AGENDA Stroom toeristen in Zeeland wordt laatste jaren amper groter Bevolkingsgroei mede door de immigratie Enorme oliehaven Steinse bejaarden: „eenvoud op kerkhof' Noodweer in West-Duitsland Blijspel „Vlinders zijn vrij" in de Zierikzeese Concertzaal Reünie bezigheidstherapeuten Rode Kruis LAATSTE NIEUWS Groot enthousiasme op tweede dag koninklijk bezoek Indonesië ZIERIKZEE, 26-8. De stroom toe risten in Zeeland neemt de laatste jaren nauwelijks toe: z(j blijft op rond zes miljoen overnachtingen staan. In dit opzicht zijn de plannen en projecten die in vele gemeenten bestaan om te komen tot betere vor men van accommodatie toe te jui chen. Dit wordt medegedeeld in het deze week verschenen verslag over het jaar 1970 van het Economisch Tech nologisch Instituut voor Zeeland, (E.T.T.). Uit het verslag blijkt verder dat het aantal inwoners van Zeeland in 1970 toegenomen is met 4521 tol 310.275. De lijn blijft duidelijk stij gende: 1965: 2089; 1966: 3107; 1967: 3083; 1968: 3376; 1969: 3831; 1970: 4521. Melding wordt gemaakt over de vestiging in 1970 te Zierikzee van een kunststoffenvverkende industrie, een verplaatsing uit Vlaardingen. Opgemekrt wordt dat Zierikzee steeds, gelegen aan de directe peri ferie van de randstad, uitermate ge schikt blijkt als vestigingsplaats voor aldaar gevestigde bedrijven die lij den onder de spanningen op de ar beidsmarkt. De rijksplanologische opvattingen blijven er van uit gaan dat het mid dengebied van de Delta „open" blijft. In het E.TI.-verslag wordt gesteld dat een verdere uitgroei van het streekcentrum Zierikzee voor het ni veau van voorzieningen noodzakelijk Landbouw Het opvallendste verschijnsel was de structureel slechte positie van de tuinbouw ten dele als gevolg van produktie-omstandigheden die elders in dc E.E.G. gunstiger zijn. ten dele ook door concurrentievervalsing. Het gemiddeld verlies op 58 geselecteer de bedrijven in zuidwest Nederland bedroeg in 1968-'69 f 10.80,-. zulks volgens cijfers van het Landbouw Economisch Instituut. De positie van de landbouw in het zuidwesten is de veruit gunstigste van ons land, ook weer volgens cij fers van het LEI. In Colijnsplaat werd een nieuwe proef boerderij voor Zeeland en West-Brabant geopend, die de vier bestaande vervangt. In Goes opende 'de Cebeco een land- bouwmechanisatiebedrijf. Visserij Het totaal aan uitkeringen volgens de Deltaschadewet wordt geschat op Lager geboortecijfer f 200 a 250 miljoen. De belangrijkste groep is die van (120) mossel kwekers. De wet opent de mogelijkheid tot sa nering van de vissersvloot. Tot de gedupeerden behoren ook scheeps werven. De opbrengst van de visserij op de Zeeuwse stromen bedroeg in 1969 f 13.7 miljoen. In totaal brachten de mosselen f 7,2 miljoen op, de oes ters f 5,9 miljoen. Ratten waren „high" RIO DE JANEIRO, 2G-S. Sinds enkele weken loonden ratten in Brazilië's federale hoofdstad Brasilia zich ongewoon agres sief. Ze bonden zelfs, zonder dut ze bedreigd werden, de strijd aan met katten. De po litie heeft nu de verklaring gevonden: de dieren smulden van in beslag genomen par tijen marihuana, opgeslagen in het gerechtsgebouw. Een rechter heeft de vernietiging van de voorraden gelast. DEN IIAAG, 26-8. Hoewel het ge boortecijfer in de ecistc helft van dit jaar lager was dan in de eerste helft van het vorige jaar, was de bevol kingsgroei ongeveer even groot, na melijk circa 75.000 personen, zo blijkt uit het statische bulletin van het C. B.S. Prinses Margriet bij concert voor Rode Kruis DEN BOSCH. 