Tinoccfno Verton's Schoenen „Flitsen" uit het buitenland V estigingswet-detailhandel Meisje overleden na explosie op rondvaartboot van de R.T.M. en het middenstandsdiploma alléén. ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 2 september 1971 Nr. 20937 Een beeld van de in de hal van de zwaar getroffen Stad Zierikzee" aange richte ravage. Een sigarettenautomaat werd van de wand gerukt. ZIERIKZEE. 1-9. In het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam is in de nacht van dinsdag op woensdag de vijfjarige Anita Krowinkel uit Maassluis over leden. Het meisje werd dinsdag zwaar gewond bij de explosie op de rond vaartboot „Stad Zierikzee", die op de Grevelingen voer. Aanvankelijk is het meisje opge nomen in het Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee. Haar verwondingen waren van die aard dat men over brenging naar het Dijkzigtziekenhuis noodzakelijk achtte. De toestand van de twee andere zwaargewonden die van de 59-jarige A. J. Krowinkel uit Schiedam, groot vader van Anita, en van de 28-ja- rige Thea van Opschoor uit Rotter dam is redelijk. Zij zijn nog in het Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee. Dertien lichtgewonden mochten dinsdag al naar huis terug. Het on derzoek naar de schade op het schip, eigendom van de Rotterdamse Tram wegmaatschappij heeft uitgewezen dat deze f 8.000 lot f 10.000 zal be dragen. Ilonderdlvvintig passagiers SCHARENDIJKE. Dinsdagmid dag omstreeks half één heeft zich een gasontploffing voorgedaan aan boord van de rondvaartboot „De Stad Zierikzee". Aan boord van het schip bevonden zich op dat moment ongeveer 120 passagiers. Een groot aantal mensen liep lichte verwon dingen op, zoals schroeivlekken dooi de enorme hitte-ontwikkeling en vleeswonden door rondvliegende glasscherven. De ravage aan boord van „De Stad Zierikzee" was enorm. Alle ramen sneuvelden en de deuren werden ontzet. Be heer J. II. van Boxtel uit Ca- pelle a. d. iJssel was aan boord van het schip als Rode Kruishelper. Hij verleende de eerste hulp aan de ve le gewonden. Hij vertelde, hoe de ramp eigenlijk nog veel groter had kunnen zijn. De ontploffing deed zich namelijk voor in de kombuis, waarschijnlijk door het springen van een gasleiding. Het keukenpersoneel bevond zich op dat moment echter juist op de De R.T.M.-rondvaartboot na een trieste reis teruggekeerd in de haven van Scharendijke De venstergaten werden dicht gespijkerd. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Be Rijkspolitie te water in Wil lemstad is belast met het onder zoek van de ontploffing. De vermoe delijke oorzaak is een lek in de gas leiding in de keuken. Advertentie Afscheid wachtmeester C. M. Verwijs van Rijkspolitie brug, waar het een kop koffie ge bruikte, alle gewonden vielen onder de passagiers. Aan boord van het schip waaronder een groep van on geveer 100 Rotterdamse bejaarden, brak geen paniek uit. Na de ontploffing heeft het schip ruim een half uur moeten varen vóór het de haven van Scharendijke NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank TERMIJNSPAREN en DEPOSITO'S tot 7 RENTE ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. BROUWERSHAVEN, 1-9. Dins^ dagmorgen nam de heer C. M. Ver wijs, wachtmeester le klas der rijks politie te Burgh, op het groepsbu- reau te Brouwershaven afscheid wegens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd. De heer Verwijs, vergezeld van zijn vrouw en kinderen, werd aller eerst toegesproken door majoor Borra uit Middelburg, welke veel waardering had voor de politieman Verwijs gedurende zijn lange loop baan. Ook burgemeester H. P. Everwijn uit Westerschouwen was vol lof over het werk van de heer Verwijs, die hij kenschetste als een politieman in hart en nieren. Als blijk van waardering mocht hij een cadeaubon in ontvangst nemen, terwijl er voor mevr. Verwijs bloemen waren. MIDDELBURG. Het 11.000 ton me tende Belgische vrachtschip Montai- gle, dat woensdagmiddag op een zandbank in de Westerschelde bij Temeuzen vastliep, is woensdag avond omstreeks tien uur bij opko mende vloed door negen