DE ZIERIKZEESCHE COURANT West- en Oost-Duitsland oneens over tekst van Berlijn-akkoord Wordt China lid van de Ver. Naties Olieleiding door explosie beschadigd AUSTIN MORRIS Ambassadeur Jackson in Uruguay door Tupamaros vrijgelaten Matiging in gebruik van medicijnen Britse Lagerhuis terug van zomerreces Aanbevelingen van „anti-rook-congres" EINDE BRITSE MILITAIRE MACHT IN VERRE OOSTEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 september 1971 128ste jaargang Nr. 20942 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakieur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: (Veel) zomerhuizen in Den Osse Vertraging in de onderhandelingen BERLIJN, 9-9. Meningsverschillen over de Duitse tekst van het vier- mogendhedenakkoord over Berlijn, liggen ten grondslag aan de huidige ver traging in de onderhandelingen tussen de regering van Oost-Duitsland ener zijds en die van West-Duitsland en de VVestberlijnse senaat anderzijds, aldus verluidde donderdag uit goede bron in YVcst-Berlijn. Oo£t-Duitsland zou willen onder handelen over een tekst die afwijkt van de officiële vertaling in het Duits, die door de vertegenwoordi gers van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Engeland en Frankrijk is goedgekeurd na hun besprekingen in Berlijn. Oost-Duitsland heeft het over „be trekkingen" tussen West-Berlijn en de Westduitse Bondsrepubliek .en niet over „banden", zoals staat in de ori ginele teksten, in het bijzonder de versie in de Engelse taal, die bij al gemene stemmen tot „werktekst" van de vier mogendheden is verklaard. In Bonn en in West-Berlijn schijnt men vastbesloten te zijn het been stijf te houden tn aanzien van dit punt, dat men als „essentieel" be schouwt. Toch is men in bevoegde kringen in West-Berlijn van gevoe len dat de meningsverschillen ten slotte overwonnen zullen worden. NEW YORK, 9-9. Wordt de volks republiek China eindelijk lid van de Verenigde Naties? Wie zal Oe Thant opvolgen als secretaris-generaal van de volkerenorganisatie of zal de Bir maan alsnog terugkomen van zijn be sluit zich niet voor een derde termijn van vijf jaar beschikbaar te stellen? Dit zijn de twee belangrijkste pun ten van de 108 - een record - waar mee de 26ste algemene vergadering van de Verenigde Naties zich vanaf 21 september zal gaan bezighouden. Overleg met Bonn De Westduitse staatssecretaris Egon Bahr, heeft donderdag besprekingen met zijn Oostduitse ambtgenoot, Mi- chaël Kohl, in Oost-Berlijn, na 40 minuten afgebroken. Bahr keerde naar West-Berlijn terug om zich te lefonisch te verstaan met Bonn. Daarna ging Bahr terug naar Oost- Berlijn. Binnen drie uur na het be gin van de besprekingen met Kohl was hij weer in West-Berlijn terug en vloog toen onmiddellijk naar Bonn. BEIROET, 9-9. In Beiroet is ver nomen, dat een explosie als gevolg van sabotage de olieleiding van de „Tapline" (Transarabian Pipeline Company) bij de Syrisch-Jordaanse grens heeft beschadigd. Het pompen van olie door de lei ding is gestaakt. Aan het herstel van de installatie wordt druk gewerkt. Dealer: ISTA Oosterland Officieel is niet meegedeeld waar om de besprekingen tussen Bahr en Kohl korter duurden dan verwacht werd, In welingelichte kringen in West-Berlijn verluidde evenwel, dat Oost-Duitsland de Westduitse rege ring de bevoegdheid ontzegt, te on derhandelen over procedures aan gaande het reizen van West-Berlij- ners naar Oost-Duitsland en terug. De Oost-Duitsers zouden er op staan dat het Westberlijnse bestuur met hen over deze zaak onderhandelt. Ver. Staten houden vast aan eis revaluatie yen en andere valuta's YVASINGTON. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken W. Rogers, heeft donderdag gezegd dat de Verenigde Staten blijven vasthou den aan hun eis tot een belangrijke revaluatie van de Japanse Yen en andere buitenlandse valuta's als een eerste stap naar het herstel van de eerste stap naar het herstel van de internationale monetaire stabiliteit. Japan vraagt intrekking invoertoeslag V.S. WASHINGTON, 9-9. De Japanse minister van buitenlandse zaken, Takee Fukuda, heeft donderdag do Verenigde Staten gevraagd de in* voertoeslag van tien procent snel in te trekken omdat hij anders wellicht zal leiden tot de instorting van het vrije wereldhandelsstelsel. De minis ter deed zijn verzoek in een ope ningstoespraak tot de Amerikaans- Japanse ministersconferentie over economische kwesties. Staat van beleg afgekondigd Britse diplomaat werd op 8 januari ontvoerd MONTEVIDEO. 