AGENDA „ZEVIBEL" WENST MEER OPENHEID VAN DE OVERHEID TRANS-AFRIKA- AUT0WEG Resultaten peilingen rondom Zeelandbrug Modernisering van bloembollen bedrijf te Sirjansland Dodelijke steekpartij op campingterrein Dertien woonwagens in Katwijk aan Zee in vlammen opgegaan Bankoverval in Haarlem - Buit f 10.000,- Astronauten nog steeds niet helemaal fit De strijd tegen de watervervuiling BRESKEN'S, 14-8. Voorzitter A. Loekefeer van Zevibel Zeeuwse Vis- serijbelangen) heeft zaterdag tijdens het jaarlijkse Zeeuwse visserijfeest aangedrongen op meer openheid van de kant van de provinciale rijksover heid in de strijd tegen de waterver vuiling. De watervervuiling, zo vreest Ze vibel. zal de doodsteek betekenen, voor de visserij wanneer deze niet spoedig een halt toegeroepen wordt. De heer Loekefeer meende dat in de strijd tegen de vervuiling samen werking met de Belgische reders centrale zeer nuttig kan zijn. Het nut hiervan werd onderstreept door voorzitter Wittewrongel van deze Belgische vereniging. Deze deed daartoe tegelijk een voorstel. De heer Loekefeer meende dat de vissers gezien het export bed rag van aan visserijproduklen 374 miljoen gulden in 1970 (waarvan 307 miljoen naar E.E.G.-partners) voldoende re den hebben om eisen op tafel te leggen. De Zevibelvoorman leverde kritiek op wat hij noemde allerlei ongenu anceerde overheidsmaatregelen die de Nederlandse vissers treffen maar waarmee vissers uit de andere EEG- landen niet geplaagd worden. Als voorbeeld noemde hij dat on langs de Nederlandse waddenzee mosselen niet en de Duitse wel op de markt gebracht mochten worden. Grote concurrentie op mosselgebied voorzag hij van de Skandinavische landen wanneer deze toetreden tot de E.E.G. V isserijseliool De heer Loekefeer vroeg bijzon dere aandacht voor de visserijschool te Vlissingen. die momenteel met een leerlingentekort kampt. Het vis- Nieuwe zendtijdindeling voor radio HILVERSUM, 14-8. Het bestuur van de N.O.S. heeft de nieuwe zend tijdindeling voor de radio goedge keurd. Deze gaat 3 oktober in. Het nieuwe zendschema wijkt vrij sterk af van het bestaande. Door de extx-a zendtijd, die aan de AVRO en de TROS is toegewezen, veidiest de NOS bijna 8V2 uur vaste zendtijd per week op Hilversum I en H. Daardoor zullen in het komend seizoen 11 pro- gramma's komen te vervallen, waar onder het tweewekelijkse journalis- tenforum ..Bij nader inzien" en de rubriek Gymnastiek voor de huis vrouw. Woonwagen uitgebrand Schade: 60.000 gulden DEN HAAG, 14-8. Vrijdagavond is aan de Dr. Neherkade in Den Haag een woonwagen met inventaris vol ledig uitgebrand. De schade wordt geraamd op 60.000 gulden. De eigenaar, de heer F. H. Heeze, bleek met onbekende bestemming met vakantie te zijn. Rekening wordt gehouden met de mogelijkheid van brandstichting, aangezien de brand in de woonwagen op twee plaatsen was ontstaan. Teer- en nicotine- percentage op sigaretten DEN HAAG, 14-8. De sigaretten industrie in ons land neemt momen teel een afwachtende houding in en is voorhands niet voornemens het voorbeeld van de sigarettenfabriek koninklijke bedrijven Theodorus Niemeyer te Groningen te volgen om in sigarettenreklame melding te ma ken van het percentage teer en ni cotine. Met deze mededeling heeft vrij dagmiddag drs. H. M. C. van der Waerden, secretaris van de Stichting Tabaksverwerkende Industrie gere ageerd op de vrijdagmorgen gestarte advertentiecampagne van Niemeyer. In een advertentie deelt deze fabric^ mee. dat de sigaret van het merk ..Kelly Halvaret" („Nederlands eer ste nicotine-arme sigaret") een „zeer laag „teer" en