AGENDA Auto over de kop en auto tegen boom op Laan van St. Hüéire Aantal woonwagens te Zijpe vermindert Nederlanders in Madrid WERKLOOSHEID GESTEGEN De cholera in de wereld Alternatieve plannen voor afbuigende wegen Dammenweg Vermist A'dams jongetje blijkt vermoord i Doden in druk weekendverkeer LAATSTE NIEUWS ,De Laan" is binnenstad en geen snelweg De O pel kwam tegen een boom terecht. (Foto: Zierik/eesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 9-8. Zaterdagmiddag was de Laan van Sint Hilaire weer schouwtoneel van een ongeluk, dat materieel ernstig was, maar voor de er by betrokken personen nog won der goed aftiep. De meeste schade liep een Opel op, die tegen een boom terecht kwam en een zwaar inge drukte neus aan het ongeluk over hield. In de richting Westbrug, komende van de Hoofdpoortstraat, reed een Fiat, bestuurd door J. A. S. te Zie rikzee. In dezelfde richting reed een Opel, die S. in de bocht naar rechts kennelijk wilde inhalen. De Fiat kwam in de berm terecht, ging daar na bijsturen, maar raakte de linker voorkant van de Opel. De auto van S. ging over de kop en de Opel, be stuurd door J. F. eveneens te Zie- rikzee ging tegen de boom, die een enorme klap kreeg, zodat maar moet worden afgewacht of hij in leven blijft. Het ongeluk is nogal vreemd en* karakteristiek van de gevaren op de Laan van St. Hilaire, die belangrijk minder zouden zijn als iedereen zich aan de verkeersregels hield op het punt van de maximumsnelhejd. Wij wijzen er hier nog eens op, dat de Laan-van St. Hilaire veelvuldig gebruikt wordt als snelweg, terwjjl - door de nieuwbouw van plan-West - de Laan behoort tot de binnenstad en mitsdien geldt hier de maximum snelheid van 50 km, zoals ook dui delijk door borden is aangegeven. De politie stelde een onderzoek in naar het ongeluk van zaterdagmid dag en concludeex'de o.m. te hard rijden. ZIJPE, 9-8. Gelukkig begint het aantal woonwagens op Zijpe weer wat te minderen. De gemeente Brui- nisse maakte daar indertijd een standplaatsje voor vier of hoogstens zes wagens, de laatste weken ston den er soms meer dan 20 en ook thans is het maximum dat er mag staan, nog niet bereikt. DEN HAAG. 7-8. Eind juli waren er in Nederland 40.500 mannen, d.i. 1.4 procent van de mannelijke be roepsbevolking, werkloos. Ten Op zichte van juni is dit aantal met veertien procent en vergeleken met 2en jaar geleden met 44 procent ge stegen. Volgens een overzicht verstrekt door het ministerie van sociale zaken waren er eind juli 10.400 vrouwen zonder werk. Van hen waren er 3.500 gehuwd. Ten opzichte van eeri maand geleden is het aantal werk loze vrouwen met acht procent toe genomen en ten opzichte van een jaar geleden met 21 procent. Kritiek op Stalin in Russische encyclopedie MOSKOU, 7-8. Het laatst versche nen deel van de „Russische histori sche encyclopedie" bevat felle kri tiek op wijlen Josef Stalin. In een biografie over tweeëneen- halve pagina staat dat hij „een ern stige misrekening maakte" in de be oordeling van het tijdstip van een mogelijke aanval op de Sowjet-Unic door fascistisch Duitsland, wat zeer ernstige consequenties had in de eer ste maanden van de oorlog". De encyclopedie herinnert eraan dat Lenin kort voor zijn dood in 1924 had gewaarschuwd dat Stalin niet op de post van algemeen partijsecreta ris moest worden gehandhaafd. De „ongefundeerde massale onderdruk kingsmaatregelen" van de jaren der tig brachten partij, volk en leger grote schade toe. zo zeggen de au teurs. Stalins geschriften over poli tiek en economie bevatten „foutieve" en „subjectieve" standpunten, die uitermate schadelijk waren daar ze bij zijn leven nimmer werden bekri tiseerd. Afgezien van enkele vaste klanten, die doorgaans geen last veroorzaken, was het grote aantal, voor de om wonenden tamelijk lastig. Vooral de chef Zijpe van de R.T.M., zal blij zijn als alles langs de R.T.M.