CROX HALVARINE DE ZIERIKZEESCHE COURANT OFFENSIEF BRITSE TROEPEN IN WIJKEN VAN BELFAST „Kleine Arabische top" Vier doden en veertien gewonden bij instorting terras van Spaans hotel Derde grote brand in etmaal te Amsterdam Brand en explosie in chemische fabriek - Acht mensen gedood Overspannen man door leeuw verscheurd in dierenpark te Tilburg Schade bij Marbon loopt in miljoenen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 augustus 1971 127ste jaargang Nr. 20925 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v. h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: De Zierikzeeae woonwagenaffairer" Meer dan 200 mensen geïnterneerd Dit nummer bestaat uit 10 pagina's AMSTERDAM, 10-8. Bij de chemische fabriek Marbon-Europc in het wes- lijk havengebied van Amsterdam is dinsdagmiddag kort na half vier een butadieenreactor van de Latex-afdeling met een hevige klap geëexplodeerd en in brand gevlogen. De explosie heeft in totaal aan acht personen (vijf brandweerlieden en drie Marbonwerknemers) het leven gekost. In diverse Amsterdamse zieken huizen moesten 22 gewonden (9 brandweerlieden en 13 personeelsleden van Marbon) worden opgenomen. De namen van de vijf omgekomen brandweerlieden zijn: H. Keyspen (38), H. J. Paeper (28), J. J. Huiskens (22), L. W. Jansen (25), allen uit Am sterdam. en R. van der Zee (42) uit Dicmen. De namen van de drie verongeluk te Marbonwerknemers luiden: L. van der Wal (31) en P. T. Beverling (46), beiden uit Amsterdam, en W. D. Newman (39) uit Lisse. In de loop van dinsdagavond kon den tien personen (zes brandweer lieden en vier Marbonwerknemers) na behandeld te zijn in het zieken huis weer naar huis terugkeren, zo dat thans nog 12 mensen met min of meer ernstige verwondingen in de ziekenhuizen verblijven. De ontploffing, waarvan de oor zaak nog onbekend is. deed zich voor een half uur nadat in het bedrijf alarm was gegeven voor een lek in een leiding van de reactor. Volgens de voorschriften werd hel personeel geëvacueerd en ook de Amsterdamse brandweer gewaarschuwd. Deze ruk te met enkele wagens en 24 man uit. Ongeveer twintig minuten nadat zij waren gearriveerd ontplofte de reac tor. ..Wij werden er volledig door verrast omdat de lekkage onder controle scheen", aldus de president- directeur van Marbon. Alexander Leigh. Toen het lek werd ontdekt was men bezig de reactor met buta- dieen. een grondstof voor de pro- duktie van een rubberachtig soort plastic, te vullen. Produktie stilgelegd De Marbon-directeur kon nog geen schatting van de schade geven. De produktie is voorlopig komen stil te liggen. „Zij zal overigens niet wor den hervat voordat we achter de oorzaak van de explosie zijn", aldus de heer Leigh. Onmiddellijk na de ontploffing werden ambulances en brandweer wagens naar de plaats van de ramp gedirigeerd. De omgeving werd dooi de politie afgezet en het verkeer om geleid. De brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. Aan vankelijk was er sprake van dat de rookwolk, die in de richting van Zaandam dreef, een giftig gas be vatte, maar metingen van de B.B. wezen later uit. dat dit niet het ge val was. Op het terrein was een sterke geur van styreen waarneem baar, een van de andere grondstof fen die bij de produktie worden ge bruikt. In opdracht van de brand weer moest ondermeer de in de na bijheid van Marbon gelegen Ford fabriek wegens het explosiegevaar worden ontruimd. Het merendeel van de ca. 1300 werknemers ging daardoor een kwartier eerder naar huis. Rend zes uur werd het ga^alarm opgeheven. De brand woedde toen nog in alle hevigheid. De brandweer, uitgerust met gasmaskers, bestreed het vuur met groot materieel, waaronder ook enkele blusboten. Om half acht werd het sein „brand meester" gegeven en kon met de nablussing worden begonnen. LONDEN, 11-8. De Britse troepen zijn woensdagmorgen in verschillen de w(jken van Belfast tot het offen sief overgegaan. Zij schoten twee le den van het verboden Ierse republi keinse leger dcod en verrichtten een vijftigtal arrestaties. Circa tien leden van het Ierse republikeinse leger zouden verwondingen hebben opge lopen. Het offensief schijnt het gevolg te zijn va nhet besluit va nde Noord- ierse en Britse regering om in