de postgiro DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.S.-heffing heeft geen invloed op de agrarische produkten de postgiro^ kost niets en gééft 2?% rente! dak makkelijk! ALARM IN TRAUNSTEIN Lancering Franse kunstmaan Wervelstorm over stad Hongkong Staat Bihar (Oost India) getroffen door overstromingen na hevige moesson-regens Engeland moet meer betalen voor bases Arrestatie I.R.A.-officieren Brits parlement eerder huistoe Noodweer in Alpen Orkaan treft Nieuw Schotland I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 augustus 1971 127ste jaargang Nr. 20928 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J' 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vtijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Licht in Zierikzeese woonwagenzaak Afrem export op V.S. DEN HAAG, 16-8. De raad voor economische aangelegenheden uit de ministerraad heeft maandagmiddag besloten de ministerraad van de E.E.G. te verzoeken op korte termen bijeen te komen. De ministers van financiën van de E.E.G. zullen naar de mening van de ha. MÜNCHEN, 16-8. In het Beierse Traunstein is groot alarm geslagen, nadat onbekenden het boulevardblad „TZ" telefonisch hadden meegedeeld dat daar tussen 18.00 en 19.00 uur een persoon uit een café-restaurant zou worden ontvoerd, als voor die tijd de gearresteerde bankrover Di- mitri Todorov niet was vrijgelaten. Todorov nam deel aan de bank overval van tien dagen geleden in München, waarbij zijn metgezel en een jonge gijzelaarster het leven verloren. De politie nam het zekere voor het onzekere en trof uitgebreide veilig heidsmaatregelen. Alle etablissemen ten in Traunstein werden van het anonieme telefoontje op de hoogte gesteld. In het gemeentelijk zwembad, waar zich enkele duizenden mensen bevonden waarschuwde de politie met megafoons. KATWIJK AAN ZEE. Symbool van een episode. Eén van de vele uitge brande woonwagens in het woonwa genkamp op het plaatselijk industrie terrein te Katwijk aan Zee. De af gelopen dagen zijn 23 woonwagens uitgebrand. Volgens de politie is er sprake van opzet, maar de bewijzen ontbreken. ministerraad internationaal overleg moeten plegen over de dollarcrisis. De minister van financiën, mr. Ne- lissen, zei maandagavond op een persconferentie in Den Haag dat naar zijn mening de sluiting van de Nederlandse valutamarkt langer zal duren dan één dag. Hij vindt, dat niet kan worden volstaan met een zeer korte sluiting. Minister Nelissen gaf uiting aan de verwondering van de Nederland se regeripg, dat Nederland niet is uitgenodigd voor de besprekingen maandagmiddag in Londen met de onderminister van financiën van do Verenigde Staten. Woensdagmorgen om elf uur zul len de vaste commissies*uit de Twee de Kamer voor economische zaken, voor financiën en voor handelspoli tiek bijeenkomen. Het kabinet zal hen inlichten over het maandag ge houden beraad in de raad voor eco nomische aangelegenheden (R.E.A.). Minister-president mr. B. W. Bies heuvel is niet teruggeroepen van va kantie, zo deelde mr. Nelissen mee. De premier is evenwel zodanig be reikbaar, dat hij op elk moment waarop de R.E.A. dit nodig acht, in Den Haag kan zijn. De importheffing van tien procent aangekondigd door president Nixon, zal uiteraard een afremmende wer- PARIJS, 16-8. Frankrijk heeft maandag zijn eerste kunstmaan van het „EoIus"-piogram in een baan om de aarde gelanceerd. De lancering van de kunstmaan, die de naam Cas-A draagt, geschied de van de Amerikaanse basis op het eiland Wallops (Virigina) met behulp van een Amerikaanse viertraps scoutraket. king hebben op onze export naar de Verenigde Staten, zo zei minister Nelissen. Duidelijk is wel geworden dat de heffing „geen invloed zal hebben' op de gecontingeerde goede ren, met name de agrarische produk ten. In 1970 was de Nederlandse ex port naar de Verenigde Staten vijf procent van de totale export. Op vragen zei minister Nelissen nog dat de maatregelen van de Ame rikaanse regering niet officieel in strijd zijn met het Gattverdrag. Mr. Nelissen nam „zonder meer" aan dat, zoals het vei-drag eist, de regering van de V.S. de maatregelen heeft aangemeld. Overval ten behoeve Palestijns Bevrijdingsfront KOPENHAGEN 