DE ZIERIKZEESCHE COURANT ONTPLOFFING BIJ LIJM- EN GELATINEFABRIEK DELFT Sleephopperzuiger gezonken: twee doden AUSTIN MORBIS Rode Kruis-Kolonne richt slaapzaal in voor politie-versterking Golf van arrestaties voor drughandel te Amsterdam houdt aan Noodtoestand in Bolivia ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 augugtus 1971 127ste jaargang Nr. 20930 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken tl, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Feestelijkheden te Brouwershaven gestart Dit nummer beslaat uit 10 pagina's Man gedood, acht werknemers gewond, miljoenen guldens schade Aanvaring met Noorse tanker - Nog vijf vermisten DELFT, 19-8. Een explosie heeft donderdagavond de ontvettingsinstallatic, een vitaal deel van de enige Nederlandse gelatinefabriek aan de Rotterdam- seweg in Delft, verwoest, één werknemer vond de dood. Acht personen werden gewond, van wie twee ernstig. Twee mensen konden na behandeling in een ziekenhuis naar huis. De technische directeur de heer Thoms schatte de materiële schade op een paar miljoen gulden. Van het twintig meter hoge ge bouw, waar in een gesloten circuit de grondstof dierlijke beenderen voor gelatinefabriek met benzine van wa ter en vet werden ontdaan, bleef een verwrongen hoop staal en een enor me hoop puin over. De explosie is tot op tientallen ki lometers afstand gehooid. In Delft sneuvelden in de omgeving van de fabriek duizenden ruiten. Na de ex plosie. om vijf over half acht, ont stond een felle brand. De vlammen reikten tot honderd meter hoog. Ex plosie en de vuurzee trokken zeer veel mensen naar het terrein van de ramp. Van de zes ernstig gewonden is één bijna drie uur na de ontploffing bevrijd. Hij was op een vluchttrap door vallend puin bekneld geraakt. De overige vijf gewonden in de zie kenhuizen zijn de Pool S., de Turk D. M., de Spanjaard G., de Marok kaan S. I. en de Delftenaar De K. Er waren op het moment van de explosie vijftien personen in het in de Iuchtgevlogen gebouw aanwezig. Als er niet nog iemand van een an dere afdeling in de ontvettingsafde- ling was, is er niemand vermist. Daar een vitaal deel van het be drijf is verwoest en commercieel di recteur de heer H. J. Cramer niet zag hoe op korte termijn aan vol doende grondstof te komen, mag verwacht worden, dat de gelatine fabriek of stil komt te liggen of ar- beidstijdverkorting moet invoeren. Het duurt, volgens de heer Cramer, tenminste anderhalf jaar voor een nieuwe ontvettingsinstallatie kan zijn gebouwd. Bij de gelatinefabriek werken 325 man personeel. Geen van hen heeft voorlopig ontslag te vrezen, daar het bedrijf tegen bedrijfsschade is ver zekerd. Ondergrondse benzinetank Lange tijd heeft gevaar bestaan, dat een gedeeltelijk gevulde onder grondse benzinetank van 20.000 liter inhoud zou ontploffen. De brandweer kreeg assistentie van een Delfts expeditiebedrijf om de grote brokken puin te lichten, waaronder twee werknemers be kneld zaten. Nadat een van hen was gered, wiens toestand door een arts redelijk werd genoemd, werd gecon stateerd, dat de ahdere man dood was. De brandweer trok zich vervolgens terug op veiliger afstand. Ze wachtte #een gunstiger moment af om het 'stoffelijk overschot van het slacht offer, een Spanjaard, te bergen. Directeur Cramer lichtte op de persconferentie op het hoofdbureau van de Dclftse politie toe, dat het bedrijf niet gevaarlijk is te noemen. De lijm- en gelatinefabriek Delft, die dateert van 1920, stond voortdurend onder controle en alle denkbare veiligheidsmaatregelen waren geno men. De thans verwoeste ontvet tingsinstallatie werd in 1957 in ge bruik genomen. Over de oorzaak van de explosie kon hij niets mee delen. Mogelijk is ze veroorzaakt door blikseminslag. Sedert 1968 werd in de fabriek geen lijm meer gemaakt. Voor kunst- lijm werd een afzonderlijke fabriek, Delft National Chemie, gesticht op een terrein aan de overzijde van de Schie, tegenover de gelatinefabriek. Advertentie Dealer: ISTA Oosterland Onverwacht karwei wérd snel georganiseerd