PLANTEN MARGARINE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aankomst koningin Juliana en prins Bernhard in Djakarta jjgnegfpr Felle brand verwoest bevoorradingsloods in legerplaats, 3 miljoen gulden schade Cholera in Barcelona Bonn is liet eens met Berlijn-akkoord Twee jonge dorpsgenoten bekenden de moord op bejaarde dominee Diephuis het weekoverzicht zon- en maanstanden hoog- en laacwater ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 augustus 1971 128ste jaargang Nr. 28933 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h takenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer; Eerste paal voor sportcomplex ^Onderdak? Staatsbezoek van tien dagen aan Indonesië begonnen (Van een speciale ANP-verslaggerver) DJAKARTA, 26-8. Op de luchthaven Kemajoran by Djakarta zyn iets na zeven uur heden (donderdagmorgen) (1 uur pl. tyd) koningin Juliana en prins Bernhard aangekomen voor hun staatsbezoek van tien dagen aan Indonesië. President Soeharto en zijn vrouw waren aanwezig om koningin en prins on der aan de vliegtuigtrap te begroeten. Het ontvangstcomité, leden van het Indonesische kabinet, van het diplomatieke korps en vele anderen stonden klaar om aan het koninklijk paar te worden voorgesteld. Een groot deel van de Nederlandse kolonie met hun kinderen waren eveneens naar het vliegveld gekomen ter begroeting van het koninklijk paar. Op het platform van de luchthaven stond een erewacht aangetreden -van 350 militairen met vaandels, vaan- delwacht en een muziekkorps. Na de plechtigheden op het vliegveld die kuipje -Ért 49 Oostduitse regering „voldaan" over Berlijn-akkoord OOST-BERLIJiY, 25-8. De Oost- duitse regering heeft haar voldoe ning uitgesproken over het ontwerp akkoord van de „grote vier" over Berlijn, en haar medewerking toege zegd bij de uitvoering van de over eenkomst. Het kabinet betuigde de Sow jet-Unie „oprechte dank" voor het akkoord „dat volledig in over eenstemming is met de belangen van de D.D.R." ongeveer drie kwartier duurden re den koningin en prins samen met president en mevrouw Soeharto in langzaam tempo naar het Merdeka- paleis het vroegere paleis van de gouverneur-generaal, dat nu alleen voor ceremoniele doeleinden wordt, gebruikt. In de tuin van dit paleis staat het officiële gastenverblijf van de Indo nesische regering waar koningin en pi-ins tijdens hun verblijf van drie dagen in Djakarta zullen logeren. Precies zeven uur verscheen de DC-8 van de KLM in het luchtruim boven het vliegveld Kemajoran. Toen 8 min over zeven koningin Ju liana voet op Indonesische bodem zette, klonk een luid gejuich op van de velen die naar het vliegveld wa ren gekomen ter begroeting van het koninklijk paar. Na de verwelkoming door de in donker kostuum gestoken president Soeharto en mevrouw Soeharto wer den 21 saluutschoten afgevuurd. Het muziekkorps zette het Wilhelmus in en daarna het Indonesische volkslied. Vergezeld door president Soeharto en twee hoge militairen inspecteerde koningin Juliana daarna de erewacht Koningin Juliana was gekleed in een lichtgroen ensemble. Bij de erewacht was ook een afdeling van de Indo nesische politie ingedeeld. Na de korte militaire ceremonie meldde de commandant van de ere wacht in afgebeten bewoordingen al le onderdelen, die op het platform stonden aangetreden. Ter bescherming tegen de felle zon - het koninklijk paar kwam op het heetst van de dag aan - was een baldakijn opgesteld. Staande onder dit baldakijn luisterden koningin Ju liana en prins Bernhard met pres. Soeharto en zijn vrouw enkele ogen