GILBEY PORT oQ C-A-O DE ZIERIKZEESCHE COURANT Miljoenenschade door felle brand bij Simon de Wit te Zaandam ÉslügB deze week bij Situatie in Indiase vluchtelingenkampen onhoudbaar Haile Selassie naar Peking T.U.C. contra de E.E.G. Groot Amerikaans begrotingstekort De zelfmoordproblematiek in Nederland Democratische Midden Partij Wasserij „De Zon" te Goes uitgebrand W'AT mr ZIERIKZEESCHE |jS| NIEUWSBODE m REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11Zierikzee, Poslbus t, tel. (OHIO) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 45,-. Losse nummers 25 cenl - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en Donderdag 9 september 1971 128ste jaargang Nr. 20941 WAARIN OPGENOMEN uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) - urne elwht Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 'n nummer: JJIJI ttLL^SL UAL I 11U JJ JJI LL^II j*U"U - JJI of-CCtf-f- v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. 4 B.T.W. Dist ribntiecont rum werd een puinhoop ZAANDAM, 8-9. In een magazijn van Simon de Wit N.V. aan de Con- radstraat is woensdagmiddag om streeks 12 uur een felle, uitslaande brand met enorme rookontwikkeling uitgebroken. Bijna alle kringen van de Zaandamse brandweer rukten uit. Woonhuizen en andere helende ge bouwen werden ook bedreigd. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Triple crown 705- 52s Een grote puinhoop is overgeble ven van het distributiecentrum van! Simon de Wit N.V. aan de Conrad- straat in Zaandam, nadat daar woensdagmiddag omstreeks 12.15 uur een felle uitslaande brand was uitgebioken. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door kortsluiting in de onmiddellijke nabijheid van een schakelkast in een van de magazij nen. De schade wordt geschat op cir ca twee miljoen gulden. Simon de Wit was verzekerd. De magazijnen zijn ondez-ling met elkaar verbonden. Het centrale ma gazijn is van steen en "bestaat uit enkele gescheiden afdelingen. De an dere loodsen zijn van golfijzeren pla ten. Onderling zijn ze verbonden door deuren van hout. Op het moment dat de brand uit brak. net tijdens de middagpauze, toen het meeste personeel afwezig was, stonden de meeste deuren open. Het vuur kon daardoor met zeer grote snelheid om zich heen grijpen en van loods tot loods opdringen. Dat ging soms gepaard met het ontplof fen van frisdrankflessen en spuit bussen. y Alle spanten Ondanks het feit, dat de brand weer van Zaandam alle beschikba2-e materieel inzette en steun kreeg van de toevallig over het Noordzeekanaal varende blusboot „Jason" van de Amsterdamse brandweer, ging 5.200 vierkante meter opslagruimte verlo ren. Slechts vijfhonderd vierkante meter kon gespaard blijven. Van de ijzeren loodsen staan alleen de span ten nog' overeind. Van de stenen loods is het dak ingestort en zijn de muren ontzet. Een woonhuis annex klein kantoor dat naast de magazij nen Starfi-wcrd ontruimd, maar bleef gespaard. SCHIPHOL 8-9. Nog iedere dag komen naar schatting 40.000 Oost- Pakistani uit Oost-Bengalen de grens van India over, waar de Indiase re gering hen met bewonderenswaardi ge energie en met grote opofferingen in vluchtelingenkampen in leven probeert te houden. Die dagelijkse stroom van ontredderde en berooide stakkers loopt per maand op tot 1 miljoen. Er zijn er nu circa 8 miljoen. In oktober zal dus de 10 miljoen wor den overschreden en aan het eind van het jaar zullen zich in West- Bengalen in de vluchtelingenkampen 12 a 13 miljoen Oost-Pakistani op houden dus ongeveer evenveel als de hele bevolking van Nederland. De beide kameideden P. A. M. Cor- nelissen van de K.V.P. en A. L. ter Beek van de P.v.d.A., die met deze mededelingen woensdagochtend