AGENDA 0KEQJ3 Zierikzee kreeg coiisumentencommissie als „klachtenbureau" STREEK NIEUWS Moderne meetapparatuur op de vuurtoren TELEURGESTELD... RUIL ZE IN 'Nieuwe winkeliersvereniging plaatst zelf „stok achter de deur" ZERIKZEE, 30-8. Zierikzee heeft er een nieuwe instelling btfgekregen. Een uit zeven dames en heren samengesteld orgaan, dat op initiatief van de onlangs opgerichte winkeliersvereniging „Zierikzee" als „Consumentencom missie" zal gaan trachten te functioneren om „een brug te slaan tussen het publiek en de winkelier". In 't bijzonder werd de „Consu menten-Commissie" in 't leven ge roepen om eventuele klachten van het kopende publiek en gerezen ge schillen met bij de winkeliersvereni ging aangesloten middenstanders zo goed mogelijk tot een oplossing te brengen. In feite, gaat het hier dus om wat genoemd zou kunnen worden een „klachten-bureau", maar in an dere zin kali ook gesproken worden van een arbitrage-commissie. De instelling van de nieuwe „Con sumenten-Commissie" werd gisteren (maandag)avond bekendgemaakt. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst voor de pers in hotel Van Oppen, De gang van zaken werd toegelicht dooi de heer W. Bastia. In deze bijeen komst werd de samenstelling van de Commissie als volgt bekendgemaakt: mevrouw A. Slagter-Ottens, me vrouw A. E. Straeter-van Waasdijk, mevrouw J. Asma-Broere, de heren A. A. Kotvis, D. Dokman, J. M. Luij- kenaar en P. B. Verhaar. Meer samenwerking De heer Bastia verklaarde dat de instelling van een Consumenten- Commissie. op initiatief van de win keliers zélf, uniek voor Nederland kan worden genoemd. De bedoeling is vooral, volgens de heer Bastia, dat zowel de winkeliers als de consu menten meer gaan samenwerken, waarbij het er om gaat om te komen tot een zo groot mogelijke „leefbaar heid". Een belangrijk onderdeel van dit streven vormt ook het uitgangs punt dat „de klant weer koning" moet worden. De Consumenten Com missie zal een bepaalde vorm van toezicht kunhen houden op alles wat kan leiden tot meningsverschillen „voor en achter de toonbank". Uiter aard heeft de Commissie alleen een vinger in de pap bij de bij de winke liersvereniging aangesloten zaken. Deze zaken zullen voor het publiek herkenbaar zijn aan een speciaal vignet. Op dit vignet staat de vol gende tekst te lezen: „Lid winke liersvereniging Zierikzee, in samen werking met Consumenten Commis sie". In verband met het Zierikzees ini tiatief herinnerde de heer Bastia aan een dergelijk idee dat thans door de V.V.V. Burgh-Haamstede inmiddels in uitvoering is gebracht, waar een aantal zaken die daarvoor, gelet op bijv. de verleende service, in aan merking komen, eveneens kenbaar zijn aan een vignet. „Dit werd duide lijk van ons overgenomen", zo meen de de heer Bastia. „Stok achter de deur" Met de nieuwe Commissie hebben de aangesloten winkeliers zélf „een stok achter de deur" gezet, want mocht in de praktijk straks blijken dat een winkelier zich niet wenst neer te leggen bij een uitspraak - uiteraard na onderzoek - van de Consumenten Commissie, dan bete kent dit het royement voor de be trokken zaak en intrekking van het verleende vignet. De heer Bastia was overigens niet bijzonder te spreken over de Zierik- zeese Ondernemers Centrale, de overkoepelende organisatie van de drie bekende middenstandsverenigin gen,: „in die kringen schijnt men weinig voor samenwerking te voelen want daar is ons niets van geble ken". Het bestuur van de nieuwe winkeliersvereniging meent ook dat er in Zierikzee „maar weinig wordt gedaan". Klacht van de heer Bastia: er zijn hier bepaald te weinig activiteiten. Hij dacht met name aan het