Gratis reizen 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart voordelig uit met NS BLIK DOOR HET WERELD Panieksituatie in Noord-lerland VENSTER Jongens persten vriendje duizenden af ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 13 augustus 1971 Nr. 20926 Noord-lerland leeft in een paniek- sfeer - anders kunnen we het niet noemen als de knal van een uitlaat pijp genoeg is om een Britse soldaat tot schieten te brengen, waarbij - uiteraard, zou je haast zeggen - een onschuldige burger de dood vindt. Een afschuwelijke vergissing mei afschuwelijke konsekwenties: de hartstochten die hier geen tijd krij gen te bedaren laaien weer fel op en er klinken weer knallen bij de vleet die niet afkomstig zijn van auto-uit laatpijpen. De Britten hebben hun garnizoen dal de protestantse en de katholieke militanten moet beletten slag te le veren weer eens uitgebreid. Dat was wel noodzakelijk, want het aantal aanslagen neemt met de 'dag toe. Echter zowel de katholieke groepe ringen als de protestantse gaan meer en meer die troepenmacht voe len als een bezettingsleger dat hen weerhoudt orde op zaken te stellen. Een tijd lang was het verboden IRA- legertje gespleten in twee kampen, waarvan de een meende dat alleen met vechten iets viel te bereiken en de ander dat door samenwerking met een goedwillende premier als Faulkner misschien een betere sfeer in Noord-lerland zou kunnen ont staan. Die laatste groep heeft het in tussen opgegeven en de eenheid in de IRA is hersteld: het aantal ter reurdaden neemt toe. Het is geen wonder dat de Britse troepen dit niet kunnen beletten, maar onder de protestanten is de re- aktie dat als gevochten moet worden je je' daar maar beter op kunt voor bereiden. De „constabulary" - een soort marechaussee - was tot dusver de gewapende macht waarop de pro testanten vertrouwden, maar die is machteloos gemaakt. En dus begint een tegenhanger van het katholieke IRA le ontstaan - ook de protestan ten hebben hun Ierse traditie van felle knokploegen. Maar welke oplossing Wat Londen bezorgd maakt is de les die ze zich uit het verleden her inneren: de Ierse strijd zal zich niet beperken tol Ierland. Het IRA heeft in de tijd toen voor de onafhanke lijkheid van de republiek Ierland gevochten werd ook in de vele Brit se steden met een flinke Ierse bevol kingsgroep zijn bomaanslagen ge pleegd. Reeds nu zijn in Glasgow naar men vreest IRA-ploegen zich aan het voorbereiden voor zo'n her nieuwde terreur. Als de onaangenaamheden beperkt bleven tot Noord-lerland zelf zou de regering in Londen er zich nog mee kunnen verzoenen desnoods tot in lengte van dagen een politielegertje op de been tehouden in Belfast maar als het hele land er onder gaat lijden wordt een andere oplossing onont koombaar - dat is trouwens de opzet van de IRA-akties. Maar ivelke op lossing? Londen kan niet zonder meer Noord-lerland overdragen aan de republiek Ierland, een te groot aantal Noord-Ieren is daar absoluut tegen. De katholieke en protestant se groeperingen in Noord-lerland te overreden eindelijk eens in vrede met elkaar te leven is al zo vaak vergeefs geprobeerd dat een nieuwe poging haast zinloos is geworden. Met geweld optreden schept meer problemen dan het oplost. Het is een moedeloos makend feit voor Londen dat wat men ook doet of laat de trubbel in Ierland alleen maar erger en nooit minder schijnt te kunnen worden. Advertentie In september kunt u met NS op uw 65—kaart twee dagen gratis en onbeperkt door Nederland reizen. IVelke eïagen? Kiest u er maai' twee uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 651-kaart aan liet loket te laten afstempelen. De 85+kaart buiten de gratis reis dagen. De 65d-reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve prijs van een enkele reis. Ilebt u er nog geen? