AGENDA ZIERIKZEE HEEFT WERK VOOR WOONWAGENBEWONERS Vragen over woonwagenkampen LAATSTE NIEUWS Passend werk, ook voor ongeschoolden ZIERIKZEE, 18-8. Zierikzee zal nog deze week bijstandvragende woonwagenbewoners er op wijzen dal er in en bij Zierikzee passend werk te krijgen is, ook voor ongeschoolden. Dit werk kan worden aan geboden via de (i.S.W.-regeling, of bij de dienst gemeentewerken. Voor ongeschoolden is een werk- object gevonden. Prinses Beatrix en prins Claus hebben mej. J. E. C. Lagendijk als vorzorg- sler voor hun kinderen aangesteld. Woensdag begon zij haar werkzaamheden op kasteel Drakensteyn. Negende plaats voor coureur Dick van Klooster tijdens nationale wegraces te Raalte (0.) Burgemeester De Meester heeft dit woensdagavond in een verklaring meegedeeld. Hij zei ook dat Zierik zee op verscheidene punten mate- tiële staun zal krygen (accommoda tie van de sociale dienst en voor zieningen voor woonvvagenterreinen). Vcor het behandelen van bystand- aanvragen van woonwagenbewoners zal een lokaal van de sociale dienst geschikt worden gemaakt, opdat het stadhuis kan worden ontlast. BRUINISSE, 18-8. Vorige week had de aflevering, na geslaagde proefvaart, plaats van het motor schip Pietertje (OD 9), eigenaars fir ma Gebrs. J. en J. Redert, Ouddorp. Het schip is inmiddels naar de vis gronden vertrokken. Deze fraaie kotter, kwam evenals zovele van zijn voorgangers, als casco, gebouwd bij scheepswerf Veldthuis te Groningen en nam lig plaats voor de fabriek van de firma L. Padmos en Zoon, die als hoofd aannemer het 26,25 x 6,60 X 3,50 hol, grote schip geheel gereed maakte. Ingebouwd werd bij de firma Pad mos een 9-cylinder Stork-Werkspoor dieselmotor, met een vermogen van 830 pk. bij 750 omw.-min., met een hydraulische kcerkoppeling. reduk- tie 4 1. De hulpmotor is een DAF 60 pk. bij 1500 omw./min. Een Hodikort- straalbuis met een diameter van 2200 mm. voert zonodig het motorvermo gen nog op, de voortstuwingsschroef is een van Voorden bronzen vierblad schroef met een diameter van 2200 mm. Een Seffle elektrisch-hydrauli- sche stuurmachine is een navigatie middel, dat op iedere kotter tegen woordig aanwezig is, het schip is verder uitgerust met Seffle Visruim- koeling. Iets geheel nieuws en voor de eer ste keer toegepast op een viskotter is de Seffle scherfijsmachine. Een HONGKONG. De wervelstorm Rose heeft veel schade aangericht. Twintig schepen werden van hun ankers los geslagen. Tijdens het hoogtepunt van de storm sloeg de veerboot „Fat Shnn" om. Er zijn vele tientallen do den en vermisten. De verklaring van Zierikzee ver meldt dat woonwagenbewoners er verstandig aan doen hun bystand- aanvragen te spreiden over de 75 gemeenten, die kystand aan hen mo gen verlenen. Een overvloed van aanvragen in één plaats moet onver mijdelijk leiden tot vertragingen en conflictsituaties. De wet laat niet toe dat over bij - standgevallcn onderhandeld wordt met een vertegenwoordiger van een zestromrr.elige elektrische hydrauli sche vislier, fabrikaat den Breejen. Gcedereede is geplaatst om de net ten te kunnen binnenhalen. Cp de brug het gebruikelijke in strumentarium, als radar en echolo den Radio Holland, zender en spoet- nick Radio Becker, Decca navigator INA, Rotterdam. De elektrische installatie werd aangelegd door firma Westhoeve Ouddorp de centrale verwarming door firma Saman-Deurloo