de eerste plaats definitief af te rekenen met het I.R.A. Na de schietpartijen van dinsdag zijn er in totaal 230 mensen geinterneerd. Onder hen zouden verscheidene verzetsleiders zijn, maar diverse kopstukken van het Ierse Republikeinse leger hebben de wijk kunnen nemen en het verzet van de rooms-katholieken is nog lang niet gebroken. In Belfast blijven vele wijken ge ïsoleerd. Ze zijn door barricaden af gesloten. De Britse militairen zijn er wel in geslaagd de 200 betogers die het po litiebureau van Springfield Road Advertentie hadden aangevallen, uiteen te jagen. Niemand werd gedood of gewond. In Londonderry zijn woensdag rond 1.000 zingende en schreeuwen de vrouwen naar het centrum van de stad getrokken uit potest tegen het besluit van de Noordierse rege ring om verdachte personen zonder voorafgaand proces te interneren. De vrouwen belegerden een commando post van het Britse leger en be schimpten de soldaten achter de zandzakken. Zij gaven ook een leger- kolonel een pak slaag. In de Ierse republiek zijn alle po- litieverloven ingetrokken. Men is bang voor represailles tegen Britse bedrijven in verband met de situatie in Noord-Ierland. Overleg in Londen Patrick Hillery, minster van bui tenlandse zaken van de Ierse repu bliek, heeft woensdag in Londen twee uur gesproken met de Britse minister van binnenlandse zaken, Reginald Maudling. Hillery heeft Maudling onder meer het voorstel van zijn regering overgebracht om een conferentie te beleggen van ver tegenwoordigers van Engeland. Noord-Ierland en de Ierse republiek, waarop van gedachten zou moeten werden gewiseld over een nieuwe regeringsstructuur in Noord-Ierland. Het schijnt dat de Britse regering niet a priori gekant is tegen een dergelij ke conferentie, maar eerst wil dat het Ierse republikeinse leger uitge schakeld wordt en de rust in Ulster weerkeert. O vei het resultaat van het on derhoud tussen Hillery en Maudling is officieel niets meegedeeld. Wel heeft premier Heath van Engeland na dit gesprek besloten direct naar Londen terug te keren na aankomst in Plymouth van zjjn jacht waarmee hij aan een zeilwedstrijd deelneemt. Inmiddels hebben 51 Labourleden van het Britse parlement om terug roeping van het Lagerhuis van zo merreces verzocht in verband met de ernstige situatie in Noord-Ierland. Woensdagavond laaide de strijd weer op in Belfast. In de wijk An- derstown werd een man doodgescho ten door Britse militairen die het vuur hadden geopend op een menig te rooms-katholieken. De soldaten waren door de katholieken bekogeld met benzinebommen en stenen. In een andere wijk werd een man dood geschoten bij een kerk. Hiermee is het aantal doden sinds het begin van de onlusten op maan- dat tot 21 gestegen. CAIRO, 12-8. De presidenten Sa- dat (Egypte), Gaddafi (Libië) en As sad (Syrië) komen woensdag 18 au gustus in Damascus bijeen om de laatste hand te leggen aan de ont- werp-grondvvet vcor de federatie tussen hun landen. Op 1 september vo5gt dan een referendum in de drie landen over de federatie, zo meldt het semi-officicle Egyptische blad Al Ahram. kuipje 250 gram 7U -5S 49 Onregelmatigheden bij ontwikkeling West-Irian u BIAK, 10-8. De vele onregelmatig heden en fouten die de uitvoering van het vijfjarenplan in West-Irian kenmerken zijn het gevolg van on volledige en onjuiste berekeningen. Dit heeft ertoe geleid dat de be schikbare fondsen niet op doeltref fende wijze zijn gebruikt, aldus heeft de Indonesische minister van ver bindingen, Frans Seda, in Biak ver klaard. AMSTERDAM. Explosie bij chemi sche fabriek Marbon. Na het uitbre ken van de brand werd het bedrijf in een zwarte rookwolk gehuld. Op het moment dat de foto werd ge maakt, konden de niet getroffen werknemers nog op korte afstand toekijken, hetgeen even later onmo gelijk zou worden. MADRID, 11-8. Zeker vier toeris ten werden woensdagmorgen gedood toen een in aanbouw zjjnd terras van het luxueuze Rivierahotel in Benal- madena, nabij Torremolinos aan de Spaanse Costa del Sol, ineenstortte. Veertien gasten werden gewond, van wie negen ernstig. Zij zijn opge nomen in ziekenhuizen in Malaga en Torremolinos. Het identificeren van de doden en gewonden ondervindt grote moeilijk heden daar de onder het terras