VAN HET VADERLANDSE ERF VERKEERS(ON)VEILIGHEID Export naar België was en is maar matig ARAM EN HET TEKEN VAN YAGO Geen grootscheepse overschakeling van melk- op slachtveelioudcrij Snelheidsbeheersing belangrijk (Van een medewerker). Onlangs stelden wij ons beroeps halve enigermate op de hoogte van de controle op de verkeerssnelheid door middel van radar. Een interes sante zaak! Maar veel interessanter nog werd het gesprek, dat zich ontspon met de beide mensen, belast met dit deel van het politie-apparaat. Een van henzelf vader van schoolgaande kinderen, vertelde van de gevaren, ontstaan door het onverantwoorde lijk rijden van automobilisten in de straat waar de school staat. Een van de ouders, die zijn kind nog „gauw evennaar school zou brengen, had een andere leerling van de school aangereden en op een ouderavond kwam dit incident vanzelf ter sprake. Toen de vader zich verdedigde door te zeggen: „Ik reed heus niet zo hard, ik reed beslist onder de vijf tig", kon de rader-agent niet 7iala- ten op te merken, dat dit in de ge geven omstandigheden beslist te hoog was, daar de straat bevolkt was met kinderen die zich allemaal ook op het laatste nippertje naar school haastten. „Ja, maar waar zijn dan die 50 km borden voor?" en zo volgde een gesprek met de ouders over snel heidsbeheersing. Maar met een ontmoedigd gebaar beëindigde de agent z'n verhaal en merkte op: „Het heeft allemaal niks geholpen, ze rijden nog altijd even hard bij het aan- en uitgaan van de school". Zijn we wel op de goede weg Ook in vakkringen komt deze ■vraag regelmatig aan de orde. Ter illustratie gebruiken wtf enige gegevens uit het documentatierap- port No. 3 van de Verkeersafdeling van de A.N.W.B., maart 1957: „Bin nen de bebouwde kom reden van de 63 personenauto's die een ongeval veroorzaakten, er 9 met een snelheid boven de 50 km/u." Hieruit blijkt zonneklaar, dat ver reweg de meeste ongevallen veroor zaakt worden bij snelheden bene den de maximaal toegestane snel heid van 50 km. per uur. Er zijn dan ook plaatsen te over in stad en dorp, waar rijden met de helft van deze snelheid al niet meer verantwoord is. Het zou daarom wel eens kunnen zijn, dat het vaststellen van lagere snelheden voor daarvoor in aanmerking komende wegen meer effect zou sorteren dan het dom wegvaststellen van één toegestane maximum-snelheid waarvan de weg gebruiker het nut niet inziet. Aanduidingen Aan een documentatie van het Verbond voor Veilig Verkeer over „Mens en Verkeerontlenen wij de volgende passage: „Dé mens van de ze tijd is volwassen, of wil zich ten minste 'als zodanig beschouwen. Een meer genuanceerde wetgeving - en niet alleen op het gebied van de snelheid - waarbij de weggebruiker in staat zou worden gesteld tot eigen interpretatie in plaats van tot een starre naleving van starre regels, zou een belangrijke bijdrage tot een gro tere verkeersveiligheid kunnen le veren". Aan de verwijzing naar de „vol wassenheid" van de weggebruiker voegen wij nog toe, dat men in Frankrijk sinds kort aan automobi listen en motorrijders beneden 20 jaar en oudere personen, die nog geen jaar in het bezit zijn van een rijbewijs geen hogere snelheid dan 90 km. per uur toestaat. Ook in ons land zou een dergelijke maatregel in belangrijke mate tot meerdere be heerstheid in het verkeer kunnen bijdragen. Door