AGENDA Voor de Oostpakistaanse vluchtelingen: Half miljoen gulden Journalist fietst wereld rond Omvangrijk oudheidkundig onderzoek van Friese bodem afgesloten Sowjetrussische Leona naar de maan OPIUM IN ZEE G.S. van Zeeland verdeeld over hel Baalhoekplan Zeeuws-Vlaai,deren: Eerst parlementaire actie tegen verhoging van veertarieven Bestrijding verkeerslawaai in België Honderd doden bij opblazen trein in Pakistan? LAATSTE NIEUWS dierenarts Gift van het Nederlandse Rode Kruis DEN HAAG, 3-9. Het Nederlandse Rode Kruis heeft vandaag (vrijdag) f 500.000,ter beschikking gesteld van de Liga van Rode Kruisvereni gingen te Genève, voor het hulpver- leningswerk van het Indiase Rode Kruis, ten behoeve van de acht mil joen Oostpakistaanse vluchtelingen in India. Het geld zal enerzijds worden be steed voor de uitrusting van een groot aantal nieuwe melkstations in de noodgebieden, anderzijds voor de aankoop ter plaatse van (traditionele) kleding en dekens, zo heeft het hoofd bestuur laten weten. Het Indiase Rode Kruis heeft nu 1200 melkstations in bedrijf, waar dagelijks aan ongeveer 1,2 miljoen kinderen, aanstaande en jonge moe ders melkrantsoenen worden ver strekt. Mede door de nieuwe finan ciële bijdrage uit Nederland zal het aantal plaatsen waar door het In diase Rode Kruis melk wordt gedis tribueerd, binnenkort tot 1500 kun nen worden opgevoerd. Vitamine en voeding Het Nederlandse Rode Kruis zal voorts op 17 september uit Rotter dam met het m.s. „Jalakrishna" 24 miljoen tabletten vitamine-B-com plex en 10.000 ampullen vitamine-B- complex voor injecties, naar Calcut ta versturen. Deze zending heeft een waarde van meer dan f 200.000, Op 27 september vertrekt het m.s. „Manipur" uit Rotterdam met 25 ton proteïnerijke kindermelkvoeding, ter Thieu start zijn verkiezingscampagn e SAIGON. 2-9. „Als het volk mij bij de verkiezingen het vertrouwen niet schenkt, ben ik bereid af te treden en mijn plaats aan een ander af te staan". Met deze woorden in een ra dio- en televisietoespraak begon de nog enig overgebleven kandidaat voor de Zuidvietnamese presidents verkiezingen, de huidige president Ngoejen Van Thieu, donderdag zijn verkiezingscampagne. Thieu verwierp de eis van de op positie om af te treden en nieuwe verkiezingen mogelijk te maken. Een dergelijke stap zou, volgens hem, on- veranwoordelijk zijn en het land in gevaar brengen. AMSTERDAM, 2-9. - Een dag na zijn vertrek uit Engeland voor een 22 duizend kilometer lange fietstocht rond de wereld, was Pete Duker (38) donderdagochtend in Amsterdam. De Engelse sportverslaggever, country- and westernzanger en oud-wielerprof werd op zijn tocht door Amsterdam begeleid door Leijn Loevesijn, die in Varese het wereldkampioenschap sprint op zijn naam bracht. Duker xoil vrijdag uit Emmerik vertrekken. Hij hoopt in Ceylon over te steken naar Singapore, Australië te „ne men" en in Amerika van Los Ange les naar New York te fietsen. In mei 1972 denkt Duke in Engeland terug te zijn. Britse soldaat in Ulster ernstig gewond LONDONDERRY, 3-9. In de Noord- Ierse stad Londonderry is in de nacht van donderdag op vrijdag een Britse soldaat ernstig gewond geraakt. Het slachtoffer werd getroffen door een kogel (vermoedelijk afgevuurd door een sluipschutter) in de maag en moest onmiddellijk naar het zieken huis worden gebracht. De soldaat liep met enkele collega's patrouille in de omgeving van de ka tholieke wijk Bogside. AMSTERDAM. - Het Amsterdamse schoenenmodehuis De Lange toonde nieuwe creaties. Links het model Pancaldi, op slankere leest in paars, donkerbruin en zwart suède uitge voerd. Rechts een ontwerp met pla teau zool, multi color vlakken op basis van grijs suède. waarde van bijna f 100.