16-8. Een gewa pende man heeft maandag de direc teur van de Deense brouwerij Tu- borg enige tijd vastgehouden en hem pas vrijgelaten na betaling van ruim 850.000 gulden. De man die Engels sprak, zou te gen de directeur gezegd hebben dat het geld bestemd was voor het Pa lestijnse bevrijdingsfront. De direc teur van de brouwerij, de 56-jarige Viggo Rasmussen, werd door de overvaller aangehouden toen hij maandagmorgen zijn huis had ver laten. De man dwong hem terug te keren en de brouwerij te telefoneren om geld bijeen te krijgen. Nadat het geld naar het huis van de directeur was gebracht, gelastte de man Ras mussen onder bedreiging met een revolver hem naar het centrum van Kopenmagen te rijden. Daar nam de overvaller de wijk. Veerboot sloeg om HONGKONG, 17-8. De wervel storm Rose heeft dinsdag in Hong kong een gebouw van zes verdie pingen vernield en schade aangericht in de haven. Acht mensen werden gedood; minstens 130 mensen wer den gewond. Veel gebouwen werden beschadigd. Veertien schepen liepen aan de grond. Naar verluidt is tijdens het hoog tepunt van de storm de veerboot Fat Shan met 80 mensen aan boord om geslagen. Voor het leven van de op-' varenden wordt gevreesd. De boot voer bij het eiland Lantao, op weg van Hongkong naar Macao. joen mensen tijdelijk ondergebracht in regeringskampementen. Mensen in 16.000 dorpen, verspreid over een gebied van 45.000 vierkante kilometer, werden getroffen door de overstromingen, die voor 450 miljoen gulden schade veroorzaakten. Het gouvernement van Bihar heeft voor een bedrag van 560 miljoen gulden voor hulpverlening gevraagd. PATNA (INDIA). 16-8. Meer clan 1.6 miljoen mensen in de staat Bihar (in het eesten van India) hebben als gevolg van de overtromingen dooi de moessenregens sedert begin juli hun huizen moeten verlaten. Volgens een maandag in Patna, dc hoofdstad van Bihar, verschenen of ficieel rapport werden ruim een mil- De afgevaardigden' begroetten de vertegenwoordiger van de Britse ho ge commissaris sir Duncan Watson, met afkeurende geluiden. De Russi sche ambassadeur in Londen, Mi- chail Smirnowski, die tevens in Va- letta geaccrediteerd is, kre.pg daar entegen een vriendelijk onthaal. Malta doet moeilijk VALETTA, 16-8. Malta staat erop dat Engeland „belangrijk grotere" bedragen op tafel legt als betaling voer het gebruik van militaire bases op het eiland. v Het nieuwe staatshoofd, gouver- "neur-generaal sir Anthony Mamo, verklaarde maandag ter gelegenheid van de nieuwe zittingsperiode van het Maltese parlement deze betalin gen als een soort huur en niet als „zogenaamde" economische hulp, zo als vroeger, te zien. Sir Anthony noemde geen cijfers van de financiële eisen van Malta. Engeland, dat tot dusver jaarlijks 4,8 miljoen pond sterling betaalde zou in overleg met zijn Navo-partners de regering in Valeria een jaarlijks be drag van vijf miljoen pond, alsmede ontwikkelingshulp ter waarde van jaarlijks 3,5 miljoen pond hebben aangeboden. De socialistische pre mier Dom Mintoff zou echter willen onderhandelen over een jaarlijkse huur van dertig miljoen pond ster ling. De zitting van maandag was de eerste bijeenkomst van het nieuwe pailement sinds de verkiezingen in juni, toen de party van Dom Mintoff een flinke meerderheid verwierf. BELFAST, 16-8. Generaal Marston Tickell, stafchef van de Britse strijd krachten in Noord-Ierland, heeft maandag op een persconferentie in Belfast meegedeeld dat er ruim 80 officieren van het verboden Ierse re publikeinse leger zpn gearresteerd na het van kracht worden van dc interneringsmaatregelen in de loop van vorige week. De gearresteerde officieren behoren zowel tot de mili tante als dc meer gematigde tak van het I.R.A. LONDEN. 