Aardappeloogst op Scliouvveii-Diiiveland is thans in volle gang tegen vervuiling Flitsen uit het buitenland Grote sliiitingswedstrijd op Oosterschelde op 12 september ARAM EN HET TEKEN VAN YAGO STREEKNIEUWS Wat biedt de BEELDBUIS? Voorlopige oogstraming van graansoorten Alles gaat goed, behalve de prijs Brigade SCHOUWEN-DUIVELAND, 8-9. Be „witte" vruchten, waarmee de granen bedoeld worden, zyn van de landbouwgronden verdwenen en daarmee is het overgrote deel van de totale oogst achter de rug. Reden om over de opbrengsten van het ko ren te juichen zijn er niet, want de opbrengsten vielen erg tegen enkele uitzonderingen daargelaten. Inmiddels werd begonnen met de aardappelenoogst. Dagelijks ziet men overal de grote rooimachines hun werk doen in zware stofwolken. Want het is kurkdroog en diverse sloten die nog in voorgaande jaren vredig kabbelend water de weg we zen naar de verschillende garnalen staan zonder water en de bodem ié doorgroefd met grote scheuren. Doch de rooiers hebben er wenig hindef van behalve door wat keiharde klui ten die echter bij het sorteren uit de partijen worden gehaald. INGEZONDEN STUKKEN Verkoop sleutelhangers voor Reddingsbrigade Zierikzee Enige weken geleden is er enig misverstand ontstaan naar aanlei ding van de verkoop van sleutelhan gers „aan de deur", ten bate van de nog jonge Reddings Brigade Zierik zee. Wij willen er graag op wijzen dat wij gedurende afgelopen winter met de kinderen van de Brigade regel matig hebben gezwommen te Nieu- werkerk. We hopen dit natuurlijk de komende maanden weer te doen, maar hieraan zijn kosten verbonden. Deze kosten kunnen uit de bijdragen van de kinderen niet worden gedekt, vandaar ook de aktie verkoop sleu telhangers ten bate van de kas van de Brigade. We hopen dan ook dat het publiek, als de kinderen dezer dagen weer eens aanbellen, de jeugd niet teleur zal stellen. Voor de prijs van 75 cent steunt u immers het bijzonder nut tige werk van de Reddings Brigade, en het goede doel: „reddend zwem men"! Reddings Brigade Zierikzee Ploegwedstrijden in Wilhelmiiiapolder Zaterdag a.s. 11 sept, wroden in de Wilhelminapolder de provinciale ploegwedstrijden gehouden. Er wordt in twee categorieën gereden, nl. rondgaande ploegen en 1- en 2-scha- rige wentelploegen. Na jaren van af wezigheid op deze wedstrijden om het kampioenschap ploegen van Zee land is Schouwen-Duiveland geluk kig weer present. Drie deelnemers, geselekteerd volgens de provinciale reglementen uit de geslaagde regio nale ploegwedstrijd van vorig jaar zullen hun krachten meten met col lega's uit de overige provincies. Het transport van het materieel geschiedt met welwillende mede werking van de firma Van Rumpt te Stad a. h. Haringvliet. Deelnemers van Schouwen-Duiveland, verder verzekerd van goede begeleiding. Laat deelneming alleen al een sti mulans zijn voor het opnieuw wel slagen van de regionale wedstrijden die hier eind september gehouden zullen worden. Opgave hiervoor is nog mogelijk. J. H. ZWART. We weten niet precies hoeveel ge- met een dergelijke rooimachine er per dag uit kan gooien, doch het gaat snel. De aardappelen worden, opge vangen via een transporteur in grote kisten die op landbouw wagens wor den geplaatst. Op sommige aardap pelvelden staan wel 8 of 10 geladen wagens te wachten om verlost te worden van hun zwax-e last. Met een heftruck worden de booi'devolle kis ten op zware vluchtauto's geplaatst die ze naar de verzamelplaatsen der aardappelkopers of coöperaties ver voeren. Aldaar wordt het doel be paald: