w OVEREENKOMST HOUDT VERTREK DEEL VAN WAGENS IN Groei Volkerak-mossels blijft achter bij de Oosterschelde STREEKNIEUWS I Boksen opgenomen in het feestmenu van deze augustus-maand Orgel-virtuoos speelt in Gasthuis-kerk ONZE PUZZELRUBRIEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 augustus 1971 Nr. 20928 Licht in duistere zaak Bruinisse krijgt rekening gepresenteerd ZIERIKZEE, 16-8. Hoewel men misschien in de kring van het gemeentebestuur, nog niet absoluut voor de volle honderd proeent gerust is op de toekom stige ontwikkeling, is er voorlopig toch licht in de duistere woonwagenzaak gekomen. Dat licht brak door na een dag, waarop het stadhuis „in een gekkenhuis" was herschapen, maar waar - zy het dat „men" eerst middernacht vertrok - de rust toch weer terugkeerde. Een samenspreking van zes uren tussen de verschillende partyen, resulteerde in een overeenkomst, die Zierikzee het nodige soulaas zal geven en die in ieder geval inhoudt, dat een groot deel van de byna zeventig wagens wegtrekt of al is vertrokken, met uitzondering van ongeveer een tiental, een aantal dat - gelet op de gewyzigdc omstandig heden - als normaal kan of zal moeten worden aangemerkt. Gesprekpartners ten stadhuize waren maandag het college van b. en w., een driehoofdige delegatie van de woonwagenbewoners, vertegen woordigers van de Stichting Belan gen!: ehartiging Woonwagenbewo ners, een vertegenwoordiger van de Centrale Administratie C.R.M.-Zee land en van het ministerie. Overeengekomen werd dat de woonwagenbewoners hier en elders de beschikking zullen krijgen over de normale gelden uit de Bijstands wet, een bedrag voor autobrandstof en afdoening van zaken van „lopen de gevallen". Kleine gemeente Vooral als merkwaardig - terug ziende op de ontwikkeling van de laatste dagen - werd ondervonden dat de woonwagenbewoners „de val" op Zierikzee hadden. Niet zc logisch, want van de toe gewezen uitbetalingsgemeenten in Nederland is Zierikzee één van de kleinste en mitsdien in de Sociale Dienst ock niet in staat tot verwer king van een groot aantal gevallen ineens. NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbauk U bent welkom by uw Nutsspaarbank ALLE VERZEKERINGEN DREISCHOR: Ring, donderdags van 11.00- 12.00 uur. De oogsl op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 16-8. Het mooie weer van maandag 16 en dinsdag 17 au gustus hielden zodanige opruiming onder het nog te velde staande graan (de maaidorsers dorsten tot laat in de avend, met de lichten op) dat op Schouwen-Duiveland de graanoogst thans wel binnen is. De erwten staan nog geruiterd op het land. De kwaliteit van gerst en tarwe is evenals de opbrengst aan de matige kant. Het seizoen met zijn matige graanoogst, zijn lage prijzen van schokkers en andere peulvruch ten en zijn lage uienprijs zal voor de landbouw niet zo best zijn. VALSE DIAMANT? GENEVE, 16-8. De diamant die door het veilinghuis Chris tie op 27 mei in Genève als de beroemde diamant „Deepdene" bij opbod is verkocht, zou niet de echte „Deepdene" zijn. Een j laboratorium in Luzern dal j zich speciaal bezig houdt met f het onderzoek van edelstenen, j heeft laten weten dat men na (1 een grondig onderzoek heeft f kunnen vaststellen dat de dia- f mant die in Genève door de t Parijse juweliers Van Cleef en f Arpel voor ruim 1 'l- miljoeu t gulden is gekocht, niet de ech- 4 te „Deepdene" is maar een f