Brandende wagen AGENDA Tinoccfiio Verton's Schoenen Verkeer uit Zierikzee moet nu „officieer' voorrang verlenen via g.a.b. rotterdam alléén. Drukproef kerncentrale-bol te Borssele Oostpakistaanse leider voor de rechter Grootste brand „na de oorlog" in Londen laatste nieuws Vermoedelijk beslissende fase in Viermogendhedenbespreking over Berlijn Mil j oenopdrachten voor „De Schelde" Triest Belfast na dag van gevechten FRUIT Maandagavond werd de weste lijke hemel rond Zierikzee hel ver licht door een brandende woonwa gen. Alweer „dus" een brandende woonwagen, als het zoveelste in cident in de tijd, dat het trekkers volkje het belieft zich op Schou wen- Duiveland op te houden. Zijpe kent zijn woonwagenperike len; Nieuwerkerk heeft de zwaar ste last getild met incidenten, die nergens naar lijken (overigens ook ingeleid met een kwalijk woonwa- genvuur); Zierikzee is „uitbeta lingsgemeente" geworden en het heeft, naast veel „ongemakkelijk heden" ten stadhuize, nu ook al een verpulverde wagen, als sym bool van het nomadenleven nieu we stijl. Trouwens in heel Neder land branden de wagens als fak kels en de geld verdienende en be lastingbetalende burgerij wordt opgeroepen tot een durend geloof in de noodzaak van al deze in we zen peperdure branden. Wij geloven er geen steek van, dat al die wagens moeten branden Ze branden alleen in de zuurstof, die uit de geldcylinders van het ministerie van C.R.M. ontsnapt. Natuurlijk zullen er wel echte on gelukken tussen steken, maar - om het dan maar algemeen te houden - de wetenschap, dat er royale ver goedingen worden uitbetaald, op last van de centrale overheid, voert niet tot de optimale voorzichtig heid met vuur, die men van woon wagenbewoners zou mogen ver wachten. Waar het ons - tegen de achter grond van vlammende wagens en geld opstrijkende nomaden - voor al om gaat, is de vraag hoe het staat met het onderzoek naar de gedragingen van deze mensen, naar een durende controle op uit keringen; vooral dit laatste gelet op het feit dat ze van plaats naar plaats trekken. Is de „tweede plaats" helemaal op de hoogte van uitkeringen en vergoedingen, die in de „eerste plaats" worden ge geven? Wordt er niet „gesjoemeld", maar „wat aangerommeld" en niet onnodig met geld gemorst? Het zijn eerlijke vragen, gelet op de belangrijke bedragen, die de ge meenschap ten koste moet leggen om de woonwagenbewoners in le ven te houden. Toch over dit onderwerp spre kend, menen wij dat de rijksover heid met de tot nu gevolgde me thodiek volkomen op de verkeerde weg zit. Sociale voorzieningen mo gen nooit een aanmoedigingspre mie zijn voor ondoordachte dingen en noch minder om het eigen ini tiatief, om te doen wat tenminste kan worden gedaan, te verlammen. Een tweede punt dat men de centrale overheid kan kwalijk ne men is dat de last van de confron tatie maar gemakshalve naar dc gemeenten wordt toegeschoven. Met is een ongehoorde zaak dat burgemeesters en allerlei ambte- uaren hun kostbare tijd moeten be steden aan de financiële begelei ding van deze mensen, die soms op stuitende wijze wordt ge-eist c.tj. afgedwongen. Dat eist tijd, geld en zenuwen en men vraagt zich wel af: „moet dat nu zo?". Dat moet helemaal niet zo; maar dan zal C.R.M. in de toekomst de weg van de minste weerstand moeten laten schieten. Dan inoet er heel wat strenger worden opge treden; dan moeten er kortingen komen op de uitkeringen i.v.m. nu vaak onbekend blijvende verdien sten, hetzij uit handel, hetzij