SM HM MOEILIJK ZELFSTANDIGENBELEID VAN HET VADERLANDSE ERF Noodsituatie op de avond-mavo-scholen Reeds bij de verkiezingen bleek dat er in deze kabinetsperiode meer aan dacht zal moeten worden besteed aan het midden- en kleinbedrijf. In het z.g. regeerakkoord wordt deze lün doorgetrokken. Met name de fiscale po sitie van het gezonde middenstandsbedrjjf vereist aandacht. Met het z.g. rapport van Soest als achtergrond zal er gedokterd worden aan ruimere af trekmogelijkheden voor reservering voor de oude dag. Het zal daarbij nodig zjjn dat de reserves voor de otide dag binnen liet bedrijf belegd kunnen wor den, omdat de struktuur van het minder grote bedrijf er nu eenmaal op gericht is dat men niet voor konsumptie nodige middelen uit de winst weer binnen het bedrijf belegt. Dit is een affaire voor de minister van financiën die als oud-sekretaris van het Katholiek Ondernemers verbond uitstekend In deze materie thuis is. Hij kan ten deze zijn kwaliteiten bewijzen. Ook de benoeming van mr. W. Schol ten als staatssekretaris van financiën achten wij in dit opzicht een winst punt. De heer Scholten trad immers in de C.H.U. ook als middenstandsver- legenwoordiger op in de kamer en op fiscaal terrein heeft hij meer dan eens blijk gegeven de zaken van zelfstandigen goed te kunnen behartigen. GELIJKTREKKING KINDERBIJSLAG Als tweede programmapunt voor de zelfstandigen staat ons de invoe ring van de arbeidsongeschiktheids verzekering te wachten. Een dergelij ke sociale voorziening zal voor klei ne zakenmensen een flinke steiin in de rug betekenen. We zullen niet verder kunnen gaan dan een behoor lijke bodemvoorziening maar deze moet er dan ook beslist uitkomen. Niet op het programma staat een ge lijktrekking van de kinderbijslag tussen zelfstandigen en loontrekkers. Ook hier bestaat er nog steeds dis- kriminatie. De regering zal betogen dat zij juist doende is naar maatre gelen te zoeken om voor het eerste kind de kird erbij slug geheel af te schaffen. In de eerste plaats is het nog niet zover en hoe denkt men dan over het tweede kind? De noodvoorziening voor kinderbijslag voor de zelfstan digen is voor de toekomst o.i onaan vaardbaar. Men zou op deze weg al verder gevorderd zijn als in het ver leden een deel van de vooral beter gesitueerde middenstanders een al gemene kinderbijslagregeling niet om principiële redenen had afgewe zen. De middenstandsbonden gaan op dit .punt niqt vrij uit. Staatssekretaris Ook bij andere programmapunten tot verheffing van de middenstand Flitsen uit het buitenland WARSCHAU/PRAAG. De Tsje- choslowaakse ministerpresident Strougal, is in Warschau aangeno men om met zijn Poolse ambtgenoot, Jaroszewicz, over grotere samenwer king te spreken. PARIJS. De goud- en deviezenre serves van Frankrijk zijn in de week tot 5 augustus met 1.097 miljoen tot 33.965 miljoen frank toegenomen, zo heeft de Banque de France meege deeld. BERN. De Verenigde Staten heb ben de Zwitserse regering officieel om uitlevering van de Amerikaanse geleerde en „Apostel der verdovende middelen" dr. Timothy Leary ver zocht. Dr. Leary heeft in Zwitserland om politiek asiel gevraagd. PARIJS. De Franse toneel- en filmacteur Jean-Marc Tenneberg is bij een vliegtuigongeluk om het le ven gekomen. Hij was 47 jaar. FRANKFORT. Een man die ge zocht werd in verband met de dief stal van drie schilderijen van Rem brandt uit het