veRkiezinqspeRikelen van eeuw qeLeöen te BRuinisse SNffiM Gratis reizen msKm 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart Gewapende overval: Buit 30.000 gulden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 september 1971 Nr. 20398 (van een medewerker) SLOT BRUINISSE. - Op 14 november zijn door B. en W. nog nader inge zonden schriftelijke verklaringen van L. Mulder en J. Voorbeytel, die als echter betrekking hebbend op de verkiezing van juni hier onvermeld blijven, aldus de rapporteur. Gedeputeerde Staten van Zeeland adviseren tot handhaving van hun uitspraak, repliceren, dat zij van mening zijn, dat dwang is uitgeoe fend en eindigen dan, „dat het in het belang der moraliteit van de ver kiezing is, dat de adressant niet worde toegelaten en er gelegenheid ontsta, dat de kiezers zich opnieuw verklaren." Als advocaat voor Jan van den Berg Mz., treedt op Mr. D. van Eek, advocaat te 's-Gravenhage, die eerst op juridische gronden gaat uiteen rafelen, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland met hun verklaring, dat het besluit om Jan van den Berg toe te laten moest worden vernie tigd, drie dagen te laat waren. Ver der kraakt hij vakkundig alle bewe ringen van wethouder Elenbaas c.q. de uitspraak van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, dat niet met zeker heid kan worden aangetoond, dat de stemming de werkelijke uitdrukking van den wil der kiezers was. Dan mijne heren, aldus voegt hij de leden van de Raad van State toe, vernie tig men alle verkiezingen, wat voor die zekerheid kan nooit een bewijs worden geleverd. Uitvoerig staat hij stil, bij de beschuldiging ,die Van der Bijl aan het adres van Van den Berg heeft geuit, met de woorden Advertentie Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die upast. jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f75.- 3-maandskaart p.p. f 20.- voor echtpaar f30.- NS-Iegitimatiefcewijs o'f pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Vraag de folder aan het loket. voordelig uit met NS Vroege start verwacht suikerbietenoogst 1971 DEN HAAG, 1-9. Als de groei en ontwikkeling van de suikerbieten zich blijven handhaven zoals op het ogenblik, dan zal de oogst 1971 alle rccoids breken, zelfs die van 1968, en zal de campangc zeer vroeg van start gaan. Volgens het maandblad Suiker Unie geven de resultaten van de meitelling van het Centraal Bureau voor de statistiek een oppervlakte suikerbieten te zien van 102.228 ha, of 2,2 procent minder dan in 1970. De gemiddelde wortelopbrengst zal naar verwacht dit jaar aanmerkelijk hoger zijn dan vorig jaar, zodat een verminderde uitzaai van 2.65 ha niet van invloed zal zijn op de duur van de campagne. De Ring van Kerkwerve was vroe ger getooid met een dicht geboomte en vertoont wel een groot verschil met tegenwoordig. die Van den Berg zou hebben ge zegd. Het zal je in je ogen druipen, als je mij niet stemt. Iman Padmos die erbij zou moeten zijn geweest, toen dat gezegd zou zijn, heeft dat niet gehoord (aldus heeft deze ver klaard). Over Pieter Me er mans zegt hij dat dus een vrij dure klant was, die zou tien gulden hebben gehad en ande ren maar een gulden of 1' 1,40. Maar het feit moest toch waar zijn, want Meermans moest door anderen naai de stembus worden gedragen. In waarheid, dat maakt indruk, maar ik herinner mij toch ook een verkie zing waarbij een kiezer, die tenge volge van rheumatiek het gebruik zijner armen tijdelijk mist, met de meest schuldeloze bedoeling, het briefje met de mond aanvatte, daar mede aldus naar de stembus wandel de en het er liet vallen. Dat neemt echter niet weg„ dat deze koffiehuis praatjes van groot gewicht worden geacht, vandaar dat de aanklager Elenbaas aan de Commissie verhaalt, dat hij gehoord heeft van wethou der Muller, die het gehoord heeft van Marinus Krijger, die het weer heeft gehoord van zijn vader, die het weer gehoord zegt te hebben van Rogier Meerman die het moet ge hoord hebben van zijn vader, dat deze