te Zie rikzee, het sanitair door de firma Huibers te Bruinisse. De betimme ring werd door de heer C. Bal ge maakt, de stoffering geleverd door Gerrie Bal beiden Bruinisse, straal en schilderwerk was van fa. Corne- lisse, Middelburg. De Ouddorper vloot werd verrijkt met een mooi schip. DODELIJKE ONGELUKKEN RODEN. Dc 16-jarige Trijntje Eringa uit Zevenhuizen is door on opgehelderde oorzaak met haar bromfiets op de provinciale weg Ro den-Nieuw Roden tegen een boom gebotst. In zorgwekkende toestand werd het meisje naar het Acade misch Ziekenhuis in Groningen ver voerd, waar zij aan haar verwondin gen is overleden. TIEL. De 55-jarige heer G. van Kalkeren uit Lienden is in het zie kenhuis te Tiel overleden aan de ge volgen van een verkeersongeluk. Hij kwam in Kesteren bij linksafslaan met zijn bromfiets in botsing mei een bestelauto. gipep, zo zegt de verklaring van Zie rikzee verder. Geen gemeente kan hiervan afwüken. „Het onder druk zetten middels pressiegroepen of door massaal bezoek aan een kleine gemeente met een kleine bezetting van de dienst sociale zaken heeft dus geen enkel reëel effect." Zierikzee moet de voorschriften van de centrale overheid nakomen. „Degenen, die daarvoor geen begrip wensen op te brengen, zullen erva ren, dat met dwang en geweld het doel niet bereikt kan worden. Onzer zijds zal daarbij steeds een zo groot mogelijk begrip getoond worden voor personen, die door welke oor zaken dan ook onze steun van node hebben en daarbij horen zeker ook de woonwagenbewoners", zo besluit de verklaring van de burgemeester van Zierikzee. Burgemeesters tevreden over woonwagengesprek op C.R.M. LEIDEN, 18-8. De burgemeesters van Leiden, Katwijk aan Zee en Haarlemmermeer, worstelen met woon wagenproblem en, hebben woensdag in een gesprek met staats secretaris mevr. Van Veenendaal met instemming gehoord, dat het ministerie van CRM een regeling overweegt, die het voor woonwagen bewoners onaantrekkelijk maakt bij stand aan te vragen in een gemeen te waar zij op eigen initiatief een on officieel plekje innemen. Een communiqué van de gemeente Leiden, dat deze gedachte vermeldt, zegt verder, dat er direct overleg zal beginnen met de vereniging van Ne derlandse Gemeenten, de vereniging van Directeuren van Sociale Diens ten en groepen van woonwagenbe woners. Leiden besloot woensdag reeds alleen bijstandsaanvragen voor de allernoodzakelijkste levens behoeften in behandeling te nemen. De drie burgemeesters hebben meer dan twee uur met staatssecre taris mevr. Van Veenendaal gepsro- ken. Aan het gesprek namen ook ambtenaren van CRM, justitie en binnenlandse zaken deel. Mevr. Van Veenendaal kon geen toezeggingen doen voor hulp op kor te termijn in de bestaande moeilijke situaties. Het standpunt was, dat de gemeenten zichzelf moeten redden. De gesprekspartners van de rijks overheid hielden onverkort vast aan een volledige toepassing van de wet, vooral op het punt van een onder zoek van de politie naar de oorzaken van het onbruikbaar worden van woonwagens. Verzoeken om bijstand wegens het wegvallen van onderdak moet elke gemeente normaal behan delen. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 18-8. Twee Tweede Kamer-leden, de heren Wilbers (D '66) en Aarden (PPR) hebben de mi nister van C.R.M. vragen gesteld over de woonwagenkampen-proble matiek. De heer Wilbers wil dat de gemeenten de kleine woonwagen kampen (maximaal acht a tien woon wagens) iatcn beslaan in afwachting van een onderzoek naar de juiste spreiding hiervan. De minister zou in de kosten van deze kleine kam pen moeten subsidiëren. Drs. Aarden vraagt de minister wat hij denkt te doen aan de moei lijkheden in Sas van Gent waar het op tien wagens berekende woonwa genkamp overbevolkt is. Tijdens nationale wegraces te Raalte (Ov.) wist dè coureur Dick van Kloos ter uit Renesse zondag jl. een 9de plaats te veroveren in een veld van 26 renners. In de training van zater dag was zijn snelste ronde 2.03.1 min. wat goed was voor een tiende start plaats, ondanks een nat wegdek. In de wedstrijd wist Van Klooster op zijn Bremmer B.M.W. niet hoger te komen dan een 9e plaats, doordat de wedstrijd na 7 ronden gestaakt werd. Oorzaak hiervan was een valpartij, waarbij vier rijders betrokken waren. Winnaar indeze klasse werd Jan Veldman uit Doornspijk, op Suzuki. Tweede was Wietse Veenstra uit Twiizelerheide op Kawasakie. Wietse is met deze 2e plaats nu kampioen wii in et. ei land in de 500 cc klasse nationaal. Voor de andere rijders is de strijd nog open, met nog 2 te ver rijden wedstrijden, nl. a.s. zondag in Donkerbroek (Fr.) en volgende week zondag in Hengelo (Gld.). In Hengelo zijn tevens internationale wedstrij den met vele prominente rijders uit het buitenland aan de start. j Oude bergbedwinger t MUNCHEN, 17-8. De 89-jarige gepensioneerde inspecteur der i 'spoorwegen Johann Orth uit i Mittenwald in Ober-Beieren i heeft in zijn eentje een 2700 a meter hoge berg beklommen. a Vorig jaar augustus had hij in a het Ortler-gebied drie toppen i van drieduizend meter be- dwongen. Dit jaar mislukte een dergelijke poging maar de volgende dag ging hij er weer op uit en beklom hij een 2700 meter hoge top bij Sulden. Vijf-en-twintigste dode in Noord-Ierland LONDEN/BELFAST, 18-8. Na en kele dagen van betrekkelijke rust is het woensdag in de Noordierse stad Londonderry weer tot heftige schiet partijen tussen Britse militairen en leden van de Ierse ondergrondse ge komen. Daarbij kwam een burger om hel leven. Hij was het 25ste dodelij ke slachtoffer vah de golf van ge weld die begin augustus is losgebro ken. Nadat de onlusten in 1969 be gonnen zijn in Noord-Ierland 85 men sen gedood. Kinderen maken brand: schade twintig mille GRONINGEN. 18-8. Drie kinderen in de leeftijd van 11. 8 en 7 jaar héb ben een zaaeloods en een schaftlo kaal aan de Watermanstraat te Gro ningen in brand gestoken. De kinderen doopten houten stok jes in teer en staken die in brand. Een van de teerfakkels gooiden zij in een bus met brandbare vloeistof. Hierdoor raakte het geheel in brand. De brandweer kon niets anders doen dan nablussen. De schade be draagt ongeveer 20.000 gulden. Soldaat zag „trater'''' branden EDE, 18-8. Een militair, die dins dag op het schietterrein de Hars kamp een vermoeiende oefening ach ter de rug had, heeft weinig plezier beleefd aan zijn pogingen een kopje koffib te zetten. Dat wilde hij doen op een gnspitje in een militaire vrachtwagen. Hel water, dat hy, om koffie te kunnen zetten, uit een jer- rykan goot en in een pan aan de kook wilde brengen, bleek echter geen water maar kerozine te zijn. In een ommezien stond de drietoni» vrachtwagen in lichterlaaie Sponsor van Van Klooster is Zee- land's Roem uit Yerseke. Oude