uit werk van betrokkenen. Het zo absoluut noodzakelijk genoemde wagenpark - met name inclusief de auto's - zal eens aan grondige inspekties moeten wor den onderworpen. Er moeten re gels komen, in de geest van: deze auto is goed en kan bij normaal gebruik zo lang mee. Nu schijnt men Gods water maar over Gods akker te laten lo pen en vloeien de vergoedingen - die vele tienduizenden belopen - naar een hoek, waar ze verdraaid slecht worden besteed. Nu hebben we alleen tanden knarsende gemeentebestuurders, die echt wel weten „hoe duur gold is". In uiterste nood bellen zij het ministerie en dan vernemen zij spoedig het bevel: uitbetalen. Dit is een soort dwaas potverteren, waar geen zinnig mens bet mee eens kan zijn. Een streng financi eel reifime, een goede controle en een afdwingen dat men zich houdt aan de regels en afziet van iedere onnodige overlast of intimidatie, is een minimale prijs voor bot vage bondenleven. dat naast zorgen ook bekoringen kent. Maar daar lcoont de gemeenschap niets voor; die mag alleen betalen. DF.N HAAG. De bijzondere radio- diens' van do PT.T. beeft maandag avond in Waddinxveen een mohie'r. klandestinne zonder opgespoord en uit de ether genomen. Verkeersmaatregelen voor rotonde Graehtvveg-Blokweg Gehuwde vrouwen vinden vlot werk ROTTERDAM, 9-8. De speciale af- deling, die het gewestelijk arbeids bureau in Rotterdam drie maanden geleden ten behoeve van de werk lustige gehuwde vrouw oprichtte, blijkt een succes te zijn. Vele vrou wen vinden via deze afdeling, die uniek is in Nederland, een baantje voor halve of ook wel hele dagen. Gebleken is, dat bij het bedrijfsle ven voldoende vraag is. naar gehuw de werkkraöhten. De vraag (thans 450) is groter dan het aanbod (350). De directie van het G.A.B. is zeer tevreden over dc gang van zaken. „Passagiersvliegtuigen vormen geen doelwit van luchtmachten" BONN, 9-8. Piloten van de West- duitse, Britse en Amerikaanse lucht machten gebruiken passagiersvlieg tuigen boven de Duitse Bondsrepu bliek niet als doelwit. Woordvoerders van het Westduit- se ministerie van defensie, alsmede van de Royal Air Force en de Ame rikaanse luchtmacht reageerden met deze verklaring op de beschuldiging van de Britse pilotenvereniging Balpa, die gezegd heeft dat ver keersvliegtuigen boven West-Duits- land en Frankrijk door vliegers van militaire toestellen als doelwit voor schijnaanvallen worden gebruikt en daardoor in groot gevaar worden ge bracht. Dinsdag 10 augustus Dreischor Hervormde kerk. Orgelconcert, 20.00 uur. Woensdag 11 augustus Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad 7.30 uur. Donderdag 12 augustus Zierikzee Grote Kerk, 8 uur, orgelbespeling door Jan Bonefaas. Advertentie In naturel Juchtenleer ZIERIKZEE, 10-8. Zierikzee heeft ei sedert gisteren (maandag) een be langrijke verbetering cp verkeers technisch gebied hügckrcgen welke doer de Diqnstkring Zierikzee van Rijkswaterstaat werd uitgedacht en toegepast cm te komen tot een lega lisering van het gedrag van het ver keer op een moeilijke plaatselijke situatie voor de weggebruiker: de verkeersrotonde tussen Grachtweg en Lange Blokweg, met als het ware daar „dwars overheen" het drukke verkeer uit de richting Bruinisse naar Schouwens Westhoek en omge keerd. De reeds vele malen gesignaleerde moeilijkheden op dit verkeersplein demonstreerden zich tot voor kort vooral in het voorkomen van ove rigens lichte botsingen, met in hoofdzaak blikschade. Intussen lijkt het