DE ZIERIKZEESCHE COURANT Koningin zag dansuitvoering op Bali In India: Moord en doodslag om scooters Chaos in Belfast na serie bomaanslagen Alles in één hand TUINMAN Egypte, Syrië en Libië kozen voor een Arabische federatie Voorstel verhoging minimumbroodprijs RATIFICATIE BERLIJN-OVEREENKOMST UITGESTELD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 september 1971 128ste jaargang Nr. 20938 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, te). (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Aanwinst voor maritiem museum Zierikzee BELFAST, 2-9. In de Noordierse hoofdstad Belfast heeft een viertal bomaanslagen tijdens de middagpauze donderdag grote chaos veroorzaakt. Zeker veertig mensen liepen verwondingen op. Uit de buitenwijken kwamen onbevestigde meldingen over explosies en grote verwarring werd gesticht door een aantal valse meldingen over bommen. BERLIJN 2-9. De oorspronkelijk voor donderdagmiddag voorgenomen ondertekening van de overeenkomst van de vier grote mogendheden over Berlijn is onverwacht voor onbepaalde tijd uitgesteld. Een woordvoerder van de weste lijke geallieerden maakte om 14.15 uur, drie kwartier nadat de onder tekening had moeten plaatsvinden, bekend dat tot uitstel was besloten wegens plotselinge ziekte van am bassadeur Kenneth Rush van de Verenigde Staten. Rush moet van een dokter bedrust houden, zo is ge zegd. De woordvoerder noemde geen nieuwe datum voor de onderteke ning. Reeds eerder was duidelijk gewor den dat de geallieerde deskundigen en hun Duitse adviseurs bij het op stellen van een Duitse tekst de wed loop tegen de klok niet zouden win nen. Verlaling In de nacht van woensdag op don derdag en donderdagochtend waren moeilijkheden gerezen bij de verta ling. Een van de belangrijkste ver schillen zou zijn de vertaling van het woord „transit". Van westelijke zij de zou men van mening zijn dat in de Duitse vertaling van „durch- gangs-verkehr" moet worden ge sproken, daar de toegang tot Berlijn behoort tot de oorspronkelijke rech ten van de drie westelijke mogend heden in de verdeelde stad. De oos telijk partijen, de Sowjet-Unie en de Duitse Democratische Republiek houden vast aan „transit" naar men meent omdat zij daaraan bepaalde soevereiniteitsrechten koppelen. Reeds om elf uur donderdagoch tend had zich een groot aantal toe schouwers verzameld voor het ge- NAGOYA (Japan). - Flatbewoners worden met een bootje uit een over stroomde wijk gehaald. Het aantal slachtoffers van de tyfoon Trixis intussen gestegen tot 21. bouw van de geallieerde controle- raad in West-Berlijn waar de on dertekening zou plaatshebben. Even als de belangstellenden, moesten de vertegenwoordigers van radio en te levisie 's middags onverrichter zaken vertrekken. (Van een speciale verslaggever) BALI, 2-9. In haar verblijf in Tam- pak Siring op Bali, heeft koningin Juliana donderdagavond een uitvoe ring gezien van een topeng-dans. waarin alle spelers maskers dagen. De spelers dansen en vertellen het verhaal van een koning, die doorzijn ministers wordt afgezet omdat hij door dobbelen zijn land arm heeft, gemaakt. De Balinese omstanders lachten om de tekst, maar de Neder - NIEUW DELHI, 2-9. De scooter wordt in India zo fel begeerd, dat er letterlijk om gevochten wordt op le ven en dood. Donderdagochtend is dit gebleken in de Indische stad Oedaipoer, onge veer duizend kilometer ten zuiden van Nieuw Delhihi. Enkele duizenden stonden in de rij voor een winkel van scooters, in de hoop een van deze zeer gezochte en tot dusver zeer schaarse artikelen in India te bemachtigen. (Deze DEN HAAG, 2-9. De voorzitter van het Produktschap voor Granen, Za den en Peulvruchten, dr. C. H. J. van de Beukering, heeft het ministerie van economische zaken meegedeeld de minimumbroodprijs met enkele lenten te willen verhogen. Op he( ogenblik geldt er een minimum broodprijs van 71 cent per 800 gram gesneden en verpakt witbrood in 155 gemeenten. Dr. Van de Beukering, die dit don derdag in de bestuursvergadering van het produktschap meedeelde, CAIRO, 2-9. De bevolkingen van Egypte, Syric en Libië hebben zich bij het donderdag gehouden referen dum met overweldigende meerder heid voer het samengaan van hun landen in een Arabische Federatie uitgespioken. Egypte schafte daarbij de naam Verenigde Arabische Republiek af en heet voortaan de Arabische re publiek