Gratis reizen Weekend retour 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart voordelig uit met NS BLIK DOOR HET WERELD Berlijn: geen oplossing, wel een regeling „Concentratie van vuilnisbelten nodig" Chloorgas drong in zwembad te Dordrecht dagretour fl.- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydagr 27 augustus 1971 Nr. 20934 Berlijn is al sinds 1U45 een pro bleem. dal met hel uk koord van de vier bezeliingsinogendheden na na 26 jaar wel niet helemaal is opge lost, maar wel zodanig geregeld dal er mee te leven valt zonder al te veel vrees voor onaangename krises. Zo'n Berlijnse krisis begon er doorgaans mee dat Oostduitse grens politie het verkeer over de weg en de spoorbaan hinderde of belette tussen west-Berlijn en west-Duits- land. In het nieuwe akkoord geven de Russen min of meer een garantie dat dit niet meer kan gebeuren. Tol dusver gingen ze altijd van hel standpunt uit dat dit verkeer hun zaak niet was: het ging over Oost- Duits gebied en klagers moesten zich maar tot de soevereine D.D.R. wenden. Dit kon natuurlijk niet want de westelijke drie erkenden de D.D.R. niet en hielden vast aan hel papie ren verdrag dat de vier geallieerden uit de oorlog samen verantwoorde lijk waren voor heel Berlijn - oost en west - ook al was dit door inlij ving van de oostelijke stadshelft bij de D.D.R. sinds lang een fikt ie. Zoals de Russen nu toegeven dat de soevereiniteit van de D.D.R. ook niet zo geweldig is, wat misschien niet leuk is voor de oost-Duitsers maar ze slikken het waarschijnlijk graag omdat ze meeprofiteren van wat de Russische onderhandelaar voor zijn konsessies in ruil kreeg. Nadering oplossing De Russen deden hun konsessie voornamelijk omdat het Russisch- Westduilse, alsmede het Pools-West- duitse vriendschapsverdrag niet ge ratificeerd word envoor de kwestie- Berlijn een beetje redelijk is gere geld. Die twee verdragen achten de Russen van groot belang, de oost- Duiisers zijn er minder content mee. Maar de Oostduitse premier Stoph heeft wel belang bij de konselcwen- ties: er is een rem weggevallen die de Westduitse Ostpolitiktijdelijk pas op de plaats liet maken. In hel vooruitzicht zijn nu ook re gelingen over andere zaken die Westduitse en Oostduitse regeringen onder elkaar mogen regelen. Dal komt neer op een algehele erkenning de facto, die weliswaar al voorzich tig aan het ontstaan is maa.r nog op een definitieve bezegeling wachtte. Zelfs in die mate dat als de door de Russen vooral gepropageerde Euro perse veiligheidsconferentie ooit tot stand komt de beide Duitslanden daarop als zelfstandige staten ver tegenwoordigd zullen zijn. De bedoeling van Moskou is dui delijk: nu elders in de wereld onaan gename situaties kunnen ontstaan moet het in Europa liever geen extra kritieke brandpunten hebben - een Russisch belang dat evenzeer een be lang van alle Europeanen is. En met het regelen van de kwestie-Berlijn, kan een verdere nomalisatiea van betrekkingen tussen oost en west be ginnen. Misschien wel in zo'n om vang dat het binnen afzienbare tijd niet bij een regeling blijft maar we zelfs kunnen spreken van een op lossing van de kwestie-Berlijn. Advertentie In september kunt u met NS op uw 65 - kaart twee dagen gratis en onbeperkt door Nederland reizen. Welke dagen? Kiest u ermaar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65 -kaart aan het loket te laten afstempelen. De 65+kaart builen de gratis reis dagen. De 65--reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve prijs van een enkele reis. Hebt u er nog geen? Koop er dan een aan het loket. Vez-kz-ijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. NS-legitimatie- bewijs of pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Een jaarkaart kost f 50.