2G-8. Bij het eerste van een serie promenadeconcerten in Noord-Brabant, zijn donderdagavond prinses Margriet en de heer Pieter van Vollenhoven aanwezig geweest tijdens het optreden van het Bra bants orkest, de popgroep Ekseption en het trio Louis van Dijk. Het concert, dat in de Brabant hallen in Den Bosch plaatsvond en dat 3000 bezoekers trok. werd gege ven ten bate van het Nederlandse Rode Kruis. De provinciale stichti.ng Promenade-concerten heeft zes van dergelijke uitvoeringen door geheel Brabant georganiseerd. Jongetje overreden door rijdende winkel STRIJEN. 26-8. In Strijen is don derdagavond de driejarige Martinus J. Andeweg uit die plaats door een zg. rijdende winkel overreden en ge dood. Het kind. dat met enkele vriendjes in de winkel zat. wilde er op een gegeven moment uit. De wa gen stopte even om het jongetje te laten uitstappen, en reed vervolgens verder. Toen hij bemerkte dat zijn vriendjes in de wagen achterbleven, wilde de kleine er ook weer in klim men. Hij kwam daarbij te vallen en werd door de rijdende wagen over reden. VISSERIJBERICHTEN Vergadering te Goes voor visserijbestuurders over de bepalingen van de Delta-schadewet BRUINISSE, 26-8. Op zaterdag 4 september wordt in Goes een ver gadering gehouden voor bestuursle den van vissersverenigingen en boekhouders van incsselkwekersbe- dryven, waar door een aantal perso nen de Delta-schadewet zal worden toegelicht. Na het welkom van de heer A. L. 5. Lockef eer (voorzitter Zevibel) spreekt de heer W. A. Emeis van het ministerie over de belangrijkste be palingen var. de Delta-schadewet. Vervolgens de heer G. Plaisier over toepassing wettelijke normen voor het bepalen van de bedrijfswinst. De derde spreker, de heer J. A. C. van der Gronde behandelt het onder werp bepaling van de waarde van vrijkomende arbeid en vrijkomend kapitaal en tenslotte de heren P. Boogaard Rotterdam) en A. P. R. Rammeloo, over Taxatie van vaar tuigen en netwerk. Op een latere datum, zullen verga deringen worden gehouden, waarbij de Delta-schadewet ook met de vis sers zelf zal worden behandeld. Nadat de betreffende sprekers aan het woord zijn geweest zal een fo rum worden gevormd, waarna dooi de betrokkenen vragen kunnen wor den gesteld. Het aantal levendgeborenen daal de van 123.257 lot 118.778. Het ef fect van deze daling werd ten dele teniet gedaan door het feit, dat er minder mensen overleden, namelijk 55.417 tegen 56.088. De rest van de daling weid gecompenseerd door een stijging van de immigratie. In de eerste helft van 1971 immigreerden 40.103 personen in Nederland tegen 35.713 in de eerste helft van 1970. De emigratie omvatte 28.563 personen legen 27.655. Eind juni jl. telde de Nederlands bevolking 13.193.990 zielen. Dit is on- gever 160.000 meer dan een jaar eer der. Koningin en prins leggen kransen op Indonesische .erevelden DJAKARTA. 27-8. Koningin Ju- liana en prins Bernhard hebben op de tweede dag van hun bezoek aan Indonesië kransen gelegd op het In donesische ereveld Kalibata cn het Nederlandse ereveld Mcnteng Poe- loe. Bij beide begraafplaatsen hadden zich duizenden belangstellenden ver zameld, voornamelijk kinderen, die koningin en prins vriendelijk toe juichten en wuifden met papieren vlaggetjes van Nederland en Indo nesië. Bij Menteng Poeloe was de belang stelling zo groot dat de auto's er bij na niet door konden. Op het Neder landse ereveld werden aan de ko ningin twee weduwen voorgesteld van KNIL--militairen die in de Atjeh- oorlog waren onderscheiden. Menteng