10-9. De Tupama ros in Uruguay hebben de Britse ambassadeur Geoffrey Jackson vrij gelaten. De 56-jarige diplomaat was op 8 januari van dit jaar ontvoerd. De vrijlating is van welingelichte zijde in Montevideo vernomen. De Tupamaros zouden Jackson naar een kerk in een buitenwijk van de hoofdstad hebben gebracht. Woensdagavond circuleerde er al een communique van de linkse ver zetsbeweging waarin werd meege deeld dat de ambassadeur zou wor den vrijgelaten „omdat er geen reden meer is hem vast te houden'. De Tu pamaros hadden Jackson beschouwd als gijzelaar voor gevangen mede standers. Door de ontsnapping van 106 Tupamaros, onder wie hun lei der de 36-jarige Raul Sendic, via een tunnel uit de gevangenis was de si tuatie echter grondig gewijzigd, zo werd in het communique meege deeld. Omstreeks half twee vannacht werd Jacksons vrijlating in Monte video officiëel bevestigd. Hij was door een priester in een kerk aange troffen, en onmiddellijk overge bracht naar het Britse ziekenhuis in de stad voor een medisch onderzoek. De diplomaat maakte naar verluidt de indruk, in goede gezondheid te verkeren. Staal van beleg Kort na Jacksons vrijlating maakte president Pacheco Areco van Uru guay bekend, dat hij de strijdkrach ten had belast met de leiding van „de strijd tegen ondermijning en terro risme". De operaties tegen de Tupa maros vielen tot dusver officieel on der het gezag van de politie, ai na men er verscheidene malen ook le gerafdelingen aan deel. Politieke waarnemers in Montevi deo verklaarden dat het presidenti ele besluit neerkomt op een afkon diging van de staat van beleg. Met pistoolmitrailleurs en bazooka's ge wapende militairen patrouilleerden donderdagavond en -nacht in gezel schap van politiemannen en mari niers in de uitgestorven straten van de hoofdstad. PARIJS, 9-9. Op, een internatio nal congres over erfelijkheid in Pa rijs heeft prof. dr. F. H. Sobels, ver bonden aan de Leidse universiteit, verklaard dat door het toenemend gebruik van medicijnen het erfelijk- heissysteem van de mens ernstig wordt bedreigd, hetgeen de geboorte van misvormde babies tot gevolg kan hebben. Ofschoon hel moeilijk is een dui delijk verband te leggen tussen af wijkingen bij jonggeborenen en het gebruik van medicijnen door de ou ders, meende de Nederlandse hoog leraar dat er genoeg aanwijzingen voorhanden zijn om aan te dringen op matiging in het gebruik van me dicijnen. Volgens hem komen er per jaar 40.000 nieuwe produkten op de markt en het is heel goed mogelijk dat een van deze een tragedie kan veroorza ken zoals soilen'on dSt in liet verle den heeft gedaan. Vergadering op 22 september LONDEN, 9-9. Het Britse parle ment wordt teruggeroepen van zo merreces voor een debat van twee dagen over de crisis in Noord-Ier» land. De bijeenkomst van het Lager huis begint op 22 september. Ook het Hogerhuis komt op die dag bijeen. Het besluit, dat donderdag na een vergadering van het Britse kabinet genomen is, volgt na een tweede eis van de leider der labouroppositie, Harold Wilson, het parlement bij een te roepen. Een eerste verzoek van Wilson, vorige maand, werd toen door premier Heath afgewezen. Wilson drong deze week opnieuw op terugroeping van de parlements leden aan, nadat de besprekingen tussen premier Heath en diens ambt genoot van de Ierse republiek, Jack Lynch, op een mislukking waren uit gelopen. Het is de eerste maal sinds drie jaar dat het Britse kabinet een derge lijke maatregel neemt. De vorige maal dat het Britse parlement tij dens een reces werd teruggeroepen was tijdens de oorlog in Biafra. Het kabinet zou geen eerdere da tum dan 22 september hebben ge kozen, omdat volgende week de li berale partij haar jaarlijks congres houdt. FRANKFORT, 9-9. Met aanbeve lingen aan de regeringen van de Europese landen heeft het eerste Europese congres „Roken en Ge zondheid" donderdag in het West- Duitse bad Homburg zijn bijeen komst besloten. De 300 deelnemers uit 18 Europe se landen vragen de regeringen een gemeenschappelijke commissie in te stellen om programma's tegen het roken voor te bereiden, te coördine ren en te controleren. De deelnemen de artsen, wetenschapsmensen, hoog leraren, pedagogen, geestelijken, psychologen en medewerkers van gezondheidsdiensten zien in het ro ken het grootste op