voor zijn stemmen f 10,- moet hebben ontvangen. Maar Rogier Meermans voor de commissie geroe pen slaat al die praatjes eenvoudig de bodem in, door de stellige verkla ring, dat hij nooit iets heeft gezegd en dat voor zover hij weet, zijn va der voor het uitbrengen van zijn stem nooit geld heeft ontvangen. Over Jan Schilperoort zegt de advo caat, dat deze toch geen vrije over tocht, nodig heeft, als hij naar Rot terdam wil zal hij wel met zijn eigen beurtschip gaan. Een fervente schei ding maakt de advocaat, tussen wat bij de eerste verkiezing in Juli moet zijn gebeurd en de verkiezing van 23 september. Want over de verkie zing van juli schijnt ook al een klacht te hebben gelopen. Van den Berg, is door de rechtbank te Zie- rikzee daarvan vrijgesproken. Ten slotte krijgen de Gedeputeerde Sta len nog een veeg uit de pan van mr. Van Eek, want hij voorspelt, dat ie dere verliezer het voorbeeld van Ged. Staten van Zeeland, zal aan grijpen om de geldigheid van een verloren verkiezing, discutabel te gaan stellen. Van J. van den Berg zegt hij dat hij heeft gehandeld als een fatsoenlijk man, die eerbied heeft getoond voor de rechten en de vrije uitoefening daarvan van zijn medeburgers. Op 10 februari 1872, doet Willem III uitspraak in een stuk, dat begint met de bekende formule „Wij Wil lem III. bij de Gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje Nassau, Groot Hertog van Luxem burg, enz. enz., waarin nog eens alle argumenten naar voren komen, maar waaruit blijkt, dat het betoog van mr. Van Eek een willig oor heeft gevonden bij de leden van de Raad van Staten, want Willem III eindigt: „Dat alzo als niet genoegzaam is be wezen moet worden aangemerkt dat er omkoping zou hebben plaatsgehad of werkelijk zodanige feitelijke of zedelijke dwang zou zijn uitgeoefend op den uitslag der verkiezing en de ze op dien grond zou behoren te worden nietig verklaard, gezien art. 36 en 37 van de Wet van 29 juni 1851, (Staatsblad no. 85) hebben goedgevonden en verstaan Met ver nietiging van het besluit van Ge deputeerd Staten van Zeeland van 14 november 1871, no. 56 te bevelen, dat J. van den Berg Mz. als lid van den Gemeenteraad van Bruinisse alsnog behoort te worden toegelaten. 1-Iet stuk is ondertekend door minis ter Thorbecke, want Koning Willem III, die zelf ook getekend heeft ein digt: „Onze Minister van Binnen landse Zaken is belast met de uit voering van dit besluit, waarvan af schrift zal worden gezonden aan de Raad van State (afdeling voor de ge schillen van Bestuur). De heer .1. van den Berg Mz. kon dus zijn zetel in de Raad der Ge meente gaan bezetten, al zal de ver standhouding tussen Wethouder Elenbaas en hem wel niet van bij zonder pjettige aard zijn geweest. Maar hü had er toch 18 jaar plezier van, want hij was raadslid tot 1890, toen hij werd „gewipt", door zijn ei gen partijgenoten. Op zijn zetel kwam toen de heer Jan van Vessem, (voor de A.R.-partij) de vader van de later onder algemeen bekende heer F. D. van Vessem, jaren lang raadslid en wethouder voor de Li berale Partij. Bat de verkiezingsperikeleu een eeuw geleden, iu de dorpsgemeen schap veel stof tot praten hebben gegeven en de komst van de hoge heren uit Middelburg de nodige be roering zal hebben gewekt, zal on getwijfeld waar zijn. S. A. J. Bezwaren legen verhoging pachtprijzen MIDDELBURG. 1-9. Dc verho- ging van de pachtprijzen in de land bouw, welke op 29 oktober ingaat, is volgens de Bond van landpachtcrs en hypolheekboeren een onaan vaardbare zaak. De Bond verwijt het ministerie van landbouw, dat het een slecht beleid heeft gevoerd in het grond- en pachtbeleid. Aldus heeft woensdag de heer G. J. de Boer, voorzitter van de Bond, te Middelburg gezegd op een pers conferentie, ter inleiding van een aktie welke in Zeeland gevoerd wordt om de werkzaamheden van de Bond bekendheid te geven. NIJMEGEN, 2-9. De directeur van de levensmiddelengroothandel Enka- be in Nijmegen is woesdagavond laat bij een gewapende overval op straat