heus, de postgiro DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeker veertien doden bij veldslagen in straten van Ierse steden de postgiro is voor en van ons allemaal! dc& makkelijk! Astronauten in goede conditie Weer bankoverval in West-Duitsland Inbraak bij Haagse juwelier levert buit op van zeker 50.000 gulden West-Duitsland heeft nieuw gif schandaal Melding kneedbom en ballon met kaars over Botlek-terrein I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 augustus 1971 127ste jaargang Nr. 20924 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1089 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken tl, Zierikzee, Postbus I, tel. (OttfO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraógt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Studie toekomstige watervoorziening Hevige ongeregeldheden Driehonderd arrestaties BELFAST, 9-8. Zeker veertien mensen - onder wie twee vrouwen - zün maandag in Belfast om het leven gekomen tijdens de hevigste ongeregeld heden die zich de afgelopen twee jaar in Noord-Ierland hebben voorgedaan. Honderden protestanten hebben hun brandende huizen in de katholieke buurten van de hoofdstad verlaten. In de donkere en nauwe straten zyn de sluipschutters van het verboden Ierse republikeinse leger - de Ira - nog steeds actief. Een van de ernstigste incidenten aeeft zich in de avonduren voorge daan bij een aanval op een legerpost in de katholieke buurt New Barns- leu, die is gevestigd in een voorma lig ontspanningsg.ebouw van de pro testanten. Een woordvoerder van het leger beschreef de beschieting van deze post als een goed-georganiseer- de aanval op grote schaal. Bij het vuurgevecht om de legerpost werden twee sluipschutters gedood. Vijf le den van Ira werden gewond (n een dekenhuis opgenomen. Eerder op de avond werd een vrouw in een protestants gedeelte van de katholieke wijk Ardoyne.dooi den kogel van een sluipschutter do- delijk getroffen. Zij stond bij de in boedel die zij uit haar brandende huis had weten te redden. In deze buurt staan meer dan honderd hui zen in lichterlaaie. Internerings maatregelen Ne nieuwe hevige onlusten volg den op de afkondiging van interne ringsmaatregelen en de arrestatie van 300 mensen onder wie zich veel leiders van het verboden Ierse Repu blikeinse leger de Ira, zouden bevin den. Ongeregeldheden braken ook uit in Londonderry en Newry. In -Londonderry werden elf mili tairen gewond in vijftien uur van onafgebroken gevechten, die begon nen toen troepen evenals in Belfast vroeg in de ochtend razzia's verrich ten om verdachten te interneren. In Newry zijn verscheidene winkels en kantoren platgebrand. Het Lagerhuislid Bernadette Dev lin ging na haar overhaaste terug keer uit Londen in Londonderry fel tekeer tegen Piet interneringsbesluit. „Wij zullen deze mensen desnoods zelf uit de gevangenis halen", zo verklaarde ze. „Er zijn niet genoeg gevangenissen om ons allemaal te bergen, er is niet genoeg politie om ons eronder te houden." De leidér' van de links-katholieke oppositie in het Noordierse parlement, Gerry Fitt, is naar Londen gevlogen om aan te dringen op terugroeping van het Bi'itse parlement, dat juist vrij dag op zomerreces is gegaan. In Armagh raakten een Britse sol daat en een burger door kogels ge wond. In Bambridge brandde een kleine houten kerk af van de vrije presbyteriaanse gemeente van domi nee Ian Paisley. Veel arrestaties In totaal zijn tot heden 300 men sen gearresteerd. Het grootste deel van hen wordt ervan verdacht be trekkingen te hebben onderhouden met het verboden Ierse Republikein se leger. Volgens goedingelichte krin gen zijn enkele topleiders van dit leger echter tijdig naar de Ierse re publiek gevlucht Inmiddels is een grote uittocht uit Noord-Ierland begonnen van fami lieleden van gearresteerde leden van het Ierse Republikeinse leger. Tien tallen auto's en vrachtauto's zijn op weg naar de Ierse republiek, waar kampen voor de vluchtelingen zijn ingericht. In Dublin is bekendgemaakt dat al ruim 500 mensen de grens zijn over getrokken. Weer jong Frans toeristenpaar vermoord ISTANBUL, 9-8. Een jong Frans paar is maandag doodgeschoten aan getroffen op een plek aan de Mid- dellandse-Zeekust bij de Turkse plaats Gazipasa, ongeveer 50 km ten costen van de zuidturksc badplaats Alanya. Van Turkse officiële zijde is ver klaard, dat de Fransen klaarblijke lijk in hur. slaap zijn gedood. Er zijn geen sporen van aanranding. Uit hun auto schijnt evenmin iets gestolen te zijn. (Vorige maand zijn drie Franse