knap uitgevoerde vervalsing, t Maar men zat met de affaire en na het weekeinde was het aantal wagens al wel aangegroeid tot ze ventig. Met een wagenbrand als in leiding, had men in de binnenstad - nog afgezien van de stadhuis-„bele- gexing" - ook hier „Nieuwerkerkse toestanden" kunnen krijgen, als drukmiddel om eisen (van de zijde der woonwagenbewoners) ingewil ligd te krijgen. Hierop is door be trokkenen ook duidelijk gedoeld: er waren akelige dreigementen en zeker zou men niet hebben geschroomd nog veel meer woonwagens in het land te mobiliseren om richting Zie rikzee te koersen. Maar men heeft dan toch ingezien, dat het geen zin had. Hoge eisen Er waren ook materiële eisen in concreto, als enkele tientallen ver vangende auto's, een tiental woon wagens, naast de uitbetalingen op grond van de Bijstandswet, inkoop- geld e.d. De overeenkomst heeft dit alles voorkomen en daar kan Zierik zee wel een beetje dankbaar voor zijn. Het feit blijft bestaan dat de woonwagenbewoners met verschil lende eisen wettelijk vrij stevig in de schoenen staan en de machtsmidde len zo men die al wil toepassen - zijn vrij beperkt. Het gemeentebe stuur overigens heeft gedaan wat mogelijk was: er was de extra poli tie, er was bewaking van het stad huis, er waren de voorstellen in eer ste instantie al aan de woonwagen bewoners, het burgemeesterlijk be zoek aan het ministerie van C.R.M. en de opening van zaken, die van meetaf aan is gegeven en het duide lijkst sprak tijdens de vorige week gehouden raadsvergadering. Geruchten Intussen wemelt het nog van ge ruchten en berichten over allerlei, ongemakken, die de woonwagenbe woners zouden hebben veroorzaakt. Ze variëren van huisvredebreuk tot het aftappen van elektriciteit; van het oppompen van benzine uit" auto tanks tot niet gewenste huis-aan- huis verkoop. Een deel van de ge ruchten kan juist; een ander deel zal onjuist zijn en levensgroot zit ook het gevaar in deze zaak, dat alles en iedereen over één kam wordt ge schoren. Er blijken ook wel „stam gasten" \an de Havendijk te zijn ge weest. Zij komen hier al jaren, maar vertrokken spoedig. Er zijn ook ge ruchten over een „brandploeg" (mensen, die wel wagens wilden la ten fikken) en een anti-brandploeg (mensen, die het niet wilden), maar het allemaal uit te pluizen heeft geen zin, als het al mogelijk is. Het be langrijkste' is dat er voor Zierikzee Succes voor zeilers De zeiler de heer Kesteloo heeft met zijn zelf gebouwde jacht Polydus met succes deelgenomen aan enige internationale zeilwedstrijden. Hij veroverde de afgelopen weken een aantal bekers. Zo wist de heer Kes teloo bij de grote Engelse internatio nale zeilwedstrijden, waaraan 260 jachten deelnamen, in zijn klasse als vijfde te eindigen en daarbij zeilers van naam achter zich te laten. Andei'e zeilers van Schouwen-Dui veland boekten eveneens succes, on der andere bij de zeilwedstrijden te Yerseke o pza terdag 14 augustus, de z.g. Oosterschelderace, een traject van 33 mijl. Deelname: 68 jachten. door de gesloten, overeenkomst, een duidelijke normaliseringsmogelijk heid in het geheel steekt. Dat het ministerie - ondanks de beweringen dat aan de nieuwe regeling voldoen de voorstudie is voorafgegaan - toch ook is geconfronteerd met niet ver wachte ontwikkelingen, moet echter wel waar zijn. Het jachtschip Vuilbaard, eigenaar de heer C. Nelisse, watersportver. Zierikzee, bemand door de heren A. Jumelet en Hans de Waal en ver loofde uit Bruinisse werd eerste in de klasse ongemeten jachten, tot acht meter. De heer J. Wuartel uit Noordgouwe, werd met het jacht Di Gouwe derde in dezelfde klasse. ZIERIKZEE Rektilikatie In het gisteren (maandag) geplaat ste artikel over de in het kader van de V.V.V.