Poeloe is een van de ze ven Nedelandse ex-evelden in Indo nesië. Ruim 4100 Nederlanders heb ben er hun laatste rustplaats gevon den. niet alleen militairen maar ook burgers, die tijdens de oorlog met Japan zijn omgekomen en gecre meerd. Het ereveld Kalibata wordt in In donesië algemeen als een heilige plaats beschouwd. Er liggen 670 mi litairen en bijna 300 verdienstelijke burgers begraven. DEN HAAG, 26-8. De havenautori teit van Londen is van plan een enorme oliehaven te bouwen die su pertankers tot een half miljoen ton kan ontvangen, zo deelt de Britse ambassade mee. In Maplin Sands is naast het terrein voor Londen's der de luchthaven Foulness een terrein van 67 vierkante kilometer voor de oliehaven afgebakend en de bagger en droogleggingswerkzaamheden zul len in 1973 kunnen beginnen. MAINZ. Zonder haar hoofd om te draaien kan de jongedame op de foto zien, wal zich achter haar rug afspeelt. De flexibele beeldgeleider maakt het „om de hoek" kijken mogelijk. Deze optische noviteit uit Mainz (Bondsrepu bliek) is echter minder voor particulier genoegen bestemd dan wel voor het gebruik op wetenschappelijk-technisch gebied. Met de optiek aan de buig zame buis kan het verborgene worden opgespoord en op foto's of film wor den vastgelegd. STEIN, 26-8. „Er zijn gevallen be kend van mensen, die een hypotheek hebben afgesloten op hun huis om de geplaatste grafsteen te kunnen betalen. Verschillende nabestaanden zijn reeds in ernstige financiële moeilijkheden geraakt. De grafste nen op de begraafplaats van Stein worden steeds kostbaarder en duur der, aangezien de een niet voor de ander wil ondeidoen". Dit schrijft het bestuur van de Bond van Bejaarden en Gepensio neerden van Stein aan het gemeen tebestuur. Aardgas: straks 40 van energie-behoefte DEN HAAG, 26-8. De verschuivin gen op de Nederlandse energiemarkt zullen zich verder doorzetten, waar bij aardgas uiteindelijk.in meer dan 40 procent van de Nederlandse ener giebehoefte zal voorzien; het aandeel van olie zal dalen tot beneden 50 procent. Aldus drs. G. H. M. Geertman van de sector aardgas van de D.S.M. in Heerlen in een artikel over de ener gievoorziening van Nederland voor heen en in de toekomst, in het tijd schrift van het Koninklijk Neder lands Geologisch Mijnbouwkundig Genootschap De Bond vraagt voorts om op de gemeentelijke begraafplaats van Stein de zijns inziens discrimine rende klassenindeling af te schaffen, alsmede om ook een uniforme rege ling in te voeren, waardoor het mo gelijk zal zijn, dat voortaan op een graf alleen een eenvoudig, voor ie dereen betaalbaar monument mag worden geplaatst. De bejaardenvereniging Stein meent dat een dergelijke regeling bovendien het aanzicht van de be graafplaats ten goede zal komen. B. en w. hebben de gemeenteraad thans voorgesteld om de brief van de bejaardenbond volgend jaar aan de orde te stellen omdat dan toch een herziening van de verordening op de begrafenisrechten in behande ling zal komen. AKEN, 26-8. Wolkbreuken hebben donderdagavond de autosnelweg»tus sen Keulen en Aken nabij Eschwel- ler blank gezet. Er deden zich tal rijke verkeersongelukken voor. Om streeks 21.00 uur stond er op de hoogte van Eschweiler een file van vijf kilometer. De auto's konden zich over de door het water overspoelde weg slechts moeizaam voortbewegen. Oproep aan „welfare"-werkers ZIERIKZEE. 