SINAS u '5 r'Ls DE ZIERIKZEESCHE COURANT VOORSTELLEN TWEEVOUDIG WISSELMARKTSYSTEEM Zeer giftige zuren in een vuilnisvijver deze week bij Relmakende Zuidmolukkers: grote schade In Leiden wordt tent geplaatst voor de dakloos geworden woonwagenbewoners Op korte termijn wijziging aanwijzingsbesluit Bijstandswet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 augustus 1971 127ste jaargang Nr. 20929 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J, Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V, Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nunimc er: Werk in Zierikzee roor woonwagenbewoners Plan van Frankrijk: Topconferentie van de E.F.G.-lauden l'AKIJS, 18-8. Frankrijk is van plan een tweevoudig systeem voor de internationale wisselmarkt voor te stellen, zo is woensdagavond in Parijs meegedeeld. In een verklaring die wcicl uitge geven na een bijeenkomst van de voornaamste Franse ministers staat dat de Franse regering besloten heeft de pariteit van de frank te handhaven. President Pompidou zal een topconferentie van de zes E.E.G. landen en de vier kandidaten voor het E.E.G.-lidmaatschap voorstellen. Frankrijk wil het systeem van vaste pariteiten °P basis van het goud in stand houden en de pariteit van de frank handhaven op 160 mil ligram fijn goud, aldus de verkla ring. Frankrijks voorstel inzake een tweevoudige wisselmarkt houdt in een markt voor commerciële trans acties onder de bepalingen van het Internationale Monetaire Fonds en een tweede markt voor alle finan ciële transakties met het buitenland. Het voorstel voor een topconferen tie van de E.E.G.-landen en de vier landen die lid van de gemeenschap willen worden - Engeland, Denemar ken, Noorwegen en Ierland - zal he den (donderdag) worden voorgelegd aan de ministerraad van de E.E.G. Hel gii'scliuiulaul in Bodmin vruchtenlimonade literfles 75 55 Tornado treft Zuid- Philipp ij nen MANILLA, 18-8. Een tornado die dinsdagnacht het zuiden van de Phi- tippyncn heeft getroffen, heeft in de provincie Pavao aan twintig mensen het leven gekost. Honderden gezin nen zyn dakloos geworden. Ilcfschroefvliegtiiig C C in de lucht ontploft PEGNITZ (BEIEREN), 18-8. In de huurt van Pegnitz is een hcfschroef- vlicgtuig van het Amerikaanse leger in de lucht ontploft en in vlammen net i gestort. Minstens 38 Amerikaan se militairen zün om het leven geko men. Het ongeluk gebeurde vlak bij de autoweg Neurenberg-Berlijn. BOCHUM. 18-8. Behalve vaten met natriumcyanide blijken in een vuilnisvijver by Bochum in het Westduitse Noordrijn-Westfalen ook zeer giftige zuren te zijn gestort, vol doende om de hele bevolking van het Ruhrgebied te vergiftigen. Dat is gebleken uit een chemisch onderzoek waarvan woensdag de re sultaten zijn gepubliceerd. Een woordvoerder van de Bochumse ge meenteraad zei dat een slok van het water uit de'vijver al dodelijk is. Proefboringen hebben uitgewezen dat het grondwater niet door de ver giften is aangetast. Deze worden nog door een kalklaag van een meter dik tegen gehouden. Op de duur zal deze kalk echter door de zuren worden aangetast. President Soeharto eisert NOS-interview w HILVERSUM, - 18-8. President Soeharto van Indonesië heeft de NOS-televisie geen interview toe gestaan. De NOS-ploeg, die momen teel reeds in Indonesië is in verband met het staatsbezoek van koningin Juliana en prins Bernhard, had een dezer dagen een interview met de Indonesische president willen opne men en dit aan de vooravond van het staatsbezoek willen uitzenden. Soeharto heeft laten weten, dat het hem niet mogelijk was, een inter view toe te staan. De komende dagen zullen West duitse militairen het water van de vijver neutraliseren, waarna het door een tien kilometer lange buisleiding via Castrop-Rauxel en Wanne-Eickel in de Emscher zal worden gepompt. Deze leiding wordt zondag in ge bruik genomen. Bus in ravijn Tientallen doden CASABLANCA, 18-8. Een hon derdtal kilometers van de Marok kaanse stad Casablanca is woensdag een bus in een ravijn gestort. Vijf enveertig inzittenden verloren het leven en vijfentwintig werden ge wond. Cholera in Birma RANGOON. 18-8. In het zuiden en midden van Birma heerst cholera. 