kom, de postgiro DE ZIERIKZEESCHE COURANT „JORDANIË IS NIET MEER BIJ CONFLICT BETROKKEN" neem postgiro: alles gratis en nog 22% rente toe. dab makkelijk! Brood weer duurder Tyfoon „Trix" kost 21 mensen liet leven Rampsehip „Helleanna" moclit maar de helft van aantal opvarenden vervoeren Actiecomité „Redt het Vondelpark" hooi;- en laagwater het weekoverzicht Verdere vervuiling van de Oostzee Achl miljoen Oost pakistaanse vluchtelingen ZESDE DAG VAN KONINKLIJK BEZOEK AAN INDONESIË ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 31 augustus 1971 128ste jaargang Nr. 20926 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Zierikzee kreeg consumtencommissie Egyptische president Sadat in toespraak voor de t.v.: CAIRO. 30-8. „Er zyn nog twee staten die front maken tegen Israël: Egypte en Syrië". Dit heeft president Anwar Sadat maandagavond gezegd in een televisietoespraak, waarin hij de Egyptische bevolking vroeg zich woensdag tydens het referendum uit te spreken voor de voorgenomen nieuwe federatie met Libië en Syrië. Advertentie DEN HAAG, 30-8. Naar de Neder landse Bakkerystichting mededeelt, zal met ingang van maandag 6 sep tember de broodprijs met 1 cent worden verhoogd. Zakenman bij poging tot ontvoering gewond P.EGGIO CALABRIA, 30-8. Twee gewapende en gemaskerde mannen hebben zondagavond bij de Zuid-Ita liaanse stad Reggio in Calabrië ge tracht een rijke Romeinse zakenman te ontvoeren toen deze per auto op weg was naar zijn aan zee gelegen zomerhuis. De zakenman, de 61-jarige dr. An tonio Foco, werd door een van de overvallers neergeschoten en ernstig aan het hoofd gewond. Samen met zijn zuster, die een schot in de maag streek kreeg, is hij in een ziekenhuis opgenomen. Beide overvallers wisten te ontkomen. KOPENHAGEN - Zeker 31 mensen zijn om het leven gekomen toen een Hongaars passagiersvliegtuig van het type lljoesjin-18 op 0 km van de luchthaven Kastrup bij Kopenhagen een noodlanding op zee moest ma ken. Aan boord van het toestel be vonden ziek 24 passagiers en 10 be manningsleden. Op de foto een deel itan het ongelukstoestel, met op de achtergrond twee reddingsvaartui gen. Volgens de Egyptische president vormt Libië de achterhoede in het westen en Soedan in het zuiden. „Jordanië neemt niet meer deel aan het conflict. Zijn strijdkrachten zijn samengetrokken aan de Syrische grens in plaats van aan het Israëli sche front. Irak heeft zijn troepen helemaal teruggetrokken. Daarom kan men de federatie van Arabische republieken openlijk zien als de hoeksten van de strijd tegen de vij and". Sadat wees erop dat het drievou dig bondgenootschap meer dan de helft van de bevolking van de Ara bische wereld verenigt en een vaste kern zou vormen voor verdere stap pen naar Arabische eenheid. Hij waarschuwde dat gebrek aan onderlinge saamhorigheid het Ara bische front nog verzwakt. Sadat deelde mee dat zodra de fe deratie een feit zou zyn, het land zyn oude naam Egypte weer zal voeren. De huidige officiële naam „Verenigde Arabische Republiek", enig over blijfsel uit de mislukte unie met Sy rië in 1958, zal worden vervangen door „Arabische republiek Egypte". Op 11 september zal opnieuw een referendum worden gehouden. Dan zal het volk zich moeten uitspreken over de nieuwe grondwet. President Hafez Al-Assad riep de Syriërs maandagavond op (eveneens via de televisie) zich woensdag uit te spreken voor de federatie. DJAKARTA. - Koningin Juliana heeft een bezoek gebracht aan de Nederlandse school in Djakarta. Op de foto zien we een lachende konin gin in gesprek met één van de leer lingen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's t Een voornaam gemak van 'f t het huwelijk is dat men'een bezoeker die men niet kan uit- staan, naar zijn vrouw kan f t verwijzen. f TOKIO, 31-8. Het aantal slachtof fers van de tyfoon „Trix", die maan dag Japan bereikte, is gestegen tot 21. Negen mensen worden vermist en 79 liepen verwondingen op. De materiële schade is zeer groot. Op de Zuidjapanse eilanden Kioesjoe en Sjikokoe zijn alle spoorweg-, lucht- en bootverbindingen verbro ken. Op vele plaatsen zijn dijken doorgebroken. Het zwaarst is Mijazaki op de oost kust van Kioesjoe getroffen, waar een ziekenhuis onder een grondver schuiving werd