ÜÜ0,Het Nederlandse Rode Kruis zal dan al voor meer dan f 5.250.000,aan hulp hebben geboden voor de Oostpaki staanse vluchtelingen in India, dank zij de giften van de Nederlandse be volking op giro 999 van het Neder lands comité vluchtelingenhulp 1971. Aan de hulpoperaties van het In diase Ro deKruis nemen thans meer dan vijfduizend vrijwilligers deel. Bijna vijftig mobiele eenheden van het Indiase Rode Kruis strekken hun zorgen dagelijks over 30.000 zieke vluchtelingen uit, aldus een Rode Kruis-woord voerder. DEN HAAG, 2-9. In Friesland is het giootste oudheidkundig bodem onderzoek afgesloten dat waar schijnlijk ooit in deze provincie is georganiseeid. Eij Costermeer, aan de zuidoever van het Bergumermeer hebben ruim 40 vrijwiligers 6000 viekante meter „stukje bij beetje" afgegraven op zeek naar de overblijfselen van een nederzetting" uit de Midden-Steentijd (5500 tot 4000 jr. v. Chr.). Het pro ject dat twee maanden heeft ge duurd, stond onder leiding van de Amerikaan dr. Raymond R. Newell, wetenschappelijk medewerker aan het biologisch-archeologisch insti tuut van de Rijksuniversiteit te Gro ningen. Een computer zal in de komende weken behulpzaam zijn bij het uit werken van de gegevens Dr. Newell is zeer tevreden over de vondsten. Totaal zijn ca 17.000 voorwerpen ge registreerd, waarvan ongeveer- 500 werktuigen (bewerkte vuurstenen) De archeoloog is door middel van eerder onderzoek tot de conclusie gekomen dat er een belangrijke leemte is in de kennis omtrent de bewoning van de noordwest Europe se laagvlakte in de Midden Steen tijd. Dit geldt met name voor de laatste fase, met de daarbij behoren- MOSKOU, 2-9. De Sowjet-Unic heeft donderdag een onbemand ruimtevaartuig, de „Loena 18", naai de maan gelanceerd, aldus het Sow jetrussische persbureau Tass. De Loena heeft tot doel „verder weten schappelijk onderzoek van de maan en de ruimte in de omgeving van de maan." CAIRO, 2-9. Een vaartuig van de Egyptische luchtwacht heeft volgens het blad „Al Achram" ter hoogte van El Alamein een ton opium uit zee opgehaald. De opium was verpakt in nylon zakken, die in de buurt van de Egyptische kust door een onbekend schip waren uitgeworpen. De zakken hadden later opgevist moeten wor den en verder naar het binnenland vervoerd moet werden, aldus het blad. de mogelijke overvangen van een ja gers- en, voedselverzamelaargemcen- schap naar een landbouweconomie. Dr. Newell heeft aan deze periode de naam gegeven van „De Leien- Wartena complex", naar al eerder bekende vindplaatsen. Viewer! projector Nieuw en handig is deze half auto matische diaprojector van Kinder- mann, zojuist hier te lande in de handel gekomen. Het diabeeld wordt via een schuinstaande spiegel op een speciaal scherm geprojecteerd, dat' een afmeting heeft van 18 bij 18 cm, zodat een heel gezin gelijktijdig de dia's kan bekijkenHet beeld is zo lichtsterk, dat men overdag en in een normaal verlichte kamer de va kantiedia's kan bezien. Door de spie- MIDDELBURG, 2-9 Gedeputeerde Staten van Ze.eland, eenstemmig in hun oordeel over de noodzaak van de aanleg van het Baalhoekkanaal, zijn veidecld met betrekking tot de keuze van hel trace De meerderheid van het college heeft gekozen voor het buitendijks tracé van dit kanaal, dat van de Westerschelde via ZeeiMs-Vla anderen naar het nieuwe Belgische industriegebied op de lin ker Scheldeoever zal lopen. Dit bui tendijks tracé zal door het verdron ken land van Saeftinge, een natuur gebied, gaan. De minderheid in het Zeeuwse