pelmolen zal verdwijnen RIJSSEN, 18-8. De uit 1752 date- rende Pelmolen te Rijssen in Over ijssel zal niet meer worden geres taureerd. Monumentenzorg heeft er van afgezien de molen en het mole naarshuis (uit 1893), beide in zeer verwaarloosde toestand, van de on dergang te redden. De vereniging De Hollandse Molen beschouwt de pelmolen in Rijssen als een van de mooiste van het land. Twee doden bij botsing MONNIKENDAM, 18-8. Op de rijks weg E-10 nabij Monnikendam zijn twee personenauto's frontaal met el kaar in botsing gekomen. De twee bestuurders waren op slag dood. De slachtoffers zijn: de 65-jarige Z. van den Dolder uit Amsterdam en de 47-jarige L. B. Kwee uit Amersfoort. NIEUW DELHI. De premier van India, mevrouw Indira Gandhi, zal binnenkort Frankrijk en West Duits land bezoeken. LONDEN. Volgens de dit jaar ver richte volkstelling heeft Engeland thans 55.346.551 inwoners. De bevol king is in tien jaar toegenomen met ongeveer 2.6 miljoen mensen. Nederlandse baggermachine zinkende WILHELMSHAVEN, 19-8. In de Jade-bocht, ter hoogte van Wil helmshaven, is de G.000 brt. meten de sleepzuiger van dc Hollandse aannemingsmaatschappy N.V. in Den Haag, de Nam 308", by een aan varing zodanig beschadigd, dat hij zinkende is. Volgens de eerste berichten z(jn reddingboten en sleepboten op weg naar de „Ham 308". De „Ham 308" is bezig met het uit diepen van de haven van Wilhelms haven. In april is met deze werk zaamheden een aanvang gemaakt. Zij zouden tot hel najaar worden voortgezet. De bemanning van dc sleepzuiger telt ongeveer vierentwintig man. Twee jongetjes van vijfling overleden BOLTON*. Twee jongetjes van de in Bolton geboren vijfiing zijn afge lopen nacht overleden. In leven z(jn nog twee jongens en een meisje. Zij m -.ken het naar omstandigheden re delijk goed. Schippers kunnen landelijk afval kwijl DEN HAAG, 19-8. Met tngang van 1 september kunnen binnenvaart schippers hun huisvuil algeven in honderd sluizen en havens, verspreid over het gehele land. Rijkswaterstaat heeft hiervoor een landelyke rege ling ontworpen. Hef is de bedoeling deze aklie te laten begeleiden door een werkgroep, die te zijner tijd een definitieve vorm voor de kostenbe- strijding zal moeten vinden, aldus het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. i Donderdag 19 augustus Zierikzee Gasthufskérk, 8 uur, orgelbespeling door Johann Lemckert (Rotterdam). Haamstede Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad Westerschouwen. Vrijdag 20 augustus Zierikzee Huis van Nassau, ledenvergadering All Ready. Brouwershaven Grote Kerk, 8 uur, Hulster Koor. Zaterdag 21 augustus Zierikzee Autospuiterij Kort, Banninklaan, 14 uur, start vierde gezellligheidsrit m.a.c. „Sparta'. Dinsdag 24 augustus Noordgouwe 10.30 uur, Schelphoekdag Platte landsvrouwen. Vijfling in Engeland BOLTON (Engeland), 18-8. Een 23- jarxge vrouw heeft woensdag in het Engelse Bolton een vijfling ter wereld gebracht - vier jongens en een meis je. De vrouw was met hormonen be handeld om de vruchtbaarheid te vergroten. Het echtpaar had al een dochtertje van vier. Fietsend meisje gegrepen door auto NEDERWEERT, 19-8. De vijltien- jarige fabrieksarbeidster Thea Wilm- sen uit Nederweert is woensdag avond op de Meijelsedijk in haar woonplaats door een voor een te genligger naar rechts uitwijkende personenauto gegrepen toen zij daar als de linkse van twee fietsende meisjes met een. volgens de politie, niet brandend achterlicht reed. P.v.d.A. wil meer informatie over woonwagen-probleem DEN HAAG. 18-8. De P.v.d.A.