SPIJTIG AGENDA Verion's Schoenen Outward Bound School verlaat per 1 november slot „Moermond" Sadat gaat peinzen over oorlog of vrede GEDENKPLAAT Russen vergoeden schade Hembrug Surinamer doodgestoken De zaak- Bastiaan Bloemepa OP BE MAAN vliegongeluk Joodse schrijvers gedood? LAATSTE NIEUWS De Outward Bound School gaat Renesse verlaten en dat is bijzon der spijtig, omdat - ondanks aller lei scepsis in het begin - deze ves tiging in een duidelijke behoefte heeft voorzien. Bovendien had de ze school een apart cachet en was de behuizing een wel geslaagd mengsel van romantiek en werke lijkheid. De oorzaak van het vertrek is ook in dit geval het geld. De school moet voor het slot een zeer hoge huur betalen en men kan zich afvragen of hierover niet te mar chanderen" zou zijn geweest. We zien het slot nog niet zo snel een betere en lucratievere bestemming krijgen in de toekomst, als de Ont ward Boundschool is verdwenen. We hebben aan de wieg gestaan van deze bijzondere school en her inneren ons de hooggestemde - om niet te zeggen - hoogdravende woorden bij de opening en daar is dan straks alweer niets van over gebleven. De school is - ook een reden voor vertrek - nooit in de subsidiewatten gelegd. Steun van provincie of gemeente was er niet bij of kon er niet bij zijn, hoewel wij vaak subsidieposten tegenko men, waarbij men zich afvraagt: die of dat wel en „zon school" niet. Het blijft behoren tot de ge heimen van onze democratie. Zo'n positief gericht vormingsinstituut, dat honderden jonge mensen een fikse steun in de rug heeft gege ven, had toch wel ergens op een officiële subsidielijst kunnen staan. Het ministerie van O. en W., noch C.R.M. dat zoveel woonwagengeld in zijn begroting doet. heeft de' Outward Bound School blijkbaar „ooit zo zien zitten". Dat is dan een heel vervelende fout, waarvan de school en ook Re- nesse dupe zijn. Er is overigens nog wel een motief voor het ver trek en wel een praktische. De ak- komodatie is niet helemaal zo hij zou moeten zijn, maar dat was met geld ook wel te verhelpen geweest. Het is tenslotte ter plaatse in het seizoen te druk geworden en we maken dus de ruil mee van lang niet allemaal tot de roem van Re- nesse bijdragende toeristen, tegen de permanente vestiging van een school, die het hier goed deed, het hele jaar was bevolkt en op inte ressante wijze was ge-integreerd in het streekleven. Wc vinden dat een slechte ruil en de streek mag daar best verdrietig over zijn, want zo verwend met vestigingen zijn we hier niet. Zware overstromingen Niomve vestigins' le Wierinsjwwerl' in Costa Rica Sterrenwacht op flatgebouw RIJSWIJK (Z.H.), 12-8. Op een 42 meter hoog flatgebouw in de Rijsioijkse nieuwbouwwijk Steenvoorde is donderdagmid dag de observatiekoepel voor een nieuwe sterrenwacht ge plaatst. Het wordt de derde voor het publiek toegankelijke* sterrenwacht in ons land, na die van Hoeven en Eindhoven. Volgens de sterrekundige drs. A. G. Jansen, bestuurslid van de Stichting Sterrenwacht Rijswijk, is een van de unieke mogelijkheden van de Rijs- wijkse sterrenwacht dat aan de kijker een televisiecamera gekoppeld kan worden. Niet alleen zullen bezoekers van de sterrenwacht zo direct de beel den uit de ruimte op een tele visiescherm kunnen waarne men, maar volgens de heer Jansen is het technisch ook mogelijk de beelden via een straalzender naar de nationale televisiezenders te dirigeren. Dat opent de mogelijkheid de beelden van de Rijswijkse ster renwacht rechtstreeks via de televisie in de Nederlandse huiskamers te brengen, als er op sterrenkundig gebied inte ressante gebeurtenissen spe len. De maximale vergroting van de kijker is vijfhonderd maal. Het bestuur van de Stichting Sterrenwacht Rijs wijk heeft 2500 scholen in Zuid-Holland aangeschreven om de belangstelling te peilen. Voorzitter van het stichtings bestuur is mr. L. J. Weimar, de voorzitter van de woning bouwvereniging „Arbeidersbe lang", die de sterrenwacht heeft laten bouwen. De ster- renwacht, kosten een kwart miljoen gulden, zal eind okto ber worden geopend. Hoogtepunt tijdens Renesse-tijd: bezoek prinselijk paar. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). RENESSE, 12-8. I)e Outward Bound School - gevestigd in slot „Moer mond" - gaat per 1 november Renes se verlaten, om zich te hervestigen te Wieringerwerf. Daarmede komt voor deze streek een einde aan een unieke vestiging, die vele jonge mensen tot steun was en in de loop der jaren een grote belangstelling trok. Dc directeur van het instituut, de heer J. H. Ranft, heeft verschillende redenen opgegeven voor het be-ein- digen van de vestiging te Renesse. Huur van het slot en de exploitatie kosten waren le hoog geworden en lagen als een loden last op de cur susprijs, die voor het bedrijfsleven betaalbaar moet blijven. Het insti tuut kreeg te weinig subsidie en ont ving in al de jaren van zijn bestaan, geen enkele steun van provincie of gemeente(n). Een ander punt is de thans niet meer toereikende akkomodatie, ter wijl - een ander motief - het met name in dc zomermaanden te Re- nesse te druk is geworden. Zo druk dat de isolatie, die behoort tot het Dutward-Boundschool-systeem, te veel in de verdrukking kwam. Alles bijeen voldoende redenen om Renes se vaarwel te zeggen. De nieuwe vestiging De hervestiging van de school vindt plaats in een grote boerderij te Wieringerwerf. De huur van deze boerderij is een stuk lager, hetgeen een gunstige invloed kan hebben op de cursusprijs. Een deel van het per soneel te Renesse is reeds afgevloeid en heeft voor het merendeel al an der werk gevonden. Alleen het per soneel van de huishoudelijke dienst kan mee verhuizen en ook het vor- mingspersoneel zal in zijn geheel naar Wieringerwerf, meegaan. De Outward Bondschool verlaat straks Renesse zonder een cent schuld. Het bedrijfsleven heeft hiervoor zijn vol ledige garantie gegeven. Kindermishandeling in New York NEW YORK, 13-8. Een jongen in New York heeft een politicman naar een afgesloten, met vuil bezaaide ka mer gebracht, waar zijn zeven broer tjes en zusjes met brandwonden en sporen van mishandelingen werden aangetroffen. Dit was hettwecde ern stige geval van kindermishandeling, dat in zes weken tijd in deze stad werd gesignaleerd. De politie trof de versuft ronddo lende zeven-jarige jongen aan, die vertelde, dat zijn moeder zijn han den in de vlammen van een gaska chel had gestoken, omdat hij wat melk uil de ijskast had genomen. Het kind bracht de agent naar zijn huis, waar een zusje van achttien maan den aan haar bedje vastgebonden lag. De andere zusjes en broertjes waren opgesloten in het door uit werpselen bevuilde kamertje. Voor deur en ramen waren spijlen aange bracht. De ouders, Hex-otida en Amado Melendez, werden gearresteerd op beschuldiging van mishandeling van de kinderen, die kneuzingen, brand wonden en schrammen hadden. De 27-jarige moeder viel bij de an-esta- tie de politie aan. Op het politiebu- i-eau raakte zij in een coma, die vol gens de politie vei'oorzaakt was door verdovende middelen. De kinderen zijn voor voor observatie in een zie kenhuis opgenomen. Mogelijk zal de moeder van de vrouw die boven het echtpaar woont, belast worden met de zorg voor de kinderen. Advertentie SAN JCSE, 13-8. De Midden-Ame rikaanse republiek Costa Rica heeft te