museum Bonnat in de Zuidfranse stad Bayonne heeft zich bij de politie van de Westduitse stad Frankfort gemeld. ISLAMABAD. Pakistan heeft een aanval gedaan op het een dag eer der gepubliceerde Russisch-Indiase communiqué, waarin wordt aange drongen op een spoedige politieke regeling van de kwestie Oost-Pakis- tan. We zien hier hel knusse oude R.T.M. stationnetje te Noordgouwe met op de achtergrond de dokterswoning. Op het perron staan enkele passa giers en enkele melkbussen op vervoer te wachten. De plaat stamt wel uit de twintiger jaren. slaan de middenstandscentrales niet met een vastomlijnd plan gereed. Dit bleek reeds bij de benoeming van de nieuwe staatssekretaris van econo mische zaken. Volgens de bonden moest dit een figuur worden die hun vertrouwen genoot. Het politieke lot viel tenslot te op dra. Oostenbrink, sekretaris van de Raad voor het Grootwinkel bedrijf. Over deze benoeming is bin nen de middenstandsorganisaties al menig hard woord gevallen. De heer Oostenbrink is vroeger kollega ge weest van minister Nelissen als ad- junkt-sekretaris van de Katli. Ond. in Midden- en Kleinbedrijf. Velen zien hem als een werktuig van mi nister Nelissen in het nieuwe kabinet maar dat moet nog blijken. Zeker is dat de nieuwe staatsse kretaris al een deuk in zijn prestige heeft gekregen voordat hij met zijn xoerk begonnen is en dat moet ern stig worden betreurd. De schuld daarvan- ligt bij de premierdie dit had moeten zien en bij de organisa ties zelf, die niet mei een duidelijk en eensgezind advies zijn gekomen. Duidelijke taal Te venvachten is dat de tegen stellingen zich bij de verdere be leidsvorming zullen uitkristalliseren Bij de verbetering van de bedrijfs economische voorlichting- en de be geleiding van ondernemers zal dit wel meevallen. Er is een comnuinis- opinie over de versterking van dit werk. Geen eenheid bestaat er over de wijze waarop. Moet dit werk meer bij het Centr. Inst. voor Midden- en Kleinbedrijf geconcentreerd, moet het aan de bonden worden gedelegeerd of gaan de vakorganisaties met eigen specia listen daarin een belangrijker rol spelen? De struktuur van het bonds- werk en de verwrongen opdracht aan de gespecialiseerde instituten zullen de efficiency op dit punt niet bevorderen. De nieuwe staatssekre taris zou zijn sporen alleen al kun nen verdienen met de coördinatie van het middenstandsiverk. Dit is niet zijn opdracht maar er zou dui delijke taal moeten worden gespro ken over een verdere concentratie in de vakorganisaties en verdere co ördinatie van liet beleid op centraal niveau Een dergelijke concentratie en co ördinatie zou ook de uitvoering van de nieuwe vestigingswet ten goede komen Er rammelt bijvoorbeeld nog veel in de organisatie van het mid- denslandsonderwijs Het detailhan delsonder wijs krijgt dikwijls onvol doende steun en over de opbouw van het zg. geïntegreerde onderwijs be staan bijna zoveel meningen hls er vakorganisaties zijn. En dat. aantal is op de vingers van zes handen niet te tellen. Engeland biedt Malta 5 miljoen pond LONDEN. Engeland heeft Malta een „huurprijs" aangeboden van vijf miljoen pond sterling per jaar als mede jaarlijks 3,5 miljoen pond in de vorm van ontwikkelingshulp om zijn militaire installaties op het eiland te mogen blijven gebruiken. Dit is in goedingelichte kringen in Londen vernomen. l'uhlikalic geheime V.S.