IÈI NAJAARSBEURS (beatrixgebouw)+INTER DECOR (bernhard-en irenehal) BLIK DOOR HET WERELD CHINEES OFFENSIEF OP DE BALKAN Koloradokever Jongelui overvallen bejaard echtpaar Gratis reizen 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart Splitsing van examens M.O.-geschiedenis Advertentie KON NED. JAARBEURS UTRECHT wJmSWgTS 'eO A OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN: werkdagen van 9-18 uur, j zondag 5 september van 10-18 uur jf voordelige trein-toegangsbiljetten I op ca. 170 stations verkrijgbaar China gaal zich intensiever met de Balkan bemoeien. In Wenen moet - op neutraal gebied vlak in de buurt dus - een kolos van een ambassade komen met opmerkelijk talrijk per soneel. Tsjou En Lai, de premier van de volksrepubliek, zegt het ook open lijk in het Joegoslavische blad Nin: het staat Peking tegen dat twee su permachten proberen de zaken te re gelen in het Middellandse Zee-ge bied, Balkan, het nabije oosten door een systeem van verdeel en heers. Van Chinees standpunt bezien zijn die twee supermachten, de V.S. en de Sowjet-Unie, één pot nat: de een is dan wel kapitalistisch, de ander doet of ze erg socialistisch is, maar beide zijn in de kern alleen maar verwerpelijke imperialisten. Wie te gen imperialisten van welke soort ook wil ageren kan uiteraard op Chinese hulp rekenen. Maarschalk Tito zou volgens de Chinese principes eigenlijk helemaal geen aanspraak mogen maken op enige verdienste op het gebied van socialisme of strijd tegen het impe rialisme, maar dat doet er momen teel minder toe. De Joegoslaven heb ben reden om zich door allerlei doen en zeggen van Moskou een beetje be laagd te voelen. Ze hebben ook zo hun vermoedens over Russische steun voor diverse ontevreden groe pen in hun land en manoeuvres van troepen van het Warschaupakt dra- gén evenmin bij tot hun gemoeds rust. In zo'n geval is het wel plezie rig de steun van een grote broer te hebben - China wil graag die rol van grote broer spelen, minder uit sym pathie voor het Titoïsme dan wel omdat het een manier is om de Rus sen divars te zitten. Steun bü groten Roemenië heeft tot dusver jaren lang kans gezien een eigen koers te varen binnen het Oosteuropese blok, iets wat meer, en meer cle Russen mishaagt. Ze hebben tot dusver niet gewaagd in te grijpen, maar de ver houding tussen de twee buren is in middels zo onaangenaam geworden dat ook de Roemeense partij wel een steun in de rug kan gebruiken. Dat was China lot op zekere hoogte al, maar meer achter de schermen Nu echter zien we Chinese delegaties op visite bij de Roemeense strijdkrach ten, overal met opmerkelijk eerbe toon verwelkomd. Menig land zoekt steun bij groten voor allerlei doeleinden - Egypte, Soedan bijvoorbeeld - maar daar ge beurt het op eerbiedige afstand van beide supermachten. De Chinezen echter zijn nu als het ware op de stoep van 't Kremlin aktief. De Rus sen zullen wel uitkijken om in een situatie te raken waarbij ze tot een openlijk konflikt met de Chinezen komen en die overweging kan inder daad de twee eigenzinnige Balkan- staten enig gevoel van veiligheid ge ven. Maar evengoed kan het zijn dat de Russen met de huidige volledige af zijdigheid van Joegoslavië en de hal ve van Roemenië nog wel tande- knersend vrede kunnen hebben, maar dat Chinese aktiviteiten daar hun vet te gortig worden. En dan ziet het er somberder uit, vooral voor de Roemenen maar zeker ook voor een Joegoslavië dat onvermijdelijk zon