blikken naar een muzikaal saluut, gespeeld door de Indonesische lucht machtkapel. Daarna werden de ontvangstplech tigheden voortgezet met de begroe ting van autoriteiten, leden van het korps diplomatique, de strijdkrach ten (leger, luchtmacht, marine en po litie) en vertegenwoordigers van de Nederlandse kolonie in Indonesië. Prins Bernhard, gekleed in het uni form van de Koninklijke Landmacht had tijdens de begroeting een bloe menkrans om de hals gekregen De koningin, die ook een boeket bloe men had ontvangen, liep langs de lange rijen wachtenden en schudde vele tientallen handen. Het handen schudden werd soms onderbroken door luid gejuich vanaf de galerij, waar honderden toeschouwers met vlaggetjes het koninklijk paar toe juichten. Vriendelijk zwaaiden ko ningin en prins terug om daarna weer onvermoeid door te gaan met het begroeten van de zeer velen, die naar Kemajoran gekomen waren ter verwelkoming. Aan de begroeting kwam een ein de, toen de auto's, waarmee de hoge gasten naar het Merdeka-paleis zou den rijden, het vliegveld opreden. Onder luid gejuich namen koningin en prins, alsmede president en me vrouw Soeharto plaats in de auto's. Voorafgegaan door een motorescorte zette de lange stoet wagens zich langzaam in beweging richting Vrij heidsplein. De rit van het vliegveld naar het paleis duurde ongeveer vijftien mi nuten. In de stad waren naast het rood-wit van de republiek Indonesië, zeer vele rood-wit-blauwe vlaggen uitgestoken. Vooral veel kinderen hadden de Nederlandse driekleur bij zich, waarmee zij enthousiast naar de hoge gasten wuifden. Overal klonk gejuich en geroep als de stoet in zicht kwam. De route liep via wegen die de na men dragen van Patrice Loemoemba, Gunung Sahati dr. Sutomo, figuren die de waardering van het Indonesi sche volk verwierven. Zegel och l De tocht is voor de koninklijke gasten een ware zegetocht geworden. De toejuichingen van de duizenden die in rijen dik langs de route ston den, waren niet van de lucht. De es corterende motorpolitie moest zo nu en dan de sirenes laten loeien om te voorkomen dat al te enthousiaste toeschouwers onder de wielen zou den komen. Die leden van het koninklijk ge volg die al eerder - voor het tot standkomen van de republiek Indo nesia - in h/.:t voormalig Nederlands- Indië waren, zullen vele bekende pun ten hebben weergezien. Maar tevens werden zij geconfronteerd met het nieuwe Indonesië, een jonge repu bliek, die zijn eigen leven aan het opbouwen is. Djakarta vernieuwt zich, is bezig een eigen stijl te ver werven, zo zei een radio-vers" ver. Op het nop kale maar gisteren (woensdag) zonovergoten bouwterrein aan het Groeneweegje ging de idag in top bij gelegenheid van het heien van de eerste gaal voor\le nieuw te bouwen zwefflbad-sporthalcombinatie voor Schóuiven- Duiveland, te Zierikzee. (Zie ook elders in dit nummer). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Document ever wreedheden in Ierland NEW YORK, 26-8. De leider van Noord-Ierlands voornaamste opposi tiepartij, Gerry Fitt, heeft woensdag secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties documenten over handigd, waarin wreedheden van Britse militairen tegen opgepakte verdachten worden beschreven. Het waren door geestelijken gewaar merkte verklaringen van vrijgelaten gevangenen. Dode hij bomaanslag in Belfast BELFAST, 25-8. Bij een van de zwaarste bomaanslagen die Noord- lerland heeft - gekend is woensdag morgen een dode gevallen en twintig gewonden. Het doel van de aanslag was het hoofdbureau van de Noord- Ierse elektriciteitsmaatschappij in Belfast dat zwaar werd beschadigd. Terneuzonsc. politie houdt „krakers" aan TERNEUZEN. 