-stukken WASHINGTON, 14-B. De Ameri- kaanse regering heelt besloten de publikatie tc bespoedigen van be paalde geheime stukken betreffende de oorlog in Korea, de Amerikaanse interventie in Libanon in 1958 en voor wat Cuba aangaat, de crisis in zake de Russische raketten en de in vasie in de Varkensbaai. Dit besluit van president Nixon zelf werd be kend gemaakt door John Ehrlichman, de voornaamste juridische adviseur van het Witte Huis. N.V. Grol Co failliet GRONINGEN 14-8. Dc N.V. Grol en Co., een onderdeel van de Gro ninger Kleding Unie is door de Gro ninger rechtbank failliet verklaard. Tot curatoren zijn benoemd mr. P. Dorhout, mr. M. P. Dorhout en drs. L. C. van den Boom, register accoun tant, allen te Groningen. De curatoren zullen samen met de commissie van crediteuren het toe komstige beleid bepalen. Als op korte termijn niet een koper voor Grol Nieuweschans wordt gevonden die panden, terreinen en personeel overneemt, dan zal de positie van de werknemers niet collectief worden beoordeeld, aldus de curator P. Dor hout uit Groningen. Hij zei verder dat niemand voorlopig vooralsnog zal worden ontslagen. Twee woonwagens te Katwijk uitgebrand KATWIJK, 14-8. In het woonwa genkamp, gelegen in het industrie gebied 't Heen te Katwijk zijn twee woonwagens uitgebrand. Sedert eind mei zijn in dit kamp, waar 90 woon wagens staan, acht wagens in vlam men opgegaan, waarvan vijf sedert vorige week zaterdag. De oorzaak van de twee branden is onbekend. De bewoners van de wagens waren afwezig. Het kamp in het Katwijkse indus triegebied is ingericht, omdat het re gionaal woonwagenkamp te Leiden vol is. Protesten legen Baalhoekplan TERNEUZEN, 14-8. Tijdens de vooi-lichtingsbijeenkomst die de hoofd-ingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland ir. Zuur deeg te Hulst over het Baalhoekplan heeft gehouden hebben velen, o.m. de actiegroep Baalhoekplan, gepro testeerd tegen het feit dat men wel uit twee trace's mocht kiezen, maar dat er geen inspraak was bij de vraag of er al of niet een Baalhoek- kanaal moest komen. Burgemeester Moltoff van Hulst reageerde fel teg 't feit dat er geen overleg is over het streekplan, Baal- hoekkanaal en de vaste oeververbin ding. Hij zei dat hierdoor de conse quenties voor de streek niet te over zien zullen zijn. Hel bezoek van het Japanse keizerspaar DEN HAAG, 14-8. De Japanse keizer Hirohito en zijn echtgenote Nagako zullen tijdens hun verblijf in Nederland logeren in het paleis Huis ten Bosch in Den Haag, zo deelt de Rijksvoorlichtingsdienst het A.N.P. desgevraagd mee. Aan deze medede ling werd toegevoegd, dat er aan het Japanse keizerlijke paar geen rege ringsdiner zal worden aangeboden. Keizer Hirohito en zijn echtgeno te zijn van 8 tot 10 oktober in Ne derland als onderdeel van een reis door een aantal Westeuropese lan den, die op 27 september begint in Denemarken. Het bezoek aan Neder land, dat een particulier karakter draagt, omvat een min of meer toe ristisch programma. Aangezien prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus tijdens de wereltentoonstelling een bezoek aan de Japanse keizer en zijn vrouw hebben gebracht, is aan te nemen, dat het Japanse keizerlijke paar tijdens het verblijf in Neder land door koningin Juliana cn prins Bernhard zullen worden ontvangen. KIEL. Het Video-systeem - de kleinebuigzame, in de Bondsrepubliek ont wikkelde televisieplaat - is