-Toeristendagen gehouden geslaagde reeks „orgel-excursies", georganiseerd "door de organist de heer Bas Wijnands, heeft helaas een storende en wat merkwaardige om zetting van regels plaatsgevonden. Twee regels die thuishoorden als x-esp. de tweede en derde regel van de tweede kolom, belandden boven aan de derde kolom en dat had een onleesbaar, althans onbegrijpelijk stukje tekst tot gevolg. Een en an der dient gelezen te worden als volgt: De2e reeks is overigens nog niet afgesloten; dat gebeurt na een con cert door Joh. Lemckert op het orgel van de Gasthuiskerk op 19 augustus a.s. met een orgel bespeling door Bas Wijnands zelf. Dit slotconcert vindt plaats op 26 augustus in de Grote Kerk, m.m.v. Ria Guitink, viool, en dameskoor onder leiding van me-, vrouw Coumou ZONNEMAIRE Afd. Noordgouwe e.o. Plattelandsvrouwenbond O pdinsdag 24 augustus a.s. orga niseert de afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen een Schelphoekdag, die be gint in het kamphuis „De Schelp- hoek" bij Serooskerke. DUIVELAND Combines weer van start Nu de weersgesteldheid is vex-be- terd zijn de combines weer kunnen beginnen om de x-est van de graan oogst te maaidorsen. Doordat op verschillende plaatsen het gewas wat zwaar xs, is het graan door de plasi'egens, die op verschillende plaatsen voox'kwamen, neex-geslagen. Dit geeft wel moeilijkheden bij het oogsten. OUWERKERK Oude plaat Bij de vrijdag gepubliceerde oude plaat van Ouwerkerk's Ring, tekent de correspondent aan, dat de eerste steenlegging van de muziektent (op de foto zichtbaar) in 1929 plaats vond door een lid van de bekende familie Swenne. De bouw van de tent kostte toen f 1000 De plaat is dus wel uit de „twintiger jai-en", maar dus niet van vóór 1929. OOSTERLAND Bewoning woningenblok Van het dubbele blok woningen, dat door het Bouwbedrijf Boogert alhier is gebouwd aan de Van den Abeelesti'aat, is er nu één bewoond gewoi'den door de eigenaar, de heer Jac. van der Maas Cz. De andex-e helft nadert zijn voltooiing. Deze zal bin nenkort worden betrokken door de heer Slingerland uit Rotterdam. BRUINISSE Aantal inwoners groeit Bruinisse gi'oeit. Aantal inwoners op 1 januaxi 1971 2449; op 17 maart Veerdienst Hellevoctsluis-Middelharnis opgeheven DEN BKIEL. 16-8. Op dc Zuid- Hollandse eilanden is een stuk ro mantiek verdwenen: dc veerdienst tussen Hellevoctsluis cn Middclhar- nis is opgeheven. Deze' veerdienst heeft sinds men senheugenis de belangrijke vei'bin- ding tussen de eilanden Voorne en Goeree ondex-houden. Na de tram op deze eilanden is nu ook het vervoer per boot voorgoed voorbij, alleen de veerdienst van de R.T.M. Zijpe-An- na Jacoba vaart nog door. Feest program ma „Brouwse" zaken BROUWERSHAVEN. 