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jong er zijn. NS-legitimatie- bewijs of pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Een jaarkaart kost f 50.- p.p., voor een echtpaar f 75.-. Driemaandskaart f 20.-, voor een echtpaar f 30.-. Vraagt u gelijk een septemberkalendertje. ANDERE VERKEERSTEKENS DEN IIAAG, 12-S. Er warden in ons land enkele verkeerstekens ver anderd en een nieuw ingevoerd, zo blijkt uit het Staatsblad, waarin een wijziging van liet reglement ver keersregels en verkeerstekens is op genomen. liet gaat om wijziging van drie borden, welke aangeven wegen, die gesloten zyn voor vrachtauto's en motorvoertuigen, die niet sneller kunnen of mogen rijden dan twintig kilometer per uur en de aanduiding van een voetgangers-oversteekplaats Daarnaast wordt opgenomen een bord, dat een voetgangerstunnel of voetgangersbrug aangeeft en dat in de praktijk reeds op enkele plaatsen toepassing vindt. Teer res ten in afvalput TUBBERGEN, 12-8. In een reeds tien jaar als stortpunt voor vloei baar chemisch afval in gebruik zijn de zandafgraving in Vasse (gemeen te Tubbergen) zijn 50 vaten met teerresten gestort. Het gemeentebe stuur van Tubbergen, dat al jaren ijvert voor sluiting van de afvalput, waarin wekelijk 20 ton zuurteer wordt gestort, sloeg onmiddellijk alarm toen bekend werd dat er va ten in de put waren gedeponeerd. Overleg met Witco Chemical Neder land N.V. te Haarlem, welke onder neming de teerresten naar Twente pleegt te brengen, leidde tot de af spraak dat de vaten op zo kort mo gelijke termijn weer zullen worden weggehaald. Overigens is de directie van het Haarlemse bedrijf van oor deel, dat er ten onrechte alarm is ge slagen, omdat de inhoud van de va ten gelijk is aan de inhoud van de put. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De politie heeft in to taal 135 tips binnengekregen in ver band met de moord op Bastiaan Bloemena, de negenjarige Amster damse jongen die vorige week ge wurgd werd aangetroffen bij een re- crëatieterrrein in Wilnis, twee dagen nadat hij werd vermist. DEN HAAG. Het SGP-Kamerlid ir. H. van Rossum heeft schriftelij ke vragen gesteld over de nadelige aspecten, die fluoridering van drink water kan hebben op de export van produkten, die met dit water zijn bereid. ROERMOND. De heer W. Heijkers uit Hunsel (Ell), monteur van de P.L.E.M. (Provinciale Limburgse Elektriciteitsmaatschappij) is met zeer ernstige brandwonden overge bracht naar het Roermondse zieken huis, nadat hij in aanraking geko men was met een stroomspanning van 10.000 volt. DEN HAAG. Vice-president mr. G. Philipse van de rechtbank in Den Haag heeft de vorderingen van ze ven clubs afgewezen, die een kort geding tegen de K.N.V.B. hadden aangespannen. DEN HAAG. Staatssecretaris mr. A. P. J. M. M. van der Stee van fi nanciën heeft het parlement meege deeld dat hij op korte termijn geen standpunt bepaalt omtrent een nieu we muntreeks. Aanbevelingen voor zo'n reeks, waarin geen plaats is meer' voor de cent, maar wel voor een tien guldenstuk, zijn gedaan door de in 1968 ingestelde muntcom- missie. DEN HAAG. Het P.v.d.A.