Concert van Rotterdamse en Engelse brassbands in „De Ark" STREEKNIEUWS Enquête onder werknemers Zeeuwse agrarische bedrijfstakken Massale mosselmaaltijd in Yerseke Woonwagen Westhavendijk uitgebrand I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 augustus 1971 Nr. 20921 Twee hands speelden samen Sibelius Ongeveer tweehonderd belangstel lenden (het hadden er gerust meer mogen zyn) hebben zondagavond de weg naar „De Ark" in Renessc ge vonden, waar een concert werd ge geven door de Enfield Brass Band uit Londen en de Brass Band Rotter dam. Van de aanwezigen waren ui teraard velen lid van een der regio nale harmonie- en fanfaregczcl- schappcn. Het concert werd geopend door de Brass Band Rotterdam, ditmaal on der leiding van de Zeeuwse dirigent Ko den Toonder, die de eigen diri gent wegens ziekte verving. Aan de prestaties van de band was overigens niet tc merken, dat een vreemde de leiding had. Men rea geerde akkuraat op diens aanwijzin gen. De band is een der toonaange vende van de Nederlandse brass bands. De inooie toon van vooral de cornetten en euphoniums kwam dui delijk naar voren in de Three Inven tions van Pi Scheffer. een concours nummer dit jaar voor de Eere-afde- ling. De technische vaardigheid bleek nog eens in de concertmars Einzug der Gaste" uit Tannhauscr van Ri chard Wagner Met de bekende marssclectie „Co lonel Boogey on Parade" werd het eerste gedeelte van het concert be sloten. Hierna was het dc beurt aan de Enfield Band o.l.v. S. D. M. Smith. Het programma vermeldde niets minder dan Sheherazade van Rimski -Korsakov, een uitdaging voor iedere band, maar het kwam goed uit de verf. Een vrolijke noot in het pro gramma was ongetwijfeld The Acro bat van Greenwood, een trombone- solo van solist Jim Brycc. Tenslotte concerteerden de bands gezamenlijk, waarbij vooral het symfonisch gedicht Finlandia van Stbelids imponeerde. Daar dc voorzitter van dc V.V.V. „Renesse Vooruit'' verhinderd was, sprak burgemeester H. P. Everwijn van Westenschouwen een dank woord. Hij was blij. dat de V.V.V. van Renesse het risico had aange durfd een dergelijk concert tc orga niseren. daar voor deze muziek aan zienlijk minder belangstelling be staat dan voor popmuziek etc. Hij wenste het Engelse korps een goede trip door Nederland toe en hoopte, dat de leden Westerschouwen als een goede vakantieplaats hadden ont dekt. Hij sprak de wens uit. dat de Brass Band Rotterdam nog vaak in Renesse kon komen en sloot zich aan bij dc woorden van de heer J. Ever wijn. lid van de band. die de plaats vervangende dirigent Ko den Toon der („Onze Den Toonder") reeds had bedankt voor zijn prettige en ook voor hemzelf onverwachte leiding. paalde aktiviteiten in kennis gesteld; velen bezoeken samen met de werk gever tentoonstellingen, demonstra- tics en/of proef boerderijen; bij het volgen van een cursus staan de vak- vaavdigheidseisen bovenaan; een groot aantal werknemers zou nog in aanmerking kunnen komen voor het volgen van een week op de land- bon wpraktijkschool; de excursies hebben een redelijk goede belang stelling, welke zich voornamelijk richt op het bezoeken van land bouwbedrijven. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbauk U bent welkom uw SALARIS of PENSIOEN Jan Welmers briljant improvisator Met 2 14e eeuwse composities Stan- tipes en Ritornell, begon Jan Wel mers het orgelconcert van 5 augus tus in de Gasthuiskerk. Deze beide werkjes, waarvan de componist on bekend is, geven een beeld van de oude volksmuziek. In Stantipes, een instrumentaal uitgevoerd trouba dourslied, klonk een fraai samenspel van kromhoorn en fluit. Het Ritor nell gaf steeds een afwisseling tus sen trompet en fluiten. Het 2e programmapunt bestond uit een reeks verschillende dansen, waardoor een „suite idéé" ontstond. (Alman - daunce - corranto - Pa vane en Gigge). De eerste drie dan sen zijn van anonieme componisten, de pavane, een statige dans van Ita liaanse afkomst is door Will. Byrd, die wel de „Engelse Palestrina" ge noemd wordt, gecomponeerd. Van John Buil klonk een muzikaal zelf portret in de Gigge „Doctor Bull's my