Woonwagenbewoners te Zierikzee in alle rust aan het werk Zierikzeese musea trokken in één seizoen 17.000 bezoekers STREEKNIEUWS Bejaardencentrum „Borrendammc" Zierikzee nadert voltooiing SCHONE GREVELINGEN ZIERIKZEESCTIE NIEUWSBODE Donderdag 26 augustus 1971 Nr. 20933 NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor Aan- en verkoop en bewaarneming effecten SCHARENDIJKE: tegenover Geref. kerk, woens dags van 12.30-13.30 uur. Overleg gaande over een eigen kampje ZIERIKZEE, 25-8. Een kleine groep woonwagenbewoners te Zie rikzee is woensdagmorgen rustig aan het werk gegaan en ook heden (don- deidag)morgcn werden de werk zaamheden op normale manier en in alle rust voortgezet. Aldus luidt het „laatste nieuws" over de Zierikzeesc pioblemcn met betrekking tot de woonwagenbewoners. Vanmorgen stonden aan de ha-vendijk nog altijd achttien woonwagens opgesteld. Woensdag vertrokken drie wagens maar intussen arriveerde er weer écn. Wij vernemen dat de bewoners nu ook een aanvang hebben gemaakt met een grondige schoonmaak van het woonwagenterrein aan de haven- dijk: vuilnis wordt opgeruimd en ook restanten van de enige weken gele den verbrande wagen worden van het terrein verwijderd. Gp het werkterrein aan de Haven- dijk werd gisteren een redelijke hoe veelheid werk verricht, namelijk het uitsorteren van stenen die bestemd zijn voor de aanleg van een parkeer plaats alhier. Het werk vond plaats zonder toezicht, maar niet nadat wethouder C. Linder de betrokken mannen „te velde" had toegesproken. Dat gebeurde in „eenvoudige maar klare taal", wat dus resulteerde in de door de woonwagenbewoners ge toonde positieve werkwilligheid. Het werk gebeurt onder leiding van een eigen voorman-woonwagenbewoner. Cv er de woonwagenkwestie deel de burgemeester Th. de Meester ons intussen desgevraagd nog mee, uit het overleg met de staatssecretaris van C. R. M. en het verdere overleg tussen de woonwagenbewoners en het betrokken departement te heb ben begrepen dat er bij C.R.M. een tendens is om de gedachte van grote regionale woonwagencentra te ver laten. Namelijk het beleid in die zin om te buigen dat in een aantal ge meenten kleinere gemeentelijk" woonvvagenterreintjes kunnen wor den aangelegd. Burgemeester De Meester meent dat dit voor Zierikzee in de praktijk zo'n 5 of 6 wagens zal betekenen. In deze gedachtegang zou verder het streven er op gericht zijn deze moge lijkheid niet alleen te laten gelden voor bijstandverlenende gemeenten. Uiteraard zal op die manier een be tere „spreiding" kunnen worden be reikt Burgemeester De Meester heeft anderzijds ook de indruk dat men do regeling voor de huidige bi jstand ver strekkende gemeenten op de helling wil nemen. B. cn w. van Zierikzee hebben zich inmiddels beraden over de voorbe reiding van een woon wagen kampje ter plaatse met betere voorzieningen, geschikt voor een klein aantal wa gens. Gezien de recente werkwillig- hird van de woonwagenbewoners woidt er in het college over gedacht de mensen bij de werkzaamheden voor hun eigen kamp in te schake len. Ondanks aantal „ongewone omstandigheden" ZIERIKZEE, 25-8. Het imiseumbezoek te Zierikzee is nog niet geëindigd - dat gebeurt eerst op 1 oktober aanstaande - maar niettemin kan nu toch reeds een goed verantwoorde, z\j het uiteraard voorlopige, balans worden opgemaakt. En die balans geeft een bijzonder bevredigend, resultaat te zien, want on danks het bijzonder l'raaie zomerweer van de afgelopen maanden, werden in het gemeentemuseum in het