ZIERIKZEE, 20-8. Gisteren (donderdag(middag) heeft de politie te Zierik zee versterking gekregen van een twintigtal manschappen van politiekorpsen elders uit het land. In verband met de komst van deze versterkingen, een ge volg van de recente moeilijkheden met de woonwagenbewoners en mogelijk mede een uitvloeisel van de door de gemeente Zierikzee aangekondigde „har dere lijn" in de vorm van het aanbieden van werk aan de betrokkenen (waarvoor min of meer represailles werden gevreesd) werd de kolonne van het Rode Kruis ingeschakeld voor de inrichting van een slaapzaal voor deze gearriveerde geüniformeerde mankracht. Omstreeks acht uur donderdag avond arriveerden twee vrachtwa gens van het Rode Kruis uit Den Haag met een overvloed aan bedden, matrassen, dekens en lakens. Bij zonder snel werd hierna door de da mes en heren van de kolonne de Graanbeurs van het Huis van Nas sau ingericht als slaapzaal voor de dienstdoende manschappen. Hierbij aanwezig was burgemeester De Meester die het Rode Kruis compli menteerde voor de snelle wijze waarop dit onverwachte karwei werd uitgevoerd. Het aantal woonwagenbewoners idat zich bü het arbeidsbureau in Zierikzee heeft aangemeld om pas send werk te krijgen, bedroeg don derdag ongeveer twintig. Naar de plv.-directeur van het arbeidsbureau te Zierikzee, de heer D. Dokman, schat, zouden er 50 tot 60 woonwa genbewoners zijn die in aanmerking zouden komen voor werk. Hierbij moet men er wel rekening mee hou den dat dit aantal kan variëren door het gaan en komen van de woonwa gens. Zierikzee heeft, volgens de heer Dokman, op dit ogenblik weinig los- en gelegenheidswerk. Binnenkort als de oogst binnen is, zal dit wel voor handen zijn in de vorm van sorteren van landbouwprodukten. Het gemeentebestuur van Zierik zee heeft echter zoals bekend een object gevonden, waar de woonwa genbewoners via de G.S.W.-regeling aan het werk kunnen worden gezet Donderdag waren er in Zierikzee zelf ongeveer 30 woonwagens en nog een tien elders op het eiland Schou- wen-Duiveland. De bewoners van deze laatste tien zijn ook voor hun sociale voorzieningen op Zierikzee aangewezen. Het werkobject dat Zierikzee voor woonwagenbewoners heeft bestemd, omvat het egaliseren van een ter rein van gemeentewerken. Nadat het terrein is geëgaliseerd, zal het dienst doen voor de opslag van materialen. Bij dit project zullen vele tientallen mannen te werk gesteld kunnen worden. Na de aankomst van twee grote ge sloten vrachtwagens van het Rode Kruis op de Schuithaven (foto links volgde een korte maar moeizame rit achteruit naar de ingang van de Graanbeurs. Daar werd in snel tem- po door leden van de al wachtende Rode Kruiskolonne een aanvang ge maakt met het lossen van de wagens en het inrichten van de zaal als slaapzaal. Bij dit laatste werk weer den zich uiteraard vooral de dames van de kolonne, (foto rechts). (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 19-8. Donderdagoch tend is op de Jade bij Wilhelmsha- ven de sleephopperzuiger „Ham 308" van de Hoilandsche Aanneming Maatschappij gezonken na een aan varing met een Noorse tanker. Er bevonden zich 26 mensen aan boord, te weten 24 leden van de vaste be manning, allen Nederlanders, en 2 Duitsers. Negentien opvarenden kon den worden gered, twee doden zijn geborgen, terwijl vijf mensen nog worden vermist. De twee omgekomenen zijn de 35- jarige kok W. J. Adriaansen uit Den Helder, ongehuwd, en de 46-jarige G. van Holt uit Wilhelmshaven. De vijf vermisten zijn de 33-jaiige eerste stuurman B. W. W. de Jong uit Breda, gehuwd en vader van twee kinderen, de 35-jarige eerste machinist, J. Bakker uit Sliedrecht, gehuwd, geen kinderen, de 47-jarige tweede machinist R. Hartog, even eens uit Sliedrecht, gehuwd en va der van drie kinderen, de 30-jarige assistent-kok, R. Seffelaar uit Den Haag, ongehuwd, en de 55-jarige J. Gruwer uit Sande, West-Duitsland. De Ham-308 zonk snel. Slechts het topje van de mast bleef boven water uitsteken. AMSTERDAM, 19-8. De actie van de Amsterdamse politie tegen