consumptieaax-dappel of naai de patatindustrie. Slechte prijs Een bar grote tegenvaller is de aardappelprijs. Er zijn reeds partijen verkocht voor 5 cent per kg. De ko per of consument uit de stad mei'kt daar niet veel van want de prijs ligt daar nog steeds hoog. Ook her zakje patat blijft rond de 50 cent di'aaien en we dachten dat een bedi'ijfschap goed deed daar eens wat aandacht aan te besteden. Indien er geen maatregelen in die geest genomen zullen woi-den, is het niet uitgesloten dat in de nabije' toekomst de boex*en zullen stoppen met de aai-dappelteelt De kostprijs der aardappels ligt i-ond Vogel „schiet" straaljager neer BRUNSBUTTEL, S-9. Een Fiat G-91 van de Westduitse lucht macht is op enkele kilometers van Brunsbiittel-Koog in Slees- wijk-Holstein neergestort ver moedelijk doordat een vogel in de straalmotor 'terecht kwam. De vlieger slaagde erin zich met zijn schietstoel in veilig heid te stellen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). de 11 cent, dus bij elke kilo met on geveer 5 cent bij. En toch ploetert de boer voort. RECHTSZAKEN Man pleegde 41 inbraken ROTTERDAM, 7-9. De 41 inbraken die de 24-jarige W. L. uit Rotter dam in de afgelopen drie jaar heeft gepieegd, zijn hem komen te staan op een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de voorlopige hech tenis. De rechtbank in de Maasstad sprak deze veroordeling, die conform de eis van de officier was, dinsdagmorgen uit. De inbraken werden op diverse plaatsen in Nederland exi België ge-« pleegd. De grootste slag sloeg de Rotterdammer op 17 augustus 1969 in Ostende. Daar maakte hij 925.000 Belgische fx-ancs buit. Op 18 juli van hetzelfde jaar ging hij er bij een in braak aan de Pleinweg in Rotterdam met f 10.000 vandoor. De 23-jarige loswerkman W. G. uit Rotterdam, die L. bij een aantal inbraken behulpzaam was geweest, wex-d door de x-echtbank veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, waar*van 2 maanden voorwaardelijk, en aftrek van. het voorarrest. De officier had eveneens 1 jaar gevangenisstraf ge- eist, waarvan echter drie maanden voorwaardelijk. TOKIO. De Amerikaanse regering heeft besloten een handelsmissie in Peking te cpenen, zo bericht het Ja panse dagblad „Mainitsji Sjimbun". Be kx-ant beroept zich voor dit be richt op Japanse regeringskringen. BERGEN OP ZOOM, 8-9. Ruim 250 jongens en meisjes, in leef tijd variërend van 7 tot 15 jaar hebben zich woensdagmiddag in Bergen op Zoom laten in schrijven als lid van de stads- brigade. Ze gaan de strijd aanbinden tegen straat- en plantsoenvervuiling, door on der meer mensen, die papier tjes e.d. op straat wegwerpen netjes op de vingers te tikken. Aan enthousiasme ontbrak het woensdagmiddag niet. Nadat het mouwembleem was omge- zonden en ze ieder een notitie boekje en een balpen hadden gekregen, verlieten de kinde ren geestdriftig de hal van het stadhuis om meteen aan hun opdracht te beginnen. Nauwe lijks een half uur later kwa men twee jongens hun erva ringen al vertellen. Het bleek al direct hoe moeilijk de taak van de brigadiertjes is. De da me, die was betrapt op het wegzetten van vuil op de stoep rand, was bepaald niet vrien delijk geweest. Hel damesco mité, dat de originele actie lanceerde, heeft inmiddels al positieve reacties gekregen uit verschillende delen van het land. DJAKARTA. Volgens kringen van de Japanse regering heeft het Ja panse ministerie van buitenlandse zaken besloten met ingang van het volgend jaar ieder jaar 10 miljoen Amerikaanse dollars aan Zuid-Viet- nam te verstrekken