sleepboten losgetrokken. Het schip wordt nu op eventuele schade aan een nader on derzoek onderworpen. ZIERIKZEE, 2-9. Temidden van een uitgebreid gezelschap collega's, oud-collega's, onderwijzend- en niet- enderwijzend personeel en uiteraard het schoolbestuur en familie werd woensdagavond op feestelijke wijze hei dacht het 25-jarig dienstverband aan de Technische School Schou- wen-Buiveland van de leraar-adj. directeur de heer A. C. v. d. Berg. Na een kort begroetingswoord door de directeur de heer F. G. Scherjon, in 't bijzonder tot de heer v. d. Berg en zijn gezin, sprak de voorzitter van het schoolbestuur, ir. J. L. van Slo ten, die alvorens zich te richten tot de jubilaris enige woorden sprak ter nagedachtenis aan het overleden lid van het schoolbestuur, ir. W. M. Burck. De voorzitter schetste vervolgens het „dossier v. d. Berg", en dat ge beurde grotendeels in chronologische volgorde, waarbij vele belangrijke persoonlijke gegevens uit de afgelo pen 25 jaar werden genoteerd, met als een duidelijke mijlpaal de be noeming tot adj.-directeur in 1963. Namens het bestuur van de school vertolkte ir Van Sloten gevoelens van erkentelijkheid voor al datgene door de heer v. d. Berg - „hij heeft z'n hart aan de school verpand" - voor de L.T.S. gedaan. „De school heeft mede door uw inzet een goede naam", aldus de voorzitter. De jubilaris mocht vervolgens uit handen var. de voorzitter de „beken de ministeriële envelop" in ont vangst nemen, gevolgd door een fraai geschenk van het schoolbe stuur: de complete „grote Van Dale". „U bent immers geen man die zich alleen maai aan het technische over geeft", aldus ir. Van Sloten, die de wens uitsprak dat de jubilaris zich de komende jaren „met dezelfde energie aan de school zal weten te verbinden". De directeur de heer Scherjon be nadrukte in zijn toespraak dat een 25-jarig dienstverband aan dezelfde school - zeker bij het technisch on derwijs - bepaald wei voldoende aanleiding geeft tot een passende herdenking. „Zeker deze jubilaris heeft daar meer dan recht op", al dus de directeur, die het adjunct directeurschap van de school schet ste als „een vrij eenzame positie" want in die funktie wordt er „van alle kanten aan je getrokken". Daarvoor is bepaald een flink incas seringsvermogen onontbeerlijk. „Roosteren" De directeur noemde in dit ver band ook de vele connecties van een technische school, zoals die er voor al ook zijn op economisch gebied. Een L.T.S. heeft vele zakelijke be slommeringen te verwerken, de school is een instituut waar miljoe nen omgaan. Bij dit alles neemt de adj. dir. een belangrijke positie in. Met name heeft de heer v. d. Berg te doen met zaken de inkoop betreffen de en het „op rooster zetten' 'van de meer dan 350 leerlingen de ruim 30 man onderwijzend en niet-onder- wijzend personeel. De heer v, d. Berg weet zich bij dit alles als „stootblok" uitstekend te handhaven. De directeur typeerde de heer v. d. Berg verder als een leraar met veel gevoel voor de sociale achter gronden van de jeugd. Zijn manier van lesgeven is daarbij gebaseerd op het bijbrengen van inzicht. „U staat hierbij voor 100 procent aan de goe de kant", aldus de heer Scherjon. Namens het personeel en als col lega die „het langst met de jubilaris heeft samengewerkt" - gedurende 22 jaar - memoreerde de heer G. Huur ling hoogtepunten en dieptepunten uit het schoolleven. In 't bijzonder werden hierbij zaken naar voren ge bracht uit de eerste v. d. Berg-tijd, toen „nog geroeid moest worden met te korte riemen". Hierbij werd ook genoemd de oud-leraar de heer B. van Droffelaar, bekend „l.t.s.