college acht het onaan vaardbaar, dat 500 van het ruim 3000 ha grote natuurgebied gaat ver dwijnen en heeft haar voorkeur uit gesproken voor het binnendijks tra cé, waarbij landbouwgrond moet worden opgeofferd en de buurt schappen Paal, Baalhoek, Duiven- hoek Kruispolderkaai en Emmadorp moeten verdwijnen. Weggelopen uil Van Mestlag-inricliling GRONINGEN, 2-9. Uit de Groning- se Dr. F. van Mesdaginrichting zijn woensdagavond twee mannen weg gelopen, aldus is eerst donderdag avond meegedeeld. Het zijn de 25- jarige W. van D. en de 23-jarjge E. K. O., beiden uit Rottei-dam. De man nen, die zich in het verleden aan diefstallen schuldig maakten, wisten te ontscnappen door een schutting van de nieuwbouw van de inrichting gedeeltelijk af te breken. Kanaanitische stad in Judea opgegraven JERUZALEM, 2-9. Bij Arad in Judea, 15 km ten westen van de Dode Zee, hebben archeologen een complete Kanaanitische stad, ongeveer 4.500 jaar oud, met huizen, straten en een tempelhof, blootgelegd. Het is de best bewaard gebleven stad uit de tyd der Kanaanietcn, ooit ontdekt. De opgraving is verricht onder auspiciën van het museum van Israël en de Hebreeuwse universiteit in Jeruzalem, en de Negev- universiteit in Beersjeba. Een unieke vondst was een ritueel bad, zeven meter diep met een doorsnee van bijna anderhalve meter, waarvan de wanden bestaan uit blokken natuursteen uit het gebied van Hebron op de westelijke oever van de Jordaan. Ook vond men stenen kunstvoorwerpen zo als een beeldje van een stier en een plaat waarop twee mannen figuren staan gegraveerd met opgeheven armen en gestrekte vin gers. Volgens de archeologen verschaffen veel van de vondsten nieuwe kennis over het leven van de Kanaanietcn, speciaal in hun betrek kingen met Egypte. SLUISKIL, 3-9. In Zeeuws-Vlaan- deren stelt het actiecimité Vrije Ve ren sinds de vorming van het dage lijks bestuur donderdagavond onder voorzitterschap van de heer Honore Colsen alles in het werk te verhinde ren, dat de veertarieven voor de Westerschelde met 35 procent zullen worden verhoogd. De vice voorzitter Warnier uit Hulst, secretaris Scheerder-s uit Vo gelwaarde en penningmeester Bleij- enberg uit Sluiskil, benevens een tiental leden uit het werkcomité zul len eerst op parlementaire wijze de belangen bij de vaste Commissie van Verkeer en Waterstaat bepleiten PARIJS. In Frankrijk kwamen in de vakantiemaand augustus 223 mensen om het leven en werden er 5.776 gewond bij in totaal 3.940 ver keersongelukken. BRUSSEL, 3-9. De Belgische over heid is vastbesloten overmatig ver keerslawaai uit te bannen. Rijks wacht en politic in het land worden uitgerust met „sonometers" waarmee het geluidsniveau in decibels van au to-, motor- en bromfietsuitlaten kan worden vastgesteld. Personenauto's mogen maximaal 82 decibel produceren. Voor vracht wagens ligt de bovengrens op. 91 (84 en 89 voor minder zware typen en ook voor de verschillende soorten bromfietsen zijn maximale geluids- grenzen vastgelegd. Met ingang van 1 januari van het volgend jaar zullen verkopers van voertuigen die sneller dan 25 km per uur kunnen rijden die voertuigen moeten voorzien van een bewijs dat aantoont dat het geluid dat geprodu ceerd wordt binnen de gestelde grens blijft. DODELIJKE ON GELUKKEN LEEK (Gr.). De 8-jarige Annie Reina Cazemier uit Holm in Gronin gen is met haar fiets verongelukt. Het meisje reed uit de uitrit bij haar huis plotseling de weg op. Zij botste tegen een personenauto en overleed meteen. ROTTERDAM. Dc 18-jarige Por tugese zeeman J. M. Dos Santos uit Rotterdam is tijdens het zwemmen in de Derde Petroleumhaven