het koppelen van gevaars borden aan maximum snelheidsvoor- schriften bij gevaarlijke bochten en kruispunten, wegversmallingen, enz. wordt direct een appèl gedaan op het denkvermogen van de wegge bruiker, onder invloed waarvan toch al zijn handelingen tot stand zullen moeten komen. Buitenwegen Terwijl binnen de bebouwde kom de meeste ongevallen te wijten zijn aan een relatief te hoge snelheid, waarvan de hoogte meestal zelfs on der de maximaal toegelaten snelheid ligt, blijken op de buitenwegen een groot aantal ongevallen juist het ge volg te zijn van relatief te lage snel heden. De griezeligste ongelukken ontstaan immers by frontale botsin gen als gevolg van onjuiste inhaal manoeuvres! Typerend zijn in dit verband enige uitspraken uit interviews, afgeno men aan vrachtwagenchauffeurs en bestuurders van personenauto's. Zelfs de eerst genoemden beklagen zich erover dat laatstgenoemden, vooral in het zomerseizoen, dikwijls de autosnelweg als een toeristische route beschouwen en zo langzaam rijden, dat zelfs de vrachtwagen tol een inhaalmanoeuvre gedwongen wordt. Veel gevaarlijker is het met een niet al te snelle personenioagen toch een lange vrachtwagen te willen pas seren, welke tijdrovende handeling uiterst gevaarlijke situaties kan te weegbrengen. Anderzijds werd de klacht geuit, dat teveel vrachtwagen chauffeurs anderen willen inhalen bij een snelheidsverschil van minder dan ongeveer 15 km. per uur. E?i als dan de ander zijn gas niet even in neemt, dan ontstaan daardoor onno- dig lange files nan personenwagens, waarvan de bestuurders begrijpelij kerwijs geïrriteerd worden. Daarna wordt de spanning afgereageerd door weer flink gas te geven, hetgeen de verkeersveiligheid beslist niet be vordert. DODELIJKE ONGELUKKEN EGMOND a/d HOEF. Een frontale botsing tussen twee bromfietsen op de Hoeverweg in Egmond a/d Hoef (N.-H.) heeft het leven gekost aan de zestienjarige G. de Vos uit En schede. NEER. Op een vvegkruising onder Neer zijn ten gevolge van een voor- rangsfout twee personenauto's tegen elkaar gebotst. De 49-jarige uitvoer der Th. Moonen uit Neer die op weg was naar zijn werk, werd bij deze botsing vrijwel op slag gedood. VROOMSHOOP. Op de Vriezen- veenseweg te Vroomshoop- (gemeente Den Ham) is de 41-jarige J. Wolf uit Vroomshoop met zijn bestelwagen tegen een landbouwtrekker gebotst. Tijdens het vervoer naar het zieken huis overleed hij aan de verwondin gen. LEIDERDORP. De 53-jarige tuin der J. Jansen uit Leiderdorp is za terdag tegen middernacht in zijn woonplaats met z'n bromfiets door 'n tegemoetkomende auto geschept en op slag gedood. NIJMEGEN. De 23-jarige mevr. Margarete M. G. Winters-Kokke uit Nijmegen is zondag op de rijksweg Venlo-Nijmegen onder Malden om het leven gekomen. Mevr. Winters zat bij haar man in de auto. Tijdens een inhaalmanoeuvre raakte de auto van de heer Winters een links van hem naast de rijbaan .geparkeerde auto en vloog vervolgens tegen een boom. ZANDVCORT. De 40-jarige Ma rokkaan Addi Ait Larbi is zaterdag morgen op de boulevard Barnaart in zijn woonplaats Zand voort door een auto overreden en gedood. QPHEUSBEN. De 44-jarige boom kweker R. Vervvoert uit Opheusden in de Betuwe is zaterdag in zijn woonplaats met zijn fiets in een sloot gevallen en verdronken. Voorbijgan gers troffen hem zaterdagmiddag