De heer A. C. v. d. Berg kwart eeuw bij liet Technisch Onderwijs Wachtmeester C. M. Verwijs verlaat politie te Burgh STREEKNIEUWS Zierikzee had een kort maar goed geslaagd toeristenseizoen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 27 augustus 1971 Nr. 20934 Jubilerend L.T.S.-leraar de heer v. d. Berg., óók na vijf-en-twintig dienst jaren nog volop idealistisch ingesteld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 26-8. Jubilea in de kring van leraren en personeel van de Lagere Technische School Schouwen-Duiveland mogen vry zeldzaam wor den genoemd maar thans is het zover dat één van de mensen aan de top van deze bekende onderwysinstelling binnen afzienbare tyd een mijlpaal hoopt te bereiken welke de afsluiting betekent van niet minder dan een kwart eeuw van een tot „in alle vezels" doorleefde verbondenheid met het tech nisch onderwijs in deze streek. NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nulsspaarbank voor SPAARBUSJES iu bruikleen KERKWEUVE: Ring, woensdags van 14.00- 15.00 uur. Deze grote dag komt nabij voor de leraar de heer A. C. v. d. Berg, die op woensdag 1 september aanstaan de de dag herdenkt waarop hij vijf- en-twintig jaar geleden verbonden werd als leraar machine-bankwer- ken aan de toenmalige Ambachts school Schouwen-Duiveland. De heer v. d. Berg is thafis - om precies te zijn sedert 1 september 1963 - adjunct-directeur van de L.T.S., leraar in vakrichting metaal NOGRBGOUWE, 26-8. Op een echt zomerse dag deze week hielden de dames van de afdeling Noordgou- we e.o. van de Ned. Bend van Plat te landsvrouwen een goed geslaag de „ScheIphoek-dag'\ De dames hadden hun tuinstoel meegenomen en in een wijde kringt werd buiten het kamphuis koffie ge dronken. Na een wandeling werd ook weer buiten de lunch gebruikt. Daarna gingen 11 auto's naar Burghsluis waar vandaan een boot tocht werd gehouden over de Ooster- schelde naar het tweede werkeiland. Hier werd een wandeling gemaakt en de vogels bewonderd De heer A. van Dijke vertelde uitvoerig over dit project van de Deltawerken. Terug gekomen werden de dames ontvan gen door de Deltadienst van Rijks waterstaat en in de voorlichtings zaal werd de plaquette bekeken, ook weer toegelicht door de heer van Dijke. „Ais wij zo dicht wonen bij een zo groot werk, is het toch nodig hiervan iets te zien en te horen", al- ZIERIKZEE, 26-8. Voor Zierikzce heeft 1971 een kort maar .desondanks gced toeristenseizoen opgeleverd. Tot nu toe werden door het V.V.V.-kan- toor 6.550 inlichtingen verstrekt: 5.100 via de balie. 1.200 telefonisch en nog eens 250 schriftelijk ver strekte informaties. Bovendien wer den 2.000 folders verstrekt en 2.000 gidsen. Uitgegeven werden ook nog 8.000 programma-boekjes en 4.000 strooifolders. Het aantal overige fol ders dat werd verstrekt beliep een aantal van 5.000. Vastgesteld kon worden dat de ...ZEE-MEERMIN en geeft bovendien onderwijs in de voor de technische kant uiteraard belangrijke vakken natuurkunde, mechanica en wiskunde. Van zijn uitgebreide kennis op deze gebieden - „wiskunde is m'n hobby" - profite ren de l.t.s.'ers van alle mogelijke afdelingen. Geen „harde" Ondanks de „harde kanten" van z'n eigen vakrichting - immers het dus mevr. J. E. van der Waarden- Trom, de voorzitster van de afde ling Noordgouwe. Zij bedankte har telijk voor de prettige en leerzame vaartocht. Teruggekomen in het kamphuis werd limonade geserveerd en zongen 17 dames van het koor onder leiding van de heer M. van 't Veer en echt genote enkele leidjes. Allereerst het Schouwse volkslied, daarna een Zeeuws lied en Als de draaimolen draait. Mevr. v. d. Waarden wenste daar na alle dames wel thuis. Mevr. v. d. Velde-de Kok dankte het bestuur voor deze werkelijk enige dag en de goede zorgen om alles te laten sla gen SCHIPHOL. De dagelijkse vlieg- dienst, die de Seaport Communter Service sinds juli 1970 onderhield tussen Schiphol-Rotterdam-Zeeland en het Noordfranse Rijssel, wordt