der Tito (en die is al zeer bejaard) minder inwendige sterkte zal be zitten. Zeeuws-Vlamingen gaan in Den Haag protesteren SLUISKIL, 6-9. Aan de Plesman- weg in Den Haag, waar het mini sterie van Verkeer en Waterstaat zetelt, kar. men op 16 oktober een in vasie van Zeeuws-Vlamingen ver wachten. Evenals in 1958 bereidt men thans, aldus een door het comité Westerschelde Veren uitgegeven communiqué, een aktie voor die het protest tegen een verhoging van 35 procent van veertarieven kracht moet bijzetten. Voorts wil men mi nister Drees onder de aandacht brengen dat een nachtdienst op het veer Kruiningen-Perkpolder voor liet bedrijfsleven gewenst is. Vier zwaar gewonden bij autobotsing .onder invloed" APPINGEDAM, 6-9. Bij een fron- tale botsing tussen twee personen auto's zijn in de nacht van zondag op maandag in Appingedam vier jon gelui ernstig gewond. Het zijn de 25- jarige M. G. (een van de bestuurders) uit Ovezande (Zeeland), de 16-jarige Margaretha K. uit Delfzijl, de 22-ja- rige S. E. uit Stadskanaal", eri Derk K. uit Oude-Pekela. Het'ongeluk ge beurde, «doordat één van de auto's op de linkerweghelft terecht kwam. De bestuurders van beide auto's bleken onder invloed van sterke drank te zijn. Van dak gevallen ROTTERDAM, 6-9. De 25-jarige bewaker H. Kranendonk uit Rotter dam is in de nacht van zondag op maandag in de Eendrachtsstraat van een hoogte van 13 a 14 meter \^n het dak gevallen. Hij kwam terecht in de tuin aan de achterzijde op een beton nen plaat. Hij overleed ter plaatse. De politie zoekt thans naar de motie ven van deze klauterpartij. Het is niet bekend hoe de man op het dak is gekomen en wat hij daar zocht. NEW YORK. Joe Cahill, leider van het verboden Ierse Republikeinse Leger /IRA), wordt hier begeleid door en politicman. De 51-jarige Cahill werd op de luchthaven Kennedy aangehouden en zal vermoedelijk als ongewenste vreemdeling worden uitgewezen. Hij wilde een reis door de V.S. maken om geld, wapens en munitie te verzamelen voor de strijd tegen het Britse leger In Noord-Ierlnnd. „Flitsen" uit het buitenland PARIJS. De conferentie van de Interparlementaire Unie, die tot 10 september in Parijs wordt gehouden, heeft op verzoek van de delegatie van India het vraagstuk der Ooslpa- kistaanse vluchtelingen op haar agenda gezet. WASHINGTON. De populariteit van president Nixon neemt toe door zijn nieuwe economische beleid. Hij heeft de voorsprong op zijn voor naamste democratische rivalen ver groot. HONG KONG. Een regerings ambtenaar uit Taiwan is naar de Chinese Volksrepubliek uitgeweken. Iiij kwam per vliegtuig in Peking aan, waar hij werd begroet door re geringsfunctionarissen en familiele den, onder wie zij 76-jarige vader. ROME. Pater Giuseppe Fiorica van het eilandje Linosa in de Mid dellandse Zee heeft Paus Paulus een brief geschreven waarin hij hem vraagt iets te doen voor de 15 Maf fia-bazen die door de Italiaanse jus titie naar dit eiland zijn verbannen. PRETORIA. De Zuidafrikaanse regering heeft haar verbod op de overmaking van gelden naar Israël ongedaan gemaakt. Het verbod werd drie maanden geleden ingesteld na dat Israël had meegedeeld dat het een geldelijke bijdrage van de orga nisatie voor Afrikaanse eenheid. BRUSSEL. De Belgisch regering voelt veel voor de voorstellen die Pompidou, de Franse president, on langs gedaan heeft om tot een Euro pese gemeenschappelijke aktie ter bestrijding van verdovende midde len te komen. MADRID. Het stoffelijk