stadhuis en in het maritiem museum in de Noordhavenpoqrt niet minder dan respectievelijk 7.000 en 10.000 betalende bezoekers ontvangen. stuur van „ZZ-70" zeker al het mo gelijke doen om de collectie voor het seizoen-1972 verder uit te breiden. Mogelijk zal ook een groot Ooster- scheldeaquarium een speciale attrac tie kunnen vormen. Plannen daar toe worden in samenwerking met de plaatselijke aquariumvereniging voorbereid. Eerste bewoners kunnen eind oktober ontvangen worden ZIERIKZEE, 25-8. Het bejaardencentrum „Borrendammc' aan de Scheide straat, alhier, nadert zijn voltooiing. Als het afbouw-programma geen tegen slag meer ondervindt, zullen de eerste bewoners eind oktober ontvangen kunnen worden. Door het bestuur is als direktrice benoemd mevr. L. de Kok die per 1 september a.s. in dienst treedt. Mo menteel is zij nog werkzaam in het Gasthuis te Middelburg. Het bestuur heeft verder een kleine kommissie benoemd die voorstellen zal doen aan het bestuur betreffende de op name van bewoners. Als medisch adviseur is aan het centrum verbonden mevr. C. G. Vleugels Schutter-Spit, arts te Zie rikzee. Brochure Over ongeveer 10 dagen zal een uitgebreide brochure verschijnen die kan worden aangevraagd door hen die gaarne een kamer in het tehuis zouden willen hebben. Wie serieus belangstelling heeft moet een uitvoe rig inschrijfformulier invullen. Velen hebben vroeger reeds belangstelling getoond en zich toen laten noteren. Deze groep ontvangt de bovenbe doelde brochure direkt na de ver schijning. Per advertentie zal verder bekend gemaakt worden waar ande re belangstellenden de brochure kunnen aanvragen. Uiteraard is niemand momenteel nog een kamer toegewezen. Er zijn in het tehuis 9 tweepersoonskamers en 71 éénpersoonskamers; totaal 89 bewoners. In totaal heeft het tehuis, inklusief ziekenbedden, personeels- en logeerbedden, 114 bedden. Het tehuis zal geëxploiteerd wor den door de Stichting Algemene Be jaardenhuisvesting en -verzorging te Zierikzee. Deze stichting is opgericht door de Nederlandse Centraio voor Huisvesting van Bejaarden te Am sterdam, de gemeente Zierikzee en de woningbouwvereniging „Beter Wonen". Het bestuur beslaat uit 9 personen, benoemd door bovenge noemde partners in de verhouding resp. 1 5 3. Woningen zijn bewoond Het centrum, dat een investering vergde van f 5.400.000,-, werd in op dracht van de NCHB te Amsterdam gebouwd. De rond het centrum ge plaatste 68 bejaardenwoningen zijn alle reeds bewoond. De bouw vergde twee jaren. De voorbereiding heeft ongeveer 15 jaar in beslag genomen. Na vele voorbesprekingen, die geleid werden door „Beter Wonen", werd de stichting eind 1964 opgericht. Het zeer moderne gebouw, dat buitengewoon fraai wordt ingericht werd ontworpen door de architekt prof. ir. P. K. A. Pennink te Amster dam. Het tuinontwerp is van bureau W. J. A. Snelder te Heerlen. Namens de gemeente Zierikzee hebben in het bestuur zitting de he ren: C. Bij de Vaate, M. C. Doele- man, A. P. van Kessel, W. F. Spren- gelmeijer en B. J. M. Leydekker. Na mens „Beter Wonen" de heren: J. Coumou, J. Pomper en C. Kloet en door de NCHB is benoemd de heer R. van Ommeren. Rijntochtje per boot was in de reis ingelast, en vanuit Arnhem ging het or> Houten, via de Grebbeberg, aan. Aldaar werd gedineerd. De terug tocht ging over Rotterdam en om streeks 20.50 uur wachtte de muziek vereniging „Witte van Haemstede" het gezelschap op om het met vro lijke marsmuziek de bus het dorp binnen leiden. Direct nadat de bus was