-gebouwen weer rustig zal zijn, want ondanks de vele bordjes „Verboden stand plaats voor woonwagens", die op re gelmatige afstanden langs de dijk aan de Veerweg zijn geplaatst, trok men zich weinig van orde of regel aan. Men zette zijn wagen neer, drong als men dat in zin had dè R.T.M.-gebouwen binnen en paste daar zo nu en dan "ook; het gezegde tóe, dat ook Brussels Boéfje al met succes toepaste: „Ga je weg, of 'k neem je weg." De jonge woonwagen bewoners proberen een centje te ver dienen met het ongevraagd wassen van ruiten van voor de pont wach tende auto's. Automobilisten, die voor deze on gevraagde 'service niet wensten te betalen kregen dan na een fluitsig naal soms wat oudere bewoners langs htun wagen, die maanden de jeugd niet teleur te stellen. GENEVE, 7-8. De afgelopen week zijn in de wereld 2.500 nieuwe geval len van cholera geconstateerd, waar door het totaal aantal gevallen sinds het begin van dit jaar tot 93.000 is gestegen, zo blijkt uit cijfers van de Wereldgezondheidsorganisatie. Dat is al meer dan tweemaal zoveel als in het hele jaar 1970. In 1971 zijn al 14.700 mensen aan cholera overleden. Onder de Paki staanse vluchtelingen in India zijn 40.000 gevallen geconstateerd, waar van 5.146 met dodelijke afloop. Afri ka wordt in 1971 vrijwel even zwaar door de cholera getroffen als Azië: 45.705 gevallen tegen 47.195 in Azië. Prins BernharrI naar Seychellen MAHE, 6-8. Prins Bernhard brengt van 12 tot 15 augustus een particu lier bezoek aan de Seychellen, een eilandengroep ten oosten van Afrika zo deelt de regering van deze archi pel mee. Als president van het We- reld natuur fonds zal hij de plaats be zoeken wear een nationaal park woidt aangelegd. WENEN. De hittegolf in Oosten rijk die al drie weken duurt, bereik te zaterdag een hoogtepunt met tem peraturen van gemiddeld 35 graden en uitschieters van 38 graden. Gemeenteraad Mhhlenschoiiweii SCHARENDIJKE. 0-8. De raad van Middcuschouwen kwam in open bare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester S. Franckc. De heer W. A. Wcssels was met kennisgeving afwezig. De voorzitter deed mededeling van een brief van de hoofd-ingenieur-di- recteur van de Rijkswaterstaat in Zeeland, waarin de mening van het gemeentebestuur werd gevraagd over een tweetal alternatieve plan nen voor aansluiting van de afbui gende wegen van de Damenweg bij Scharendijke. De kwestie van de af buigende wegen is opnieuw in stu die genomen wegens het bezwaar te gen gelijkvloerse' kruising met de aan te leggen secundaire oost-west- weg. Op voorstel van burgemeester en wethouders sprak de raad zich uit voor plan A. nl. handhaving van 2 gelijkvloerse kruisingen met de se cundaire weg (ongelijkvloerse krui singen zijn niet haalbaar), in welk plan levens opgenomen is een ver breding van de Nieuweweg bij Elle- meet. Deze weg zal een ongelijk vloerse kruising met de secundaire weg krijgen. Burgemeester en wethouders heb ben voorgesteld een krediet beschik baar te stellen voor verbetering van do Heuvelsweg. De bedoeling is het aanbrengen van eon profileerlaag en een deklaag. De heer Hart had begrepen, dat een verbreding van de weg tot 6 me ter voorlopig niet doorgaat. De voor zitter antwoordde hierop, dat de kosten dan belangrijk hoger zouden orden waardoor financieringsmoei- ljjkhcden zouden ontstaan. Het behandelen van de Heuvels- weg ter lengte van bijna 6 km kan thans zonder het aangaan van een geldlening geschieden. De verbete ring kan in september a.s. worden uitgevoerd door de N.V. Offringa. Een bijdrage van de provincie Zeeland kan eerst in 1973 worden verkregen. Tegen die tijd zal een plan tot verbreding