nicotinegehalte, (resp. 15 en 0.8 milligram gemiddeld per sigaret)" heeft. Met deze publikatie heeft Nie meyer een in 1965 gemaakte afspraak op vrijwillige basis om in de rekla- me voor rookartikelen niet te appel leren aan het verband tussen roken en gezondheid doorbroken. NEW YORK, 14-8. Een trans-Afri- ka-autoweg, die niet een lengte van 7.000 km. het westen en het oosten van Afrika zal verbinden, zal zo spoedig mogelijk werkelijkheid wor den. De „Trans-Afrika" zal. naar de V. N. bekendmaakte, van Mombasa, in Kenia, via Oeganda, Kongo-Kinsjasa, de Centraal-Afrikaanse Republiek en Kameroen naar Lagos, in Nigeria, leiden. Ook wil men te zijner tijd een verbinding tot stand brengen met de aan te leggen trans-Sahara- autoweg. Het project, waarvan deskundigen een aanzienlijke opleving van handel en toerisme in zeker een dozijn Afri kaanse landen verwachten, zal wor den uitgevoerd door zes genoemde landen, waarbij de V.N.-commissie voor Afrika zal zorgen voor de co ördinering. De kosten zullen door de zes beCrokken landen met financiële steun van de V.N. gedragen worden. Hoe hoog de kosten zullen zijn, is nog niet meegedeeld. serijfeest, waarvoor het Zeeuws- Vlaamse Breskens jaarlijks een volle week pleegt uit te trekken bleef dit jaar beperkt tot één dag in verband met de ramp die de „Bx*eskens 16" in januari heeft getroffen. Daarbij verdronken schipper Vermeulen, diens zoon en een matroos. De bij eenkomst waar de Zevibelvoorzitter sprak, vond plaats te Oostburg. Tij dens de feestlunch in Breskens kreeg visser Henk Fenijn van de „Breskens 5" de wit-blauwe wimpel uitgereikt omdat hij in het afgelopen seizoen met zijn bemanning de hoogste ge middelde kiloprijs voor zijn vangsten behaalde. De wimpel werd door het Tweede-Kamerlid drs. W, Dusardijn in de top van de „Breskens 5" gehe sen alvorens de Breskense visserij- vloot begon aan haar jaarlijkse show. ZIEllIKZEE, 14-8. In het jaarver slag over 1970 van de N.V. Prov. Zeeuwse Brug Maatschappij wordt inzake de peilingen medegedeeld dat uit de resultaten van de peilingen blijkt dat overwegend verdieping heeft plaatsgevonden, variërend van •9.30 tot 3.00 meter. Geconstateerd ■wordt dat de situatie by pijler 3 en 'tussen deze en pijler 4 de speciale aandacht viaagt. Daar is sedert •bouw van de brug de bodemdiepte voortdurend toegenomen, mede als •gevolg van het in zuidelijke richting opdringen van de flank van de aan wezige geul. Verder wordt opgemerkt dat pijler 86, welke nog onverdedigd is, even eens bijzondere aandacht vraagt, aangezien de huidige inklemming het vereiste minimum gaat naderen. Indien de verdieping hier voortgaat zal een bodembescherming worden aangebracht. De vrees dat de afslui ting van het Volkerak een verdie ping van de Ofisterschelde, terplaatse van de Zeelandbrug tengevolge zou hebben, schijnt, aldus wordt mede gedeeld, bewaarheid te worden. De ze ongunstige tendens zal echter af nemen naarmate de afsluitingswer- ken in de monding van de Ooster- schelde vorderen. Tot het moment van de afsluiting zal de Oosterschel- de vermoedelijk van karakter blij- Zuidanieiikaanse hartpatiënt overleden SANTIAGO, 14-8. De enige nog le vende Zuid-Amerikaanse harttrans plantatiepatiënt, de 24-jarige Nel son Orellana, is vrijdag in het zie kenhuis te Valparaiso (Chili) overle den. Nelson kreeg op 1 oktober 1968 het hart van de 17-jarige Pedro Con- ti-eras. De ti-ansplantatie werd ver licht in hiWnaiine-hospitaal te Val paraiso. Arrestaties in Egypte CAIRO, 15-8. Na het ontdekken van een poging tot omverwerping van het bewind van president An