produktierijp geworden. Reeds binnen twee jaar zullen dagelijks tienduizenden van de uiterst dunne kunststof-schijven wor den vervaardigd, en dan niet alleen met zwart-wit-programma's. Op de dit jaar te houden Internationale Funkaustellung in Berlijn worden voor de eerste maal ook kleurenfilms van de plaat getoond. Beidé platen zullen tegelijkertijd in serie gaan. Onlangs was het Corps DiplomatiqiLe uit Bonn ter bezichtiging van de fabriek in de buurt van Kiel uitgenodigd, die de produktieplaats voor de beeld-geluids-plaat bouwt. DEN HAAG, 14-8. De avondscho len voor MAVO verkeren in een noodsituatie: zij kampen met ont stellende tekorten aan leerkrachten. Het bestuur van de Vereniging Avondscholen voor MAVO heeft mi nister mr. Van Veen van onderwijs en wetenschappen hierop gewezen. Het bepleit in een telegram aan de minister een soepel beleid, om te voorkomen dat duizenden leerlingen veelal werkende jongeren, in hun mogelijkheden voor avondstudie worden beknot. De noodsituatie heeft twee oorza ken. De eerste is, dat de avond-MA- VO-scholen krachtens de mamoetwet gesubsidieerde instellingen zijn ge worden. Daardoor zijn deze instel lingen aan lagere klassennormen ge bonden dan toen ze nog ongesubsi dieerde scholen waren. Deze lagere normen zijn op zich een goede zaak, maar hebben tot gevolg, dat meer lesuren moeten worden gegeven. Leerkrachten aan dagscholen De leerkrachten van de avond- MAVO-scholen zijn voor het aller grootste deel de leerkrachten van de dagscholen voor MAVO. Nu is er reeds in het hele land een groot te kort aan bevoegde leerkrachten voor de dag-MAVO's. Om dit tekort zo veel mogelijk te kunnen opvangen geven de leraren meer lessen dan het normale aantal van 29 per week. De tweede oorzaak van de noodsitu atie bij de avond-MAVO's ligt in het feit, dat onlangs voor elke leraar een limiet is vastgesteld van 37 lesuren per week, een limiet, die ook geldt voor de lessen, die een leraar geeft op dag- en avondschool samen. DODELIJKE ONGELUKKEN EMMELOORD. Bij een frontale autobotsing op de Kampei-weg bij Ens is de 54-jarige tegelzetter Chr. L. Schwarze uit Emmeloord op slag gedood. Hij reed met zijn personen auto door onbekende oorzaak op de linkerweghelft en kwa min botsing met een tegemoetkomende auto. En kele inzittenden daarvan werden licht gewond. RIJSWIJK (Z.H.). Op het kruis punt Burgemeester Elsenlaan-Han- delskade te Rijswijk (Z.H.) is de 39- jarige monteur J. A. Koppenhagen uit Rijswijk dodelijk gewond ge raakt. Omdat een vrachtwagen, vol gens de politie, geen voorrang ver leende aan de personenauto, bestuurd door de monteur, ontstond een bot sing. TWELLO. Op een niet-beveiligd overpad op de spoorbaan Apeldoorn- Deventer bij Twello is een 15-jarige jongen uit Enschedé door de inter city trein Amsterdam-Enschedé overreden en op slag gedood. KLIMMEN. De 5-jarige Rudolf G. J. Vliegen uit Klimmen (Limburg) werd door een bestelauto overreden toen hij van zijn ouderlijk huis uit plotseling de weg opliep. De jongen overleed op weg naar het ziekenhuis ROERMOND. De 44-jarige sterk stroommonteur J. Heijkers uit Ell in Limburg is in het ziekenhuis te Roermond overleden. Hij had ernsti ge brandwonden opgelopen tijdens reparatiewerkzaamheden aan een schakelstation in Herten. De heer Heijkers werd toen door een 10.000 volt sterke stroomschok getroffen. APELDOORN. De 24-jarige O. J. van Slooten uit Amersfoort is nabij de echoput op de Amersfoortseweg in Apeldoorn om het leven gekomen. Zijn auto kwam frontaal in botsing met een personenauto, bestuurd door de 41-jarige H. G. uit Lemelerveld, die bij een inhaalmanoeuvre op de linkerrijbaan kwam. In de auto van de heer Van Slooten zaten de heren H. J., J. N. en J. S„ allen uit Zut- phen. J. N. en J. S. liepen zware ver wondingen op, de heer H. J. werd licht gewond. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VLAARDINGEN. - De 43-jarige Turkse arbeider Nuri Uslu. wonende te Schiedam, is op de spoorwegover gang van het station Vlaardingen- West door de sneltrein naar Hoek van Holland gegrepen. De man was op slag dood. VENRAY. De Duitse minister voor jeugdzaken en volksgezondheid me vrouw dr. Kate Strobel bezoekt op 19 augustus het Duitse oorlogskerk hof in IJsselstein. DEN HAAG. Eerst wanneer de no dige ervaring is opgedaan met con tact met de Amerikaanse autoritei ten, zal de Europese commissie be slissen of een speciaal overlegorgaan moet worden ingesteld. HAARLEM. De Stichting Noord- Hollands Philharmonisch Orkest zal het komende seizoen geen nieuwe dirigent benoemen. Omdat Henri Arends het orkest niet meer zal lei den, zijn elf dirigenten uitgenodigd de concerten in Haarlem en de pro vincie te dirigeren. DEN HAAG. Bij het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn cijfers beschikbaar gekomen over de bouw activiteit resp. de arbeidersbezetting in de gebouwensector (zonder nor maal onderhoud en werken van min der dan f 10.000 resp. f 20.000) over het eerste halfjaar van 1971. DEN HAAG. Bij het in juli jl. ge houden filmfestival van Adelaide (Australië) is de tweede prijs in de sectie korte speelfilms toegekend aan de Nederlandse korte film „Spare Bedroom" van Frans Zwartjes. DEN HAAG. Naar het oordeel van •de Kamerleden J. L. N. Schaefer en P. Dankert (beiden P.v.d.A.) moet de recente ramp bij Marbon te Amster dam aanleiding zijn om de hind er- wetgeving te herzien DEN HAAG. Het gebrek aan we tenschappelijk personeel doorkruist de Limburgse universiteitsplannen. Voorlopig zal Maastricht daarom geen sociale faculteit krijgen naast de medische faculteit, aldus een woordvoerder van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. SLEEN. Een brand heeft voor tienduizenden guldens schade aange richt in het hotel „Het wapen van Sleen" in Sleen. Een deel van het hotel, waar een bar was ingericht, ging geheel verloren. FEUILLETON Mevrouw Oost zei: „Het was net zeven uur. We hadden de t.v. aange zet". „O ja", bevestigde het meisje, „dat is zo. Tiemen heeft eerst een kop koffie gedronken. Toen ging ik met hem mee. In de auto". ..Hoe laat was dal?" „Een minuut of tien later. Een kwartiertje misschien". „En toen?" „We zijn weggereden, hel dorp uit, Zo maar wat rondrijden. Niet eens 20 ver". „Weet je nog, waar jullie heenge reden zijn?" „Laat eens kijkenin de rich ting Borgwijk. Nee. we zijn daar niet geweest. Bij het kruispunt zijn we linksaf gegaan, de kant van Drcest uit. Daarlangs de wegheb ben we een poosje stil geslaan...." „En toen? Hoe laat was dat. Im- migje?" Ze haalde wanhopig haar schou ders op. „Ik weet hel niet.ik heb helemaal niet op m'n horloge geke ken". Hofmeer meesmuilde: „Dat kan ik me voorstellen. Was het al donker, toen jullie weer wegreden?" „O ja. pikkedonker. Wc zijn door Dreest heen gereden en even