per 1 oktober a.s. beëindigd. De vier vliegers is ontslag aangezegd. Dinsdag-Toeristendagen dit jaar be ter werden bezocht dan vorig jaar. De rondvaartboten van de R.T.M. op deze dagen waren, mede dankzij de aan boord geboden attracties - optre den van de „zeemeermin" - vrijwel steeds geheel volgeboekt. Het aantal te Zierikzee geboekte overnachtingen is niet tegengevallen, vooral ook gezien de niet bijzonder hoog gespannen verwachtingen aan het begin van het jaar. Bijzonder tevreden waren de koop lui die deelnamen aan de gehouden kunst- en antiekmarkt die over be zoek van (kopend) publiek niet te klagen hebben gehad. De rondleidin gen en bezichtiging van de kerkor gels vormde met een bezoekers-to taal van ongeveer 500 belangstellen den eveneens een geslaagd onderdeel van de toeristendagen 1971. De con certen in Grote- en Gasthuiskerk - 700 belangstellenden - waren een succes. De kindercrèche van het Le ger des Heils voorzag in een grote behoefte. De in de Concertzaal ge organiseerde wijnfeesten werden steeds druk bezocht. Bijzonder geslaagd waren ook de klcderdrachtshows, bij welke gele genheid steeds weer volop werd ge fotografeerd en gefilmd. Spijtig was wel dat de Kon. Harmonie Kunst en Eer en de majorettes van Rust Roest op de laatste dag van hun gezamen lijk optreden als gevolg van het slechte weer weinig bezoek kregen. Uit „steekproeven" gehouden on der bezoekende toeristen is gebleken dat de Zlcrlkzccsc toeristendagen al- metaal - is de jubilaris bepaald geen „harde" als het aankomt op het overbrengen van kennis aan de jeugd, want hij ziet zich zelf in de eerste plaats toch vooral als een ide alist. Immers, de heer v. d. Berg heeft uitgesproken (idealistische) op vattingen, vooral wat betreft de op voedkundige facetten van het leraar schap. „Het gaat er toch vooral om geen „vak-idioot" te worden maar de jeugd voor te bereiden op en le be geleiden naar de maatschappij". De heer v. d. Berg wil overigens be paald niet doordraaien op de „filoso fische toer" want voor hem is de kern van kennisoverdracht en op voeding eigenlijk een eenvoudige zaak: „een goede docent doet dit au tomatisch". Vast staat wel dat de Zierikzeese L.T.S. in de heer v. d. Berg over een leraar en directielid beschikt met een uitgesproken voorliefde voor de „pedagogische kant". Een man die dan ook geen grotere voldoening er vaart als wanneer een middelmatig talent met goed gevolg de eindstreep weet te passeren. „By"-gebleven De thans - bijna - jubilerende heer v. d. Berg heeft nog geen seconde spijt gehad van zijn besluit, van 25 jaar geleden om, afkomstig uit Vlis- singen, te Zierikzee bij het technisch onderwijs te gaan. In de jaren die intussen zijn verstreken volgde de huidige adj. directeur vele cursussen om „bij" te blijven - o.a. moderne wiskunde - en was hij ook „buiten de school" actief, maatschappelijk geinteresseerd als hij is. Hij zette zich daarbij vooral in voor de sport, getuige zijn bestuurslidmaatschap van de sportvereniging MEVO - bij na al vanaf de oprichting - en thans - gedurende al weer twee en een half jaar - voorzitterschap van deze bekende Zierikzeese vereniging. De huidige MEVO-voorzitter was ove rigens zelf, tot z'n 34ste jaar, een ac tief voetballer, en ook nog eens zo'n acht jaar trainer van de junioren. Verder is hij lid van de Sportraad en lid van de Schoolvoetbalcommis- sie. Naast de vele tijdrovende zaken voor school en sport heeft hij zich ook op een duidelijk eigen manier ingezet voor de Ger. Kerk, welke hij gedurende een aantal jaren diende als ouderling. Intussen heeft de heer v. d. Berg, die a.s. woensdag door schoolbestuur en collega's op feestelijke wijze zal worden gehuldigd, er de afgelopen kwart eeuw nooit zelfs over gedacht om Zierikzee te verlaten. „Als ge boren Zeeuw is er voor mij geen schoner land dan Zeeland" zegt de man die intussen al bijna voor on telbaar veel jonge Zeeuwen mede de weg heeft bereid naar een bewust vakmanschap