war El-Sadat zijn in Egypte 118 men sen gearresteerd. Dit berichtte zon dag het gezaghebbende blad „El Achram". ven veranderen, zodat aangaande de nog te treffen bodemvoorzieningen in de toekomst nog weinig met ze kerheid te voorzien is, aldus de di rectie. Nederlandse Starfighter neergestort DEN HAAG, 14-8. Een Starfighter van de vliegbasis Volkel is ten noordoosten van Bremerhaven neer gestort. De piloot van de Starfighter, de 31-jarige P. Piepers uit Volkel, is bij het ongeluk om het leven geko men. Kapitein Piepers behoorde tot het 311 squadron. NIEUWERKERK, 14-8. Sinds de afgelopen week is Nieuwerkerk weer een benzinetank-gelegenheid rijker. Het betreft hier de nieuwe O.K.-„ne- derzetting" van de heer II. Geuze aan de Schoolstraat 36. De heer Geuze, van beroep mole naar, ziet zijn O.K.-benzinestation als een onderdeel van zijn bedrijf, en tevens een uitbreiding daarvan. Mo ge het voor niet-insiders een opval lende combinatie van aktiviteiten zijn, vreemd is dit helemaal niet, daar men op veel plaatsen in Zee land (en ook daarbuiten) bij molen- erven benzinepompen aantreft. Het Nieuwerkerkse O.K.-station is te vinden bij de entree van het mo- lenerf. (Foto: Z'zcesche Nieuwsbode). Plaatsing van moderne verwarmde kas Gladiolen reeds in april in bloei SIRJANSLAND, 14-8. De bekende bloembollen- en bloemenkwekers Neele alhier zijn momenteel bezig hun bedrijf uit te breiden door het plaatsen van een hypermoderne ver warmde kas van 1600 m-, die wordt geleverd door de firma Valk uit Naaldwijk, terwijl de firma v. d. Graag pit Rijswijk de verwarming verzorgt. Naast de kas is een reservoir ge graven waarin 600.000 liter water kan worden opgevangen van de kas en andere bedrijfsgebouwen. De ver warmingsinstallatie, die tevens de bollenschui'en verwarmt, heeft een zodanige overcapaciteit dat de ver warmde kas nog enige malen kan worden vergroot, terwijl ook de grond doormiddel van een stoombad na elke teelt ontsmet kan worden. In samenwerking met het labora torium in Lisse zal hier wetenschap pelijk onderzoek worden verricht om reeds in april gladiolen in bloei te krijgen, terwijl ook na de volle grondsbloemen gladiolen tot bloei gebracht zullen worden. Dit heeft tot gevolg dat men de tijd waarin men deze fraaie bloemen in de bloemen winkels kan kopen met vele weken kan verlengen, waai'dqor op de duur een gx-oter areaal bollen kan worden gekweekt. Het getuigt van een helder inzicht dat de kwekers Neele op deze ma nier hun bedrijf moderniseren, zodat in de anders slappe tijd een hoog- waai'dig produkt geveild kan wor den. Om nog meer pijlen op hun boog te hebben wordt binnenkort ook nog een traditionele onverwarmde kas van 1500 m- oppervlakte geplaatst. ALKEMADE 15-8. De 33-jarige autohandelaar H. G. Jansen uit Was senaar is in de nacht van zaterdag op zondag het slachtoffer geworden van een ernstige twist tussen een groep van zeven mensen, drie vrou wen en vier mannen, en een bewo ner van een caravan. Deze laatste, de 32-jarige particu liere chauffeur J. van K. uit Katwijk manipuleerde tijdens de ontstane vechtpartij op de camping van het Kaageiland op dusdanigewijze met' twee zwaarden, dat hij de heer Jan sen in de hartstreek raakte. Deze raakte zwaar gewond en overleed tijdens het transport naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden. De Vrijdag on zaterdag totaal 23 wagens uitgebrand particuliere chauffeur en de 26-jari- ge autohandelaar W. P. uit Rijswijk zijn aangehouden. De drie vrouwen en vier mannen zochten - na cafébezoek - in het holst van de nacht op de camping een meisje