Sint Ni- colaas-gcbcuren van vorig jaar. „De bejaarde kindervriend werd wel in gehaald maar er gebeurde verder niets. Geen acties in de winkels - zoals in sommige andere gemeenten op Schouwen-Duiveland - en ook geen winkelweek". De Óndernemers MONOPOLI, (Italië). - Geredde pas sagiers van de brandende Griekse veerboot „Hclleanna", worden door een vissersboot naar de wal ge bracht. I3ij de brand aan boord van het schip voor de Italiaanse kust, kwamen zeker 23 mensen om het le ven, terwijl er 271 gewond werden. Centrale liet trouwens ook deze zo mer verstek gaan: „Er werd in 't ge heel niets ondernomen". Veel winke liers zouden hier graag verandering in zien en met het oog op de ko mende feestdagen zijn al enige acties in voorbereiding. Koopactie Zo ligt het in de bedoeling rond Sint Nicolaas en de Kerstdagen een koopactie te organiseren waarbij het publiek, via een bedrag van aankoop uiteindelijk in het bezit kan komen van een „waardebon" ter besteding bij een van de aangesloten - aan het vignet herkenbare - winkeliers. Voor de zomer van het volgend jaar wordt verder gedacht aan het houden van een „braderie". Een ander belangrijk punt op het verlanglijstje is wel het gedurende de zomermaanden langer openhou den van de winkels. Bij dit alles gaat het er om dat Zierikzee als centrum plaats actief blijft. „Daarom blijven wij altijd tot samenwerking, zowel met de overheid, onderling, met het publiek, de verenigingen en midden standsorganisaties bereid", aldus de heer Bastia. Als afsluiting: „We blijven streven naar meer eenheid, het koopgebeu ren in Zierikzee moet feestelijker en sfeervoller worden. De consument moet zich weer koning gaan voelen. De Consumenten Commissie zal in dit kader gaan streven naar betere voorlichting, betere service en bete re prijzen". De heer D. Dokman, lid van de Consumenten Commissie, wilde na de woorden van de heer Bastia er de nadruk op leggen dat de werkings sfeer van de Commissie nog wel zal moeten worden afgetast. „De gehele structuur zal nog moeten worden op gebouwd maar vast staat toch wel dat de commissie preventief zal kun nen werken". Juist de werkingssfeer van het nieuwe orgaan zal ook nog de nodige aandacht moeten krijgen. Overigens wordt niet verwacht dat „aan de lopende band" een beroep op de Commissie zal worden gfc- daan. Het aantal klachten zal in de praktyk best meevallen. Hoe de gang van zaken bij een ingediende klacht zal zijn dient ook nog organisatorisch te worden bekeken en „waterdicht" te worden geregeld. ZIERIKZEE Modeshow in Concertzaal Modehuis Holty en „Holty Young Shop" organiseren in samenwerking met Modehuis Drehsen (hoeden en bont) en firma Verton (schoenen en tassen), een modeshow in de Zierik- zeese Concertzaal. Deze avond zal gehouden worden op maandag 6 sep tember aanstaande. HAAMSTEDE Twee auto's botsten Maandagmiddag omstreeks 17.30 uur reden op de Hoek Weststraat- Zuidstraat te Haamstede, twee au to's op elkaar. Uit de Zuidstraat na derde de auto van de heer F. M. B. uit Hoevelaken die de Weststraat in wilde rijden doch meer links aan hield dan normaal nodig is, omdat er een auto geparkeer stond. Uit de Weststraat kwam de heer L. D. uit Dordrecht aangereden en een bot sing was onvermijdelijk. Niemand liep verwondingen op, maar de au to's Ilregen vrij veel blikschade. De Rijkspolitie heeft de botsing in han den. WESTENSCHOUWEN Lichtkoge! Zondagmorgen omstreeks 10 uur verdween een uit zee afgeschoten rode lichtkogel (noodsignaal) na precies over Westenschouwen te zijn gekomen, ergens in de West hoek. Het noodsignaal werd slechts door enkelen opgemerkt, doch na vraag had geen resultaat, omdat