gele gen receptiehal, waar zich de perso nalia van de gasten bevonden, totaal is verwoest. Op het moment van de instorting zaten veel gasten aan het ontbijt in een zaal onder het uitgestrekte ter ras waarop mij bezig was met de aanleg van een tennisbaan. Ook het cafetaria en de keukens zijn groten deels vernield. Het hotel, dat 182 kamers met 354 bedden telde, was in 1964 in gebruik genomen. AMSTERDAM, 12-8. Nadat de Amsterdamse brandweer woensdag middag voor de tweede maal binnen 24 uur had moeten uitrukken voor een grote brand in Amsterdam-West („Marbon" was de eerste), waarna 'n accufabriekje geheel uitbrandde, moest zij kort na middernacht (in de nacht van woensdag op donderdag) opnieuw in actie komen voor een uitslaande brand op de Oudezjjds Achterburgwal in het centrum van de stad. Op de drukste wal van de „Walle tjes" brandde een uit twee verdie pingen plus parterre bestaand pand geheel uit. De brandweer was dooi de dichte en veel houten bebouwing genoodzaakt met groot materieel uit te rukken. De aangrenzende percelen liepen enige waterschade op. In het pand was op de begane grond een (vermoedelijk boek-)binderij geves tigd en op de eerste etage een mu ziekuitgeverij. Op de tweede verdie- ping woonden een man en een vrouw Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. a Hoopt steeds het beste: het j slechtste komt vanzelf. 4 4 Ramp in westelijk havengebied van Amsterdam Verwachting tot vrijdagavond: Wisselvallig Toenemende depressie-aktiviteit. Hier en daar enkele buien. Onbe stendig weer; matige wind uit wes telijke richtingen. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 13 aug. Zon op 5.19, onder 20.09. Maan op 22.24, onder 14.39. Laatste kwarfier: 13 aug. (11.55). BELFAST. Zeker 14 mensen zijn in Belfast om het leven gekomen tijdens de hevigste ongeregeldheden die zich de afgelopen twee jaar hebben voorgedaan. Foto: brandende huizen in een protestantse straat in het katholieke Ardoyne- district. De bewoners, die aanvallen van katholieken vreesden, hebben hun huizen zelf .in brand gestoken. TILBURG, 11-8. Woensdagmiddag is in het Tilbui'gse dierenpark de 41- jarige J. van S. uit Tilburg door een leeuw verscheurd. Bovendien heeft niemand het gebeui*de gezien. Omstreeks kwart over één werd leeuwengebruil gehoord vanaf een terras, waar een leeuwenechtpaar achter een vijf meter diepe gracht en prikkeldraadversperring en een muur was gehuisvest. Bezoekers van het park snelden toe en zagen een leeuw boven op een man in de kuil liggen. Toen echter directeur H. van Dijk met een geweer ter plaatse kwam, waren de leeuwen al weer rustig op hun plaats. In de diepe sloot lag het vrijwel ontklede en ontzielde li chaam van de man. Het slachtoffer had volgens de po litie in overspannen toestand zijn woning verlaten. De man is al eer der ter verpleging in een psychia trische inrichting opgenomen ge weest. AMSTERDAM, 11-8. De schade, die dinsdagmiddag is ontstaan door een explosie bij het chemisch bedrijf Marbon Europa in Amsterdam, wordt voorlopig door deskundigen geschat op 15 tot 20 miljoen gulden. Exacte cijfers konden nog onmoge lijk worden gegeven, gezien de enor me ravage, die is aangericht. HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 13 aug. 7.37 19.55 0.48 13.16 Doodtij: 15 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in onze omgeving blijft wisselvallig met voor de tijd van het jaar ongeveer normale tem- peraturen. Het minder standvastige weer hangt samen met een oceaan depressie, die naar de Britse eilan den trekken en van daaruit dicht langs ons land het vasteland opgaan. Een dergelijke depressie bereikte donderdagmorgen de zuidwestkust van Ierland, terwijl een regenzone zich tot boven Wales uitstrekte. Ver wacht wordt dat de depressie tame lijk snel verder oostwaarts zal koer sen en het weer zowel in de nacht als moi-gen in ons land zal beinvloe- den. BRUSSEL. De Poolse journalist en auteur Andrezj Brychd heeft voir gens welingelichte kringen in Brus sel asiel in België gevraagd. Brychd kwam vanuit Italië op 25 juli in de Belgische 'Hoofdstad aan en diende zijn verzoek in bij de vluchtelingen- commissie van de V.N.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1