en zodoende een bete re plaats in de (Zeeuwse) maatschap- PÜ Vergadering Provinciale Staten Provinciale Staten van Zeeland komen in openbare vergadering bij een op maandag 13 september a.s. in de Statenzaal van de Abdij te Mid delburg. ZIERIKZEE Geslaagde afsluiting zomer-concertreeks in de Grote kerk Het orgel van de Grote kerk vormde deze zomer het middelpunt van de belangstelling van vele Zierikzee be zoekende orgelliefhebbers van „hein de en verre", die kwamen, zagen, maar vooral ook konden genieten van een over het algemeen uitste kend geslaagde reeks orgelbespelin gen, verzorgd door bekende - soms ook minder bekende - organisten van elders. Ongetwijfeld was het een goed idee van de organisator van deze gemeen bekend zyn geworden en zeer worden gewaardeerd. ANTIEK (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). concertserie, organist Bas Wijnands van de Hervormde Kerk te Zierik zee, om als afsluiting van de reeks zélf het machtige instrument tot klinken te brengen en daarbij een bredere belangstelling te trekken door deze avond te verzorgen in sa menwerking met het'dameskoor van de Plattelandsvrouwen afd. Schou wen onder leiding van mevrouw M. N. Coumou-Groenendijk, met piano begeleiding van mevrouw M. Ocht- man-Moelijker. Bovendien zong me vrouw Coumou deze gevarieerde avond op de haar welbekende, over tuigende wijze enkele soli, met or gelbegeleiding door Bas Wijnands. Het programma werd door dê or ganist geopend met Praeludium en fuga g-kl. van Joh. Krieger, waarna drie liederen van Handel vertolkt werden door mevrouw Coumou, die haar ongetwijfeld rijke vocale talen ten door een geïnspireerde voor dracht opnieuw duidelijk wist te be vestigen. Van het dameskoor kan al evenzeer worden gezegd dat een vo cale prestatie voor eigen publiek ge bracht soms maar al te snel wordt onderschat. En dan doet men zeker geen recht aan dit gaaf zingende, vo caal zuiver afgestemde en vederlicht zingende groepje dames, dat met zo'n grote inzet het lang niet eenvoudig gekozen repertoire op peil weet te houden. Na het misschien wat „droog" ge speelde openingsstuk bij de aanvang van dit redelijk goed bezochte con cert vertolkte Wijnands een fraai en gevoelig orgel werk je van John Ben net, „Flütes". De vele andere, in drukwekkende mogelijkheden van het geweldige orgel werden door de organist echter vooral duidelijk ge demonstreerd met een boeiende en knappe vertolking van een oud mees terwerk: Tiento a modo de cancion, van Fr. C. de Arauxo. Fuga in a-kl. van W. Fr. Bach vormde een goede „vrij" gespeelde afsluiting van deze geslaagde muziekavond, die hierna met een opwekkend woord tot on dersteuning van het' orgelfonds van de Grote Kerk, gesproken door de •heer Wijnands, werd besloten. NIEUWERKERK Cursus bloemschikken Ook dit jaar zal te Nieuwerkerk weer een bloemenschikcursus wor den gehouden. Uitgaande van de Stichting Huishoudelijke Voorlich ting ten Plattelande in Zeeland, zal deze cursus starten op de donderdag middag 2 september a.s. in „Ons Dorpshuis". Opgaaf hiervoor vóór zaterdag 28 augustus bij mevrouw Van Driel, Stationsstraat 13, Nieu werkerk. Laatste woonwagens vertrokken Woensdagmorgen zijn de laatste woonwagens met hun bewoners naar elders vertrokken. Tot eergisteren waren dat er nog zes. Ze waren ge stationeerd op het Nieuwerkerkse uitbreidingsplan I-A. Enige weken geleden waren er al verschillende vanuit Nieuwerkerk weggetrokken, o.a. naar Zierikzee. OOSTERLAND Aanleg parkeerstrook Door het aannemers en straat- makex-sbedrijf Van der Cingel te Nieuwerkerk is een begin gemaakt om in de Suzanna Maria Loncque- straat alhier de zo zeer begeerde par- keerstrook aan te leggen, ter breedte van 2 meter over een lengte van rond 100 meter. Op keurige wijze worden de stroken met donkerkleu- ï-ige betonklinker gelegd. Bij de beide doorgangen tussen de woningblokken wordt de parkeerstrook onderbro ken, en woi-dt op deze terrassen een boom geplant. Tal van