President Nixon bevriest alle lonen en prijzen voor 90 dagen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vechtpartijen Meppelaren en Ambonnezen DE CHOLERA IN DE WERELD Mensenmassa gaat zich te buiten aan plundering van uitgebrande magazijnen VERSTERKING VAN BRITSE TROEPENMACHT IN ULSTER NAVO-hoofdkwartier weg van Malta ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken II, Zierikzee, Poslbus 1, lel. (OHIO) 2255, Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling J 11,90; per meand 4,-, per jaar na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. 4 B.T.W. Ingrijpende monetaire maatregelen in de Ver. Staten Tien proeent belasting op alle invoer WASHINGTON, 15-8. President Nixon heeft met ingang van 15 augustus een bevriezing van alle Ionen en prüzeu voor een periode van negentig dagen afgekondigd. Er zal tien procent extra-belasting wordengeheven op alle invoer en de federale uitgaven zulten met 4700 miljoen dollar worden ingekrompen. President Nixon heeft dit in een radio- en tclevisicrcdc mee gedeeld. Maandag 16 augustus 1971 127ste jaargang Nr. 20927 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 ln dit nummer: Woonwagenaffaire nog niet opgelost De Verenigde Staten zullen tijde lijk van buitenlandse centrale ban ken geen dollars meer aannemen voor inwisseling tegen goud of an dere monetaire activa. Dat heeft president Nixon verklaard in een toespraak die in het gehele land voor radio en televisie is uitgezon den. De bedoeling is een einde te maken aan de druk op de Ameri kaanse dollar. Met onmiddellijke ingang (15 au gustus) heeft de regering een loon- en prijsstop van negentig dagen in gevoerd en geldt een toeslag van tien Veel politieke moorden in West-Bengalen CALCUTTA. 15-8. De 28 politieke partijen van de Indiase deelstaat West-Bengalen hebben zondag in een gezamenlijke verklaring de ..orgie van geweld en moord" veroordeeld, waarbij in twee dagen tijds dertig mensen het leven hebben verloren. De meeste moorden sproten voort uit politieke motieven en werden ge pleegd in twee wijken van de roe rige stad Calcutta. Meer voorstanders in Engeland voor E.E.G. LONDEN, 16-8. Volgens de resul taten van een nieuw opinie-onder zoek, dat in de Financial Times is gepubliceerd, neemt het aantal voor standers van Britse toetreding tot de E.E.G. in Groot-Brittannië toe. Vol gens de in juli-augustus verrichte opinie-peiling van het „British Mar ket Research Bureau" waren 34 pet. van de ondervraagden vóór toetre ding tegen 22 pet. in juni. 85 pet. van hen zijn ervan overtuigd dat Groot-Brittannië het verdrag van Rome zal tekenen, tegen 76 pet. twee maanden geleden. Weer Britse militair in Belfast gesneuveld BELFAST, 14-8. In Belfast is sa- terdagavond een Britse militair doodgeschoten, waardoor het aantal Britse militairen dat deze week in Noord-Ierland is gesneuveld, tot drie is gestegen. De militair maakte deel uit van een patrouille die op de roerige Crumlin Road een menigte wilde verspreiden. Hij werd gedood door een sluipschutter. BERLIJN. - De ..antifascistische be- schermingsmuur", de scheiding tus sen Oost- en West-Berlijn. bestond vrijdag 13 augustus 10 jaar. procent op de belastingen op de ge hele invoer in de Verenigde Staten. Verder zei de president dat de Verenigde Staten met andere landen zullen gaan onderhandelen over wij ziging van de pariteit van bepaalde valuta's ten opzichte van de dollar. De conversie van dollars in goud wordt opgeschort uitgezonderd be dragen en omstandigheden waarmee de monetaire stabiliteit wordt ge diend. De hulp aan het buitenland wordt met tien procent ingekrompen en de federale overheidsuitgaven worden met 4,7 miljard dollar verminderd. Aanval op moeilijkheden President Nixon verklaarde dat een drieledige aanval zal worden gedaan op de moeilijkheden waar mee de Verenigde Staten te kampen hebben. Hij noemde bestrijding van. de werkloosheid, stimulering van de economie en bescherming van de dollar tegen speculatie. Als onder deel van de werkloosheidsbestrijding zal de bijzondere accijns van zeven procent op personenwagens worden afgeschaft. Dat betekent dat de Veel slachtoffers bij hotsing tussen bussen NIEUW DELHI, 15-8. Zaterdag zijn twintig mensen om het leven gekomen en meer dan vijftig gewond by een botsing tussen twee autobus sen, die zich heeft voorgedaan by de stad Rohtak in India. BRUSSEL, 14-8. De permanente Navo-raad in Brussel heeft besloten tot verplaatsing van het hoofdkwar tier van de Navozcestrijdkraehten in de Middellandse Zee, dat nu op Mal ta is gevestigd. Voorts sprak de raad