Subsidie gevallen - Rubbertegels - Afscheid lid - Hatfieldfilm N.V. Freriks te Oosterland afgelopen vijf jaar sterk uitgebreid STREEKNIEUWS 41 ZIERIKZEESCITE NIEUWSBODE Vrydag 13 augustus 1971 Nr. 2092G NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor TERMIJNSPAREN en DEPOSITO'S tot 7 RENTE KERKIVERVE: Ring, woensdags van 14.00- 15.00 uur. Gemeenteraad Zierikzee Van drie naar meer dan zestig werknemers NIEUWERKERK. 12-8. Dat men maai niet genoeg kan opletten met wespen, weet de familie Van der Cingel utt Nieuweikerk nu maar al te gced. Werd zaterdagmiddag de heer M. A. v. d. Cingcl, van bcoep straatmaker, by het drinken van bier dooi een in de fles gekropen wesp in de keel gestoken op hel wei k, ditmaal zou het b(jna zijn luoci. de heer A. v. d. Cingcl, zijn overkomen. Donderdagmiddag waren enkele Van der Cingels bezig met het be hangen van een kamer. Een moment werd gepauseerd om een verfrissend pilsje te consumenren. Terwijl men nog over het voorval van zaterdag napraatte, gelukte hel weer een wesp een fles binnen te glippen. Bij hel nemen van een slok, ontdekte de heer Van der Cingel het gevaarlijke insekt, dat, in moeilijkheden geko men. zijn argel alvast maar in diens onderlip stak. Het gelukte hem de wesp uit te spuwen, zodat erger werd voorkomen. Uit het bovenstaande blijkt weer dat men zelfs binnenshuis niet voor zichtig genoeg kan zijn met wespen in de buurt. Nieuwerkerkse familie ligt overhoop met wespen ZIERIKZEE, 11-8. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester zijn nog verschillende belangrijke zaken aan de orde gekomen. Een routinezaak - maar voor be trokkenen wel belangrijk - was de overeenkomstige van toepassingverkla ring van salarismaatregelen voor het gemeentepersoneel, naar model van het rijkspersoneel. Aan de heer B. E. D. Raad. onderwijzer in vaste dienst aan de Theo Thijs- seiischool, werd met ingang van 1 oktober eervol ontslag verleend i.v.m. zijn benoeming tot leraar Nederlands aan de ll.S.G. „Prof. Zeeman". Enkele subsidiegevallen leverden geen moeilijkheden op. Mevr. N. van der Vate-Joppe ontvangt 30 pet. van de uiteindelijk subsidiabel te stellen kosten voor restauratie van het haar in eigendom behorend pand Meel- straat 52. Een voox-stel tot het ver lenen van garantie t.b.v. een geldle ning voor partikuliere woningbouw, ging onder de hamer door. Subsidie - eveneens 30 pet. van de subsidiabe le kosten - wordt ook verstrekt aan de heer C. Rossen voor restauratie van het pand Ravenstraat 17. Verder werd een drietal begrotingswijzigin gen goedgekeurd, de 21ste, 22ste en 23ste. De eerste heeft betrekking op de aankoop en bouwrijp maken van grond t.b.v. de realisering van de bestemmingsplannen West I en II; de tweede is voor aanschaf van leer middelen voor de openbare basis school; de derde voor verbetering van het Zierikzeese deel van Heu vels weg (f 45.000). Rubbertegels Een krediet van f 3600 komt be schikbaar voor hel aanbrengen van rubbertegels voor de gemeentelijke speelplaatsen. De regeling geldt niet - of nog niet - voor de speeltuinen, die, gelijk bekend, partikulier wor den geleid. Mevr. Beije. die voor de rubbertegels altijd heeft geijverd, toonde zich dankbaar jegens het college. De rondvraag Bij de rondvraag attendeei'de mevr. Beije op de parkeerproblemen in de St. Domussti'aat. Ze achtte de ze zaak rijp voor de Verkeerscom- missie. De voorzitter geloofde dat het niet wel mogelijk is het aantal parkeerplaatsen in te krimpen, zon der van de „andere zijde" klachten te kxljgen. Wethouder Linders zei dat de zaak al onder de loep wox-dt genomen, maar uitbreiding van het aantal pai'keerplaatsen is een on