in Burghsluis en op de vuurtoren niets was gezien. BROUWERSHAVEN Uitslag ballonwedstrijd VVV Van de op 29 juli jl. opgelaten ballonnen te Brouwershaven tijdens de VVV-avond zijn de meeste te recht gekomen in de omgeving van Keulen (Duitsland) en enkele in Ne derlands en Belgisch Limburg. Mede door de goede weersomstandigheden zijn de ballonnen ver weggedreven. Ook werden er veel kaartjes terug gestuurd. De verstgekomenen zijn: Winnyfred Langeveld, Rotterdam; Janneke Meyer, Nijmegen; Kees van Poortvliet, Oude Tongc; Tan ja Ketting, Rozenburg; Ziwe Pollehn, Brouwershaven. De 5 prijswinnaars krijgen een prijs van gelijke waarde toegestuurd. DREISCHOR Concert werd afgelast Vanwege de minder gunstige weersomstandigheden werd het vast gestelde slotconeert van „Crescendo" en „Nieuw Leven" zaterdagavond af gelast. NOORDGOUWE Venezolaanse Blauwbaard Benoemin9 onderwijzeres CARACAS, 31-8. De 71-jarige Juan Lorenzo Ruiz, die reeds meer dan dertig jaar in de gevangenis vertoefd heeft wegens moord op zijn eerste twee vrouwen', zit nu weer achter tralies.Hij wordt beschuldigd van moord op echtgenote nummer drie. Volgens de politie is de grijze we duwnaar, die maandag beschuldigd werd van moord op zijn derde vrouw, die hij zeventien maal met een mes zou heben gestoken, pas en kele maanden geleden vrijgelaten. De eerste vrouw van Juan Lorenzo Ruiz werd in 1935 met een hakmes om het leven gebracht. Dit kostte hem vijftien jaar gevangenisstraf. De tweede vrouw bezweek aan messte ken in 1950. Nixon begin volgend jaar ook naar Canada OTTAWA, 30-8. De Amerikaanse president Nixon zal in de lente van 1972, vermoedelijk d? tijd waarin hij zijn reis naar Peking zal maken, ook een bezoek brengen aan Canada. Dit heeft de Canadese premier Trudeau bekendgemaakt. Aan de basisschool te Noordgouwe werd benoemd tot handwerk-onder- wijzeres mevrouw T. Stigter-Meijer. NIEUWER KERK Vergadering Ger. Vrouwenvereniging De Gereformeerde Vrouwenvereni ging te Nieuwerkerk zal op woens dagavond 1 september weer voor het eerst na de vakantie in vergadering bijeen komen. De vergadering wordt gehouden in het vergaderlokaal ach ter de Geref. kerk aan de Ooststraat. Op deze vergadering zal onder meer gesproken worden over de werk zaamheden voor het nieuwe seizoen. Belangstellenden en nieuwe leden zijn van harte welkom! BRUINISSE Vrijstelling militaire dienst Aan dc dienstplichtige C. J. Wil- lemse te Bruinisse van de lichting 1973 is voorgoed vrijstelling van mili taire dienst verleend, wegens broe- derdienst. ZIERIKZEE, 30-8. In deze weelderige plantengroei, een goed gevuld hoekje van de tuin van mevrouw J. van Velthoven-Verkaart alhier bevindt zich ook de reeds in de krant van maandag gesignaleerde „Satansappel"de wonder lijke „tabaks"-plant uil Oost-Europa. De plant bevindt zich werkelijk tussen de op de foto in beeld gebrachte weelderige vegetatieal is het moeilijk de preciess plaats aan te duiden. Niettemin groeit hier de reeds beschreven „Doorn-appel" die het op „vreemde" Zierikzeese bodem zo uitstekend doet Cursus machineschrijven Met ruim 20 leerlingen is te Brui nisse onder leiding van de heer K. Koetsdijk een cursus machineschrij ven gestart in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw. Gegadigden, voor deze cursus uitgaande van de Stichting Handelsonderwijs op Schouwen-Dui veland kunnen zich ook zaterdag 4 september nog aanmelden. Benoeming De heer Jan Haak, ambtenaar ter secretarie der gemeente Bruinisse is als adj.uctcommies benoemd ter ge- gemeentesecretarie van Molenaars graaf. De Bru 50 had motorpech Het mosselvaartuig Bru 50 (firma L. de Waal Padmos) kreeg zondag nacht