-kamer- lid drs. Ed van Thijn heeft zich schriftelijk gewend tot minister Van Agt (justitie) met een ietwat onge woon verzoek. Hij vraagt namelijk de onmiddellijke teruggaaf van een inbeslaggenomen jas van de „open luchtslaper" H. J. L. Feil. MAASTRICHT. „Grote onzin". Al dus de uitlatingen van de heer en mevrouw Lieben in Maastricht over de geruchten als zou de wereldbe roemde Spaanse stierenvechter El Cordofces' gaan trouwen met hun 15- jarfge dochter Patricia. Een oude foto van de Ring (zuid zijde) te Ouwerkerk; waarschijnlijk in de twintiger jaren. Ook toen al had Ouwerkerk zijn lindebomen, die zelfs de ramp overleefden. Flitsen uit het buitenland JERUZALEM. Het Israëlische blad Maariv meldt, dat Israël een troe penterugtrekking in twee fasen van het Suezkanaal in samenhang met een fnterimregeling met Egypte lot heropening van deze waterweg heeft voorgesteld. NEW YORK. De burgemeester van New York, John Lindsay, is uit de Republikeinse partij getreden en heeft zich bij de Democratische par tij laten inschrijven, zo heeft de voorzitter van het gemeentelijk ver kiezingsbureau. Maurice O'Rourke, meegedeeld. NEW DELHI. De Sowjet-Unie en India zijn er van overtuigd, dat de crisis in Oost-Pakistan niet op mili taire wijze kan worden opgelost, maar dat er snel stappen moeten worden gedaan om tot een politieke regeling te komen en de voorwaarden le scheppen, die de terugkeer van de vluchtelingen mogelijk zullen maken Dit staat in een gemeenschappelijk communique. BRUSSEL. Engeland en zijn bond genoten in de NAVO zijn het in Brussel eens geworden over een aan bod. dat aan Malta za worden ge daan in ruil voor een verder gebruik van de Britse vloot- en luchtmacht installaties op het eiland. Dit is van gezaghebbende zijde in Brussel ver nomen. Bij zonderheden over het aanbod kon men niet meedelen. BEIROET. Bahrein zal volgens de speciale correspondent in het emi raat van het dagblad ..Al Nahar" volgende week zijn onafhankelijk heid afkondigen. Dit besluit is geno men na twee buitengewone zittingen van de staatsraad, die voorts besloot onmiddellijk stappen te nemen om le komen lot toelating lot de Arabische Liga. door JOKE DE VALK er nog niet voor aan. dat hij zoiets zou doen. Ik geloof hel evenmin". Het was met behoorlijke schrik, dat het dorp de volgende dag ver ham van het ongeluk, dat Van Hal- Ier was overkomen en dat de jongste zoon van smid Hofmeer ervan ver dacht werd de man opzettelijk om ver te hebben gereden. De meningen omtrent de vermoe delijke dader liepen ver uiteen. ..Tiemen Hofmeer. die jonge sterke smid? Nou mens. ik zie hem er best voor aan. Het is toch al zo n lompe rik. Heel anders dan z'n beide broers. Echt een buitenbeentje. Misschien had-ie wel gedronken, wip zal 't zeg gen. Je leest er y.o vaak van. dat ze onder invloed iemand van de sokken rijden en er dan vandoor gaan. zon der zich om het slachtoffer te be kommeren. Het is maar wat voor die ouders. Hofmeer is niet bepaald ccn gemakkelijke, maar zoiets gun je een ouder niet. zeg zelf eens. Anderen waren wat voorzichtiger in hun uitlatingen. ..Ik geloof er nog niet veel van. Goed. Tiemen valt een beetje uil de toon bij zijn beide broers, maar daarom zie ik hem cr nog niet voor aan. dat hij zijn buur man van dc sokken rijdt en cr zich niet om bekommert. Berker moet het eerst maar eens bewijzen". Smid Hofmeer zelf had een half doorwaakte nacht doorgemaakt. Dc volgende morgen was hij al vroeg op. trok een kostuum aan en reed door dc stille stralen naar hel politiebu reau. Daar was alleen Snuivoldcr. dc wachtmeester, die druk aan het ty pen was. Toen hij zag, wie cr voor het loketje stond, kwam hij snel overeind. ..Hofmeer. wat kan ik voor u doen?" ..Kan ik mijn zoon spreken De politicman keek verlegen. ..Ik heb orders niemand tot hem toe te laten, meneer Hofmeer. Overigens., hij slaapt op het ogenblik". „Wie? Mijn zoon?" Ja. Komt u om half negen nog eens terug. Dan is de postcomman- dant er wel". ..Hoe is het met Van Halter?" ..Ik heb vannacht