veRkiezinqspiRkelen van eeuw qeleöen te BRuinisse VAN HET VADERLANDSE ERF Koninklijke reis nodig als symbool Nieuwe fabriek wilde niet starten - Financiële strop voor de Staatsmijnen Sterke daling oppervlakte appelen/peren Het bezoek van koningin Juliana aan Indonesië is geen zaak die zon der kritiek verloopt - hier niet en daar evenmin. Een kritiek die er vooral op gericht is dat het staats bezoek als politieke daad min af meer een klopje op de rug lijkt van het regime in Djakarta en dat is in alle opzichten niet smetteloos, al was het maar door de rijkelijke hoeveel heid politieke gevangenen die daar nog in kampen worden gevonden. In Nederland zijn velen van me ning dat we president Soeharto daarom niet de prestigeioinst mog- ten gunnen die hij maakt doordat we hem een staatsbezoek waardig ach ten. In Indonesië leeft in linkse krin gen een dergelijke opinie: dat het be zoek als het ware een soort- getuig schrift van goed gedrag is waarmee de president dan ten onrechte zou kunnen pronken. Psychologische kant Dat is de politieke kant van een zaak Nu is de politieke waarde van staatsbezoeken, zelfs in het prestige- vlak, tegenwoordig niet meer zo ge weldig groot. Maar aan dit staatsbezoek zit voor al nog een andere, meer psychologi sche kant. In feite had het al direkt moeten gebeuren nadat moederland en kolonie uit elkaar waren gegaan. Maar dat uiteengaan is begeleid door een reeks spanningen, die vooral door de kwestie-Nieuw-Guinea haast eindeloos lang voort bleven duren. En de sfeer bleek er eenvoudig niet rijp voor Het staatsbezoek van nu is dan ook eigenlijk de afronding van die onafhankelijkheidstwist: de symbo lisering in een zeker voor de Indo nesiërs, in een enigszins mythologi sche sfeer - vele volksverhalen ge wagen van de komst van een blanke koningin - van wat in koude ver dragstermen al lang geregeld is: twee volken die hun verhouding van meester en onderdaan hebben ver ruild voor een van vriendschap op gelijke voet. (I) (van een medewerker) BRUINISSE. - Het is een bekend feit, dat naderende verkiezingen de menselijke hartstochten doet oplaai en, in Nederland en daar buiten. Vooral ook in vroeger jaren. In het buitenland gaat het winnen van stemmen vaak gepaard, met fraude en omkoperij, met praktijken die geen daglicht kunnen zien. In Ne derland komen dergelijke praktijken gelukkig minder in het geheel niet voer en iedere gekozene moet de zui veringseed afleggen. Maar soms worden beschuldigin gen geuit, die in die richting wijzen. Zo was het ook honderd jaar gele den in Bruinisse. We troffen in een oud boekje een interessante geschie denis aan, die daarover gaat. Een verslag uitgegeven bij gebroeders Belinfante in 1872, getiteld „Zaak van den heer Jan van den Berg Mz., behandeld door den Raad van State (Afdeling voor de geschillen van be stuur), betrekkelijk. Zijne verkiezing tot lid van den Raad der Gemeente Bruiisse met het Koninklijk besluit tot handhaving dier verkiezing." Voor de oudere lezers, die de be treffende persoon nog gekend heb ben, stippen wij hierbij aan, dat Jan van den Berg Mz. in de volksmond bekend stond als „Jan van Pietje" terwijl zijn tegenspeler in deze zaak de wethouder Jan Elenbaas, alge meen „Jan van Lieze" werd geheten. De voorzitter van de Raad van State, die op 24 januari 1872, deze zaak behandeld was de Minister van Staat, mr. A. E. Baron Mackay van Een leuk plaatje van het landelijk Noordgouwe in de twintiger jaren. Het is de splitsing van de Donkere- weg-Heerenweg-Bosweg. Was het bezoek om allerlei politie- ké redenen dan misschien niet zo bij zonder aanbevelenswaard, als echte bezegeling van een keerpunt in de historie van beide volken kon het eigenlijk niet gemist worden. Stadsbussen in Miinchen op aardgas DEN HAAG, 30-8. Om het euvel van schadelijke gassen, die door het autoverkeer worden verspreid, te be strijden zal het M.A.N.