er nu op dat dit in de toekomst vermeden zal kunnen worden, mits de automobilist zich de betekenis realiseert van bord nr. 9 van W.V.R., namelijk het bord met de volgende betekenis „U nadert een voorrangs- weg, -kruising of -splitsing". Dit bord werd aangebracht voor het ver keer dat Zierikzee verlaat en via de Grachtweg de rotonde wil bereiken. Automobilisten dienen dus voor taan duidcljjk voorrang te verlenen aan het verkeer op de rotonde, dat wil in feite zeggen liet verkeer op de grote weg kemende uit de Westhoek in de richting Duiveland-Bruinisse. Vechtpartij op officiële receptie CAIRO, 9-8. Diplomaten uit Noord en Zuid-Korea zijn elkaar maandag avond op een receptie van de am bassade van Singapore in Cairo te lijf gegaan. Ze hadden ruzie gekre gen over een zeeman die volgens de Zuidkoreanen weieens door de noor delijken ontvoerd zou kunnen zijn, en schopten elkaar daarbij tegen de schenen. De zaakgelastigde van Sin gapore suste het conflict. Lek in Franse olieleiding PARIJS, 9-8. Door een defect in de olie-buisleiding Marseille-Karls ruhe zijn in de buurt van het Zuid- Franse dorp Chateauneuf-en-Galau- re grote stukken landbouwgrond en het grondwater verontreinigd. Een enige dagen geleden in de lei ding ontstane scheur is totnogtoe niet gedicht. De reparatie kan pas verricht worden als de olie tussen twee pompstations uit de leiding is gelopen, d.w.z. 2400 kub. meter ruwe olie. Grote schoonmaak in de Chinese hoofdstad .HONGKONG, 10-8. Raclio-Peking meldt dat er op het ogenblik in de Chinese hoofdstad en andere grote steden van China „een grootscheepse campagne" aan de gang is „ter be vordering van de hygiëne". In Woe- han zonden ruim 1 miljoen mensen ingeschakeld ~iin bij liet schoonma ken van 15.000 rioolleidingen en het opruimen van 15.000 ton afvul en in Tientsin zonden rond 80.000 mensen bezig zijn met het zuiveren van het drinkwater en het ontsmetten van zwembaden en andere openbare ge legenheden. Het verkeer op de grote weg, ko mende van de richting Westhoek, wordt door middel van bord nr. 8 in kennis gesteld van de nadering van de kruising waarop dit verkeer dus zelf voorrang heeft. De directe aanleiding tot het plaatsen van de verkeersborden en wijziging en verbetering van de weg markering is wel in de eerste plaats het veel intensiever geworden ver keer in de richting Bruinisse. In fei te was de situatie zo dat vele „be kende" automobilisten uit de rich- Van de Grachtweg komende auto verleent voorrang aan het verkeer op de rotonde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). jeugdschoenen zijn sterk genoeg Havenplein 13, Zierikzee Telefoon 2488 ting Zierikzee al voorrang verleen den. Dit is dus thans een dwingende noodzaak geworden: het verkeer uit Zierikzee dient voorrang te verlenen aan het verkeer op de rotonde. BEN HAAG, 9-8.' De in 1969 door dc N.V. PZEM bij Siemens Neder-, tand N.V./Kraftwcrk Union A.G. be stelde 477 mw kernenergiecentrale te Borssele vordert geheel volgens plan, zo deelt Siemens mede. Nu de stalen' - en de daaromheen liggende betonnen - bol geheel.geslo ten is, heeft in het afgelopen week end de volledige geslaagde drukproef plaats gevonden. Cm zeker te zijn, dat aan de hoog ste veiligheidseisen wordt voldaan werd met compressoren deze bol (welke een doorsnee heeft van 46 meter) gedurende lange tijd onder worpen aan een overdruk van 4,3 atm. Aansluitend wordt nu nog de lekproef gehouden. Een overdruk van 3,9 atm. blijft dan gedurende