DE KALME LYNCH EN DE LAATSTE KANS VOOR ULSTER I NAJAARSBEURS Cbeatrixgebouw)+INTER DECOR [rernhard-en irenehal) BLIK DOOR HET WERELD Water in India blijft stijgen Duim af voor betere pensioenen. DE CHOLERA IN SPANJE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dunderdug 9 september 1971 Nr. {10941 Advertentie KON. NED. JAARBEURS UTRECHT j OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN werkdagen van 9-18 uur. zondag 5 september van 10-18 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 170 stations verkrijgbaar De laatste kans voor Noord-ler- land - zo wordt het gesprek wel ge noemd dat de Britse premier Heath heeft met Jack Lynch, zijn collega uit de Republiek Ierland. Beiden zul len ongetwijfeld Wilson gelijk geven, de leider van de Britse oppositie die meent dat nu een intiatief genomen moet worden om de terreur van een halve burgeroorlog in de zes graaf schappen te beëindigen. De laatste gedachtenwisseling tussen de twee mannen was kort nadat in Noord- Ierland het besluit werd uitgevaar digd allerlei personen te interneren die ervan verdacht worden tot het verboden leger van de IRA te beho ren. Lynch stuurde een boos tele gram dat hij dit wel zo treurig vond dat hij voortaan alle steun zou geven aan de akties van de Noordierse oppositie. Heath stuurde een korte boodschap terug die erop neer kwam dat Lynch zich met zijn eigen zaken moest be moeien. Maar het zou fout zijn te denken dat de twee in hun gesprek ook zo tegen elkaar van leer zullen trekken. In wezen is Lynch name lijk een opmerkelijk kalme Ier, zeker in de politiek van zijn land een zeld zaamheid. Zijn boze telegram moest hij wel sturen, want de verontwaar diging onder de Ieren in het zuiden over de maatregel in het noorden die uitsluitend tegen katholieken ge richt was, was enorm. Had hij niet zo fel gereageerd dan was de kans groot geweest dat zijn kabinet was gevallen. Het bijna onbeschofte ant woord van H&ath kwam onder die omstandigheden uitstekend van pas om Lynch's positie tegenover zijn kiezers en zijn partij te versterken. Ilasjieszaak voor rechter ROTTERDAM. 8-9. De officier van justitie bij de rechtbank in Rotter dam heeft dinsdag gevangenisstraf fen van drieëneenhalf, tweeëneen half en andez-half jaar geëist tegen vier Rotterdammers, die ervan wor den verdacht, betrokken te zijn ge weest bij de import en handel van een grote hoeveelheid hasjiesj uit Li banon. De officier van justitie, mr. A. Niessen zei in zijn requisitoir dat deze zaak, voor zover hem bekend, de grootste hasjiesjsmokkel is, die ooit in Nederland aan het licht is ge komen. NEW DELHI. 8-9. In het door moessonoverstromingen geteistei-de noorden en oosten van India blijft het water stijgen. In de staat Oettar Pradesj zijn tot dusver zeker 268 mensen omgekomen. In West-Benga len is het officiële dodencijfer 110. Met de slachtoffers in de staten Rad- jasthan en Bihar mee wordt het to taal aantal doden tot dusver echter wel op 1.150 geraamd. Volgens de Indiase minister van financiën. Tsjawan, die dinsdag een rondvlucht boven West-Bengalen maakte, hebben meer dan tien mil joen van de 45 miljoen inwoners van deze staat van de overstromingen te lijden. Een voor-oorlogs plaatje van het toenmalig hotel „Juliana" in de Lange Nobelstraat te Zierikzee. Voorzichtigheid geboden Lynch werd in 1966 onverwacht premier doordat de twee mannen die voor de funktie in aanmerking kwa men zo met elkaar overhoop lagen dat men