dat zij eerder die avond hadden ontmoet maar het luiddruch- tige gezelschap kon in het donker de caravan van het meisje niet vinden. Tegen het lawaai van het zevental werd geprotesteerd, waarbij de 32- jai'ige J. van K. uit zijn caravan naar buiten kwam. De protesten wei-den niet geaccepteex-d en Van K. vluchtte in zijn wagen maar werd uitgedaagd naai- buiten te komen. Van K. deed dat, voorzien van twee zwaai-den die hij als cui-iosa aan de wand had hangen. Twee mannen kwamen op hem af waarop Van K. met elk zwaard naar de mannen sloeg, waarbij Jansen in zijn boi-st werd geti-offen. Hij overleed op weg naar een ziekenhuis. KATWIJK AAN ZEE, 14-8. De brandweer van Katwyk aan Zee kon zaterdagmiddag niet verhinderen, dat 13 woonwagens van het woon wagenkamp op het plaatselijke in- dustiietcirrein ,,'t Heem" in vlam men opgingen. De brandweerlieden konden zich slechts bezighouden met de nablussing. In totaal zijn vrijdag en zaterdag 23 wagens uit gebrand, 1 ernstig beschadigd en twee personenauto's vrüvvel geheel vernield. De politie staat vrijwel machteloos tegenover deze branden, die volgens haar zijn aangestoken door de bewo ners zelf. Alleen de bewijzen ontbre ken. De politie noemt de huidige si tuatie ernstig. De gemeente Katwijk heeft on langs het terrein op het industriege bied aangewezen als standplaats voor eventuele woonwagenbewoners, die op de terreinen in Leiden en Hoofddorp niet meer terecht konden. Het aantal wagens in Katwijk aan Zee bedroeg begin deze week bijna 100. Een klein aantal woonwagenbe woners is evenwel zaterdagmorgen met onbekende bestemming vertrok- ken. Haarlemmermeer £oals gemeld wordt de gemeente Haarlemmermeer de laatste tijd ook geconfronteerd met branden in woonwagens. De gemeente was de HAARLEM, 14-8. Vrijdagavond om /.even uur is op een filiaal van de Nutsspaarbank aan de Van Oosten de Bruijnstraat in Haarlem een bank overval gepleegd, waarbij aan een men een bedrag van f 10.000 is over handigd. Tegen sluitingstijd meldde zich een man, die een kous over zijn hoofd had. Over zijn aim droeg hij een lap of een sloop en daaronder bevond zich een voorwerp, dat de indruk gaf van een pistool. De man bedreig de het personeel en vroeg geld. Na dat hem een bedrag van f 10.000 over de toonbank ter hand was ge steld, is hij verdwenen. Het filiaal van de Nutsspaarbank ligt in een rustige wijk achter de kathedrale basiliek St. Bavo. Hoewe' er zich na de overval veel publiek verzameld had, kon niemand aan de politie veel over de man vertellen. Een getuige vertelde dat hij bij het filiaal een okergele sportwagen had zien staan, die inmiddels was ver dwenen. HOUSTON. 14-8. De astronauten van de Apollo-15 zijn de gevolgen van hun twaalfdaagse vlucht naai de maan nog steeds niet volledig te boven, zo heeft Nasa-arts Charles Berry meegedeeld. Hun reacties op fysieke proeven waren slechter dan vóór hun i-eis, wat erop wees dat de moeilijkheden met hart en bloed circulatie. verbonden aan langduri ge ruimte vluchten, aanhielden. Dr. Berry onthulde voorts dat Ja mes Irwin op weg naar de maan cn na zijn terugkeer naar de aarde last heeft gehad van aanvallen van dui zeligheid. Zowel Irwin als Scott had tijdens de omcirkeling van de maan na hun verkenning van het maan oppervlak tekenen vertoond van een onregelmatige werking van het hart. maar de artsen schreven dat aan vermoeidheid toe. De Nasa-arts zei dat over het ge heel genomen echter de astronauten het goed maken, en dat ..hier geen medisch gevaar bestaat". Men was erachter gekomen dat de ruimte vaarders veel vermoeider waren ge