vier dagen aangehouden, aansluitend vier.dagen met 0,5 atm. en tot slot een onderdruk van 0,05 atm. In verband met atmosferische ver anderingen gedurende deze lange be- proevingstijd wordt constant de ba rometerstand en de buitentempera- tuurvergeleken met de op meer dan 50 plaatsen binnenin de bol aange brachte temperatuur- en drukmeters. Amerikaanse deelneming in Russisch vrachtauto-project WASHINGTON, 9-8. Dc regering van de Verenigde Staten heeft maan dag exportvergunningen verstrekt die naar het schijnt de weg vrijma ken voor Amerikaanse deelneming in een grote vrachtautofabriek die in de Sowjet-UYiie zal worden ge bouwd. Het ministerie van handel in Washington heeft drie aanvragen goedgekeurd voor de export (waarde 612 miljoen dollar) van gieterij-in stallaties, o.a. voor de fabricage van gietstukken voor voertuigen. Het verstrekken van deze vergun ningen, waarvoor verscheidene on- derhemingen aanvragen hebben in gediend, lijkt een eerste stap te zijn in de richting van goedkeuring van een voorgesteld project, te weten de bouw van een grote vrachtwagenfa briek door Mack Trucks bij de rivier 3e Karna, 1000 kilometer ten oosten van Moskou. RAWALPINDI. 9-8. Be Oostpakis taanse leider sjeik Mocdjiboer Rac-h- man zal op II augustus door een speciale militaire rechtbank worden berecht wegens ..het voeren van oor log tegen Pakistan" en andere ver grijpen". LONDEN. .9-8. Meer dan 300 brandweerlui zjjn maandagavond in Lorden ingeschakeld btf de bestrij ding van een reusachtige brand in een leegstaand koelpakhuis bij de Tower Bridge. Zeker acht brand weerlieden raakten gewond. De brand, die na zes uur blussings. werk nog niet bedwongen was, werd door een woordvoerder van de brandweer „de grootste in Londen sinds dc tweede wereldoorlog" ge noemd. Het vuur dreigde over te sld&lf naar andere niet meer in ge bruik zijnde gebouwen en installa ties. Er zijn geen woningen in dc buurt. Voor de blussing gebruikte de brandweer, die aan de brandkranen niet voldoende had. water uit do Theems. Maandagavond laat meldde do brandweer dal zij het vuur onder controle had. al brandde het gebouw nog steeds. In tegenstelling tot eer dere berichten betrof het geen leeg staand gebouw, maar een pakhuis waarin uiterst brandbaar materiaal - pek en textiel - was opgeslagen. In een in Rawalpindi uitgegeven verklaring zegt dc Pakistaanse rege ring. dat de beklaagde „de nodige gelegenheid zal krijgen zijn verdedi ging voor te bereiden en alle facili teiten zal hebben die de wet toestaat, waaronder hel nemen van een advo caat van zijn eigen keuze, mits deze een burger van Pakistan is". Het proces, zal achter gesloten deuren worden gevoerd. Sjeik Moedjib werd op 26 maart in Dacca gearresteerd, nadat Paki staanse militairen Oost-Pakistan binnengetrokken waren om ccn af scheidingsbeweging onder leiding van zijn Awami-liga neer te slaan. Amerika bczorgil WASHINGTON. 9-8. De regering der V.S. heeft maandag haar be zorgdheid geuit over het besluit van de Pakistaanse regering, dc Oostpa kistaanse leider Moedjibocr Raeh- man te berechten. Momenteel wordt met ca. 800 man aan dit plus minus vier jaar in be slag nemende project in Borssele ge werkt. Saint Laurent stapt over naar de confectie PARIJS, 9-8. De beroemde Franse mode-ontwerper Yves Saint Laurent heeft maandag bekendgemaakt dat hij geen „haute couture"-collecties meer zal brengen en overstapt naar de confectiemarkt. Tweemaal per jaar zal hij voortaan in Parijs