toeristen in Engeland doodgeschoten Een 24-jarige Brit, die zichzelf van het leven heeft beroofd, deelde in een briefje mee, dat hij de moorde naar was). De milieuvervuiling in de Verenigde Staten WASHINGTON, 9-8. President Nixon heeft gewaarschuwd voor de hoge kosten van bestrijding der mi lieuvervuiling, terwijl zijn adviseurs op dat terrrein juist de voordelen belichtten. Hoewel zij dus in hun accent ver schilden, waren de president en zijn adviseurs het erover eens dat aan zienlijke vooruitgang wordt geboekt in de strijd tegen de verontreiniging. Nixon gaf een verklaring uit waarin stond dat de Amerikanen geen wonderen moeten verwachten. „Het is simplistisch ecologische ver betering na te streven tegen de prijs van het faillissement van juist de belastingbetalende ondernemingen die moeten betalen voor de sociale vooruitgang die de natie wenst". De kosten moeten door iedereen, ook de consument, worden gedragen, zo zei hij. HOUSTON, 9-8. Nasa-artsen heb ben de bemanning van de Apollo-15 maandag bij een grondig onderzoek „in goede algemene conditie" bevon den. Zij constateerden het gebruike lijke gewichtsverlies en wat ver moeidheidsverschijnselen. Scott had blóeduitstortinkjes onder vier nagels als gevolg van het werken met de strak zittende handschoenen van zijn ruimtepak. SNEEK. Op het Sneekermeer is de Sneekweek van start gegaan. Op de foto een typisch beeld voor de Sneek week, verschillende klassen, Stern, Vaurien en Valken, verdringen el kaar om de boei te ronden. HANNOVER, 9-8. Bij een overval op een filiaal van de „Deutsche Bank" in Hannover hebben drie ge maskerde mannen ca 200.000 mark buitgemaakt. De daders waren bewapend met twee pistolen en een machinepistool. Terwijl een van de overvallers bij de ingang personeel en cliënten met een machinepistool onder schot hield, dwongen beide anderen de kasruim- le binnen. Zij dreigden bij het niet- opvolgen van de bevelen een gijze laar te zullen meenemen. Een van deze twee sprong over een glazen schot en dwong de 26-jarige kassier de kas te openen. De rover graaide de kas leeg en stopte de buit in een reistas. Na de overval, die 'zich in een paar seconden afspeelde, vlucht ten de bankrovers met een perso nenauto. De overval is de zesde binnen een week tijd in West-Duitsland. De „se rie van gewelddaden" bereikte afge lopen woensdag 't hoogtepunt). Toen poogden twee gangstex-s bij een over val op de „Deutsche Bank" in Mün- chen twee miljoen mark los te krij gen. Daarbij zijn de 31-jarige bank rover Hans Georg Rammelmayer en een door hem eri zijn medeplichtige, Dimitri Todorov, gegijzeld perso neelslid, de 20-jarige Ingrid Reppel, omgekomen. BOCHUM, 9-8. In de Westduitse stad Bochum (Noordrijn-Westfalen) is een nieuw gifschandaal aan het licht gekomen. In een meertje dat als vuilnisstortplaats dienst doet, zouden transportbedrijven duizenden vaten met uiterst vergiftigde cyaanwater- stofzouten hebben laten zakken. Sommigen spreken van 15.000 tot 20.000 vaten. Maandagmorgen is op last van het gemeentebestuur een begin gemaakt met het uitbaggeren van de stortvij- - ver. Al na luttele miniuten stuitte men op vijf 100-kilo-vaten met de gevaarlijke stoffen. Tegen de avond waren circa 200 vaten geborgen. He den (dinsdag) wordt het baggerwerk voortgezet. Het gebied is door de po litie afgezet. De zaak was vorige week door „Unsere Zeit", het blad van de Duitse communistische partij (D.K.P.), aan het rollen gebracht na dat in februari-de gemeentelijke au toriteiten al door de bevolking op „heimelijke gifstortingen" opmerk zaam waren gemaakt. Bij een steek- proefachtige controle werden toen 20 vaten met blauwzuurzouten ontdekt, en vervolgens vernietigd. De zouten, die bij de vervaardiging van staal als bijprodukt ontstaan, waren volgens de politie bestemd voor een chemisch bedrijf in de buurt, dat gespeciali seerd is in het onschadelijk maken van gevaarlijke afvalstoffen. Deze onderneming ontkende begin van dit jaar echter heftig, de vaten in de vijver te hebben gekiept. GUATEMALA. Minstens 24 stu denten zijn om het leven gekomen en 35 gewond toen de bus, waarin zij zaten, maandagavond by de stad Guatemala in een ravijn stortte. Men vreest dat het aantal doden nog zal stijgen. De studenten keerden terug van een archeologische excursie. PEN HAAG, 9-8. Voor een waarde die ligt tussen de 50 en 75 duizend gulden aan kostbare sieraden is ver dwenen uit een juwelierszaak aan de Vlamingstraat in Den Haag. De inbraak moet in de nacht van zondag op maandag zijn gepleegd Omwonenden waarschuwden 's morgens dc politie, omdat het hun was opgevallen dat de etalage „zo leeg was". Tot dusver ontbreekt elk spoor. Men is in het pand gekomen door het traliewerk, dat voor een zolder raam zat. los te schroeven. Op de eerste etage werd het kantoor door zocht. maar niets meegenomen. In dc winkel koos men de kostbaarste colliers» armbanden, enz. uit vitri nes. Daarna werden met kennis van zaken de mooiste sieraden uit de etalage weggenomen. Via dezelfde weg werd het pand weer verlaten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 9 9 t Een moeilijk leven is vaak 'f i een goede leerschool. 