van de Heuvels- weg kunnen worden uitgevoerd. Heuvelsweg Zierikzee De heer M. Boot informeerde hoe het zal gaan met het gedeelte Heu velsweg op het grondgebied van de gemeente Zierikzee. De voorzitter deelde mede, dat verbetering van dit gedeelte qua financiering voor deze gemeente niet gemakkelijk ligt. Bur gemeester en wethouders zullen con tact opnemen met hel gemeentebe stuur van Zierikzee wanneer beslo ten wordt tot verbetering van de Heuvelsweg in Middenschoiwen. De raad kon zich algemeen met het plan tot verbetering van de Heu velsweg verenigen en besloet het no dige krediet beschikbaar te stellen. Dc raad besloot conform het voor stel van het college aan de Gerefor meerde Kerk te Scharendijke een strook grond langs het keikgebouw te verkopen voor een bedrag van f 942.20. Aan de heer A. W. Geelhoed te El- lemect zal een eenmalige bijdrage van f 460.worden toegekend voor afvoer van de gier uit zijn mestput langs mechanische weg, axlat het slootje achter de woningen aan de Burg. de Bruijnstraat en achter de openbare lagere school niet meer verontreinigd kan worden. Tot slot werden door de raad nog vastgesteld de negende en tiende wijziging van de gemeentebegroting voor 1971. 'V- t Tweemaal zoveel doven als voor 10 jaar PARIJS, 7-8. In lien jaar tijd is het aantal van degenen in de wereld die niet doof geboren maar het geworden zijn verdubbeld. Dat is gebleken op het Wereld-Dovencongrcs dat in Parijs wordt gehouden en waaraan 3.000 doven en 300 deskundigen uil 47 landen deelnamen. Het congres wordt in het gebouw van de Unesco ge houden. Het vraagstuk van doof worden wordt steeds belangrijker door het ziek makende lawaai van het moderne leven. Op het congres is vastgesteld dat de Scandinavische landen en de Sowjet-Unie de meest geschikte landen zijn voor aanpassing van doof geworden mensen. Deze kunnen binnen enkele weken het vermogen lot spre ken verliezen. Een grote hulp blijken de cursussen liplezcn, die door middel van video-cassettes via een T.V.-apparaat kunnen worden gevolgd. De wereld lelt ongeveer 35 miljoen doven. Maandag 9 augustus Scharendijke Hotel „Hel Witte Hert". Vergadering Z.S.C.. 8 uur. Dinsdag 10 auguslus Dreischor Hervormde kerk. Orgelconcert, 20.00 uur. Woensdag 11 augustus Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad 7.30 uur. aangehouden MADRID, 8-8. Drie meisjes, twee Nederlandse en een Spaanse heb ben zondagmiddag in de buurt van de universiteit van Madrid met bor den een betoging gehouden ten gun ste van dienstweigeraars op gewe- tensgronden. Zij werden door1 de po litie aangehouden, evenals een voor bijganger die tussenbeide wilde ko men. De Nederlandse meisjes zijn Ruth Harmsen en Jeanne Claire de Lange, beiden 23 jaar oud. Op het ogenblik van hun aanhouding poogde een 24- jarige Spaanse ingenieur zich in de zaak te mengen. Alle vier aangehoudenen zijn aan de Spaanse veiligheidsdienst over geleverd. Geen werk voor nieuwe vliegers LONDEN, 8-8. De Britse staats luchtvaartmaatschappij BOAC heeft honderd van haar driehonderd pas- opgeleide vliegers meegedeeld, dat ér geen werk voor hen zal zijn in ver band met de algemene vermindering van het wereld luchtverkeer. Deze teruggang houdt o.m. verband met de toeneming van goedkope charter vluchten. Doden, door ondeugdelijk militair materiaal WASHINGTON, 8-8. Een sub-com missie van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden heeft een onder zoek voltooid, waaruit blijkt, dat een zeer groot aantal ondeugdelijke elek trische generatoren, die geleverd wa ren aan het Amerikaanse leger, de dood van verscheidene Amerikaanse militairen heeft veroorzaakt. Deze generatoren diende tot voe ding van drie grote radareenheden voor het localiseren van vijandelijke mortieren