beroofd van zijn tas met de dagopbrengst van het bedrijf, onge veer dertigduizend gulden. Politie betrapt twee slapende inbrekers BEN HAAG, 2-9. De Haagse po litie heeft in de nacht van woens dag cp donderdag in een gebouw van een groothandel twee inbrekers wakker gemaakt, die een buit ter waarde van f 10.000 klaar hadden gezet voer afvoer Op een tip van omwonenden reden twee auto's vande politie naar een groothandel Hagex aan de 's-Gra- vezandelaan in Den Haag. Spoedig bleek dat een bovenlicht was ver broken. In het gebouw troffen zij twee Hagenaars aan: de 21-jarige havenarbeider J. C. S. en de 21-ja rige A. G. H. M. L„ zonder beroep, die rustig lagen te slapen. 99 hor loges en tien sloffen sigaretten had den zij klaar staan om mee te ne men. Waarom de mannen lagen te slapen is niet meegedeeld. Wel zei de politie dat de drankvoorraad bij de groothandel niet aangesproken was. Een nieuw type semafoon DEN HAAG, 2-9. De P.T.T. heeft dezer dagen een nieuw type sema foon (de zogenoemde Minor) in dienst gesteld. In de komende maanden zullen de 800 gegadigden, die de af gelopen tijd een apparaat hebben aangevraagd, van deze nieuwe sema foon worden voorzien. De semafoon Minor is een sterk verkleinde verste van het type Esc (Escort), waarmee de P.T.T. op 24 september 1964 de semafoondienst begon. De omvang van de nieuwe sema foon is lot een tiende van die van de Escort teruggebracht, het gewicht tot een zesde en de antennelengte tot een derde .De Minor weegt 750 gram en heeft ongeveer de afmetin gen van een pocketboek In tegenstelling tot de Escort is de Minor semafoon uitgerust met een accu inplaats van tien batterijen. Wat biedt de BEELDBUIS ZONDAG 5 SEPTEMBER. NED. I. Vanmiddag de wereld kampioenschappen wielrennen op de beeldbuis waar Jean Nelisse en Theo Reitsma voor het commentaar zijn heengetrokken. Deze wedstrijd wordt afgewisseld met Verkeersinformatie, de Verrekijker, een avontuur in Re- genboogland en een samenvatting van hel koninklijk bezoek aan Indo nesië. Tot slot van de middag een kerkdienst uit de Ned. Hervormde kerk te Westzaan. Het avondpro gramma begint zoals geivoonlijk met een avontuur van Pip en Zip, dat wordt gevolgd door Woord voor Woord. Om half acht neemt de Vara de dienst over mei een show rond Lucy Ball die als tegenspeler deze avond heeft Sammy Davis jr. Voor dat het tweede journaal begint een interview met pater F. v. d. Velde, de man die de serie over de Eskimo's presenteerde. Na het journaal het te levisiestuk: Het is onder een dak, van Johan Fabricius. Het verhaal gaat over een oude boer loiens vrouw is overleden. De kinderen komen dan bijeen om te beslissen wat er met vader moet gebeuren. Ze hebben al lemaal hun eigen belang meer op het oog dan dat van de oude man. De enige die het voor hem opneemt is een aangetrouwde dochter die hij nog nooit een woord waardig heeft gekeurd. De avond wordt besloten met Wij en de wereld. Het is de eer ste aflevering uit een serie waarin voorlichting op een cabareteske sfeer naar voren wordt gebracht. Het the ma voor vandaag is Wijen de school. Sextant sluit de zondagavond af. NED. 11. In de middaguren beel den van het CHIO te Rotterdam dat wat in de verdrukking schijnt te ko men door de wielerkampioenschap pen op het andere net. Verder in het avondprogramma Pip en Zip. Floris, en een aflevering van Studio Sport. Hierna Op lokatie. De uitzending komt ditmaal uit Hellendoorn. Sonja Barend heeft de presentatie in han den. Na het tweede deel van Studio Sport de rubriek De onvergetelijken, waarin de schijnwerper zich richt op de in Friesland geboren schrijver Theun de Vries, die ook als politicus van zich liet horen. Hij heeft een niet onbelangrijke rol in de commu nistische partij gespeeld. ZONDAG 5 SEPTEMBER. NED. I: 14.00 Journaal; 14.02 Wiel- Verkeersinformatie; 14.35 De Verre kijker; 14.45 Wielrennen; 14.55 Avon tuur in Regenboogland15.20 Wiel rennen; 15.30 Staatsbezoek aan In donesië; 16.15 Wielrennen; 16.55 Toto