zichzelf staande gezondheidsprobleem. Het staat bo ven aan de lijst van vermijdbare ziekte-oorzaken en het is betrekke lijk eenvoudig maatregelen ter voor koming er van te nemen, zo meent het congres. Een van de maatregelen die het congres voorstelt, is het direct ver minderen en uiteindelijk verbieden van alle reclame en van alle steun aan de tabaksverkoop. Advertentie Ulllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Voor artistieke bruidsreportages JAN KRAKEEL Nieuwe Boogerdstraat 12 Zierikzee. Tel. 01110 2691 K ijiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiifiiuiiiiiiim De Amerikaanse ambassadeur in Cambodja Emory C. Swank op wie een mislukte bomaanslag werd gepleegd toen hij in Pnom Penh op weg was naar het ambassadegebouw. Tcru »l rekk ing l roe pen in klutste fuse SINGAPORE, 9-9. Met nog maar enkele maanden voor het einde van de onafhankelijke Britse militaire aanwezigheid ten oosten van Suez in het vet schiet, is de terugtrekking van troepen en uitrusting thans in haar laatste fase. Van de 70.000 man die tijdens het hoogtepunt van de Indonesische con frontatie tegen Singapore en Malei sië in 1965 in dat gebied gelegerd waren, zijn er nog geen 10.000 meer over en dit aantal zal tol minder dan de helft zijn teruggebracht als in no vember dc nieuwe defcnsiemaatrcgc- Jen van de vijf landen (hel Verenigd Koninklijk Nieuw-Zeeland, Austra lië, Maleisië en Singapore) van kracht worden. Hel honderd jaar oude Britse „mi litaire opperbevel voor het Verre Oosten" zal 31 oktober worden op geheven. Dan zullen alle nog over gebleven Britse, Australische en Nieuwzeelandse troepen onder het Anzukhoofdkwartier (Australië, New Zeeland. United Kingdom) in Singapore komen. Maleisië en Singa pore zullen hun nationale hoofdjewa- tieren onder de defensie-overeen komst in stand houden. EINDHOVEN. Op 18 september a.s. ivordt op de vliegbasis Eindhoven een zg. ,open dag" gehouden. O.m. zullen exemplaren van de straalja ger NF-5 worden voorgevlogen Dit nummer bestaat uit 10 pagina's In het leven en in de kunst moet men elke dag opnieuw beginnen. Verwachting tot zaterdagavond: Rustig weer Flinke zonnige perioden en bijna overal droog; weinig wind; vannacht hier en daar mist en minimumtem peraturen van 11 graden aan zee tot 6 graden plaatselijk in het binnen land; maxima morgen omstreeks 19 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal; 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 11 sept. Zon op 6.07, onder 19.06. Maan op 21.50, onder 15.00. 12 sept. Zon op 6.08, onder 19.04. Maan op 22.52, onder 15.58. 13 sept. Zon op 6.10, onder 19.01. Maan op onder 16.40. Laatste kwartier: 11 sept. (19.23). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater 11 sept. 7.18 19.38 12 sept. 8.07 20.37 13 sept. 9.19 22.09 Doodtij: 14 sept. Laagwater 0.29 12.57 1.28 14.06 2.40 15.31 HET WEEROVERZICHT Singapore De Britse autoriteit dragen hun laatste nog overgebleven bases in Singapore eens het sterkste Britse steunpunt in het Verre Oosten dat echter in dc Tweede Wereldoorlog snel door de Japanners werd ver overd omdat men niet op een aan val vanuit land had gerekend, over voor niets of voor een symbolisch bedrag van één Singapore dollar. In Singapore zijn al een Austra lisch en een Nieuwzeelands bataljon gelegerd en volgende maand zullen de „Royal Highland Fuseliers" uit Engeland overkomen als vaste Brit se bijdrage onder Anzuk. DE BILT, 10-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een aktieve depressie, die zich donderdag met een luchtdrukwaardc in het centrum van 995 mb over Po len bevond en die van een uitge strekt regengebied vergezeld ging, is de afgelopen nacht snel gaan opvul len en is zodoende sterk in aktiviteit afgenomen. Dit kwam ook goed tot uiting in hel bijbehorende regenge bied. dat allengs in omvang afnam. Daar bovendien de aanvankelijk westwaartse beweging van het lage drukgebied tot staan kwam, slaagde de voorste begrenzing er niet in onze oostgrens te bereiken. De komende 24 uur zal ons land geleidelijk opnieuw meer onder in vloed komen van een rug van hoge luchtdruk, als uitloper behorend bij een groot hogedrukgebied over noord-Scandinavië. Dit heeft tot ge volg dat de zon zich meer zal kun- rten laten zien. De temperaturen kunnen zich daarbij op ongeveer normaal niveau handhaven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1