nog gebeld. Het gaat. Maar het levensgevaar is nog niet geweken". Hofmeer dacht na en knikte ten slotte. ..Goed. ik ben cr om half ne gen weer. Bedankt voor de inlich tingen". Op straat reed hij naar dc andere kant van het dorp en zette zijn fiets tegen de bakkerij van Oost neer. Hij betrad dc bakkerij, waar Oost mei zijn knecht druk bezig was. De bak ker knikte even. toen hij de bezoe ker zag en begon zijn armen, waar aan deeg kleefde, schoon te maken. ..Loop maar door. Hofmeer. Ik kom gelijk. Immigje is al op. Die heeft natuurlijk ook niet veel geslapen". In de kamer trof hij het meisje aan. met roodomrandc ogen. Ook mevrouw Oost keek bedrukt. Hof meer mompelde een korte groet cn ging zonder meer bij de tafel zitten. „Vertel eens. wat er gisteravond ge beurd is. En niets verzwijgen.Al les wil ik weten". Het meisje schudde enkele malen haar hoofd. ..Tiemen «heeft het niet gedaan. Wc zijn helemaal niet die kant op geweest, integendeel. Ik was toch al die tijd bij hem? Hoe konden ze dat doen gisteravond? Mag dat zo maar?" Ze keek dc oudere man met felle ogen aan. Deze antwoordde met kalme stem „Rustig aan. Immigje. als hij het niet gedaan heeft, komt hij natuurlijk weer vrij. Vertel nu eerst eens. wat jullie gisteravond gedaan hebben, nadat Tiemen naar jou gereden is. Hoe laat was hij hier?" Ze dacht na. „Ik weet het niet meer. (Wordt vervolgd) FEUILLETON LONDEN. De zwangere Bernadette Devlin, het Noordierse parlementslid is met huur broer John naar Ulster vertrokken om het verzet tegen dc inter neringsmaatregelen te organiseren. AMSTERDAM. Dc Amsterdamse politie heeft de 35-jarige Utrechtse student H. A. J. R. aangehouden we gens autodiefstal cn doorrijden na dat hij op een zebrapad op de hoek van de Rijnstraat-Vrijheidslaan een Amerikaan had aangereden. Deze werd circa 20 meter op de motorkap van de in Nijmegen gestolen Ford Mustang meegesleurd. SCHIPHOL. Wegens diefstal van ccn auto van hel verhuurbedrijf Hertz op Schiphol heeft dc dienst luchtvaart van de rijkspolitie twee jongelui van 19 jaar uit Santpoort aangehouden. Door inklimming in het kantoor van Hertz hadden zij de sleutels van dc auto. een Opel Ad miral ter waarde van 19.000 gulden, kunnen bemachtigen. DEN HAAG. De 24-jarige Ameri kaanse folk zanger Thomas Flanders uit Can-bridge bij Boston heeft op zijn kruistocht tegen de milieu ver vuiling Nederland aangedaan. Hij had in dc persoon van de koningin het Nederlandse volk willen oproe pen om „in het belang van dc kin deren de milieuvervuiling tegen te gaan". Toen hij in Den Haag hoördc. dat de konigin niet in het land was. tesloot hij zijn oproep schriftelijk aar. haar te richten. BORSELE. Het gemeentebestuur var Borsele zal maandag in samen werking met het E.T.I. (Economisch Technologisch Instituut) de Provin ciale Planologische Dienst cn de Stichting Zeeland een structuuron derzoek onder dc bevolking van Bor sele gaan houden. DF.N HAAG. De inbraak bij het Haagse juwclicrsbedrijf Poulus. waarbij vorige weck voor een ton aan horloges en gouden ringen en armbanden werd ontvreemd, is op gelost. Het grootste deel van de buit is terecht. Er zijn vijf Hagenaars in deze zaak aangehouden. Grevenberg zei: „Ik vind het over dreven, als je het mij vraagt, maar Els heeft het nu eenmaal in haar hoofdje gezet, dat het dorp ons er om zal uitlachen, als men het weet. Ik voor mij geloof dat niet". „Ik evenmin", zei Anneke. „Kan ik jullie ergens mee helpen?" vroeg de jongen. „Bij Anneke gaan zitten en ons verder 1 aten werken. Wc moeten cr maandag vijfhonderd klaar heb ben cn we zijn nauwelijks op de helft". „Dan kwam ik dus wel ongele gen?" Hij