25-8. Dc Terneu- zense gemeentepolitie heeft 14 jon geren. onder wie twee Duitsers, een Belg en vier meisjes in de leeftijd van ongeveer 20 jaar gearresteerd cn proces-verbaal tegen hen opge maakt .wegens het kraken van een jeugdhuis. Dit huis was in verband met onderlinge moeilijkheden enige tijd geleden door dc centrale stich ting Jeugd en Buurthuiswerk geslo ten. Nederlander in Spanje omgekomen DEN HAAG. 25-8. De 64-jarige heer H. F. M. Opstal uit Dordrecht is zondag in Spanje bij een autobot sing om het leven gekomen. Het on geluk gebeurde tussen Campello en Villajoyosa. Volgens de Spaanse po litie is de heer Opstal met zijn aulo eerst in de rechter wegberm geraakt, waarna zijn auto naar de linker weg helft schoot. Daar kwam hij in bot sing met een vrachtauto. OIRSCHOT, 25-8. Lm felle uit slaande brand heeft zaterdagavond, naar eerst thans bekend is geworden, een bevoorradingsloods van het 13de verkenningseskadron in de Ge neraal Majoor De Ruijter van Ste- venick kazerne in Oirschot vrijwel Brezjnjew naar Parijs PARIJS, 25-8. Volgens welinge lichte kringen in Parijs zal de Rus sische partijleider Brezjnjew in ok tober een officieel bezoek aan Fran krijk brengen. Het zal Brezjnjews eerste bezoek aan een westers land worden sinds hij in 1964 de macht overnam van Nikita Croesjtsjow. Blijdorploren wordt bouwvallig ROTTERDAM, 25-8. De uitzichtte- ren van de dierentuin Blij dorp in Rotterdam - 50 m hoog - moet waar schijnlijk verdwijnen. De toren, vroer een markant punt in Rotter dam zonder torenhoge bebouwing, is bouwvallig. Herstel in de oude toe stand zal f 850.000 kosten, zo heeft de directie van de Rotterdamse dieren tuin woensdagmiddag meegedeeld. geheel verwoest. De schade wordt geschat op ruim drie miljoen gulden, zo deelde een woordvoerder van de legervoorlichting woensdagochtend mee. In de bevoorradingsloods was een grote hoeveelheid booi-dwapehs. ver bindingsmiddelen en kleding opge slagen. Vrijwel de gehele voorraad is verloren gegaan. Over de oorzaak van de brand tast men tot op heden in het duister. Vol gens de woordvoerder van de leg'er- voorlichtingsdienst is er voor de ge dachte, dat hier van sabotage sprake is geweest, nog geen enkele aanwij zing. De Koninklijke Marechaussee heeft de zaak nog in onderzoek. MADRID, 25-8. In Barcelona zijn afgelopen weekeinde twee mensen aan cholera overleden, zo is woens dag uit goede bron in Madrid verno men. Het zijn de 68-jarige Franciso Nianzil en de veel jongere Bernardo de la Torre. Zij lagen in het hospi taal voor besmettelijke ziekten „Nuestra Senora del Mar". DJAKARTA. Inwoners van Djakarta lezen het nieuws over het bezoek van koningin Juliana en prins Bern hard aan Indonesië. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een slimme streek helpt slechts éénmaal, Wat springstok is geweest, f wordt hinderpaal! BONN, 25-8. De regering in Bonn heeft woensdag de raamoverecn komst van de Grote Vier over Ber lijn goedgekeurd en zich bereid ver klaard tot ondei handelingen met Gost-Duitsland. Voorwaarde voor dit laatste is wel dat de overeenkomst moet zijn on dertekend. Deze officiële houding van Bonn ï'esulteerde uit een kabinetsbijeen komst onder leiding van bondskan selier Willy Brandt en werd ver tolkt door regeringswoordvoerder Conrad Ahlers. Het standpunt van de bondsrege ring komt in het kort hierop neer: de regering stelt vast dat de belan gen van de Bondsrepubliek en van Berlijn zijn gewaarborgd. Ze ver wacht van de regeling voor Berlijn, waaraan nog succesvolle onderhan delingen met de DDR moeten wor den toegevoegd, een wezenlijke bij drage tot de ontspanning in Midden- Europa, 1 1 T5TT .T Ofi-ft Hot H M TV/I T riool! Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk buien Plaatselijk enkele buien, maar ook af en toe zon; matige tot krachtige wind, eerst zuidelijk, later ruimend naar west tot noordwest; min.-tem- peraturen rond 13, maxima morgen ongeveer 20 graden, maal. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 5-11. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-lemperaturenvan ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 27 aug. Zon op 5.42, onder 19.40 Maan op 13.08, onder 21.11 Eerste kwartier: 29 aug. (3.56). Hoogwater Laagwater Zierikzee 27 aug. 6.39 18.46 0.07 12.13 Doodtij: 31 aug. GRONINGEN. 26-8. Dc dood van de 84-jarige emeritus-predikant ds W. R. Diephuis te Den Boer, die in de nacht van vrydag op zaterdag in zijn woning werd gedood blykt te zijn veroorzaakt door een steek met een brood- of uitbcenmes. Voordat de alleenwonende predikant in z(jn slaap door twee jonge dorpsgenoten werd doodgestoken moet hij enige verschrikkelijke minuten hebben doorgemaakt. Dit is gebleken uit het verhoor van de berde verdachten, de zeevarenden J. van S. en L. E. beiden uit Ten Boer en beiden 21 jaar oud. Het tweetal werd maandagmiddag in Hamburg gearresteerd. Tijdens hun verhoor in deze Duit se stad hebben zij de rijkspolitie van Groningen hun relaas gedaan. Het duo is vrijdagavond eerst op stap geweest en bezocht café's in Ten Boer. Appingedam en Delfzijl. Teruggekeerd in Ten Boer omstreeks één uur besloot men bij de dominee in te breken. Gevecht Elk met een mes in de hand liepen de twee om het huis heen waar zij uiteindelijk aan de achterkant bin nendrongen. Zij doorzochten de woonkamer maar vonden niéts. Naar boven gaande besloten zij de 84-jari- ge predikant, die zij konden horen slapen, eens flink aan het schrikken te maken. Met veel lawaai stormden zij de slaapkamer binnen, waarna dominee Diephuis geschrokken om hoog kwam uit zijn bed. Hij kreeg onmiddellijk met een mes een harde klap op zijn hoofd. Er ontstond een worsteling waarbij beide mannen zich eendrachtig op de dominee stor ten. Deze kreeg verschillende klap pen en het tweetal probeerde hem met de handen te wurgen, aldus een lezing van een woordvoerder van dc rijkspolitie. Toen dit niet gelukte werd daarvoor een kussen gebruik! Kort daarna volgde de fatale mes steek in het hart. Wie dc steek toe bracht is nog niet duidelijk. DE BILT, 26-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan het vaste, sterk drogende weer van de laatste dagen komt nu snel een einde. Donderdagmorgen trok over België een frontale zone in de richting van ons land. Deze gaat vergezeld van regen en plaatse lijk met onweer. Verwacht wordt, dat de zone in de avond het noorden van het land zal passeren. Tegelijk mei het voorbijtrekken van de fron tale zone vindt boven onze omgeving de overgang plaats van dc oostelijke stroming in een westelijke. In de laatste nadert over de Britse eilan den een volgend systeem. Dit zal vrijdag in de loop van de dag van west naar oost over ons land trek ken. het gaat vergezeld van bewol king waaruit plaatselijk wat regen zal vallen. ATHENE. He1 Griekse kabinet heeft zijn ontslag ingediend om pre mier George Papadopoelos in staal tc stellen belangrijke wijzigingen in zijn regering aan te brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1