buiten het dorp reed hij een kat dood". „Een kat?" „Ja. ik vond het zo eng en zo zie lig. Maar Tiemen kon er echt niets aan doen. Hij heeft nog geprobeerd het dier te ontwijken, maar wc hoor den een harde klap en hij reed met een door. Niet stoppen, zei hij. We kunnen er toch niets meer aan doen. Ik vond het zo ellendig". „En toen?" „Nou. we zijn weer naar huis ge reden. hierheen. En de rest van de avond was Tiemen hier. Tot ze hem kwamen halen. Dat was even over tienen". „Hoe laat waren jullie thuis?" „Dat weet ik echt niet, meneer Hofmeer, ik heb er niet op gelet". „Negen uur? Of eerder? Of later? Denk er om, het is van groot belang. Hadden jullie de t.v. nog aanstaan?" Mevrouw Oost knikte. „Wacht., mischien weet ik het". Ze kwam overeind cn nam het televisieblad, waarin ze bladerde. „We hadden Duitsland aan. Ze hadden een caba- rotprogramma, dal tot negen uur duurde. Ik herinner me nog, dat ik zei: Stil. het is zo afgelopen, dan maak ik koffie. Dus dat is zo onge veer vijf minuten voor negen ge weest, dat ze hier waren". Oost kwam binnen, zijn handen aan de voorschoot afvegend. „Zit Tiemen daar nog?" Hij wees met zijn duim over dc schouder. Hofmeer knikte. „Snuivelder zei. dal-ic slaapt. Ik mag niet bij hem". „Het komt wel in orde, Hofmeer. Tiemen kan het nooit gedaan heb ben. Immigje is al die tijd bij hem geweest". Misschien hoorde Hofmeer het maar half. „Het ongeluk is om on geveer acht uur gebeurd. Dus, de tijd in ogenschouw nemende, zaten jullie om die tijd dus ergens tussen Borg wijk en Drcest, niet?" immigje knikte. „Dat moet wel, ja". „Heeft niemand jullie daar ge zien?" Het meisje haalde haar schouders op. „Ik weet het niet. Best mogelijk. Er reden telkens auto's langs". Hij keek naar buiten. „Waar is die wagen van mij eigenlijk gebleven?" „Die heeft Berker gisteravond meegenomen, omdat er bloed aan de bumper zat", verduidelijkte Oost. door JOKE DE VALK „Immigje zei, da tze een kat had den geraakt". „Ik weet het. Dat heeft ze gister avond al tegen Berker gezegd. Hij antwoordde alleen: We zullen het la ten onderzoeken". „Kun je dat ontdekken? Of het van een mens is of van een dier?" vroeg het meisje. „Zeker. Maar niet hier. Daar heb ben ze experts voor nodig. Als Ber ker het maar niet verknoeit. Kom, ik stap weer eens op. Ik weet nu wat meer. Laat ik jullie vertellen men sen, ik ken mijn kinderen. Tiemen eveneens. Hij mag een beetje rauw zijn, maar tot zoiets acht ik hem niet in staat". Oost klopte de smid op zn' schou der. „Ik evenmin, Hofmeer. Ik ge loof niet. dat er kwaad in de jongen zit". Doch Immigje wierp in het mid den: „Tiemen heeft het niet gedaan, dat weet ik. Maar iemand deed het. Al of niet met opzet. Waarom?" Daar kon niemand antwoord op geven. Terug in huis, waar iedereen door de consternatie ook al vroeg was opgestaan, zei hij op kalme toon: „Het moet een vergissing zijn van Berker. Tiemen en Immigje waren om acht uur heel ergens anders. Om precies te zijn tussen Borgwijk en Drcest. De auto aan de kant van de weg. Nu ja, zaten een beetje te vrij en. Dat begrijp je". Elmert vroeg: „En dat bloed dan?" „Hij heeft nabij Dreest een kat doodgereden. Per ongeluk. Je weet zelf ook wel. hoe die beesten soms plotseling over de weg rennen. Nu jakop op. moeder. Onze zoon beeft het niet gedaan. Een Hofmeer doet zoiets niet (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4