Mode: Army Look' en kaas uit't vuistje Geen permanente maximumsnelheid wegen buiten bebouwde kom VGRkl 6ZID Q SpGR I kGLGTl van eeuw qeleöen te BRuinisse „Veer Hoedekenskerke moet blijven" „Als je zó wordt ontvangen, vergeet je je moeheid" „Milieuhygiëne vormt ook voor land- en tuinbouw knellend vraagstuk" Gratis reizen 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 september 1971 Nr. 20937 DEN HAAG, 1-9. Een verkeers maatregel, waarbij één permanente maximumsnelheid voor alle wegen buiten de bebouwde kom wordt vastgesteld vindt geen steun in de resultaten van een onderzoek, dat de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (S.W.O.V.). heeft ingesteld. Dit onderzoek werd in 1966 dooi de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat aan de S.W.O.V. ge vraagd. Doel was het effect van snel heidsbeperkingen na te gaan. Dit onderzoek werd onlangs afge sloten. Het rapport, dat door de S.W.O.V. aan de minister zal worden uitgebracht is nog niet gereed. Wel heel't de S.W.O.V. ten behoeve van het overleg, dat door haar wordt ge voerd met een ambtelijke groep van deskundigen een basisverslag sa mengesteld. Deze groep hoopt medio oktober de minister van Verkeer en Waterstaat op basis van het dan in middels afgesloten rapport de gege vens te kunnen verschaffen voor hel door hem te bepalen beleid ten aan zien van snelheidsbeperkingen. Uit het onderzoek van de S.W.O.V. blykt, dat het tot dusver verrichte buitenlandse onderzoek onvoldoende wetenschappelijke grond biedt voor het voeren van een doelmatig en ef fectief beleid betreffende snelheids beperking. 't Schijnt de grote mode te worden: groene en'khaki iegerkleertjes in U.S. Army stijl. Daar past onze kaastaktiek perfekt bij. Trek? Patrouille naar de keuken, het mes gepakt, rats... en je hebt een gouden reep in je vuist. Geweldig. Zelfs de kleur is in orde. Zeeuwse werkgroep: TERNEUZEN, 1-9. Tijdens een deze week in Ter neuzen gehouden vergadering heeft de werkgroep „verbetering veer Hoedekenskerke- Tci neuzen" uit Borsele betoogd, dat dit veer moet worden verbeterd in- plaats van afgeschaft, dit laatste is bet ministerie van Verkeer en Wa terstaat namelijk van plan in ver band met de verhoging van de zee wering te Terneuzen. Volgens de werkgroep is dit veer onmisbaar voor de leefbaarheid van Zuid-Beveland en Zeeuvvs-Vlaande- ren De werkgroep heeft berekend, dat een voetgangersveer Ellewouts- dijk-Terneuzen, dat inplaats van het veer Hoedekenskerke zou kunnen worden aangelegd, ruim drie-en-een half miljoen gulden gaat kosten. De overheid had 2.5 miljoen berekend. Op voorstel vair een vertegenwoor diger van hel aktiecomité Schouwen, dat een verlaging van de brug-tarie- ven bepleit, besloot de werkgroep Zuid-Beveland zich hierbij aan te sluiten. Ook het Sluiskilse comité dat aktie gaat voeren tegen de voorgenomen tariefsverhoging van 35 procent van de veerdiensten op de Westerschelde, zal worden gevraagd zich hierbij aan te sluiten om zo één gezamenlijk Zeeuwse aktie te kunnen voeren. l'rins Bcruhai'd: DJOKJAKARTA. 31-9. „Ongeloof lijk, al die duizenden mensen langs de routes. Ais jc zo enthousiast wordt ontvangen, vergeet jc je moeheid. En de militaire bewaking, vrijwel onge wapend, lijkt meer op een padvin- dersafzetting. De koningin en ik ge nieten enorm." We zien hier een vrij zeldzame kaart van hel zogenaamde „Diepe Gat" bij Ouwerkerk. Wie de situatie ter plaatse nu bekijkt, zal nogal wat veranderingen constateren Deze spontane uitlatingen deed prins Bernhard tegenover een radio verslaggever, die hem interviewde aan de voet van een van de oudste cultuurmonumenten in Indonesië, de tempel „Borobudur" op Midclen-Ja- va. De prins is sinds vorig jaar be schermheer van deze beroemde tem pel en tevens „actief voorzitter" van het comité tot behoud van de Boro budur. Hij verklaarde dat er heel veel geld nodig is om deze tempel te kunnen behouden. Het meeste geld zal moeten komen van