Egypte, of in feite, tot vol doening van de meeste Egyptennren, weer gewoon Egypte. Woordvoerder McCioskey van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington zei donderdag dat voor uitgang is geboekt bij het opstellen van de Duitse tekst. De meningsver schillen over de Duitse tekst zijn kleiner geworden. Wanneer de over eenkomst nu kan worden onderte kend, kon hy niet zeggen. McCioskey zei dat de toestand van de Amerikaanse ambassadeur in Berlijn „niet ernstig" is. landse toeschouwers konden er niets van verstaan. De uitvoering werd ge geven door vier spelers die verschil lende maskers droegen. De koningin complimenteerde na afloop de spelers, die haar hun mas kers lieten zien. Eén van hen de monstreerde de rollen die hij met de verschillende maskers had gespeeld. Donderdagmiddag heeft koningin Juliana sti'ikt privé op Bali rondge keken en een passar bezocht. Zij nam een vuurstraal waar uit de Balinese vulkaan Guning Agung. schaarste houdt verband met de tra ge binnenlandse produktie van de voertuigen en met het invoerverbod voor scooters). Volgens in Calcutta ontvangen be richten probeerden op een gegeven ogenblik sommige mensen de scoo terwinkel in Oedaipoer binnen te gaan zonder in de rij te slaan. Er ontstond een reusachtig gedrang dat ontaardde in vechtpartijen, die aan minstens twaalf mensen het leven hebben gekost. Vijftig mensen raak ten gewond. heeft hiermee het advies overgeno men van de „Adviescommissie Broodprijzen". De commissie, waarin vertegenwoordigers van bakkerij, le- vensmiddelenbedrijf, consumenten en werknemers, wil gezien de gestegen kosten van de produktie en distribu tie van brood, het niveau van de mi nimumprijzen verhoogd zien. Alleen de vertegenwoordiging van de con sumenten vindt, dat de noodzaak van verhoging niet is aangetoond. Bij het schap wordt verwacht dat het over leg met het ministerie over een ver hoging voor 1 oktober zal zijn afge rond, waarna de voorzitter van het schap de prijs kan vaststellen. In Egypte kwamen acht miljoen stemgerechtigden op, van wie 99,956 procent voor de federatie koos. Slechts 3404 personen zeiden neen tegen de federatie, die een losse groep van zelstandige staten wil zijn, elk met zijn eigen president, rege ring, leger, buitenlandse politiek en ambassadeurs. Verder zullen Egypte. Syrië en Libië alk hun zetels in de algemene vergadering der Verenigde Naties en de Arabische Liga behou den. De autoriteiten vrezen dat de aan slagen op klaarlichte dag het begin betekenen van een nieuwe terreur- campagne van het (verboden) Ierse republikeinse leger tegen het Britse bestuur. Premier Brian Faulkner kwam met zijn kabinet in spoedzit ting bijeen. De eerste explosie vond plaats in het hoofdkwartier van de aan het bewind zijnde unionistische partij. Voorbijgangers raakten gewond door Advertentie UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIB B Voor artistieke E E bruidsreportages E 1 JAN KRAKEEL Nieuwe Boogerdstraat 12 Zierikzee. Tel. 01110 2691 tlCllflllllllllffItlllfIffffflllllfllllfIffIflllfIff Het doel van de federatie wordt voor een groot gedeelte als van psy chologisch belang gezien, bclangryk in een periode waarin de Arabische wereld meer dan ooit verdeeld is. De Egyptenaren vormden bij de referendums met hun bijna acht miljoen verreweg de grootste groep, vergeleken met Syrië dat ongeveer twee miljoen en Libië dat minder dan een halfmiljoen kiezers op de been brachten. Ruim 98 procent van de kiezers in Libië sprak zich voor de vorming van de federatie uit, terwijl deze in Syrië de instemming van 96,4 pro cent kreeg. De federatie zal worden bestuurd door een gezamenlijke presidentiële rar.d met by toerbeurt om dc twee jaar een van zyn drie leden aan het hoofd Men verwacht dat de Egypti sche president Anwar Sadat dc eer zal werden de eerste voorzitter van de taad te zyn. rondvliegende glasscherven. Twee andere bommen ontploften in eeh complex kantoorgebouwen, waar het ministerie voor gemeenschapsbetrek kingen is gevestigd on een vierdc bom kwam tot ontploffing in een uit meer verdiepingen bestaande par keerplaats. Kantoormeisjes renden gillend de straat op en bij mannen en vrouwen stroomde bloed van het gezicht. Een groot aantal ambulances pikte de ge wonden op van straat of haalde ze uit de gebouwen. De meesten kon den later het ziekenhuis verlaten. Nederlands