lijden van overstromingen die de ergste van deze eeuw worden ge noemd. In de hoofdstad San Jose staat in enige wijken meer dan een meter water. De spoorlijnen tussen San Jose en de havensteden Limon en Purtarcnas aan resp. de Atlanti sche en de Stille Oceaan zijn door grondverschuivingen onbnjikbaar. Volgens het Rode Kruis zijn naar schatting 875 mensen dakloos ge- wox'den. CAIRO, 12-8. De Egyptische presi dent, Anwar Sadat, heeft 'aanstaan de zondag als uiterst tijdstip vastge steld voor de Amerikaanse pogin gen, een oplossing van de crisis in het Midden-Oosten tot stand te bren gen, zo heet het in een bericht van het semi-officiële Egyptische blad „Al Achram". Na zondag zou Sadat zich bezig houden met het nemen van een be slissing van Egypte omtrent oorlog of vrede. De Egyptische president zou cle Amerikaanse minister van buiten landse zaken, William Rogex-s, mee- UTRECHT, 13-8. De Nederlandse Spoorwegen hebben van de Russi sche rederij „Baltic Steam Compa ny" in Leningi-ad ruim twee miljoen gulden ontvangen als schadevergoe ding voor de aanvaring van een van de schepen van de rederij tegen de Hembrug bij Amsterdam. Zoals be kend ramde dit schip, de bijna 10 duizend ton metende Komsomoletz Uzbekistana, op 18 december jl. de brug in dichte mist. De brug werd zwaar beschadigd en een wekenlan ge ontwrichting van het treinverkeer in Noord-Holland was het gevolg. ROTTERDAM, 13-8. In de Romeo snackbar aan de 's-Gravendykwal in Rotterdam is in de nacht van don derdag op vrijdag een Surinamer neergestoken door een landgenoot. De 32-jarige R. U. H. O., zonder beroep, kreeg in de snackbar om streeks kwart voor drie ruzie met het slachtoffer, van wie de identiteit nog niet geheel vaststaat. Op een gegeven ogenblik trok O een mes en stak zijn landgenoot daarmee in de linkerborststreek. Het slachtoffer rende de snackbar uit en zakte dertig meter verderop in el kaar. Hij werd naar hel Dijkzigt- ziekenhuis overgebracht, waar men de dood constateerde. gedeeld hebben, dat deze beslissing nog in 1971 genomen moet worden. Egypte zou een bezetting van zijn gebied door Israël voor nog eens vijf jaar lang niet toestaan, omdat er dan in de ogen van de wereld een voldongen feit geschapen zou zijn. UTRECHT, 12-8. Veertig recher cheurs van de groep ernstige delic ten van de gemeentepolitie van Am sterdam en van het disti-ict Utrecht van de rijkspolitie zijn in de omge ving van Mijdrecht nu al sinds vrij dag onafgebroken bezig met het on derzoek en het verifiëren van de ruim 130 tips die zijn binnengeko men in de zaak Bastiaan Bloemena. De negenjarige Bastiaan, die in Amsterdam woonde, verdween vori ge week woensdag. Vi'ijdag werd zijn stoffelijk ovei'schot gevonden in de buurt van een recreatietei'rein in Wilnis. Er bleek een zedendelict met hem te zijn gepleegd, waarna hij was gewurgd. Het politie-onderzoek heeft uitge wezen, dat op de ochtend van vrij dag 6 augustus op het i'ecreatiepunt De Kievit langs de Ir. Enschedéweg in Wilnis waar Bastiaan levenloos werd aangetroffen, enkele personen auto's en een busje hebben gestaan en gereden. Oor logsnabcs taanden naar Nederland Op 20 augustus arriveert met de boot uit Harwich een gezelschap van tachtig Britse oorlogsnabestaanden in ons land voor een bezoek aan de graven van hun, eind 1944 en begin 1945, gesneuvelde familieleden. Deze zijn begraven op de begraafplaatsen Reichswald Cemetery en Rheinberg Cemetery (juist over de grens bij Nijmegen) waar vele duizenden ge- allieei'de gevallenen - voornamelijk Britse - hun laatste rustplaats von den. Kort vóór hun dood waren ve len van hen betrokken bij de bevrij ding van het oosten van