DE ZIERIKZEESCHE COURANT DUIZENDEN TREKKEN WEG UIT NOORDIERSE STEDEN Soldatenprotest tegen slecht eten Weer arrestatie van drughandelaren in Amsterdam Circus Boltini werd bedreigd Groot stuurliedentekort ter koopvaardij BREUK SYRIË-JORDANIË Speciale aanbiedingen TUINMAN Ernstige rasdiscriminatie bij Amerikaanse strijdkrachten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 augustus 1971 127ste jaargang, Nr. 20926 waarin opgenomen 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusieI 4 o/o B.T.W. In dit nummer: Outward Bound School iveg uit Ren esse Gevolg van burgeroorlog BELFAST, 12-8. Vele duizenden mensen trekken weg uit de Noordierse steden, vluchtend voor de verschrik king van de deze week in volle hevigheid losgebarsten burgeroorlog. Naar schatting vijfduizend katholieken zyn tot dusver uitgeweken naar de Ierse republiek, waar ze voor het merendeel zijn ondergebracht in kam pen die door het leger voor hen zyn ingericht. Maar ook drommen protes tanten verlaten de steden - het platteland of Engeland en Schotland als toevluchtsoord kiezend. De vluchtelingen zijn hoofdzakelijk vrouwen en kinderen. Aan de grens tussen Ulster en Eire net bekende beeld van dergelijke barre tijden: vluchtelingen die be pakt en bezakt of enkel met wat schamele bezittingen met treinen, bussen, vrachtwagens, personenau to's of te voet arriveren. Vrouwen met huilende kinderen, met de angst voor sluipschutters en brandstich ters nog op het gelaat. De autoritei ten van de Ierse republiek staan voor een moeilijke situatie. De acht opvangkampen zijn bijna vol en de bevoorrading is onvoldoende. In de hoofdstad Dublin zijn donderdag twee leegstaande ziekenhuizen voor de vluchtelingen ingericht. Het Ierse Rode Kruis heeft drin gend om geld en dekens gevraagd en de Britse zusterorganisatie stuurde een vliegtuig met hulpgoederen. Het Ierse kabinet wijdde donder dag een speciale bijeenkomst aan de vluchtelingensituatie. Advertentie UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU E Voor artistieke E E bruidsreportages JAN KRAKEEL Nieuwe Boogerdstraat 12 E Zierikzee. Tel. OHIO 2691 I iitiiiiiiiiiiiiiiiiini ii ii ii mui ii illinium hi UTRECHT, 12-8. Ongeveer 500 dienstplichtige soldaten in de Elias Beekman kazerne in Ede hebben donderdagavond gedemonstreerd te gen de - volgens hen - zeer slechte presentatie van het kazerne-eten. De demonstratie begon omstreeks zes uur tijdens het avondeten: de solda ten gebruikten het eten in de eetzaal siaande. Daarna hielden ze onder ritmisch handgeklap in demonstra tief gelid een korte optocht over de legerplaats. Tenslotte werd de plaats vervangend kazernecommandant, overste De Haas, een petitie over handigd waarin o.m. wordt gepleit voor beter eten en een betere eet- zaalaccomodatie. Volgens een woordvoerder van de Vereniging van Dienstplichtige Mi litairen - de demonstratie werd door de VVDM-afdeling in Ede georgani seerd - heeft de heer De Haas de soldaten toegezegd dat hij de kazer necommandant, die donderdagavond afwezig was, zal adviseren de zaak op korte termijn met de VVDM te bespreken. MUNCHEN. Dit is een van de impo nerende flood-light-masten, en ioei in de directe nabijheid van de tele visietoren, die in 1972 het Olympisch stadion in Miinchen in een stralend helder licht zal zetten. De verlich- tings-superlatief, in de Bondsrepu bliek Duitsland pas ontwikkelde hallogeen-metaaldamplampen, heet „Power Stars". Uit elk van deze lampen stroomt zoveel licht als uit lfi gebruikelijke gloeilampen van elk duizend Watt. Meer dan 550 van deze sterke lichtbronnen zullen er op het Olympisch terrein ivorden geïnstal leerd. Primitieve voorzieningen Meer dan duizend vluchtelingen zijn donderdag naar Noord-Ierland teruggekeerd, zeggen dat zij aan ko gels en traangas de voorkeur geven boven de toestand in het kamp van Gormanston, dat gebruikt wordt als doorgangscentrum en in de nacht van woensdag op donderdag een enorme toevloed van vluchtelingen te 'verwerken kreeg. De mensen die donderdag met twee speciale treinen naar het noorden terugkeerden, be schreven de voorzieningen in het kamp als „primitief" en klaagden over het door het Ierse leger ver strekte voedsel. Een Ierse regerings functionaris