selfe".. Welmers speelde deze werkjes met een bijzondere verfij ning en liet het duidelijk vocale van deze oude dansen spreken. Helaas ontstond door het onwel worden van een concertbezoeker nogal wat consternatie, waardoor de „luisterconcentratie" verbroken werd. Om deze reden waren Swee- linck's variaties over het „Vater un- ser" moeilijk te beluisteren. Met een ware speelwoede bracht Jan Welmers Bach's Fantasie en Fuga in g klein. De fantasie kreeg een machtige opbouw, de fuga werd in een zeer hoog tempo gespeeld en als in één grote stuwende lijn naar het slot gedreven. Hoewel het ge heel wat al te snel werd uitgevoerd bleef constant ook dit concert weer als volledig geslaagd beschouwd kan worden. B. v. B. Ontslag raadslid A. P. van Kessel Op de morgen (woensdag) 11 aug. te houden vergadering van de ge meenteraad, komt een schrijven in behandeling van de heer A. P. van Kessel, raadslid voor de P.v.d.A., waarin hij per 1 september zijn ont slag vraagt, in verband met zijn ver trek naar Middelburg, Tevens be dankt betrokkene voor het lidmaat schap van de Adviescommissie So ciaal Beleid, de Woonruimtecommis sie. de Stichting Bejaardenhuisves ting en de Zierikzeese Sportraad. NOORD WELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. terdag 14 augustus a.s. liaar jaarlijk se wandeltocht. De tocht gaat over 8 en 15 km, terwyl de start en finish zijn by de muziektènt te Scharen- dijke. Start 2.00 uur. DREISCHOR NOORDGOUWE Vijf en twintig jaar bij de PTT Op donderdag 12 augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de hui dige kantoorhouder van het postkan toor Noordgouwe de heer M. I. Ge luk, in dienst trad van de P.T.T. Collecte hervormde kerk In de Hervormde Kerk te Noord- gouwe werd in juli als volgt gecol lecteerd: kerkvoogdij f 336,73; dia- konie f 93,56. Gedurende de maand juli werd in de Hervormde Kerk van Dreischor als volgt gecollecteerd: voor de dia- konie f 107,87; de kerkvoogdij f215,73 fonds derde collecte f 96,06 en zit plaatsen f 42,42. OOSTERLAND Collecte hervormde kerk In de maand juli werd in de Ned. Herv. Kerk alhier gecollecteerd: voor de Kerkvoogdij f 603,50; voor de Diaconie f 201,16; voor de restau ratie van het kerkdak f 273,10 en de collecte tijdens de viering van het Heilig Avondmaal f 95,70. Chr. basisschool Aan de Christelijke school alhier, hoofd de heer D. J. Bart, werd tót onderwijzeres benoemd mej. N.. van Peursum uit Katwijk aan Zee. Zij komt de vakature vervullen van de onderwijzer, de' heer P. Dingemanse, die wegens dienstplicht de school moest verlaten. Deze vakature werd echter geruime tijd vervult door me vrouw Baas alhier, als tijdelijke kracht. Openbare basisschool Beroepsopleiding Wat de beroepsopleiding betreft bezat 53 procent het diploma van een lagere land- of tuinbouwschool, terwijl ook de fruitteeltvakschool goed genoteerd stond. Gebleken is dat de akkerbouwbedrijven de be drijven zijn waar nog de meeste ge- enquèteerden werkzaam zijn. De groep van 50 jaar en ouder komt hierop het sterkst naar voren, in te genstelling tot de tuinbouw- en loon bedrijven, waar de groep van 20 tot 30 jaar procentsgewijs het hoogst ge noteerd stond. „Men wil wel in de landbouw blij ven werken", is de mening van 89 procent. Hierbü werd door een aan tal nog opgemerkt dat men er echter geen voldoende toekomst in ziet. Het lage loon, te veel uren en geen toe komst zien in de landbouw, waren de grootste oorzaken voor degenen die antwoordden er niet meer in te willen blijven werken. De mogelijk heid om over te gaan naar een ander beroep, werd door iets meer dan de helft wel gezien en iets minder dan de helft niet. Voorlichting aan werknemers in land- en tuinbouw werd noodzake lijk geacht door een zeer hoog per centage, zowel van georganiseerden als niet-georganiseerden. Conclusies Uit de enquête worden o.a. de vol gende conclusies getrokken: Voorlichting aan werknemers in land- tuinbouw wordt hoogst nood zakelijk geacht; de leeftijdsopbouw van de werknemers in land- en tuin bouw in Zeeland is ongunstig; het afwisselende werk en het werk in de buitenlucht wordt op