-concern in samenwerking met het gemeentebe stuur van München de dieselmotor stadsbussen van deze stad op aard gas omschakelen, aldws een mede deling van de Nederlands-Duitse ka mer van koophandel. Als het lukt, zal het nog een hele tijd duren, alvorens men tot de bouw van series van zulke bussen kan overgaan. Agent sprong voor zijn leven BARNEVELD, 30-8. Zondagavond heeft een agent van politie in Bar- neveld voor zijn leven moeten sprin gen. De agent gaf een stopteken aan een bestuurder van een busje die als reactie gas gaf en op de agent in reed. De politieman wist nog juist voor de aanstormende auto weg te springen. Na botsing op voetbalveld overleden SCHERPENZEEL, 30-8. Maandag- morgen is de 27-jarige heer B. van de Brink uit Scherpenzeel overleden na een botsing met een tegenstander bij een oefenduel van de voetbalver eniging Scherpenzeel. De voetballer liep inwendige verwondingen op. Ophemert en Zennewijncn, leden waren: Jhr. mr. W. A. C. de Jonge, mr. K. A. Meeussen, mr. G. de Vries en mr. C. H. B. Boot, refrendaris mr. L. P. Op den Hoof. Wat was er nu gebeurd? Staats raad Boot de rapporteur vatte het aldus samen: „Mijne Heeren, Het ge schil loop over de vraag, of er bij de verkiezing van Jan van den Berg Mz., tot lid van den Gemeenteraad te Bruinisse een onbetamelijke in vloed op sommige kiezers door hem is uit geoefend, zoo dat de uitslag der stemming niet zoude bevatten de uitdrukking van hunnen vrijen wil." Er had in juli 1871 een nieuwe verkiezing plaats, voor de plaatsen in die Gemeenteraad, die open vie len door de periodieke aftreding van leden. Bij die gelegenheid had Jan van den Berg Mz. veel stemmen be komen, doch niet voldoende om di rect te worden gekozen. Hij kreeg toen 24 stemmen, zijn tegenkandi daat M. Zoeter 19, nog andere per sonen kregen 13, 9 en 3 stemmen. Totaal dus 68 stemmen. Herstemming Een herstemming moest plaats hebben tussen Jan van den Berg en M. Zoeter. Het werd een nek aan nek race, door Van den Berg met slechts 3 stemmen gewonnen. Hadden twee personen anders gestemd, dan had hij het niet gehaald. De uitslag was 35 stemmen op Van den Berg, 32 op Zoeter. De gemeenteraad liet hem na onderzoek van zijn geloofsbrie ven toe met 5 tegen 1 stem. En die stem was van wethouder Elenbaas, die het er niet bij liet zitten, maar in beroep ging bij Gedeputeerde Sta ten omdat hij zittend in het stem bureau de kiezer Joh. van der Bijl had horen zeggen, dat Van den Berg hem bedreigd had, hem te zullen be nadelen, zo hij niet op hem zijn stem KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Met ingang van maandag 30 augustus werd de con trole, die wegens de vlottende wis selkoersen op het Benelux-intraver- keer in landbouwprodukten bestaal, opgeheven. Dit' blijkt uit een be schikking van de minister van Land bouw en Visserij, ir. P. J. Lardinois. ZAND VOORT. Tijdens een inter ne verbouwing van het winkelpand Raadhuisplein 3 Zandvoort kwamen bij het opbreken van een vloer in het achterhuis twee landmijnen en een Duits machinegeweer tevoorschijn. Daar men de zaak niet vertrouwde, werd de keuken onder handen geno men. Na verwijdering van het aan recht trof men aan een aantal hand granaten en een flinke hoeveelheid houders met geweer- en mitrailleur kogels. BERGEN OP ZOOM. Verdere in dustrialisatie in West-Brabant is zonder financiële steun van de rijks overheid niet mogelijk, zo heeft burgemeester drs. Van de Laar van Bergen op Zoom verklaard. Hij zei dit in de gemeenteraad waar van al le zijden felle kritiek werd geleverd op het besluit van de regering om de premieregeling voor industrievesti ging op te schorten. AMSTERDAM. Het medisch co mité Nederland-Vietnam heeft deze week voor 400.000 gld. aan medica menten, instrumenten en ander ma teriaal verzonden naar het Interna tionale Bevrijdingsfront van Zuid- Vietnam, Laos, Cambodja en naar Noord-Vietnam. UTRECHT. De doe-het-zelf-zwan- gerschapstest „Predictor" van het Rotterdamse Farmaceutische' bedrijf Chefaro Nederland N.V. blijkt ook voor het buitenland aantrekkelijk. Het bedrijf wordt overstroomd met aanvragen uit landen binnen en bui ten Europa. AMSTERDAM. Wegens bezit van 112 LSD tabletten is de'19-jarige au tomonteur Jan D. door de rechtbank in Amsterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van het voorarrest. uitbracht. Elenbaas achtte dus een nader onderzoek gewenst. Temeer omdat reeds bij de verkiezing van juli ook door Van den Berg aan sommige kiezers geld gegeven was, of beloofd was om hun stem te win nen, aldus wethouder Elenbaas. En Elenbaas kreeg van Ged. Sta ten gelijk. Zij vernietigden het be sluit van den Raad van 23 oktober 1871 in de overtuiging, dat zo er al geen stemmen zijn gekocht of ver kocht er toch op sommige kiezers een ongeoorloofde dwang was uit geoefend en dat de uitslag van de stemming misschien anders zou zijn geweest, als er niet was gedreigd of gemanipuleerd. Tegen deze beslis sing van Ged. Staten kwam J. van den Berg natuurlijk op zijn beurt weer in beroep. Achtereenvolgens werden te Brui nisse de volgende personen in deze zaak gehoord: Door Burgemeester en Wethouders eerst op 4 november: Joh. van der Bijl die verklaarde, dat Van den Berg tegen hem in tegen hem in tegenwoordigheid van Iman Padmos had gezegd „laat mij je stembriefje zien, waarop hij aan Van den Berg had geantwoord, dat doe ik niet. Van den Berg repliceerde toen „als je mij niet stemt zal het je in je ogen druipen, voorts erbij voe gende, dat hij hem achter in zijn al manak zou optekenen „komende zulks altijd eens te pas". De leden van het stembureau hadden ver klaard, dat Van der Bijl op de dag der verkiezing een nieuw stembiljet aanvroeg, zeggende „Jan van Pietje kan me toch niets maken" en ein delijk dat Hubrecht van Poperinge gezegd had, dat Jan van Pietje hem iets beloofd had om voor hem te stemmen, „doch dat deze niet had willen zeggen waarin het beloofde bestond." DEN HAAG, 30-8. Na drie maan den tobben is de nieuwe ammoniak- fabriek van DSM (Staatsmijnen), met een capaciteit van 1000 ton am moniak per dag een van de grootste in haar soort ter wereld, enkele da gen geleden eindelijk op gang geko men. Bij het zogenaamde opstarten van een nieuwe fabriék komen door gaans meteen de eventuele feiten aan het licht en deze blekèn in dit geval aanzienlijk te zijn. De moei lijkheden, die in het procesluehtsys- teem schuilen, zijn door technische voorzieningen, welke door de des kundigen van DSM zelf zijn aange bracht, nu in zoverre opgevangen, BELGRADO. In de Zuidslavische gevangenis Sremska Mitrovica, waar in ook de Zuidslavische politieke schrijver Milovan Djilas een straf uitgezeten heeft, is een openlijke „re bellie" van gevangenen uitgebroken. LAND- EN TUINBOUW DEN HAAG, 28-8. De totale opper vlakte van appelbomen is in vier jaar tijd met ruim 25 procent afgenomen tot 24.000 ha. Niet alleen werd er re latief weinig aangeplant (2700 ha), er werden ook veel - grotendeels oudere - boomgaarden gerooid (11.000 ha). Dit blijkt uit de voorlopige uitkom sten van het onderzoek appelen en peren van mei 1971, verricht door het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Zowel in de groep appelbomen jon ger dan vier jaar als in de groep 22 jaar en ouder, verminderde het are aal met meer dan 50 procent. Het aandeel van deze twee leeftijdsklas sen is mede hierdoor gedaald van respektievelijk 18 en 24 procent in 1967 tot 11 en 16 procent in 1971. FEUILLETON „Dat zou een schoftenstreek zijn," meende Hofmeer, die met grote aan dacht had geluisterd. „Zo moet u dat niet opvatten. Het is waarschijnlijk gewoon angst ge weest. Omdat er in zit, dat dan ook het spionneren achter het Boshuis uitkomt. Zijn nieuwsgierigheid. Naar alle waarschijnlijkheid heeft dat de doorslag gegeven om de aanrijding te verzwijgen". Hofmeer dacht enige tijd na. „Wat