particulieren. „In totaal zal in de wereld zo'n vijf tot tien miljoen dollar nodig zijn", aldus prins Bernhard, die zich thans opnieuw volledig op de hoogte kan stellen van de bouwvalligheid van deze tempel. Het verrichte onderzoek geeft aan wijzingen. dat voor ons land met zijn grote wegennet en verkcerssamen- stelling een genuanceerd beleid ten aanzien van de instelling van snel heidsbeperkingen noodzakelijk is, al dus mededelingen van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat. Flitsen uit het buitenland DÜSSELDORF. Twee mannen hebben een spaarbank in Berlebeck bij Detmold in de Westduitse deel staat Rijnland-Westfalen van rond 23.000 gulden beroofd. CAIRO. De Egyptische bevolking zal zich op 11 september in een re ferendum uitspreken over het ont werp van een nieuwe grondwet, die in de plaats zal komen van de op 25 maart 1964 door wijlen president Nasser afgekondigde constitutie. GENÈVE. Als eerste fase van een internationale boycot tegen jagers op dieren die gevaar lopen uit te ster ven zulen bondhandelaren en pelte- rijfabrieken geen huiden meer in voeren, bewerken en verkopen die van dergelijke dieren afkomstig zijn. TOKIO. De wervelstorm Trix heel't Japan verlaten om zijn weg te vervolgen in het noordelijk deel van de Stille Oceaan. De orkaan heeft aan minstens 37 Japanners het leven .gekost. CALCUTTA. Een delegatie van Wereldraad voor de Vrede heeft na een onderzoek in de vluchtelingen kampen in de Indische staten Tri- pura en Assem verklaard dat de Pa kistaanse autoriteiten zich schuldig gemaakt hebben aan de „verschrik kelijkste wreedheden" in Oost-Pa- kistan. HOUSTON. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Wil liam Rogers, heeft in een toespraak tot de Nationale Conventie van het „American Legion" gezegd dat de normalisering van de betrekkingen met de Volksrepubliek China snel noch gemakkelijk zal verlopen. LINOSA. Veertien van de negen tien Maffialeiders die naar het ei landje Linosa in de Middellandse Zee verbannen zijn, zijn een honger staking begonnen uit protest tegen hun verbanning. WASHINGTON. De Cubaanse re gering heeft besloten de luchtbrug voor Cubanen die naar de Ver. Sta ten willen emigreren te sluiten. De reden is niet bekend. JOHANNESBURG. Voor het eerst in de geschiedenis van Zuid-Afrika hebben twee buitenlandse onderne mingen in Zuid-Afrika besloten blanke en zwarte werknemers gelij ke lonen uit te betalen voor hetzelf de werk, zo is in Johannesburg ver nomen. NEW YORK. Israël heeft secre taris-generaal Thant van de Vere- enigde Naties in een nota laten we ten dat in de huidige omstandighe den repatriëring op grote schaal van Arabieren die tijdens de oorlog van 1967 de door Israël bezette gebieden waren ontvlucht, „redelijker wijze niet kan worden verwacht". „Wie is vau hout" meest verkochte hoek AMSTERDAM, 3-S. Op het lijstje van de tien meest verkochte boeken in de periode juli/augustus staat „Wie is van hout" van Jan Fou- draine als het best verkochte boek genoteerd. Dit maandelijks over zicht is door de collectieve propa ganda van het Nederlandse boek op gesteld op basis van gegeven van 65 boekverkopers. Het lijstje ziet er voor de rest als volgt uil: 2. Harriet Freezer. Houd je nog een beetje van me. 3. Erik Hazelhoff Roelfzema, Soldaat van Oranje 40-454. Julius Fast, De taal van het lichaam. 5. Wallace, Rechter Maxwell, 6. H. Fortman. Wat is er met de mens gebeurd?, 7. P. Wolff, Feyenoord '70-71. 