- fractie in de Tweede Kamer wil spoedig overleg met staatssecretaris mevr. v. Veenendaal (cultuur, recre atie, maatschappelijk werk) over woonwagenproblemen. Dit verklaar de het Tweede Kamer-lid Egas woensdagmiddag na afloop van een vergadering van de fractiecommissie C.R.M. van zijn partij, de heer Egas, meer informatie no- van C.R.M. sprak over „een onmen selijke situatie" rond de vele woon- vvagenbranden en zei dat op korte termijn een bevredigende oplossing moet worden gevonden. Er is, aldus de heer Egas. meer informatiea no dig over de leemten in de verhouding tussen de overheid en de veelzijdig samengestelde groep woonwagenbe woners. VERLEDEN Toch ook wat geestelijk belast door de woonwagen-affaire, ben ik schie lijk in het Zierikzeese verleden ge doken om de nodige relativeringsmo gelijkheden te scheppen en die zijn er in een verhaal van meer dan 1100 jaar genoeg. Weldra gestuit op Graaf Willem II, de dertiende eeuwse graaf, waaraan Zierikzee een hele boel heeft te danken gehad, ook al wordt niet dagelijks zijn naam meer met eerbied gefiristerd, zelfs niet ten stadhuize. Het aardige van graaf Willem was, dat hij de steden allerlei voorrechten verleende. Een heel rijtje steden, w.o. Zierikzee. De steden ontvingen keuren, waarop bestuur en bloei la ter gevestigd werden. Niet iedereen natuurlijk is ooit blij geweest mei die keuren, maar vroeg al gold: „be ter benijd dan beschreid". Grapje uit die (verre) tijd. Waarom deed de vorst zo dartel met de stedelingen? Wel, de edelen waren langzamer hand zo machtig geworden, dat er best Viat tegenwicht mocht komen. Wetten en rechten dus voor de ste den, die recht hadden correct te wor den behandeld door ambtenaren (en rechters) op grond van eigen wetten. En hoe is er eigenlijk een einde gekomen aan de situatie van de lijf eigenen? Het speelt in de tijd van de nrote (Kruis)-legertochten (lol 1300). Weer een historischgrapje. Het hoofd van de kerk zei dat de lijfeige nen vrij zouden zijn, als ze ter Kruis vaart gingen. De edelen zagen de toekomst echter plotseling somber in, gelet op het vee dat moest wor den verzorgd en de landouwen, die moesten worden bewerkt. Zeiden de edelen Jullie ziin ook vrij als jullie blijven". En zo is hel gekomen. De tijd van de lijfeigenen - de 10e, He. 12e en 13c eeuw - was voor be trokkenen een weinig opbeurende toestand. De edelen vochten; ze de den het om eigen roem en niet om volk en land er nu eens een beetje bovenop te helpen. De lijfeigenen mochten ploeteren voor hun heren en konden slechts met de grootste moeite hun gezinnen voor gebrek beveiligen. Overigens, even om het geheugen op te frissen. Graaf Willem werd op gevolgd door Floris V en die deed precies als pa. maar er waren weer eens mensen „die dat niet namen": de edelen (Gijsbrecht van Am.itel. Jan van Kuijk, Gerard van Velzen), brachten hem op slot Muiden om. Dat jaartal hebben we vroeger zo dapper op de lagere school moeten leren. We weten het natuurlek alle maal nogjuist, 12 9 G. SC III ER EI LANDMAN. Na afbouw en inrichting te Bruinisse Geslaagde proefvaart fraaie kotter Ouddorp 9 Flitsen uit het buitenland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2