wil je nu gaan doen?" „Daarom kom ik juist bij u". ant woordde zijn zoon. „Wat denkt u er van? Moet ik naar de politie gaan? Ik houd niet van zulke boodschap pen". De smid haalde zijn pijp en een zakje tabak te voorschijn. Terwijl hij de pijp begon te stoppen, ant woordde hij: „In theorie zal jouw re denering wel kloppen. Maar hoe be wijs je dit alles? Nielsen hoeft alleen maar le ontkennen". Teun lachte even. „Hij heeft zich zelf vanmorgen verraden". En hij vertelde van het gesprek dat er ge volgd was op de tip. die hij aan Niel sen gaf. „Hij was in elk geval om streeks het tijdstip, dat Van Halter werd aangereden, in de omgeving van hel Boshuis. Dat kan ik getui gen". Langzaam zoog Hofmeer de brand in zijn tabak. Hij trok enkele malen aan de pijp. voor zich uitkijkend, de zware armen over elkaar. „Ik geloof, dat het beter is, als je de zaak laat rusten". „Zo? En Nielsen vrijuit laten gaan? Terwijl hij het gedaan heeft en Tie- men onschuldig heeft vastgezeten? Ik maak me sterk, dat er altijd nog dorpelingen zijn. die in Tiemen de dader zien". Hofmeer bromde wat. hetgeen zo wel instemming als ontkenning kon betekenen. „Het is wel zo. dat het recht z'n beloop moet hebben. Doch dat er alle hoop bestaat dat het hui dige produktieniveau kan worden volgehouden. Een definitieve oplos sing van dit procesluchtprobleem is echter pas later te verwachten. Volgens de voorlichtingsdienst van de Staatsmijnen is dit vertraagde op starten van deze grote fabriek een tegenvaller voor het concern. Men sprak van „een kostbare zaak". Bankbediende gaf cijfercode aan inbrekers NIJMEGEN, 30-8, Een negentien jarige bediende van de Boerenleen bank in Zetten blijkt de sleutelfiguur te zijn in de beroving, vorig week einde bij die bank, waarbij een be drag van rond f 100.000,verdween: De jongeman heeft bekend dat hij de cijfercode van de safe heeft geno teerd voor enkele vriénden. In totaal heeft de rijkspolitie zes arrestaties verricht. Enkele van hen hebben be kend, maar het verdwenen geld is nog niet terecht. Bij de rassen hebben zich weinig wijzigingen voorgedaan. Het areaal van het voornaamste ras, de Golden Delicious, is iets uitgebreid en be slaat thans 31 procent van het totale areaal, appelen. Alle andere bij het onderzoek betrokken rassen namen daarentegen in oppervlakte af. Het areaal peren - aldus de uit komsten van het C.B.S. - is in de afgelopen vier jaar met bijna 20 pro cent ingekrompen tot 8.000 ha. Er werd in de periode 1967-1971 slechts 500 ha ingeplant, terwijl 2500 ha ge rooid werd. Dë~oppervlakte peren in de leeftijdsgroep 9 tot 25 jaar breidde zich uit met ongeveer 10 procent en neemt thans 43 procent van het to taal areaal peren in. Doyenne du Co rnice is het enige ras dat een areaal uitbreiding te zien geeft. dat zou betekenen, dat Nielsen mis schien alsnog werd gearresteerd en opgesloten. En zijn zaak naar de haaien gaat. Die zuster van hem mag een bijdehandte vrouw zijn, voor de winkel is ze ongeschikt. Wil jij de verantwoording daarvan dragen?" Teun antwoordde niet, nadenkend. Zijn vader Vervolgde: „Als hij hard- nekig ontkent, zal Berker dan na al die weken nog met bewijzen kunnen komen? Zet het maar uit je hoofd. Ik wil er in elk geval de zegsman niet van zijn". „En Van Halter maar laten den ken, dat Tiemen hem naar het leven heeft gestaan?" Hofmeer haalde zijn schouders op. „Dat vervelende nijdasserige kerel tje speelt geen rol. Tiemen beschouwt hem als lucht. Waar zullen wij ons druk over maken? Overigens, je bent zes en twintig. Wil jij de verant woording op je nemen.ga je gang. Maar overweeg het eerst een paar dagen". 