Nederland, oa. Nijmegen en omgeving. HOUSTON, 12-8. David Scott, de gezagvoerder van de „Apollo-15", heeft donderdag op een persconfe rentie in Houston meegedeeld dat hij en James Irwin een gedenkplaat op de maan hebben achtei'gelaten voor de 14 Amerikaanse en Sowjet-Rus- sische ruimtevaai'dei'S, die om het leven zijn gekomen. Op de plaat staan in alfabetische volgorde „de namen van alle astro nauten en kosmonauten die bij de verkenning van de ruimte zijn om gekomen". Bij de plaat die op rond 10 meter van de achtei'gelaten maan- jeep ligt, hebben de ruimtevaarders een „gestileerd figuurtje" neergelegd dat „een gevallen asti'onaut vooi*- stelt". (Te) ongunstige werkloosheidscijfers UTRECHT. 12-8. Het N.V.V. vindt dat de werkgelegenheidssituatie na de pas bekend geworden werkloos heidscijfers er niet rooskleurig uit ziet. maar meent óók dat door de be rekeningsmethode van het ministe rie van sociale zaken een té ongun stig beeld wordt gegeven. In zijn officieel orgaan „De Vak beweging" signaleert het N.V.V. een verschil in berekeningsmethode tus sen het ministerie en zijn weten schappelijke medewei-kei's. In het ministei'iële verslag is spx-ake van een wei-kloosheidsstijging onder de mannelijke beroepsbevolking van 44 pi'ocent vei'geleken met vorig jaar juli. Volgens de berekeningen van het N.V.V. moet dat 30 procent zijn Over een bepaalde maand van het vorig jaar kwam het ministerie tot stijgingen van rond 34 procent tegen 18 procent bij de door het N.V.V. ge- hanteerde uitgangspunten. Meisje overreden MCNNICKENDAM, 12-8. Het 12- jarige meisje J. Oppedijk uit Mon- nickendam is woensdagmiddag op de Pvrir.erenderweg in haar woon plaats door een vrachtauto met aan hangwagen overreden en in dc loop van de nacht in het ziekenhuis te Purmerend over leden. Zij fietste naast een vriendinnetje en weck naar links uit juist op het ogenblik dat het voertuig haar passeerde. Doden bij CALI (Columbia). 12-8. Tien men sen hebben donderdagochtend de dood gevonden bij een vliegtuigon geluk in Columbia. Het verongelukte vliegtuig was een toestel van dc Columbiaanse staats luchtvaartmaatschappij. Het was op gestegen van het vliegveld Palma- seca bij Cali voor een vlucht naar Ipiales. Kort na de start deed zich motorstoring voor en dc piloot be sloot terug tc keren. Op enkele kilo meter van Cali stortte het vliegtuig neer. Ds. Martin Niemoeller getrouwd WIESBADEN. 12-8. De bekende 79-jarige Weslduitse predikant Mar tin Nicmüller is donderdag te Wies- baden in het huwelijk getreden met de 48-jarige Sibylle von Sell. Nic- möllers eerste vrouw overleed in Iflfil bij oen verkeersongeluk in De nemarken. Sibylle von Sell is in 1955 in de V.S. gaan wonen. Drie jaar ge leden keerde zij als Amerikaanse naar Duitsland terug. 99 Wees wijs mei de Waddenzee'1 DEN HELDER, 12-8. „Snel handelen is geboden, want dc aanval op de Wadden is reeds ingezet", aldus dc Vereniging tot behoud van de Waddenzee, die dc slogan „Wees wijs met dc Waddenzee" Derft ingevoerd en cp bet ogenblik in Den Helder een expositie over dit natuurgebied heeft ingericht. De Vereniging tot behoud van de Waddenzee tracht op vele ma nieren verdere afbraak van het Waddengebied tc voorkomen en heeft volgens de vereniging al tienduizenden Nederlanders achter zich weten te krijgen. Volgens een woordvoerder van de vereniging is dc onvervangbare waarde van dit vogclbroedgcbicd nog lang niet voldoende tot iedereen doorgedrongen. Dc expositie toont prachtige foto's van het gebied en ook het Texelse museum heeft materiaal voor deze tentoonstelling geleverd in dc vorm van opgezette dieren, die bun domicilie op dc Wadden hebben. De