om een deel van de Amerikaanse lasten over te ne men. WILLEMSTAD. Een tropische storm, die in de nacht van maandag op dinsdag de Nederlandse Antillen passeerde, is op ongeveer 50 km ten noordoosten van Aruba plotseling uitgediept en heeft het orkaansta dium bereikt. Amerikaanse meteo rologen hebben de orkaan de naam „Edith'' gegeven, de vijfde van dit seizoen. Zachter rijden in Zwitserland BERN, 9-9. Het Zwitserse kabinet heeft woensdag beslotexi voor alle wegen in het land, met uitzondering van de autosnelwegen, een maximum snelheid van 100 km. in te voeren. De bestaande snelheidsbeperking voor de bebouwde kom blijft van kracht. Voor gevaarlijke weggedeel ten zullen de snelheden tot onder de 100 km. worden bepei'kt. SPORT Om bundeling van (zeil)krachlen in Zeeland ZIERIKZEE, 8-9. Initiatieven kun nen giceien uit een „praatje aan de steiger". Dat is gebleken, toen de le den van de Zicrikzeesc Watersport Vereniging en de Zierikzeese „Maas" -'eden de uitnodiging kregen toege stuurd om deel te nemen aan een ge zamenlijke sluitingswedstrijd op de Oosterschelde op zondag 12 septem ber a.s. Tevens werden deze uitnodigingen verstuurd aan de zusterverenigin gen in St. Annaland, Wolphaartsdijk, Kortgene en Yerscke. De drijvende krachten achter deze manifestatie zijn het Maas-lid de heer Van Vol- lenhove, voorzitter Molenaar van de heer De Meester, eei'ste burger van de stad Zierikzee, die opnieuw heeft toegezegd als starter en commissie lid te willen fungeren. De bedoeling van één en ander is de gehele in Zie rikzee thuishorende vloot zeiljach ten in één keer het water op te kx-ij- gen en op een gezellige en spox-tieve wijze met elkaar te wedstrijden. Om ook het thuisfront zoveel mo gelijk te laten mee genieten van het unieke schouwspel dat een wedstx*ijd varende vloot zeiljachten biedt, is bepaald dat start en finish aan het westelijk havenhoofd zullen zijn, zodat liefhebbers die vanaf de wal goed kunnen volgen. Tevens wordt er aan gedacht belangstellenden de gelegenheid te geven de wedstrijd te volgen vanaf mcevax'ende motor jachten. Hét tijdstip van de ver schillende starts zal rond 10 uur zon dagmorgen liggen. Bundeling van krachten De hoofdgedachte achter dit ini tiatief is, de krachten op watersport gebied in Zeeland zoveel mogelijk te bundelen, waarvan ook en vooral de 61. Een ogenblik stonden Aram en Rollo als aan de grond genageld, doch gelukkig verloren zij geen van beiden hun tegen woordigheid van geest. Beheerst en kalm antwoordde Aram: ..Wij worden gestuurd door de hoofdman van de wacht met een belangrijke mededeling. Wanneer gij na der wilt komen, zal ik het U zeggen, doch denk eraan, dat wij vooral niet hardop mogen praten, daar zich verdachte perso nen in de Tempel ophouden, die ons zou den kunnen beluisteren!" Dit beheerste antwoord en het feit. dat Aram niets scheen te geven om do speer, die dreigend op zijn borst gericht was, ontwapende de wachter. Hij liet zijn lans zakken en trad naderbij. Dit was de gele genheid, waarop de twee vrienden gewacht hadden. Terwijl Aram met de man sprak, had Rollo zich bijna onmerkbaar zo vcr- i plaatst, dat hij nu achter de wachter stond en voordat de man goed en wel het gevaar besefte was het reeds te laat. Een formi dabele slag van de kleine Rollo, die over een behoorlijke lichaamskracht scheen te beschikken, had hom als een os geveld. „Zo," merkte de dikzak op. terwijl hij tevreden het resultaat van zijn werk be keek. „Van hem zullen we geen last meer hebben. Kom mee, we gaan verder!" KERKWERVE N.C.V.B-afdeling De N.C.V.B.