weest dan ze 7.elf ooit hadden beseft. vorige maand genoodzaakt voor bij na anderhalve ton aan nieuwe woon wagens. cax-avans en ondex-delen te verschaffen. Een woordvoerder van de gemeente van Katwijk aan Zee vex-klaarde, dat met name de sociale diensten moeilijk zitten. „De bewoners van de afgebrande woonwagens meiden zich bü deze diensten, dat ze geen dak meer bo ven het hoofd hebben. Deze zijn dan wel genoodzaakt nieuwe wagens le verschaffen." De Apollo-17-bemanning Geleerde mee naar maan HOUSTON, 14-8. De Nasa heeft voor de eerste maal een geleerde aangewezen voor het maken van een reis naar de maan. Het is de geoloog dr. Harrison Schmitt. doctor in de geologie aan de universiteit van Harvard. Hij is de enige ruimtevaarder die niet tot vliegenier was opgeleid voordat hij bij de Nasa kwam. Sinds zijn aan stelling bij de Nasa heeft deze 36- jai'ige vrijgezel ongeveer duizend vlieguren gemaakt. Schmitt is nu aangewezen als be- stuurder van de maanlander voorde tocht die de Apollo-17 eind volgend jaar gaat ondernemen. Gezagvoerder van deze reis wordt Eugene Cernan. die al twee ruimte reizen heeft ondernomen. bestuur der van het moederschip wordt Ro nald Evans, piloot bij de marine en oud-Vietnamstrijder. Waar de Apollo-17 precies zal lan den heeft de Nasa nog niet vastge steld. Overstromingen in Turkije - 17 doden ANKARA, 15-8. In de Turkse pro vincie Exzincan. in Gost-Anatolië, 7.ijn door stortregens 17 mensen om het leven gekomen. Ondanks „enorme spanning" geen incidenten aan Syrisch-Jordaanse grens BEIROET, 15-8. Ondanks de „enorme spanning" die er volgens het Egyptische blad Al Ahram aan de Syrisch-Jordaanse grens heerst hebben zich daar zondag voor de tweede achtereenvolgende dag geen incidenten voorgedaan. De twee landen hebben ook hun wederzijdse heftige beschuldigingen gestaakt. Vorige week zouden zich aan de grens ernstige schermutselin gen hebben afgespeeld, die leidden tol de vex'breking der diplomatieke betrekkingen door Syrië. Toeristen in Zwarte zee verdronken SOFIA. 14-8. De lijken van acht mensen zijn aan de Roemeense Zwarte Zee-kust aangespoeld. Hel waren de opvarenden van een toe ristenboot uit Bulgarije, die op 9 augustus werd vermist na een zware storm. Vermoedelijk 7.ijn nog vier opva renden van het schip eveneens ver dronken. Hun lijken zijn nog niet gevonden. De slachtoffers zijn Wcst-Duitscrs. Engelsen, een Tsjech en twee Bul garen. Soph ia-vereniging protesteert tegen duiven mishandeling AMSTERDAM, 14-8. De Sophia- Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft het gemeentebestuur van Amsterdam een telegram ge stuurd, waarin wordt geprotesteerd tegen de dierenmishandeling op het dak van het paleis op de Dam. Het dak is volgens de vereniging sinds kort ingesmeerd met een afwerende stof ter voorkoming van duiven- overlast. De duiven komen in de substantie vast te zitten en raken in nood. aldus de Sophia Vereniging. Dinsdag 17 augustus Nieuwerkerk Gemeentehuis 8 uur, vergadering raad Duiveland. Donderdag 19 augustus Zierikzee Gasthuiskerk, 8 uur, orgelbespeling door Johann Lemekert (Rotterdam). Haamstede Gemeentehuis, 7.30 uux\ vergadering gemeenteraad Weslei*schouwen. Vrijdag 20 augustus Zierikzee Huis van Nassau, ledenvergadering All Ready. Taxichauffeur bedreigd GRONINGEN, 14-8. Verdacht van bedreiging van een taxichauffeur heeft de Groninger politie de 41-ja- rige eleetriciën J. van K. uit Gronin- gen ingerekend. Hij heeft de 32-jari- ge taxi-chauffeur A. Medema ach tereenvolgens met een fles en een zakmes bedreigd en de man achter volgd toen hij midden in de nacht de vlucht nam. Tot een steekpartij is het niet gekomen, de taxichauffeur wist de steken van het mes te ont wijken. Aaio met 12 mille aan Ionen gestolen LEIDEN. 