26-8. Op vrijdag 17 september a.s. komt in de Concert zaal, onder auspiciën van de Z.V.U. te Zierikzee liet blijspel: „Vlinders zijn vrij" (Butterflies are free). Dit blijspel (het grote succes in New York en Londen) handelt om een blinde jongeman, die een eigen leven tracht op te bouwen op een zolderkamer in New York. Medewerkenden: Andrea Dom burg, Trudy Labij. Lex van Delden, Wicbe van der Velde, De regie is in handen van de Engelsman Alexan der Doré. Vertaling: Josephine van Gasteren., Produktic: Willy Hofman cn Piet Meerburg, onder auspiciën van de Theaterproduktie Combina tie. Dc auteur van „Butterflies are freeLeonard Gershe. is zelf blind en het stuk kan als een auto-biogra fie beschouwd worden. Hieruit is het te verklaren, dat er geen moment valse sentimenten naar voren ko men en 't geheel een werkelijk blij spel is met heel veel lachen en een enkele traan. Lc.v van Delden en Andrea Domburg AMSTERDAM, 26-8. Ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de bezigheidstherapie van het Neder landse Rode Kruis (het vroegere betaalde welfare-werk) zal op 23 ok tober te Amsterdam een reünie wor den gehouden van bezigheidsthera peuten die tussen 1946 en 1971 dit werk hebben verricht in dienst van het Nederlandse Rode Kruis. Het Rode Kruis beschikt echter niet over alle adressen van deze gro te groep mensen. De (ex-)bezigheids- therapeuten-welfarewerksters en leidsters van het Nederlandse Rode Kruis, die voornemens zijn deze reü nie bij te wonen, wordt daarom op deze wijze verzocht zich vóór 15 sep tember a.s., bij voorkeur schriftelijk met vermelding van volledig adres alsmede van het jaar dat men het diploma behaalde en het tijdvak dat men bij het Nederlandse Rode Kruis werkzaam was, op te geven bij het Bureau Bezigheidstherapie van het Nederlandse Rode Kruis. Prinsesse- gracht 27 te 's-Gravenhage. Zaterdag 28 augustus Dreischor Muziektent aan de Ring, 7.30 uur, concert door „Nieuw Leven" en „Crescendo". Maandag 30 augustus Dreischor Plaatsenhuis, 7,30 uur. vergadering gemeenteraad Brouwershaven. Donderdag 2 september Zierikzee Huishoudschool van 2 tol 4 uur: Spreekuur voor consumentenvoor lichting. Herv. verenigingsgebouw, 8 uur, vrouwengroep „Wees een Zegen". Nieuweikcrk Gns Dorpshuis, 13.30 uur cursus bloemschikken. Bankoverval in Rotterdam ROTTERDAM, 27-8. Heden (vrij- dag)moigen cm kwart over tien is een gewapende overval gepleegd op een bijkantoor van de Nederlandse Middenstandsbank aan de Schie- damse weg in Rotterdam. De dader is ei met enkele duizenden guldens vandoor. De Rotterdames politie maakt thans jacht op de dader, die in een auto is ontkomen. De uitvalswegen zijn afgezet. Een speciale ploeg is naar de luchthaven Zestienhoven ge dirigeerd om een eventuele ontsnap ping per vliegtuig te verhinderen. Men houdt tevens rekening met de mogelijkheid, dat de overvaller het gestolen geld gaat inwisselen op het wisselkantoor v^m do luchthaven. Dader gepakt De politie in Rotterdam is er na een intensieve speurtocht in ge slaagd de dader van de bankoverval in zijn auto aan te houden. Zijn aan houding geschiedde ongeveer een uur, nadat hij de overval op het bij kantoor aan de Schiedamse weg had gepleegd. Het vermoeden van de Rotterdam se politie, dat de overvaller even tueel de vlucht zou nemen naar het vliegveld Zestienhoven, is juist ge bleken. De man is in zijn auto in derdaad naar de luchthaven gere den. Hier kon hij door de politie da delijk worden ingerekend. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 28 en zondag 29 augustus Dokter W. Bonlkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Hoorn. De weekeindédienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter J. N. T. de Bruin, Bruinisse, tel. (01113) 1280 neemt waar voor dokter Numan en dok ter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114)-1388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster W. Stcutcl. Haamstede, tel (01115)-226. neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma. Zierikzee, teL 1011)0)2180 heeft dienst. Er wordt op gewezen dat de prak tijken van de artsen te Haamstede, Renesse cn Brouwershaven in de zomermaanden, tijdens de weekein de normaal doorgaan. DJAKARTA. Het koninklijk paar gaat zondagmorgen ter kerke in de lmmanuclkerk op „Medan Merdeka Timoer", het vroegere Koningsplein- Oost in Weltevreden, voorganger zal zijn prof. dr. P. D. Laluihamallo, rec tor van de Theologische hogeschool in Djakarta Onverwachte toespraak van de koningin tot studenten DJAKARTA, 27-8. Het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard heden vrijdagmorgen aan de Neder landse cre-begraafplaats Mcntcng- Pocloe is zonder twijfel een van de hoogtepunten geweest van de tweede dag van het koninklijk bezoek aan Indonesië. Tienduizenden uit de na bij gelegen kampong stonden rijen dik langs de smalle, nauwelijks ver harde weg, die naar dc cre-begraaf- plaats leidt. AI die duizenden, die uit hun schamele huizen en winkeltjes waren gekomen lieten de koninklijke stoet nauwelijks ruimte om het ere veld te hereiken. Enkele malen dreigde een grote chaos, doordat de opdringende kam- ponbewoners de koninklijke autD enthousiast omspoelden, maar de zware politie-escorte slaagde erin dc stoet rijdende te houden. Op Men- teng-Poeloe volgde in de brandende zon - de temperatuur was rond half elf al boven de 40 graden gestegen - een indrukwekkende plechtigheid, die door duizenden kampongbewo ners werd gadegeslagen. Verrassend enthousiast en spon taan was vrijdag rond het bloedhete middaguur in Djakarta dc ontvangst van de koningin en de prins op de Indonesische universiteit. Bij het verlaten van het universitcitscom- plex omringden enkele duizenden studenten het koninklijk echtpaar en zij juichten het uitbundig toe. Het leek lange tijd onmogelijk dat dc koningin en de prins ooit hun au to zouden kunnen bereiken. De stu denten sloten het koninklijk paar letterlijk in en wilden de koningin en de prins de hand drukken. Indo nesische en Nederlandse veiligheids functionarissen slaagden er tenslotte met veel moeite in de weg naar de auto voor de koningin en de prins vrij te maken. Onverwachte toespraak Volkomen onverwacht heeft ko ningin Juliana in hel universiteits gebouw. nadat de Indonesische mi nister van onderwijs een korte rede had gevoerd, een toespraak tot de studenten gehouden. Deze toespraak verwekte enorm enthousiasme. „Ik heb gehoord dat ze me hier oma noemen. Ik ben oud, maar u bent jong. Aan u is de uitdaging om de toekomst van uw land te leiden en op te bouwen, u zult grote moeilijk heden op uw weg vinden, maar ik geef u de verzekering, jonge Indone siërs. dat hel Nederlandse volk u met grote sympathie zal steunen als u streeft naar een samenleving die voor iedere burger een eerlijke be handeling garandeert", aldus konin gin Juliana. Na een kort bezoek aan de Neder landse ambassadeur in Indonesië, mr Hugo Scheltema. gebruiken de ko ningin en de prins rond twee uur plaatselijke tijd de lunch in het Gucst House bij het Istana Merdeka. Om kwart over vier vanmiddag krij gen zij de gouverneur van Djakarta Ali Sadikin op bezoek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2