overschot van Eva Peron, de tweede vrouw van ex-president Juan Peron van Argentinië <jie als balling in Madrid leeft, zal aan Peron worden terug gegeven, zo heeft de Argentijnse ambassadeur in Spanje meegedeeld. MOSKOU. Uitvoeriger en duide lijker dan ooit heeft het Sow jet-Rus sische partijblad „Prawda" de tegen stellingen met Peking geanaliseerd en het eigen kamp opgeroepen tot verzet tegen de „vijandelijke ideolo- gie en ondermijnende praktijken" v an het Maoïsme. KARATSJI. Een zeker aantal mensen, die in verscheidene Oost- pakistaanse steden gevangen zaten in verband met vergrijpen begaan tijdens de recente troebelen, is op vrije voeten gesteld, zo heeft radio- Pakistan bekendgemaakt. SAIGON. In kringen die nauw ccntact onderhouden met de Zuid- vietnamese vice-pesident Nguyen Cao Ky is meegedeeld dat deze pre sident Nguyen van Thieu twee we ken de tijd geeft om de presidents verkiezingen van 3 oktober gf te ge lasten. Anders loopt Thieu het ge vaar dat hij met geweld wordt ge confronteerd, aldus deze kringen. DUBLIN. De extremistische „Pro visionals" van het ondergrondse Ier se Republikeinse leger (IRA) hebben een plan van vijf punten bekendge maakt dat een einde moet maken aan wat zij noemen „de doodstrijd van ons volk" in het onder Brits be stuur staande Noord-Ierland. BERLIJN. Oost-Berlijnse grens wachten hebben maandag in de vroege ochtenduren opnieuw een vluchtpoging naar het Westen ver ijdeld. Nadat zondag een ongeveer 20-jarige man door hen werd neer geschoten toen hij over de muur trachtte te vluchten, losten vopo's maandag zes schoten op een andere vluchteling. Blijkbaar ongedeerd gaf deze zich over waarna hij werd weg gevoerd. BRUSSEL. Aan het eind van deze maand zal het beeld van de Brus selse binnenstad ingrijpend gewij zigd woiden. Men begint dan in de Belgische hoofdstad met het werk aan de noord-zuid-as van de metro, een karwei dat begroot is op een dik ke 200 miljoen gulden. NEW DELHI. In Nagpoer, in Cen- traal-India zijn maandag drie men sen gedood toen de politie hel vuur opende op een menigte van 5.000 per sonen die haar aanviel met stenen, zo meldt de „Press Trust of India". KOOTWIJK, 6-9. In Kootwijk is de voor de aardappeloogst gevreesde coloradokever gesignaleerd. De alge mene inspectiedienst is gewaar schuwd oni zonodig maatregelen te nemen. Hoofdbestuur Ned. Middenstandspartij wil aftreden DEN HAAG. 6-9. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Middenstands- partij overweegt en bloc af te treden. Tijdens het afgelopen weekeinde besloten alle hoofdbestuursleden in principe af te treden, aangezien zij ^als gevolg van de ondermijnende activiteit van de initiatiefnemers tot de oprichting van de N.M.P. een goede uitoefening van hun functie niet langer mogelijk achten". ZWAAGWESTEINDE, 6-9. In de nacht van zondag op maandag is het bejaarde echtpaar P. Postweg aan de Tolweg te Zwaagwesteinde in hun woning door twee jongens overval len en ernstig mishandeld. De 86- jarige man werd met een fles of klomp tot bloedens toe geslagen, ter- wjjl ook zijn 84-jarige vrouw van bed werd gelicht en 't zwaar te ver duren kreeg. Door het lawaai, dat de overvallers tijdens het doorzoeken en overhoop halen van laden en kasten maakten, werden de buren van het echtpaar gewekt. Zij gingen op het lawaai af, waarop de jongens op de vlucht gin ger, Eén overbuur-, die een der jon gens had herkend, zette de achter volging in, kreeg hem in een cafe