prijs gesteld, maar de beloning t.o.v. de bouwvak ken en industrie wordt matig tot te laag gevonden; het merendeel van de werknemers wil wel in de land bouw blijven werken, maar niet al- Zeeuwsche stichting voor revalidatie Deze week verscheen hel verslag over 1970 van de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie. In dit verslag wordt o.a. met vreugde vastgesteld dat de Stichting in het afgelopen jaar voor meer individuele gehandicap ten nuttig werk heeft kunnen doen. Evenzeer bestaat er dankbaarheid over het feit dat door een aantal ge meentebesturen de voor het jaar 1971 aan de Stichting toegekende subsidie op een hoger bedrag is vast gesteld. De provincie Zeeland heeft voor de tweede maal een tekort op de balans aangezuiverd. Medege- Orgelconcert Donderdag 12 augustus bespeelt Jan Bonefaas, organist van de Grote Kerk te Gorinchem het orgel van de Grote Kerk te Zierikzee. Het pro gramma vermeldt werken van Bux- tehude, Mendelssohn en Langlais. Tot slot brengt de organist een im provisatie. SCHARENDIJKE Op maandag 9 augustus zijn de lessen op de openbare basisschool, hoofd, de heer P. T. Bolkebaas, weer begonnen. Gestart werd met 86 leer lingen, waarvan er 14 voor de eerste maal de lessen gaan volgen. In de plaats vari de heer P. Troost, onder wijzer, die naar Dordrecht vertrok, is thans in dienst genomen mejuf frouw C. Joziasse uit Middelbui-g. Zij zal les geven in de eerste en de tweede klas. Bouw dubbel woonhuis Voorlichting wordt hoogst noodzakelijk geacht Abeelestraat alhier. Eén voor eigen rekening en het andere woonhuis voor de heer De Ronde te Sir Jans- land. Na deze bouw kan er nog een dubbel woonhuis in deze straat wor den gebouw^ dan is de bouwgrond hier uitverkocht, nu ook het scholen complex aan deze straat verrijst, voor huisvesting van de Openbare en Christelijke Basisscholen. Chr. kleuterschool „Radda Barnen" Ook de christelijke kleuterschool „Radda Barnen" heeft maandagmor gen, 9 augustus, weer haar' poorten geopend. Gestart werd met 68 leer lingen, waarvan er 24 voor het eerst op school komen. SCHIPHOL. Dr. Thomas Matthew de Amerikaanse negerleider die vo rige week vergeefs probeerde van de Russische autoriteiten toestemming te krijgen het joodse autonome ge bied Birobidjan te bezoeken teneinde de positie van de joden aldaar in ogenschouw te nemen, heeft maan dag enige uren op Schiphol doorge bracht. I f&Ül DODELIJKE ONGELUKKEN HAAKSBERGEN. De 21-jarige stoffeerder C. J. Westendorp uit Haaksbergen is in een ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. Hij kwam te Eiber gen met zijn bromfiets in botsing met een auto, waarbij hij ernstige verwondingen opliep. TIEL. Op de Heiligenstraat in Tiel is de 66-jarigë F. Laisina, die met zijn fiets de weg overstak, door een vrachtwagen aangereden. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is overle den. STADSKANAAL. In het Revaja- ziekenhuis te Stadskanaal is de 38- jarige L. Zomer uit Terapelkanaal bezweken aan de verwondingen die hij zondagnacht opliep toen de per sonenauto, waarvan hij mede inzit tende was, tegen een geparkeerde tankauto botste in Terapel-Kanaal- West. STILLE OCEAAN. De Apollo-15 capsule drijvend in zee. Rechts een bergingshelikopier, links een. Russi sche treiler. Moest ook eens komen kijken. ZIERIKZEE, 9-8. In opdracht van de Provinciale Raad voor de Be drijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland heeft de Commissie voor de Technische Voorlichting aan Land- en Tuinarbeiders een enquête gehouden onder de werknemers in de agrarische bedrijfstakken. De re sultaten van deze enquête zijn weer gegeven in een verslag, waaraan het hieronder volgende artikel werd ont leend. Van de 2078 medewerkers in de agrarische bedrijfstakken die een enquêteformulier ontvangen hebben, werden 1268 formulieren terugont vangen, dat wil zeggen 61 procent. Van deze 1268 bleken er 491 niet meer in de agrarische sector werk zaam te zijn of niet meer als werk nemer. terwijl 104 formulieren te on volledig ingevuld waren om te wor den verwerkt. Uiteindelijk konden 673 formulieren verwerkt worden. Wat