25 mensen zijn al aan de ziekte bezwe ken, aldus persberichten. Zeventienjarige jongen beschiet voorbijgangers PARIJS, 18-8. Een 17-jarige jon gen heeft in Parijs van uit een ho telraam voorbijgangers beschoten, van wie hij er drie verwondde. Te gen de politie zei hij: „aanvankelijk schoot ik op vuilnisemmers, maar dat ging me vervelen". Leiden heeft een invasie van woon wagenbewoners, voornamelijk af komstig uit Katwijk aan Zee. onder gaan. O/) de Lammermarkt (foto), en het Schuttersveld, dicht bij het cen trum van de stad, staan nu meer dan honderd woonwagens en caravans. LEIDEN, 18-8. Leiden, in moeilijk heden door een invasie van 145 woonwagens, heeft woensdagavond op het Schuttersveld een tent opge richt voor die woonwagenbewoners, die door het uitbranden van wagens o.m. in Katwijk dakloos zyn gewor den. De tent. toegerust met bedden van dc B.B.. kan onderdak bieden aan ca veertig mensen. Vandaag (donder dag) denkt men ook toiletten bij dc tent tc bouwen, mede voor de ande re woonwagenbewoners. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE. Het heiwerk voor de funderingen van de zwembad-sporthal combinatie aan het Groeneweegje is van start gegaan. Volgende week gaat (zie elders in dit nummerde eerste „officiële" paal de grond in. Intussen is dan toch met. dit heiwerk „in de grond" het eerste begin van de lang ver wachte sport combinatie definitief van de grond" gekomen. (Foto: Zierikzêesche Nieuwsbode). Na hel uitbranden van wagens WORMERVEER, 19-8. De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag vier in Wormcrveer wo nende Zuidmelukse jongeren gear resteerd, die worden beschouwd als de gangmakers van een rel, die woensdagavond laat in en om het overdekte zwembad „De Watering" ontstond. Een groep van ongeveer twintig Zuidmolukse jongeren zat op het terras van dit bad. toen van één van hen een glas bier omviel of omge gooid werd. Dit was aanleiding voor de hele groep om et stoelen, flessen en asbakken te gaan gooien. Ook werd er met riemen geslagen. De machinist van het zwembad slaagde erin de groep na korte tijd terug te dringen door hen te bespuiten met een koolzuurgasbrandblusapparaat. Daarna werden vernielingen in de hal aangericht. Nadat de jongeren buiten gekomen waren, gooiden zij de grote ramen van het zwembad in. De schade is volgens de badleiding nog niet te schatten, maar bedraagt zeker vele tienduizenden guldens. Een van de schadeposten is, dat men vannacht het bad heeft moeten laten leeglopen, omdat er glas in hei water was gekomen. Daardoor kon ..De Watering" zeker anderhalve dag niet worden gebruikt. Bejaarden gaan voor "11 dubbeltje apen kijken ROTTERDAM, 19-8. De diergaarde Büjdorp in Rotterdam, de financiële draagkracht van de bejaarden in dachtig/ zal de poorten voor Rotter dammers die ouder zijn dan 65 jaar volgende week open zetten voor slechts een dubbeltje per persoon. De normale toegangsprijs voor vol wassenen is f 3. LAHORE. 19-8. Duizenden Afga- nen tromen Wcstpakistan en Pcrzië binnen in verband met ernstige voedselschaarste en hongersnood in Afghanistan, zo meldt liet Pakistaan se blad Mocsawat donderdag. Verwachting tot vrijdagavond: Aanhoudend warm Perioden met zon. maar plaatselijk ook regen of onweer; vannacht hier en daar mist; /.wakke tot matige wind. in hoofdzaak uit oostelijke richtingen; min.-temperaturen onge veer 16 graden, maxima morgen van 25 tot 30 graden, maar vlak aan zee enkele graden lager. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen.' omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 20 aug. Zon op 5.31. onder 1.9.55 Maan op 4.48. onder 19.38 Nieuwe maan: 20 aug. (23.53). HOOG- EN LAAGWATEK Hoogwater Laagwater Zierikzee 20 aug. 2.59 15.17 8.39 21.07 Springtij: 23 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 19-8. Het K.N.M.I. meldt: Woensdagmiddag kwamen op vele plaatsen in Westeuropa temperatu ren voor van rond de 30 graden. In ons land voornamelijk in Zuid-Lim burg. Er ontstonden vooral in Frank rijk en België onweersbuien die de afgelopen nacht ons land bereikten. In Limburg viel daarbij 14 mm re gen. Elders in Europa is het weer nog vrij bestendig en zonnig met met temperaturen die variëren van rond de 28 graden in Duitsland tot 30 a 36 graden in Spanje en Italië. In Scandinavië en Engeland is het minder warm met temperaturen lus sen de 20 en 25 graden. In Engeland is daarbij het weer onbestendig met in Zuid-Engeland onweersbuien en in Schotland af en toe regen van een front behorende bij een depressie bij IJsland. Voor vrijdag wordt voor onsland nog weinig