naar een ander om moest zien. In de vijf jaar heeft hij het be paald niet slecht gedaan. Een groot probleem was steeds dat de werkge legenheid te gering was zodat Ieren in Engeland moesten gaan werken - hij haalde tal van industrieën bin nen. Hij heeft ook voorzichtig ge poogd de geesten rijp te maken voor veranderingen in de grondwet, met name cle artikelen die de rooms-ka- tholieke kerk een bevoorrechte posi tie geven en een invloed die o.m. er toe leidde dat voorbehoedsmiddelen in Ierland strikt genomen illegaal zijn. Die grondwet houdt ook in dat Ierland beslaat uit 32 graafschappen maar dat de soevereiniteit slechtm over 26 wordt uitgeoefend „in af wachting van hereniging". Op dit punt heeft Lynch geen haast. Hij ziet in Noord-Ierland de misère die kan ontstaan door min derheidsgroepen en heeft niet zoveel zin om bij het „bevrijden" van de ka tholieke Noord-Ieren het vergrote Ierland zelf een bepaald niet rustige minderheid te bezorgen. Dit zijn za ken die voorzichtig aangeroerd moe ten worden in Ierland, waar de strijd tegen de Engelsen diep in de ziel is verankerd. Wat Lynch probeerde was juist de Ieren wat los te maken van die tot obsessie geworden drang om een afgesloten verleden voort te zet ten tot in het heden. En zolang het in Noord-Ierland rustig bleef kan hij de burgers in het zuiden ook wel er toe bewegen hun energie liever te richten op een toekomst met wat meer welvaart. Maar amper begon nen de troebelen in het noorden of het Ierse bloed ging in het zuiden ook weer koken op het vuurtjè van de historische strijd. De I.R.A. Tegen die achtergrond is het be paald niet gering dat Lynch bijvoor beeld een eind heeft weten te maken aan de straatkollektes voor het zo wel in noord als zuid verboden Ierse Repblikeinse Leger I.R.A. En dal hij de bomaanslagen van de I.R.A. be stempelde als daden van vijanden van alle Ieren". Zoiets te zeggen in een land waar de aloude romantiek van het geweld," belichaamd juist in dié I.R.A.weer hoogtij viert, ver eist niet alleen moed maar ook ta lent om dan toch politiek op de been te blijven. Wat Lynch zal proberen te berei ken is dat Londen, nu de Noord- Ieren zelf duidelijk hun chaos niet weten op te ruimen, iets doet waar door de kern van de ellende wordt weggenomen: een bestuur ivaarin de katholieke minderheid zich veilig kan weten voor diskriminerende be palingen. En dit kan inderdaad een laatste kans zijn. Hoe handig Lynch ook alle mogelijke oppositie van fel lere groeperingen heeft kunnen doorstaan, als hij in Londen niets weet te bereiken is zijn val zeker. Zijn opvolger zal dan waarschijn lijk Charles Haughey zijn, een van de twee vechters om het premier schap die Lynch in 1966 te slim af was. Vorig jaar ontsloeg Lynch Haughey die minister van financiën was omdat hij ervan verdacht werd betrokken le zijn bij wapensmokkel naar Noord-Ierland, Haughy werd vrijgesproken - wegens gebrelc aan bewijs. Maar wie denkt dat met zo'n premier het vuur in Noord-Ierland niet nog eens duchtig aangeblazen zal worden is wel erg optimistisch. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. Premier Alexei Kosy- gin van de Sowjet-Unie gaat in de tweede helft van oktober naar Cana da voor een bezoek op uitnodiging van premier Trudeau, zo meldt het regeringsblad Izwestia. Trudeau had hem tijdens zijn bezoek aan Moskou in mei uitgenodigd. BONN. - Bondskanselier Willy Brandt van de Duitse Bondsrepu bliek zal binnen afzienbare tijd naar Moskou reizen. Naar het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn dinsdag bekend maakte heeft de Bondskanselier een uitnodiging van Moskou voor een „spoedig bezoek" aanvaard. BRAZZAVILLE. Naar het bureau van de Wereldgezondheidsorganisa- tie afdeling Afrika in Brazzaville bekend maakte, zijn de eerste acht maanden van dit jaar in 18 Afri kaanse landen 11.179 mensen aan cholera gestorven tegen 222 over ge heel 1970. PARIJS. De Britse minister van financiën, Anthony Bai'ber, is in Pa rijs aangekomen voor besprekingen met zijn Franse ambtgenootValery Giscard d' Estaing. over de interna tionale monetaire crisis. ROME. Uit welingelichte kringen in. Rome is vernomen, dat de onder- officier van de Italiaanse marine Franco Silvestri gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd, communis tische landen documenten te hebben toegespeeld toen hij werkzaam was bij het hoofdkwartier van de Navo in Napels. BELFAST. Twee belangrijke op positiegroeperingen in Noord-Ier land hebben zich al uitgesproken te gen het Britse plan voor besprekin gen met vertegenwoordigers van al le bevolkingsgroepen in Ulster. KARATSJI. Een honderdtal men sen is vermoedelijk omgekomen toen op de Ganges (bij Faridpoer) een bar kas verging. Volgens het persagent schap „Pakistan Press Association" was 't schip, dat de verbinding tus sen Dacca en Faridpoer onderhoudt, overbelast. BONN. Reiner Barzel,de voorzit ter van de Christen-Democratische oppositie in de Westduitse Bondsdag, zal ook een bezoek brengen aan de Sowjet-Unie. zo heeft een woord voerder van de C.D.U. meegedeeld, kort nadat bekend was gemaakt, dat Bondskanselier Brandt zich binnen kort naar Rusland zal begeven. NEW YORK. In een brief die dins dag de V.N. in New York bereikte, heeft de Russische minister van bui tenlandse zaken Gromyko verzocht de kwestie van het beleggen van een wereldconferentie over ontwapening op de agenda van de komende zit ting van de Algemene Vergadering te plaatsen. De zitting wordt op 21 september geopend. VENETIE. De Venetiaanse pro fessor Francesco Valcanover die is belast met het toezicht op de kunst werken in het gebied van Venetië, schat de waarde van de vijf renais sance schilderijen die dinsdag wer den gestolen op' 2.000 tot 2.500 mil joen lire (12 tot 13 miljoen gulden). MADRID. Meer dan 300 artsen in Spanje hebben zich in hun klinieken en ziekenhuizen opgesloten, uit soli dariteit met zeven leden van de staf van de psychiatrische afdeling van het grote Madrileense Francisco Franco-ziekenhuis, die sinds woens dag vorige week betogen. ST. PAUL (Minnesota). Zeven ar beiders hebben te St. Paul in de Amerikaanse staat Minnesota het le ven gelaten toen een bijna voltooide televisietoren van ruim 400 meier instortte. Twee arbeiders werden gewond. De oorzaak van het onge luk is niet bekend. NEW YORK. De bekende Ameri kaanse kroniekschrijver Stewart Alsop heeft zijn lezers in het tijd schrift „Newsweek" meegedeeld, dat bij hem een vorm van kanker is ge constateerd. Het betreft een onbe kend soort leukemie. DODELIJKE ONGELUKKEN OOST-FLAKKEE, 8-9. Op rijks- weg 18 ter hoogte van de gemeente Oost-Flakkee is een personenauto op hel linker weggedeelte geraakt en in botsing gekomen met een tegenlig ger. De beide inzittenden van de links rijdende auto, evenals de be stuurder van de tegenligger, werden ernstig gewond overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. Hier is de bestuurder van de