taria te pakken en bracht hem terug naar de woning van de familie Post- ma, waar zich intussen heel wat pu bliek had verzameld. De tegenstan ders legden de jongen, de 20-jarige F. van der W., het vuur na aan de schenen, totdat een kwartier later de Europese zitjes ROTTERDAM, 2-9. Eetkamer- stoelen, bureaustoelen kruk ken en alles waar je maar op kunt zitten zullen van 8 sep tember tot en met 9 oktober as. in het Bouwcentrum in Rotterdam te zien zijn. Het wordt een bonte verzameling van Europese zitjes, de expo santen zijn afkomstig uit ge heel Europa. Vijftig fabrikan ten zullen 386 stoelen aandra gen. Advertentie. Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die upast. jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f75,- 3-maandskaartp.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- NS-legitimatiebewij s óf pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Vraag de folder aan het loket. voordelig uit met NS FEUILLETON politie kwam opdagen. Van der W. bekende en werd ingesloten. In de loop van de nacht werd zijn mede dader, de 18-jarige A. van der V. uit Zwagerbosch aangehouden. Het bejaarde echtpaar, dat volko men overstuur was, werd door een plaatselijke arts behandeld. De won den van de man moesten worden ge hecht. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. In het Beatrixgebouw in Utrecht is de Najaarsbeurs van start gegaan. Gp deze beurs, die tot en met 10 september duurt, tonen meer dan 900 exposanten hun nieuw ste collecties gebruiksgoederen. DEN HAAG. In een open brief aan de Tweede Kamer hebben 235 artsen, psj'chologen en juristen kri tiek geleverd op de paragraaf over abortus in het regeerakkoord. Zij vinden dat de voorwaarden die de regering aan abortus provocatus wil stellen een ernstige beperking in houdt van de handelingsvrijheid van de vrouw die abortus wil en van de medicus. UTRECHT. In de week van Prinsjesdag zullen de grondraden, die in de universiteitssteden de plaatselijke studentenorganisaties vertegenwoordigen akties, demon straties en manifestaties organiseren om het huidige onderwijsbeleid aan de kaak te stellen. Hiertoe is beslo ten tijdens een gehouden vergade ring van het landelijk overlegor gaan grondraden. BERGEN OP ZOOM. In de bossen bij Bergen op Zoom is een openge broken brandkast gevonden afkom stig van een gepleegde inbraak in het kantoor van de cementfabriek Avan- ti te Rijkevorsel in België. Op een klein bedrag en enkele papieren na bleelc een bedrag van een kleine f 700 aan Belg. franken verdwenen te zijn. WINSCHOTEN. Een felle brand heeft het al enkele jaren leegstaan de grete hotel Dommering in het centrum van Winschoten op de hoek van de Langestraat en de Toren straat, totaal verwoest. De schade wordt op enkele tonnén geschat. COSTERBEEK. Ruim 25.000 men sen hebben deelgenomen aan de 25 ste Airbornelwandeltocht in en rond Gosterbeek. Deze traditioneel gewor den wandeltocht is bedoeld als her innering aan de septemberdag van '44 toen de eerste Airbornedivisie in de slag om Arnhem een heroïsche strijd moest voeren. SCHAARSBERGEN. Circa 1400 oud-leden van de 7 december-divi- sie. die in de jaren 1946 tot en met 1949 in Indonesië hebben gediend, hebben in Schaarsbergen de oprich ting van hun divisie herdacht, 25 jaar geleden. UTRECHT. De regionale bureaus van de stichting Bijstand Buiten landse studerenden in Amsterdam, Den Haag en Utrecht hebben vorig jaar bijstand verleend aan 950 bui