8. G. Kromdijk, 200 kamerplanten in kleur, 9. Salo- monson, Groot gril- en barbecue- boek, 10. G. Simenon. Maigret komt te laat. (II) (van een medewerker) BRUINISSE. Door een daartoe ingestelde commissie werden achter eenvolgens gehoord: 1. Jan Elenbaas, wethouder van Bruinisse die verklaarde dat hij had vernomen, dat de kiezer Pieter Meermans van Jan van den Berg Mz. f 10 had ontvangen ter gelegen heid van de laatste verkiezing. Hij had dat nieuws gehoord van Marinus Krijger, die het op zijn beurt aan wethouder Muller had medegedeeld. Verder had kiezer Comelis Willem de Jong „enig eikenhout" gekregen (De Jong had een stuk van zijn bil jet afgescheurd, dit biljet was door Van den Berg, zelf ingevuld, die er dus zijn eigen naam had opgezet). Verder had Elenbaas horen zeggen, dat Van den Berg' aan de beurt schipper Jan Schilperoort, kosteloze overtocht naar Rotterdam had be loofd en gezegd had. dat hij zijn beurtschip zou begunstigen voor ver voer van goederen. Elizabeth Tintel, huisvrouw van Cornelis Hanse, had verteld dat haar man door Van den Berg een gulden was geboden als hij hem stemde en dat aan Jan van der Stolpe voor datzelfde f 1,40 was be taald. Verder herhaalt Elenbaas, dat Van der Bijl had verklaard, dat Van den Berg' Van der Bijl had gedreigd hem te zullen benadelen als hij hem niet stemde. 2. Een beetje eigenaardig is de verklaring van Iman Padmos, voor de commissie afgelegd. Iman Pad mos bevestigde dat zijn zwager Jan van den Berg, toen hij zelf bezig was gerst te laden werkelijk tegen Van der Bijl had gezegd, laat mij je stembiljet eens zien. Hij had dat bij herhaling gevraagd, maar Van der Bijl had gezegd ik heb dat biljet niet bij mij. Padmos had toen gezegd. laat het dan maar aan mij zien, maar dat was niet gebeurd. Later (op de Achterweg) had Van der Bijl tegen Iman Padmos gezegd, Jan van Pietje heeft gezegd, dat het niet nodig is, om op hem te stemmen, maar ik doe het toch. 3. Pieter Zoeter, secretaris der ge meente Bruinisse bevestigde een en ander: Johannes van der Bijl had een nieuw stembiljet gehaald. Jan van Pietje was naar Van der Bijl gegaan en had gezegd, nu hoef je me niet meer te stemmen. 4. Johannes Padmos, lid van de gemeenteraad en lid van het stem bureau bij de laatste verkiezing, wist te vertellen, dat eerst Joh. van dei- Bijl verklaard, dat hij genoodzaakt was op Jan van Pietje te stemmen, omdat hij door hem bedreigd was, terwijl hij later om een ander stem biljet kwam, en toen gezegd had, Jan van Pietje kan ik niet stemmen, waarna hij in tegenwoordigheid van de leden van het stembureau een briefje ten gunste van M. Zoeter had ingevuld. Joh. Padmos voegde aan zijn verklaring' toe, dat op Joh. van der Bijl piet wel staat was te ma ken, ook Burgeemster en Gemeente secretaris wai-en die mening toege daan. 5. Marinus Krijger, timmerman te Bruinisse, verklaarde, dat een zoon van Pieter Meermans. genaard Ro gier, had verklaard dat zijn vader geld had gekregen van Jan van Piet je, om te komen kiezen, de vader van Marinus Krijger, Machiel Krij ger had gezegd, dat zo Meermans klappen wilde, deze veel zou kunnen mededelen, dat Meermans was ge dragen, naar de stembus, door zijn zoon Rogier en door Adriaan van Popering, dat hij later aan Van Po- pering had gevraagd, heb je daar iets voor gekregen, waarop deze niets had geantwoord. 6. Pietemeüa van Westen huis vrouw van Joh. van der Bijl die ver klaarde dat zij niets van de zaak af wist. dat zij zich niet herinnerde dat FEUILLETON „Oké. kleine geschenken onder houden de vriendschap, zullen wc we maar denken. Het kan nooit kwaad, als ik dc zus van Anneke tot vriend heb." Haar gezicht betrok. „Dus je deed het met een vooropgezette bedoe ling?" Hij schudde zijn hoofd. „Doe niet zo dwaas. Elsje. Ik wil je alleen maar een pleziertje doen. zonder meer. Ik zag het bij Nielsen in zijn nieuwe souvenirwinkeltje en dacht meteen: Dat is net iets voor Elsje. Zodoende." Zc zette het weg. „We gaan het voor de zondag houden. We hebben nog nooit zo'n mooi asbakje gehad.' ..Jy." verbeterde hij. „Het is niet voor jullie, het is voor jou. Voor Elsje Grevenberg." Ze lachte hem vriendelijk toe. ..Ik begrijp jc. Teun. Daarom nogmaals mijn dank. Koekje bij de thee?" „Als je hebt." „Onze enige luxe in de weck. Be halve dan dc bonbons, waar jij mee aan komt draven. Anneke is wel een geluksvogel." Hij merkte de bijklank op in haar stem. Er zat jaloezie in. en dat ver baasde hem een beetje. Waren alle vrouwen