in het gebied van Danang, in Zuidvietnam. Bijna al deze gene ratoren werkten niet goed, zodat de radar niet functioneerde. owler struikgewas Lijkje gevonden AMSTERDAM, 6-8. De negen jari ge Bastiaan Bloemena, die sinds woensdagochtend vermist werd, is vrijdagmorgen dood aangetroffen aan de Kievitslaan bjj Mijdrecht. De politie vermoedt dat er sprake is v..n een misdrijf. Later werd op een persconferentie in het districtsbureau van de Utrechtse rijkspolitie in De Bilt mee gedeeld dat het lijkje werd gevonden bij het recreatiecentrum „De Kievit" bij Wilnis op circa vijf kilometer van Mijdrecht, vlakbij de provinciale weg Hilversum-Haarlem. Mr. Von Meyenfeldt zei dat het jongetje vrijwel zeker met geweld om het leven is gebracht. Blauwe verkleuringen aan de hals wijzen op wurging maar de juiste doodsoor zaak is nog niet bekend. De politie heeft vooralsnog geen idee "over plaats en tijdstip van het misdrijf. Langs doodlopend weggetje Het lijkje, dat van onder tot bo ven was gewikkeld in een bruin- groen-grijs gestreept kleed, dat qua formaat lijkt op een tafelkleed, lag verborgen onder dicht struikgewas langs een doodlopend zijweggetje van de Kievitslaan. Het kleed, dat het tengere lichaampje van het slachtoffer helemaal omsloot, was boven zijn hoofd dichtgebonden met een touwtje. Het lijkje werd ont dekt door een sportvisser, Mislukte overval van Schotse onderwijzer AMSTERDAM, 8-?. De 39-jarige onderwijzer J. Mac C. uit Glasgow wordt ervan verdacht zaterdagavond een - mislukte - oofoverval te heb ben gepleegd op een chocolaterie op het Damrak in Amsterdam. De Schot verklaarde na zijn arrestatie dat het een grap was. pe man kwam tegen het sluitings uur de .winkel binnen en deed enkele bestellingen. Hij treuzelde daarbij net zolang tot de overige klanten waren verdwenen en trok toen een revolver waarmee hij de winkelier, diens vrouw en het winkelmeisje be dreigde. „This is a hold up. Don't move" zei de overvaller die hen vervolgens dwong naar de bovenverdieping te gaan. „I shoot and kill", zo dreigde hij. Maar dit kon de winkelier er niet van weerhouden uit het geopende raam te schreeuwen dat hij werd overvallen. De Schot die zag aanko men dat het misging wilde de straat de menigte die zich inmiddels voor de menigte dien zich inmiddels voor de winkel had verzameld. Even later deed hij een nieuwe poging om weg te komen maar liep daarbij in de armen van twee surveillerende agenten. Zijn wapen bleek een speel goedrevolver, die zwart was geverfd. Man overvalt bejaarde vrouw ROTTERDAM, 7-8. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de 27- jarlge los werkman A. M. de W., zon der vaste woon- of verblijfplaats, de 73-jarige alleenstaande vrouw J. C. H. in haar woning aan de Straatweg in Rotterdam beroofd van f 150, De man was via een timmermans werkplaats de woning van de be jaarde vrouw binnengedrongen. Zij lag te slapen. Door het gestommel werd zij wakker en betrapte hem, toen hij bezig was haar huis te door zoeken. De indringer schrok en be dreigde de vrouw met een schaar en sloeg haar in het gezicht. Hij eiste van haar een paar duizend gulden. Een dergelijk bedrag had de vrouw niet in huis. De loswerkman bond een nylonkous om haar nek en trok deze aan. De vrouw raakte even bui ten bewustzijn. In de achterkamer nam de overvaller f 150,— uit een tas. Daarop verdween hij. Bij haar positieven gekomen waar schuwde de vrouw haar buren, die de polite inlichtten. Op aanwijzing van het slachtoffer kon even later in de omgeving van de woning de dader worden aangehouden. De hulp aan Oost-Pakistan NEW YORK, 7-8. De Verenigde Naties hebben in Genève een werk groep gevormd die alle hulp van de volkerenorganisatie aan dc noodlij dende bevolking van Oost-Pakistan zal