zich er voor uit. dat de betrekkingen welke sinds 1965 tussen Malta en de NAVO be staan. worden herzien, aldus een woordvoerder van de verdragsorga nisatie. De NAVO handelt hiermee in over eenstemming met de wens van de onlangs aan de macht gekomen so cialistische regering onder Dom Mintoff. Het in Brussel genomen be sluit staat los van de lopende onder handelingen tussen Engeland en Malta over een verder gebruik van de Britse luchtmacht- en vlootstcun- punten op het eiland. Dit overleg koopkracht in de Verenigde Staten telkens wanneer 100.000 auto's wor den verkocht, met twintig miljoen dollar wordt uitgebreid, vooropge steld dat de fabrikanten de voorde len aan de kopers doorgeven. Verder heeft de president het plan de verla ging van de persoonlijke inkomsten belasting, die op 1 januari 1973 zou moeten ingaan, met. een jaar te ver vroegen. GENÈVE, 14-8. Sinds vóór eind vorige week zijn in de wereld 12.500 nieuwe gevallen van cholera gere gistreerd, waarmee het aantal ge vallen van deze ziekte sinds het be gin van het jaar tot meer dan 106.000 is gestegen. Er zijn 1500 mensen aan overleden, waaroor het totaal is gestegen van 14.600 tot 16.100, aldus de wereldge zondheidsorganisatie in Genève. De ziekte heeft zich vooral uitge breid in Indonesië, waar het aantal gevallen nu van 1871 op 10.500 is ge komen, in Mauretanië (725 gevallen tegen 42 vorige week), Opper-Volta. waar het aantal doden van 34 tot 419 is gestegen, en in de Philippijnen. In India deden zich opnieuw 2.000 gevallen voor (45.800 tegen 43.700). Het aantal doden is daar nu 5.913. Overstromingen in India: Twintig doden NIEUW-DELHI. 15-8. - Zeker 20 mensen zijn om het leven gekomen bij de overstromingen in de Indiase staat West-Bengalen. Er zijn onge veer één miljoen mensen dakloos geworden. In de staat Bihar bedraagt het aan tal daklozen als gevolg van de over stromingen meer dan twee miljoen. De oogst in deze staat is voor onge veer tweederde vernield. gaat over de vergoeding die Enge land aan Malta moet betalen. Op het ogenblik ontvangt de Maltese rege ring 4,8 min. pond. Engeland heeft, naar in Londen is vernomen, juist aangeboden dit bedrag tot vijf mil joen pond te verhogen en daarnaast 3,5 min. pond te geven in de vorm van ontwikkelingshulp. Een deel van deze kosten zou door andere leden van de NAVO worden gedragen. De NAVO-woordvoerder in Brussel heeft voorts meegedeeld, dat het „comité voor de defen sieplannen", waarin de vijftien NAVO-landen met uitzonde ring van Frankrijk zijn verte genwoordigd, zich zal beraden over een geheel nieuwe zetel voor het genoemde NAVO-hoofd- kwartier. Jongen ernstig gewond MEPFEL, 15-8. Wrüvingen tussen jeugdige Ambonnezen en Meppeler jongelui hebben Meppel een zeer ru moerige zondagavond bezorgd. Een Ambonnese jongen heeft bij scher mutselingen ernstige hoofdwonden opgelopen. De onrust was donderdagavond - dc laatste dag van de „Donderdug.- Meppeldag"-evenementen - al be gonnen met een vechtpartij in een bar tussen Ambonnezen en Meppe- lers. Deze strijd was onbeslist gebleven en de politie was er niet aan te pas ge komen. Zaterdagavond kreeg de zaak een Vervolg toen enkele van de vechters bazen elkaar weer tegenkwamen op het Meppelse Stationsplein. Enkele jongemannen werden toen stevig af getuigd door een ambonnese over macht. Zondagavond probeerden de Mep pelaren wraak te nemen. Een grote groep jongeren overviel in een sta tionswachtkamer een zestal Ambon nezen die daar rustig zaten te eten en helemaal niet op vijandelijkheden bedacht waren. Vier Ambonnezen wisten te ontkomen, maar twee van hen werden door de Meppelers afge rost. Ze verscholen zich vervolgens in de kelder van de keuken van de stationsrestauratie en werden door een grote groep belegerd. Later op de avond werden de Am bonnezen door de Meppeler politie ontzet en in een politiewagen voor hun eigen veiligheid meegenomen naar het politiebureau. Engelse jongen won NA V0-opstelw edstri jd BRUSSEL. 14-8. Stephen Porter, een 16-jarige Londense schooljongen zal in september een reis maken naar Brussel en West-Berlijn als gast van de geallieerde opperbevelhebber in Europa, generaal Andrew Goodpas- ter. De reis vormt de eerste prijs in een opstelwedstrijd die georganiseerd werd door de NAVO. De beschrij ving door Stephen Porter van het verleden en de vermoedelijke ont wikkeling van de Noordatlantische verdragsorganisatie werd in feite zo merkwaardig geacht dat de NA VO zijn verhandeling gaat uitgeven en verspreiden. Stephen Porter zal Groot-Brittan nië vertegenwoordigen, wanneer ver tegenwoordigers van elk van de an dere NAVO-landen op 11 september naar het Belgisch hoofdkwartier van de geallieerde opperbevelhebber in Europa vliegen. TILBURG. Op hel Stadhuisplein zal, als blijvende voorziening van de slichting „Tilburg Totaal", een ..ig- lonium" verrijzen. Hel iglonium zal uit veertig koepels van hard kunst- stofschuim bestaan. Elke iglo heeft een diameter van 5 meter en een hoogte van 3 meter. Het futuristische bouwwerk zal hoofdzakelijk als ex positieruimte worden gebruikt. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's WA 7" UQT DE BILT Verwachting tot dinsdagavond: Zonnig Weinig wind; vannacht hier en daar mist met minimumtemperaturen van 12 graden aan zee lot rond 8 graden in het binnenland; morgen droog en zonnig weer met maxima ongeveer 22 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 5 lot 12. Min.-temperaturen: 0 tot 5 HOENSBROEK. 14-8. Een mensen massa van ongeveer duizend mensen heeft zich vrijdagavond overgegeven aan plundering van de donderdag uitgebrande magazijnen van de in kooporganisatie Sperwer (schade ongeveer 2' miljoen gulden) op het industrieterrein van Hocnsbrock. Op dc fiets, met auto's en zelfs met busjes werd door kinderen, jon gens. huisvaders en huismoeders zo veel mogelijk geroofd van wat er in de triest geblakerde magazijnen nog aan voorraad was overgebleven. Kratten bier. tandpasta, dozen vol blikgroenten. bier en wijn werden meegenomen en dc politie van Hoensbroek stond bij gebrek aan mankracht machteloos. Ook perso neelsleden van de Sperwer zelf had den tevergeefs getracht de stelende mensen op een afstand to houden. Zij moesten het hoofdgebouw in vluchten. toen zij rtjet bierflesjes be kogeld werden. Vermoedelijk waren echter de ge stolen kratten met bier en wijn toch waardeloos en niet metu* drinkbaar door dc oververhitting, waaraan zij donderdag bij de brand hebben blootgestaan. onder normaal. Max.-tempera luren: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: .95 procent. Kans op een geheel droog elmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 17 aug. Zon op 5.26', onder 20.01. Maan op 1.00. onder 18.38. Nieuwe maan: 20 aug. (23.53). HOOG- EN I.AAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 17 aug. 12.34 5.59 18.44 Springtij: 23 aug. Toenemend verzet tegen interneringsmaatregelen BELFAST. 15-8. Engeland heeft zijn troepensterkte in Noord-ïcrland zondag op 12.500 man gebracht - het hoogste aantal sinds dc onlusten twee jaar geleden begonnen. Dc ver sterking bestond uit 150 militairen cn een aantal pantservoertuigen. Intussen is hel verzet tegen de in terneringsmaatregelen van de Noordierse regering toegenomen. De Ierse R.K. primaat, kardinaal Cnway verbrak zijn stilzwijgen met een ver klaring waarin hij zei dal de af schuw van de internering en speci aal van haar eenzijdige toepassing, diep en wijdverbreid was onder dc katholieke minderheid van Ulster. Voorts beschuldigde hij de veilig heidstroepen ervan. onschuldige mensen uit hun huizen te hebben ge haald en onderworpen aan een ver nederende on brute behandeling. De Britse militaire inlichtingen dienst verhoorde zondag ccn 17-ja rige soldaat die vrijdag door het on dergrondse Ierse republikeinse leger (IRA) gevangen was genomen cn ter dood veroordeeld als spion, maar la ter werd vrijgelaten. De soldaat. Thomas Moorc. was zaterdag op een klandesticne persconferentie door IRA-leden aan journalisten geloond. Het leger is furieus over de publici teit die dc IRA heeft gekregen dooi de gevangenneming van dc jongen, die vorige weck in Engeland was ge deserteerd uit het regiment van de ..Royal Irish Rangers". De bevelhebber van de Britse troe pen in Noord-Ierland. generaal sir Harrv Tuzo. heefl op een persconfe rentie in Belfast gewaarschuwd dat niet alleen sluipschutters maar ook allen die stenen, benzinebommen of „spijkerbommen" gooien, door zijn mannen kunnen worden neergescho- ten. De aard van dc door onruststo kers gebruikte wapens doet cr niet toe. zo zei hij. üiigrrcgrMlirrirn in Enmli'ii In Londen is hel zondag tol on ge regeldheden gekomen tijdens een mars van enkele duizenden betogers, die protest eerden tegen de interne ringen in Ulster. De mars werd ge leid door drie mannen die baretten droegen van het Ierse republikeinse leger, en Ierse vlaggen meevoerden. Toen de stoel lanes hel regehnsccn- trum trok onder kreten als ..de over- winnnig aan de IRA braken scher mutselingen uit met de politic, die 200 man sterk op de been was. Er werden zestien arrestaties verricht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1