vereniging stelt dat het voortbestaan van de Waddenzee tevens van doorslaggevende betekenis is voor de vogelstand van een niet onaanzienlijk deel van de wereld en voor de visstand op dc Noord zee. Daarbij komt nog dat dc Waddenzee het enige gebied in Neder land is waar het aantal zeehonden kortgeleden nog aanzienlijk was. De Vereniging tot behoud van de Waddenzee verzet z.ieb fel tegen de .steeds ingrijpender plannen. „Kortzichtige plannen, die heilloze gevolgen kunnen hebben", aldus de vereniging. je -&cft oi vé&JuLïdésiTfUje.j Havenplein 13, Zierikzee Telefoon 2488 Zaterdag 14 augustus Zonncmaire Muziektent concert Boexenkapel. Dinsdag 17 augustus Nicuwerkerk Gemeentehuis 8 uur, vergadering raad Duiveland. Donderdag 19 augustus Zierikzee Gasthuiskerk, 8 uur, orgelbespeling door Johann Lemckert (Rotterdam). WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 14 en zondag 15 augustus Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110)2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Hooin. Dc weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter W. Nu man, Bruinisse, tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Speelman Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114)-1388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Mevr. zr. v. d. Schelde, Brouwers haven, tel. (01119)-203, heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma. Zierikzee, teL (01110) 2180 heeft dienst. Er wordt op gewezen dat de prak tijken van de artsen te Haamstede, Renesse en Brouwershaven in de zomermaanden, tijdens de weekein de normaal doorgaan. WASHINGTON, 12-8. - Ongeveer hondei'd Joodse betogei's in Was hington hebben dondei'dag van de Sowjet-Unie geëist, de plaats bekend te maken waar 23 vooraanstaande Joodse schrijvers zijn begraven. Volgens de demonstranten zijn de ze schrijvers op 12 augustus 1952 bij een „zuiveringsactie" gepakt en in het geheim terechtgesteld. De eis der betogers is aan de Rus sische ambasade in Washington overhandigd. MENSEN Honderden dode vluchtelingenkinderen per dag CALCUTTA, 13-8. In dc Oostpa- kistaanse-vluchtelingenkampen in India sterven e'ke dag honderden kinderen aan slechte voeding. De co ordinator van de Britse hulp-orga nisatie „Oxfam", Julian Francis, heeft dit vrydag meegedeeld. De cijfers zijn gebaseerd op rap porten en indrukken vaji artsen en hulpverleners van de „Oxfam" en andere organisaties. „Er bestaat geen twijfel aan, dat er elke dag honder den sterven", aldus Francis, die niet precies kon zeggen hoe lang deze si tuatie al voortduurt, „maar zeker is die toestand al enige tyd zo. De art sen zjjn van mening, dat dc slechte voeding hier erger is dan in Biafra". De proteine die zo hard nodig is om het leven van dc kinderen te redden, is beschikbaar, maar het grete probleem is het vervoer en de distributie. Door overstromingen, veroorzaakt door moessonregens, konden vrachtwagens een aantal kampen waar de nood het hoogst is. niet bereiken. „Oxfam" heeft inci denteel hefschrocfvlicgtuigen ge huurd cm voorraden tc vervoeren, maar een regelmatig transport door de lucht is noodzakelijk. Fancis kon geen nauwkeurige cij fers geven over het aantal kinderen dat mogelijk aan ondervoeding lijdt. Maar het kindernoodfonds van dc Verenigde Naties. Unicef, schatte, dat een speciaal voedselprogramma dringend nodig is voor ongeveer twee miljoen kinderen en moeders. Veel van dc pas in India aangeko men vluchtelingen zijn volkomen uitgeput. Sommige kinderen sterven wellicht aan een bepaalde ziekte, maar deze is meestal veroorzaakt door ondervoeding, aldus Francis. Nu rust in Noord-Ierland BELFAST. 