in de Maasstad verdronken. Nederlanders krijgen graag de post thuis DEN HAAG, 3-9. De Nederlan ders zijn erg gehecht aan postbezor ging aan huis. In de personeelskrant „aangetekend" van dc PTT staat dat bijna driekwart, om precies te zijn 72 procent van degenen, die post ontvangen, er zelfs in de toekomst wel iets extra's voor over zou heb ben oir, te kunnen blijven zeggen: „daar is de post". Het blad grondt zijn mening op een in opdracht van de PTT door het Ni po ingesteld onderzoek. De postdienst wilde nl. graag de waar dering voor postbestelling afmeten aan die voor thuisbezorging van an dere artikelen, zoals de krant, melk en brood. Het onderzoek is onlangs inge steld onder een aantal goed gesprei de huishoudens, groot genoeg voor een uitslag, die dc mening van het Nederlandse publick betrouwbaar weerspiegelt. M yslerie van een natte luier ROTTERDAM. 2-9. Een Rotter dammer. die donderdag zijn auto parkeerde in de Twee Sledenstraat in de Maasstad vond bij terugkeer een compleet stel babykleertjes plus een natte luier in zijn longen. De Rotterdamse recherche, die '-oor een raadsel staat, is bijzonder geïnteres seerd in inlichtingen welke kunnen leiden tot dc oplossing van het mys terie van dc natte luier. Zaterdag 4 september Zlerikzee Cafetaria Marktzicht, bovenzaal, 10.00 uur v.m., ledenvergadering s.v. MEVO. Dreischor 7.00 uur, concert Crescendo en Nieuw Leven. gel en matscherm weg te klappen, komt de projeciielent vrij en men kan het diabeeld op een projectie scherm vertonen; een combinatie van viewer en projestor dus! Ingeklapt vormt het deksel een stofkap waar door tevens een vrij compact en ge makkelijk te dragen geheel' ontstaat. De projector is uitgerust met een 12 Volt-50 watts halogeenlamp, bezit een warmtefilter en een a-sferisch condensorsysteem, het gewicht is 3.80 kg. De viewer-projector 50 PV is ge schikt voor alle dia's met buitenmaat 5 bij 5 cm. door o.a. te stellen dat de verhoging ven de tarieven nimmer zal woi'den aanvaard en er een nachtdienst over de Westerschelde bij Kruiningen- Perkpolder speciaal voor het be drijfsleven, dient te komen. In tweede instantie wordt een niet-parlementaire actie voorbereid om bij negatief resultaat met het be roepsvervoer en de automobilisten naar Den Haag op te rukken. Autorijdend Zeeuws-Vlaanderen zal in de komende weken van Stickers worden voorzien als voor bereiding voor de invasie naar Den Haag, waarvan het tijdstip nader zal worden bepaald. Voertuigen waarvan politie en rijkswacht constateren dat ze teveel lawaai maken kunnen verwezeri worden naar een technische keuring. NIEUW DELHI, 3-9. Volgens het Indiase persbureau P.T.I. is begin deze week in Oost-Pakistan, tussen Tsjittagong en Dacca, een personen trein op een door Bengaalse vrij heidsstrijders geplaatste mijn gere den. Zeker 100 mensen zouden daar bij de dood hebben gevonden. Dc trein vervoerde eveneens proviand voor de Pakistaanse regeringstroe pen, aldus P.T.I. Het persbureau meldde heden-vrij dag voorts dat vrijheidsstrijders op 24 augustus jl. in de haven van Tsjit tagong twee troepen- ,en munitie schepen tot zinken hebben gebracht. De guerillabeweging zet haar ver rassingsaanvallen voort, aldus het bericht en gaat ook door met het op blazen van verkeers- en spoorbrug gen in Oost-Pakistan. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. De Russen zullen ge bruik maken van buitenlandse re clametechnieken om de straten en pleinen van Moskou „op te luiste ren". DUBLIN. De regering van Eire heeft besloten in Frankrijk vijftig militaire voertuigen met lichte mi trailleur te kopen van het type „Panhard" voor een waarde van één miljoen pond Etcrling, zo is donder dag in Dublin van gezaghebbende zijde vernomen éOUTHEND (Engeland). Twee Ne derlanders en een Indiër zijn in de Engelse plaats Southend aangeklaagd wegens samenzwering om immigran ten uit de Britse gcmencbestlanden illegaal Engeland binnen te smokke len. SAN CLEMENTE. President Nixon heeft het congres gevraagd akkoord te gaan met bevriezing van de sala rissen van zijn ambtenaren voor de duur van een half jaar. Dit zou de schatkist ongeveer 1,3 miljard dol lar schelen. Overeenstemming Duitse tekst van Herlijn-akkoord BERLIJN. 3-9. Volgens hel Duilsc persbureau DPA hebben de deskun digen van dc grote vier samen met vertegenwoordigers van de beide Duitslanden in de vroege vrijdag morgen overeenstemming bereikt over een bindende Duitse tekst van de raam-ovcrcenkomst inzake Ber lijn. Hot persbureau zegt dit uit be trouwbare bron in Wcst-Berlijn te hebben vernomen. Een officiële be vestiging is nog niet gegeven. Vijf-en-twintig jaar Oorlogsgravenstichting DEN HAAG, 2-9. Zaterdag 11 sep tember zal, zoals al eerder is bericht, in het Congresgebouw in Den Haag in tegenwoordigheid van de konin gin een herdenkingsbijeenkomst ge houden worden naar aanleiding van het vijfentwintigjarige bestaan der in Den Haag gevestigde Oorlogsgra venstichting. Die bijeenkomst zal door circa tweeduizend personen bij gewoond worden, nabestaanden van oorlogsslachtoffers, vertegenwoordi- gex-s van zusterorganisaties in west- Europa, vertegenwoordigers van lan den, deelstaten en gemeenten in west-Europa waar zich Nedexdandse erevelden of oorlogsgraven bevinden. Baggermolen gezonken ROERMOND, 2-9. In de afgelopen nacht is door onbekende ooi-zaak in het watex-sportéentrum Midden Lim- bux-g, nabij jachthaven Hatenboer de 200 ton wegende baggermolen „Pe trus" met een langs zij gemeei'de - 150 ton metende - onderlosser ge zonken. De molen is eigendom van de fix-ma Van Gasselt uit Venlo. Vrij dag zal worden getracht de schepen te lichten. Man gedood bij instorting steiger AMSTERDAM, 2-9. De 23-jarige Johnny Ruigrok uit Haarlem is don derdagochtend om het leven geko men toen hij op het tei-rein van het gemeentelijk handels entx-epot aan de Cruquiusweg in Amsterdam-Oost on der een instortende steiger werd ver pletterd. Gratis bomen ARNHEM, 1-9. De plantsoe nendienst van Arnhem zal bin nenkort overgaan tot hel gra tis uitdelen van bomen. Ruim 200 bewoners van de nieuwe uïijk 't Duifje in Arnhem-Zuid hebben een rondschrijven van de plantsoenendienst ontvan gen, waarin onder meer de op zet van deze „uitdeelactie" uil de doeken wordt gedaan. De f dienst hoopt namelijk op deze f manier het woonklimaat in de bewuste wijk, waar enkele ja ren geleden alleen nog maar weiland te bespeuren viel. te verbeteren. De bewoners van de wijk kunnen kiezen uil zes boomsoorten (malus, gouden regen, meidoorn, prunus, sier- kers en iep). WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 4 on zondag 5 september Dokter C. M. van Hoorn, Zlerikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. Dc wcckeindcdicnst voor Zlerikzee c.o. gaal in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter G. A. M. Stcngcr, Haamstede, tel. (01115)—1280, neemt waar voor dokter Terpstra en dok ter Simons. Dokter II. Speelman, Oostcrland, tel. (01114) 1280. neemt waar voor dokter De Bruin. Zuster W. Sleutel. Haamstede, tel (01115)-226. neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Brrgsma. Zlerikzee, tel (OH JO) 2180 heeft dienst. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2