doenlijke zaak. gezien de financiële konsekwenties, die f 1250 per auto gaan bedx-agen. De heer Groen wees op natte toe standen in de Scheldestx*aat bij re genval. Afscheid raadslid In verband met het afscheid van het xaadslid de heer A. P. van Kes- sel (het was zijn laatste vei'gadering), sprak de voorzitter hein hai'telijk toe. De heer Van Kessel woi'dt me dewerker aan het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcoholisme en Drugs en gaat Zierikzee t.z.t. vei'laten. De voorzitter vond dit ronduit jammer, omdat het het einde van het ï-aads- lidmaatschap betekent. Hij vond de vertrekkende een bijzonder goed in gewerkt raadslid, die - hoewel kri tisch ingesteld - op prettige en con- struktieve wijze aan het raadswerk deelnam. „U vormde het jeugdig ele ment in de raad en dat werkte vaak vei'frissend", aldus de voorzitter, die Subsidie Provinciale Zeeuwse V.V.V. Het college van Ged. Staten stelt c!e Zeeuwse staten voor te besluiten om voor het jaar 1971 aan de pro vinciale Zeeuwse V.V.V. een subsi die te verlenen tenbedrage van deel van de personeelslasten en de kosten van huisvesting, die zijn op genomen in een door ged. staten aan vaarde begroting van de vex-eniging,' tot een maximum bijdrage van f 90.000. Kling Zeeland van hel Rode Kruis Volgens het verslag over het twee de kwartaal 1971 van de kring Zee land van het Ned. Rode Kruis, heb ben de opbrengsten van de onlangs gehouden inzameling weer een flinke stijging te zien gegeven ten opzichte van vorig jaar. Brouwershaven za melde ditmaal 'een bedrag in gx'oot f 68,meer dan in 1970, toen het resultaat een bedrag beliep van f 2.433,Bruinisse deponeerde dit jaar zelfs f 520,meer in de bus, n.l. f 1.680,-, tegen vorig jaar f 1160,- AIs enige tot nu toe bekende Zeeuwse gemeente gaf de te Zierik zee gehouden inzameling echter een daling te zien, en wel van f 506.-. Dit jaar werd n.l. ingezameld f 4.615,- in 1970 was dat nog f 5.121,-. Eerste (9) nieuwe woningen te Bruinisse in gebruik Oplevering (18) huizen in december BRUINISSE, 12-8. Te Bruinisse werd de eerste nieuwe woning in ge bruik genomen, van de negen nieu we woningen, die in 1970/71 door de Chr. Woningbouwvereniging werden gebouwd. Volgende week wordt de andere die eveneens aan de Hertsbeekse straat door de firma Deurloo is ge bouwd betrokken. Ook de zeven wo ningen aan de Weststraat naderen hun voltooiing (gebouwd door de fir ma S. Capeile). Gerekend wordt dat deze op of kort na 1 september kun nen worden opgeleverd. Bruinisse kreeg in het jaar 1971 geen woningtoewijzing, maar daaruit Fraaie foto van wat vroeger werd genoemd het „Armhuis" te Ooster land, eenmaal een schenking van Vrouwe Suzanna Maria Lonque. Dit plaatje is van 1909. Het complex ver keerde toen in uitstekende staat. Grappig is het kind op de voorgrond met „bennewagen". mag niet worden afgeleid, dat er geen bouwaktiviteit zou zijn. De opleveringsdatum voor de 18 woningen gebouwd voor partikulie- ren, (premiebouwwoningen) is 15 de cember. Ook deze woningen worden door de aannemers Deurloo en Ca peile gereed gemaakt. De heer Jan van Oeveren, die zelf bezig is aan een tweetal bungalows, deed vier van deze woningen over aan de fir ma Vaders uit Oud-Vossemeer. De firma Capeile start binnenkort met de bouw van een vijftal wonin gen (hiervan zijn er nog 2 te koop) terwijl de fix'ma Den Herder eerst daags zal beginnen met de bouw van vier bungalowwoningen (kleiner ty pe), die alle verkocht zijn. Gehoopt wordt dat Bruinisse in 1972 een flinke toewijzing aan wo ningen zal krijgen, omdat het aantal aanvragen, zowel van eigen inwoners als van buiten de gemeente weke lijks toeneemt. Bruinisse