Genoteerd met stip: de'GoldenCheese'LP Beurtveren van en op Zierikzee in vroegere tijden Zierikzeese modehuizen toonden collecties voor de winter STREEKNIEUWS Tyfus in ziekenhuis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 september 1971 Nr. 20940 Typisch: lange coll-lruieu met hesjes Eén der getöonde modellen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 6-9. Maandagavond toonden medehuis Kohschulte in de Graa-n beurs en Modehuis Holty in de vernieuwde Concertzaal hun nieuwe colecties najaars- en winterkleding voor een groot aantal belangstellen den. Aan de show van Modehuis Kohschulte verleende de fa. Polder mans, hoeden en accesoires en de fa. Verton, schoenen hun medewerking terwfjl de show van modehuis Holty medewerking kreeg van modehuis Dreshen en eveneens de fa." Verton. De mode voor de komende winter wordt gekenmerkt door eenvoud en rust. Het carnevaleske van afgelo pen zomer is voorbij. Heel leuk voor de winter zijn de pulls, strakke lange truien met grote colls. Hiei'over heen kan men heel kleine hesjes dragen, liefst in de kleuren van de pull. De strakke pijpjestijd schijnt ook voor bij te zijn want pijpen in diverse af metingen van normaal wijd tot su- perwijd sieren de pantalons. De pan talon is in vele variaties te zien, de knickerbocker, de gaucho enz. Dui delijke trend is de combinatie pan talon, hesje/pull. in overeenstem mende kleuren. Heel mooi, was een pantalon van Rodier waarop een zij de blouse gedragen werd. Voor alle leeftijden deze winter mantelcos- tuums. De veelal battledresachtige jasjes en c'e doorknooprokken tot even ever de knie geven een duide lijk slankmakend effect. Russische invloed De Russische invloed in de mode is niet meer weg te denken en de mantels doen dit seizoen wel erg Russisch aan. Grote ceintuurs en Platina huwelijksfeest VALKENSWAAHD, 2-.9. In Valkenswaard heeft donderdag het echtpaar H. Lemmens-van Lieshout, res p. 90 en 88 jaar, ondei grote belangstelling zijn 70-jarig huwelijksfeest ge vierd. Tijdens de druk be zochte receptie bood loco-bur gemeester H. Vermeulen na mens het gemeentebestuur de feestelingen geschenken aan. De 90-jarige heer hemmens stichtte in Valkenswaard in 1919 Bioscoop Palace. Hel feest begon in de morgen met een plechtige heilige mis in de Mariaparochie. brede bootranden kennmerken do mantels. Het gobelin dessin doet het nog steeds goed evenals de deze win ter zo populairre tweed dessins. Voor de japonnen zijn horizontale streepdessins favoriet. Zeer de moei te waard zijn de pantalons-ensem bles in diverse stoffen en modellen waarbij vooral voor de dames met de grotere maten het iets langere jasje bijzonder geschikt is. De 'pre sentatie van de show in de Graan- teurs was in handen van mevrouw Gertenbach uit Utrecht; de muziek werd verzorgd door de heer M. Bruynes. Shew in de Concertzaal In de vernieuwde concertzaal toonde Medehuis Holty dc nieuwe wintercollectie. Van modehuis Dres hen waren bijzonder mooie bont mantels te zien en een fantastische collectie petten en hoeden. De hoe den hebben veelal een manne lijk model en de petten zijn voor zien van enorme kleppen. De schoenmode gaat twee kanten op. Allereerst zijn de sportieve schoe nen heel mannelijk. Dikke blukhak- ken van enkele centimeters hoogte ronde neuzen, vetersluitingen lot aan de enkel kenmerken deze schoen. De chigue schoen is elegan ter geworden. De hak is smaller, de neus fijner. Vooral Blok van Heyst heeft dit seizoen een heel bijzondere collectie waarbij de combinaties tas_ bij passende schoenen erg geslaagd zijn. Modehuis Holty showde winterkle ding voor de vrouw van alle leeftij den. Nog steeds niet uit het mode beeld weg te denken is het suède en het iets goedkopere suèdine. De man tels zijn veelal bijzonder