4 t WAT UQT DE &IL7 NASSAU BAY (Texas). Piekfijne landing" geejt mevrouw Ir win hier te kennen na het succesvolle einde van de Apollo-missie. Links haar dochtertje Jan (6) en naast haar de 11-jarige Joy. Cyaanwaterstofzouten in meertje gestort Verwachting tot woensdagavond: Onbestendig In de avond en nacht enige tijd re gen, maar morgen van het noord westen uit opklaringen; matige tot vrij krachtige wind, draaiend naar west tot noord-west; minimum-tem peraturen 14, maxima rond 21 gra den. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturenvan ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 90 procent.. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 11 aug. Zon op 5.16, onder 20.13. Maan op 21.35, onder 11.43. 12 aug. Zon op 5.18, onder 20.11. Maan op 21.56, onder 13.12. Laatste kwartier: 13 aug. (11.55). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 11 aug. 6.18 18.32 11.31 12 aug. 6.55 19.09 0.02 12.18 Doodtij: 15 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen etmaal lag een front dicht bij het noorden van ons land. Uit de aanwezige bewolking viel op enkele plaatsen 3 millimeter regen. In het zuiden van het land bleef het echter vrijwel overal droog. Intussen is boven Wales een storfing aangekom, die dinsdagmorgen nog in betekenis toenam. Het regenge- bied dat hiermee samenhangt ver oorzaakte in zuid Engeland op vele plaatsen regen. Deze storing trekt het komende etmaal langzaam naar het oost-noordoosten. Het ziet er naar uit dat woensdag het weer in ons land voor een belangrijk deel door deze depressie bepaald zal worden. Na het voorbijtrekkeen van de storing zal de bewolking afnemen waarna enkele zonnige perioden kunnen voorkomen. In het tempera- tuurverloop komt nog niet veel ver andering. De moordzaak op de Amsterdamse jongen UTRECHT, 9-8. Uit de sectie is ko men vast te staan dat Bastiaan Bloe- mena, het 9-jarige Amsterdamse jongetje dat vrijdag j.l. dood bij Wil ms werd gevonden, seksueel is mis bruikt en daarna gewurgd, zo is maandag door de rijkspolitie in Mij drecht meegedeeld. Intussen heeft men in Mijdrecht circa 80 tips binnengekregen waar van er ongeveer 20 „als waardevol" moeten worden beschouwd. Maar veel wijzer is de politie tot maan dagmiddag althans verder niet ge worden. Telefoontje over brandbommen Ie Dordrecht ROTTERDAM. 9-8. In de nacht van zondag op maandag is op dc meldkamer van de politie in Rotter dam een anoniem telefoontje bin nengekomen van een bommelding op het terrein van het opslagbedrijf Tanker Terminal Rotterdam in het Botlckgebied. Er zou een kneedbom zijn geplaatst. Het onderzoek, dat de politic instelde, leverde echter niets op. Vrijdagavond laat werd boven het zelfde bedrijf een ballon waargeno men. waaronder een lampion met brandende kaars was bevestigd. De ballon kwam terecht op het opslag terrein in de buurt van een aantal tanks met brandbare stoffen. De bal lon met lampion is door de politie in beslag genomen en wordt momen teel aan een technisch onderzoek on derworpen. De Rotterdamse politie zoekt te vens uit of er enig verband bestaat tussen deze twee voorvallen en een anonieme melding bij een zusterbe drijf van Tanker Terminal in Dord recht. Zondagmiddag werd telefonisch meegedeeld, dat op het terrein van deze onderneming drie brandbom men waren geplaatst. Deze zouden om 18.00 uur ontbran den. De gemeentepolitie van Dord recht trof voorzorgsmaatregelen. Er gebeurde op het gemelde lijdstip ?chter niets. Op het terrein werden geen brandbommen gevonden. De directie van het bedrijf die niel zo geschokt is door deze voorvallen, heeft niettemin een extra bewaking ingesteld op het terrein in het Bot- lekgebied, waar ongeveer 30 men sen werkzaam zijn. De inhoud van de tanks, waar zowel brandbaar als niet brandbare vloeistoffen opgesla gen zijn. bedraagt 160.000 kubieke meter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1