ligt als woongebied bui tengewoon gunstig, omdat men niet alleen dicht bij Rotterdam woont, maar eveneens dicht bij overig Zee land (Middelburg-VIissingen) beide in ruim een half uur per auto te be- x'eiken. het scheidend raadslid in zijn nieu we werkkx-ing alle goeds toewenste, hem dankend voor zijn grote bij drage aan de gemeente. De heer Van Kessel dankte voor de hartelijke en vererende wooi'den. Hij dankte verder voor de prettige samenwerking met het college en de raad en zei Zierikzee node te vexla- ten. Een tx-oost voor de raad mag zijn, dat zijn opvolger de heer Den Ouden eveneens nog jeugdig is. Film en dia's Na sluiting van de x-aad verzamel den de leden van de raad en hun da mes en vei-schillende genodigden, die de x-ecente Hatfield-reis meemaakten zich in de trouwzaal, waar zij door de heer De Meester werden verwel- komd. De heren Becu en Sweere vertoonden hierna respektievelijk een film en een dia-serie over de magnifieke x-eis, die menigeen de op- mex-king ontlokte: „Ja, zo was het". Na de woonwagentoestanden was dit kleurig uitje in de trouwzaal een verademing. Provinciale tentoonstelling varkens en schapen Op vrijdag 3 september a.s. orga- nisei'en de Zeeuwse Stamboeken van vax'kens en schapen hun jaarlijkse tentoonstelling op de Gx-ote Markt te Goes. De meerderheid in getal zal ge vormd worden door de inzending schapen, met 260 dieren. Na de indi viduele beooi-delingen in de middag uren zullen 's middags de keuringen plaatsvinden van de kampioenschap pen fok- en bedrijfsgx-oepen. Het aantal ingeschx-even varkens, behorend tot het ras Nedex-lands Landvax-ken, bedraagt voor deze dag 91 stuks. ZIERIKZEE/BRUINISSE Stil rond „Het Horntje" Niemand in mosselvisserij kringen begrijpt, waarom het de laatste maanden zo stil is rond „Het Horn tje". Niet dat men staat te springen om deze kunstmatige inrichting om Waddenzee mosselen te verwateren in gebruik te zien, integendeel, maar vorig jaar werden proeven met het kunstmatig vex-wateren genomen, sindsdien vernam men weinig meer van de toch wel dure en ruim opge zette installaties, met de goten en ttransportbanden, waaruit „Het Horntje" is samengesteld. BURGHHAAMSTEDE Coöp. Raiffeisenbank „Schouwen" De Coöp. Raiffeisenbank „Schou- wen" bereikte op 6 augustus het heuglijke feit dat op deze dag de f 20.000.000 aan spaai'gelden werd volgemaakt. N.a. hiervan is aan de vier spaax*ders die dit bedrag vol maakten ieder een premie van f 100 uitgereikt en bijgeschreven. Advertentie In dit eerste gedeelte van de nieuwe fabriek werd vijf jaar geleden be gonnen met drie man personeel (Foto:Zierikzeesche Nieuwsbode). breiding met 500 m- nog niet vol doende zal zijn in de naaste toe komst. Dan zal de 7000 m- bouwter rein die door de N.V. in 1966 van de gemeente Duiveland werd aange kocht zijn volgebouwd. „De tijd zal leren", aldus de directeur van de N.V., de heer H. G. Freriks, ing., „wat we dan zullen moeten gaan doen." Plaatbewerking De afdeling plaatbewerking is weer nieuw in deze fabriek en wordt verricht ten behoeve van de aix'- conditioneringsapparaten en voor de afd. elektrotechniek. „U moet niet vergeten dat we ook te boek staan als erkend installateur van elektri sche werken, wat we dan ook door het gehele land doen. Een groot deel van onze werk nemers zijn veelal op montage door het hele land, want overal komen de orders vandaan, temeer omdat een bedrijf als het onze uniek is in Nederland," aldus de direkteur. Tal van x-ijksinstellingen en ge bouwen zijn x-eeds door de N.V. voor wat de computerruimte betreft, in- gericht. Een buitengewone mooie op dracht kx-eeg het bedrijf dezer dagen n.l. de algehele