jaloers? Jammer, dat ei gen leuke, vlotte kerel was in haar loven. Ongetwijfeld was ze een schat, als ze van iemand kon hou den. Een rijpe gezonde jonge vrouw, met haar verlangens misschien en haar stille dromen. Met lieve ogen. tenminste als ze vriendelijk keek. „Wat staat je me aan? Is er wat bijzonders aan me te zien? Teun schudde lachend zijn hoofd. ..Ik dacht net. het is zo jammer, dat je jc zo isoleert. Kom ook eens een zondagmiddag bij ons. Het is altijd Jan van den Bergé die wel gens bij hen aan huis kwam, met haar man over deze zaak had gesproken, (Van der Bijl zelf was tijdens de hoorzit ting van de commissie niet thuis, doch in Gorcum.) 7. Iiubïecht van Popeiing ver klaarde dat Jan van den Berg hem wel iets had gegeven, en ook nog meer heeft beloofd, doch dat hij niet wist. of dat voor het uitbrengen van een stem zou zijn. Dat hij weieens wat doet voor Jan van den Berg en dan iets ontvangt. Nadat de Burge meester hem had herinnerd aan wat hij vroeger had getuigd, getuigde hij dat Van den Berg een beste vent voor hem was. 8. Cornelis Willem de Jong, land bouwer te Bruinisse, die verklaarde dat hem nooit iets was beloofd, dat hij het eikenhout (vijf eiken plan ken) voor een gulden van Van den Berg had gekocht., dat hij dezen in derdaad had gestemd, dat Van den Berg zelf dat stembiljet voor hem had ingevuld, maar dat hem nooit iets was beloofd daarvoor. 9. Marinus Zoeter, kiezer te Brui nisse verklaarde dat hij van niets afwist en dat met hem ook niet over de zaak was gesproken. 10. Rogier Meermans, smid. oud 50 jaren, die verklaarde dat zijn va der voor het uitbrengen van zijn stem. naar hij geloofde geen geld heeft ontvangen en dat hij ook nim mer dit had gezegd. Dat zijn vader gebrekkig is en naar het stembureau door hem en Van Popering is ge dragen. Op de vraag wat ztyi vader bewogen had om. niettegenstaande zijn ziekelijken toestand en hij daarbij de hulp van een vreemde be hoefde, naar het stembureau te doen dragen, en of dit enkel uit belang stelling was geschied, antwoordde Rogier Meerman, dat hij dat niet wist. 11. Cornelis Hage, landbouwer te Bruinisse verklaarde dal hij wel ge hoord had dat Cornelis Willem de Jong een stuk van zijn stembiljet gescheurd had. doch dat niet heeft gezien gelijk beweerd werd. Dat hij evenzeer bij geruchte had gehoord, dat Jan van den Berg Mz. pogingen had aangewend om stemmen voor zich te verkrijgen doch daaromtrent geen nadere bijzonderheden kon me dedelen. 12. Elizabeth Tintel, huisvrouw van Cornelis Hanse, die verklaarde dat haar man van genoemde Van den Berg niets had ontvangen, noch iets was aangeboden voor het uitbrengen van zijn stem en zij omtrent de zaak niets kon mededelen. 13. Ary George Leef lang, gemeen teveldwachter, die verklaarde dat hij niets van de zaak van de beloflen ter gelegenhrid van verkiezingen in de gemeente heeft gehoord en der halve ge enbijzonderheden kan me dedelen. 14. Jan van den Berg Mz.. benoemd lid van de Gemeenteraad, die ver klaarde dat hij nimmer enige belof ten heeft gedaan, noch kiezers over de onlangs gehouden stemmingen heeft gesproken en alzo geen in vloed heeft uitgeoefend, dal wel J. van der Bijl bij hem was komen vra gen of hij hem stemmen moest „doch dat hij Van der Bijl had verzocht hem niet te stemmen. Nadat hem was medegedeeld, wat hem in de gemeente ten opzichte van verschillende kiezers was ten laste gelegd, verklaarde hij tegen al deze beschuldigingen te protesteren. (Slot volgt) DEN 1IAAG, 1-9, De milieuhygiëne is ook voor de land- en tuinbouw eèu knellend vraagstuk. Het dage lijks bestuur en hét secretariaat van het Landbouwschap zullen dè vol gende bestuursvergadering concrete voorstellen voorleggeu om in deze zaak tot een duidelijk standpunt te komen. Dit heeft de voorzitter van het Landbouwschap, ir. C. S. Knottnerus in zijn openingswoord voor de be stuursvergadering' van het Land bouwschap woensdag" in Den Haag meegedeeld. De sterk gestegen be