tegen ligger, de 42-jarige R. P. C. van den Eijnde uit Brugge (België) overleden. PRINSENBEEK. Op rijksweg 16 ter hoogte van Prinsenbeek is de be stuurder van een personenauto tij dens een inhaalmaoeuvre tegen de linkerzijde van een truck met opleg ger gereden. De bestuurder, de 51- jarige J. G. Heere uit Rotterdam, werd uit zijn voertuig geslingerd en is ter plaatse overleden. VENLO. In het ziekenhuis in Ven- Io is de zestienjarige Louise Linssen uit Maasbree overleden aan de ver wondingen die zij bij een verkeers ongeval had opgelopen. DELFT. De 46-jarige mevrouw J. H. van Morchoven-Pieterse uit Den Haag is- op rijksweg 13 onder Delft om het leven gekomen. Nadat haar echtgenoot de macht over het stuur van zijn auto had verloren, waar schijnlijk als gevolg van een klap band, kantelde het voertuig enkele malen en kwam tenslotte rechts van de weg bij een sloot terecht. SOMEREN. In de Zuid-Willems vaart bij Sluis onder de gemeente Someren (N.B.) is het lijkje van een pasgeboren baby gevonden. Volgens de politie moet het lijkje (een meisje) reeds enkele weken in het water hebben gelegen. HAARLEM. De 67-jarige mevr. J. H. Sehuck-Zuiderbaan uit Haarlem is omgekomen toen zij bij het over steken van de Wagenweg door een passerende auto werd gegrepen. De vrouw werd op slag gedood. J Enorme J watermeloenen 1 MOSKOU, 7-9. Telers in Tacl- t jikistan, in centraal-Azië, zijn er in geslaagd, deze zomer enorme watermeloenen, van 55 kg te kweken, hetgeen cor rectie van de Sowjet-encyclo- pedie noodzakelijk maakt, al dus het Russische persbureau Tass. Volgens de huidige ency clopedie kan een watermeloen maximum slechts zestien kg wegen. Op een tentoonstelling in de hoofdstad van Tadjiki stan zijn enkele reuzenexem- plaren te zien. FEUILLETON ..O. daarvoor moet je naar hot zie kenhuis. hè? Vader heeft jaren ge leden ook een abces gehad. Zou Teun dat nu hebben?" Hij schoot nu in een onbedaarlijke lach en toen hij niets zei, keek het meisje beledigd. „Ik heb zeker iets geks gezegd, hè?" Elmert hield zich in. „Welnee, An neke. ge ensprake van. Je bent erg lief. En maak je over Teun maar geen zorgen. Die is veel ic gek op je. Morgen zie je hem vanzelf wel ver schijnen". „Zou jc denkon?" „Vast en zeker." zei hij ernstig. „Ik ken toch zeker m'n eigen broer wel? Zeg, ik ben ook oen lompe gastheer wil je koffie?" Zc schudde haar blonde hoofd. „Nee hoor, maak voor mij geen drukte." „Drukte? Dacht jc soms, dat ik de hele avond op een droogje bleef zit ten? Ik moet toch voor mezelf kof fie maken." „Kun je dat?" Elmert deed. of hij hevig bele digd was. „Jij hebt geen erge hoge dunk van me. hè?" Met een ruk kwam zc overeind en liep naar hem toe. Met haar beide handen zijn arm omvattend, keek ze hem met kinderlijk-verschrikte ogen aan. „Dat bedoelde ik zo niet. El mert. eerlijk waar." Hij klopte haar rustig op de han den. ,.'t Was maar een grapje. Jij mag zc straks keuren. En o wee. als jc niet eerlijk bent." Enkele minuten later had hij een kopje voor haar neergezeten voor zichzelf. „Nou? Proef eens? En zeg dan maar. of ik geen koffie kan klaarmaken." Ze nam voorzichtig enkele teugjes. „Het smaakt naar gootwater", zei ze tenslotte. „Wat?" Hij keek haar verschrikt aan en nam zelf het kopje op om te SAIGON, 8-9. Een Zuidvictnamesc oorlogsinvalide heeft dinsdag tijdens een demonstiatie voor het ministerie vooi oorlogsveteranen in Saigon de duim van zyn linkerhand afgesneden om de aandacht te vestigen