mooi en slank af kledend van snit. De japon nen zijn eenvoudig waarbij veel aan dacht wordt geschonken aan de mouw. Aan het slot van deze ge slaagde show, waarbij de muziek verzorgd werd door de heer L. Siet- se uit Vlissingen en waarvan de pre sentatie in handen was van Corine van Hijfte, werd een fraaie collectie avondjaponnen getoond. SPORT DODELIJKE ONGELUKKEN TEGELEN. In het ziekenhuis in Tegelen is de 16-jarige H. Brands uit Horst overleden aan de verwondin gen die hij bij een verkeersongeluk opliep. HENGELO. In een ziekenhuis in Hengelo (O.) is de zevenjarige Re- nee Rosens uit Hengelo overleden aan brandwonden die hij had opge lopen, toen hij met enkele vriendjes verfbussen met behulp van benzine in brand wilde steken. Flitsen uit het buitenland CAIRO. Egypte heeft besloten dc crisis inzake het Midden-Oosten aan de komende algemene vergadering van de Verenigde Naties voor te leg gen. Het gezaghebbende blad AI Achram, dat dit meldt, schrijft, dat het besluit daartoe werd genomen, r.adat Israël alle pogingen tot het doen uitvoeren van de Veiligheids- raadsresolutie van november 1967 had verworpen. LA PAZ. Gp 20 tot 30 miljoen dollar wordt het bedrag geschat van de eerste economische hulp van de Verenigde Staten aan het nieuwe, x'echtsgoriënteerde bewind in Boli via. Advertentie Delta-Sport te gast W.-Brabantse kampioenschappen Scheepvaartberichten ZIERIKZEE, 7-9. Met een groepje atleten was Delta Sport afgelopen zendag te gast op de open Westbra bantse kampioenschappen. Deze werden georganiseerd door de atle tiekvereniging THOR te Rocsendaal. De beste prestatie leverde Thea Kaaysteker die eerste werd op de 80 m meisjes C (het nummer waarop ze vorige week Zeeuws kampioene werd) en daarvoor kreeg ze de kam pioensmedaille. Thea liet het niet hierbij, ze werd namlijk nog 2e bij kogelstoten met een stoot van 8,57 m. De derde medaille was voor Ad Fluyt, die zeer verrassend twee de werd bij het kogelstoten jongens- C met een afstand van 9,56 m. Zilver was er ook voor Joke Ge luk uit Ellemeet, die 2e werd bij 't ver-Springen (4,34 m). Marjan Kou- yzer werd een goede derde bij het hoogspringen meisjes-C met 1,35 m. De D-jongen Frank Steehouder uit Renesse en de C-jongen Ad Fluyt behaalden cp hun sprint nrs. (resp. 80 en 100 m) vlot de finales, maar vielen, in de finales zelf iets tegen. Frank werd 6e en Ad 4e. Ook op het ver-springen leunt Frank Steehouder tegen de top aan. Hij werd vierde met een beste sprong van 4,25 m. Tenslotte is de prestatie van de D-jongen Jos Ge luk uit Ellemeet ook vermeldens waardig. Jos werd 4e op de 1000 m in de goede tijd van 3.25.5. Als eni ge Zeeuw weerde hij zich goed in dit door een twintigtal Brabantse jongens bezet veld. ZIERIKZEE Wintercursussen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afd. Schouwen-Duive- land maakt woensdag 29 september a.s. een reisje als start van het win terseizoen. De reis wordt per bus ge maakt. In Heinenoord bezoekt men het streekmusueum waarna tussen de middag een eenvoudige lunch wordt,gebruikt. Daarna zal een kijk je worden genomen achter de scher men van het Hilton Hotel te Rotter- Ham. Het winterseizoen biedt aan de le den vele mogelijkheden wat betreft het volgen van cursussen. De cursus pottenbakken begint op maandag 27 september in „De Lichtboei" te Zie rikzee. Eveneens in „De Lichtboei" een cursus poppen maken, die voor lopig op donderdagavond is gepland. In voorbereiding is een cursus „Ge schiedenis van de streek", die wordt georganiseerd door de vereniging „Stad en Lande". Op 28 januari 1972 zal de heer J. M. Luykenaar te Zierikzee een toe lichting geven op de uitvoering van het concert te Zierikzee door het Amsterdams Philharmonisch orkest. Tevens vindt de jaarlijkse provin ciale