levenloos in de sloot aan. De politie vermoedt, dat de heer Verwoert on wel is geworden. BREDA. De 53-jarige bouwvakker Cornelis van Nispen uit Breda is zondag met zijn bpomfiets veronge lukt. Voorbijgangers troffen zijn stoffelijk overschot aan op de Leurse baan langs het Liesbos bij Breda. Vermoedelijk is de heer Van Nispen tegen een rechts van de weg staan de boom gebotst. SON EN BREUGEL. De 18-jarige J. A. C. Wouters' uit Hilvarenbeek is zondag op de weg van Son en Breu- gel naar Lieshout met zijn auto uit de bocht gevlogen. 1-Iij werd uit dc auto geslingerd. Hij is later op de dag in een ziekenhuis overleden. ARCEN. De 26-jarige L. Ilelbers uit Amsterdam, die dinsdagmiddag j.l. op de rijksweg Venlo-Nijmegen in de gemeente Velden betrokken raakte bij een verkeersongeluk, is vrijdagavond in het ziekenhuis te Venlo aan zijn verwondingen over leden. UITHUIZEN. In het Groningse Uithuizen is vrijdagavond de 68-ja- rige L. Sikkinga uit Uithuizermeeden verongelukt. De man stak op zijn fiets de voorrangskruising Dinge- weg- Provinciale weg over en werd geschept door een vrachtauto. Hij overleed ter plaatse. Twee doden in het verkeer WEERT, 9-8. In Weert botslcn zondagavond op de Maaseikerweg 2 personenauto's op elkaar, waar bij beide bestuurders om het leven kwamen. Het ene slachtoffer, de 42- jarige L. Caris uit Ned er weert, zat alleen in zijn auto. De andere be stuurder, de 27-jarige J. Kortooms uit Stamproij, had zijn vrouw en drie kinderen bij zich. Dezen werden in ernstige toestand naar het zieken huis in Weert vervoerd. Grol (G.K.U.) gaat failliet GRONINGEN, 7-8. Het is vrijwel zeker dat binnenkort het faillisse ment zal worden aangevraagd van de Grol-bedrijven van de Groninger Kledingunie. Onlangs was surseance van betaling verleend, maar de bet* windvoerder, mr. M. P. Dorhout uit Groningen, verklaarde vrijdagmidt- dag desgevraagd dat het vrijwel on ontkoombaar is een voorstel tot fail lissement voor Grol in te dienen. Zoals bekend vormen de Grol-be drijven de zwakste schakel van de Groninger Kleding Unie. Nog geen vordering in speurwerk moordzaak van Amsterdamse jongen UTRECHT, 9-8. Na een weekeinde van onafgebroken speurwerk is de politie maar weinig met het onder zoek naar de moord op Bastiaan Bloemena, het 9-jarig Amsterdamse jongetje dat levenloos bij Wilnis werd gevonden. De politie heeft zondagavond cir ca 60 tips binnengekregen waar men voorlopig niet veel wijzer van is ge worden. Ongeveer 30 rechercheurs van de rijkspolitie van het district Utrecht en van de Amsterdamse, moordbrigade zijn dag en nacht met de zaak bezig. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie zal waarschijnlijk maan dag het onderzoek van prof. dr. W. Froentjes in het gerechtelijk natuur wetenschappelijk laboratorium kun nen worden afgerond. Daar is o.m. het kleed onderzocht waarin het lijk je van de jongen was gewikkeld. „Hopenlijk weten we maandag meer", aldus de woordvoerder van de politie. Eu we contra computer DELFT, 7-8. Schaakgrootmees ter prof. dr. Max Euwe speelt zaterdag 25 september ter ge legenheid van zijn 75ste ver jaardag een schaakwedstrijd tegen een C.D. 6600 computer, dief wordt opgesteld in de aula van de technische hogeschool van Delft. Dit gebeurt tijdens een bijeenkomst, die wordt ge organiseerd door de Stichting het