16-8. (Vlet dc bokswedstrijd tussen CJay cn Fra- zier nog vers in het geheugen gaat Brouwershaven zich deze week op maken voor een vierdaagse fcestma- nifestatie op het Marktplein, met als hoogtepunt een 8-tal bokswedstrij den (stedcnontmocting) door beken de boksers uit Rotterdam. Roosen daal cn Utrecht (alle klassen). Voor Schouwen-Duiveland in het alge meen cn Brouwershaven In het bij zonder betekent dit een primeur. In het kader van de Kaagzeilweek heeft een drietal Brouwse onderne mers. t.w^ vishandel Van Bevcren. cafétaria .,t Secpacrd" cn hotel-ca- fó-restaurant „Graaf Floris V" het plan opgeval om zowel dc bewoners van Schouwen-Duiveland cn de nog vele toeristen een feestmenu voor tc schotelen dat er zijn mag. Er komt op het Mai'ktplein een grote tent. welke de gehele dag is geopend (vloeroppervlakte 600 m'-). De bokswedstrijden beginnen don derdagavond (8 uur) met ccn steden- ontmoeting. Tevens is er deze avond een openbare boksles en demonstra tie door de beroepsboksers Aad Jan sen. Harry Boogaerts en Slan v. d. Driessche uit Rotterdam. Promotor en explicateur is de vooral van radio en t.v. bekende Theo Huizenaar van de boksschool Rotterdam. Op vrijdag 20 on zaterdag 21 au gustus en zondagmiddag van half 4 ZIERIKZEE. BRUINISSE, 16-8. Naarmate de aanvoer van mosselen te Yerseke toeneemt, wordt met de dag duidelijker hoe groot de scha de is, ontstaan door de sluiting van de Grevelingen, waarvan de Bruinis ser kwekers dupe zyn geworden. Voorheen kon Bruinisse Ieder jaar uitstekend meekomen, d.w.z. er viel te concurreren met de kwaliteit van de Grevelingcnmossels, maar nu een deel van de Grevelingenmossels is overgebracht naar het Volkerak ligt dit wel anders. De groei van de Volkerak-mosse- len blijkt miniem te zijn en blijft achter bij de Oosterschelde-mossels. Dat wordt duidelijk uit de analyse van de aangevoerde partijen, met een hoog visgewicht en een behoor lijke schelpgrootte. De aanleg van mosselpercelen in het Volkerak was - gelijk bekend - een experiment. Een storm van protest is opgestoken onder de Bruinisser kwekex-s, over uitlatingen van drs. D. J. van Dijk, voorzitter van de Mossel-adviescom missie ojtx - alvorens tot verkleining van de maten c.q. vex*x*uiming van de levex'ingsvoorwaarden over te gaan - de na 15 augustus in het Mosselop- vangfonds terechtkomende mosselen, eerst weer ter beschikking te stel len van de handel. Dit zou opnieuw een aanslag op de Bruse mosselkwe kers betekenen, zo was men van oor deel. Dc secretaris van de vissersvereni ging de heer H. Schot, lid van de Mosseladviesccmmissie, meende dat men hier maar met een losse opmer king heeft te doen, maar dit kan de onrust onder de kwekers niet weg nemen. Prijs voor tot half acht is er ccn grote muziek- show cn dansen. Nonstop muziek wordt verzorgd door Schmackes Brass Band. Dixieland-jazz uit Kre- feld (Duitsland) The Happy Times. Tanz Kapelle uit Krefeld en de feoe- renkapel uit Zonncmaire. Er is een grote dansvloer aanwezig en een consumptietent. Zondagavond vanaf 8 uur is er een Drive-in discotheek door T.S.E. uit Zonnemaire. Het belooft in dc Smalstad een ge- zelllige drukte te worden, temeer daar deze dagen ook de bemannin gen van de plm. 140 zeiljachten van dc vereniging ..De Kaag", die wed strijden houden, hier zullen neerstrij ken. Bruinisse zal het moeten hebben van ruimex'e leveringsvoorwaarden, an ders zullen vele kwekei-s dit jaar niet kunnen leveren. Toewijzing Volkcrakpcrcelcn Ook is men te Bruinisse gebelgd over de toewijzing van Volkerakper- celen. Weliswaar zijn de percelen niet best, maar er zijn ook percelen toegewezen aan niet-Bruinisser kwe kers, t.w. aan kwekers van Ziei'ik- zee, Tholen en Yerseke. Kwekers uit Zierikzee en Tholen kwamen