op het dreigement van de oorlogsgewondcn dat zij massaal zelfmoord zullen ple gen als hun pensioenen niet verbe terd worden. Aan het protest werd deelgeno men door enkele tientallen voormali ge leden van de Zuidvictnamese bur germilitie, een elite-korps huurtroe pen, gerecruteerd, opgeleid en be taald door de Amerikaanse „Special Forces" (de groene baretten) om te worden ingezet in afgelegen gebie den waar het geiegelde leger niet komt. Toen de politie het terrein voor het ministerie afzette haalde een oorlogsinvalide in een rolstoel twee handgranaten te voorschijn. Hij dreigde zc tot ontploffing te brengen als de politie zich met de betoging zou bemoeien. Verslaggevers, politiemannen en omstanders brachten zich snel ach ter auto's en bomen in veiligheid. Medebetogers wisten de man intus sen te overreden van uitvoering van zijn dreigement af te zien. Even later trok een andere oor logsveteraan kalm een mes waar mee hij voor de ogen van verbijster de omstanders de duim van zijn lin kerhand afsneed, deze op een bord legde en daarmee naar de ingang van het ministerie stapte. Het vliegtuigongeluk hij 'Hamburg HAMBURG. 8-9. Het ongeluk met een Westduits ehartervliegtuig bij Hamburg is niet te wijten aan een menselijke fout. zo heeft dinsdag een Westduitse luchtvaartinspecteur. Max Brandenberg, na het voorlopig on derzoek verklaard. Van de 121 inzittenden - 155 pas sagiers en een bemanning van zes leden, allen Westduitsers - hebben 94 passagiers en vijf bemanningsle den het ongeluk overleefd. Er zijn tot dusver 21 lijken gevonden, waar van er slechts dertien zijn geïdenti ficeerd. Eén man wordt nog vermist. Hij ligk waarschijnlijk nog onder de wrakstukken. Man gaat er met kas van vliegveld van door FRANKFORT, 8-9. Een employé van de „Deutschenbank" is er met de hele kas van 414.000 mark van het filiaal op het Rhein-Main-vliegveld van München van door. Het is dc 49-jarige H. E. die 30 augustus na het einde van zijn dienst 's avonds de benen nam in plaats van het geld op het bijkantoor in Frankfort in te leveren. De diefstal is niet eerder bekend gemaakt op verzoek van de bank. zo deelde de politie dinsdag mee. STRAATSBURG. In het gebouw van de Raad van Europa in Straats burg is het tweede Europese demo cratische congres, dat 31 augustus begon, besloten. SUPERIEURE AUTOKRAKER BRUSSEL, SS. Ecu Belgisch bedrijf is er wellicht m ge slaagd, een afdoende oplossing te vinden voor het probleem van de autokerkhoven. Het heeft een machine ontwikkeld, die binnen enkele minuten een afgedankte auto tot hoogwaar dig schroot verwerkt. De nieu we machine waarop patent is genomen, en die al bekeken is door Europese, Amerikaanse en Japanse schroothandelaren, perst oude auto's tot blokken. Deze blokken worden afgekoeld tot een temperatuur van ge middeld 130 graden onder nul. Het koolstofhoudende staal van de auto's wordt hierdoor zo bros, dat het gemakkelijk ver- gruizeld kan worden tot stuk ken ter grootte van een munt. Dit staal wordt door een elek tromagneet gescheiden van af val, zoals glas, te.rtiel, metaal legeringen etc. MADRID. 8-9. De Spaanse rege ring heeft in een telegram aan de Wereldgezondheidsorganisatie in Ge- nève gemeld dat veertien op zich zelf staande gevallen van cholera zijn geconstateerd. Zes hiervan heb ben zich in de provjncie Barcelona voorgedaan en de overige acht in de provincie Valencia. Hulp voor verlaten kinderen in Vietnam WASHINGTON. 