- p.p., voor een echtpaar f 75.-. Di-iemaandskaart f 20.-, voor een echtpaar f 30.-. Vraagt u gelijk een septemberkalendei'tje. AMSTERDAM. 26-8. Het pro bleem van de duizenden vuilnisbel ten in ons land kan alleen dan op rcdclyke termijn opgelost worden als tot concentratie word overge gaan. We zien op deze oude ansicht uit de twintiger jaren een overblijfsel van de toren van het dorp Wcstenschou- wen, die overigens reeds in 1S4G ge heel werd afgebroken. Deze concentratie is op zichzelf on afhankelijk van de verwerkingsme thode, want voor elk van de drie technieken: verbranden, composte- ren en aan regels onderworpen stor ten geldt dat zij slechts goed en eco nomisch is toe te passen in grote tot zeer grote eenheden. Dit meent de N.V. vuilafvoer maatschappij Vam, die in het jaarverslag meldt dat in Nederland enkele tientallen verwer kingsplaatsen moeten komen. Vermist meisje terecht DEN IIAAG, 28-8. De 14-jarlgc Joke den Heyer uit Den Haag, die sinds 31 juli spoorloos was, is bij het Centraal Station in Rotterdam aan gehouden, tegelijk met haar 31-jari ge overbuurman. Sinds haar verdwijnen van een camping te Wassenaar waar zij met haar ouders kampeerde, bestond het vermoeden dat zij in gezelschap van deze man was. Naar de Haagse poli tie aanneemt, zijn de man en hel meisje al die tijd in Rotterdam ge bleven. Groeiemle belangstelling voor diergaarde Blijdorp ROTTERDAM, 26-8. De diergaarde Blijdorp in Rotterdam verheugt zich over een groeiende belangstelling voor haar dierencollectie. Tot nu toe heeft de dierentuin ongeveer 70.000 bezoekers'meer binnen haar poorten gehad dan vorig jaar. Hierdoor zijn ook de inkomsten vermeerderd. Tot nu toe heeft Blijdorp al f 170.000 meer aan inkomsten ontvangen dan in dezelfde periode vorig jaar. In 1970 telde de dierentuin 610.532 bezoekers. Men verwacht, dat er dit jaar 100.00 meer zullen zijn. Eind augustus vorig jaar stonden 390.000 bezoekers genoteerd. Nu zijn het er al 460.000 Filmbedrijf Geesink ontslaat 38 werknemers AMSTERDAM. 2G-8. Een drasti- sche reorganisatie bij het Amster damse filmbedrijf van Joop Geesink heeft er toe geleid, dat 38 medewer kers ontslag is aangezegd. Inzake de afvloeiing van de personeelsleden is tijdig overleg gepleegd met de vak bonden en het Gewestelijk Arbeids bureau, aldus een mededeling van het filmbedrijf. Mannen zien er graag sportief uit DEN HAAG, 26-8. Bij mannen van alle leeftijdsgroepen valt een krach tig streven om er met behulp van de kleding sportief uit te zien waar te nemen. Iedere man wil activiteit de monstreren en hij wil vooral ver mijden, dat men hem voor een ren tenier houdt. De president van het Duitse insti tuut voor herenmode, Fritz Gramke, heeft dit tijdens de achttiende inter nationale hede-modeweek te Keulen uiteengezet. Met dit streven naar een sportief uiterlijk houdt de internatio nale herenconfectie-industrie terde ge rekening, zo Is op deze beurs ge bleken. De door de fabrikanten uit diverse landen getoonde collecties toonden een duidelijk sportieve ten dens. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND RIJSWIJK. Het bestuur van het Bedrijfschap Schilderbedrijf heeft besloten ook in het komende winter seizoen een premieregeling voor het laten verrichten van schilderwerk in te stellen. De regeling is overeen komstig die in het afgelopen winter seizoen. DEN HAAG. In de Oostduitse stad Halle wordt tot 28 augustus een bij eenkomst gehouden van bijbelverta lers uit 18 Oost- en Westeuropese landen. Het is voor het eerst dat in Oost-Duitsland een dergelijke stu diebijeenkomst plaats vindt. MEPPEL. De Meppelse politie heeft drie jongelui gearresteerd, die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de rellen tussen Meppelaars en Ambonezen op het Meppelse Stationsplein. ZWARTE MEER. De politie van Emmen heeft de 42-jarige H. B. uit Zwarte Meer aangehouden, die ervan wordt verdacht, zijn huis aan de Meerwijk in brand te hebben gesto ken. Hij besprenkelde de vloer van dc hal met petroleum en plaatste daarin een brandende kaars. Toen laadde hij zijn auto vol met waarde volle spullen en ging er vandoor. DEN HAAG. Shell Delfstoffen Nederland N.V. heeft bij Gedepu teerde Staten van Friesland een con cessie aangevraagd voor de winning van magnesium zouten in Friesland. i .®ip® DEN HAAG. Op l) september a.s. zal in Artis te Amsterdam H. J. L. von Hoff, staatssecretaris van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, een herinneringssteen metse len in een leerlingbouwplaats van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. GRONINGEN. De eerstejaarsstu denten in de medicijnen van de Rijksuniversiteit te Groningen heb ben minister De Brauw een tele gram gezonden waarin zij proteste ren tegen de bezuinigingsmaatrege len voor het medisch onderwijs, zo als wachtlijsten en de bouwstop. DEN HAAG. Minister De Brauw (Wetenschap) heeft dinsdagavond in een televisie-interview gezegd dal de omvang van de bouwstop voor de universiteiten in overleg met de cu ratoren al naar gelang aan de loka le situatie zal worden bepaald. SCHIPHOL. De 58-jarige be roepschauffeur J. van der Boon uit Katwijk is overleden aan de gevol gen van een verkeersongeluk dat zich op de luchthaven Schiphol had voorgedaan. De door hem bestuurde vrachtwagen reed zonder stoppen een voorrangskruising op, waar hij in botsing kwam met een passerende KLM-bus. AMSTERDAM. De rijksrecherche stelt in opdracht van de procureur- generaal in Amsterdam het onder zoek in. Het gaat er daarbij om, hoe een NCRV-radioreporter in het be zit is gekomen van de nagenoeg let terlijke tekst van een vertrouwelijk politie-telexbericht, dat de Baarnse politie in verband met het vertrek van het koninklijk paar naar Indo nesië had verzonden. WAALWIJK. Uit het buerau van de gemeentepolitie te Waalwijk zijn de 18-jarige A. S. en de 20-ajrige I. L. ontsnapt. De twee jonge mannen zaten in voorarrest op verdenking van het plegen van een aantal dief stallen en inbraken. „Flitsen" uit het buitenland RIO DE JANEIRO. Volgens een Braziliaanse vrouwelijke arts zijn er in Brazilië meer dan acht miljoen kinderen onder de zes jaar, die aan ondervoeding lijden, welke hersen letsel veroorzaakt en tot geestes ziekten leidt. CASTELGANDOLFO. Op zijn we kelijkse algemene audiëntie heeft paus Paulus het gezagsbeginsel in de R.K. Kerk verdedigd en diegenen aangevallen, die dit beginsel aange past zouden willen zien aan dat in een moderne democratie.- BERN. De Zwitserse procureur- generaal. Hans Walder. heeft bekend gemaakt, dat een grote hoeveelheid munitie. 