-pio- nier", die deze avond tot de eregas ten behoorde. De heer Huurling bood de heer en mevrouw v. d. Berg als geschenk een draagbaar televizie- toestel aan en hij deed dat uit naam van het gehele personeel en oud-col lega. De heer v. d. Berg dankte hierna uitvoerig voor de tot hem gesproken woorden en aangeboden geschenken, waarbij de jubilaris nog nader in ging op de verschillen op onderwijs gebied tussen de beginjaren en de afsluiting thans van de afgelopen kwart eeuw. In 't bijzonder dankte hij het bestuur voor de hem en zijn ge zin aangeboden receptie en daarop gevolgde feestelijke avond, in 't bijzonder ook de heer Scherjon en het gehele personeel van de school. Namens het personeel van de groep Brouwershaven sprak adju dant Westhof Hij prees de collegia liteit en was dankbaar voor het werk, dat steeds nauwgezet werd verricht De collegae bedachten de heer Verwijs met een elektrische heggesehaar en bloemen voor zijn echtgenote. Tenslotte werd het woord gevoerd namens de Alg. Ned. Politiebond door wachtmeester le klas de heer D. de Mooij. Ook hij prees de pret tige samenwerking, welke er steeds heeft bestaan in de Schouwse West hoek. WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben het nieuwe bewind in Bolivia onder leiding van kolonel Hugo Banzer erkend. KARATSJI. De Nederlandse stu dent Jacob Walg (22) uit Amsterdam is in Karatsji (Pakistan), verdacht van spionage, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. BERN. De Zwitserse regering heeft besloten, de Volksrepubliek Noord-Vietnam te erkennen. ANTWERPEN. In Antwerpen is dezer dagen een grootscheepse siga rettensmokkel aan het licht gekomen waardoor de Belgische schatkist naar schatting één miljoen gulden aan in komsten heeft gederfd. LONDEN. Ruim een half jaar na dat in Groot Brittannië het decimale stelsel is ingevoerd sloeg dinsdag het laatste uur voor de oude penny- munten. WASHINGTON. De Ver. Staten zullen de Westduitse Bondsrepubliek 175 jachtbommenwerpers leveren van het type „Phantom F 4", zé heeft minister van defensie Meivin Laird meegedeeld. AUCKLAND. Het Nederlandse dames hoekey-elftal is in Auckland de eerste officiële wereldkampioen geworden. HELSINGBORG. In de Zweedse plaats Helsingborg is bij een zieken huispatiënt cholera geconstateerd - het eerste geval in Zweden sinds 1918. Het is een 56-jarige vrouw die ziek terugkeerde van een vakantie verblijf in de Spaanse badplaats Be- nidorm. HANNOVER. Bij een verkeerson geluk in de omgeving van Hannover zijn 6 mensen om het leven gekomen en 30 zwaar gewond geraakt. Een bus met arbeiders reed in een bocht tegen een zware vrachtauto die met grind geladen was. De carosserie van de bus werd opengescheurd. (Ingezonden). Voorlopig nog een waardevol bezit Sedert 1937 wordt aan een groot aantal, door de drie onderwijscen- ti-ales van de middenstandsorganisa ties. t.w.: de Centrale voor Christelijk Handelsonderwijs, de Centrale voor Katholiek Handelsonderwijs en het Instituut voor Middenstands ontwikkeling, erkende cursussen een opleiding ge geven voor het zg. middenstandsdi ploma Algemene Handelskennis, welk diploma bij vestiging in het midden- en kleinbedrijf nodig is als bewijs van voldoende handelskennis. Vanaf 1962 bestaat de mogelijkheid om dezelfde opleiding te volgen aan gesubsidieerde, tweejarige midden standsavondscholen, uitgaande van het Instituut voor Middenstands- onderwijs, de Stichting voor Christelijk Middenstandsonderwijs en de Stichting voor Katholiek Mid denstandsonderwijs. Het is gebleken, dat bij veel adspi- rant-leerlingen van deze cursussen en scholen de gedachte leeft, dat in verband met de nieuwe Vestigings wet-detailhandel, deze opleidingen niet meer gevolgd behoeven te wor den. daar het daarmee te behalen middenstandsdiploma Algemene Handelskennis geen waarde meer zou hebben. De aandacht wordt erop geves tigd, dat in de Vestigingswet-detail handel. die op 24 augustus 1971 door de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal werd aangenomen, gedurende 5 jaar na inwerkingtreding het zgn. middenstandsdiploma als bewijs van bekwaamheid voor handelskennis erkend blijft en ook na die over gangsperiode de bezitters daarvan hun dan verkregen rechten blijven behouden. Degenen, die van plan zijn om in 1972 (éénjarige opleiding) of in 1973 (tweejarige opleiding) het examen af te leggen en daartoe in augustus- september 1971 de studie zullen aan vangen. wordt aangeraden zich zo spoedig mogelijk aan te melden bij een officiële cursus'school, uitgaan de van één der hierboven vermelde