bedolven. Het cen trum van de tyfoon lag dinsdagoch tend ten zuiden van Osaka. Hoewel de weerkundigen een spoe dig afnemen van de storm voorspel len regende het dinsdag nog onop houdelijk. Men "schat het aantal ver woeste huizen op enkele tienduizen den. BRINDISl, 30-8. - Het Griekse rampschip „Helleanna" mocht maar de helft van het aantal opvarenden vervoeren dat zich aan boord be vond toen zaterdag brand uitbrak. Dit is gebleken uit het veiligheids certificaat van de veerboot, dat op 27 mei van dit jaar in Pireaus is af gegeven en dat - volgens de haven meester van Brindisi - als juist zal worden aanvaard totdat bewezen is dat het onjuist is en een ander do cument is afgegeven waarin toestem ming wordt verleend voor het aan" boord hebben van meer mensen. Volgens havenmeester kolonel Ono- rio Carlesino mochten zich, blijkens het certificaat, maar 620 mensen aan boord bevinden, bemanning inbegre pen. Tot nog toe - zo zei hij - is ze ker dat er 1150 zijn gered en 24 zijn omgekomen. Het veiligheidscertificaat kwam uit een tas die gezagvoerder Demetrios Antypas aan zijn vrouw had over handigd, die hem op haar beurt weer aan een Griekse matroos had gege ven. De havenautoriteiten waren ach ter hel bestaan van de tas gekomen en de zeeman had hem desgevraagd afgegeven. In de tas zaten onder meer papie ren. Hiertoe behoorde het veilig heidscertificaat van het schip, ge nummerd 552, gedateerd 27/5/71 en afgegeven in Piraeus en hieruit bleek dat de boot totaal 620 mensen mocht vervoeren, bemanning inbegrepen. AMSTERDAM, 31-8. Bewoners van de Vondelparkbuurt in Amsterdam hebben het actiecomité „redt 'n park" opgericht met als doel: herhaling van het Vondelparkexperiment '71 in vol gende zomers te voorkomen. In een adres aan de gemeenteraad Vraagt het om maatregelen, die het park in zijn oorspronkelijke staat Japan waagt Ver. Staten intrekking invoertoeslag TOKIO, 31-8. Japan heeft dinsdag de Verenigde Staten officieel ge vraagd de invoerttoeslag van tien procent ongedaan te maken, nu de regering in Tokio is overgegaan tot het laten „zweven" van de yen. Het verzoek is gedaan in een nota die naar de Japanse ambassade in Washington werd gezonden, voor overbrenging aan de Amerikaanse regering. kunnen doen herstellen en behouden. Gezien de ervaringen van deze zo mer kan dit alleen door: Aan iedere vorm van kamperen .gn elke nachtelijk oponthoud in het park een einde te maken. Maatrege len ter bescherming van gras en an dere flora. Eet- en drinkgelcgenhe- deri, voor zover niet van 'oudstier aanwezig, en andere noodzakelijk tol toeristische concentraties leidende faciliteiten uit het park te weren. W.C.'s tot het voor normaal parkbe- zoek vereiste minimum te beperken, uit de buurt van huizen en zo ver dekt mogelijk opgesteld. Speelplaat sen en hun onmiddellijke omgeving aan kinderen en hun begeleiders voor te behouden. Dertien vermisten bij scheepsbotsing in de Stille oceaan QUITO, 31-8. Het Panamese vracht schip „Taboga" en het Uruguayaanse oorlogsschip „Manabi" zyn maandag op de Stille Oceaan met elkaar in aanvaring gekomen. Gestrande studenten mogen gratis naar luiis WASHINGTON. 31-8. Dc Ameri- kaansc luchtvaartmaatschappij ..Overseas National Airways" heeft enkele honderden in Europa gestran de Amerikaanse studenten een gratis terugreis naar de Ver. Staten aange boden. Zij mogen mee met vliegtui gen van deze maatschappij als er on bezette plaatsen zijn. De studenten kwamen onlangs in moeilijkheden toen hun door twee Ncwyorkse reisbureaus verstrekte retorn vliegbiljetten naar Londen en andere hoofdsteden slechts voor de heenreis geldig bleken te zijn. NIEUW DELHI, 30-8. Het aantal Oostpakistaansc vluchtelingen in In dia bedraagt nu meer dan 8.250.000. De Indiase minister van arbeid en herstel, Khadilkar. heeft dil aan een parlementaire commissie meege deeld. In de afgelopen week hebben ruim 300.000 vluchtelingen de grens overschreden. Als dit zo doorgaat, /uilen er binnen niet al te lange tijd tien miljoen vluchtelingen zijn. zei hij. Minister Khadilkar verklaarde zeer teleurgesteld te zijn over het antwoord van de Internationale Ge meenschap op de roep om hulp. Van het toegezegde bedrag van ruim 530 miljoen gulden is tot nu toe slechts veertig miljoen aan geld en goederen binnengekomen. Regeringsfunctiona rissen schatten de kosten voor de verzorging van de vluchtelingen op 3,4 miljard gulden per jaar. Verwachting tot woensdagavond: Af en toe regen Veel bewolking met af en toe regen of motregen; matige lot krachtige, aan de kust mogelijk harde zuidwes telijke wind; minimumtemperaturen rond 14. maxima morgen ongeveer 19 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-lemperaturen: 1 lot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 1 sept. Zon op 5.50. onder 19.29. Maan op 17.53, onder 0.22. 