16-8. Labourleider Ha rold Wilson heeft maandag om te rugroeping van het Britse parlement van zomerreces verzocht. Hij wil op 30 en 31 augustus in het Lagerhuis een debat laten houden over dc toe stand in Noord-Ierland. Ruim 100 Labourafgcvaardigden hebben al eerder in dit verband om terugroeping van het parlement ver zocht. WENEN, 16-8. Door onweer en zware regenval is zondag in dc Oos tenrijkse provincies Salzburg on Ne- dcr-Oostcnrijk een schade van hon derdduizend guldens aangericht. Het treinverkeer tussen Salzburg en Ka- rinthië in het zuiden was enige uren gestagneerd, doordat bij dc Taucm- lunnel de rails over een halve km bedolven werd onder stenen en mod der. Ook in Noord-Beieren was het in het weekeinde zeer slecht weer. Bij een wynfeest in het dorp Volkach stortten zware boomtakken op een grote tent. waardoor twee feestgan gers om het leven kwamen en 27 werden gewond. AMMAN (Jordanië). Jordaanse mili tairen in een waarnemingspost langs de Syrische grens, waar het de af gelopen dagen tussen Syrische en Jordaanse eenheden tot een treffen is gekomen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HALIFAX (Nieuw Schotland), 17- 8. In de Canadese staat Nieuw Schot land zijn volgens de eerste berichten twee mensen om het leven gekomen en honderden huizen ondergelopen na het voorbijtrekken van de orkaan „Beth", die vorige week ter hoogte van Noord-Carolina ontstond en zich met een snelheid van 30 km. per uur in noordoostelijke richting verplaat ste. In sommige delen van Nieuw Schotland viel in enkele uren tijds meer dan 30 cm. regen. Bruggen wer den weggeslagen en talrijke wegen zijn vernield. De materiële schade wordt op miljoenen dollar geraamd. Kennedy beschuldigt Pakistan van groepsmoord NEW DELHI. 16-8. Senator Ed- ward Kennedy heeft maandag ver klaard ervan overtuigd te zijn dat het Pakistaanse leger zich in Oostpa- kistan aan groepsmoord schuldig beeft gemaakt. Hij kondigde aan dat hij zal aan bevelen alle Amerikaanse steun aan het militaire bewind van president Jachja Chan stop te zetten. Dit is al gebeurd met de militaire bijstand. Op een persconferentie in New Delhi noemde de senator, die kam pen met Oostpakistaanse vluchtelin gen in India heeft bezocht, het ge heime proces tegen de Oostpakis taanse leider sjeik Moedjiboer Rach- man een schande. „Ik denk dat de enige misdaad waaraan Moedjib zich schuldig heeft gemaakt, het winnen van de verkiezingen is". Het proces legen de deken van Zuid-Afrika PRETORIA. 16-8. Een Britse vrouw die in bet proces legen de Anglicaanse deken van Johannes burg voor de verdediging was gedag vaard. heeft geweigerd naar Zuid- Aftika te konicn. Volgens de tenlastelegging zou de betrokkene. Alison Norman. een nicht van een voormalig gouverneur van de Bank van Engeland, een be langrijke tol hebben gespeeld bij dc activiteit die de deken voor de recht bank heeft gebracht. Het proces is zijn derde week ingegaan. Dc 59-jarige deken wordt o.a. be schuldigd van samenzwering tot ge welddadige omverwerping van de regering en het verstrekken van geld aan verboden organisaties. Alison Norman zou hem fondsen hebben verschaft, afkomstig van het in Lon den gevestigde „Defence and Aid Fund" dat in Zuid-Afrika is verbo den. De gewichtigste gebeurtenis sen des levens geven de men sen meer stof tot spreken dan tot nadenken. Verwachting tot woensdagavond: Vrij warm Droog en vrij zonnig weer met een tot matig toenemende oostelijke wind; minimumtemperaturen onge veer 8, maxima morgen rond 23 gra den. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 18 aug. Zon op 5.28, onder 19.59 Maan op 2.14, onder 19.04 19 aug. Zon op 5.29, onder 19.57 Maan op 3.31, onder 19.24 Nieuwe maan: 20 aug. (23.53). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Laagwaler 7.10 19.43 19 aug. 2.13 14.34 7.58 20.29 Springtij: 23 aug. Hoogwater 18 aug. 1.14 13.41 HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 17-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Woensdag zullen de middag- temperaturen nog wat hoger worden dan dinsdag. Een krachtig gebied van hoge barometerstanden strekt zich uit van de Azoren over de Noordzee naar Oost-Europa. De as ervan komt in de loop van dinsdag geheel ten noorden van ons land te liggen. Weliswaar verplaatst zich de komende 24 uur een oceaandepressie over de Golf van Biscaje naar het oösten. maar deze zal woensdag het weer bij ons nog niet beïnvloeden. Tussen de depressie en de rug van hoge luchtdruk boven dc Noordzee zal woensdag met oostelijke winden droge lucht worden aangevoerd. Hierin zullen de middagtomperatu- ren oplopen tot ongeveer 25 graden. I I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1