22 geweren en vele bajonet ten zijn gevonden, die door een groep van vier anarchistische studenten zou zijn verzameld, yr - - j NEW YORK. De Amerikaanse bandleider, klarinettist en zanger Ted Lewis, die in de jaren twintig en dertig grote faam genoot, is in zijn woning in New York aan een hart aanval overleden. Hij was 80 jaar. NEW YORK. Handelaren in hero ïne en beroepsgokkers werken in de Newyorkse negerwij k Harlem nauw met een gedeelte van de politie sa men. Dit blijkt uit een gepubliceerd rapport van de door burgemeester John Lindsay ingestelde commissie van onderzoek naar corruptie bij het politiekorps van New York LA PAZ. De nieuwe rechtse rege ring van Bolivia zal de bestaande grondwet van 1967 handhaven. Op grond van deze constitutie zal het nieuwe bewind presidentieel en par lementair zijn. Dit is besloten op de eerste kabinetsvergadering onder kolonel Hugo Banzer. AMSTERDAM. Onder moeders vleugels. In Artis is voor het eerst in Neder land een. Chileense flamingo geboren. Heet clier, dat veertien dagen geleden werd geboren, laat zich nu pas goed zien. Gedurende het schoolzwemmen DORDRECHT, 26-8 Het Sport- fondsenbad in Dordrecht moest don derdagmorgen hals over kop worden ontruimd, omdat chloorgas was vrij gekomen tengevolge van het feit, dat na het aankoppelen van een nieuwe gasfles de oude, waarin zich nog vloeibaar gas bevond, open was blijven staan. Er kregen op dat moment 67 kin deren schoolzwemles. Toen de ma chinist van het bad merkte wat er aan de hand was, nam hij direct maatregelen, maar het was al te laai. Een aantal kinderen verkeerde in moeilijkheden. Ook de machinist zelf dreigde het bewustzijn te verliezen. Het werd door de waarnemend chef- instructeur naar buiten gebracht. Inmiddels werden ook de kinderen uit het bassin gestuurd en naar bui ten gebracht, waar ze op het gazon moesten gaan lopen. Enkele kinde ren waren daar niet toe in staat. Ze kregen door personeel van de inmid- del gearriveerde G.G. en G.D. zui vere zuurstof toegediend en na en kele ogenblikken was het met hen weer inorde. Twee kinderen bleven last houden van het ingeademde chloorgas, ze werden, evenals de machinist, de 59- jarige heer M. Hendriks, en de waar nemend chef-instructeur de heer L. J. ten Haaf. in het gemeentezieken huis van Dordrecht opgenomen. Advertentie Zaterdag: heen, zondag: terug. Extra voordelig. voordelig uit met NS FEUILLETON Dat antwoord kon niet worden ge geven. omdat Berker het zelf even min wist. Maar omdat hij wel be greep, dat er met deze man niet ver standig gepraat kon worden, besloot hij er niet meer heen te gaan. Te meer, omdat Van Halter zelf geen enkel nieuw gezichtspunt naar voren kon brengen. De zomer deed zijn intrede in hel land. Daardoor kregen de mensen het drukker, vooral de boeren rond het dorp. Tc hooi en 1c gras arri veerde er een verdwaalde toerist in Stamveen, die nieuwsgierig door de winkelstraat liep om etalages te be kijken. Soms word er een foto ge maakt van het oude gemeentehuis, het enige monument van het dorp. Doch vrij spoedig trok men dan ver der, want zo heel veel had Stamveen neit te bieden voor de vreemdelin gen. In deze tijd begon kruidenier Niel sen aandacht te trekken. Mocht hij dan voor een tikkeltje eigenaardig worden versleten - drie en dertig is die man en hij kon toch werkelijk wel met zichzelf voor dc dag komen, waarom trouwt hij niet? - maar daar was men in Stamveen al aan gewend. Elk mens heeft z'n hebbe lijkheden. Nielsen stond bekend als een harde werker, die leefde voor zijn zaak en niets duurder was dan welke andere kruidenier ook. Bo vendien verkocht hij nog heel wat zaken, die jc elders niet in een der gelijke winkels kon kopen, zoals schrijfwaren en prentbriefkaarten, tijdschriften en had hij tegenwoordig 