uitslagen; 17.00 Kerkdienst; 18.55 Pip en Zip; 19.00 Woord voor Woord; 19.05 Zingend geloven; 19.30 Hier is Lucy; 19.55 .Ihteview meat jater F. v. d. Velde; 20.00 Journaal; 20.35 On der een dak; 22.05 Wij en de we reld; 23.00 Sextant; 23.20 Journaal. NED. 11: 17.00 Chio Rotterdam; 18.55 Pip en Zip; 19.00 Journaal; 19.15 Floris; 19.45 Studio Sport; 20.35 Op lokatie in Hellendoorn; 21.35 Studio Sport; 22.00 De onvergetelij ken; 22.50 Journaal. MAANDAG 6 SEPTEMBER. NED. I. Na Pip en het journaal een nieuw avontuur van de Flaxton Boys. In de haven van Huil arriveert de boot. Zal J. F. daarop zittenDe jongens hebben eerst nog wel wat ouders aan hun hoofd want David bevindt zich nog steeds in handen van Sir Tarquin. Het tweede deel van het voorprogramma is getiteld De Brandstichter. In dit ware ver haal probeert Harry Spohr de stich ter van verschillende bosbranden op te sporen. Hij volgt een verdachte wagen en dan maar zien wat er uit komt. Na het tweede journaal voor de vijfde maal een sterk verhaal over FEUILLETON Zondag 5 september, 20.35 uur: Onder één dak. Jan Lemaire speelt de rol van de vader. de gentleman boef Arsène Lupin. Een politieman en een detektive zijn op zoek naar een man die een vette buit heeft binnengehaald bij een diefstal. Ze weken niet best samen, want de politieman denkt dat zijn collega Lupin is. Zou het zo zijn? In ieder geval vinden ze samen de da der. Hierna van de Franse televisie een reportage van de Slag om Mos kou Het verhaal is overbekend. De Duitsers stonden voor Moskou en het leek erop dat het Russische leger in een zoit storten. In december 1941 sloeg Stalin voor de zoveelste maal, geholpen door de Russische winter, terug. Moskou heeft nadien geen ge vaar meer gelopen. Met Hier en Nu wordt de avond afgesloten. NED. 11. Na Pip en het journaal iu het Kort Kunstsignalering en Coro- nationslteet tot het journaal van acht uur. Na het journaal Met de muziek mee. Er wordt druk accorde on gespeeld om de Gouden Accor deon 1971 en verdere gasten zijn Bob Scholte, Henny May, en Marco Bak ker. Als klap op de vuurpijl de Duitse operettezanger Rudolf Schock. Hierna een nieuwe serie van Russi sche makelij die uit vier delen be staat. Het is de Sombere rivier, naar de roman van W. L. Sijskow. Het verhaal gaat over een koopmans familie in het Rusland van voor de revolutie. Als de oude heer op ster ven ligt laat hij zijn zoon komen en vertelt hem dat hij niet altijd op een eerlijke manier aan zijn rijkdom is gekomen. Om zijn ziel rust te geven vraagt hij de zoon een kapel van het kapitaal te laten bouwen. Als de va der eenmaal is overleden gaat de zoon zijn eigen weg met het kapitaal. De avond wordt besloten met het laatste journaal. MAANDAG 6 SEPTEMBER. NED. I: 18.45 Pip en Zip; 18.55 Journaal; 19.05 The Flaxton Boys; 19.30 De brandstichter; 20.00 Journaal 20.20 Arsène Lupin; 21.15 De slag om Moskou; 22.40 Hier en Nu; 23.05 Ander nieuios; 23.15 Journaal. Hij keek rond. „Zal ik stofzuigen?" „Nee. Eerst moetent al die lapjes opgeraapt worden. En wat er nog meer ligt". Ze wees naar de grond. „Die knoopjes bijvoorbeeld". Elsje nam een lege doos van de tafel en reikte hem die aan. „Daar kun je alles in doen. Zoeken wij het wel uit" Hij knikte. „Oké, uw dienstwilli ge dienaar. Als ik in de weg kruip, geef je maar een schop". „Ik pas wel op". ..Waarom?" „Ik heb geleerd, dal honden ook wel eens kunnen bijten". Hij keek haar enkele sekonden on derzoekend aan. „Ja", antwoordde hij knikkend. „Zo te zien ben je nog best de moeite waard om in te bij ten". „Houd op. flirt, of ik bonsjoer je de deur uit". Teun zette de doos neer en hief in kwasi-wanhoop zijn armen om hoog. „O, wat zijn vrouwen toch re bels. Kunnen nooit de waarheid ho- rfen. al klinkt die nog zo vriende lijk". „Teun, ga aan je werk en houd je mond. Ik kom nooit klaar voor ze thuis zijn". Hij bukte zich. „Ik help je toch?" „Wat zal 't nu gauw in orde zijn", antwoordde ze, terwijl ze voorzichtig een aantal aangeklede