echtpaar bij Lugano verongelukt LUGANO, 2-9. Een Nederlands echtpaar uit Haarlem is by een ver keersongeval in de Zwitserse plaats Gordola (bij Lugano) om het leven gekomen. Het echtpaar, de 60-jarige K. Graaff en zijn 47-jarige vrouw A. C. Graaff-Göken was op weg naar Nederland na een kampeervakantie in Italië. De heer Graaff heeft, aldus de po litie, vermoedelijk een verkeerslicht niet gezien en is op een kruispunt in Gordola in botsing gekomen met een vrachtwagen. De Nederlandse be stuurder werd op slag gedood, ter wijl zijn naast hem zittende echtge note in ernstige toestand naar een ziekenhuis moest worden overge bracht. Enkele uren na aankomst in het hospitaal is ook zij aan haar ver wondingen bezweken. De chauffeur en de bijrijder van de vrachtwagen werden zwaar gewond en zijn opge nomen in een ziekenhuis. Hoge schoorsteen stortte te vroeg in DELFT, 2-9. Twee werknemers van een Zoetermecrs sloopbedrijf zyn donderdagmorgen aan dc dood ontsnapt, toen een veertig meter hoge schoorsteen op het voormalige terrein van dc Delftse gemeentebe drijven veel eerder dan de bedoeling was. instortte. De lading dynamiet, die het gevaarte - een overblijfsel van een koolgasstokcry - nog de zelfde morgen met de grond gelijk moest maken, was niet meer nodig. De slopers moesten een sprong voor hun leven maken. is voor U gemakkelijker én voordeliger! U kunt bij ons uw keus maken zowel in VLOERBEDEKKING OVERGORDIJNEN als VITRAGES Daarom voor uw woninginrichting naar MOL 17-19 ZIERIKZEE TELEFOON 2887 1Ï De zaak waar de klant koning is! Dealer: ISTA - Oosterland MANILLA. Een hoge functionaris van dc Filippijnse politic heeft mee gedeeld. dat honderden mensen in paniek uit zes steden in het zuiden van de Filippijnen zijn gevlucht na gewelddadigheden tussen Moham medanen en Christenen. .,FI«ivohofM Irok al 800.000 bezoekers DEN HAAG. 2-9. De permanente landbouwmanifestatie ..Flevohof' in Oostelijk Flevoland heeft in de vier maanden sinds de openstelling ruim 800.000 bezoekers getrokken, aan zienlijk meer dan werd verwacht. Er was namelijk bij de aanleg van ..Fle vohof' van uitgegaan dat er jaar lijks 650.000 zouden komen. De ..Flevohof". die ook 's winters ge opend blijft, is daarmee nu al een van de grootste trekpleisters voor toeristen en dagjesmensen in ons land. DE BILT. 3-9. Het K.N.M.I. deelt metie: Depressies bij IJsland en een hogodrukgebied boven Frankrijk en Zuid-Duitsland veroorzaken ook bij ons een westelijke luchtstroming. Daarmee is een front van de oceaan naar de Noordzee gevoerd. Vrijdag ochtend lag dit front ten noorden van de waddeneilanden, maar door de nabijheid van het hogedrukgobied was de aktiviteit niet groot. Het ziet er naar uit dat het front zaterdag dichtbij of boven ons land zal blijven liggen. De kans op veel zon lijkt dan ook vrij klein, maar omdat het ho- gedrukgebied boven Frankrijk zich handhaaft, worden geen grote hoe veelheden neerslag verwacht. Daar bij zal in het lemperatuurverloop maar weinig verandering komen. Voor onbepaalde tijd Een beeld van de wielerkampioen schappen die in de Zwitserse plaats Mendrisio worden gehouden. Hier zien we de damesploeg op de weg bij aankomst in het Lido Motel te Melano, v.l.n.r.: Bella Hage, Mini Brinkhof, Hermie F ab er-H onder veld, Truus van der Plaat, Keetie Hage en Willie Kwantes. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's l Wie gemakkelijk beloften 4 aflegt zal zelden zijn woord i honden. Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking In het algemeen veel bewolking met hier en daar wat regen of motregen; overwegend matige wind uit zuid west tot zuid; minimumtemperatu ren ongeveer 14, maxima morgen rond 20 graden. Voor zondag: Aantal uren zon; 2 lot 9. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een geheel droog etmaal; 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 4 sept. Zon op 5.55. onder 19.22. Maan op 18.55. onder 4.44. 5 sept. Zon op 5.57, onder 19.20. Maan op 19.10, onder 6.15. 6 sept. Zon op 5.59, onder 19.18. Maan op 19.25, onder 7.46. Volle maan: 5 sept. (5.03). Laatste kwartier: 11 sept. (19.23). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee 4 sept. 2.30 14.44 5 sept. 3.16 15.28 6 sept. 3.59 16.10 Springtij: 7 sept. HET WEEKOVERZICHT 8.03 20.26 8.40 21.07 9.14 21.43

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1