heeft meegedeeld dat er nu ongeveer 4500 vluchtelingen in de republiek zijn. Degenen die donder dag terugkeerden waren hierbij niet meegerekend. Veel van de vrouwen die in het kamp van Gormanston, 35 km ten noorden van Dublin, met hun ver moeide en hongerige kinderen arri veren, verkeren op de grens van hysterie en weten niets over- het lot van hun in Belfast achtergebleven mannen. De kampcommandant, ka pitein Verling, zegt dat sinds maan dag dag en nacht vluchtelingen toe stromen. van wie velen niets anders bij zich hebben dan de kleren die ze dragen. De kinderen Op een gegeven moment begon een groot aantal kinderen uit Belfast een hut in het kamp met stenen te be kogelen. Een Ierse sergeant die ze daarmee op liet houden zei vergoe lijkend: „ze zijn er zo aan gewend, denk ik. dat ze ermee bezig moeten blijven. De ene groep soldaten ver schilt voor hen niet van de andere". Het dodencijfer van de geweldda den van deze week in Noord-Ierland steeg donderdag tot 24 door het over lijden van een man die dinsdagavond in Belfast met schotwonden in een ziekenhuis was opgenomen. De scha de aan economie en eigendommen valt nog niet te ramen, maar moet in de tientallen miljoenen guldens lopen. De donderdag, een grote dag voor de protestanten in Ulster die op de 12e augustus altijd de overwinning van 300 jaar geleden van Willem de Derde op de katholieke koning Ja cobus de Tweede vieren, verliep be trekkelijk rustig. Ulster likte zijn wonden na drie dagen van hevige en verbitterde strijd tussen protestan ten en katholieken, tussen leden van het (verboden) Ierse republikeinse leger (IRA) en de Britse troepen macht, die versterkt is tot ruim 12.000 man. De twee rivaliserende vleugels van de IRA, de „officiële" en de meer militante „voorlopige", hebben hun conflicten terzijde ge schoven en de handen ineen gesla gen, zo is in Dublin vernomen. Het Desluit tot vorming van „één front" tegen de Britse troepen was geno men op een geheime bijeenkomst in de Ierse hoofdstad. AMSTERDAM, 12-8. De Amster damse recherche heeft woensdag op nieuw een aantal handelaren in ver dovende middelen aangehouden. Het betrof in totaal negen personen, on der wie één Chinees, twee Fransen en een Italiaan. Bij een controle van zijn autopa pieren werd de 21-jarige A. C. uit Utrecht aangehouden. In zijn dash- fcord-kastje had hij een aantal LSD- tabletten. Huiszoeking leverde bij C. nog" eens LSD-tabletten en 400 gr. hasjiesj op. Hij stond bekend als „handelaartje". Bij het jeugdcentrum „Melkweg" werden aangehouden de 24-jarige zeeman N. D., de 20-jarige zeeman W. B., beiden uit de hoofdstad, en de 19-jarige J. van T. uit Zaandam. D. had 300 gram hasjiesj en ruim een kilo nep-hasjiesj bij zich. Hij was reeds een paar keer gegrepen, maar wist steeds de dans te ontspringen, omdat hij of net verkocht had of slechts een zeer kleine hoeveelheid drugs bij zich had. Weegschaaltje B. had een weegschaaltje in zijn bezit, alsmede 45 overgebleven gram men van zijn handel. Bij de Zaan dammer werd 50 gram marihuana aangetroffen. Hij vertelde de politie dat hij het laatste half jaar in zijn onderhoud voorzag' met handel in verdovende middelen. In een café op de Geldersekade werden de 61-jarige Chinees C. W. en het 21-jarige aan opium verslaaf de Nederlandse meisje C. B. aange houden. De vrouw was op zoek naar opium en vond de Chinees. In het café overhandigde W. de vrouw te gen betaling van 25 gulden vijf plak ken opium. W. bleek nog 11 plakken in zijn bezit te hebben. In de nabijheid van het "Vondel park werden tenslotte twee Fransen en een Italiaan met een weinig has jiesj aangehouden. Zij zijn overge dragen aan de vreemdelingendienst. AMSTERDAM, 12-8. De voorstel ling van circus Boltini is donderdag avond ongestoord verlopen. In dreig brieven aan de directie was aange kondigd, dat de hele tent en troep na de pauze in de lucht zou vliegen. Hoewel de directie de bedreigin gen, die zich ook tegen BoHini's dochter Antoinette, twee clowns en de spi'eekstalmeester richtten, niet ernstig nam, werd toch voor alle ze kerheid de politie gewaarschuwd. Uit voorzorg bevonden zich veertien re chercheurs onder het publiek, terwijl buiten de tent twee politiemannen met honden surveilleerden. Advertentie BELFAST. Velen gaan deze uitzon derlijke toestanden in Noord-Ierland ontvluchten. De foto loont eenlange rij brandende huizen in een protes tantse straat in een katholiek district van Belfast. De bewoners die aan vallen van katholieken vreesden sta ken hun woningen zelf in brand. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zwijgen is halve instemming. ROTTERDAM, 12-8. Er is een groot tekort aan stuurlieden by de Nederlandse koopvaardy. Per jaar zijn er 200 nieuwe nodig. Slechts on geveer 100 per jaar studeren af. Zelfs de mogelijkheid, die enkele jaren is geopend voor meisjes om de opleiding tot stuurvrouw te vol gen, is niet voldoende om het tekort op te vullen. Dit vertelde de direc teur van de hogere zeevaartschool, de heer P. A. H. Polak, die donder dag aanwezig was bij het vertrek van de eerste vrouwelijke stuur mansleerling uit Rotterdam. De uit Vlieland afkomstige 18-ja- rige Esse Riekje Agter, die na hel behalen van haar Mulodiploma de opleiding volgde aan de zeevaart school in Delfzijl, stapte donderdag middag als eerste stuurmansleerlin ge in de maritieme geschiedenis van Nederland aan boord van het con tainerschip „Atlantic Crown" in de Rotterdamse haven. Haar eerste reis voert haar naar New York. Ondanks de studiebeurs die door de Konin klijke Nederlandse Redersvereniging beschikbaar worden gesteld (f 4224, per jaar) is er te weinig belangstel ling onder de Nederlandse jeugd voor een functie aan boord van het schip. DAMASCUS, 12-8. In Damascus is officieel bekendgemaakt dat Syric donderdagavond zyn diplomatieke betrekkingen met Jordanië heeft verbroken. Jordaanse vliegtuigen mogen geen gebruik meer maken van het Syrische luchtruim. In de officiële bekendmaking wordt gezegd dat Jordanië verant woordelijk is voor de gevolgen van „zyn voortdurend provocerend op treden tegen dc Syrische strijdkrach ten en aanvallen op Syrisch gebied." van onze inkoopcombinatie Berber tapijt zuiver wol - 3.80 meter breed 179,per meter Desso Faniplonatapijt 4 meter breed 115,per meter Golden Step naadloos tapijt - 4 meter breed slechts 72,per meter Alle tapijten worden vakkun dig en met garantie gelegd! MOL 17-1!) ZIERIKZEE Telefoon (01110) 2887 Uw adres voor alle soorten vloerbedekking Verwachting tot zaterdagavond: Afnemende regenkans Eerst nog veel bewolking en af en toe een bui, morgen overdag wal meer zon dan vandaag en overwe gend droog; zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest; minimum temperaturen omstreeks 14, maxima morgen rond 20 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 14 aug. Zon op 5.21, onder 20.07. Maan op 23.02, onder 16.00. 15 aug. Zon op 5.23, onder 20.05. Maan op 23.54, onder 17.08. 16 aug. Zon op 5.24, onder 20.03. Maan op onder 18.01. Laatste kwartier: 13 aug. (11.55). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 14 aug. 8.25 20.51 1.46 14.26 15 aug. 9.35 22.14 2.55 15.43 16 aug. 11.06 23.51 4.20 17.19 Doodtij: 15 aug. WASHINGTON. 12-8, Frank Ren der. eon neger die op het Ameri kaanse ministerie van defensie moet zorgen voor gelijke kansen voor zwart cn btenk. heeft in een rapport dat is voorgelegd aan de Amerikaan se minister van defensie. Meivin Laiid, verklaard dat er een ondraag lijke toestand bestaat op de Ameri kaanse bases in Azië in verband met de rassendiscriminatie. Het rapport is de neerslag van een onderzoek naar de verhouding lussen neger en blanke op acht Amerikaan se militaire bases in Japan. Zuid- Korea. en de Philippijnen. In het verslag wordt gezegd dat er zo snel mogelijk een einde moet ko men aan deze toestand. De voor naamste klachten van dc negermili tairen betreffen de onbillijkheden bij de promoties en de toewijzing van taken en de in hun ogen onrecht vaardige militaire rechtspraak. Tij dens hun gesprekken met de vijftien leden van de groep die het onder zoek instelde, verklaarden vele ne germilitairen dat hun superieuren vaak hun klachten negeren. De frustraties van deze mensen zijn dikwijls zo sterk, aldus het ver slag, dat zij hun klachten maar moeilijk onder woorden kunnen brengen en soms in tranen uitbars ten. Render zelf had de leiding van het onderzoek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1