2 sept. Zon op 5.52. onder 19.27. Maan op 18.19. onder 1.44. Volle maan: 5 sept. (5.03). Zierikzee Hoogwater Laagwater 1 sept. 11.40 5.00 17.52 2 sept. 0.29 12.57 6.27 19.00 Doodtij: 31 aug. DE BILT. 31-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Atlantische Oceaan is een levendige depressie-aktivi- teit ontslaan. De lagedrukgebieden trekken van IJsland naar noordelijk Europa, waarbij hun fronten tot diep in Europa doordringen. Boven de Azorcn daarentegen blijft de luchtdruk hoog. zodat er zich een brede cn krachtige westelijke stro ming heeft ontwikkeld, waarmee oceaanfronten regelmatig in snel tempo het continent binnentrekken. Dinsdagmorgen naderde zo n warm- tefront van een diepe IJslandde- pressie met een druk in het centrum van 970 mb. de Britse eilanden. Dit front trekt, gevolgd door een kou front. de komende 24 uur over ons land. waarbij tevens de wind flink kan aanwakkeren uit westelijke richtingen. Al met al een onbesten dig weertype! Dertien opvarenden van de „Tabo ga" die is gezonken, worden vermist. Twintig anderen zijn door de „Ma nabi" en andere Uruguyaanse oor logsbodems opgepikt. De marine van Urugay was daar met een vloot oe fening bezig. De „Manabi" liep slechts lichte schade op. De vermiste zeelui zijn Chilenen, Peruanen en Columbianen. HELSINKI, 30-8. De vervuiling van de Oostzee neemt toe in omvang en tot op grotere diepte. Het Finse instituut voor zeeonderzoek heeft meegedeeld, dat by het Zweedse Gotland het zuurstofgehalte tot nul is gedaald en dat zich op de zeebo dem een giftige gordel van zwafel- waterstof heeft gevormd. In de Fin se Golf is het fosforgchaltc gestegen. Koningin en prins bezichtigden paleis van Sultan Hamengku Buwono, de Kraton DJOKJA, 31-8. (Van een speciale verslaggever) Koningin Juliana cn prins Bernhard zijn de zesde dag van hun staatsbezoek aan Indonesië be gonnen met een indrukwekkend be zoek aan het paleis van sultan Ha- mengku Buwono, de Kraton. Ruim twee uur wandelden zij over het uitgestrekte terrein van het pa leis, dat omgeven is door een vier meter dikke muur. Tijdens de rond gang, waarbij zy werden begeleid door de sultan bezichtigden koningin en prins talrykc ceremoniële en his torische voorwerpen. Onder meer bekeken zij een ver zameling kunstschatten achter een denkbeeldige lijn die niet mag wor den overschreden en waar de ver tegenwoordigers van de publiciteits media werden tegengehouden. Prins Bernhard zag deze kunstschatten tij dens zijn bezoek vorig jaar. Hij was toen de eerste buitenstaander sinds 40 jaar die ze te zien kreeg. Het bezoek aan de Kraton werd besloten met een parade van de Kra- tonwacht, die gestoken in historische uniformen en gewapend met oude geweren, pieken en pijl en boog in langzame pas voorbij trok. Het was voor het eerst sinds de oorlog dat de ze wacht in de openbaarheid kwam. Hij was speciaal voor deze gelegen heid opnieuw geformeerd. Grote belangstelling De belangstelling van het publiek langs de route was zeer groot. Vele tienduizenden hadden zich langs de weg geschaard.' Bij de Kraton werden de auto's omspoeld door een zee van mensen die de doorgang herhaaldelijk ver sperden. Later in de ochtend bezoch ten koningin en prins de Nederland se leeszaal de Karta Pustaka. De leeszaal werd in 1968 in samenwer king met de ambassade opgericht. Hij bevat ongeveer vijf duizend boeken en geniet een groeiende be langstelling. Dinsdagmiddag werd een bezoek gebracht aan dc Borobudur het mooiste Buddhistischc bouwwerk ter wereld. In het monument dat uit de negende eeuw dateert wordt volgens d? legende as van Buddha bewaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1