tenlandse studerenden uit tachtig landen. De helft van hen was af komstig uit landen in Afrika, Azië en Midden- en Zuid-Amerika, van de overige kwamen de meeste uit Europese landen. DEN HAAG. Prins Bernhard heeft het voornemen op vrijdag 24 septem ber a.s. het nieuwe gebouw var) de N.V. Agam in Utrecht officieel te openen. LEIDERDORP. Bij de N.V. Duri- sol Nederland, Nederlandse fabriek isolatiebouwelementen te Leider dorp, is aan 25 werknemers ontslag aangezegd. Voor 10 van hen, onder wie enkele Turken, is inmiddels el ders werk gevonden. MIDDELSTUM. In het Groningse Middelstum is de boerderij van de landbouwer J. Pastoor aan de On- derdendamsterweg door brand gro tendeels verwoest. Het woongedeelte kon behouden blijven. De schade bedraagt ongeveer 150.000 gulden. De boerderij is ver^ zekerd. De brand was ontstaan door hooibroei. DEN HAAG. De 26-jarige Maas trichtenaar Pleun Marien B. wordt in de Perzische stad Meshed gevan gen gehouden wegens smokkel van twaalf en een half kilo hasjiesj. Hij zit daar sinds begin augustus, samen met vijf andere Nederlanders die al eerder voor hetzelfde feit waren ge pakt. DEN HAAG. In Heemstede is op gericht de stichting „Woord en Beeld' die de presentatie beoogt van chris telijke films. Uitsluitend speelfilms met een duidelijk evangelisch karak ter zullen in de pool van de stichting worden opgenomen. DEN HAAG, 6-9. De minister van Onderwijs en Wetenschappen, mr. C. van Veen, heeft het examen M.O. geschiedenis in twee delen gesplitst. De akte M.O. geschiedenis geeft op het ogenblik onderwijsbevoegdheid voor het vak geschiedenis en staats inrichting voor alle vormen van voortgezet onderwijs (bevoegdheid le graad). Het is wenselijk gebleken daar naast een onderwijsbevoegdheid 2e en 3e graad voor het vak geschiede nis en staatsinrichting te creëren. Hierdoor krijgen zij, die de M.O.- studie nog niet hebben voltooid of die niet de gehele studie willen vol gen, de mogelijkheid een onderwijs bevoegdheid te verwerven. Door de nieuwe regeling zal het voortaan mogelijk zijn het examen M.O. ge schiedenis in twee gedeelten af te leggen. Wie het eerste gedeelte van het examen met goed gevolg heeft afge legd krijgt een schriftelijke verkla ring uitgereikt. Op grond hiervan is hij bevoegd les te geven in de eer ste klas gymnasium of atheneum, de eerste drie leerjaren van Havo-scho len, op Mavo-scholen en op scholen voor lager en middelbaar beroeps onderwijs. Ze schudde haar hoofd. „Ik wil niet. Teun, het is niet eerlijk" Hij pakte haar gezicht met beide handen vast. „Houd je van me, Elsje? Houd je zoveel van me, dat je desnoods met me weg zou willen gaan? Ver weg hier vandaan?" Ze probeerde zich te verzetten, doch op een gegeven ogenblik begon ze weer te huilen. Ze drukte haar lippen op de zijne en begon hem hartstochtelijk te kussen. „Ik weet. dat het verschrikkelijk zal zijn voor Anneke, maar ik houd krankzinnig veel van je, ik kan niet meer buiten jeO. Teun. liefste, wat moet dat nu met ons worden?" Om half vijf betraden Anneke en haar vader dé woning. De kamer was geheel aan kant. maar Elsje rea geerde niet op de vrolijke uitroep van haar zusje: „Een verschil van dag en nacht. Nooit geweien, dat on ze kamer zo gezellig kas". Grevenberg echter zag het witte, strakke gezicht van zijn oudste doch ter. „Wat is er? Wat zie je er opeens slecht uit?" Elsje haalde haar schouders op. „Misschien een beetje oververmoeid" „Je moet het ook wat