gestopt betrad burgemeester Everwijn de bus. Hij sprak de be jaarden toe. Tijdens het diner in Houten was het de voorzitter van het bejaardencomité, de heer B. Bossers, die- een algemeen dankwoord, spe ciaal tot degenen die deze reis finan cieel mogelijk maakten. Het was een uitstekend geslaagde dag voor de bejaarden. DREISCHOR Orgelconcert te Middelharnis Gp verzoek van de Stichting Kerk- concerten Goeree en Overflakkee wordt op zaterdag 28 augustus a.s. in de Grote Kerk te Middelharnis een orgelconcert gegeven door Bert Matter, hoofdleraar orgel aan het Arnhems Conservatorium en orga nist van de Grote of St. Walburg- kerk te Zutphen. Bert Matter, die geboren werd te Abcoude, deed op 20-jarige leeftijd eindexamen orgel aan het Rotterdams Conservatorium met een onderscheiding voor muzi kaliteit. Zijn orgelleraar was Piet van de Kerkhof f Na zijn conserva toriumstudie studeerde hij bij Cor Kee improvisatie. Verder heeft hij deelgenomen aan de concoursen te Bclsward en Harlem. In 1967 maak te hij onder andere een concei-treis docr Zweden. In Middelharnis hoopt Matter stukken te spelen van Greene, Muffat, Homilius, J. S. Bach, Krebs en Mozart, terwijl hij het con cert met een improvisatie hoopt te besluiten. Cursus machineschrijven Zaterdag 21 augustus gaat naast de kursus te Zierikzee ook weer een kursus machineschrijven van start in het Ned. Herv. Verenigingsge bouw. Iedere twee jaar geeft de heer K. Koetsdijk (thans onder auspiciën van de Ver. voor Handelsonderwijs op Schouwen-Duiveland), een kur sus machineschrijven. In de loop dei- jaren leverde dat al ver over dé 200 geslaagden op. De kursus duurt tot eind december (13 weken). ZIERIKZEE Excursie oud-leerlingen Op vrijdag 3 september a.s. houdt de Vereniging van Oud-Leerlingen der Tuinbouw-wintercursus te Zie rikzee een excursie naar Westland Promotion 1971 te Poeldijk. West- land Promotion is een tentoonstel ling van alle zaken welke te maken hebben met de teelt van groenten en bloemen. BURGH Bejaarden dagje uit Begunstigd door fraai zomerweer maakten de bejaarden van Burgh dinsdag een busreis naar Arnhem e.o. Vertrokken om 7 uur werd rechtstreeks naar Haastrecht gere den, waar de koffie wachtte. De Py- ramide van Austerlitz was de vol gende stopplaats. Vandaar werd naar het Openluchtmuseum te Arnhem gereden waar werd gegeten. Een Advertentie Achttiende eeuwsc trouwsjees in het gemeentemuseum. Concert door „Crescendo" en „Nieuw Leven" Zaterdagavond a.s. verzorgen de harmonie „Crescendo" en „Nieuw Leven" uit Ouwerkerk het slotcon- cert van dit seizoen. Het concert vindt plaats in de mobiele tent aan de Ring. Aanvang 7.30 uur. Het pro gramma is gevarieerd en wordt in hoofdzaak in het lichte genre gehou den. BRTTINISSF Nog geen nieuwe „vaste" wijkverpleegster Het bestuur van het Groene Kruis te Bruinisse is er nog steeds niet in geslaagd een nieuwe wijkverpleeg ster aan te trekken. Gelukkig wordt de vakature goed vervuld door eer der hier werkzame wijkverpleegsters die door huwelijk hun betrekking indertijd beëindigden. De voornaam ste hiervan is mevr. van den Berg- Oranje. Vorige week werd besloten de bij het Groene Kruis-gebouw behorende zusterwoning tijdelijk te verhuren aan een particulier gezin, dat drin gend om huisvesting verlegen zat. Ambtsketens weer boven ivater UTRECHT, 25-8. Duikers van de Utrechtse brandweer hebben woens dag uit het Amsterdam-Rijnkanaal de ambtsketens van Utrechts burge meester H. G. 1. baron van Tuyll van Serooskerken opgevist. Dat