's maandagsmorgens zelf niet dc Sportkrant? Je mocht zeggen van Nielsen, wat je wilde, maar hij ging met z'n tijd mee. In dit voorjaar was dc weduwe Erdsieck gestorven, die in het lage huisje vlak naast de winkel woonde. Dat zou wel worden afgebroken. want als het duizend gulden op bracht. tijdens een publieke ver koop. mocht jc al blij zijn. Des te meer waren dc Stamveners verwon derd. dat Nielsen hel pand onder hands had aangekocht. Ja. hel had in de plaatselijke krant gestaan en die loog er niet om. Tenminste niet. wal hel dorpsnicuws betrof. Inderdaad had Nielsen een voor uitstrevende blik. Hij liet het poppe rige voorkamerjc verbouwen, er kwam een groot raam in en na en kele weken begreep men: hi.i maakt er een etalage van. Wel. wel. had die man al niet een grote winkelruit? Nog meer verwonderd werden dc dorpelingen, toen de schilder er met sierlijke letters op schreef: Souve nirs. Nog een weck later prijkte dc etalage vol mot beschilderde klomp jes. lepeltjes met het wapen van Stamveen. asbakjes met het wapen, dorpsgezichten in een houder, be schilderde boomschorsen met dc kerk en het gemeentehuis ei op. schilde rijtjes met onderschrift: groeten uit Stamveen en een hele rij prentbrief kaarten met zwarte crj gekleurde dorpsgezichten. Heel wat dorpelingen bleven ge ruime lijd stilstaan voor de smaak vol ingerichte etalagekast, want eta leren kon Nielsen ook. Niet dat ze er zoveel brood inzagen. Het werd ook besproken in de kapsalon van Vroens want zo'n dorpsgeheimen was best een praatje waard. Heel leuk gevon den van die Nielsen, om dat vreom- dclingensput tc gaan verkopen, maar daarvoor moest jc vreemdelingen in het dorp hebben cn wie kwam er eigenlijk? Doch wat niemand wist. was. dat Nielsen in dc winter- met dc streek- V.V.V. was gaan praten cn deze voortaan Stamveen in zijn folder ging vermelden, temeer omdat Niel sen et' een flinke advertentie in had door JOKE DE VALK slaan. Zodoende kwamen er inder daad wat meer toeristen naar Stam veen. waarvan Nielsen profiteerde, alsmede dc plaatselijke hotelhouder, en dc nog niet zo lang bestaande ca fetaria. Ja. ja. Stamveen ging toch echt vooruit. Het was op een zaterdagmorgen, dal Teun sigaretten ging kopen in het dorp en langs de etalage van Nielsen kwam. Geïnteresseerd bleef hij staan kijken, want sinds hij de poppenfabriek van de familie Grc- venberg kende, ging hij zich wat meer voor de souvcnirhandc.l inte resseren. Het zag er aardig uit. maar de poppen mankeerden en dat vond hij stom. Na enige aarzeling betrad hij dc winkel, bekeek het een cn ander en kocht een asbak met het wapen van Stamveen voor Elsje. Zou ze wel leuk vinden. Nielsen hielp hem per soonlijk en nam vriendelijk huigend de lof van Teun Hofmeer over zijn initiatief in ontvangst. ..Een mens probeert soms wel eens wat. hè?" zei hij bescheiden. Teun knikte, betaalde en zei zo langs z'n neus weg. ..Je hebt een ding vergeten. Nielsen, bij je sou venirs". Jan Nielsen wilde altijd leren cn was daarom bepaald niet eigenwijs. Dus vroeg hij: En dat is. Teun?" „Poppen. Nielsen. Poppen in ver schillende klederdrachten Poppen zouden je rtalagc complotcien!" Hij keek dc ander lachend aan. doch ge lijk bestierf de lach weer. Want het gelaat van de kruidenier .souVenirr verkoper nam plotseling zo'n andere uitdrukking aan. dat hij er opmerk zaam naar keek. Er lag kompleet schrik op dnl gezicht. „Poppen?" herhaalde Nielsen, naar adem happend. ..Poppen, zei. jc?" (Wo ilgdu

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7