auto's zullen op deze strook een plaats vinden en de doorgang door deze straat niet meer blokkeren. Ook zal door ge noemd straatmakersbedi'ijf het weg dek door de Suzanna Maria Loncque- straat weer in orde woi"den gemaakt. Uiteraard is het verkeer tijdens deze werkzaamheden omgelegd. Benoeming vak-onderwijzeres handwerken Met ingang van het nieuwe cursus jaar is aan de christelijke school al hier een nieuwe vakonderwijzcres benoemd voor handwerken, nl. mej. M. J. C. Wabeke uit Dreischor. Zij is tevens verbonden aan de Vakschool voor meisjes te Goes. Wervelstorm over de Zwitserse Jura GENEVE, 26-8. Donderdag heeft een wervelstorm het dal van Joux in het Zwitserse kanton Waadt ge troffen. De orkaan trok een spoor van een kilometer lengte door de dichte bossen en beroofde vele hui zen in het toeristenoord Le Brassus van hun daken. Talrijke mensen liepen letsel op, zij het veelal in lichte mate. BURGIi, 26-8. Nog slechts enkele dagen, welgeteld vier, en de burgerij en niet te vergeten een groot aantal jaarlijks terugkerende toeristen zul len het vertrouwde beeld van de wachtmeester eerste klasse der Rijkspolitie C. M. Verwijs, rijdend op zijn brommer, ol' zittend naast een collega in de G.S.A. moeten mis sen. Op 1 september, a.s. woensdag verlaat hy de politiedienst met functioneel leeftijdsontslag". Wacht meester Verwijs sluit dan een West- hoekse periode af die op 15 januari 1955 begon toen hij zijn vorige stand plaats, Bruinisse, verliet. In die 16 jaar heeft hij zich doen kennen als een plichtsgetrouw ambtenaar, een vriend voor iedereen. In visserskrin gen heeft hij grote bekendheid om dat hyzelf een verwoed werphenge laar is. Wachtmeester Verwijs begon in de B.S. in zijn geboorteplaats St. Phi- lipsland, vanwaar hij solliciteerde naar de politie. Op 1 augustus 1945 werd hij aldaar als maréchaussee aangesteld met één jaar proeftijd, maar op 1 januari 1946 ki-eeg hij reeds zijn definitieve aanstelling. Te 15 augustus 1946 volgde overplaat sing naar Bruinisse en vandaar kwam hij naar Burgh. Het komt niet zo dikwijls voor dat een lid der rijkspolitie op slechts zo weinig standplaatsen zijn functie uitoefent. In een terugblik op zijn loopbaan zegt de wachtmeester dat in het be gin alles veel gemakkelijker en ge moedelijker ging. Naarmate het toe risme meer en meer toenam in de Westhoek werd alles moeilijker. De gedachte dat een politieman „vijan den kweekt" is volkomen fout, want hij is er om veel mensen te helpen. Daarom kreeg de heer Verwijs in Burgh een uitgebreide vrienden- en kennissenkring. Jachtopziener Op 31 augustus zal hij te Brou wershaven in het groepsbureau af scheid nemen van zijn collega's, ter wijl hij in de middag thuis is om al len een afscheidshand te drukken die daar behoefte aan hebben. De heer Verwijs blijft niet stil zitten, want hij zal als jachtopziener ver der gaan. Bovendien ook het vogel reservaat bij Koudekerke gaan be- OOSTERLAND, 26-8. De scholen bouw aan de Van den Abeelestraat alhier is thans zo ver gevorderd dat men gereed is om beton te gaan stor ten op de Dato-elementen. Het is nu te zien wat een grote op pervlakte de beide schoolgebouwen in beslag gaan nemen. In het midden blijft een open plaats, en verder wordt los van het geheel aan de noordkant een rijwiel bergplaats gebouwd. Op de genoem de elementen, die allen zijn aange- Woensdagavond jl. heeft dc heer Eduard Nieland afscheid genomen als dirigent van dc Christelykc Ge mengde Zangvereniging „Eén Naam is onze Hope" te Nieuwerkerk. In verband met verdere muziek studie heeft de heer Nieland zich genoodzaakt gezien, zij hel node, zijn neven-bezigheden tc beperken, waaronder ook valt het direkteur- schap van genoemde vereniging. Als aandenken kreeg ieder lid van de scheidende dirigent een door hem gemaakte vierstemmige bewerking van Psalm 138. welke deze avond nog in zijn geheel werd ingestudeerd. Tijdens de pauze overhandigde de voorzitter, de heer J van Sluis, na mens