-afdeling vergadert op 22 september a.s. en dus niet (nor maal is de derde woensdag in de maand) op 22 september. Als spreek ster tieedt op mej. Furnee te Utrecht over Dc Surinaamse zending". Echtscheidingen in Italië ROME, 9-9. Tijdens de eerste vijf maanden waarin echtscheiding in Italië mogelijk is zijn 2.394 echtparen gescheiden, zo heeft het Italiaanse nationale instituut voor de statistiek bekend gemaakt. In de maand mei werden 1.246 echtscheidingen uitge sproken, in de vier daaraan vooraf gaande maanden 1.148. Tot eind mei waren 61.006 aanvra gen ingediend, waarvan 10.019 in die maand zelf. VRIJDAG 10 SEPTEMBER. NED. I. Na Pij) en Zip en hel jour naal in het kort, de Evangelische Omroep. Hierna een veertig minuten durende reportage over Lex Goud smit die lange tijd in de schaduw bleef staan, maar met de musical Anatevka voor goed naar boven kwam. Het is een opmerkelijk talent, goed kunnen acteren en een mooie stem hebben. Veel liedjes worden deze avond ten gehore gebracht en waarschijnlijk zal een groot deel van de show in beslag worden genomen door fragmenten uit de musical Ana tevka. Hierna een half uurtje Tele- vizier Supplement, waarna een re portage van een internationaal con cours hippique dat gehouden werd in Den Haag. Vanavond het jachtspring- concours waarbij een groot aantal beroemde sterren uit de paardenwe- reld acte de presence geeft. NED. II. Na Pip en het journaal een aflevering van de anders op zon dag uit te zenden serie Uit de we reld der insekten. Ingegaan wordt op rupsenplagen. Om half acht een na tuurfilm, nl. een aflevering van Sur vival. Aansluitend aan het tweede journaal in het KRO zomertheater het eerste en tweede bedrijf van Ri chard Wagners opera Die Meister- singer von Nürberg. De opera speelt in het midden van de zestiende eeuw. Tijdens een kerkdienst wisselen Wal- ther en Eva von Stolzing verliefde blikken. Als Eva de kerk uitgaat vraagt Walther of ze verloofd is. Haar chaperonne antwoordt dat zij behoort bij diegenen die de zangwed strijd van de volgende dag zal win nen. De jonge ridder besluit mee te doen en zingt zijn lied. Hij blijkt niet mee te mogen doen omdat hij zon digt tegen alle regels. Maar de exa minator was een man die ook naar Eva's hand dong. Walther is een vol houder en laat het er niet bij zitten. VRIJDAG 10 SEPTEMBER. NED. I: 18.45 Pip en Zip; 18.55 Journaal; 19.05 De wind blaast waar heen hij wil; 19.20 Nader bekeken; 20.00 Journaal; 20.20 Lex Goudsmit; Paardesport; 22.45 Journaal; 22.50 Wij stellen u voor ZATERDAG 11 SEPTEMBER. NED. I. In het middagprogramma voor de kinderen een Tsjechische film, getiteld: Tony ziet ze vliegen. We maken kennis met een weesjon getje dal een vagebond als vriend krijgt. Samen proberen ze door het leven te gaan. In het avondprogram ma allereerst Pip en Zip gevolgd door het journaal in het kort en de eerste aflevering van de dolkomische serie „A present for Dicky". Dicky hoort dat Jane thuiskomt en neemt voorzorgsmaatregelen opdat ze niet tezeer van Mimi zal schrikken. Per slot van rekening is een olifant op zolder nu ook niet zo erg gewoon. Tot het journaal en weeroverzicht Mijn Idee. Na het journaal Met lied jes het land in. We zijn toe aan de finale van de wedstrijd „Wie be speelt het meest originele muziek instrument? Verder de imitatiewed strijd waarin ditmaal de Fabeltjes krant aan de beurt komt en in het liedjesfeesl diverse bekende Neder landers. Hierna een dokumentaire van Jan van Hillo, „Geef ze de ruim te". Een