te rugkeerden van een kort bezoek aan &eze vluchtelingenstreek, geloven dat de situatie onhoudbaar wordt. Hun conclusie is, dat de hele wereldge meenschap in moet grijpen om met alle kracht naar een spoedige politie ke oplossing te zoeken, intussen op grote schaal humanitaire hulp verle nend. Er zal meer druk op de Pakistaan se regering moeten worden uitgeoe fend om wreedheden, executies, ver krachtingen e.d. in Oost-Bengalen te voorkomen. Ook de Nederlandse re gering kan daarbij een invloedrijke rol spelen. Een brandweerman raakte door de sterke rookontwikkeling bedwelmd. De Zaandamse G. G.D. kon hem ech ter weer snel op verhaal brengen. Twee mensen overleden na eten paddestoelen PARIJS, 8-9. In Frankrijk zijn woensdag twee mensen, onder wie een kind van twee jaar, overleden na het eten van giftige paddestoelen. E1L' mensen liggen ernstig ziek in de ziekenhuizen van Reims en van Pa rijs. Tussen de eetbare paddestoelen die de slachtoffers hebben gegeten moeten enkele giftige exemplaren zijn gweest. Bloemen over Belfast DUBLIN, 8-9. Uit Dublin is woens dagochtend een vliegtuig opgestegen om de Noordierse hoofdstad Belfast te „bombarderen". Deze „luchtaan val" betekent echter geen nieuwe es calatie van de toestand maar is in werkelijkheid een vredesmissie. De acteur Peter Sellers en de Indiase wijsgeer Visjnoe Devananda, die het toestel bestuurt, hebben een lading van duizenden bloemen en vlug schriften aan boord waarin sprake is van liefde en vrede. ALASKA. Onderzoeker Robert Rudich (r.) van de Amerikaanse Nationale Transport Raad en vice-president Bod Dodo van „Alaska Airlines" honden zich bezig met het vluchtlogboek en het bandopname-apparaat van de stuur- cabine van de Boeing 727 van de maatschappij, welke verongelukte. Alle 111 personen kwamen om het leren, liet reddingswerk duurt dagen in rerbond met het slechte weer. ADDIS ABEBA, 8-9. Keizer Haile Selassie van- Ethiopië zal van 6 tot 12 oktober een staatsbezoek aan de Chinese volksrepubliek brengen. Dit is dinsdag meegedeeld in een com muniqué van de Ethopische regering waarin voorts staat dat het bezoek plaats vindt o puitnodiging van Chi na en dat het „de versterking van de vriendschappelijke banden" be oogt. Van 13 tot 17 oktober zal de Ethi opische keizer in Perzië de feeste lijkheden ter gelegenheid van het 2500 jarig bestaan bijwonen. Vandalisme aan boord van logger DEN HAAG, 8-9. Naar eerst thans is bekend geworden, is in de nacht een inbraak gepleegd aan boord van de in een der Scheveningse binnen havens gelegen logger Sch 323, van de rederij Den Dulk-van Leeuwen. Kennelijk uit woede over het niet kunnen vinden van enige bruikbare buit, zijn de inbrekers als vandalen in de logger te keer gegaan. Zij ver woesten de gehele apparatuur in de stuurhut en op de brug en koelden hun vernielzucht ook op andere de len van het schip. Alles bijeen wordt de schade, die zij aanrichtten, ge schat op 100.000 gulden. BLACKPOOL. 8-9. Met overwel digende meerderheid hebben de af gevaardigden op het congres van het Britse vakverbond T.U.C. in Black pool zich woensdag uitgesproken te gen toetreding van hun land tot de E.E.G. onder de voorwaarden die de i-egering-Heath heeft bereikt. Deze afwijzing was algemeen verwacht. Do afgevaardigden, die circa 10 mil joen werknemers vertegenwoordigen, willen dat er algemene verkiezingen worden gehouden voordat er een de finitieve beslissing over het E.E.G.- lidmaatschap komt. WASHINGTON. 