inrichting van de computerruimte van het nieuwe ge bouw voor het Algemeen. Burgerlijk Pensioenfonds te Heex'len in Lim burg. Personeelsvereniging Een personeelsvereniging, met als voorzitter de heer P. Ie Comte, zorgt ervoor dat het personeel, van hoog tot laag, ook recreatief aan hun trek ken komt. Tal van woningen in de nieuwbouw van vex'schillende bouw- stromen zijn voor de N.V. gereser veerd en ook in de nog komende bouwstroom zal weer woonruiinte voor werknemers van Freriks wor den beschikbaar gesteld.. Telkens kunnen weer nieuwe werknemers worden geplaatst. Zeer belangx'ijk is ook in deze fabriek dat er voor jeug dige werknemers, die in het leer lingenstelsel gaan, een drietal vak ken hiervoor in aanmex'king komen, in tegenstelling b.v. met een aanne mersbedrijf waar men slechts één richting uit kan. Op deze fabriek drie, n.l. houtbewerking, metaalbe werking en electx'otechniek. Resu merende kan worden gezegd dat een dox-p als Oosterland en in meer uit- gebx'eide zin, een gemeente als Dui veland, er trots op mag zijn een der gelijk dynamisch bedrijf in zijn mid den te hebben. T elefoon in treincahine UTRECHT, 13-8. De Neder landse spoorwegen experimen teren momenteel met radio telefonie in de treincabine. Op de lijn Amsterdam-Alkmaar beproeft men een treinstel waarvan de cabine van zo'n telefoon is voorzien. De ma chinist staat via deze radiote lefoon in verbinding met de verkeersleiding in Amsterdam. N.S. hoopt met dit systeem sneller te kunnen ingrijpen bij bijv. storingen. Door middel van de telefoon zou men ook sneller kunnen waarschuwen voor obstakels als vee op de baan of een ongeval op een overweg. De P.T.T. zorgde voor inbouw van de nodige apparatuur en voor het plaat- J sen van steunpunten in de f verbinding in Zaandam, Uit- f geest en Amsterdam. Als de J proef slaagt wordt beslist of het susteenx on het Nederland- het systeem op het Nederland se spoorwegnet zal worden toegepast. Bouw van nieuwe werkruimte voor houtbewerking OOSTERLAND, 12-8. In november a.s. zal het weer al vijf jaar geleden zün dat de firma H. G. Freriks N.V.- computer-draag vloerenfabriek werd gevestigd aan de Van den Abeele- straat te Oosterland. Op dit moment kan gezegd worden dat het deze on derneming gedurende de afgelopen periode behoorlijk gced is gegaan. Begonnen met slechts drie werkne mers staan er nu meer dan zestig personen op de loonlijst en heeft het bedrijf een werkruimte van rond de 1.400 vierkante metei\ Bovendien dan nog een kantoorruimte van 250 vierkante meter. Momenteel is de N.V. Freriks weer aan uitbreiding toe en wordt druk gewerkt aan de bouw van een werk ruimte van nog eens 500 m-, afzon derlijk van de bestaande fabrieks- ruimte omdat hier de afdeling hout bewerking in zal worden onderge- bx*acht, een afdeling, die momenteel nog huisvesting vindt in de bestaan de fabriek. Met het oog op moge lijk brandgevaar wox-dt deze afde ling nu gescheiden van het geheel. De plaatbewerking komt in de plaats van de voormalige houtbewerkings ruimte. Het werk wordt verricht door het aannemingsbedrijf „Schou- wen-Duiveland"; uit Ziexikzee, met behulp van dë4 nodige onderaanne mers. Stx-aks zal na deze nieuwe uit breiding er nog eens een gebouw van ongeveer 1250 m2 bijkomen en 1752 m kantoorruimte. Zulks omdat men nu al weet dat de huidige uit- Duizenden Amerikaanse „pa's" in Vietnam SAIGON, 12-8. Amerikaanse mili- taix-cn die uit Vietnam naar hun land terugkeren hebben naar schatting tienduizend kinderen bij Vietnamese vrouwen achtergelaten. Dit heeft de Zuidvietnamese raad voor buiten landse betrekkingen, een particuliere organisatie, dondci'dag bekend ge maakt. gedeelte