han delaars in drugs houdt onvermin derd aan. Na de 21 arrestaties in het afgelopen weekend zijn opnieuw een aantal jogeren opgepakt, die van handel worden verdacht. De 21-jarige Italiaan C. B. werd op het Damrak gearresteerd met 100 gram hasjiesj, vermengd mét opium. Ln het Vondelpark werd de 22-jarige Nederlandse student H. P. opgepakt. Hij had 36 gram van hetzelfde meng sel bij zich. De 20-jarige Duitser E. W. werd bij Paradiso gevolgd. Hij verborg 20 LSD-tabletten in zijn au to De 23-jarige Fransman J. S. werd oor het jongeren centrum De Melk weg gearresteerd. Hij had een weeg schaaltje bij zich alsmede 12 gram hasjiesj. Het was de tweede keer dat hij voor een soortgelijk feit werd op gepakt. De laatste keer was hij als ongewenste vreemdeling het land uitgezet. Drie uit Suriname afkom stige jongeren werden opgepakt met een grote hoeveelheid nep-hasjiesj. Zij worden weer vrijgelaten. Op het Stationsplein deed de poli tie een goede vangst met de arresta tie van de 22-jarige Duitser N. M. Hij werd door de Rotterdamse politie Advertentie Ullllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllli E Voor artistieke E E bruidsreportages JAN KRAKEEL Nieuwe Boogerdstraat 12 E E Zierikzee. Tel. 01110 2691 uiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiri ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wegens vakantie redakteur - REDAKTIE buiten kantoor uren tot 7 september: Telefoon (01110) 2416. gezocht voor verduistering van 1000 gulden en door het Duitse leger we gens desertie. LA PAZ, 20-8. De Boliviaanse re gering heeft in verband met onge regeldheden in Santo Cruz voor het gehele land de noodtoestand afgge- kondigd. Minister van Binnenlandse Zaken Jorge Gallardo Lozada verklaarde donderdagavond dat de tegen de regering gerichte demonstraties door rechtse elementen worden ge leid. De regering heeft, zo zei hij, de toestand volledig in de hand. Zeven doden bij explosie in vuurwerkfabriek COMO, ITALIË 19-8. Bij een ex plosie in een vuurwerkfabriek in Como, Lom bard ij zijn zeven men sen omgekomen en acht gewond. Voorts zijn er drie vermisten. Er ont stonden verscheidene branden. De brandweer kon voorkomen, dat in een opslagplaats waar zich veel vuurwerk bevond, brand ontstond. De explosie deed zich voor in een machine. Verwachting tot zaterdagavond: Minder warm Vooral vannacht plaatselijk regen of een bui; morgen nu en dan ook zon; overwegend matige wind, draaiend naar westelijke richtingen; minder warm met minimum-temperaturen omstreeks 16 en maxima van 19 tot 24 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min. en max.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 prcoent. ZON- EN MAANSTANDEN 21 aug. Zon op 5.32, onder 19.53 Maan op 6.02, onder 19.51 22 aug. Zon op 5.34, onder 19.51 Maan op 7.13, onder 20.01 23 aug. Zon op 5.36, onder 1949 Maan op 8.23, onder 20.12 Nieuwe maan: 20 aug. (23.53). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 21 aug. 3.41 15.54 9.13 21.38 22 aug. 4.19 16.25 9.43 22.06 23 aug. 4.51 16.55 10.11 22.37 Springtij: 23 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-8. Het K.N.M.I. meldt: Donderdag kwamen de temperaturen in ons land dank zij veel zon tot om streeks 30 graden. In Duitsland was het zelfs enkele graden warmer. In Frankrijk en België echter kwamen al in de ochtend snel enkele on weershaarden tot ontwikkeling zo dat daar de maximumtemperaturen niet hoger kwamen dan ongeveer 25 graden. De landen rond de Middel landse Zee vertonen nog steeds het zelfde beeld van temperaturen rond de dertig graden en veel zon. Voor het weer in het weekeind is een lage druk gebied boven Frankrijk van belang. Deze is tot op grote hoogte gevuld met koude en onstabiele lucht waarin gemakkelijk regen en on weersbuien ontstaan. Het ziet er naar uit dat zaterdag en zondag het weer in ons land onder invloed van dit lage drukgebied zal staan zodat op onbestendig weer met plaatselijk een regen of onweersbui gerekend moet worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1