op weg naar de Waddenzee motorstoring. Door een collega, Bru 39 werd het schip naar de haven te Bruinisse teruggebracht/ Bij de mo- torenfabriek Deutz te Rotterdam zal worden beslist of de betreffende motor nog kan worden gerepareerd, of dat inbouw van een nieuwe mo tor economischer is. Hoogste punt bouw bankkantoor Van het in aanbouw zijnde bij kantoor van de Algemene Bank Ne derland te Bruinisse aan de Oude straat, waaide hedenmorgen de vlag, als teken dat teken dat de kapcon structie gereed was gekomen. Overvloedige mosselaanvoer In de week van 23 tot 28 augustus werden aan de mijn te Yerseke aan gevoerd door 90 schepen ruim 3900 ton mossels, een hoeveelheid die voor de tijd van het jaar buitenge- HAAMSTEDE, 30-8. Op dc vuur toren staat momenteel hypermoderne meetapparatuur opgesteld. Hiermee wordt door het personeel van de Hy drografische Dienst dc juiste positie van het lichtplatform. dat het Licht schip Gocrce gaat vervangen, vast gesteld. Dit calibrieren geschiedt met een theodoliet en daarmee wordt uiterst secuur werk geleverd. Wordt op het platform de meetlat slechts één cen timeter verschoven, dan geeft de the odoliet dat aan. In graden ligt het platvorm dat vlak bij diep vaarwa ter (ca 20 meter) op de zandbank: de Bollen van Goeree genaamd, is ge plaatst. al goed, doch het gaat om de Geen genadeslag voor „het Genadekruisje" NIJMEGEN, 30-8. Een Nijmeegs wegenbouwbedrijf zal met groot materieel aan dc slag gaan om de laatste exemplaren van het in ons land nog voorkomende plantje genadekruid voor dc ondergang te behoeden. Van het genadekruid. dat onooglijk is als ieder ander onkruid, doch waaraan vroeger grote geneeskrachten werden toegeschreven, groeien nog slechts enkele exemplaren in Hongarije. Het werd overigens in Europa uitgestorven gewaand, tot enkele botanici hel plantje onlangs aantroffen bij een waterplas in Kwjjk in Nijmegen, uitgerekend op een plaats die omgeploegd zou worden voor dijkver zwaring. Na ruggespraak tussen diverse instanties is nu besloten, dat genade zal worden verleend aan het laatste genadekruid. Rij een soortgelijke waterplas in Ewijk wordt een zorgvuldig samengesteld bodembed gereedgemaakt, waarnaar met behulp van een wegen bouwbedrijf het hele grasveld met al het daarin voorkomende on kruid en genadekruid gaal verhuizen naar dc nieuwe omgeving. Woensdag 1 september Zierikzee Ger. Verenigingsgebouw 8 uur Ger. Vrouwenvereniging. Donderdag 2 september Zierikzee Huishoudschool van 2 tot 4 uur: Spreekuur voor consumentenvoor lichting. Herv. verenigingsgebouw, 8 uur, vrouwengroep „Wees een Zegen". Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 13.30 uur cursus bloemschikken. Jeugd Noordgouwe zuiverde kerkgraclit woon groot moet worden genoemd. Daarbij komt dat het warme weer, weer, de mosselexport ongunstig be ïnvloedde. Ongeveer 9000, ton ver dween in het Mosselfonds, het op- vangfonds voor overtollig aange voerde mosselen, die geen koper konden vinden. Er werd door de handel veel op voorraad gekocht omdat men omstreeks 1 september het begin van de handel op Parijs verwacht en zodra Parijs begint worden de exportmogelijkheden aanzienlijk verruimd. Want de gevolgen van de ruime aanvoer, waren van invloed op de prijzen, deze waren namelijk uit zonderlijk laag, vergeleken met het vorige seizoen en gezien de uitste kende kwaliteit. Plan tot indamming van de Zee van Azow KERTSJ, 31-8. Vier onderzoekings schepen zijn thans in de Zee van Azow om de mogelijkheden na te gaan van deze zee een reservoir te maken. Er bestaan plannen om de Straat van Kertsj af te dammen en zodoende de Zee van Azow van de Zwarte Zee af te