men aangaf voor het prettig werken in de landbouw was het af wisselende werk en de buitenlucht. Het alleen werken, de minder pret tige weersomstandigheden en de lagè beloning maken het werk minder prettig. Het bedrag dat verdiend wordt, vindt het merendeel matig of te laag, zeker vergeleken bij de ver diensten in bouwvakken of industrie. len zien er nog toekomst in; onge veer tweederde van de werknemers is aangesloten bij een agrarische be- drijfsbond; voor inleidingen op voor lichtingsvergaderingen zijn sociale en maatschappelijke onderwerpen favo riet; de berichten over de aktiviteiten van de voorlichting, die de secreta rissen van de afdelingen ontvangen, worden onvoldoende doorgegeven aan de leden; ongeveer tweederde van de werknemers ontvangt nooit bericht over een excursie; ook via de werkgever wordt men van be deeld wordt verder dat met ingang van 1 oktober 1970 dr. Ter Bals in trede deed als full-time sociaal-ge neeskundige van de Zeeuwse Kruis- raad, als opvolger van mevr. E. M. Siepex'da-Staab. Wat betreft het in dividuele advieswerk wórdt mede gedeeld, dat in 1970 290 patiënten werden besproken, waarvan 37 af komstig van Schouwen-Duiveland. Er werden 153 nieuwe patiënten in- geschieven, (18 van Sch.-Duiveland). Er werden 194 patiënten afgevoerd (28 van Sch.-Duiveland). ZIERIKZEE STILLE OCEAAN. Bemanningsleden van de Russische sleepboot ..Malfa" als belangstellende toeschouwers bij de landing van de Apollo-15 capsule in de Stille Oceaan. Wandeltocht Z.S.C. Door de heer C. Deurloo, metse laar te Bruinisse, is vorigë week een Dc sportvereniging „Z.S.C." te begin gemaakt met de bouw van een Scharcndijke-Ellemeet houdt op za- dubbel woonhuis in de Van den ZIERIKZEE, 9-8. Maandagavond tegen elf uur ging de brandsirene en op de gebruikelijke korte tijd nadien rukte de brandweer uit. Aanvanke lijk bleek het een loos alarm te zün. Men spoedde zich naar de Engelse kade, maar daar was niets aan de hand. Even later werd ontdekt dat het een woonwagen gold, die - aan de Westhavendjjk gestationeerd - hevig brandde. De brandweer aanvankelijk mis leid, moest wat tijd verloren laten gaan, maar eenmaal ter plaatse, werd de als een fakkel brandende wagen uit de eigen watei'voorraad, stevig aangepakt met meerdere stra len. Het vuur had daar niet van te rug en ziendex'ogen verflauwde de vlammenzee. Enkele zijschotten werden afge- bx'oken en daartussen werd gespoten, om te vex-hinderen dat het vuur hier nog verder zou doorvreten. De brand trok - ondanks het late uur - nogal wat belangstelling. Over de weg kwam een lang rij lichtjes, duidelijk afkomstig van nieuwsgierigen. Na een klein uurtje was het bluskai-wei gefikst en konden de zwaailicht auto's weer inrukken. Van de wagen bleef niet veel over dan een ver koold karkas. MIDDELBURG, 9-8. Zaterdag 14 augustus zal voor het eerst 1 van dit jaar weer een massale i mosselmaaltijd worden gehou den in Zeeland en wel in Yer- i' seke. Het Kon. Ned. Zeilver- bond organiseert dan namelijk, in samenwerking met de wa- i1 tersportvereniging Yerseke, de i' Oosterschelde race 1971. Aan i1 dit evenement zal de mossel- maaltijd worden gekoppeld, i1 De Grevelingendagen die vo- i' rige maand voor het eerst de i1 jaarlijkse mosselfeesten in i1 Bruinisse vervingen, misluk- i1 ten door de totale afwezigheid van mosselen. Mede hierdoor wordt a.s. zaterdag in Yerseke een enorme toeloop van mos selliefhebbers verwacht. Vol gens kenners zijn de Zeeuwse mosselen dit jaar van uitmun- l' tendé kwaliteit. De prijzen I' zullen waarschijnlijk laag blij ven, doordat de voorraden die zich tijdens het verbod op de mosselhandel hebben opge- l1 hoopt, zullen zorgen voor een grote aanvoer. I1 Laat avondlijk alarm PRAAG. Tsjechoslowakije en de Verenigde Naties hebben maandag een overeenkomst gesloten betref fende de stichting van een onder zoekcentrum in Bi-atislava voor de ontwikkeling van methoden ter voorkoming van lucht, water- en bo- demveronti-einiging. Dit heeft het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka gemeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3