ge beurde nadat bij de politie de tip was binnengekomen, dat ze daar te vinden zouden zijn. De ambtsketens, van zilver en ruim een eeuw oud, verdwenen bijna twee weken geleden uit het Utrecht se stadhuis. De burgemeester Ont dekte de diefstal zelf, toen hij op 14 augustus in zijn kamer een gewel dige chaos aantrof. Kasten waren opengebroken, er lagen papieren overal over de vloer, maar behalve de ambtsketens werd er niets vermist. De burgemeester heeft zich sinds de diefstal beholpen met de ambtske ten van de voormalige, door Utrecht geannexeerde gemeente Zuilen". Een kijkje op een gedeelte van één der gevels van „Borrendamme" (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ONGELUKKEN DODELIJKE EINDHOVEN. In Eindhoven is, na een botsing met een motox-rijwiel. de 56-jarige mevrouw weduwe M. J. van Keulen-van Doorn uit Eindho ven zo zwaar gewond dat zij bij aan komst in het ziekenhuis is overleden. De motorrijder werd licht gewond. ALMKERK. In Almkerk is door buurkinderen in een sloot nabij de ouderlijke woning het stoffelijk over schot gevonden van de vierjarige Peter Donkersloot. RIETHOVEN. In de Brabantse ge meente Riethoven is de 3-jarige Erik K. Faassen uit deze plaats om het leven gekomen, toen hij plotseling de Hobbelweg overstak en door een personenauto werd aangereden. Het kind was op slag dood. HENGELO. In een ziekenhuis in Hengelo (O.) is overleden de 18-ja rige G. Averink uit Hengelo. Hij werd ernstig gewond toen hij met zijn bromfiets in zijn woonplaats te gen een muurtje reed. ETTEN. De 70-jarige H. Heeren uit. Etten is in het ziekenhuis te Bre da overleden aan de verwondingen, die hij had opgelopen bij een ver keersongeluk de vorige dag. HEESCH. De 15-jarige G. van Din- ther uit Heesch is met zijn bromfiets in zijn woonplaats tegen een aan de andere kant van de weg staande boom gereden. Hij is met zwaar her senletsel en gebroken ledematen in het St. Anneziekenhuis in Oss opge nomen. ERMELO. De 20-jarige militair H. J. van Dijk uit Rijssenhout. gemeen te Haarlemmermeer is in Ermelo vermoedelijk door een tegemoetko mende personenauto aangereden en aan de opgelopen verwondingen in het Salemziekenhuis overleden. DEN HAAG. De 66-jarige mevrouw A. Verhulst-Koopmans uit Den Haag is in haar woonplaats op het trot toir aangereden door een truck met oplegger, die na een botsing met een tram uit de richting was geraakt. Mevrouw Verhulst is korte tijd latei- in een ziekenhuis aan de verwon dingen overleden. ZWIJNDRECHT. In Zwijndrecht is de 16-jarige monteur C. A. J. La- gewaard uit Hoogvliet-Rotterdam bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. Hij botste met zijn bromfiets tegen een personenauto uit tegenovergestelde richting. De 18-jarige J. Jongeneel ook uit Hoog vliet die op de duo zat, is ernstig ge wond naar een ziekenhuis gebracht. BRUINISSE. 25-8. Nu zoveel be richten circuleren over vervuilde wateren, is het misschien wel eens goed te wijzen op de onvoorstelbaar „schone Grevelingen", oostelijk van de Grevelingendam, dus waar het water nog door eb en vloed op en neer gaat zolang de Oosterschelde nog niet is afgesloten. In dit heldere water spelen de herders of harders, die thans weer in grote getale zijn waar te nemen. De herder is een liefhebber van het groen, dat zich aan schepen of palen en zeeweringen vastzet. Deze mooie vissen zijn eetbaar, al zijn ze iets tranig. De gebroeders Stouten, be roepsvissers te Bruinisse, wisten er een partij te verschalken toen zij, bij vloed