verandering in hel weer type verwacht, zodat op warm weer met plaatselijk onweer gerekend mag worden. De sociale dienst van Leiden heeft inmiddels twintig aanvragen voor nieuwe woonwagens in behandeling. B. en w. van Leiden hebben woens dagmiddag besloten dat de sociale dienst van Leiden alleen nog uitke ringen aan de nieuwe woonwagen- mensen zal doen voor dc allernood zakelijkste levensbehoeften. Deze aanvragen zullen bovendien pas worden behandeld als de aanvragen van ingeschreven Leidenaars en be woners van het officiële woonwa gencentrum zijn afgedaan. De problematiek rond de woonwagenbewoners Gemeentebesturen krijgen instructies DEN HAAG. 18-8. Op zeer korte termijn zal by algemene maatregel van bestuur bet aanwijzingsbesluit van dc Bijstandswet worden gewijzigd. Bo vendien zal het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk binnen heel korte tijd een instructie aan de gemeentebesturen laten uitgaan, waarin aanwijzingen staan hoe tc bandelen bij uitkeringen aan woonwagen bewoners Dit heeft mevrouw S. van Veenen- daal-van Mcggelen. staatssecretaris van C.R.M. op een persconferentie op het ministerie meegedeeld. Woensdagmorgen had dc staatsse cretaris de burgemeesters van Lei den. Katwijk cn de Haarlemmermeer ontvangen, die reeentclijke moeilijk heden met woonwagenbewoners hebben gehad. Burgemeester Dc Meester van Zie rikzee. werd woensdagmiddag door mevrouw Van Veertcndaa! op het ministerie ontvangen. De nieuwe instructies, zo zei de staatssecretaris, zullen zo snel mo gelijk worden opgesteld in overleg met diegenen, die met de uitvoering ervan belast zullen worden. Behalve met de vereniging van Nederlandse gemeenten en de gemeentelijke so ciale diensten zal. voor de algemene maatregel van bestuur genomen wordt, ook overleg gepleegd worden met delegaties van de woonwagen bewoners zelf. Dc gehele problema tiek zal daarbij onder de loep geno men worden, zo zei mevrouw Van Vcencndaal. Drie oiganisaties behartigen de belangen van de woonwagenbewo ners. Dit zijn de Bond van Woonwa genbewoners, de Vereniging van Woonwagenbewoners en de Sticli- tin ter behartiging van de Woonwa genbewoners. In Nederland bevinden zich mo menteel ongeveer 3700 woonwagens. Volgens een peiling van C.R.M.. die op 10 december van het vorig jaar is gehouden, heelt tachtig procent hiervan een min of meer vaste standplaats op een van dc woonwa gencentra in Nederland. Twintig procent van dc woonwagenbewoners geeft de voorkeur aan een meer trekkend bestaan. Van het totaal aantal woonwagenbewoners heeft ongeveer zeventig procent wel eens uitkeringen via de algemene Bij standswet ontvangen. Volgens C.R.M. betekent dit bepaald niet dal woonwagenbewoners voor het groot ste deel leven van bijstandsuitkerin gen. In dit jaar is aan de woonwa genbewoners in totaal aan bijstand een bedrag uitgekeerd van twintig miljoen gulden. Het bedrug dat de gemeenten via de Algemene Bij standswet aan „dc rest van Neder land" hebben uitgekeerd, ligt in de orde van grootte van anderhalf miljard gulden. De staatssecretaris heeft de burge meesters gov raagd de woonwagenbe woners te willen zien als burgers in onze samenleving, die dezelfde rech ten maar ook dezelfde plichten heb ben als de andere burgers. In geval van brand - volgens C.R.M. zijn dit jaar reeds 105 woonwagens door brand verwoest - heeft dc woonwa genbewoner eerst de plicht zelf voor vervangende woonruimte tc zorgen. Lukt dit niet dan kan de gemeente dc woonwagenbewoner helpen. Een vereiste is echter, dat de branden gemeld worden bij de politic en dat nagegaan wordt hoe de brand ont staan is. Volgens mevrouw Van Vee- nendaal is dit in het verleden wel cens vergeten. De staatssecretaris zei dat naar haar gevoel de recente woonwagenbranden onderdeel vor men van een aktie, die de woonwa genbewoners voeren voor verbete ring van hun positie. Volgens het hoofd van dc afde ling Categorale Opbouw, mr. G. Eh- beling. is geen enkele gemeente ver plicht meer wagens op te nemen dan «Ir eapieiteit van de gemeente toe laat. Volgens bet voorlopig aanwij zingsbesluit Bijstandsverlening Woonwagenbewoners zijn 75 ge meenten in Nederland aangewezen tot bijstandsverlening aan woonwa genbewoners. Hiertoe behoren ge meenten waar een openbaar cen trum voor woonwagens gevestigd »s of nog gevestigd zal worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1