con- fectiekleding tonen. Wel blijft hij een aantal particuliere cliënten kleden. VLISSINGEN, 9-8. N.V. Koninklij ke Maatschappij „De Schelde", on derdeel van de Rijn-Schelde-groep, heeft drie opdrachten ontvangen voor de levering van aluminium ge vels voor een totaalbedrag van on geveer f 9 min. 1 Het gaat om een door de Rijksge bouwendienst opgedragen leverantie voor het nieuwe gebouw van het Centraal Bureau voor de Statistiek, een opdracht van N.V. Aannemings maatschappij J. P. van Eesteren voor het gebouw van de medische facul teit in Rotterdam en een opdracht van Ballast-Nedam N.V. voor een uitbreiding van het hoofdkantoor van de Gasunie in Groningen, aldus een communiqué. Jongetje verdronken HAAFTEN. 9-8. Maandagmiddag is in de haven van het industrieter rein te Haaften hel 3.-jarige jongetje Bertje de Boer uit Rossum verdron ken. Maandagmorgen was hij door zijn ouders bij zijn oom en tante in Haaften gebracht, die op het knaap je zouden passen, omdat zijn vader en moeder met vakantie gingen. Ver moedelijk is het jongetje spelender wijs te water geraakt. BERLIJN, 10-8. De ambassadeurs van Rusland, Amerika, Engeland en Frankrijk zijn dinsdag voor hun 27ste gesprek over de kwestic-Ber- lijn in het gebouw van de voormali ge controleraad in West-Berlijn bij eengekomen, Reeds enige tyd gaan geruchten dat de onderhandelingen in een beslissend stadium zijn geko men. Maandagavond bad de burgemees ter van West-Berlijn, Klaus Schütz nog een onderhoud met de diploma tieke vertegenwoordigers van de drie westelijke landen. Dit gesprek werd gevolgd door een bijeenkomst van Schütz met de gevolmachtigde van de ^Vestduitse regering, Egon Bahr. Politieke waarnemers geloven dat de besprekingen van dinsdag het be gin zullen worden van een verschei dene dagen durende marathonzitting. Als eenmaal principiële overeen stemming is bereikt zullen er nog wel enkele weken nodig zijn om de zaken technisch te regelen. BELFAST, 10-8. Veertien doden, onder wie twee vrouwen, een kind en een priester, tientallen gewonden, honderden daklozen, voor miljoenen materiële schade: dat is de balans in de grauwe ochtend van de ontwa kende stad Belfast na een dag van gevechten. In de zwaar getroffen katholieke wijk van Ardoyne sloeg de indrin gende lucht van de rook op de keel. In drie straten die van het begin tot het eind door brand zijn getrof- fe, smeult in een honderdtal huizen, die een pivtestantse enclave vormen in dit katholieke gebied, nog het vuur. Volgens sommige mensen heb ben de protestanten zelf, alvorens te vluchten uit vrees voor leden van het republikeinse leger, hun huizen in brand gestoken ..opdat de katho lieken zich niet daarin zouden ves tigen". In een van deze straten zijn twee vrouwen en een kind gedood. Toen zij hun schamele bagage op karretjes, kinderwagens en andere voertuigen laadden, waren zij het mikpunt van sluipschutters. Na de gevechten die pas tegen drie uur in de ochtend eindigden, waren de straten uitgestorven. Vijf bergbeklimmers in Zwitserland omgekomen ZERMATT, 9-8. Drie Duitsers - Iwcc meisjes en ccn man - zijn maandag hij het beklimmen van dc Mattcrhom, in Zwitserland, om het leven gekomen. Voorts zyn maandag dc lijken ge vonden van twee Zwitserse Alpinis ten die sinds vorige week op dc Ei- gcr werden vermist. Het koninklijk bezoek aan Indonesië DEN HAAG. 9-8. Minister Schmel- zcr zal tijdens het koninklijk bezoek aan Indonesië met zijn Indonesische ambtgenoot Adam Malik niet