een net spanden voor het „oude kaaigat". De vissen konden niet met het ebwater mee en uierden een wel kome buit, toen de industriehaven, zoals twee keer per etmaal gebeurt, droog viel. Niet een kijkje in, maar „uit" het maritiem museum, vanwaar men via één van de oude gerestaureerdeschietgaten een boeiend uitzicht heeft op het havenkanaal aan het begin van de Scheepstimmerdijk. Een omgeving waar deze zomer bijzonder druk werd gefotografeerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Dcce cijfers blijken uit de gege vens van de archivaris de heer \V. H. Keikes, die hierbij met nadruk wqst op het feit dat het voor de Zie rikzeese musea bepaald geen „ge woon" seizoen is geweest. Immers, als gevolg van vertragin gen bij de restauratie van het histo rische trappenhuis en het aanbren gen van een geheel nieuwe, zeer uit gebalanceerde verlichting in de Schutterszaal kon niet worden voor komen dat het gemeentemuseum bij de aanvang van het seizoen enkele weken te laat open ging. De nieuwe verlichting van de Schutterszaal vol doet overigens uitstekend aan de verwachtingen. „Geblokkeerd" Bepaald minder prettig was - ge durende de laatste weken- - dat het seizoen, wat betreft het museum in het stadhuis, als een nachtkaars dreigt uit te gaan als gevolg van wat wel genoemd kan worden de „woon wagenaffaire". Een gevolg hiervan was en is dat de toegang tot het ge meentemuseum nu al enkele weken gedurende de ochtenduren als het ware is „geblokkeerd". Bovendien werd om redenen van veiligheid bo vendien de openstelling op zaterdag reeds vroeg in de maand augustus beëindigd. Begrijpelijk is volgens de heer Keikes ook dat de aanblik van de opgeslagen bouwmaterialen voor de restauratie in de hal en de daar veelal op wacht staande politieman nen vele bezoekers min of meer af schrikken. Daarom bereiken thans soms alleen de doorzetters en extra nieuwsgierigen de museumzalen. De heer Keikes wijst er op dat de totstandkoming van het tweede Zie rikzeese museum tot op zekere hoog te een splitsing betekende van het bezit van het gemeentemuseum. Voorwerpen van maritieme aard zijn thans geëxposeerd in de Noordha venpoort. Deze „aderlating" kon ech ter in ruime mate worden gecompen seerd met stukken die tot dusver we gens nijpend gèbrek aan ruimte in depot moesten worden gehouden. Veel belangstelling toonde het pu bliek dit seizoen voor de onlangs door de heer Plaum gerestaux'eerde achttiende eeuwse trouwsjees. Thans wordt door deze wagenmaker-van- de-oude-stempel op dezelfde vak kundige wijze gewerkt aan het her stel van twee antieke arresleden. Het maritiem museum „Een belofte voor de toekomst". Aldus typeert de heer Keikes het feit dat zeer binnenkort in het Ha venpoortmuseum reeds de tiendui zendste bezoeker kan worden ver wacht. Hieruit blijkt wel dat de sfeervolle interieurs van de middel eeuwse poort en ook de scheepsmo dellen, de schilderijen en visserij-at tributen voor jong en oud een ster ke trekpleister vormen. Een voor het nieuwe museum prettige zaak was dat door de oud-Kaap Hoornvaarder de heer Van der Ploeg te Oosterland onlangs opnieuw scheepsmodellen en oude vlaggen voor het maritiem mu seum beschikbaar werden gesteld. Een recent uitgegeven mapje met een zestal fraaie reprodukties van scheepsmodellen e.a. vond een goed onthaal by het publiek. Hoewel men zich over het algemeen byzonder en thousiast toonde over hetgeen in de poort is te zien, zal het stichtingsbe-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3