aantal Nederlandse sport vissers trok naar Ierland, dat een el dorado voor deze lieden schijnt te zijn en Jan filmde er aardig op los. Tot slot van de avond een meditatie van ds. J. Langstraat. NED. II. Na Pip en Zip de vrolijke rubriek Arnie. Arnie zit in een moei lijke situatie want thuis vertelt hij dat hij moet overwerken terwijl hij zijn tijd met een mooie juf door brengt. Waarom is de vraag. Koning Klant vult de tijd tot het journaal van acht uur. Na het journaal en weeroverzicht van acht uur Zomaar een zomeravond. Gilbert Becaud is een van de gasten terwijl Duitsland Greetje Kaufeld gezonden heeft. Het tweede muzikale gedeelte van de avond bestactt uit een reportage ge maakt van het concert dat in Tilburg door Ella Fitzgerald en Duke Elling ton werd gehouden. Het werd een enorm muziekfestijn. Tot slot van de avond Achter het nieuws en het laatste journaal. ZATERDAG 11 SEPTEMBER. NED. I: 16.00 Journaal; 16.02 Tony ziet ze vliegen; 18.45 Pip en Zip; 19.05 A present for Dicky; 19.30 Mijn idee; 20.00 Journaal; 20.20 Met lied jes het land in; 21.45 Geef ze de ruim te; 22.35 Het woord; 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Pip en Zip; 28.55 Journaal; 19.05 Arnie; 19.30 Koning Klant; 20.00 Journaal; 20.20 Zomaar een zomeravond; 21.45 Ella en Count in Tilburg; 22.40 Achter het nieuws; 23.05 Journaal. deze zomer voor de eerste maal ge houden Deltaweek een uitvloeisel was. Alleen op deze wijze zal het mogelijk zijn oxn ook in de toekomst in Zeeland grote nationale en inter nationale zeilwedstx-ijden te houden en onze provincie tot watersportcen- trum bij uitstek te maken, dat kan wedijveren en meer dan dat, met het IJsselmeer, Friesland en de gx'ote Hollandse meren. Afgelopen zomer is reeds geble ken dat ook van internationale zijde de belangstelling voor (wedstrijd) vai'en in Zeeland gi*oeiende is. Het ligt dan ook in dc bedoeling voor het komend jaar wederom een „Del ta week" te ox-ganiseren, alsmede di- verse onderlinge wedstrijden, zowel voor I.O.R. gemeten jachten, als voor ongemeten jachten, welke nog steeds een flink deel van het totaal voor hun rekening nemen. Ook in de laatste categorie neemt echter de animo om eens in wedstrijd vex'band uit te komen, toe. AMSTERDAM. Uit de nieuwe wintercollectie van couturier Frans Molenaar, zijn deze multi-colour zijden broekpakken. LAND- EN TUINBOUW DEN IIAAG, 8-9. Het C.B.S. heeft dc uitkomsten gepubliceerd van de 20 augustus jl. gehouden voorlopige ee.gstraming van een aantal graan soorten en peulvruchten. De tarwcproduktic wordt voorlo pig op 703.000 ton geraamd, hetgeen 10 procent meer is dan verleden jaar. De stijging kan vrijwel geheel wor den toegeschreven aan de hoge ren dementsverwachting van 5000 kg/ha. De produkticcijfers van wintertar we worden globaal geschat op 5200 kg'ha (plus 6 procent t.o.v. '70) en 542.000 ton (plus 7 procent), die van zomertarwe op 4300 kg'ha (plus 19 procent) en 161.000 ton (plus 23 pro cent). Van zomergerst wordt een op- bi-engst verwacht van 3.800 kg per ha ofwel 23 procent meer dan in '70. Door de ai'caal-inkrimping wordt de totale produktie voorlopig getaxeerd op 338.000 ton (plus 15 procent t.o.v.). Haver Dc totale oogst van haver zal waarschijnlijk even groot zijn als verleden jaar. t.w. 199.000 ton van de sterk verkleinde oppervlakte kan namelijk een hoge gemiddelde op brengst afkomen van 4.500 kg per ha (plus 22 procent t.o.v. verleden en plus 18 procent t.o.v het tienjaar lijks gemiddelde.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4