van de Deltastiaat in het dorp Nieuwerkerk; besluit tot dele gatie vex'keex-smaatx-egelen. BRUINISSE Geen ophalen huur meer De gemeente Bruinisse gaat het ophalen van de huur door de ge meentebode, zoals dit tot dusver ge beurde, beëindigen. Huurders van gemeentewoningen dienen voor de 16e van iedere maand hun verschul- digde huur te storten op de Coöp. Raiffeisenbank te Bruinisse. Voor veel huurders betekent dit geen wij ziging, daar zij reeds lang giraal be taalden. Kerkkoor maakte gevarieerd zomerreisje Tot de evenementen van het kerk koor te Bruinisse (samengesteld uit leden van Bruinisse en Oosterland) behoort ook het jaarlijkse ledenreis je per autobus. Dinsdag 10 augustus was het weer zo ver. Via de Grevelingendam en de Volkex-aksluizen werd naar Gorkum gex-eden, waar de morgenkoffie werd gebruikt. Van Gorkum naar Nijme gen was een flinke rit en het aperi tief je in de Keizer Kax-elstad smaak te dan ook uitstekend, de dames kregen gelegenheid om te winkelen en nadat dit was gebeux-d wex'd naar Berg en Dal gereden; een prachtig brokje Nedex-land. Nadat men hier het meegebrachte „twaalf uurtje" had genuttigd werd een bezoek gebracht aan de Heilige Landstichting. De in steen gebeitel de Bijbelse geschiedenissen bracht ieder onder de indruk. De natuur is hier ook bijzonder mooi. Een geheel ander aspect van de natuur was te zien in het Safax'ie- park De Beekse bergen, waar men leeuwen, bei-en, panters en andere in Afi'ika in het wild levende dieren, zo veel mogelijk in de natuur heeft terug gebx-acht. De op de kap van de bus om koekjes bedelende apen, ga ven aanleiding tot veel vex-maak. De Brabant-rit Oisterwijkse vennen, Tilburg, Breda voex-de door een bos rijke streek. In Breda werd genoten van een goed diner en via de Volke- j-akdam werd toen Bruinisse weer opgezocht. Jammer dat deze goed geslaagde reis, onder leiding van- chauffeur Willemse maar 26 deelne mers had. De thuisblijvers hadden ook ditmaal ongelijk. ZONNEMAIRE Concert Boerenkapel Zaterdagavond a.s. zal de Boeren kapel uit Zonnemair-e, als de weers omstandigheden het toelaten, een populair concert geven in de mu ziektent. Hopelijk bestaat er een goede publieke belangstelling. NIEUWERKERK Geslaagden leerlingen Dol-fijn Dinsdagavond 10 augustus 1971 zijn 26 leerlingen van het instruk- tiebad „Dol-fijn" te Nieuwerkerk on der leiding van hun instructeur Joh. A. M. van Heek, opgegaan voor het A-diploma van de Kon, Ned. Zwem- bond. Vier en twintig hiervan zijn geslaagd. Bijzonderheid: vijftien kinderen hiervan waren nog kleuters, en wel zes van vijf jaar en negen van zes jaar. De geslaagden zijn: Leendert van Hattem, Diana en Peter Coppoolse, Bram Paul Speelman, Hans Peter Voss, Jurgen Ensing, Eduax*d Jeb- bing, Liesbeth Kort, Elma Overbeek, Els Wandel, Peter van Sluis, René van Noorden, Jaap de Reus, Ronnie de Reus, Ellen van de Velde, Max-go van Oosterom, René van de Zande, Carina Beun, Inge-Marijke Govers, Jan-Anthonie Govex-s, Roelien Orleé, Anne van Tuin, Annemarie Molenaar en Leo Verspoor. Het bovenstaande is weer een bevredigend resultaat van zowel zweminstrukteur Joh. A. M. van Heek, en diens assistente J. Roks. Vergadering raad Duiveland De x*aad van de gemeente Duive land komt op dinsdagavond 17 aug. a.s. in openbax-e zitting bijeen, in het gemeentehuis te Nieuwex-kerk, on der voorzittex-schap van burgemees ter J. D. de Kam. Op de agenda komt o.m. voox-stel- len tot: verlening subsidie rally spoi-tduikersverenigingen; wijziging exploitatie-verox*dening; wijziging vex-ox-dening woonforenzenbelasting instelling parkeexwerbod voor een l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3