soms eex'der aan de beurt, dan zij die alles of bijna alles kwijt zijn; het verwijst werd op de vissersvergadering ge richt tol de heer H. Schol, die ech ter kon verklax-en dat bij de toewij zing ook personen schadeloos gesteld moesten worden die percelen verlo ren in de Zandkreek en door de aan leg van de Schelde-Rijnverbinding. Overigens was gebrek aan openheid een algemene klacht. Samen met an dere klachten zal deze voor de com missie worden gebx*acht, waarbij zal worden gepleit de belangen van ge dupeerden veilig te stellen bij toe wijzing van Waddenzee-percelen. De secretaris merkte in dit verband op dat bij laatstgenoemde toewijzing heel andere normen zullen worden gehanteex-d. xnunigrantenzoon MELBOURNE, 16-8. De 20-ja- rige leerling-carosseriebouwer Floris de Vries uit Melbourne's voorstad Clayton heeft de W. P.Sher-prijs gewonnen, de hoogste onderscheiding voor vakmanschap voor leerlingen in de Australische staat Vic toria. Hij won de prijs door een oude bestelwagen ter waarde van 35 Australische dollar (ongeveer 140 gulden) om te bonwen tot een caravan ter waarde van 2.000 dollar ongeveer 8.000 gulden). 1971 2500; op 1 augustus 2522. Opti misten x-ekenen op meer dan 2550 inwonex-s op 31 decembex% want er komen voor 1 januai'i nog minstens 30" nieuwe of bijna nieuwe woningen voor bewoning gex-eed. (De premie woningen, de woningen van de Chx\ Woningbouwvex-eniging en enkele bungalows). Vestiging huisarts De heer J. N. T. de Bruin te De venter heeft zich met ingang van 16 augustus definitief te Bruinisse ge vestigd als arts. De px'aktijk zal wor den uitgeoefend in de huidige dok- tei-swoning „Huize 't Hof" te Brui nisse. Het gezin van dokter De Bx*uin (man, vrouw en drie kinderen) zal zich tijdelijk vestigen in een woning van de heer Griep aan de Rijksweg. Schepen komen en gaan Vorige week vex-trok de vxskotter Ouddorp 19, van Gebrs. Reedext Jz. uit Ouddox^p, kant en klaar uit de Bruinisser vissershaven, klaai'ge- maakt door firma L. Padmos en Zoon te Bruinisse. In de industrie- en reparatieha ven meerde -voor machinefabriek Maaskant af het casco van de vis- kotter G.O. 20 van schipper A. C. Gi'oenendijk uit Goeree. Deze Nooi'd- zeekotter. 26.24 7 3.80 meter, moet worden uitgerust met een Stork-Kromhout motor van 900 p.k. 750 tocxen. een Hodi straalbuis en een schroef met een diameter van 2 meter. Üe Brevo keerkoppeling is 1 3. terwijl dc lier een Maaskant Electr. Pncum. Winch M. 14o E.P. 4 wordt (4 kops). Openluchtslapers Enkele kei-en werd Bx-uinisse de af gelopen week geconfronteerd met openluchtslapers. Soms werd daar voor het beui-sjc op de haven ge bruikt. Enige buitenlandse bromfietsberij- dei's kozen vorige week het afdak voor fietsen, dat geplaatst is langs de Hervormde kerk, als nachtelijk on derdak. De mosselhandel De afgelopen weck (9-14 augustus) in dc mosselhandel kenmerkte zich door een ongekende gi'otc aanvoer. Met 80 schepen werden 26.000 ton mosselen aangevoerd. De kwaliteit was over het algemeen zeer goed, de prijzen matig tot slecht. Vele partij en gingen weg voor de minimumprijs of iets boven de minimumprijs van f 13,- per ton. Maandag 16 augustus losten zes van de 18 schepen die mosselen aanvoerden, hun lading in het z.g. Mosselfonds (het opvang- fonds voor mosselen bij overmatige aanvoer). De minimumprijs is dan f 13.-, maar daar gaat dan een hef fing af. zodat de kweker maar f 11.