coördineren. Maandag spreekt secretaris-gene raal Thant met de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Ro gers over de situatie in Oost-Paki stan. Bastiaan was geheel ontkleed, het geen volgens mr. Von Meyenfeldt mogelijk kan duiden op een zeden misdrijf. „Maar zeker weten we nog niets". Wel artsen nodig in vluchtelingenkampen AMSTERDAM, 7-8. „In de vluch- lelingenkampen in India zijn wel buitenlandse artsen nodig. De rege ring van Westbengalen, waar de kampen van de Pakistani liggen, is zeer op bui'tenlandse artsen en teams gesteld. Alleen de centrale regering van India schijnt zich te generen om die hulp te vragen. „Dit zei vrijdag middag in Amsterdam de 30-jarige arts Henk Scheer, uit Hoogwoud, die zojuist is teruggekeerd uit India. Hij heeft daar zeven weken gewerkt in het medische team dat Terres des Hommes-Nederland naar India heeft gezonden. Jongeman gedood bij vechtpartij AMSTERDAM, 9-8. De 18-jarige Pleter Brugts is zondagavond op de Valkenweg in Amsterdam-Noord bij een ruzie om enkele meisjes doodge stoken. De vermoedelijke dader, de 22-jarige M. G. L„ is aangehouden, evenals de 19-jarige H. G. Een derde verdachte is gevlucht. Pieter Brugts en twee vrienden hadden met hun meisjes de avond doorgebracht in het verenigingsge bouw „De Kuil" aan de Valkenweg. Toen de jongelui omstreeks half elf vertrokken werden zij gevolgd door drie Surinamers. Dit waren L., G. en de nog vooi'tvluchtige verdachte. De ze zouden twee van de meisjes op straat hebben lastig gevallen. Er ontstond onenigheid waarbij L. en G. plotseling met een mes in de hand stonden. Volgens zijn vrienden werd Pieter Brugts toen door L. in de borst gestoken. De ernstig gewon de jongen werd overgebracht naar het Wilhelminagasthuis, waar de dood werd' geconstateerd. Tijdverspilling bij de V.N. GENEVE, 7-8. Hel inspektie- korps van de V.N. heeft uitge rekend dat er bij de algemene vergadering van de volkeren organisatie en haar diverse or ganen alarmerend veel tijd wordt verspild. Tijdens de vo rige zittingsperiode bedroeg het tijdverlies 430 uur. De in specteurs zoeken de oorzaak in een „verzwakking van de discipline". Deze 430 uur had den 54 goed bestede werkda gen kunnen zijn. Het komt er op neer dat per vergadering 45 minuten nutteloos voorbij gaan. Een veel voorkomend kicaad is in de ogen van de V.N.-inspecteurs het houden van protocolaire toespraken en het uitwisselen van niet ter zake doende beleefdheden. Ook de papierlawine is verontrus tend. De delegaties van de vertegenwoordigende landen krijgen dagelijks niet minder dan 600 pagina's te verwer ken. Dat ze allemaal gelezen worden lijkt onwaarschijnlijk. Men moet echter niet vergelen f dat de tijd die aan één docu- f ment wordt besteed gemiddeld f tien dollar per uur kost. Uit- eindelijk kost zo'n stuk, dat in f vier talen moet worden gesteld de V.N. echter op 140 dollar per pagina. In 1970 braakte de volkerenorganisatie 867.000 documenten uit, met een to tale omvang van bijna 774 miljoen pagina's Uitspraken in Grieks proces DEN HAAG, 8-8. Het wegverkeer heetf dit weekeinde zeven mensen levens geëist. Een groot verkeersaanbod uil Duitsland zorgde zaterdag midden op de dag voor enorme files tussen Arnhem en Utrecht die een lengte van 31 km bereikten. Verder viel het dit weekeinde met de drukte wel mee behalve bij Hoevelaken, waar vrijwel de hele zondagavond vanaf zeven uur in de rijrichting Amster dam een file was die schommelde rond de 8 kilometer. Deze opstopping werd veroorzaakt door het verkeers aanbod en doordat de weg daar we gens werkzaamheden is omgelegd. Bier voor Hons; anje ATHENE, 7-8. In het proces tegen zeventien Grieken die in Athene te rechtstonden op beschuldiging te hebben deelgenomen aan het werk van de