langstelling voor milieuhygiëne gaat aan vele land- en tuinbouwbedrijven niet voorbij. De Nederlandse wetge- Europa vergrijst STRAATSBURG, 1-9. De bevol king van Europa is snel aan het ver grijzen. Oorzaak hiervan is het in de meeste landen dalende geboortecij fer, dat op zijn beurt weer wordt ver oorzaakt doordat steeds meer ge huwde vrouwen buitenshuis gaan werken. Daartegenover staan de ge wéldige geboortegolven in andere delen van de wereld. Dit is een van de onderwerpen die aan de orde werden gesteld, op de Europese bevolkingsconferentie in Straatsburg, waar tweehonderd de mografen uit dertig landen geduren de acht dagen bevolkingsvraagstuk ken behandelen. Het geboortevraag- Stuk in Europa staat hierbij in het middelpunt. ver gaat zich intensief mei de zorg voor een leefbaar klimaat bemoeien dooi- verontreiniging van water en tuinders vaak rechtstreeks woi'den angestast, meende ir. Knottnerus. Advertentie Kies de dinsdag', woensdag, donderdag- of zaterdag die u past. jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f75.- 3-maandskaart p.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- NS-legitimatiebewijs of pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Vraag' de folder aan het loket. voordelig uit met NS gezellig. Of een avond in de week. Je bent toch nog jong?" Ze haalde haar schouders op. „Wat moet ik erbij? Je broer heelt een meisje, jij hebt Anneke en je zus heeft ook een galant. Daar pas ik toch niet bij?" ..Ik zou niet weten waarom niet. Elmert is ook vrijgezel."? Et' kwamen rimpels op haar voorhoofd. „Probeer je me te kop pelen?" Hij lachte breeduit. ..Das een goeie. Jij bent nogal iemand om je te laten koppelen. Veel te bijde hand. Nu ja. je moet het natuurlijk zelf weten." Elsje ging er niet verder op in. „Nog thee? Want ik moet aan het werk. Ik het beloofd er voor te zor gen. dat de kamer aan kant zou zijn. als ze terugkomen." ..Dus ik houd je van jc werk af? Laten we dan eerst maar wat doen. Drinken we straks nog een kopje." „Wou je meehelpen Verwonder de ogen keken hem aan. ..Waarom niet Opruimen kan ik altijd. Als je maar zegt, hoe ik het moet doen." Ze begon langzaam te lachen. ..Die pret zullen we hebben." Gelijk kwam ze overeind. „Kom dan maar mee. waakhond. Gek. 't geeft me toch een veilig gevoel." „Je zegt maar. wanneer ik moet blaffen." „O jij.... ik begrijp hoe langer hoe méér. waarom Annéke gek op je is." „Is ze dat werkelijk Elsje gaf hem een por in de zij. „Dal zul je niet weten. zeg. Anneke vertelt me "s avonds op bed altijd al- los." Dc jongen deed of hij hevig schrok. door JOKE DE VALK „Hè? Allemensenals ik dat ge weten had. zou ik het nooit gedaan hebben." De rcaktie was geweldig. „Wat heb je dan met haar gedaan?" Hij zag haar ogen groot worden. „O. gezoend en geknuffeld. In m'n wagen. Maar ze vertelt je toch alles, zei je?" Er kwam ontspanning op haar ge zicht. „Naar jong. je deed me schrik ken". Teun deed net. of hij verontwaar digd was. „O ja? schrok je. Waar van? Wat denk je eigenlijk wel van me. juffrouw Grevenberg?" Ze omklemde even zijn stevige schouders. „Dat jc een akelige plaag geest bent". Ze gaf hem een duw. „Schiet op. naar dc kamer. Je wilde me toch helpen?" ..Met waakhonden moet je altijd voorzichtig zijn", oreerde bij plech tig. „Zeg op z'n tijd maar wat lieve woordjes tegen ze en vertroetel ze af cn loc. dan eten ze uit je hand". Getweeën betraden ze de kamer. „Je zult bij Anneke wol niets tekort komen, veronderstel ik". „We hebben 't niet over Anneke' Ze bleef ineens staan, hem onder zoekend aankijkend. ...Je benl een flirt. Dat merk ik nu pas". „Wat is dat. een flirt? Is dat Haags?" Haar gezicht betrok. „Praat niet over Den Haag. Dat vind ik niet prettig". ..Zo je wilt. Zo baas. zeg maar. wat ik moet doen". Het meisje keek naar do keurige vouw in zijn broek. Ze schudde hasj hoofd. „Zo kun je niet helpen. Zon de van je kleren (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7