8-9. Het begro tingsjaar 1972 (per 30 juni a.s.) zal voor de Verenigde Staten sluiten met een algeh.eel begrotingstekort van 27 a 28 miljard dollar. Dat heeft de Amerikaanse minister van financiën John Connally. woensdag mei aarze ling geantwoord op vragen van de financiële commissie uit het Huis van Afgevaardigden. Die commissie heeft in het Amerikaanse parlementaire stelsel het eerste woord over belas tingwetsvoorstellen. Het tekort is volgens de minister veel groter dan waarop de regering had gehoopt, en het betreft niet alleen de gewone staatsinkomsten en -uitgaven maar ook de gelden van overheidsfondsen als het wegenfonds en het luchtha venfonds. i ;h.v. NIJMEGEN, 8-9. In Nederland wordt de zelfmoordproblematiek niet op de juiste wijze aangepakt. Wanneer men zelfmoord en zelf moordpogingen wil voorkomen, is wetenschappelijk onderzoek naar de laktoren die hiermee in verband staan noodzakelijk. Ondanks enkele initiatieven, gebeurt dit echter niet. Vernielingen op Miniatuur Walcheren MIDDELBURG, 8-9. Vermoedelijk jeugdige vandalen hebben woensdag vernielingen aangericht op Minia tuur Walcheren, het Zeeuwse Madu- redam, in Middelburg. De schade beloopt ruim 2000 gul den. Miniatuur Walcheren lag erbij alsof er een orkaan gewoed had. Ver schillende gebouwen, havenwerken, visserschepen en andere objecten in miniatuur waren vernield. Miniatuur Walcheren werd 18 jaar geleden door koningin Juliana ge opend als onderdeel van de dank- manifestatie voor de hulp bij de op bouw van Walcheren. Minister Schmelzer over vraagstuk van de Zuid-Molukkers DEN HAAG, 8-9. Minister drs. W. K. N. Schmelzer (buitenlandse zaken) heeft zich - na zijn terugkeer uit In donesië - voorstander getoond van het bereiken, stap voor stap, van een redelijke toekomst in Indonesië voor de Zuid-Molukkers die thans nog in ons land verblijven. Hij zei de indruk te hebben gekre gen, dat alle Ambonezen, die op loyale wijze in het Indonesisch staatsverband willen leven in Indo nesië welkom zijn. Dinsdag had mi nister Schmelzer een z.i. zuiver ori ënterend gesprek over deze z.i. sub tiele zaak met ir. Manusama, een van de voormannen van de Zuid-Moluk kers in ons land. Minister Schmelzer noemde het denkbaar, dat dit ge sprek wordt voortgezet. DEN HAAG. Minister drs. mr. H. Langman van economische zaken heeft de Tweede Kamer laten weten, dat de oliemaatschappij Total bin nenkort zal beginnen met de tjjdeljjk opgeschorte voorbereidende werk zaamheden voor de bouw van een raffinaderij in Zeeland. Total zal bij de aanleg van de pijpleiding de route via Noord-Brabant volgen. Dit is voor de vakgroep klinische psychologie van de Katholieke uni versiteit in Nijmegen het uitgangs punt geweest om op 30 september en 1 oktober een symposium te houden met als onderwerp het probleem van de preventie van zelfmoord en zelf moordpoging. Prof. dr. K. J. M. van de Loo, hoofd van de- vakgroep, -dal hierdoor het wetenschappelijk on derzoek naar de dieper liggende oor zaak van zelfmoord wordt gestimu leerd en een aantal vooroordelen wordt weggenomen. Het jaax'lijks aantal doden ten ge volge van zelfmoord komt overeen met het aantal sterfgevallen als ge volg van auto-ongevallen, ruim 2000. tiet aantal zelfmoordpogingen zon der dodelijke afloop met min of meer ernstig letsel als resultaat is naar schatting zeven tot acht keer zo groot. DEN HAAG. 8-9. Tijdens een felle discussie tussen de heren Dessing en De Jong van de Nederlandse Mid denstandspartij voor AVRO's Televi- zier Magazine, heeft het uit de N.M. P. getreden Tweede Kamerlid Jac. de Jong verteld dat de naam van de partij die hij en zijn medestanders gaan oprichten zal luiden: Democra tische Midden Partij. Naar zijn zeg gen is deze naam dinsdagmiddag in geschreven bij de Kiesraad. Clandestiene jenever stoker in arrest? VELDHOVEN, 8-9. De Veldhoven- se politie heeft vermoedelijk een be langrijke schakel in handen gekregen in