijn aankomst werd bekend gemaakt dat Jackson, die acht maanden door de guerillastrijders werd vastgehouden, door koningin Elizabeth is benoemd tot ridder-commandeur van de Orde van St. George. Hierdoor zal hij in het vervolg „sir" voor zijn naam mo gen plaatsen. Hij was al „companion" van dezelfde orde. TEL AVIV, 11-9. De Israëlische stafchef, generaal Chaim Bar-Lev, heeft verklaard dat het door de maatregelen van de Israëlische strijdkrachten uitgesloten is dal Egypte Israël een beslissende slag kan toedienen. Het Israëlische leger is zodanig versterkt dat het geheel verschilt van wat het was in de da gen van de zesdaagse oorlog (in 1967). Het heeft ook geen problemen om zich de wapens te verschaffen die het nodig heeft, met uitzondering van de Amerikaanse straaljagers van het type „Phantom". De generaal zei dit zaterdag in een interview met de Israëlische radio ter gelegenheid van het joodse nieuwjaar, volgende week. De Israëlische strijdkrachten, zo vervolgde hij, zullen nu niet meer de vijand op eigen gebied behoeven op te zoeken, zoals in het verleden. Dank zij de bezetting van een groot gebied kan Israël hel terrein van de veldslag zelf uitkiezen, indien de vij andelijkheden met de Arabische lan den zouden worden hervat. Wij kun nen de grenzen overschrijden, maar behoeven het niet, aldus Bar-Lev. De Sowjet-raketten De generaal was van mening dat vernietiging van het netwerk van Sowjet-raketten langs het Suez-ka- naal moeilijk maar niet onmogelijk is. Hij achtte het mogelijk dat Egypte vijandelijkheden opent, maar niet als gevolg van de vorming van de Federatie van Arabische Republi keinen die volgens hem voor Israël geen gevaarlijke militaire factor is. De situatie langs de bestandslijnen noemde hij „in het algemeen rustig". Hij vond de Arabische guerilla-orga- nisaties op het ogenblik niet veel te betekenen hebben, ook al moet er rekening mee worden gehouden. Israël zou alles doen om een con frontatie met de Russen te vermijden maar niet afzien van acties die abso luut onvermijdelijk zouden zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1