sluiten. Thieu-aanhangers winnen SAIGON, 31-8. Aanhangers van president Ngoeyen van Thieu hebben bij de zondag in Zuidvietnam gehou den parlementsverkiezingen 91 van de 159 zetels in het Lagerhuis ver overd. Dit blijkt uit een analyse van de volledige, niet officiële, uitslagen. In het Lagerhuis komen 47 leden van de oppositie en 21 onafhankelij- kcn. precicitcit in centimeters. De afstand vuurtoren-platform is 17 km, de ap paratuur bewijst daarmee wel zeer nauwkeurig te werken. Nog een week of drie en het licht schip licht voor dc laatste maal dc stevige ankers. Het platform heeft voor de voeding der lichtopstand 2 dieselmotoren. Bovendien worden radiografisch gegevens verstrekt naar Seinpost Hoek van Holland over dc wind, de stroom en de lucht vochtigheid. Aan boord van het licht schip bevindt zich een Haamstede- naar n.l. Jan Kloet. Het platform werkt zonder bemanning en alles ge schiedt automatisch. Het karakter van het licht blijft gehandhaafd. NOORDGOUWE, 30-8. De jeugd van Noordgouwe heeft het initiatief genomen de kerkgracht een schoonmaak beurt te geven. Geheel vrij willig „stortte" de jeugd zich op modder, afval en andere zaken die in de zo fraai gele gen gracht niet thuis horen. Intussen ligt het centrum van Noordgouwe er weer netjes by en dat betekent dat de jeugd ongetwijfeld een ere saluut toekomt. Congres voor evangelisatie AMSTERDAM, 30-8. In het Inter- nationaal RAI-Congrescentrum te Amsterdam is het Europees congres voor evangelisatie officieel geopend. Ongeveer 1200 deelnemers uit 35 landen nemen er aan deel. Er zijn opvallend veel jonge afgevaardigden. Volgens de congresleiding is de helft van de aanwezigen onder de 40 jaar. Vrijwel alle kerken uit West- en Oosteuropese landen zijn in de RAI vertegenwoordigd. Het congres duurt tot 4 september en wordt georgani seerd door de Europese Evangelische Alliantie. BREDA, 31-8. De ruim tweehon derd Belgische werknemers van de Etna in Ereda zijn dinsdagmorgen zonder strubbelingen weer aan het werk gegaan. Zij accepteerden daar mee de voorstellen van dc Etna-di- rectie. Twee doden bij aulo-ongeluk GRAVE, 30-8. Twee personen zijn maandagmiddag in Grave bij een verkeersongeluk om het leven geko men. De auto waarin zij zaten stond op een kruising te wachten op een aankomende vrachtwagen met aan hanger. De bestuurder van de per sonenauto trok vlak voor de vracht auto op. waardoor een botsing on vermijdelijk was. De twee inzitten den uit de personenauto werden naar het Sint-Canisiusziekenhuis in Nij megen overgebracht, waar zij even later zijn overleden. De twee slachtoffers van het ver keersongeluk zijn de 78-jarige Joh. L. van Haren en zijn echtgenote P. C. den Bekker (82) uit Megen. De heer Van Haren bestuurde de auto. Koninklijk paar bezoekt de Borobudur DJOKJAKARTA. 31-8. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben heden-dinsdagmorgen in Midden- Java de duizendjarige Borobudur bezocht, het oudste Buddhistische bouwwerk ter wereld. Het koninklijk paar reeds in een stoet auto's van Djokja naar het dorp Borobudur, 40 km ten noord westen van de hoofdstad van het sultanaat Djokjakarta. De koningin, de prins en minister Schmclzcr van buitenlandse zaken, waren vergezeld van Sultan Hamenku Buono en dc gouverneur van Midden-Java. Mu- nadi. Advertentie OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE? voor de moderne PFAFF zlg-zag lichtgewicht Wij ruilen alle merken in, ook vreemde I NAAIMACHINEHUIS Kortemeestraat 17 BERGEN OP ZOOM BON: Naam: Adres: Plaats voor gratis folders zen- dén aan Pfaff ant- woordno 102. Bergen op Zoom.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2