het onderzoek naar de personen achter de klandcsticne jeneverstoke rij die maandag in Lage-Mierdc werd ontmanteld. Woensdagochtend werd in Veld hoven de 33-jarige G. K., zonder be roep, uit Luykgestel gearresteerd toen hij uit een schuur achter een boerderij een vrachtwagen met sto- kerijapparatuur probeerde weg te halen, die door de politie de avond tevoren was ontdekt. Omdat zij ver moedde dat de apparatuur op de vrachtwagen wel eens de apparatuur kon zijn die bleek te ontbreken in de klandestiene jeneverstokerij in Lage Mierde, bleef de politie met doua niers de hele nacht posten, met suc ces. GOES. 8-9. Woensdagmiddag is in Goes de wasserij-stomerij N.V. „De Zon" door een felle brand in de as gelegd. Alleen de expeditie en het kantoor van het bedrijf bleven ge spaard. Bij het uitbreken van de brand, die met ontploffingen gepaard ging, waren alle personeelsleden nog aan wezig. Zij wisten zich allen in vei ligheid te stellen. Een groot aantal gas- en zuurstof flessen kon tijdig uit de buurt van de vuurhaard worden gehaald. De bedrijfsbrandweer, later geas sisteerd door de brandweerkorpsen UITGEEST. Bij een molenbrand bij Uitgeest, geraakte één van de to ax* snellende brandweerauto's van het smalle weggetje, dat naar de molen voert, en belandde, gekanteld in een langs gelegen sloot. Andere wagens slaagden er wel in de brand te be reiken. Zij konden echter niet voor komen dat de molen geheel verwoest werd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Er zijn mensen die geen ge- a zicht, maar slechts gezichten f hebben. Dl &ILT van Goes en Kattendijke, had het vuur, dal begonnen moet zijn in dc papicrafdcling van het bedrijf, om streeks half acht onder controle. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Dc directie van het bedrijf heeft zich nog niet gewaagd aan een raming van het schadebedrag. Volgens de directie zal er in hel bedrijf te Goes de eerste vier tot vijf weken niet gewerkt kunnen worden. Het honderd „man" tellende perso neel zal voorlopig in andere vestigin gen van „De Zon" te werk gesteld worden. Verwachting tot vrijdagavond: Kans op regen Vannacht droog weer met weinig be wolking en minimumtemperaturen omstreeks 10 graden; morgen over dag vrij veel bewolking met latei- waarschijnlijk regen; maximumtem peraturen omstreeks 18 graden; tot matig of krachtig toenemende wind, krimpend naar noordelijke richting. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max.-temperaturen: ongeveer nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. ZON- EN MAANSTANDEN Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 10 sept. Zon op 6.05, onder 19.08. Maan op 21.01, onder 13.46. Laatste kwartier: 11 sept. (19.23). HOOG- F.N LAAGWATER Zierikzee 10 sept. 6.36 18.55 12.00 Doodtij: 14 september HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 9-9. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen dagen is de luchtdruk in noordelijk Scandinavië voortdurend gestegen. Dit heeft het ontstaan van een krachtig hogedruk- gebied tot gevolg gehad waarvan de luchtdruk in het centrum thans 1035 mbar bedraagt. Tengevolge van deze ontwikkeling is er over de streken rond de Oost zee een sterke noordoostelijke stro ming ontstaan die zich tot over ons land voortzet. Hiermee zal de komen de dagen geleidelijk wat minder w arme lucht aangevoerd kunnen worden, waarbij meegevoerde fron ten de bewolking van tijd tot tijd doen toenemen en tevens de regen kansen doen stijgen. Deze overwegend noordoostelijke circulatie houdt voorlopig nog wel aan maar dit houdt tevens in. dat oceaanstoringen, hun invloed niet over west Europa uitbreiden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1