Nederlandse Studiecen trum voor Informatica en het Genootschap voor automatise ring. Verscheidene sprekers zullen over het door prof. Euwe gekozen onderwerp, ge titeld „Vraagstukken met be trekking tot het onderwijs in de informatica" inleidingen houden. De wedstrijd wordt vergroot op een demonstratie bord weergegeven. Dr. Exiwe geeft tijdens de partij een toe lichting. De bijdrage, die de schaakgrootmeester aan de ontwikkeling van de informa tica heeft geleverd, zal blij vend gestalte krijgen door de stichting van een Dr. Max Euwe-fonds. Na vrijgeving inosselhamlel ZIERIKZEE/BRUINISSE, 9-8. Nu cok zoals te vei wachten was Zee land wordt vrijgegeven en de mos- selhandci weer onbeperkt en onbe lemmerd mag worden uitgeoefend meet worden geconstateerd, dat de export naar België, (het voornaam ste exportland in dc maanden juni, juli en augustus) nog maar matig is. Gewacht zal moeten worden op de verzending naar Boulogne (Noord- Frankrijk) om weer van een bevredi gende gang van zaken le kunnen spreken. Ondertussen was er deze week al veel aanvoer van het Wad, met een goede kwaliteit mosselen, groot van stuk en met een visgewieht van (25 tot 30 kg) die echter geenbevredi gende prijs maakten. De prijs voor de kleinere maten en met minder visgewieht was f 13,01 (minimumprijs) tot f 14,ook ble ven partijen onverkocht. Voor betere soorten werd f 20,tot f 27,be taald. financien en economie Slinkende reservés V. S WASHINGTON, 7-8, De slinkende reserves van de Verenigde Staten zijn ruim 1 miljard dollar kleiner geworden en bedragen thans onge veer 12,4 miljard dollar. 'Deze ver mindering is het gevolg van trans acties die. verband houden met het feit dat Groot-Brittannië en Frank rijk schulden terugbetalen aan het Internationale Monetaire Fonds (I. M.F.). Het Amei-ikaanse ministerie van financiën heeft vrijdag bekend ge- maakt dat Frankrijk aan de Verenig de Staten goud ter waarde van 191 miljoen dollar koopt en dat de V.S. deviezen ten bedrage van 862 mil joen dollar moeten, opnemen uit de Amerikaanse reservepositie bij het I.M.F. VISSERIJBERICHTEN Mosselen beter van kwaliteit dan ooit De voorzitter van de Vereniging tot Bevordering der Zeeuwse Visse- rijbelangen, dc heer A. L. S. Locke- feer, deelt ons het navolgende mede: De mosselen, welke thans via in schrijving te Yerseke verkocht wor den voldoen aan de zuiverheidseisen, welke door het Produktschap voor Vis en Visprodukten te 's-Graven- hage gesteld zijn. Deze mosselen voldoen derhalve le vens aan het bacteriologisch en toxi cologisch onderzoek, dat door het Rijksinstituut voor visserij onderzoek te IJmuiden is ingesteld. Het kan dus ten sterkste aanbevo len worden om deze mosselen te eten. Ze zijn prachtig van kwaliteit en overtreffen de kwaliteit van de laatste jaren ver. Het vieesgewicht gaat ver jgpven de hiervoor geldende minimumeisen. Er worden mosselen aangevoerd met een bijzonder groot vleesge wicht, variërend van 24 tol 33 kg netto vleesgewicht per 100 kg bruto gewicht. De mosselen zijn prachtig wit en voor de consument als een delicates se te beschouwen. Wij bevelen de mosselliefhebbers in Nederland en vooral in België aan om weer te genieten van het excel- lente mosselprodukt dat de Zeeuwse mosselkwekers hebben gekweekt en thans aanvoeren. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Zierick" Hieronder volgt de uitslag van de wedvlucht van de P.V. „Zierick", vanuit Noyon, afst. 239 km. In con cours 160 jonge en 22 oude duiven. Gelost om 10.40 uur, aankomst eer ste duif 13.12, laatste duif .13.31. B. Visser 1. 21, 33, 34; A. Hagesteijn 2. 4, 8, 11, 29, 38; I. L. v. d. Maas 3. 7, 27; H. Slagboom 5, 40; J. Snijders 6, 20, 30; A. J. Stoutjesdijk 9, 12, 24; J. v. d. Sande 10; 32; J. P. Schot 13. 36; Fr. Mays 14. 15, 16, 17. 18, 22; M. Krijger 19, 26, 31; J. C. Wesdorp.23; Jrc. Verwijs 26, 23, 37; A. J. Beeke 35; J. den Hengst 39. Oude duiven (eerste duif 13.16 uur, laatste duif 13.31 uur): H. Slagboom 1, 4. 6; P. Flikweert 2; A. C. Stout jesdijk 3; Jac. Stoutjesdijk 5. A.s. donderdag inkorven voor Char tres (396 km). P.V. „De Brusc Trekker" Uitslag wedvlucht Noyon op 7 au gustus 1971. In concours 76 jonge dui\en, afstand 244 km. gelost 10.40 uur. Aankomst eerste duif 13.16, laatste prijswinnende duif 13.31 uur. Uitslag: Abr. IJzelenberg 1, 3, 15; B. de Ruiter 2, 11, 12, 16, 17, 18; A. S. c'e Koning 4, 5. 7, 9, 13, 14, 19; W. van Kooien 6; J. Kik 8; J. J. de Jon ge 10. C'ude duiven: Ph. Steketee (aan komst 13.15 uur) 1; C. Bal 2; J. van Hekke 3, 4. P.V. „Dc* Reisduif" - Brouwershaven Wedvlucht op 31-7 vanaf Tergnier, afstand 234 km. Jonge duiven. Combinatiën Wesdorp 1. 5, 11; A. de Wilde 2, 6, 10; J. M. Kloet 3, 8; A. J. Flikweert 4. 9; Joh. Flikweert 7. Oude duiven vanaf Tergnier. Joh. Flikweert I, 4; G. Flikweert 2, 3. RECHTSZAKEN Man mishandelde zoontje ROTTERDAM, 7-8. De 20-jarige los-werkman Herman van der K. uit Schiedam, die op 19 april het drie jarig zoontje van zijn vriendin do delijk mishandelde, is door dc recht bank in de Maasstad veroordeeld tot een gevangenisstraf van 21!» jaar met aftrek van het voorarrest. De officier van justitie had een ge vangenisstraf van vijf jaar met af trek van het voorarrest tegen dc werkman geëist. Van der K.. die regelmatig op het kind paste, verklaarde tijdens de zit- BELGRADO. Zes en dertig mensen kwamen om het leven en zeker 70 raakten gewond, toen vorige week een railbus 20 km. ten zuiden van Belgrado inreed op een goederen trein. Het ongeluk schijnt te zijn veroorzaakt door een verkeerde wis selstand. Op de foto een lange rij stoffelijke overschotten op de spoor dijk. voor een van de vernielde wa gens. ting dat hij boos was geworden om dat het kind onzindelijk was. Vlak na een verschoning had het opnieuw een vuile broek gehad. Woedend nam hij het jongetje uit zijn bed en smeet het met zo'n kracht terug, dat de zijkant van het ledikantje losliet. Het kind overleed de volgende dag in het Dijkzigt ziekenhuis in Rotter dam aan hersenletsel. KERKNIEUWS Groninger kerken vinden elkaar GRONINGEN, 7-8. Te Groningen hebben zes kerken elkaar gevonden voor de aanpak van het kerkelijk werk in de nieuwe wijk Lewenborg in het stadsdeel Noorddijk. De kerken zullen bijzonder nauw gaan samenwerken en o.a. elke zon dag één gemeenschappelijke kerk dienst houden, die dan bezocht zal worden door zowel rooms-katholie- ken, hervormden, gereformeerden, doopsgezinden, remonstranten, even als evangelisch luthersen. Om deze samenwerking tussen de kerken gestalte te geven is een ver eniging opgericht die de „Vereniging voor het kerkelijk leven in Nieuw Noorddijk" heet. Zondag 22 augustus zal in een ge meenschappelijke kerkdienst des avonds de installatie van het bestuur van de nieuwe vereniging, die te vens zal functioneren als pastoraal beraad, plaathebben. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Katwijk aan Zee-Zuid M. J. Kalvenhaar, Vlagtwedde. Aangenomen naar Oudenbosch c.a. H. Westerink, kandidaat te Oss. Geref. Kerken Bei'oepen te Echten: J. S. Hel mantel. kandidaat aldaar, die dit be roep heeft aangenomen. Aangenomen de benoeming tot geestelijk verzorger van het psychi atrisch ziekenhuis te Wolfheze: I. Vergeer, Poortugaal. Geref. Gemeenten Beroepen te Slikkerveer: P. Blok, Dirksland. Zevenduizend voor zevenduizendste SPRANG-CAPELLE. 6-S. De pasgeboren Wouter Adriaan Peter Dekkers uit hel Noord- Brabantse Sprang-Capelle is zijn leven begonnen met een vorstelijk geschenk van het gemeentebestuur van zijn woonplaats, omdat hij de ze venduizendste inwoner bleek te zijn. Een spaarbankboekje met zevenduizend gulden en een zilveren beker met in scriptie was de ..beloning", die zijn ouders donderdagavond voor hem in ontvangst konden nemen, nadat zij hun fortuin lijk geplande gezinsuitbreiding bij de burgerlijke stand had den gemeld. LANDBOUW EN VEETEELT 43. Voorzichtig naderden zij het gebouw, tot Roilo de jonge krijger eensklaps snel terugtrok. ,.Van deze kant komen we nooit binnen", fluisterde hij Aram toe. „Zie maar, de grote poort is terdege bewaakt!" Aram volgde zijn blik en toen hij de rij tempelwachters voor de ingang zag staan, moest hij inderdaad toegeven dat zij geen enkele kans hadden langs deze kant onge zien binnen te komen. „Er zal toch wel ergens een andere ingang zijn?" vroeg hij zich af. Zij keerden op hun schreden terug en probeerden het gebouw van een andere kant le naderen. Nu hadden zij meer ge luk. Hier was een kleinere poort, waar naast een enkele wachter op zijn speer leunde. „Hier moeten wij het proberen", fluisterde Aram zijn metgezel toe en sa men slopen dc de twee mannen achter waarts. Op het laatste ogenblik meende de wachter enig gerucht achter zich te horen en hij wendde zich om teneinde dit te on derzoeken. doch bijna op hetzelfde ogen blik trof hem de machtige vuist van dc jonge krijger tegen de slaap en zonder een kik te geven stortte de man bewusteloos neer. „Goed zo", mompelde Rollo tevreden, „dat heb je keurig opgeknapt. En nu gaan we eens kijken wat er aan de binnenkant van deze muren alzo te beleven valt!" DEN HAAG, 7-8. De E.E.G.-prc- mieregelingen, bedoeld om de vee houders er toe te brengen van mclk- op slachtvcehoudcrü over te scha kelen, hebben voor niet meer dan ruim een half miljoen van dc twintig miljoen koeien in dc gemeenschap effect gehad. Het drukst hebben Duitsland en Frankrijk er gebruik van gemaakt. Dit blijkt uit een rapport van de Europese Commissie. De premie van 200 rekeneenheden (f 724) per koe op het slachten van melkkoeien heeft geleid tot 235.000 slachtingen, waarvan 65 procent in Duitsland. Dc premie was bedoeld voor kleine boeren en de meeste aanvragen kwamen dan ook van boeren met twee tot vijf koelen. In Nederland zijn met gebruikma king van deze regeling 12.739 koeien van 2.176 boeren geslacht. Do aan meldingen zijn gedaan tussen 1 en 20 december 1969. geslacht is er tusen 9 februari en 30 juni 1970.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 5