8-9. Drie Ameri- kaanse senatoren hebben een wets voorstel ingediend om tijdelijk een' bureau op te richten voor hulp aan verlaten kinderen in Zuid-Vietnam. Hel gaat hoofdzakelijk om kinde2'en die verwekt zijn door Amerikaanse militairen. De kosten van het program, dat in samenwerking met de Zuid-Vietna- mese regering nioet worden uitge voerd. word envoor het eerste jaar op vijf miljoen dollar (ongeveer 17,5 miljoen gulden) geschat. Het voorstel is afkomstig van de republikein Mark Hattfield en de de mocraten Harrison Williams en Ha rold Hughes. proeven. Maar Anneke schaterlach te. „Jij plaagde mij. plaag ik jou. Je had dat gezicht van je eens moeten zien. Had ik je lekker beet!" Elmert lachte maar mee om zich nog een beetje figuur te geven. ..Wacht maar, aanstaande schoon zuster. je krijgt jc trekken nog wel eens thuis". Zc keek even met grote ogen. „Ja. dat is waai', hè?" „Wat?" „Ik word jc schoonzuster, hè. als ik met Teun trouw. Eigenlijk grap pig". „Waarom?" „O. dat jc er zo maar een hele fa milie bij krijgt, als je trouwt. Jouw vader en moeder worden dan ook dc mijne". Ze dacht na. dromerig voor zich uit turend boven haar kopje. „Een moeder is wel fijn. hè? Jouw moeder is altijd aardig voor me. Zou zc het wel goed vinden, van Teun en mij?" Elmert knikte beslist. „En of. Jc hebt moeders hart al gestolen. Moe der zei oen paar weken geleden nog: Dat is waar ook. Als Teun trouwt krijg ik er een knappe schoondoch ter bij". „Ik ben helemaal niet knap", meende het meisje. „Daar kunnen vrouwen zelf niet over oordelen", verklaarde Elmert wijsgerig. „Alleen wij mannen". Anneke glimlachte. ..Wat klinkt dat stoer: wij mannen". „We zijn ook stoer." ..Je koffie is in ieder /geval prima. Wat kun ic nog meer? Hij zuchtte. „Laat ik dal maar niet vertellen. Anneke. Het zullen wel deugden en ondeugden zijn." Ze zette haar kopje neer en onder steunde haar kin met dc handen. „Weet je wat ik zo chzo eige naardig vindt?" „Nou?" door JOKE DE VALK „Jij en Tiemen. hè? Jullie zijn al lebei broers van Teun. Maar jij lijkt veel op Teun en Tiemen helemaal niet. Ik vind Tiemen ook wel aar dig. hoor, net zo goed als jij. Maar soms ben ik wel een beetje bang voor hem. Hij kan me soms door dringend aankijken. Net of zijn ogen de spot met me steken. Ik zeg het natuurlijk niet goed. „Jawel, ik begrijp je best. Och. geen mens is precies eender als de önder. Tiemen heeft wat, ik heb water zal aan ons allemaal wel wat mankeren." Zo knikte. „Dat weet ik wel. Maal ais ik niet van Teun hield, zou ik bost van jou kunnen houden, ver klaarde te spontaan. Hij dacht: dat kind is gewoon een open boek. Zo lief cn ongekmitscld. Teun is wel een gelukkig mens. Waar zou die idioot op dit moment uithangen? Hij met z'n ziek zijn.... „Dat. had ik niet mogen zeggen, hé? Teun noemt me wel eens flap uit. Is dat erg? Moet je zoiets alleen maar denken?" „Ochals we onder elkaar zijn. zo met z'n tweeën bijvoorbeeld, hin dert het heus niet." „O. gelukkig. Zeg. Elmert?" ...Ja?" „Waarom heb jij geen meisje?" Hij lachte verlegen. „Tja. mis schien willen ze me niet. hè°" „Dat is dan erg stom. Ik vind je wol aardig. Elmert. Dat is toch niet erg. als ik het zeg. hè?" „Nee. Maar doe het niet. als er meer bij zijn. Sommige mensen log gen bepaalde uitlatingen wel eens verkeerd uit. snap je?" „Zo'n beetje. Teun /.egt wel eens: Je mag alles denken, maar niet al les zeggen." „Dat klopt. (Wo olgd). I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7