- over houdt. ZIERIKZEE, 16-8. Donderdag avond a.s. om acht uur concerteert Johann Th. Lemckert met een pro gramma dat werken vermeldt van Bruhns, Böhm, Bach en César Franck. Johann Lemckert wex-d in 1969 or ganist van de Gi'ote- of St. Laurens- kerk te Rotterdam en ontving dit jaar zijn benoeming als hoofdorga- nist van de St. Laux-ens. Zowel in binnen- als buitenland verzorgde hij vele concex-ten. Het is vei-heugend dat deze orga nist ondanks zijn dx-ukke concert praktijk ook voor Zierikzee een mo gelijkheid geeft om zijn gaaf orgel spel te beluistex'en. Als gevolg van een spijtige - tech nische - fout zullen de puzzelaars die geti'acht hebben het vx-ijdag j.l. geplaatste kruiswoordx-aadsel tot een oplossing te brengexi voor on-oplos- bax'e raadsels zijn komen te staan. Dit als gevolg van het feit dat een cliché bij de puzzel werd geplaatst, dat daabij niet „passend" was. Daarom wordt hieronder een nieuwe puzzel geplaatst. Gaarne hopen we dat velen alsnog hiex'aan hun beste krachten zullen wijden. Oplossingen kunnen worden ingezonden tot maandagmoi'gen 23 augustus a.s., des mox-gens 9.30 uur. De nieuwe puzzel 1 2 3 1 SÉ 5 6 7 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ST" 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ïx 4b 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 vXvXj: 6b 67 II r M" 12 Dc nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. kist van open lat werk; 4. Familielid; 8. zoogdier; 12. rivier in Egypte: 13. historisch scheepstype; 14. watervlakte; 15. god der liefde; 17. appelsoort; 19. onge schonden; 20, liturgisch hoofddeksel; 22. adi'eskaartje met oog; 24. deel van een kledingstuk; 25. grote hoe veelheid; 27. vrucht van zekere boom 29. eertijds het typische attribuut van de nachtwacht; 32. onvergelijke lijk; 34. niet fraai; 36. bioscooprang; 38. zeevis; 39. plechtige verklaring; 40. orgaan van een vis; 41. plaats in Limburg; 43. stad in Duitsland; 45. betaalmiddel; 46. te gener tijd; 48. exploitant van schepen; 50. manne lijk dier; 51. kleverige lijmslof; 53. schermwapen; 55. buigzaam; 58. ringvormig koraaleiland; 60. verhaal van aanzienlijke omvang. 62. volks overlevering; 64. wiel; 65. mak. ge dwee; 66. het dalen tot een lager ni veau; 67. vatafsluiting; 68. deel van Azië; 69. drank. Vertikaal: 1. hard geluid; 2. bevro ren dauw; 3. op allo plaatsen; 5. put- emmertje; 6. vreemde titel; 7. stekel- huidig dier; 9. zoogdier; 10. soort hert; 11 afstammeling; 16. lang en slank; 17. ondeugende jongen; 18. genotmiddel; 19. schijnbaar gewelf boven dc anidvlakte; 21. deel van een boom; 23. niet scherp; 26. vogel; 27. vertrouwelijk; 28. vorm; 29. his torisch muntstuk; 30. gebladerte, groen; 31. troep; 3.f. pluis op wollen- stoffen; 35. onderricht; 37. schreeuw, kreet; 42. edelaardig; 43. vrachtschip; 44. telwoord; 45. ontstentenis; 47. ge zichtsorgaan; 49. Spaanse titel; 52. afschcidsprodukl van naaldbomen; 53. uitgestoiven grote vogel; 54. re kening; 55. lastdier; 56. bijzonder vermogen; 57. soort wijnglas; 59. kraan; 61. omslag voor papieren; 63. bittere vloeistof. NIEW DELHI. Zeventig mensen in dc Indische staat Himachal Pra- desj zijn omgekomen door hei inzak ken van hun huizen of door aardver schuivingen die waren veroorzaakt d'>or hevige regenval, zo is dinsdag officieel in Nieuw Delhi meegedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3