14-8. Uit een wagen van schoonmaakbedrijf Cemsto is vrij dagmorgen een tas met f 12.000 ge stolen, van welk bedrag de lonen voor de Leidse Cemsto werknemers betaald moesten worden. De chauffeur van de auto, had zijn vervoermiddel met de tas erin ge- durende een paar minuten onbeheerd achtergelaten voor het belanstingge- bouw in Leiden. De contactsleuteltjes liet hij er in zitten. Toen hij even la ter naar buiten kwam, bleek de wa gen verdwenen. De politie vond de bedrijfsauto later op de ochtend el ders in de stad terug. De tas met geld die in de cabine had gestaan, was toen verdwenen. Nascholingscursus huisartsen UTRECHT, 14-8. De Groningse huisarts dr. M. Saarx heeft in „Me disch Contact" een plan ontvouwd voor de nascholing van de Neder- landse huisarts. Hij meent dat er vijf centi-a voor voortgezet medisch on derwijs moeten komen, die jaarlijks elk aan 1000 huisartsen (Nederland telt op het ogenblik ongeveer 4500 huisai'tsen) en 1000 andere artsen cui'sussen van een week kunnen ge ven. De kosten raamt hij op f 600 per arts per week - volledig pension plus cui'susgeld - hetgeen voor de huisartsen zou betekenen dat zij per patiënt per jaar ongeveer 20 cent zouden moeten feserveren voor hun nascholing. „Verkoop door middel van colportage is praktisch overbodig" DEN HAAG. 14-8. Vanuit een bij zondere commissie uit de Tweede Kamer is de vraag gerezen, welke bezwaren er eigenlijk zijn verbonden tegen een verbod van colportage in de ruimste zin van het woord. Aldus blijkt uit het voorlopig verslag van deze commissie over de nieuwe col portagewet. die - zoals bekend - re gels geeft tot het tegengaan van mis bruiken bij colportage en voor het aan banden leggen van hindeiiijk agressieve verkoopmethoden. In het verslag wordt gesteld, dat verkoop door middel van colportage praktisch overbodig is. omdat vrij - wel alle langs die weg aangeboden goederen en diensten voor wie er be hoefte aan heeft, ruimschoots ver krijgbaar zijn zonder dat ermee wordt gecolporteerd. Als colportage een voor de consu ment overbodige vorm van distribu tie is. wat is dan nog de nuttigheid ervan, 7.0 wordt gevraagd. Ook wordt geïnformeerd naar de wenselijkheid als blijkt, dat colpor tage nogal eens gepaard gaat met minder fraaie verkoopmethoden. Ethylocnfabriek Gulf Oil werkt door ROTTERDAM. 14-8. Do Gulf Oil raffinaderij in Rotterdam zal bij de Kroon beroep aantekenen tegen de aanzegging van de gemeente Rozen burg om de cthyleenfabriek in Euro poort te sluiten. Totdat een uitspraak is gedaan 7.al de fabriek, waartegen in het afgelopen half jaar vele klach ten van omwonenden zijn binnenge komen. normaal door blijven draai en. Intussen heeft de fabriek bij de overheid een vergunning aange vraagd voor een nieuwe installatie, die het hinderlijke effect van de fak kel aanmerkelijk zou kunnen beper ken. Besmette aardappelen GEROLSHE1M14-8. Otto Meyer, minister van landbouw van de West- Duitse deelstaat Rbniond-Palts, heejt vrijdag bekend gemaakt dat aardap pelen en andere geivassen in de om geving van de plaats Gerolsheim be smet zijn door chemische afvalstof fen van een in de buurt gelegen stort plaats voor vuil. Uit proeven was echter nog niet gebleken oj de besmetting een ge vaar inhoudt voor de gezondheid van de mens. Boeren die de aardappelen geoogst hebben, verklaarden dat zelfs het vee :e niet wil eten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2