keek dc oudere zuster aan. Ze antwoordde: „Anneke vindt het natuurlijk prettig, als jij er bent". „En jij?" Elsje aarzelde even. „Ik kan moei lijk zeggen: hoepel op. maar je houdt ons wel van het werk af". „Klets", flapte Anneke er uit. „Ze vindt het ook leuk. hoor. Als jij cr bent". Teun keek haar spotlachend aan en boog. „Dank je wel. dame". Waarop Elsje tot zijn verwonde ring begon te kleuren. Maar ze boog zich diep over de naaimachine cn begon verwoed te trappen. Tegen elven kwam Teun .thuis cn vond vier bedrukt kijkende mensen aan de tafel. Voor hij kon vragen, wat er aan de hand was. wierp Lieen er uit: „Ze hebben Tiemen op het politiebureau. Van Halter is aange reden met een auto. Hij is er slecht aan toe cn ze denken, dat Tiemen het gedaan heeft, maar dat geloof ik nooitEn meteen begon ze weer te huilen. Elmert voegde er aan toe: „Ze hebben vanmiddag ongenoegen ge had: Tiemen en Van Halter. Eerst om zijn transistor, later om een hooi- schudder. die Tiemen voor zijn deur had gezet. Hij heeft een paar lelijke dingen gezegd. Dat is door anderen gehoord. Maar daarom zie ik hem Kind stal noodgedwongen bij ouders EMMEN, 12-8. Drie leerlingen van dc lagere technische school te Em- meit hebben het gepresteerd' in ruim een jaar tyd hun vriendje van vijf tien jaar f 6.000 af te persen. De drie knapen, de veertienjarige J. P., de vijftienjarige G. K. en dc eveneens vijftienjarige G. S„ zijn inmiddels ingerekend. Voor het geld dat het drietal zich op deze wijze wist eigen te maken kochten zij een bromfiets, een opblaasboot, een motorfiets en grammofoonplaten. Aanvankelijk begon het allemaal als een kinderspel, met bedragen van een paar dubbeltjes en kwar tjes. Op een gegeven moment waren de knapen hiermee niet meer tevre den en eisten van de jongen, die bang voor zijn vriendjes was, grote re bedragen. Eenmaal hebben zij de onder druk gezette jongen op één Geen officiële financiering gehandicapten-,,dorpen" UTRECHT, 12-8. De Unie van Zie- kenfondsen staat op het standpunt, dat er geen sprake kan zijn van fi nanciering uit de A.W.B.Z. van dc nieuwe „dorpen" voor gehandicapten waarvoor plannen bestaan op Wal cheren, in Zoetermecr en in Harme ien. „Het Dorp" in Arnhem - resultaat van de bekende actie van Mies Bouwman en dokter Klapwijk - is uiteindelijk als afzonderlijke A.W.B. Z.-verstrekking ingevoerd om een precedentwerking te voorkomen. Dit gebeurde, nadat de Ziekenfondsraad een eerder verzoek om „Het Dorp" als een verpleeginrichting met een bijzonder karakter te erkennen had afgewezen. De ziekenfondsraad stond uiterst gereserveerd tegenover dc gedachte om gehandicapten, ondanks de „open wijk", in feite in een ge sloten gemeenschap bijeen te bren gen. dag een bedrag van f 800 weten af te persen. De jongen, die steeds met een pak slaag werd bedreigd, nam 't geld uit een geldkistje van zijn ouders. In het begin merkten die daar niets van Dat veranderde echter toen er grote bedragen gemist werden, waarna zij aangifte bij de politie deden. Wie schetst echter de verbazing van de ouders toen zij op een keer in het holst van de nacht hun eigen zoon bij het geldkistje betrapten, waaruit hij opnieuw een fiks bedrag wilde nemen om aan de wensen van zijn vriendjes te voldoen. Daarmee,, was dan ook het ogenblik gekomen waarop de angstige jongen het hele verhaal over de afperserijen moest vertellen. De ouders lichtten de politie over het gebeurde in. De drie jeugdige af persers hebben inmiddels een volle dige bekentenis afgelegd. Advertentie 8Dagen m ami treinen op w de tiener- I w toer voor mVI NS-ïdentiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7