wedstrijd plaats waaraan in de rubrieken „Doe eens wat met schel pen' en „maak eens een knipsel" kan worden meegedaan. SCHARENDIJKE Discussieavond Chr. Nat. School Door de oudercommissie van de Christelijke Nationale School te Scharendijke werd vorige week een discussieavond belegd. Bij afwezig heid van het onderwijzend personeel en het bestuur werden door de ou ders verschillende vragen gesteld. De vragen betroffen de school in het al gemeen, het onderwijzend personeel, en de aktiviteiten van de oudercom missie. Een belangrijke vraag van de kant' van de commissie was, of de ouders het eens waren met het fi nanciële beleid. Hierbij kwam de aanschaf van diverse materialen ten behoeve van de leerlingen naar vo ren, zoals een poppekast, een t.v.- atenne, diamateriaal enz. Uiteinde lijk konden de ouders zich achter het beleid van de commissie scharen. Na de pauze werden specifieke vragen betreffende het onderwijs door twee leerkrachten beantwoord. Aan het eind van de avond gaven de aanwe zigen de wens te kennen deze avond te herhalen. De oudercommissie kan terugzien op een geslaagde discussieavond. Ge hoopt wordt dat een volgende avond door meer ouders zal worden bezocht Opbrengst collecte De collecte ten bate van het Ko ningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding welke in Ellemeet en Scharendijke en omgeving gehou den is, heeft het mooie bedrag van f 880,10 opgebrapht. Bijeenkomst bejaardensociëteiten Dinsdagmiddag 21 september a.s. zal het seizoen worden begonnen met een gezamenlijke bijeenkomst van de bejaardensociëteiten uit Scharendij ke en Ellemeet in het Herv. Vereni gingsgebouw te Scharendijke. NOORDGOUWE Opbrengst collecte De collecte ten bate van de kan kerbestrijding welke te Noordgouwe werd gehouden heeft hier het mooie bedrag bijeengebracht van f 536,17. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bu uw Nutsspaarbank Jeugdpreiuiesparen 10 premie NOORDWELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. Vaart gebonden aan reglementen ai ZIERIKZEE - September. I)c ge zellige drukte van de Zierikzeese beurtveren in vroeger tijden, is voor goed verdwenen. Schouwcn-Duivc- land kent geen isolement meer en het vervoer per as kwam in dc plaats van deze beurtvaart. Juist daarom is het interessant het licht nog eens te laten vallen, op dc tijd. dat Zierikzee allee» per schip was te bereiken. Van Zierikzee uit werd eenmaal op vele plaatsen in „Holland" en Zee land „beurt" gevaren. Het regelen der beurtveren en het aanstellen van beurtschippers (men leest er de be langrijkheid uit af) een zaak van dc regeringen der belanghebbende ste den. Dit gaf vaak aanleiding tot ge schillen. want werd in de ene stad een beurtschipper aangesteld, was het lang niet altijd zeker dat de be noemde in een andere stad werd ge accepteerd of erkend. Al vroeg wer den de beurtveren gereglementeerd en werden de vrachtprijzen van per sonen en goederen geregeld, terwijl een bepaling werd gemaakt dat bij afstand of overlijden der schippers, de opvolgers de vaartuigen tegen taxatieprijs moesten overnemen, „mits op de klop en door het St. Annagiido goed bevondend worden de". M.a.w. dc schepen moesten zee waardig zijn. Meestal moesten de beurtlieden ook borgtocht stellen, daar vaak kostbare zaken aan hun werden toevertrouwd. „In het ambtgeld" In dc 18c eeuw werd het gebrui kelijk de schippers „in het ambtgeld te stellen", d.w.z. dat bij aanstelling een zekere som van hen voor de stadskas werd geëist. Zierikzee - als gezegd - was per beurtveer met vele steden verbon den, o.a. met Amsterdam. Reeds in 1663 is sprake van drie beurtschip pers: in 1667 werden dc dagen vast gesteld, waarop ieder der beurtman nen zou varen. In 1678 werd hun borgtocht op f 1200.bepaald en in 1718 