kalmer aan doen. Het hele huishouden en dan die poppen. Blijf morgen maar uit slapen. Ik zet wel thee". Ze glimlachte mat. „Goed. vader". Anneke kwam binnen en flapte er meteen uit. „Wat zie je bleek? Ben je niet lekker. Elsje". „Nee. Ts dat zo gek? Jij bent toch ook wel eens beroerd?" Grevenberg zei: „Je zit teveel in huis. kind. Ga er eens een middag uit". Elsje knikte. „Goed. Woensdag avond dan. Ga ik wel een poosje fietsen". „Waarom woensdagavond?" vroeg Anneke verbaasd. „Je kunt van avond wel gaan. En morgen de hele dag, als je wilt". „Woensdagavond is vroeg genoeg", hield Elsje hardnekkig vol. „En o ja.... Teun is geweest. Hij is hij is ook niet erg lekker. Hij komt vanavond niet. Misschien ging-ie vroeg naar bed". „Aba, wat vervelend. Is iedereen ziek geworden? Wat scheelt 'm?" „Jeetje. Anneke, dat vertelt hij mij niet!" „Wat kwam-ie doen?" „O, zo maar. Voor jou natuurlijk. Maar jij was er niet". „Het komt misschien door het on verwachte warme weer", dacht Gre venberg. „Dat komt vaker voor". „Ik voel me anders zo lekker als maar mogelijk is", zei Anneke. Maar die avond, ongeveer half ne gen, betrad Anneke Grevenberg on verwacht de huiskamer van Hof- meer .Dat hadden noch Grevenberg, noch Elsje haar uit het hoofd kun nen praten. „Als Teun niet lekker is. ga ik even naar 'm kijken. Mensen kinderen. ik ga de wereld niet uit! Misschien blijf ik er een half uurtje. En brengt een ander me desnoods weg. Er zal allicht wel iemand thuis zijn. nu Teun ziek is". Er was iemand thuis, namelijk El- mert. Tiemen vertoefde bij zijn meis je. Hofmeer en zijn vrouw waren met de wagen weg naar familie in de buurt. En Teun? Teun was toch ook legen half acht weggegaan? Dal zei hij dan ook tegen het meisje, dat wat verwonderd in de kamer stond te kijken. „Ik dacht vast. dat hij naar jou was", besloot Elmert. „Wat gek", vond Anneke. „Van- midda ggaf hij de boodschap, dat hij niet lekker was en misschien vroeg door JOKE DE VALK naar bed ging. Is-ie echt niet op bed?" Elmert raakte nu zelf aan T twij felen. „Bij mijn weten niet. Maar ik wil wel even gaan kijken. Neem toch een stoel. Anneke.... mij dunkt, je weet hier onderhand de weg wel". De jongen liep naar boven en keek in de kamer van zijn broer. Maar het bed was onbeslapen en het ver trek leeg. Mismoedig kwam hij weer beneden. „Nee hoor, op bed is hij in ieder geval niet. Hij ging om een uur of half acht de deur uit. als ik me goed herinner, maar ik geloof niet, dat hij wat zei". Anneke zat een beetje sip te kij ken. „Heb je niets aan hem gemerkt? Met eten?" Elmert dacht na. „Ja.... nu je het zegt.... helemaal in ordo leek hij inderdaad niet. Hij is nooit erg druk nantnfel. maar het viel me op. dat hij bijna niets zei. O ja, dat is waar ook.Je staat er niet helemaal bij stil, maar nu je zegt, dat hij niet lekker was.... vanmiddag.... nee, het was vanavond, na het broodeten Licn zei: Wat is er vandaag met Teun? Hij zegt zo weinig en kijkt de hele dag al zo stuursJa. dat zei ze. En vader antwoordde: Praat er maar niet over. Licn. Hij heeft iets. dat hij met zichzelf moet uitvech ten „Uitvechten?" herhaalde Anneke, niet begrijpend. „Vader bedoelde misschien: Hij zit over iets te piekeren, waar hij zelf uit moet zien te komen". „O juist. Kun je daar dan ziek van worden? Weet je dat van te voren?" Elmert glimlachte over haar na- ivetcit. „Als het een obsessie gaat worden wel". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 5