13-8. Met uitzondering van een schietpartij is de rust don derdagnacht teruggekeerd in dc ste den Belfast cn Londonderry in Noord-Ierland. Het enige incident deed zich voor in de rooms-katholickc wijk Bogsidc in Londonderry. Daar werd een man doodgeschoten, nadat een Britse le gerpatrouille in een hinderlaag was gelopen. De militairen bleven onge deeld. Volgens officiële gegevens zijn nu sinds maandag jl. 25 mensen bij dc gevechten om het leven gekomen. Donderdagavond drongen in Bel fast gewapende mannen, die lid zou den zijn van het Ierse geheime leger (IRA) de woningen binnen van twee protestantse industriëlen. Zij dwon gen de bewoners naar buiten le gaan. waarna zij bussen benzine leeggoten over meubels en brand stichtten. Volgens dc brandweer is «Ie schade tamelijk groot. Nederland is een klein land en alle mensen zijn familie of kennen el kaar. Zulks opnieuw ontdekt in de trein naar Enschede, met een meneer op de andere bank; een duidelijke prater, die maar meteen vertelde ooit in Zeeland te hebben gewoond en zelfs een Zeeuwse naam te dra gen. Hij noemde de naam; hij bleek precies eender als die van een huis vriendin te Zierikzee,, Klopt", zei de man, „dat is mijn nichtje". Zo zie je maar. Nog een man in die coupé. Hij was gekleed in een heel fijn zwart streep jes-pak met vest. Hij pakte een map uit zijn tas en begon hevig te reke nen. Zo iets intrigeert mij altijd. Wat zou die man nu doen voor de kost Hij schreef van een kladvelletje iets over in het net. Hel kladje gooide hij in het metalen bakje dat de N.S. zo vriendelijk onder hel tafeltje vast schroeven. Later het papiertje er uit gevist en ontdekt, dal hij in levens verzekeringen deed. Tevoren gepraat met een donkere man. Moeilijk hem onmiddellijk thuis te brengen. Griek, Marokkaan, Al gerijn? Allemaal mis, het was een Pers, in dienst van een „Hollandse" maatschappij in zijn land en door de baas getrakteerd op een tweeweeks reisje door ons land. De man zat zeer gespannen door hel raam te kij ken en opende het gesprek met de opmerking: „En zo'n groot weiland in het zuiden van Perzië en we heb ben er een toeristenplaats bij"- Maar zulke weilanden zijn er niet in Perzië en zullen er wel niet komen ook, hoewel men driftig in de weer is met irrigatie, want builen de olie heb ben we b\jna niets", zei de goede man, die een vaderlandse pepermunt snoepte. Even later komt „ze" binnen. Een dun, uiterst bewegelijk en praatgraag meisje met roze kousjes tot over de knie en roze hot pants. Ze maakte haar haar los en ging dal omstandig kammen. Toen dat netjes zat, vertel de ze verpleegster le zijn in een in richting voor achterlijke en spasti sche kinderen. Ze was bijzonder gedetailleerd in haar verhalen Cn wij luisterden deemoedig, want tegenover de hul peloosheid van verminkte kinderen, zijn wc altijd verlammend weerloos. „Och. je raakt er zelfs aan ge wend", zei ze „maar één ding blijf ik heel erg vinden". Wal dat dan wel was Het eten. „We eten altijd sa men met dc kinderen; maar meneer ze morsen zo en smakken en kliede ren zo". Bijna nooit heb ik meer eet lust en als ik dan toch wat binnen heb, sjniug ik hel later weer wel uit" Zo vrienden, wilt u het doen voor tachtig gulden in de iveek Maar hei was een aardige, resolute, bij- de-handse meid. wier levensfiloso fie resulteerde in „jo", ze moeten toch ook geholpen worden nietwaar Zo is 't maar nel, maar behalve aan dc kinderen, die zo'n ongelukkige start maakten in dit aardse tranen dal, zouden wc ook eens moeten denken, aan de mensen, die ze ver zorgen, helpen, troosten en soms nog eens iets leren. SCH1EREI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2