werd een vrachtlijst vastgesteld. In 1709 benoemde Amsterdam twee beurtlieden, die van daar op Zierik zee voeren. Sedert 1733 moest elk nieuw aangestelde f 400,—- als ambt geld betalen. Van de velen die op Amsterdam hebben gevaren moet genoemd Adrfaan van der Hucht, die in 1735 werd aangesteld en die tege lijk Gouda. Haarlem en Zaandam aandeed. Verder nog Pietcr van Een- naam, die in 1768 ontslag verzocht. Een nog aanwezige gevelsteen, af komstig uit de Godskamers herin nert nog aan hem. Acmaea, 4-9 vertr. Lulea naar Go thenburg Atys, 4-9 20 m N. Wewak Diloma, 4-9 4 m Z.W. Mosselbai Jengd verschoont Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 7-9. In Ber gen op Zoom zal de jeugd worden ingeschakeld om bevuiling van de straten tegen te gaan. Dit initiatief is genomen door een aantal dames on der aanvoering van mevr. A. Vlug- Ruiter. Woensdagmiddag zullen bri- gadiertjes (kinderen vanaf zeven jaar) op het Bergen op Zoomse stad huis worden geïnstalleerd. Zij krij gen een rode embleemband, waarop „Stadsbrigade Bergen op Zoom" staat, die gedragen wordt als de kin deren dienst doen. Nieuwe piratenzender voor Belgische kust? BRUSSEL, 7-9. De kustvaarder „Horizon", die eind vorige week door 1 het Nederlandse bedrijf Leendert- Polman in Hansweert voor ongeveer 13.000 gulden werd verkocht aan de Belgische reder Caron in Boom, wordt wellicht de nieuwe piraten zender voor de Belgische kust. De „Horizon" (of hoe het schip in de toe komst ook mag heten) moet de op volger worden van de „Uilenspiegel" die in december 1962 bij Breskens aan de grond liep en waarvan enige tijd geleden de resten zijn verwij derd. SYDNEY, 7-9. Drie personeelsle den van een van de grootste zieken huizen in Sydney zijn in de afgelo pen twee weken door tyfus besmet. Zij werkten op de bacteriologische afdeling van het Prins Henry-zieken- huis. Het drietal wordt in quarantaine gehouden. Hun toestand is niet ern stig. Het ziekenhuis is bezig uit te zoe ken hoe de besmetting is ontstaan. Nieuwe Waterweg was geblokkeerd ROZENBURG, 7-9. Als gevolg van een defect aan het stuurmechanisme liep maandagavond de Algerijnse tanker „Hassi Meddaoud" (32.000 ton) op de Nieuwe Waterweg bij Rozen burg uit het roer. Het schip boorde zich in de wal, waardoor het scheep vaartverkeer werd gestremd. Latei- op de avond gelukte het tien sleep boten de tanker weer vlot te trek ken. De blokkade van de Nieuwe Waterweg voor grote schepen was daarmee weer opgeheven. Meteen hoog binnengekomen en nog steeds stijgend in de top tien: de Lekkere Plak kaas uit 't vuistje. Een soepel swingend hapje, deze gouden ouwe die al langer meegaat dan de Beatles. En zoals u weet: van zichzélf al een Gouden Plaatje! Doornappel (in Zierikzeese tuin) is niet zo zeldzaam (Van een medewerker) ZIERIKZEE, 6-9. In één der vo rige week verschenen nummers, la zen we tot onze verwondering, dat in een Zierikzeese tuin een zeldzame plant is ontloken, waarvan de her komst raadselachtig was. Het ging cm een „Doornappel", wel te ver staan geen kruisbes, maar een echte wilde doornappel met grote groene vruchten, rijkelijk voorzien van gro te stekels. Be Latijnse naam is: Da tura Stramonium. Ze komt o.m. voor op mesthopen, waarmee overigens niet gezegd, dat de betreffende Zie rikzeese tuin een mesthoop zou ziju. De plant is afkomstig uit Zuid- Rusland doch komt al eeuwen lang in Europa en ook in Nederland voor. Langs wegén en op bouwland treft men ze soms ook aan en niet te ver geten op plaatsen waar afval wordt Bijzonder onderwijs PERTH, 6-9. - De 6-jarige Peter Slenderbroek, het zoontje van een uit Nederland afkomstige werktuig kundige, heeft een hele school plus hoofdonderivijzer voor zich alleen. Hoofdonderwijzer H. Lamont is erg blij met de kleine Peter, want