onderwijsorganisaties, waarvan zij het adres in de advertenties in de plaatselijke bladen kunnen vinden. Een spelmoment uit de wedstrijd waarin All Ready een 4-2 zege wist te behalen op Blauw-Wit. Een goede start dus voor de Zierikzeese korf balvereniging bij de aanvang van het nieuwe seizoen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Het bestuur van de Stichting Welzijn en Bevolkingsgroei heeft in een telegram aan de minis ter van volksgezondheid zijn „ern stige bezorgdheid en verontrusting" uitgesproken over de recente beslis sing van de Ziekenfondsraad de pil niet te doen opnemen in het pakket ziekenfondsverstrekkingen DEN HAAG. Namens de families en de Koninklijke Luchtmacht zijn vanuit de lucht kransen neergelaten op de plaats in het IJsselmeer ter hoogte van Makkum, waar vorige week de 28-jarige eerste luitenant C. R. J. van Woerkom met een „Star- fighter" van 322 squadron van de basis Leeuwarden is verongelukt. POELDIJK. De directeur akker bouw en tuinbouw van het ministe rie van landbouw en visserij, ir. W. van Soest, heeft de internationale tuinbouwmanifestatie „Westland Promotion '71" geopend, die tot en met 4 september a.s. in de gebouwen van de Veilingvereniging Westland- Noord te Poeldijk wordt gehouden. ROOSENDAAL. - De 25-jarige chauffeur J. Gabriel uit Wetterij (België) is om het leven gekomen toen de vrachtauto die hij bestuurde bij Oud- en Nieuw-Gastel tegen een losse lokomotief botste. RIETHOVEN. De 19-jarige G. H. Wijlaars uit Waalre is in een zieken huis overleden aan de verwondingen, die hij maandagavond bij een ver keersongeval had opgelopen. Hij was op de Stevertselaan in Riethoven door te grote snelheid met zijn mo torrijwiel uit een bocht gevlogen en verongelukt. GEMEENTE BRUINISSE BURGERLIJKE STAND Geboren: 12. Petrus Cornelis, z. van Hermanus Maria van der Zan den en Allegonda M. J. Engels; 15. Alexandra Nicöle, d. van Nicolaas Leendert de Keizer en Pieternella J. van der Werf; 27. Sara Pieternella. d. van Adriaan Mol en Janna Cor nelia de Waal. Overleden: 2. Marina Johanna 01- ree, 91 jr., wed. van Jan Bal; 9. Wil lem Okkerse. 83 jr., wedn. van Maria Zoeter; 13. Hermanus Hendrik van Wagtendonk, 76 jr., echtg. van Prijn- tje Kostense; 19. Gerrit Kik, 74 jr„. wedn. van Wilhelmina IJzelenberg; 21. Cornelis van Popering, 71 jr., echtg. van Adriaantje Okkerse. Gehuwd: 6. Jan Laurens Hameete. 25 jr. (Oude Tonge) en Lena Jumelet. 23 jr. (Bruinisse); 6. Jan de Waal, 25 jr. en Cornelia Barbera Deurloo, 21 jr.; 20. Cornelis Hoek. 19 jr. en Lena Johanna Peeman, 18 jr. (Middelhar- nis). Vertrokken: Lena Jumelet (echtg. van Hameete) naar Oost-Flakkee; H. Stolte en gezin naar Amsterdam; J. Bal naar Haaften; Iman Deurloo naar Gouda. Partikulicre bezittingen over boord Een gevolg van de met de explo sie gepaard gaande luchtdruk was dat van een aantal passagiers par- tikuliere bezittingen, onder andere tasjes met inhoud, over boord wer den geblazen. Na de terugkeer van het zwaar gehavende schip in de ha ven van Scharendijke werd de ramp boot in ogenschouw genomen door de directeur van de R.T.M., dr. Van Zuijlen. Ter plaatse aanwezig waren ook burgemeester S. Frankce van Middenschouwen en enige gemeente raadsleden. Het gezelschap was juist gestart 'voor een excursie door de gemeente. Advertentie i In naturel Juchtenleer jeugdschoenen zij** sterk genoeg Havenplein 13, Zierikzee Telefoon 2488 Op Grevelingen varemie „Stad Zierikzee" door ramp getroffen - Twee zwaar- en dertien licht gewonden kon binnenlopen. De gewonden wer den met klaarstaande ziekenauto's naar het Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee vervoerd. Nadat alle ge wonden door dokter Terpstra uit Brouwershaven waren verzorgd, bleek pas, dat ook de Rode Kruis helper van Boxtel zelf deerlijk ge havend was en onder de snijwonden zat. De passagiers werden door gereed staande bussen van de Rotterdamse T omwegmaatschappij afgevoerd naar hun plaats van bestemming. De rondvaartboot „De Stad Zierik zee" biedt plaats aan 300 passagiers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3