de vereniging een forse rook verdrijver op verzilverde voet. als hciinneringsgeschenk. Hij dankte de heer Nieland voor de prettige en vruchtbare samenwerking en het, ve le door hem voor de „grote en kleine zang" in de afgelopen vier en een half jaar gedaan. Inzonderheid voor dc geschonken Psalmbewerking. schermen als opvolger van de heer J. v. d. Berge. In de plaats van wachtmeester Verwijs is de wacht meester J. A. C. Muller benoemd, af komstig uit Vlissingen die een jaar in Zierikzee het politieapparaat al daar heeft gediend. Strikter optreden legen straal verontreiniging DEN HAAG, 27-8. Dc politic zul meer stelselmatig gaan optreden te gen straatverontreiniging. Het mini sterie van Justitie heeft aangedron gen op striktere handhaving van de gemeentelijke strafbepalingen tegen deze „kleine verontreiniging, die steeds meer als afkeurenswaardig wordt gevoeld". Om het strafrechte lijk optreden tegen deze verontrei- nigign te vereenvoudigen zal per 1 september de mogelijkheid worden ingevoerd van de politietransactie. Net als b.v, bij parkeerovertredin- gen zal een op heterdaad betrapte in het vervolg dan onmiddellijk liet geconstateerde feit kunnen afdoen dcor betaling van een kleine geld som aan de politieman tegen kwi tantie. Strafvervolging blijft dan achterwege. Onder straatverontrei niging vallen o.m. deponeren van af val cp straat, in gracht, plantsoenen, bossen enz., huisvuil klaarzetten in niet goed gesloten emmers of zak ken, bevuilen van de stoep door een hend, het laten loslopen van honden cp verboden plaatsen. Spaanse interventie op Amsterdams congres AMSTERDAM, 26-8. De Spaanse ambassade in Den Haag heeft ge tracht de namen te krijgen van de Spaanse arbeiders die deelnemen aan het congres over buitenlandse en ge kleurde migranten dat in Amster dam wordt gehouden. Het congres secretariaat heeft het echter gewei- geld. Zonder opgaaf van redenen krijgt niemand in zage in de lijst van deelnemers. bracht, zal een betonvloer van 3 cm dik worden gestort, voor een deel be wapend. Door middel van een grote mobiele kraan, die hoog boven de omliggende woningen uitsteekt, zal de betonspecie op z'n plaats worden gebi'acht. Later komt er nog een af- werklaag ovex-heen. De bouw van het scholencomplex wordt verricht door het Bouw- en Aannemingsbedrijf fa. A. J. van der Heijden te Woer den, onder archtectuur van het N.V. Bouwkundig Ingenieursbur. Stuur man te Waddinxveen. daar hiei*mcc een flink brok (schaar se) vrije tijd mee gemoeid is ge weest. Goede samenwerking Door mevruow G. Klccmans werd een boeket bloemen aangeboden. Op zijn beurt nam dc heer Nieland daarna het woord. Hij dankte allen hartelijk voor de cadeaux. Hij zei, een mooie herinnering .„Zelfs van enige wrijving is er nooit sprake ge weest en dat heb ik altijd erg fijn gevonden. „Hoewel verschillend van opvatting, zijn wij altijd één geweest in het doel, dat we van ons leven willen maken door middel van dc muziek". Overigens wekte hij op. spontaan en met nieuwe moet ver der te gaan. Over drie weken hoopt de heer Wessels uit Middelharnis dc scheidende dirigent te gaan vervan gen. Vermeld zij nog dat eerder op de avond de zangers en zangeressen van het kinderkoor „Van Knop tot Bloem" afscheid namen van de scheidende dirigent. „Schelphoek-dag" afdeling Noordgouwe van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Beton-storten voor scholen te Oosterland BRUINISSE, 26-8. De heer P. A. de Koning, beroepspalingvisser op de Gre- velingen en Krammer, ving in zijn fuiken een reuzenpaling van niet minder dan 12 pond. De heer De Koning is vooremens het dier als curiositeit te bewaren. De visser, die toch wel verstand van paling heeft, omdat hij al meer dan 40 jaar dat beroep uitoefent, geloofde niet, gezien de tekening van de huid, te doen te hebben met een zeepaling of kongeraal. Afscheid koordirigent E. Nieland van Nieinverkcrksc zang-koren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3