alleen over politieke, maar ook over huma nitaire problemen spreken. Hij heeft dit maandagmiddag mee gedeeld aan vertegenwoordigers van zes Nederlandse jeugdorganisaties, die hem vroegen te eisen dat do po litieke gevangenen worden vrijgela ten cn de Ier dood veroordeelde jeugdleider Sulkatno niet wordt te rechtgesteld. Jeugdige gebruikers van drugs aangehouden DRACHTEN, 9-8. Wegens het ge- bruik van en handel in drugs is door de politie van Opsterland aangehou den en ingesloten de 25-jarige bouw vakker W. H. uit Drachten. Deze heeft ongeveer \Vz a twee jaar ge leefd van drughandel. Voorts wer den 15 jongens, in de leeftijd van 16 tot 22 jaar, aangehouden. Enkelen hadden reeds enkele jaren drugs ge bruikt, anderen voor de eerste keer. Bij een van hen werd een hoeveel heid in beslag genomen. De gearres teerde H. zal woensdag worden voor geleid aan de officier van justitie te Leeuwarden. Het onderzoek duurt nog voort. Vallen in eigen zwaarddal doet eerst pijn. Schrijven we in een ondoordacht moment, dat het met het vaderlandse fruit „niet zo ge weldig zou zijn" en hel buitenlandse fruit superieur zou zijn. Komt een kweker het redaktiekantoor binnen, met het puikste puik van de boom gaard. We wilden samen met u - ieder een appeltje - hel proef fes tijn nog wel eens herhalen. Puik appeltje, puik peertje (nu ja, peertje, zeg maar peer) en maar „zmikkelen" en „zmullen". Bij dit fruit verbleekt menige door warme zon overgaar gestookt stukje fruitol een gés- droogde vijg. In dit (vaderlandse) fruit steekt nog de prikkeling van het oersap en is alles gegroeid en gerijpt onder de bedauwing van het - nog altijd ge zegend - Wcsi-Europese klimaat. Enkele eetkonsekwenlies; diep duiken in appel of peer en sap langs de kin, genieten zoals de meisjes en jongens hel op de Ster-reklame doen, maar nu echt. Alles uit de plastic fruitzak van een toch (terecht) wat verbolgen kweker, die zijn pronk stukken bij ons op het bureau neer zette. Excuus, excuus, hoe konden wij weten dal er onder de vader landse hemel nog zulke schitterende produkten groeiden, want in de win kels koopt men toch echt wel eens derde rangsappeltjes, met een kwa lijk, zurig smook je. Dat is economie, vreemde economie mogen we wel zeggen. Maar goed fruit is er nog wel, maar we „krijgen" het niet altijd, hei is er n beetje) mee als met mos selen. Ze zijn zo geweldig, zo vis rijk, maar gekocht stuit men toch voa al eens op koffiebonen. Waar bleven dan de mooie, pave, ufille mosseltjes en waar blijft het vader landse edcljruit cn dc vaderlandse edelboterEnfin, dat doet nu (even) niet ter zake: we hebben foute din gen geschreven en deden (ongewild overigens) onvriendelijk over het vaderlandse fruit. Dat er meer van mag kamen: dat er veel van mag zyn. Dal de prijzen ook echt prijzen mogen zijn; dal velen zullen worden bekeerd tol deze sappige bollen. Dal er een roep ga over liet land: we heb ben het nop. we kunnen het nop en we laten ons niet wegplagcn door perziken uit de Pyreneeën en met pitjes volgestavip te mandarijnen. We willen een eerlijke Nederlandse appel en als hij ooit al bespoten is geweest, dan is dat er na al die buien nu echt wel afgespoeld. Je moet toch eens proeven en de fruitkwekc- ri? moet nop veel meer dan voor heen aan public relation gaan doen. Want dat is het wel helemaal in zo'n situatie als de onderhavige. Voor de restbijl er eens in, sap langs je SCI11F.RE1 LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2