studcnlenverzetsorganisatie „Rigas Ferraios", naar de naam van een Griekse dichter en vrijheidsstrij der tegen de Turken, zijn vier per son en veroordeeld t ot gevangenis straffen variërend van drie tot een jaar. De andere dertien kregen vrij spraak. De beklaagden waren met name beschuldigd van het opstellen en verspreiden van viuchschriften. Zij hebben acht maanden in arrest geze ten. Het proces is bijgewoond door waarnemers uit Frankrijk. Italië en Noorwegen. WENEN, 7-8. Om een eind te ma ken aan het voortdurend tekort aan bier zal Hongarije dit jaar een mil joen hectoliter importeren - veel meer dan gebruikelijk. Het grootste deel komt uit Tsjecho-Slowakije, Polen en Oost-Duitsland, maar uit Zuid-Slavië, Oostenrijk en Egypte wordt ook betrokken. Lockheed en zijn „Tristars" LONDEN, 7-8. Vóór 1981 zal Lock heed 250 met Rolls Royce-motoren uitgeruste „Tristars" hebben ver kocht en uit de kosten zijn. Dit heeft de president van Lockheed Aircraft Corporation, Daniël Haughton, vrij dag verklaard na afloop van bespre kingen met de Britse minister van luchtvaart, Frederick Corfield. Het overleg ging over een nieuwe over eenkomst voor de levering van de motoren aan Lockheed. „Alles past nu keurig in elkaar. We verwachten de eerste machine op 15 april 1972 af te leveren en we zullen er eind 1980 zoveel hebben verkocht dat de kosten terug ver diend zijn", aldus Haughton. Bernadette Devlin in het verzet LONDEN, 9-8. Bernadette Devlin, het onafhankelijke Noordierse La gerhuislid, gaat naar Noord-Ierland terug „om het verzet te organiseren". Zij heeft de bewoners van Belfast en Londonderry gevraagd „het hoofd koel te houden en voor alles op ge er ganiscerde wijze te handelen." De jonge vrouw verklaarde in Londen maandagochtend vroeg te zijn gewekt door een ononderbroken serie telefoontjes afkomstig uit haar kiesdistrict. Haat kiezers maken zich ongerust over de golf van arresta ties die in de nacht van zondag op maandag is verricht. „Het aantal personen dat is opgepakt en de ver scheidenheid van milieus waartoe zij behoren doet denken aan interne ring" aldus Bernadette Devlin. Inmiddels is in de katholieke wyk Springfield Road een fabriekswacht om het leven gekomen door een ont ploffende spijkerbom. Het nieuws van de arrestaties heeft maandagochtend zodra het licht was geleid tot nieuwe botsin gen tussen militairen en burgers. Er gingen geruchten dal premier Brian Faulkner, in een nog dezelfde dag af te leggen „belangrijke verklaring" zijn toevlucht zal zoeken tot het van kracht verklaren van dc wet op de internering. Deze wet geeft de rege ring de bevoegdheid zonder vorm van proces alle personen te interne ren die verdacht worden lid tc zijn van hel verboden Ierse republikein se leger of die deelnemen aan het or ganiseren van geweld. Bij de ge- wc'ddadige botsingen in het land heeft men tot nu toe geen gebruik van deze wet willen maken op grond van de overweging dat een en ander niet cffektief zal werken. De identi teit van de IRA-lcidcrs is niet altijd bekend en ei zouden een groot aan tal onschuldige personen kunnen woidcn gearresteerd. Niet-aanvalsverdrag India—Rusland NIEUW-DELHI, 9-8. Maandagoch tend is in Nieuw Delhi een vriend- schaps. en niclaanvalsverdrag gete kend door de Russische minister van buitenlandsr '/..ken Andrei Gromyko en zijn Indiase ambtgenoot Swaran Singh. Ais één van beide landen wordt aangevallen, zal hel andere land ge nerlei hulp aan hel aanvallende land verlenen. MOSKOU. De president van de Sowjct-Unie. Nikolai Podgorny. heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot. Richard Nixon, geluk gewenst met het welslagen van de maanvlucht van het Amerikaanse mimtesehip Apollo-15.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2