poppen één voor één in dozen deed. „Geeft 't nog wat?" „Wat? Wat bedoel je?" „Mijn hulp". „Straks. Een kop thee met een koekje". „En overuren?" „Maken we niet op zaterdag. Hoe wel.... sinds hier een vervelend jongetje over de vloer placht te ko men. zullen we ze wel eens moeten maken. Die overuren". „Ik wil jullie 's avonds best komen helpen, dat weet je". „Het is vrouwenwerk". „En je vader dan?" „Dat is heel iets anders. Die knipt alles pas". Hij kroop over de grond, kleine stukjes stof in de doos deponerend. „Waarom gooien jullie dit allemaal op de grond? Extra onnodig werk". „Zeg dat maar eens tegen vader en Anneke. Die zijn de zondaars. Ik zit altijd hier te werken en kijk eens onder mijn tafel?" Hij kwam half overeind en keek in de aangegeven richting. „Jij naait alles, hè?" „Ja. Anneke werkt het af. Knoop jes en strikjes. Ze is heel precies". „Jij dan niet?" „Jawel, maar op een andere ma nier." „Welke manier Hij keek haar ondeugend aan. „Schiet op. Ik voer door jou geen steek uit." „Ja, baas." Hij bukte zich opnieuw Gedurende enige tijd raapte hij de stukjes stof op enschoof steeds dich ter naar haar toe. Hij zag haar ge- nvlonde benen en een paar stevige kuiten. Op een gegeven ogenblik kon hij de lust niet bedwingen en kneep haar in een enkel. Elsje gaf een gilletje, wankelde, terwijl ze een doos met poppen liet vallen. Teun ving haar lachend op in zijn sterke armen. Gedurende enke le ogenblikken hield hij haar zo vast cn keek in het verschrikte gezicht van het meisje. Plotseling ontdekte hij iets in haar. dat hij tot nog toe niet gezien had. Dit is een vrouw, die intens kan liefhebben, wist hij op hetzelfde ogenblik. Langzaam trok hij haar dichter naar zich toe en voor hij wist, wat hij deed, druk te hij zijn lippen op de hare, hard cn dwingend. Hij zag, dat zij haar ogen sloot. Nogmaals kuste hij haar. nu zachter. Er kwam beweging in haar. NED. II: 18.45 Pip en Zip: 18.55 Journaal; 19.05 Kunstsignalering; 19.30 Coronation street; 20.00 Jour naal; 20.20 Met de muziek mee; 21.12 De sombere rivier; 22.25 Journaal. Advertentie KOUWENBERG voor UW gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierik zee Werkplaats: Meelstraat 46. ZUNDERT. In een ziekenhuis in Breda is de 18-jarige Joegoslavische gastarbeidsler Z. Jasarevic overleden na een verkeersongeluk in Zundert. Bij het oversteken van de drukke Wernhoutseweg zag zij een van links komende autobus niet en werd aan gereden. door JOKE DE VALK Met een ruk sloeg ze haar slanke armen om zijn hals en drukte hem steviger naar zich toe. De vierde kus die hij haar gaf, beantwoordde ze met zo'n vuur, dat Teun ervan schrok. Hoe lang ze zo op de grond hadden gelegen, wist hij niet. Het kon een minuut geweest zijn, maar ook vijf minuten. Het was Elsje, die zich probeerde los te rukken. Ze zei met een gesmoorde stem: „Pas op.ze kunnen ons zien door het raam." Hij hield haar stevig vast. „De ta fel is er tussen. En je naaimachine. Achter komen er geen mensen." „Vader en Anneke kunnen thuis komen, Teun," weerlegde zo zacht. „Toe, laat me nu los. Het is al org genoeg Er kwam geen beweging in zijn armen. „Wat is erg, liefje Dat we elkaar gekust hebben „Natuurlijk. Dat snap je toch wel 7 Jij en Anneke en nu dit. Hij boog zijn gezicht dicht naar het hare. „Elsje, mijn schat.... An neke is een lief kind.... maar op dit eigenste ogenblik weet ik, dat ik van jou houd. zoals ik nooit van ie mand heb gehouden. Laten we el kaar toch niet voor de gek houden, ik heb het in je ogen gelezen, dal jij ook van mij houdt. Je zoen was het bewijs ervoor." Ze worstelde. „Laat me los. Teun „Ik wil eerst horen: de waarheid. Alleen maar de waarheid. Elsje. Houd je van me Hij keek haar strak aan cn zag, dat ze begon tc huilen, geluidloos. Opnieuw trok hij haar dicht tegen zich aan. „Stil maar, liefje, dit zegt me al genoeg. Geef me nog een zoen.zolas jo pas deed. Jc hoeft niets te zeggen. Alleen één zoen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7