voor zijn komst had hij een school met geen enkele leerling. De school werd gebouwd te Carcoola, een nieuwe voorstad van Perth, die gebouwd wordt voor het aluminium bedrijf Alcoa bij het Pinjarra Alumina com plex. Het Engels van de kleine Peter is nog niet bijster goed, maar als enige leerling in het straks wel drukker bevolkte moderne schoolcomplex kan daar alle aandacht aan worden be steed. Kardinaal vermist LOURDES, 6-9. Kardinaal Martin, oud aartsbisschop van Rouaan, wordt vermist in de bergen bij Lourdes. De 80-jarige kardinaal woont al enkele jaren in Lourdes en staat bekend als een uitstekend bergbeklimmer. Toen hij zondagavond niet terug keerde van een bergtocht, begon een groot aantal politiemannen, met as sistentie van een hefschroefvljegtuig, een opsporingsactie. Lopende kleuter door auto gegrepen BERGEN, 6-9, In het Limburgse Bergen is maandagavond om onge veer half acht de twee-en-een-half jarige Peter Maas, die nabij zijn ouderlijke woning met zijn stepje plotseling de rijbaan overstak, gegre pen door een personenauto. Het jon getje werd hierbij zo ernstig gewond dat het bij aankomst in het Radboud- ziekenhuis in Nijmegen reeds bleek te zijn overleden. gestort en het is nog helemaal niet zo lang geleden dat de doornappel als onkruid in de suikerbieten groei de. Tevens werden er een tiental ja ren geleden planten gevonden in de Domeinduinen en in de omgeving van het landgoed „Gadra" te Haam stede. Wie in het Duinweegje zijn of haar ogen goed de kost geeft ziet daar momenteel twee planten staan die overigens elk jaar aldaar worden geteeld en goed verzorgd. Zeldzaam is de Doornappel dus niet. De plant is zeer giftig! Op sommi ge plaatsen (ook nog wel in Neder land) maar vooral in Hongarije wordt de plant gekweekt om de bla deren - Folia Stramonü -, die als be langrijke alkaloïden bevatten: atro pine, hyoscyamine en scopolamine. De bladeren hebben een onaangena me bedwelmende geur en wie een half uurtje onder de plant gaat lig gen, gaat onherroepelijk van zijn stokje. Gedroogd en tot poeder ver werkt vormen de bladeren een mid del tegen asthma. Typisch bij deze plant is het pas 's avonds opengaan van de fraaie, grote, trompetachtige witte of soms lichtpaarse bloemen. Hoe het zaadje in het Zierikzeese tuintje verzeild geraakt is, kan slechts gegist worden. Misschien door een vogeltje dat van te voren van de zaadjes had gesnoept of mee gebracht aan een voetzool. Deze raadsels van de natuur maken het juist zo boeiend. FINANCIEEL NIEUWS Sterke ontwikkeling bij Landbouwkredietbanken AMSTERDAM. 7-9. De Coöpera- tieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht en de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven delen mede, dat in de eerste helft van 1971 de bij de beide centrales te Utrecht en te Eihdhoven aangesloten land bouwkredietbanken een sterke groei hebben gekend. Het gezamenlijke balanstotaal, in clusief de centrale instellingen, steeg tot f 21,7 miljard. Ten opzichte van eind 1970 is dat een toeneming met 7,3 procent, te vergelijken met 6,6 procent in het eerste halfjaar 1970. Deze toegenomen groei is vooral het gevolg van de zeer sterke aan was van spaargelden in deze periode. Deze namen toe met f 754 (396) mil joen tot ruim f 15,3 miljard. WEST-BERLIJN. Een bezienswaar digheid en een superlatief meer heeft West-Berlijn te bieden: de „Avus"- vercleler aan de voet van de „Funk- turm" (zie foto), het meestbereden Duitse autobaantrajecl. 76.000 voer tuigen verkeren hier rond om de klok, gedurende topperioden 4.800 per uur. Om de „Avus" kruisingvrij met de stadsautobaan te verbinden, moesten 13 bruggen, twee tunnels, drie kilometer rijbaan en 900 meter steunwand enworden gebouwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3