17. Teun volgde de raad van zijn va der op. Voorlopig zet ik het van me af, dacht hij. Volgende week zie ik verder. Misschien ga ik eerst wel eens een keer met Jan Nielsen pra ten. Na het eten stapte hij in zijn wa gen en reed naar het Boshuis. Elsje deed open. Haar ogen lichtten op. toen ze Teun zag. „Gunst, ben jij het? Anneke is er niet. Vader en Anneke zijn op de fiets naar Ochte- ren. Het is zulk mooi weer. Er ligt een pak aan het station, tientallen coupons. Kunnen we gebruiken, zie je?" Teun keek spijtig. „Dat is jammer" Even was het meisje besluiteloos. „Je kunt wel even binnenkomen voor een kopje thee". Er kwamen spotlichtjes in zijn KEULEN. De Domstad Keulen heeft een nieuwe toeristische attractie. Men kan zich sinds kort in een rikja door de straten van de Rijnmetropool laten trekken. Clemens Müter, eerste en tot nu toe enige riksjarijder van West-Duitsland, toont zijn passa giers hardlopend Keulen's beziens waardigheden De collega's van de taxistandplaats beschouwen hun sportieve rivaal zeer welwillend. Al leen de gemeentelijke overheid weet niet goed, waaronder dit vreemde vehikel gerangschikt moet worden Baby gestikt in kussen TIEL, 30-8. In het woonwagen centrum in Tiel is de zeven maanderr oude Jacoba Liekendiek overleden. Het kind stikte in een kussen, dat een anderhalf jaar oud broertje, ver moedelijk spelenderwijs, op haar gooide, zo verklaarde de politie. Wethouder achtervolgt automobilist met hamer BARNEVELD, 30-8. - Wethouder van openbare werken G. J. van Elten van Barneveld heeft zijn functie in dit weekeinde zeer letterlijk opge vat. Hij was getuige van een aanrij ding waarbij een van de auto's door reed. De wethouder zette de achter volging in en wist de auto klem te rijden. Gewapend met een hamer heeft hij te voet de jacht op de auto mobilist voortgezet. Het resultaat van het resolute optreden was dat de man aan de politie overgeleverd kon worden. „A.N.W.B.-Erlo Bergsma- prijs" voor Heemschut DEN HAAG, 30-8. De Edo Bergsma A.N.W.B.-prijs is dit jaar toegekend aan de Bond Heemschut voor zijn uitzonderlijke verdiensten voor het behoud van historische schoonheid van ons land. De toekenning geschiedt mede tegen de achtergrond van het 60-jarig bestaan van de Bond. De „Edo Bergsma - A.N.W.B.- prijs" heeft ten doel waardering tot uiting te brengen voor grote ver diensten'en uitzonderlijke initiatie ven op het door de A.N.W.B. bestre ken maatschappelijk en cultureel ge bied. Zij bestaat uit een penning en een bedrag in geld, t.w. f 2500. 46 door JOKE DE VALK ogen. „Durf je wel? Alleen met een vreemde man?" Hij zag, dat ze begon te kleuren en meteen had hij spijt van zijn woorden. „Jij bent geen vreemde meer", antwoordde ze zacht. „Om je eerlijk de waarheid te zeggen, vind ik het eng. alleen in dit huis. Zo ver van het dorp". Hij betrad dc woning en sloot de deur achter zich. „Dan houd ik je een poosje gezelschap. Ik blaf wel niet, maar wil graag als waakhond dienst doen. Als ik maar niet op hoef te zitten om pootjes te geven". Elsje schoot in een lach. „Jij bent soms een rare, Teun Kom maar mee naar de keuken. Ik moet de kamer nog opruimen. Het is er zo'n rommel" „Zal ik helpen?" Ze schudde haar hoofd. „Van de wal in de sloot waarschijnlijk. Wc drinken eerst thee. Ik heb net gezet". Hij installeerde zich op een stoel. „Leuk zo. Gezellige keuken. O ja, ik heb nog wat voor je. Vanmorgen ge kocht. Speciaal voor jou." Hij haal de het pakje uit zijn zak en legde het voor haar neer. Ze keek er ve.rbaasd naar. Waar om deed je dat?" „O. zo maar. Anneke krijgt ge noeg, dat weet je Maar jij hebt nie mand. die je een beetje verwent. Laat ik dat vandaag dan eens doen met oen kleinigheidje." Het meisje maakte nieuwsgierig het pakje open en zag de glanzende metalen asbak met het wapen van Stamveen. „Alle mensen. Teun. dat is leuk. Is dat voor mij?" „Als je zo vriendelijk wilt zijn om het te aanvaarden?" „Natuurlijk. Als je elke dag kwam aandragen met kadootjes. zou het gek zijn. maar dit vind ik heel aar dig van je. Dank je. Teun" Ze stak over tafel haar hand uit. die hij drukte. (Wordt vervolgd). Groot uit Noordgouwe I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4